DE KOERSWENDING IN DUITSCHLAND WELKE VOLMACHTEN HEEFT DIT KABINET? ïr. MUSSERT OVER HITLER JOH. DE HEER DE EEMLANDER Dinsdag 31 Januari 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 183 VERKLARING VAN HET CENTRUM Communistische relletjes 'T KAN VERKEEREN DE HOUDING DER PARTIJEN Belaoj Nieuws Weerbericht 5 uur 13 min. L. J. LUYCX ZOON Piano's, Orgels, Radio AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per maanden voor Amersfoort 2.10, per maand 0.75, per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17Vf Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER AOVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f 0.25. Llefdadighclds-advcrtentiën voor dt helft van den prijs. Kleine Advertentifin „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.—. Bewijsnummer extra f 0.05 De regeering zal mei uiterst scherpe maatregelen optreden tegen een eventueele algemeene staking Berlijn, 30 Jan. (V.D.) Te Berlijn wordt fe:- verklaard, dat de benoeming van Hitier tot Rijkskanselier slechts voor de ingewijden geen verrassing is geweest Dp onderhande- lingeji, die de vroegere Rijkskanselier Von Papen als gevolg van de hem Zaterdagmid dag door den Rijkspresident gegeven op dracht heeft gevoerd, hebben met merk waardige snelheid tot de vorming van een nieuw Kabinet geleid. De onderhandelingen ^zclf waren streng vertrouwelijk, zoodat in K- middels de uitcenloopennste geruchten kon den ontslaan. Met zekerheid mag men ech ter aannemen, dat het nieuwe Kabinet zoo danig'is uitgevallen, als de Rijkspresident cn zijn gevolmachtigde Von Papen het zich van den beginne af aan hadden voorgesteld Het bleef slechts de vraag, in hoeverre deze voorstelling overeenkwam met de wenschen van Hitier. Deze vraag is thans opgelost Thans is do belangrijkste vraag, welke hou ding het Centrum en de Beïersche Volks partij zullen aannemen. Deze beide partijen hebben nog op het laatste oogenblik te ken ncn gegeven, dat zij den tfrugkcer van den autbritairen regeeringsweg naar de parle- mentaire oplossing wenschelijk achten. Boor de benoeming van het nieuwe Kabi net zijn deze heide partijen thans voor een voldongen feit gesteld en moeten zij beslis sen ofzij het parlementair zul-en tolereeren of niet. Bij deze beslissing zal het feit, dat de nieuwe regeering in tegenstelling tot haar beide voorgangsters de groote massa der nationaal-socialistische en Duitsch-Na- tionale kiezers achter zich heeft, niet zon- der invloed zijn. Voorts zal het van bslan; zijn te weten, welke volmachten het nieuwe n Kabinet heeft ingeval het Centrum zijn par- lementairen steun niet verleent. In vele kringen acht men het zeker, dat men in dit geval nieuwe verkiezingen krijgt, die door het Kabinet onder het parool van de .i*. nationale concentratie zullen worden uitge- schreven. De eerste kabinetszitting. Berlijn, 30 Januari (V.D) Het nieuwe Rijkskabinet is Maandagmiddag voor het eerst bijeengekomen. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft in de zitting gewezen op de be teeken is van den dag, waarop de overeen stemming van alle nationale krachten van Duitschland is bereikt door de vorming van een kabinet der nationale concentratie. De politiek van het kabinet mag de betoogin gen van geloof en vertrouwen, welke van daag in het Duitsche Volk spontaan tot uit drukking zijn gekomen, niet teleurstellen. De Rijkskanselier gai vervolgens een over zicht van de richtlijnen waarlangs hij zich voorstelt zijn politiek te voeren en van de houding welke jegens den Rijksdag zal worden aangenomen. Bij een algemeene be schouwing bleek volkomen overeenstem ming bij dc leden van het kabinet te be staan. Voorts werd besloten den Rijkspresi dent in de plaats van den afgetreden staats secretaris Planck ter benoeming voor te stellen tot staatssecretaris der Rijkskanse larij. Dr. hammers en in plaats van Marcks het Rijksdaglid Walter Funk tot perschef der Rijksregeering Blijft Goering Rijksdagpresident? In de zitting van het seniorenconvent van den Rijksdag werd de kwestie aan de orde gesteld of de in het Rijkskabinet benoemde Rijksdagpresident Goering als Rijksdagpre sident in functie zal kunnen blijven Men was het er daarbij over eens, dat hiertegen geen formeele moeilijkheden kunnen rijzen Er werd reeds gewezen op 1W precedent, toen indertijd de vroegere Pruisische minis- ter van onderwijs Gossler tegelijkertijd vice-president van den Rijksdag is geweest. De kwestie is evenwel nog niet definitief afgehandeld. Een verklaring van het Centrum. Berlijn, 30 Jan. (V.D.) Van de zijde van het Centrum wordt officieel medegedeeld dat de gevolmachtigde van din Rijkspresi dent Von Papen, op geen enkele wijze met het Centrum in anderhandeling is getraden en dat ook tusschen de nationaal-socialis ten en het Centrum geen onderhandelingen jpver de regeeringsvorming zijn gevoerd. Rijksdag uiterlijk 7 Februari bijeen. Berlijn, 30 Jan. (V.D.) Tiet Senioren convert van den Rijksdag, dat hedenmid dag onder voorzitterschap van Rijksdagpre sident Goering hijeen kwam, besloot op voorstel der Nationaal-Socialisten met al leen de stemmen van sociaal-democraten en communisten tegen, dat de Rijksdag uiter lijk Dinsdag 7 Februari a.s. bijeen zal ko men. Deze termijn zal slechts dan ver vroegd worden, wanneer de regeering voor nemens is reeds vóór aanstaanden Dinsdag een verklaring in den Rijksdag af te leg gen. Een communistisch en een sociaal democratisch voorstel om den Rijksdag ter stond bijeen te roepen, werd met alleen de stemmen der beide genoemde partijen er voor, verworpen. Thuringen vlagt zwart-wit-rcod. Weimar, 30 Januari (V.D.) Ter gelegen hcid van de benoeming van Hitier tot Rijks kanselier hebben de Thuringsche minister van B'nnenlandsche Zaken, Saucke', en de president van den Landdag, Hille, bepaald, dat van het gebouw van den landdag van Thuringen op dezelfde wijze zal worden ge vlagd als op den dag der Rijksstichting Hugenberg, leider der Duitsch-Nationale Volkspartij, die Rijksminister voor econo mische zaken cn voedselvoorziening ls geworden. Naast de vlaggen van het Rijk en het land wapperde het zwart-wit-rood. Dr. Frick over de nieuwe re geering. Berlijn, 30 Januari (V.D) De nieuwe Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft in een interview verklaard, dat hij voorloopig nog geen bizondere maatregelen legen de Communistische Partij zal uitvaar digen. Hij zeide, dat het hem bekend was, dat reeds verleden week door eenige com munisten pamfletten zijn verspreid, waarin werd opgewekt tot de algemeene staking. Mochten de communisten hiertoe niettemin overgaan, dan zal de regeer'ng met uiterst scherpe maatregclon daar tegen optreden, Nopens de verhouding Rijk-Pruisen zeide Fnok: In den bestaanden toestand is voor eerst nog niets veranderd Men heeft Rijks commissarissen in de regeering genomen waarnaast de Marxistische regcering nog aan bet bewind is. Voor minister Guertner is nog geen opvolger gevonden. Hij blijft dus voorloopig nog aan. Ten aanzien van den Rijksdag zeide Dr. Frick: In ieder ge val kan met de weinige volmachten niet meer worden geregeerd. Wij zullen den Rijksdag een „machtigingswet" voorleggen, welke in overeenstemming zal zijn met de bepalingen der grondwet. Wij lebben deze volmachten noodigvoor het groot? werk, dat wij met alle krachten willen ten uitvoer leggen, n.l. de geestelijke en nationale ver nieuwing van ons volk. Communistische ongeregeldheden. Hamburg, 30 Jan. (H.N.) Terstond na het bekend worden van de benoeming van Hitler tot rijkskanselier begonnen comrau nistischc betoogingen, die Tceds sedert 3 da gen voorbereid waren. Dit jvas vooral in de voorsteden het geval, daar :n het centrum een talrijke politiemacht op; de been was en iedere samenscholing terstond uiteen dreef. In Barmbeck kwam het tot ernstige inci denten. In de Bachstrasse* werd het tram verkeer onmogelijk gemaakt doordat de me nigte, die voor het grootste gedeelte uit op geschoten jongens bestond, een auto op de rails omverwierp. In de Hamburgerstrasse werd een grooto kolenwagen omgegooid, Pölitieversterkingcn rukten per auto aan en de betoogers werden daarop spoedig uitoen gedreven. In Altona, Harbu-g en Wands beek kwam het tot heftige vechtpartijen tusschen nalionaal-socialisten en commu nisten, doch ook hier was de politie met auto's spoedig ter plaatse en dreef zij de mcnschen uiteen. De taak waarvoor de nieuwe Rijks kanselier zich gesteld ziet Het gaat om Duitschlands bestaan Wij hebben gisteren het oordeel van Ir. Mussert, leider der N. S. B. .in Nederland, gevraagd over de benoeming tot rijkskan selier van Adolf ITitlcr, leider der Duitsche nationaal-socialistcn, en hij deelde ons daaromtrent het volgende mede: Er is wellicht geen rijkskanselier, die vóór zijn benoeming jaar in iaar uit dooi de Nederlandsche pers dermate met hoon, spot en minachting is bejegend als Hitler. Het zou interessant zijn het voornaamste van hetgeen over dezen „Oostenrijksche ver versknecht" in de Nederlandsche couranten is verschenen, eens op te slaan en aan het Nederlandsche volk te vertoonen als een staaltje van voorlichting van hen. die zoo gaarne als objectief in hunne beschouwin gen poseeren. Na dertien jaren strijd dus het nationaal- socialismc aan het bewind in Duitschland! Waarom? Omdat hot niet langer zonder ging. Men heeft werkelijk tot het laatst toe op alle mogelijke manieren geprobeerd om de nazi's van dc Rcgeei ingstafcl verwijderd te houden. Met onnavolgbaar ólan cn door zettingsvermogen heeft Hitler, begonnen ls één van 7, een beweging welke nu mil- lioenen schouder aan schouder staande Duifschers omvat van fabrïeks- cn land- rbciders tot de hoogstgcplaatsten toe op- ebouwd. Een beweging, die niet kapot te slaan of te intrigeeren was. Wat dit bewind brengen zal? Als men deze vraag stelt, verlicze men niet uit het oog, dat het nationaal-socialisme een wereldbeschouwing is, in groote lijnen overeenkomend met het fascisme, dus lijn- ccht staande tegenover het marxisme, zoo wel als tegenover het burgerlijk liberaal- democratisch-socialistische regeeringsstel- sel van heden. Deze nieuwe wereldbeschouwing in prac- lijk te brengen in coalitie met anderen is buitengewoon moeilijk. Voor die bijna bovenmenschelijke taak wordt Hitier nu gesteld. Vast staat dat hij Duitschland van het Marxisme heeft gered. Om het op nieuw op te bouwen zou hij de handen ge heel vrij moeten- hebben, zooals Mussolini na zijn tocht naar Rome. Dc handen heeft hij niet vrij. Integendeel zal hij zeer in zijn bewe gingsvrijheid belemmerd worden, eenerzijds door de hem weinig gunstig gezind zijnde omgeving van den Rijkspresident (is von Papen niet de waarnemer van den Rijks president in het nieuwe kabinet), ander zijds door medestanders, die geen mede standers zijn, maar reactionairen en daarenboven door een militante Rijksdag, waarin de nationaal-socialisten wel de tal rijkste en krachtigste partij zijn, doch ten slotte „maar" Vi van het aantal zetels in nemen. Onder deze omstandigheden zou alleen een figuur, die tot do grootsten van alle tijden zou behooren, in de uiterst moeilijke positie waarin Duitschland verkeert, gelei delijk verbetering kunnen brengen. Wij vertrouwen dat er niemand is. die het eer der of beter zou kunnen doen dan de man, die aan rnilliocnen Duitschers het geloof in hun vaderland heeft teruggegeven. Wij hopen dat Hitler in staat zal zijn om de bovenmenschelijke taak welke hem wacht, tot een goed einde te brengen. Het gaat om Duitschland's bestaan. Het buiten land zal daarbij wellicht niet te rekenen hebben op meer welwillendheid en tege moetkoming dan het verdiend heeft in het veertienjarig tijdvak, dat na den wapen stilstand is verstreken. Moge de nieuwe Rijkskanselier de wegen vinden om het fascisme in Duitschland door te voeren en daarmede en daardoor de noodzakelijke samenwerking van de West- cn Midden-Europeesche naties voor bereiden, opdat er tenslotte weer een Europa zal herboren worden, dat prestige heeft in de wereld on in slaat is de Euro- pccsche cultuur voor den ondergang te be hoeden. Von Papen, de „manager" van het nieuwe kabinet Moties van wantrouwen van sociaal democraten en communisten Het Centrum „koel en wantrouwend" Berlijn, 30 Jan. (V.D.) Het verluidt dat Rijkskanselier Hitier den leider der Cen trumspartij, prelaat Kaas tegen Dinsdag ochtend voor een bespreking heeft uitge noodigd. Naar uit Centrumkringen verder ver luidt, staat men in Centrumkringen koel en met wantrouwen tegenover bet nieuwe kabinet. Er kan moeilijk sprake zijn van een toe treding van het Centrum tot de Regeering. Het Centrum zal eerst kalm afwachten, wat voor maatregelen het'kabinet zal ne men. Daaruit is op te maken, dat het Cen trum voorloopig bereid is tot een zekere parlementaire tolereering van het kabinet. S.P.D. besluit tot motie van wantrouwen. Berlijn, 30 Jan. (V.D.) De sociaal de mocratische Rijksdagfractie heeft besloten, overeenkomstig het voorstel van het frac tiebestuur een motie van wantrouwen te gen de regeering Hitler in te dienen. Het partijbestuur der S.P.D. is tegen Dinsdagochtend naar Berlijn ontboden. Sociaaldemocratische proclamatie. B e r 1 ij n, 30 Jan. (V.D.) De besturen dei- Sociaal Democratische Partij cn van de Sociaal Democratische Rijksdagfractie heb ben Maandag gemeenschappelijk verga derd. Besloten werd een proclamatie uit te geven, waarin o.m. wordt verklaard: De vijanden der arbeidersklasse, die elkander tot voor enkele dagen op de meest verwoede wijze hebben bestreden, hebben zich aaneengesloten voor den gemeenschap pelijken strijd tegen de arbeidersklasse, tot een reactionnaire groot-kapitalistische en groot-agrarische concentratie. Het oogenblik eischt de eenheid van het geheele werkende volk voor den strijd te gen de vereenigde tegenstanders. Wij voe ren onzen strijd op den grondslag der grondwet. De politieke en sociale rechten van het volk welke verankerd zijn in grond et en wet, zullen wij met alle middelen erdedigen tegen iedcren aanval. Iedere poging der regcering, haar macht aan te wenden tegen de grondwet zal 6tuiten op den uitersten tegenstand der arbeiders klasse en van alle vrijheidsgezinde volks kringen. Voor dezen beslissenden strijd moeten alle krachten gereed worden gehou den. Ongedisciplineerd optreden van afzon derlijkc organisaties of groepen op eigen gelegenheid zou de geheele arbeidersKlassc de ergste 6chade berokkenen. Daarom op naar het IJzeren Fgpnt. Slechts aan zijn parool moet gehoor worden gegeven. Communistische motie van wantrouwen. De Communistische Rijksdagfractie heeft hedenmiddag besloten in den Rijksdag een motie in te dienen, waarbij de Rijksdag de nieuwe regeering Hitier—Von Papen het vertrouwen ontzegt. Geen samenwerking tnssohen schen Sociaal-Democraten en Communisten. Dadelijk na het bekend worden van de samenstelling van het nieuwe Rijkskabinet BUITENLAND. De koerswijziging in Duitschland. (Eerste Blad, pag. 1). BINNENLAND. De Eerste Kamer over do politiek (Tweedo Blad, pag. 2.) Iloe Dr. Colijn over de crisis denkt. (Tweedo Blad, pag. 1). Hoogste Barometerstand 769.2 te Tou louse. Laagsto Barometerstand 728.2 te Isafjord. Verwachting: Meest matige, Z. W. tot Z.-wind, half tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. De depressie bij IJsland beweegt zich langzaam N.-N. O. waarts. De uitlooper, die in onze omgoving dooi bracht, drong tot de Oostzee door. Zij wordt door een zeer krachtige drukstijging gevolgd dio zich in de richting naar de Oostzee schijnt te be wegen terwijl in het Z.W. cen nieuwe de pressie zic]i vooral naar dc golf van Bis- caye schijnt uit te breiden. Een herstel der hooge drukking van de Oostzee met krim pende winden in onze omgeving is dus niet onwaarschijnlijk en bij de sterke op klaring is daarbij zoodra' de wind wat af neemt opnieuw eenige vorst te wachten. Thans is do vorst uit W. cn Z. Duitschland verdwenen, in Scandinavië cn Polen sterk afegnomen. Daarentegen daalde de tempe ratuur in Frankrijk en viel vorst in op IJsland. In Scandinavië valt op veel plaat sen sneeuw. In N.-Duitschland regen. In Frankrijk cn Engeland klaart de lucht op. In het kanaal waait het krachtig uit W.— Z. W. Op IJsland waait een sneeuwstorm. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Dames, costumières, U vindt bij ons niet alleen een uit gebreide collectie STOFFEN, maar ook alle bijbehoorende garneering en fournituren. Varkensmarkt S Tel. 1309 De garantie van ons huis is voor U een absolute waarborg. dook te Berlijn het gerucht op, dat de so ciaal-democraten en de communisten bijeen waren gekomen voor een gemeenschappe lijke beraadslaging over hun houding te genover het Kabinet Hitler. Van sociaal democratische zijde wordt dit bericht ech ter als onjuist tegengesproken. Er hebben geen gemeenschappelijke beraadslagingen met de Communisten plaats gevonden en het ligt ook niet in de bedoeling dergelijke beraadslagingen te houden. DE LAATSTE ZITTING VAN HET KABINET VON SCHLEICHER. Berlijn, 30 Jan. (V.D.) Het afgetreden Kabinet Von Schleicher kwam hedenmid dag te half twee in zijn laatste zitting bijeen. VON SCHLEICHER-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1