J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 1? 1928 perflesch f 1.45: per anker f 58.50 VERBOUWINGSAANBIEDiNGEN DE SENAAT OVER DE POLITIEK A. H. VAN NIEUWKEEK N.V. WIJNHANDEL TEL145 NAAR AANLEIDING VAN DE BEGROOTING UIT DE STAATSCOURANT VERVELENDE GRAPPENMAKER DE PH0HI-UITZENDING Onze Postvliegers onderweg Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Be ekenst,Baan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 M ODELK AMERS HUMORHOEKJE ls het land dit kabinet moe Critiek op den premier Verschenen zijn de algemeens beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1933. Ontleend is daaraan Politieke beschouwingen. Sommige leden koesterden ten aanzien van den uitslag der a.s. verkiezingen wei nig hoopvolle verwachtingen, zulks vooral om de houding der R.K. Staatspartij. De leider dezer partij gaf in de Tweede Kamer te kennen, dat hij wel de voorkeur gaf aan een coalitiekabinet, maar, als dit niet mogelijk zou blijken, een nationale com binatie wenschte. Deze uiting is toen aan gegrepen door den leider der vriiz. demo cratische fractie, die haar op de eigen par tij .toepaste en do soc.-democraten scherp aanviel. Op die wijze wordt de kans op een democratisch staatsbeleid wel zeer ge ring. Deze leden verdedigden het parlemen taire stelsel en wezen erop, dat men revo lutie kweekt, door de democratie van boven af te onderdrukken. Andere leden betoogden, dat de schuld voor den onregelmatigen toestand bij de rechterzijde ligt door de daar heerschende verdeeldheid. Dat intusschen de terugkeer tot een zuiver parlementair kabinet ge makkelijk te verwezenlijken zou ziin, zoo lang de R.K. Staatspartij niet bereid zou zijn met de sociaal democraten samen te werken, konden zij niet inzien. Men be hoeft er niet aan te denken, dat do vrijzin nig-democraten bereid zouden ziin de na tionale ontwapening als programmapunt op te geven. Van andere zijde merkte men op, dat het ontijdig schijnt, nu reeds in beschouwingen te treden, welke partijen zouden moeten samenwerken. Daarover kan eerst worden gedacht en onderhandeld als rncn weet, hoe de nieuwe Kamer er zal uitzien. Herstel van den parlementairen regee- ringsvorm werd mede door een aantal leden wenschelijk geacht, ten einde aan het fascisme geen voedingsbron te verschaffen. Deze geestesrichting vindt o. a. mede haar oorsprong in het schouwspel van een parle ment, dat zichzelf tot machteloosheid ver oordeelt. Deze leden verzochten de regee ring een verbod uit te vaardigen van het dragen van uniformen en net nabootsen van militaire formaties. Verscheidene leden waren van meening, dat het land dit kabinet moede is. Een regeering, die den ernst van den toestand beseft en in democratische richting wil gaan, is noodzakelijk. Deze leden zetten uiteen, dat het beleid is goweest stelsel loos en conservatief. Verschillende voor beelden van weifelende politiek werden ge noemd. In verschillende opzichten stelden deze leden de regcering in gebreke. O. rn. vroe gen zij: Wat heeft de regcering voor Rot terdam gedaan in de laatste jaren, om de concurrentie met andere havens te verbete ren? Leden, behoorende tot verschillende po litieke partijen, brachten het optreden van den voorzitter van den ministerraad als zoodanig, dat, gelijk in den aard der zaak ligt, de Volksvertegenwoordiging niet on verschillig kan laten, ter sprako. Deze leden konden niet verhelen, in den alge- ineenen leider van de regceringspolitiek hoedanigheden te missen, waarover in het huidig tijdsgewricht meer dun ooit do pre mier behoort te beschikken. Over de rich ting, waarin de politiek moet worden ge voerd, loopen bij de velschillende partijen de meeningen uiteen, maar eenstemmigheid bestaat ten opzichte van de noodzaak van een krachtig en overtuigd beleid. In uit wendig optreden, maar ook en vooral met terdaad. Ook vordert het hoogst verant woordelijk ambt zóóveel van de werk kracht van zijn drager, dat deze den tijd zal moeten uitkoopen. Het had hun der halve getroffen, dat de premier gelegen heid schijnt te kunnen vinden, herhaalde lijk, soms week na week, dagen achtereen de residentie te verlaten. Van een krach- lige leiding nu hadden de leden, hier aan 't woord, in de afgeloopen periode weinig bespeurd, zoodat het hun niet verbaasde, dat het kabinet veel meer den indruk maakt van een combinatie van negen res sort-ministers, die elk met meer of minder succes op eigen kompas varen, dan van oen eenheid, met vaste hand geleid door een staatsman, die het geheel overziet. De leden, hier aan het woord, waren overtuigd rnet deze critiek, die door hen werd uitge bracht met het oog op de in het zicht zijn de kabinetswisseling, uitdrukking te geven aan een in en buiten de Staten-Generaal in ruimen kring heerschend gevoelen. Andere leden, hoewel met de hoofdstrek king van bovenstaand betoog min of meer accoord gaande, meenden toch te moeten opmerken, dat, al treedt de premier naar buiten niet krachtig op, hij toch, naar ver luidt, intern, in den ministerraad, goede leiding geeft. Ook waren zij van oordeel, dat de omstandigheid, dat de voorzitter van den ministerraad straks elf jaren dit ambt zal hebben bekleed, toch wel voor zijn ge schiktheid pleit en brachten zij in herinne ring, dat de Premier in de November dagen van 1918 heeft getoond krachtig te kunnen optreden. Weder andere leden konden zich met de uitgeoefende critiek in het geheel niet ver eenigen. Intogendeel, zij betreurden die en wezen er hunnerzijds op, dat het wel zeer gemakkelijk is in de huidige moeilijke om standigheden critiek te oefenen, maar min der gemakkelijk om den last der Regee- ringsverantwoordelijkheid te torsen. Bezadiging en matiging in de critiek Is thans meer nog dan gewoonlijk geboden, omdat de toestand, waarin het land ver keert, voor een goed deel afhankelijk is van omstandigheden, welke staan buiten de macht der regeering en ons door het buiten land worden opgedrongen. Vergelijkt men den toestand van ons land met dien van andere landen, waar de ministeries zoo vaak wisselen, dan past veeleer een woord van waardeering aan den voorzitter van den ministerraad, die er in is geslaagd, gedurende deze uiterst moeilijke regeeringsperiode ons land een kabinetscrisis te besparen, welke vermoe delijk zou geleid hebben tot een politiek avontuur. Hierbij komt, dat do premior het grootste gedeelte van zijn langdurigen ambtstijd en zeker in de laatste periode, in de Tweede Kamer niet over een betrouw bare meerderheid beschikte. Eenige leden gingen nog verder en ver klaarden zeer ingenomen te zijn met het beleid van dezen bewindsman, dien zij in de gegeven omstandigheden juist den ge- schikten persoon achtten \oor de door hom ingenomen plaats. Bij K B. ie benoemd tot Notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats Rotterdam: J. L. Schuurs, candidaat notaris te Rotterdam (vacature P. J. J. Tac- koen): is benoemd tot Notaris b.nnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam: Mr. C. D. Tukker, candidaat- notaris en oud-inspecteur der registratie en domeinen te Rotterdam (vacature G. Vlug); is benoemd tot rechter-plaatsvcrvanger in de Anondissements Rechtbana te 's-Gra- venhage: Mr. W. M. A. Weitjons, oud tijde lijk lid van het Hof van Justitie van Cu rasao; is benoemd tot substita it-griffier bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht: Mr. H. L. Hoogenhuis, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst; is bevorderd tot Commandeur m de Orde van Oranje-Nassau do gepensionneerdo Vice-Admiraal titulair H. G. Surie, voorzitter van ie commissie voor zeeoorlogsschadc; is toegekend, bij be- vorderinig, de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden Eerc-mcdaille, m goud, aan: P. I. J. Kirch hol tos. chef dc> inltoopafdee- ling van de N.V. C. N Teulings Koninklijke Drukkerijen, te 's Ilertogcnbosch. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten ichappen is aan den heer L. Versteeg te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie voor het miidelbaar tech nisch onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. SMOKKELARIJ. Een inspecteur on oen hoofdcommies der invoerrechten en accijnzen uit Winterswijk hebben bij den landbouwer E.. te Borculo, een partij van circa 3000 K.G. margarine in beslag genomen, welke frauduleus uit Duitschland zou zijn ingevoerd. De inbe slag genomen goederen zijn naar het kan tengerecht te Groenlo vervoerd. DE RIJKS-ASYLS TE AVEREEST. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari a.s. voor onbepaalden tijd benoemd tot tijdelijk geneesheer-directeur der rijks- asyls voor psychopathcn te Avercest dr. M. Westerterp, gewezen geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht „Stichting Beileroord" te Beilcn. NIEUWE GEMEENTESECRETARIS VAN GRONINGEN. No. 2 op de voordracht be noemd, Groningen, 30 Jan. Hedenavond heef! de Gemeenteraad een nieuwe gemeentere cretaris benoemd. Na een langdurige gehei me zitting benoemde de Raad tot secretaris den heer Wolthers, thans waarnemend secretaris, die no. 2 op de voordracht ötond De heer Wolther9 kreeg 17 stemmen, no. 1 van de voordracht, mr. Pekelhar ng uit Utrecht, 7 stemmen, en no. 3, de Ia 't Veld, 9 6temmen. Die een Rotterdamsch musicus en een aantal chauffeurs vergeefsche reizen deed maken Rotterdam, 29 Jan. Een Duitscho mu sicus uit het Weimar Hotel, zekere K., werd op den dertienden van deze maand door een onbekenden meneer opgebeld, die hem verzocht in verband met een belangrijke kwestie zich 's avonds aan een adres in het Westelijk stadsdeel tc vervoegen. Dienzelfden dag kreeg de politie een tele gram, dat meldde dat 's avonds in dit pand een inbraak beraamd was. Toen enkele rechercheurs zich verdekt in de omgeving van het bewuste huis hadden opgesteld, zagen zij togen middernacht een man rond drentelen, die een verdachte belangstolling voor dit huis, waar een winkel gevestigd is, aan den dag legde. Zij arresteerden den man, die de musi cus K. bleek te zijn. liet kostte dezen heel wat moeite orn den politiemannen aan het verstand te brengen, dat hij niet de minste booze bedoelingen had en dat beide par tijen het slachtoffer van een „grappen maker" waren geworden. Later bleek dat dezo oolijke meneer nog meer menschen er in had laten loopen, want den volgenden ochtend kwamen niet minder dan vier chauffeurs bij de politie vertellen, dat zij een vergoefschen rit naar het pand in het Westen hadden gemaakt. De politie deed al haar best om achter do verblijfplaats van den oolijkerd te komen. Zonder succes evenwel. Donderdag j.l. bleek do onbekende weer last van een vroolijke bui te hebben gekre gen. Op dien dag arriveerden voor bet pen sion van don musicus aan de Spaan9chc kade twee auto's, waarvan de chauffeurs vertelden opdracht to hebben gekregen K.'s instrumenten naar een adre3 in de Prove niersbuurt te brengen. De arme musicus zag zich genoodzaakt de werklustige auto bestuurders teleur te stellen en hij toog weer naar do politio om aangifte to doen van dezo nieuwe grap, die mon zich to zijnen kosto veroorloofd had. Do politie, toonde hem toen het portret van een zekeren N. J., oen meneer dio in December 1931 op nagenoeg dezelfde wijze als hierboven beschreven, blijk had gegóven van zijn gevoel voor humor. Deze J. was met. zijn grappen echter tc ver gegaan en toen een van zijn uitjes in de termen van oplichting viel, werd hij gegrepen en ver oordeeld. De musicus herkende in J. den man, die tot voor kort met hern in hetzelfde pension gewoond heeft. Het vermoeden ligt dus voor de hand zegt de Msb. dat een tijd van afzonde ring J. nog niet tot do overtuiging gebracht heeft dat zijn grappen misplaatst zijn. SLAGERIJ UITGEBRAND. L p e, 29 Jan. Hedenmorgen omstreeks half vijf is brand ontstaan in de slagerij van de firma Prinsen aan den Deventcrweg tc Epe. De brand is ontstaan in de rookerij De aanwezige vloeschvoorraad ging geheel in de vlammen op. Het gebouw brandde ge heel uit behoudens een kantoortje in de slagerij dat de brandweer wist te behouden. Tegen tien uur was men den brand meester. Verzekering dekt de schade. INBREKERS AAN HET WERK. Enschedé, 30 Jan. Den laateten tijd is in Enschede cn Lonneker een inbrekers bende aan het werk, welke ondanks alle pogingen der politic nog niet kon worden opgespoord. Specialiteit van de inbrekers is om hun slag te slaan in huizen, v\aa>* van de bewoners eenjgen tijd afwezig zijn Thans werd ingebroken in de uoivng van den broodvontcr R., die mot zijn familie naar een fecet was. Het geheeio hus werJ doorzocht, zelfs de bedden werden overhoop gehaald. Uit een kast werd een bedraa vun 175 gestolen. Een onderzoek der politie, welke rnet honden werkte, leverde geen re sultaat op. WEER EEN GEVAL VAN GAS- VERSTIKKING. Een doode. Den Haag, 30 Jan. In ccn perceel aan do Piet Heinstraat alhier heeft zich heden middag een geval van gas verstikking voor gedaan, doordat waterdampen uit een stoo menden ketel zich vermengd hadden met onvorbrande gasproducton, tengevolge waarvan de bewoners zekeren J. P. de V. cn diens dochter bewusteloos geraakten. Beiden werden door den G. G. cn G. I). naar het Roornsch-Katholiek ziekenhuis aan het Westeindo vervoerd, alwaar de vader a«n de gevolgen is overleden. De dochter is thans herstellende. GASBUIS GESPRONGEN. Bewoner van een pand bewus teloos geraakt. Vrijdagavond werd door voorbijgangers in de woning van J. D. aan den Kleiweg tc Schiebroek een sterke gaslucht waargeno men. Zij stelden de politie daarvan in ken nis, die de woning binnendrong cn den be woner in be.wustcloozen toestand aantrof. Nadat hij bij gebracht was hebben werk lieden van de gasfabriek een onderzoek in gesteld. Hot bleek dat tengevolge vau de vorst èon gasbuis gesprongen was. Men heeft het letsel z<vo gauw mogelijk hersteld. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. G i e s s e n, 30 Jan. Hedenmorgen om half acht werd op den onbewaakten over weg, ter hoogte van Teersdijk, het lijk ge vonden van den 20-jarigen W. Peters. Het slachtoffer is overreden door don goede rentrein uit Nijmegen. De politie van XTJ megen is hiervan onmiddellijk in kennis gesteld en heeft een nader onderzoek in gesteld. LIJK GEVONDEN. Ten Boer, 30 Jan. Hedenmorgen von den de vrachtrijders Nietor en Klinkhamer van Bieren, die met een vrachtauto naar Groningen reden op de berm van den Rijks weg bij Boven Rcigen het lichaam van een manspersoon. Het bleek dc 35-jarige Douwe Postma uit Woltersum te zijn. De dood was reeds lang ingetreden. Post ma was per fiets uit Boven Reigen gekomen en bij het oversteken van don weg door een auto gegrepen. De autobestuurder was doorgereden. Vermoedelijk treft den auto bestuurder geen schuld. Gunstige ontvangstrapporten uit alle deelen der wereld Van de deelnemers aan dc Nedcrlandseho Groenland-expeditie werd uit Angmags- salik een telegram ontvangen, dat zij de op 18 Januari j.l. voor hen bestemde uitzending zeer goed gehoord hebben. Professor van Evcrdingen als voorzitter cn dr. G. van Dijk, dr. T. van Lohuizcn cn dr. Balth van dor Pol, als leden van de Nederlandsche Commissie voor het Interna tionaal Pooljaar 1932/1933, konden de expe ditie enkele medcdeelingen doen en aan wijzingen geven in verband met de woten schappelijke waarnemingen in het liooee Noorden. Ook verscheidene familieleden werden in de gelegenheid gesteld, de expe ditieleden in hun isolement in het Noor den toe te spreken. Over dc Phohi-uitzendingen werden vor der talrijke rapporten ontvangen. De marconist op een schip bij New foundland seinde, dat hij verschillende uit zendingen buitengewoon luid en helder ontvangen had, zonder eenige fading. Uit de Ituliaanscho kolonie Eritrea, uit Senegal, uit Khartoum, uit Liberia, uit So- maliland, alsmede uit vele plaatsen in do Voreenigdc Staten zijn enthousiaste rap .porten binnengekomen. Een luisteraar in Port Sudan gat" als zijn meening to kennen, dat de uitzendingen van do Phohi constan ter waren dan van ocnigen anderen zender die daar ontvangen kon worden. Een vertegenwoordiger van een Neder- land8cho firma in Accra aan de Goudkust schrijft, dat de ontvangst duidelijker en zuiverder van toon was dan hot nieuwe British Empire Station. Uit Baluchistan meldde een Engelsch of ficier. dat de Phohi-uitzendingen doar met luidsprekcr-slerkto beter dan alle andere stations gehoord werden. BURGEMEESTER WANING. Eervol ontslag met 1 April. Bij Kon. besluit is aan den heer J. van Waning op zijn verzoek met ingang \an 1 April 1933 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Ouderkerk a.d. IJss'el. met dankbetuiging voor de langdu rige diensten, door hem in die betrekking bewezen NOTARIS M. VEROORDEELD. Amsterdam, 30 Jan. Dc 4e kamer der rechtbank wees heden vonnis in de strafzaak tegen den Amsterdamschen no taris mr. M. cn veroordeelde hem wegens valschheid in geschrifte door een ambte naar. dio daarbij gebruik maakt van een middel hem uit hoofde van zijn functio ten dienste staand, meermalen gepleegd, tot ccn gevangenisstraf van 6 maanden, vermin derd rnet den tijd in voorarrest doorge bracht (ruim 2H maand). De rechtbank achtte geen4 termen aanwe zig om dc waarborgsom (30.000 gulden) ver vallen te verklaren, noch vond zij termen aanwezig om hem uit het ambt van notaris te ontzetten, daar de zaak in handen van do kamer van toezicht is. Dc rechtbank achtte het feit van zeer crnstigen aard. Bij het vaststellen van de straf wilde de rechtbank echter rekening houden met de geestesgesteldheid van ver dachte. Rlistvog. Havik Kwartel 26—1 19—1 Amsterdam 20-1 Parijs Marseille 26—1 22—1 Rome 27—1 23—1 Athene Mcrsamatruh 28—1 24—1 Cairo Rutha wells 29—1 25—1 Bagdad Boeshir 30—1 26—1 üiask Karachi 27—1 Jodpoer 30—1 Jhansi 28—1 Calcutta •29—1 Rangoon 28—1 29—1 Bangkok Koh-Lak 30—1 Mcdan 27—1 Batavia 27—1 Bandoeng Vertrok van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 2 Februari. ENGELSCH STOOMSCHIP OMHOOG GELOOPEN. Ternouzen, 28 Jan. Gisteravond, om streeks 7 uur liep het Engeisch stoomschip „Norwich Trader", dat geladen mot stuk- gord van Antwerpen naar Yarmouth voer, nabij Baarland omhoog. Hedenmorgen werd hot schip bij hoog wa ter vlot gesleept door de sloepboot Raymont van de N.V. August de Meijer cn Zn. en ver volgde ongeschonden de reis. HET CONFLICT IN DE CONFECTIE-IN- DUSTRIE TE AMSTERDAM. Amsterdam, 2S Jan. In aansluiting op het bericht, waarin melding werd gemaakt van het feit dat het conflict in do heeren- kleeding-confectiebedrijven, waarbij be trokken waren do N.V. Hollandia-fabrie- ken, de firma De Vries en Susan, de N.V. M. v. cl. Hoyden's Confectiefabriek, dó N.V. Nederlandsche Confectiefabriek „Nccofa" cn de Handelsvennootschap Confectiefabriek J. Gazan, is geóindigd en dat het werk bij deze firma's reeds is hervat, kan nog het volgende gemeld worden: Xa langdurige besprekingen zijn partijen overeengekomen do collectieve arbeidsover eenkomsten to verlengen tot 31 December 1953, met dien verstande, dat een loonsver laging van vier procent zal worden toege past. De reeds in 1932 gegeven loonsverla gingen zullen hierop in mindering worden gebracht. Mochten ten deze geschillen ont staan, dan zullen dezo uiteindelijk door arbitrage worden beslecht. Behalve de werknemers, die eon vast locn van lo of minder verdienen, zullen ooi nog eenigo andere groepen van werknemers, zooals dc z.g. loopendo band-arbei J; rs in 1933 geen loonsverlaging ontvangen In de thans gel dende tarieven werden door eenige werk gevers in overleg met do werknemersorga nisaties verschillende verbeteringen aange bracht Vóór 1 Maart e.k. zal een commissie wor den geconstitueerd, bestaande voor de ccne helft uit vertegenwoordigers van do Vcr- eeniging van Confectiefabrikanten, en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van den Nederlandschcn Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Kleedingin- dustrie, met opdracht de tarieven aan een herziening tc onderwerpen Allo bij het conflict betrokken werkne mers zijn op hun oude plaatsen aan bet werk gegaan, terwijl beide partijen zich ver bonden hebben, geen rancune-maatregelen tc nemen. OVERTREDING DER LOTERIJWET. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van B. S., directeur der Hnag- sclio ongevallenverzekering mij. die door den kantonrechter to Den Haag is veroor deeld tot 75.— boete subsidiair 30 dagen hechtenis, wegens overtreding der loterij- wet door het in voorraad hebben van H.O.V.- briefjes. Wij gaan uitbreiden en hebben gedurende 14 dagen van 3 tot en met 16 Februari in alle afceelingen bijzondere aanbiedingen. Verzuimt niet om van deze bijzondere gelegenheid gebruik te maken en bezichtigt onze 13 MODELKAMERS, waar wij U GEHEEL VRIJ BLIJVEND ALLE GEWENSCHTE INLICHTINGEN VERSTREKKEN. INBRAAK TE HEILO. Een flinka buit. H e 1 o, 30 Jan. Hedennacht ls op bruta le wijze ingebroken in de woning van don administrateur van het gemeentelijk elek trisch bedrijf, dèn heer Van Nieukerk te Hel lo. Men heeft zich door de voordeur toe gang verschaft en is de slaapkamer van den heer Nieukerk binnengedrongen Uit diens broekzak werd de sleutel van de brandkast gehaald. De heer Nieukerk werd wakker door het dichtslaan van de voor deur. Direct stelde hij een onderzoek in, doch dc dader was reeds verdwenen. Uit de brandkast werd 4000 vermist, terwijl ook nog een beursje met inhoud van de dochter des huizes werd vermist. De politie stelt «en onderzoek in. Een raad aan kellnert» Hoe een zwijnskop niet geserveerd moef

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6