ONZE NIEUWE VERBRANDINGSOVEN FORTMANN HEHENKAMP CAPACITEIT VAN 100 Ms IN 8 UUR VOOR UW ZIT-SLAAPKAMER ids:f 9.90 I.ap.ok:-11.45 KRIMPVRIJE JAEGERWOL 3 4 DRAADS 100 GRAM 39 cent DE WOLBAAL HET FEESTC0NCERT VAN HET MANNENKOOR Onze Postvliegers onderweg ieiiwe Uitgaven Hei vuilverbrandings: en verwijde ringsvraagstuk voor onze stad voor ongeveer 15 jaar van de baan Hoe de oven werkt Zooals bekend is voor verschillende ge ineenten in ons land het vuilverwijderings- vraagstuk van zeer groote beteckenis ge worden. In 1925 werd zelfs een regeerings- commiSöic benoemd, welke tot taak had dit vraagstuk voor de gemeente 's Gravcnhnge te bestudeeren, waarna in 1927 de Amstcr- damsche gemeenteraad een commissio be noemde, welke 10.000 subsidie kreeg ter bestudeering van dit ook voor deze stad zoo belangrijke vraagstuk. Ook onze gemeente geraakte in moeilijk heden betreffende de vuilverwijdering. De snelle groei is vooral oorzaak geweest, dat rnen hier vlugger in moeilijkheden kwam dan verwacht werd. Het feit dat in onze gemeente in 1917 slechts 9000 kubieke meter vuil verwerkt moesten worden en dit getal in 1932 is gestegen tot 33.000 kubieke meter, zegt reeds voldoende. Tot 1924 was er geen bezwaar vóór de afvoer van het vuil, daar dit tot dien tijd tegen behoorlijken prijs aan landbouwers werd verkocht. Na dit jaar werd de prij6, vermoedelijk door de veelvul dige toepassing van kunstmest, steeds min der, waarmede ook gepaard ging een be langrijke vermindering van de afname van het vuil, dat in 1931 zelfs daalde tot 1 per kubieke meter. Men hield zooveel vuil over, dat de aan de gemeentereiniging daarvoor beschikbaar zijnde ruimte eind 1931 geheel vol was. Er moest dus uitgezien worden naar een andere manier om het vuil kwijt tè raken. Zoo is men er ook hier toe gekomen om dit vraagstuk nader te bestudeeren. baarbij zich deze cene belangrijke vraag opdrong: „Hoe krijgen we de beste verwij dering tegen de minste kosten?" De direc teur der gemccntereiniging, de heer Been bakker, was het in dezen volkomen eens met hetgeen in dezen is betoogd in het desbe treffende rapport van de commissie uit den Bond van personeel in overheidsdienst, welke een diepgaande studie van dit ur gente vraagstuk heeft gemaakt, n.l. dat deze kwestie voor iedere gemeente afzonderlijk bezien moest worden. Alzoo werden door de hceren Beenhak ker en ir. Beltman, directeur van openbare werken, plannen gemaakt voor een ver brandingsinrichting voor het brandbare vuil, terwijl voor het andere vuil in samen werking met de legerautoriteiten een plaats werd gevonden langs den liniedijk van den Hooglandschcweg tot den lloogcweg, waar men de beschikking heeft over een strook van 10 meter breedte en 5 meter diepte; hier kan men ongeveer 15 jaar lang het niet brandbare vuil storten. Deze plannen werden in October 1931 door den raad goed gekeurd, waarvoor een crediet van 72.000 werd verleend, n.l. voor den bouw van een nieuwen verbrandingsoven met 3 cellen, aangesloten op den schoorsteen van den bc- staanden over, alsmede voor bet aanschaf fen van drie auto's voor het vuilvervoer en het uitvoeren van eenige bijkomstige wer ken op het terrein der gcmcentereiniging aan de Nijverheidsstraat. Het oude oventje, dat van 1920 dateert en slechts 30 kubieke meter grof vuil per dag kan verwerken, was absoluut onvoldoende, temeer daar de cadavers van afgekeurd vee in 6tukken gesneden moesten worden, waar bij het gevaar voor miltvuurinfectie van het bedienende personeel lang niet denkbeel dig was. De nieuwe oven is op 1 November j.l. in werking gesteld, terwijl het storten van vuil bij den liniedijk reeds 5 Maart 1932 is aangevangen. De nieuwe oven. Dc bouw van dezen nieuwen oven is niet alleen belangrijk geweest voor de vuilver wijdering, doch ook voor het personeel, dat met dc sorteering van het vuil wordt be last, daar dit thans geheel afgesloten van de weersinvloeden zijn arbeid kan verrich ten. Het vuil wordt door dc. binnenkomende auto's op een verhoogde werkvloer gereden, welke men via een oprit bereikt. Hier wordt het vuil gestort, waarna het in de twee daarvoor ingerichte cellen wordt verbrand. iTusschen deze twee cellen bevindt zich die, welke uitsluitend is ingericht voor de ver branding van cadavers, welke worden ver brand door de vlammen van het brandende vuil in de neven-cellen. Het binnengereden vuil is anderhalf uur na aankomst verdwe nen, hetgeen vooral voor de hygiëne van belang is. Door deze methode van vuilver wijdering kost het verwijderen van -iedere kubieke meter vuil 1, waarbij het ver voer, de benzine, rente, afschrijving c.a. zijn inbegrepen. Gezien het feit, dat eind 1932 ongeveer 33.000 kubieke meter vuil in onze stad werden opgehaald, zal dus voor dit proces per jaar ongeveer een bedrag van 33,000 noodig zijn. Deze nieuwe oven ver werkt per werkdag van 8 uur 100 kubieke meter vuil; de beide cellen voor de vuilver branding zijn speciaal ingericht voor de verbranding van grof vuil. In verband hier mede zijn de haardschuiven, welke toegang geven tot de verbrandingsruimten, zeer groot; zij zijn 1.50 X 1.30 meter, waardoor de grootste voor verbranding aangeboden voorwerpen erin kunnen. Deze haardschui ven worden ter vereenvoudiging van de be diening electrisch bewogen. De werking van de verbrandingsoven is al6 volgt: Teneinde niet gedwongen te zijn de groote zware haardschuiven te moeten openen, en sluiten voor het inbrengen van minder om vangrijk vuil zijn in de haardschuiven ope ningen met deuren afgesloten, aangebracht welke een vrije opening van 1.20 M. X 0.60 M. geven, alsmede 2 -daaronder gelegen openingen met deuren in de afmeting van 0.17 M. X 0.20 M., door welke laatste ope ningen het ingebrachte vuil dieper in den oven, dus verder op den naar beneden hel lenden rooster kan worden weggeschoven. Het ingebrachte vuil komt derhalve ge leidelijk verder op den rooster, totdat het in de heetste zóne van den oven komt, welke aan de achterzijde is gelegen, waar de rooster horizontaal is uitgevoerd. Dc uitgebrande slakken kunnen aan de achterzijde van den oven worden uitgetrok ken door haardschuiven, welke met de hand geopend en gesloten kunnen worden. Ge noemde openingen liggen op zoodanige hoogte, dat de slakken in karren kunnen worden getrokken om terstond in terrein- hoogte te worden vervoerd. De rooster in de verbrandingscellen is in gericht met waterkoeling, waardoor groote duurzaamheid wordt bereikt, terwijl ook geen aanbakken van slakkon plaats vindt, fietgeen de bediening zeer vergemakkelijkt Gedurende den tijd dat er gècn cadavers verbrand behoeven te wordon, slaan de vlammen en rookgassen van de vuilver branding over het vuurvaste gewelf der ver brandingscel naar de voorzijde van den oven terug, gaan vandaar door de geopende rook schuiven twee de cadavervcrbrandings- ruimte binnen, doorstrijken deze geheel, om vervolgens via de vliegaschkamcr, welke in het midden achter de oven-com plex is gelegen, het rookkanaal naar den schoorsteen te bereiken. Bij dezen gang van zaken zijn dus de schuiven I gesloten en wordt de cadaver- verbrandingsruime op hooge temperatuur gebracht. Deze zelfde loop der verbran dingsgassen vindt ook plaats gedurende de verbranding van een cadaver. Er is echter een inrichting gemaakt om de rookgassen buiten de cadaver-verbran- Jingsruimte om te leiden gedurende den tijd, dat het cadaver wordt ingebracht. Tij dens die periode worden dc schuiven 2 ge sloten en dc schuiven 1 geopend, zoodat dan de verbrandingsgassen van het vuil via dc schuiven 1 door de vliegasclikamer di rect naar het rookkanaal en den schoor steen worden geleid. Bij dezen stand der schuiven kan men derhalve dc haardschuif van de cadavers verbrandingsruimte openen (terwijl men tevens den luchttoevoer naar de vuilnis- vcrbrandingscellen tijdelijk vermindert) ten einde het cadaycr in te brengen. Om dit te bewerkstelligen wordt van een spccialcn hiervoor geconstr lieerden caöaver-iiivóéri wagen gebruik 'gemaakt. In het middën boven den werkvloer wordt een slachthuislier aangebracht met een draagvermogen van 1250 K.G., welke de cadavers, die aangevoerd worden van den wagen kan ophijschen om ze daarna neer te laten op de hovcnslcde van don in voer wagen. De benoodigde verbrandingslucht wordt verkregen door een ventilatie, gedreven door een eleclro-motor, geschikt om ruim voldoende verbrandingslucht, zoowel voor het vuilnis als voor de cadavers te leveren. Dc haardschuif van de cadaververbran- dings-inrichting is evenals die van de vuil verbrandingscellen nog voorzien van ope ningen met deuren, teneinde kleine cada vers en slachtafval binnen te kunnen bren gen, zonder dat het noodig is, de gehcple haardschuif op te trekken. Tegenover de voorzijde van den oven wordt een bordes aan den werkvloer uitge bouwd, waarop de cadaver-invoerwagen kan worden geborgen in den tijd, dat ze niet behoeft gebruikt te worden. Er is vooiloopig geen inrichting gemaakt voor het nuttig gebruik van de afval warmte; evenwel is rekening gehouden met dc mogelijkheid, dat later dc productie van warm water zal worden gcwensclit. De eadaver-verbrandingsruimte is inge richt op dc mogelijkheid om de grootste cadavers, welke kunnen voorkomen in hun geheel te kunnen vernietigen (dit is vooral bij miltvuur-cadavers van groote belang). Dc oude oven heeft een capaciteit van 30 M3. per 8 uur in 2 cellen, zoodat nu in totaal zoo noodig 130 M'. brandbaar vuif verwerkt kan worden. Bovendien is het voordeel verkregen, dat het slachtafval van het gemeentelijk slacht huis niet meer rnet cokes behoeft vernie tigd te worden, maar dit geschiedt met vuil. Daar naar schatting het vuil thans uit 60 brandbare stoffen bestaat en verder nog 15 wordt gerekend als ijzer, blik, enz., wat verkocht is voor 965 per jaar, moet nog 25 vervoerd worden naar de bovengenoemde nieuwe stortplaats. Op deze wijze is de vuilverwijdering van onze. gemeente voor ongeveer 15 jaar ge waarborgd, bij een normale uitbreiding van 1000 inwoners per jaar. De auto's voor het vervoer van het over schietende vuil zijn zoodanig gecon strueerd, dat de bovenkap kan'worden af genomen, zoodat zij 's winters voor het zandstrooien gebruikt kunnen worden. De dienst der gemeentereiniging heeft nu een toestel geconstrueerd, dat achter deze wa gens gekoppeld wordt en volgens het begin sel der centrifuge wordt rondgeslingerd, hetgeen een regelmatige verspreiding van het zand bevordert en vlugger werkt dan het 6trooien per schop. Vermeld zij nog dat door deze reorgani satie bij den reinigingsdienst géén arbeiders ontslagen behoefden tc worden. opklapbed met gezondheids- matras Wolvlokmatras met kapok kussen o Javakapokmatras met kussen 15.75 Ombouw massief eiken 9.90 Plaatsen gratis. LANGESTRAAT 63 TEL. 88 VEREEN. VAN SLECHTHOORENDEN. Ledenvergadering. De afdeeling Amersfoort van de Vereeni- ging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden hield Maandag j.l. haar ledenvergadering, waarin de penningmees teresse Rekening en Verantwoording deed van het gehouden beheer en de secretaris het jaarverslag uitbracht De financieele toestand van de afdeeling is alleszins bevredigend. Aan bet reserve fonds voor een nieuwe groepstelefoon voor het gebruik in de bijeenkomsten van de af- dcelingsleden kon weder 100worden toegevoegd. Dat de afdeeling niet zonder succes werk zaam blijft voor het aanbrengen van tele foons voor slechthoorenden in openbare ge bouwen, werd met voldoening geconsta teerd. t Op haar verzoek is in de Luthc-vsche kerk dc microfoon uit het klankbord naar de kansol overgebracht, waardoor de geluid sterkte veel heeft gewonnen. Dat straks in het gebouw „Amicitia" een goede telefoon op alle rangen ter beschikking van slecht hoorenden zal zijn, zal wol voor een heel groot deel te danken zijn aan de activiteit van het bestuur. Voor het aanbrengen van telefoons in kerken, gehoorzalen enz. verklaart de af deeling zich bij voortduring bereid van ad vies tc dienen. De „Lipleescursus" in „Monopole", onder leiding van mejuffrouw Meulcnbelt, wordt geregeld bezocht. Het aantal cursisten was nimmer zoo groot als dit jaar. liet groote nui van het liplezcn voor slechthoorenden schijnt hoe langer hoe meer bij de leden bewust te worden. De jaarlijksche wedstrijd den te Lunteren en te Amsterdam zullen daartoe wel veel hebben bijgedragen. Over de réunic, de pantomimeclub, han denarbeid en gezellige avonden werd nog het een en ander medegedeeld, dat voor de leden van belang was, waarna nog enkele cijfers werden gegeven, waarvan we noteer den, dat op 1 Januari j.l. de verceniging telde in de afdeeling Amersfoort 175 leden met 6 begunstigers. VALSCH GELD IN OMLOOP. Bij "de posterijen is gisteren een valscn kwartje in betaling ontvangen. Het namaak geldstuk is op het politiebureau gedepo ïieerd. Een onderzoek wordt ingesteld. CINEMA AMICITIA. De geluidsinstallatie. In bet vernieuwde Amicitia wordt, zoo als men weet, van deze week af een film programma geboden onder leiding van dc directie van City- en Rembrandt-theater. Op uitnoodiging hebben wij in dit ver band gisteren eens een kijkje kunnen ne men bij de daar aangebrachte*geluidsinstal latie. Dit fabrikaat van de N.V. Transfor matoren- en Apparatenfabriek „Transfor mer Works" te Amsterdam heeft de niou- stc uitvoering. Alle onderdeelcn zijn in den kolom (het voetstuk) ingebouwd, zoodat men geen snoertjes, kabeltjes, etc. meer ziet, hetgeen tevens een belangrijke ruim tebesparing betcekent. In deze Transforma-Odeon-installatie is de versterker vcerend opgehangen, waar door alle trillingen worden opgevangen en dus bijgeluiden in de geluidsvoortbrenging voorkomen worden. De motor heeft een plaats op de tafel van het toestel gevonden, waardoor de installatie één geheel gewor den is. Om een onafgebroken werking te ver krijgen heeft men in de cabine twee gelijk soortige installaties aangebracht. De heer II. J. Bouwman, chef van den Technischen dienst der genoemde fabriek, attendeerde ons op de buitengewoon eenvoudige wijze van overschakeling van het eene toestel op het andere. Dc tafel op den kolom is draaibaar, hetgeen nutuurlijk bijzonder comfortabel is. Wij kregen gelegenheid ons nogmaals te overtuigen van de zuiverheid van het ge luid, dat inderdaad perfect is. ARNH.STRAAT 26a Amersfoort BURGERLIJKE STAND. 31 Januari 1933. Geboren: Francisca Hubcrtina Jacoba, d. van Henderikus Johannes Kok en Mar- garetha Alida Buurman; Hendrikus Bcr- nardus, z. van Hendrikus Johannes Spoel en Berendina van Aken; Elisabeth Evertje, d. van Albertus Hendrikus Meskes en Hein tje Stomphorst. Overleden.: Antoinette Catliarina Ma ria Schoppcnhauer, oud 75 jaar. weduwe van Johannes Georgius Bootz; Wilhelmina Christina Kabos, oud 81 jaar, weduwe van Cornelis Jacob van Rees; Petronella Alida Maria van de Velden, oud 7 maanden. Een experiment van beteekenis in de nieuwe zaal van Amicitia In Juli 1932 was het feest van het Man nenkoor, morgen en overmorgen geeft hét zijn feestc o n c o r t Ier herdenking van zijn 25-jarig bestaan. Een dergelijke uit voering verdient publiekelijk aandacht en ik grijp dan ook gaarne de gelegenheid aan op dit plaatselijk muziekfeest de noo dige welverdiende aandacht te vestigen. Om meer dan één reden. liet is de eerste maal, dat A.M.K. zich zal doen hooren in de verbouwde zaal van Amicitia, welke aldus zal worden onderworpen aan een grondige acoustiscbe proef. Mannenkoor en orkest beteekent expansie van klank, waarbij het aankomt op de ontwikke ling, vermenging en goede verbreiding van den toon, vocaal èn instrumentaal. Beide ensembles zijn compact opgesteld op één podium, geheel iets anders als zang op het tooneel en instrumentaio begeleiding in do orkestruimte. Zoo wordt dit concert dus een experiment van beteekenis, waar bij intusschen het nog ontbreken van een concertnis of -koepel een rol kan spelen. Do tweede reden, waarom bijzondere aandacht gewettigd mag hectcn, ligt in de royale opzet van deze uitvoering. Men behoeft waarlijk geen insider te zijn om te bevroeden, dat dit programma en de materieele verzorging daarvan met drie solisten en een gedeelte van bet U.S.O. geenszins alledaagsche eischcn stellen aan do draagkracht der concertgevendo ver- oeniging. De ondernemingsgeest,, de durf van A.M.Iv.'s Bestuur alléén reeds behoor de voldoendo prikkel tc zijn om de zaal, om te beginnen op den vóóravond (2e Fe bruari) geheel tc doen vullen, als tast baar bewijs dat doel en streven van direc teur en koor op de juiste waarde worden geschat,ook buiten den kring van de on middellijk erbij betrokken belangstellen den. Het programma bestaat uit vier num mers. Als inzet do „Fantasie over ccn oud- Nedrclandsch lied" van Dr. Joh. Wage naar, ofschoon onvermeld toch zeer waar schijnlijk een tribuut aan den 70-jarigen componist van veel schoons, wiens jubi leum onlangs werd herdacht. Daarna volgt Ilélènc Cals met een Aria uit „Die Lustige Wcibcr von Windsor" (O. Nicolaï), terwijl het eerste deel wordt besloten inct „Zege praal" van GezelleBrandts Buys. Het tweede deel van den avond is dan gewijd aan de „pièce de résistance", n.l. Zöllnër's „Columbu s", groot werk uit den late- ren romantischcn tijd. Heinrich Zollncr, zoon van Karl Friedrich Zollner is even als zijn vader academicus èn musicus. Va der Zollner begon te Leipzig als theoloog, maar ging later over fot de muziekstudie, maakte naam als muziekleeraar en koor leider, bovendien zijn talent ontwikkelend in compositie voor mannenzang, zóo zelfs, dat verscheidene zangverecnigingcn na zijn dood (1S60) een „Zöllnerbund" vormden om zijn naam in eere Ie houden. Heinrich was toen ongeveer zes jaar oud. Dc zoon drukte vaders voetsporen, studeerde óók tc Leipzig, hij echter in de rechten en be zocht tegelijk het Conservatorium. Vier er. twintig jaar oud werd hij te Dorpat „Uni- versitatsmusikdiroktor", zeven jaar later (1885) werd hij naar Keulen geroepen als dirigent van de „Kohier Mannergesang- vcrein" en als zangleeraar. In 1890 steekt hij den oceaan over om do leiding op zich te nernen van do „Dcutscho Licderkranz" te New York en keert dan in 1898, nu weer als „Universitalsniusikdirektor", naar Leip zig terug. Deze personalia zijn teekenend. karak teristieker dan vele gevallen. Want wij komen hier in contact mot een muzikale persoonlijkheid van merkwaardige fac tuur: man van wetenschappelijke cultuur èn scheppend-muzikalo begaafdheid, zoo als juist Duitschland er meerdere kan aan wijzen, óók onder zijn Corypheeên. Zóll- ner's scheppingsdrang openbaarde zich in een reeks groote werken, wier titels vol doende voor zichzelf spreken. Onder de koorcompositics vinden we „Die Hunncn- sclilaclvt", ..Das Fcst der Rcbenblüte"(l), het oratorium „Luther", opera's als „Fritjof", „Fausl", „lm Jahro 1870" (in twee dcelen: „Sédan" en „der Übcrfall), vele koorliederen maar het meest wordt van de koorwerken toch genoemd „Colum bus". Dat Zollner zich tot muzikale „Bcle- bung" van do ontdekking of liever wede r- ontdekking van Amerika getrokken voelde daaraan zal zijn verblijf in de Nieuwe Wereld van 1S90 niet vreemd geweest zijn, een daad van erkentelijkheid wellicht, waartoe meerdere ginds vertoevende Euro- peesche kunstenaars zich geroepen hebben gevoeld. We belanden in dc sfeer der ech- 1e, hier en daar „brave" Romantiek, wat verhaal en tekst betreft. De muziek moet neg gehoord worden. „Wagnerfremd" zal zij wel niet wezen. Het eerste omvat vijf, het tweede deel zes nummers. Te oordcelen naar den tekst is het eerste deel meer lyrisch van stem ming, liét twee vertoont sterker drama tisch korakter, b.v. in het tooneel van het oproer aan boord cn het oogenblik der ont dekking. Van nadere beschouwing acht ik mij ontslagen, daar liet programma vol doende gegevens biedt. Ten slotte een derde motief ter opwek king tot dezen avond. Er zijn zoovele toon dichters, wier namen mitsgaders eenige ti tels van werken alleen in catalogi en mu ziekgeschiedenissen bewaard worden cn die toch veel méér zijn geweest dan figu ranten in de muziekwereld. De venvaar- loozing van deze mannen van verdienste, van gróóte verdienste vaak, is ongerecht vaardigd. Een corporatie, die besluit nu eens niet aan „die maivres" tjjd en moeite te offeren, verricht een daad van billijkheid en piëteit. Maar bovendien: A. M.K. zal dit werk van een grondig ken- Rijstvog. Havik Kwanel 26—1 19—1 Amsterdam 20—1 Parijs Marseille 26—1 22—1 Rome 27—1 23—1 Athene Mersamatruh 28—1 24—1 Cairo Rutbavvells 29—1 25—1 Bagdad Boeshir 30—1 26—1 Dj ask Karachi 31—1 31—1 27—1 Jodpoer Jhansi 30—1 28—1 Calcutta Rangoon 29—1 28—1 29—1 Bangkok Koh-Lak 30—1 Medan 27—1 31—1 Batavia Bandoeng 27—1 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 2 Februari. ner van karakter en mogelijkheden van den mannenzang zonder twijfel met toe wijding en zuiver in stijl ten gehoore bren gen. Een avond van herinneringen aan vervlogen periode wacht ons, een uitvoe ring van piuziekhistorische beteekenis. Ook dat is voor menigeen de moeite waard. H. E. BECHT. VEILING. Dc uitslag van de veiling van vaste goe deren, gisteravond ten overstaan van no taris mr. dr. A. E. Schouten in „De Zwaan" gehouden, is als volgt: Perceel 1 t.m. 4 het landhuis „Het Bosch- huisje" achter Birkhoven, met bosch en tuingrond, opgehouden 20100.—. Perceel 5, een boerderijtje aldaar aan H. G. de Greef voor 4100.—. Perceel 6, boschgrond aldaar, opgehouden 1500.—. MONDACCORDEON-VEREENIGING „DOOR VRIENDSCHAP VERBONDEN". Een fraai succes. De plaatselijke mondaccordcon-vcrcengjng Door Vriendschap Verbonden", directeur de heer M. Klijnen, heeft dezer dagen een fraai succes weten te boeken. Deelgenomen werd aan het nationaal muziekconcours te Gouda, waarbij den eersten prijs behaald werd met 327 punten. ARBEIDSONGEVAL. Bij de Ambachtsschool. Bij do Ambachtsschool was een schilders- knechtje gisteren bezig met het inzetten van een ruit, waartoe hij op een trapje stond. Op een gegeven oogenblik verloor hij zijn evenwicht en kwam te vallen met het stopmes in zijn hand. Hij kwam zoo onge lukkig terecht, dat het bovenlid van oen zijner wijsvingers werd afgesneden. Door een ontboden geneesheer is het jongmensch naar het. ziekenhuis „De Lich tenberg" overgebracht. VERKEERSONGEVALLEN. Door onbekende oorzaak is gisteren op. den Soesterweg een vrouw van de fiets gevallen. Zij bleef hevig bloedend liggen en is bij een der omwonenden binnengedra gen. Dc ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding en liet haar per ziekenauto naar haar woning overbrengen Een zelfde ongeval overkwam gisteravond een wielrijdster op de Varkcnsmarkt. Zij kwam met het hoofd tegen den trottoir band terecht. Ook deze vrouw is met een ziekenauto naar haar woning vervoerd. Mijn Bieilsystecm (contract- Bridge Blue Book), door Ely Culbertson van Holkema, Wa- rendorf's Uitg. Mij. N.V. Het zal onnoodig zijn den Anierikaan- schen schrijver nader te introducceren. Ecu ieder die iets van het spel van den dag C.ontract-Bridgc afweet, heeft zijn naam al meermalen gehoord. Niemand rmndei dan de bekende Nedcrlandsclie Bridger Mr. T. W. Goudsmit heeft dit boek vertaald, omtrent de verdienste van den schrijver zegt hij o.m.: „Hij heeft in zijn Blue-Book op een mathematische wijze oen weten schappelijke basis voor het bieden gelegd en op meesterlijke wijze het verdere bied- systeem op deze basis opgebouwd. Niet in allo opzichten is de vertaler het .met den schrijver eens, doch hij beveelt toch een ernstige studie van dit boèk aan, opdat men in kringen, waar volgens het Culbert- son-systeem wordt gespeeld, als volwaardig partner mee kan spelen. Men denke echter niet het systeem wel in enkele uren onder den knie te zullen hebben, daarvoor is het tc omvangrijk. Voor de uiteenzetting en toelichting zijn bijna 300 pagina's druks noodig geweest. Italian! Celebrl. Bij de uitgeversmaatschappij W. J. Thiemc en Cie te Zutfen is verschenen het vierde deel van „Italiani Celebri" door Annie Krijgsman. Deze uitgave is evenals de vori ge dcelen gecartonneerd en verlucht mei eenige goede illustraties.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 8