J. A. SCHOTERMAN ST. EMSLSON gevestigd 1878 umsTRAAT 17 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. REEDS 24 JAAR IN DE CEL S-T-O-P WIJNHANDEL THANS 15 JAAR GEEISCHT Een geslacht, dat uitsterft GROOTEBRAND OVER HET IJ DE VESTIGING IN DE WIERINGERMEER VERBOUWIftSGS-AANBIEDINGEN Korte Beekstr. 6 TeS. 543 Beekessst.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 M ODELKAMERS HUIVIORHOEKJE TEL. 145 Beroepsmisdadiger staat terecht wegens poging tot moord Amsterdam, 2 Febr. In den nacht van 11 op 12 Mei van het vorige jaar schrok de 36-jarige juffrouw C. v. P., wonende te Amsterdam, plotseling wakker: er bevond zich een man in haar slaapkamer. Zij voelde een hand haar keel omklemmen, de vrouw sloeg de hand weg. Met een hard voorwerp sloeg de man haar op het hoofd, en op haar hulpgeroep kwamen haar ouders uit de kamer naast de hare te hulp. De indringer keerde zich toen tegen den vader van de juffrouw en gaf ook hem eenige slagen op het hoofd. Toen het eindelijk ge lukt was licht te maken, was de aanvaller verdwenen. De juffrouw meende in den indringer den man te he-'-c"ien, waarmee zij acht jaar geleden verloofd was geweest. Deze be trekking was echter reeds lang verbroken, doc.i de man drong er steeds weer op aan, de relatie te herstellen; zijn argumenten werden steeds krachtiger en de juffrouw begon bang te worden voor ziin dreigemen ten. De vroegere verloofde van de juffrouw werd gearresteerd, hij is een oude bekende van politie en justitie. Var daag stond hij voor de vijfde Kamer der arr.-rechtbank terecht, verdacht van poging tot moord. subs, was opzettelijk zware mishandeling ten laste gelegd. Voorts had hij zich nog to verantwoorden wegens mishandeling van den vader van de juffrouw. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, was de beurt aan het strafregister. Het bleek, dat hierop bijna alle delicten uit het wetboek van strafrecht voorkomen, hij i« o. a. reeds eerder wegens poging tot moord veroordeeld. ;Van zijn laatste dertig levens jaren ha I hij cr reeds 24 in de gevangenis doorgebracht. Op de vraag van den president mr. De Vries of verd. de daad bekende, antwoord de verdachte, dat hij zich van net gebeurde niet6 meer herinnerde. De psychiater-deskundige dr. H. J. Over beek achtte verd. wel toerekeningsvatbaar; desk. was van oordeel, dat verd. die epi lepticus is. wel in een toestand van hewus- teloosheid kan hebben gehandeld. De ge- beugenstoornis simuleert verd. waarschijn lijk. Hij wijst er op, dat verd. behoort tot een geslacht van misdadigers, dat bezig is om uit te sterven. Dr. M. N. Boegholt bracht verslag uit over den aard van de verwondingen, die zeer ornstig waren en waarschijnlijk waren toegebracht met een stomp en hard voor werp. De juffrouw, die thans weer zoover her- sto'ld is. dat zij verklaringen voor de recht bank kon afleggen, vertelde, dat de man haar meermalen had bedreigd. Op den ha- wusten nacht had zij den man niet por- tinent herkend. Ook de vader en moeder van het meisje werden gehoord, zij herkenden verd. nie» pertinent. Verschillende getuigen waren verd. dien nacht in de nabijheid van de woning tegengekomen, of hadden hem uit het raam gezien Zij herkenden verd. min of meer positief. Een vrouwelijke getuige, die aanvanko- lijk wilde terugkomen op haar verklarin gen voor den rechter-commissaris afgelegd, verklaarde dat verd. eens tegen haar had gezegd, dat hij de vrouw wel eens een por zou geven en ..een hengst op her hoofd Na afloop van het getuigenverhoor werd gepauzeerd. Na de pauze werd verd. aan een verhoor onderworpen. Hij bleef er bij. dat hij niet meer wist of hij de daad had begaan. „Ik ben door al die gevangenisjaren géén ge- woon mensch meer. Als ik het inderdaad heb gedaan, zal ik óók de straf moeten on dergaan maar ik vind dit geen rechtspraak, want ik weet niet of de getuigen liegen of waarheid spreken. President: Dan zouden we toch moeten wachten tot Uw geheugen weer in orde is en dat zou wel heel lang kunnen duren. Dan zouden wij wel eindeloos kunnen uit stellen. Maar er was een tijd, dat U zich wel iets herinnerde. Voor de politie hebt U verklaard, dat U het niet hebt gedaan en dien nacht thuis was en sliep. Verd.: „Ik heb ook al tegen den dokter gezegd: Laten ze me uitstel geven tot ik weer weet, wat er is gebeurd." Requisitoir. Verdachten, zooals deze man, die thans in het strafbankje zit, komen gelukkig wei nig voor, aldus ving de Officier van Justi tie mr. B. Kist zijn requisitoir aan. Uitvoerig ging spreker de verschillende getuigenverklaringen na. De hamer, bij verdachte thuis in beslag genomen, lag op een vreemde plaats en maakte den indruk pas te zijn schoongemaakt. Voorts kwa men op verd's kleeren bloedspatten voor. Het aanvankelijk opgegeven alibi van verd klopte niet. De verwondingen van de vrouw waren zoo zwaar, dat het een wonder is. dat zij het leven er heeft afgebracht. De motieven tot dit becsachtig feit zijn betrekkelijk go- ring. Dr. Overboek noemt hem terecht een desperado; de omstandigheden waaronder dit feit door dezen beroepsmisdadiger word gepleegd, konden niet erger zijn. Verd. is op zijn manier een slimme kerel en daar om des te gevaarlijker. Hij weet zeer goed te simuleeren, zóó goed, dat hit zelfs een arts om den tuin wist to leiden, zoodat hij hem tot psychopaat verklaarde. De maatschappij dient tegen dezen man be schermd tc worden. Zoowel de poging tot moord als de mis handeling achtte spreker bewezen. Spr. vor derde een gevangenisstraf van vijftien 'jaar. (Het maximum voor poging tot moord). Schijnbaar onbewogen, met gebogen hoofd hoort verd. dezen zwaren eisch. Pleidooi. Het woord was hierop aan den verdedi ger mr Th. J. Eskens Deze was van mee nihg, dat de getuigenverklaringen voor het O. M. zeer weinig houvast bieden Ook de stille getuigen bewijzen niets tegen verd, Een vochtige hamer kan men ?n vele hui zen vinden en bij vele personen zal men bij microscopisch onderzoek bioedspatjes op de kleeren vinden. PI. wil niet zeggen, dat verd. onschuldig is, doch hij achtte het be wijs allerminst geleverd. Spr. refereerde zich t. o. van het bewijs aan het oordcel van de rechtbank. Het O. M., aldus de ver dediger, heeft niet gemotiveerd waarom het veroordeeling wegens poging tot moord vorderde. Van kalm beraad, rustig over leg en opzet tot dooden is niets gebleken De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 16 Februari a.s. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG. Thans nog burgemeester van Kampen. Naar ons ter oore komt, zal de vacature van burgemeester van Middelburg (d< nieuwbenoemde burgemeester, wijlen mr. A. A. de Veer, overleed inmiddels) warden bezet door den heer M Fernuout Kzn., thans nog burgemeester van Kampen, wiens benoeming in gelijke betrekking tc Middelburg, dezer dagen zal afkomen De heer Fcrnhout, die tot de A.R. partij behoort, is ook builen zijn gemeente be kend. Hij is o.m. lid van het Centraal be stuur van de ver. tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Nederland en een be kende figuur in de vereeniging van Cal vinistische burgemeesters enz. „Groen van Prinsterer". URK INGESLOTEN DOOR IJSBERGEN. Vleosch, gist eu. uitverkocht postzegels Urk, 2 Febr. Onder geweldige belang stelling van de zijde der bevolking is, zoo lezen wij in de Telegraaf, heden middag de Fokker VII A.D.X. op Urk geland, bestuurd door de piloten Tepas en WaUwijn. Het vliegtuig had ongeveer 731 K.G. post aan boord, te zamon 38 zakken. D-. komst van het vliegtuig werd met spanning verwacht, omdat de meegenomen goederen in vele behoeften moesten voorzien. Uitverkocht waren onder meer het vleescii,- de gist, noodig voor brood en ook... do postzegels van zes cent, zoodat verschillende brieven ongefrankeerd zijn meegegaan De vliegeniers waren verrukt over het prachtige panorama rond Urk. Ijsmassa's van meer dan veertig meter hoog hebben zich opgestapeld aan den Zui 1-Oostkant van het eiland. Over het landingsterrein waren zij echter niet bes* te spreken. Het weiland was zeer drassig en eerst na een drietal pogingen gelukte het, om weer van den grond los te komen Het vliegtuig is ca. kwart voor één verdwenen in de rich ting Amsterdam De stoomboot „Jhr. Alting van Geusau" heeft hedenmorgen tevergeefs getracht de Ketel te verlaten. Do stoomboot „Idonea" ligt op Urk onder stoom, om, zoodra er eenige opening in het ijs komt. te trachten contact te krijgen met de van Kampen ko mende boot. Het ijs is echter ongeveer twee honderd meter- rondom Urk zoo hoog op gestapeld, dat men niet verder kan zien, dan tot die ijsbergen. Urk 13 thans alleen per vliegmachine te bereiken. DE STAKING BIJ DE VEKA- FABRIEKEN. Rotterdam, 1 Febr. De staking bij de Veka-chocolade-fabrieken te Rotterdam, die begonnen was omdat het personeel geen genoegen wilde nemen met een loonsverla ging van 10 is thans geëindigd, nadat partijen het eens geworden zijn over een loonsverlaging van 5 %- Hoofdgebouw van een ertsmalerij een prooi der vlammen Vuurgloed lokt honderden kijkers niscli van het gebeurde op de hoogte ge steld en is dadelijk per auto naar zijn zaak op weg gegaan. De brandweer is :nct de nablussching nog geruiraen tijd bezig geweest.. Da aange richto schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Amsterdam. 2 Febr. Voor de tweede maal binnen 24 uur is do hoofdstedelijke brandweer gealarmeerd voor een grooten brand. Ditmaal was het de Amstordamsche Ertsmalerij van den heer P. J. Tadcma. een aan den Grasweg, overzijde van het IJ, nabij verschillende andere fabriekspanden gelegen onderneming. Vanmiddag was in deze zaak, zonder dat open vuur was gebruikt, een hoeveelheid erts gemalen, waarna het personeel te vijf uur was vertrokken. De waker van het pand, N. de Haas geheeten, die in de on middellijke nabijheid op e<fca woonschuit onderdak heeft, had bij zij'n eerste ronde kort nadat de fabriek gesloten was, niets bijzonders bemerkt. Toen hij echter tegen negenen opnieuw zijn rondo deed. ontdek te hij tot zijn ontsteltenis dat in het hoofd gebouw een hevige brand woedde. Onmid del lij k waarschuwde hij telefonisch de brandweer, met het gevolg, dat er mate- -'ee! van de post Plaatljzerweg en van d" hoofdwacht aan de de Ruytorkade naar den Grasweg uitrukte. De bevelvoerder, brandmeester Nijdam, zag de situatie zóo ernstig in, dat hij dadelijk het alarm „groo te brand" liet geven, met het gevolg dat een groot deel vari het materiaal zich uit de stad naar de plaats des onheils spoedde en zelfs verscheidene brandwachts, die vrij van dienst waren, het bevel kregen om zich per taxi naar den Grasweg te begeven. Hoofdbrandmeester Brunet de Rochcbrune en de waarnemende commandant, do heer Förch commandant Gordijn ligt ziek te bed waren na het tweede alarm eveneens weldra ter plaatse en namen de leiding van het blusschingswerk op zich. Reeds vóór de komst der eerste voerlui gen had de bemanning van een in de haven surveilleerende boot van de havenpolitie, le „Havendienst I", toen dezo ter hoogte van de Houthaven voer, op het terrein aan den Grasweg de fel uitslaande vlammen waargenomen. Onmiddellijk werd koers gezet naar het zich vlak bij de crtemalerij bevindende zijkanaaltje; de boot werd hier gemeerd en kort daarop kon reeds met de aan boord aanwezige installatie een flinke straal in den gloed worden geworpen. De „Havendienst I" kreeg spoedig assistentie van de drijvende 6toombrandspuit „Jason', welker bezetting opdracht kreeg, het wa terkanon met zijn geweldige capaciteit in werking tc stellen. Van de uitgerukte voer tuigen werden een aantal op den Grasweg geposteerd; de andere werden naar een zij weg gedirigeerd. Verschillende slangen moesten over een grooten afstand over het terrein der onderneming worden uitge legd; alle standpijpen werden daarbij ge bruikt, terwijl de overige slangen naar hot open water werden geleid. Op dezo wijze kon bel vuur, dat door de vele vensters van het vier verdiepingen hoogc gebouw van den beganen grond af en verder via platjes en daken van tot het pand behoo- rende bijgebouwen aan vier kanten worden aangetast. In het hoofdgebouw waren een root aantal zakken met magnesie opge slagen en nu deed zich het voor de brand- voor, dat alleen de zakken opbrandden on hun inhoud onaangetast bleef, waaruit dus veilig de conclusie kon worden getrokken dat dit materiaal onbrandbaar is. De vlam men vonden vorder voedsel in de vele op de verdiepingen aanwezige betimmeringen In het geheel werd, behalve door de „Ja son" met nemen stralen gewerkt; door de enorme watermassa's, die zonder ophouden n de vlammen werden geworpen, nam de overmacht van het vuur dan ook na cei» half uur zienderoogen af. Daar echter vanuit de stad, kort nadat de brand ontdekt was, de vlammenzee zooi- du idclijk zichtbaar was geweest, haddon zich vele honderden nieuwsgierigen per pont naar de overzijde van het IJ gespoed, waar zij op een afstand van enkele honder den meters van het brandende pand op een cordon politieagenten stuitten, dat het ge- dcclto van den weg voor het overigens door hekken afgesloten terein voor de brand weervoertuigen vrij hield. Belangstelling van autori teiten. Op het terrein zelf, dat spoedig door groote plassen hluschwater, die zich daar gevormd hadden, vrijwel onbegaanbaar was, bevonden zich o.m. wethouder Krop man, die na een telefonische waarschuwing de avondzitting van den gemeenteraad in den steek had gelaten, de hoofdcommissa ris van politie, de heer Versteeg, de com missaris van liet bureau Warmoesstraat, de heer Hoogeboom, die wegens ziekte van den commissaris der eerste sectic de po- litioneele maatregelen leidde en de onder havenmeester de heer Scholten. De drijvende stoombrandspuit „Jan van der Heyde" die eveneens ter assistentie was uitgevaren, kon, zonder dienst gedaan te hebben, weer naar haar station tcrug- keeren, torwijl eveneens, nadat het sein ,brand meester" was gegeven, verschillen de voertuigon naar de stad terugkeerden. De bovenste twee verdiepingen van het hoofdgebouw zijn geheel, de beide anderen grootendeels uitgebrand. Het aangrenzende kantoor, dat enkele oogenblikken gevaar heeft geloopen, door het vuur te worden aangetast, kon gelukkig behouden worden. De eigenaar der crtsmalerij, de heer Te dema, die tc Heemstede woont, is telefo- 1$ zij afhankelijk gesteld van het geloof der aanvragers? De heer Albai da heeft'tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht. 1. Wil de Minister inededeelen, hoe de toelating geregeld is van personen en ge zinnen, die zich in den Wieringcrmcerpol der wenschcn te vestigen? 2. Wordt door of vanwege de Directie van den Wieringermeerpolder ook, hetzij officieel of onderhands, onderzoek inge hteld naar de staatkundige of godsdienstige richting, of naar beide, van hen. die voor het aangaan van een pacht- of huurover eenkomst in aanmerking wenschcn te ko men, of worden de godsdienstige of staat kundige richtingen van hen, die gegadig den voor toelating tot een overeenkomst aanbevelen, daarbij in acht genomen? 3. Hoe verklaart de Minister, dat tot dusver zich in den Wieringermeerpolder slechts zeer weinige personen hebben kun nen vestigen, die niet bchooren tot de Ka tholieke Kerk, lot de Gereformeerde Kerk of tot den orthodoxen vleugel van de Ned Hervormde Kerk? 4. Indien bij toelating van personen tol het aangaan van een pacht- cn of huurover eenkomst wel op godsdienstige of staat kundige richting van henzelf, of van de genen, die hen aanbevalen, i6 gelet, wil de Minister dan bevorderen, dat voortaan aan alle Nederlanders gelijke rechten worden gewaarborgd om voor toelating in den Wie ringermeerpolder in aanmerking te komen, zonder aanzien van godsdienstige of staat kundige gezondheid? van SNELHEID T van TWIJFEL O van ONGELUK P van PATIENT Deze waarschuwing is bedoeld voor hen, die moeite hebben met het onthouden van het woord „Stop'' wanneer zij fiets of auto besturen. DE NIEUWE VRACHTTARIEVEN VAN DE SPOORWEGEN. Ten koste van de expediteurs? De heer .1. II. J. Vos heeft aan den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen ge teld: Is het juist, dat de Nederlandsche Spoor wegen voornemens zijn, binnenkort nieuwe vrachttarieven in le voeren, waarbij de oederen van het station van aankomst kosteloos aan huis bezorgd zullen worden? Weet dc Minister, dat van zulk een maat regel eenige duizenden expediteurs het slachtoffer dreigen te worden? Is de Minister niet van meening, dat een herziening van de tarieven zooveel moge lijk rekening moet houden met de econo mische belangen der particuliere onderne mers, in het bijzonder in dezen tijd? Is de Minister bereid, te onderzoeken, of niet een andere herziening der tarieven tol het gestelde doel kan voeren en eventueel zijn goedkeuring aan dc voorgenomen her ziening te onthouden? VEEL IJS BENOORDEN MARKEN. S c h e 11 i n g w o u d e, 2 Febr. Hedenmid dag tc ongeveer 12 uur is de ijsbreker „Daniël Goedkoop" het IJsselmeer opge varen tot het maken van een verkennings tocht. Van den hoek van het IJ tot een uur benoorden Marken werd geen ijs gezien. Verder ten Noorden van het eiland echter werden geweldige massa's drijfijs waarge nomen. NOODLOTTIGE VAL. Roermond, 2 Febr. Woensdagmiddag kwam de 39-jarige molorrijder Korn uit Venlo, die op zijn motor op den Rijksweg RoermondSwalmen reed, ter hoogte \an den Singel in laatst genoemde gemeente door onbekende oorzaak te vallen. De mo torrijder bekwam een schedelfractuur. Don derdagmorgen is de man in net Lauren- tiusziekenhuis, waarheen hij was vervoerd, aan de bekomen verwondingen overleden. TWEE AUTO-ONGEVALLEN TE VENLO. Twee gewonden. Venlo, 2 Febr. Donderdavond hebben op den Kalderkerkerweg alhier twee ern stige auto-ongevallen plaats gehad. Het 8-jarig zoontje van Krauss uit het woonwagenkamp te Venlo wilde plotseling den weg oversteken, jui6t toen uit de rich ting Kaldcnkcrken een Duitschc personen auto naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch bij kon een aanrijding niet voorkomen. Met een zware hersenschud ding werd het jongetje naar het R.K. Zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoog6t zorgwekkend. Door de ontstane verkcersbelcmmer'.ng had even .ater op denzelfden weg nog een tweede aanrijding plaats. De 45-jarige wiel rijder J. Brunei* p:c Venlo werd van ach teren aangereden door een bestelauto van de firma Garis. De wielrijder werd tegen ^en grond gesmakt. Met ernstige verwon dingen aan schouders en armen is hij naar zijn huis vervoerd. De auto reed tegen een boom en werd grootendeels vernield. De bestuurder kwam met den schrik vrij. AUTO-ONGEVAL TE NIEUWERKERK. Nieuwer kerk a. d. IJssel, 2 Febr. Hedenavond te ongeveer half zes reden een vijftal vrienden in oen auto naar CappelJo aan den IJssel, waar de broer van één hun ner zijn bruiloft vierde. De auto, die werd bestuurd door den heer J. de Vlaming, is in een bocht bij het dorp in het water ge raak door nog niet opgehelderde oorzaak. Vier der inzittenden konden vrij spoedig R worden gered, maar de 2i-jarige D. Joit- geneel, die onder den onderstboven liggen- den wagen was bekneld, kon eerst worden bevrijd, nadat de auto was opgetrokken. Hij gaf toen geen teeken van leven meer. Twee uur lang heeft men tevergeefs kunst matige ademhaling toegepast, daarna heeft men de hoop opgegeven. De vier andere jongelui hadden 6lechts eenige lichte kwetsuren opgeloopen. SCHIP OMHOOG GEVAREN. Terneuzen, 2 Febr. Gisteravond is het Fransche s.s. San José tusscbon de i boeien 3 en 6 in het Pas van Terneuzen j: omhoog gevaren. Omstreeks 11 uur is hot schip door de sleepboot Goliatn van de Union bergings maatschappij van den grond getrokken en heeft het de reis naar Antwerpen voortge zet. Eetkamerameublement bestaande uit: 1 Dressoir groote maat met noten; 2 eiken fauteuils, 4 stoelen in:egraam met zware moquette. 1 Prima massief eiken schuiftafel, compleet f ISO.- „Kwam de dokter er achter wat Je hadt „Bijna, ik had twaalf gulden en hij vroeg een tientje." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6