VOORTZETTING OPRUIMING AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland KOOPJES C. DE JAGER - LANGESTRAAT Zaterdag 11 Februari 1933 31e Jaargang No. 193 TWEEDE BLAD PROF. J. VAN BAREN f CHARGES OP 'T LEIDSCHE- PLEIN Bridge - Schaak Damspelen NIEUW PARIJS Langestraat 35 Lijstenmakerij en Kunsthandel BIJ B0 KRAAL „IN HET ALGEMEEN BEVREDIGEND" ÏR. MUSSERT TEGENOVER MINISTER DECKERS Open brief VOOR MEER DAN f 80.000 OPGELICHT Ds roorie Vulpenhouder Groote belangstelling bij de ver assching van zijn stoffelijk overschot Gisteren is te Veis en verascht het stoffe lijk overschot van prof. J. van Baren, in leven hoogleeraar aan de landbouwhooge- school te Wagcningen. Br waren zeer vele belangstellenden; de meeste hoogleeraren van de landbouw luogeschool waren aanwe zig Het college van curatoren was verte genwoordigd door den secretaris, mr. Flor- schutz. Voorts waren aanwezig namens het Geologisch Mijnbou wkundig Genootschap prof. dr C. L. van Nes. D. S. Iluizinga, in specteur van het landbouwonderwijs, na mens de studenten van de landbouwhooge- school de heer O. H. J. Muller van Czer- niky, A. F. Muller van Czerniky en J. W. Hudig. Het Staatsboschbchecr was verte genwoordigd door den heer J. A. van Steyn, het rijksbureau voor Drinkwatervoorziening door den directeur W. F. J. M. Krul. Voorts waren aanwezig de heer jhr. W. Lr.man Trip, administrateur van de land- bouw-hoogeschool, J. G. P. Sabel, algemeen secretaris van de Nederlandsche Reisver- eeniging, dr. F. Steenhuis, rijksarcheo- loog, dr. W. C. Klein, geoloog der Bat. Petr. Mij., D. van Lonkhuyzen, directeur van de Ned. Heide Mij., dr. I. M. v. d. Vlerk, na mens liet rijksmuseum voor geologie te Lei den en vlc anderen. Het eerst word het woord gevoerd door prof. K. II. A. Mayer Gmelin, rcctor-magni- ficus der landbouwhoogeschool. Men zal niet van mij verwachten, zeide spreker, dat ik uiteenzet, welk groot verlies de landbouwhoogeschool geleden heeft door het overlijden van den stoeren werker. Spr. wil in het bizonder getuigen van de groote droefheid, die familie en vrienden door dit overlijden gevoelen. Hij was een goed en rechtvaardig man, de herinnering aan hem zal krachtig blijven voortleven. Dr. E. Heldring, voorzitter van het Ned. Aardrijkskundig Genootschap, sprak als vertegenwoordiger van het genootschap, waarvan prof. Van Baren meer dan dertig jaar lid i geweest, waarvan gedurende 25 jaar lid van het bestuur. Het is niet mijn taak, zei spreker, uiteen te zetten de bcteekenis van Van Baren voor de aardrijkskundige wetenschap, maar wèl wilde spreker zeggen, dat' hij was één dor krachtige steunen, waarop liet genootschap dreef. De heer A. van Witsenburg 6prak namens de orde en de loge van Vrijmetselaars te Arnhem, waarvan prof. Van Baren een ge waardeerd lid was. Volgende spreker was dc heer Muller Czerniky, vertegenwoordiger van de stu denten te Wageningen. Namens hef. personeel van het laborato rium van prof. Van Baren getuigde W. A. J. Oosting, conservator, van den grootcn dank der medewerkers voor den leermees ter. De heer Sabel sprak als algemeen secre taris van het hoofdbestuur der Nod. Reis- verceniging. De vereeniging heeft jaren lang een relatie met prof. Van Baren onder houden, die voor de vereeniging \an groote beteckenis geweest is. Daarvoor bracht spr. dank. Uit naam van den vrijmctsel.aarskring dc Neder-Bctuwc, waarvan prof. Van Baren een der oprichters is geweest, voerde do heer K. Groeneveld het woord. Voor de oud-leerlingen in Indié en de oud-assistenten werd gesproken door den heer dr. C. G. v. d. Zijl. Spreker getuigde in het bizondcr van de groote vriendschap, die allen prof. Van Baren toedroegen. De lieer Van Lonkhuizen gewaagde van het groote verlies, dat ook de Ned. Heide Mij. door dit overlijden heeft geleden. De vele adviezen van prof. Van Baren, waar van de Mij. heeft kunnen profiteeren, zullen met dankbaarheid in herinnering worden gehouden. Volgende spreker was dr. J. Th. Erb, die het woord voerde namens het bestuur van het Mijnbou wkundig Genootschap. De lieer Krul bracht een laatsten groet namens de Veluwe-commissie. Laatste spre ker was prof. K. YV. Bordewijk te Gronin gen, die het woord voerde namens do Ver. v. Hoogleeraren, waarin prof. Y'an Baren optrad namens dc hoogleeraren van de landbouwhoogeschool. Dc zoon van den overledene, mr. J. van Baren, dankte voor de groote belangstelling. Een vergadering van nationaal socialisten trekt belangstel ling van communisten Amsterdam, 10 Febr. De Nationaal- Socialistischc Beweging in Nederland heeft in het gebouw Bellevue een vergadering ge houden, die was ingericht door dc kring Amsterdam. Door twee bekende figuren uit de beweging werd voornamelijk het ge beurde met De Zeven Provinciën besproken Het waren resp. ir. J. Bauduiri en ir. A. A. Mussert. Er bestond voor deze bijeenkomst buitengewoon veel belangstelling. Er was geen plaats onbezet en in de zaal bevonden zich ook een aantal andersdenkenden, w.o. verschillende communisten. Aan eenige le den van do weerbaarheid was de ordebe- waring in de zaal toevertrouwd. Zij hebben zich met groote ijver van hun taak gekwe ten en in de vergadering is het niet tot wan ordelijkheden gekomen. YY'el vielen er krachtige interrupties. Na de rust was er gelegenheid tot debat waarvan een tweetal andersdenkenden gebruik hebben gemaakt. Ir. Mussert diende van repliek en beant woordde enkele schriftelijko vragen, waar bij hij opmerkte, dat de Nat. Soc. Beweging bij de a.s. verkiezingen niet met een eigen lijst zal uitkomen. De vergadering werd be sloten met het zingen van het YVilhelmus. Ir Mussert had vooraf verzocht of degenen, die dit lied te „revolutionair" vonden de vergadering wilden verlaten. Op het Lcidscheplein heerschte den ge heelen avond buitengewone drukte, en er had zich daar een groot aantal communis ten verzameld. Er was een groote politie macht geconcentreerd,, w.o. ook eenige rui ters. Dc politic heeft eenige charges uitge voerd maar tot ernstige relletjes is het niet gekomen, wel werden regelmatig re volutionaire leuzen aangeheven. In den loop van den avond is in de Leidschestraat een winkelruit ingegooid. Na 11 uur mocsi de politie ook eenige malen in de binnen stad optreden DE CRISIS VAN HET DUITSCHE TOONEEL Amsterdam. Herbert Ihering, de be kende Duitsche essayist, spreekt voor dc afdeelingen Delft en Rotterdam van de Tooncelliga over Die Krise des Deutschen Theaters. ctüai Arnh. weg 32 Tel. 1069 HET ADRES VOOR CADEAUX. STEEDS IETS APARTS TECEN BILLIJKE PRIJZEN De meening van den Minister van Koloniën 'sGra van ha go, 10 Febr. Naar aanlei ding van de gebeurtenissen, welke zich in de Indische wateren hebben afgespeeld, heeft Ancta-Holland den minister van ko loniën verzocht zijn oordcel te willen geven over den afloop der muiterij. Zijne excellentie zeide, dat hij van oor deel was, dat de afloop der gebeurtenissen in het algemeen bevredigend is geweest, daargelaten dc drocvo omstandigheid, dat het rncnschenlevcns heeft gekost. Het aan tal gevallenen is niet gering, maar dit was niet anders te verwachten, nu van de zijde van de muiters de verdwazing tot het uiter ste gedreven werd. Ons volk dreigt ten gronde te gaan aan Belgische verdragen, Kleppermannen, par lemen; ten, enz. Ir. Mussert, dc leider van do Nationaal- Socialistischc Beweging heeft een open brief gericht aan den minister van defensie, waarin hij opkomt tegen het verbod aan militairen om medewerking te vcrlccncn aan de weerbaarheid van zijn organisatie. Wij nationaal-socialistcn, zoo schrijft hij, verwonderen ons daarover niet. Wij ver wonderen ons over niets meer wat uit Haagschc rcgccringskringcn afkomstig i9. Als men twee jaren achter elkander strijd gevoerd heeft tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het Belgisch verdrag, dan is men onaantastbaar geworden voor ver wondering. Twee jaren lang heeft het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken gedaan, wat in zijn vermogen was om dezen molen steen aan den nek van liet Nederlandsche volk te hangen. Sindsdien beijvert het zich om een steen van kleiner formaat gereed te maken. Sinds 1018 is de weermacht beschouwd als een boom, die systematisch dient te worden ontworteld, uitgehold en van leven de takken beroofd. Het ontwortelen ge schiedt door den geest van het Nederland sche volk op alle mogelijke manieren te vergiftigen. liet op ons volk loslaten van Teun de Klepperman, do Dorpsbarbier en verdere opvoedende elementen (dank zij een radiobesluit van een rechtschc Rcgecring) zal daartoe het zijne bijdragen. Het uilhollen geschiedt, door het onder het beroepspersonccl dulden van elementen dio overdag de weermacht zoo weinig mo gelijk dienen en haar 's avonds zooveel mo gelijk afbreken. Y'oorts door tot de weer macht alle defaitistische en anti-militaire elementen toe te laten, die niet zijn vrijge loot af afgekeurd. Het afzagen van de takken en het afslaan van de bladeren geschiedt van boven af onder den druk van hccle en halve mar xistische „volksvertegenwoordigers", waar tegen een Rcgecring, die daarvan afhanke lijk is, niet is opgewassen. Y'oor dc tucht bij dc weermacht, zooals wij die gaarne zouden zien en die inder daad vrij sterk afwijkt van de tucht aan boord van Hr. Ms. Zeven Provinciën, is deze ministerieclo beschikking niet bevor dcrlijk. Dc krijgstucht bevordert men daar door niet, maar wel wordt deze daardoor ondermijnd. Het program der nationaal-socialistischc beweging eischt in punt 7: „Afschaffing van den verminkten dienstplicht met het daar bij behoorende onzedelijke lotingssysteem, Toekenning van weerrecht aan alle weer bare staatsburgers, dio daarvoor waardig worden gekeurd. Van marxistische en semi-marxistischs zijde is dit programpunt hevig aangevallen en van hun standpunt zeer terecht. Wat is aantrekkelijker dan door den Staat zelf en nog wel ten laste van het budget van De fensie, millioenen te laten uitbetalen aan partijgenooten om ondermijningswerk to kunnen verrichten en als dc nood aan don man mocht komen, de weerkracht van de yocdo elementen te verlammen! Maar te* vens wat is dwazer? Wie acht het mogelijk* dat in een bedrijf, welk dan ook, wordt toe gelaten, dat een belangrijk deel van de be-< schikbaro gelden wordt besteed aan de opleiding van personen, wier doel het is om het bedrijf af to breken? Dit is alleen mogelijk met het Regeerings stelsel, waaronder onze natie bezig is te gronde te gaan. YVij hebben tcnslotto maar voor één ding angst, n.l. ons volk onder z.g. rechts be wind te gronde te zien gaan nan Belgische verdragen, Curacnosche verdedigings stel sels. Kleppermannen, Dorpsbarbiers, Parle menten, Vlootkrijgstuchtcn, gelduitdeelings- systemen, enz., vóórdat op den grondslag van nooit verouderdo geestelijko waarden en met den wil volstrekte sociale rechtvaar digheid to betrachten tegenover iederen volksgenoot, een waarachtige volksgemeen schap zal zijn tot stand gebrncht, waarin ieder, die arbeiden wil en kan, zijn plaats zal vinden evenals dc achting cn waardee ring, die hem als staatsburger toekomt. Wij gaan voort met den strijd voor den Neder* landschcn nationaal-socialistischcn Staat! Twee. verdachten gearresteerd Rotterdam, 10 Febr. De firma Ruys en Co. is hot slachtoffer geworden van een brutalen oplichter, den 32-jarigcn L. C. R., die tot voor kort eous-chof was van haar afdeeling boekhouding. In het tijdvak van Augustus 1931 tot voor enkele weken heeft deze R. kans gezien de firma Ruys voor meer dan /SO.OOO te bcnadcelcn. Do man pleegde de oplichtingen met be hulp van valscho facturen, waarop hij on juiste leveranties verantwoordde. Het geld werd via banken te Amsterdam, den Haag, Utrecht en Gouda geïnd met hulp van een handlanger, die op deze banken rekeningen geopend had en geregeld de ge6torto bedra gen kwam opnemen. Ecnigcn tijd geledon is R. bij de firma Ruys weggegaan en vergezeld van zijn vrouw met het grootste deel van den buit naar het buitenland vertrokken. Enkele we ken geleden kwam hij terug in Rotterdam en op het kantoor van dc firma Ruys liep hij do politie in do armen. Er waren zoo vele aanwijzingen tegen hem, dat hij naar het huis van bewaring werd overgebraent en opgesloten. Het heeft nog betrekkelijk lang geduurd voor men zijn handlanger te pakken had. Het was de politie opgevallen dat er ten huize van R. in den Iaat6tcn tijd dikwijls een meneer met een auto verschenen was, waarvan men wist dat hij voor korten tijd het lang niet breed had. Een foto van dezen meneer werd aan den directeur van de ge noemde banken getoond, die hem onmid dellijk als hun rekeninghouder herkenden. Gisteren is de man, de 28-jarigo J. O., door de politie aangehouden. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd en is in het huis van bewaring opgesloten. (Msb.) H. J. BORGHOLS. Neemt ontslag als lid der Prov, Staten van Zuid-Holland. De heer H. J. Borghols te 's-Gravenhago heeft ingaande 8 Febr. j.l. ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zuid-IIolland. In verband met deze ontslagaanvrage kan nog worden opgemerkt, dat dc heer Borghols hiermede automatisch heeft op gehouden lid te zijn van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in welks college hij bijna 9 jaar als zoodanig heeft zitting gehad. Slechts vernieuwing kan behouden, achter raakt wie stil blijft slaan. Potgieter. Geautoriseerde vertaling naar 't Engcisch van Molly Thynne, door A. YY'. v. E.—v. R. .„Je moet liet goed begrijpen: ik ben niet van plan er hierdoor ecnig onderscheid in ta laten maken. Ik klem mij als een bloed zuiger aan je vast, wat er ook gebeurt! Dan kun je niet van mij afkomen!" Kean keek Fay re vcelbctcckenend aan. Elk geloof, dat zij gelijk heeft," zei hij kalm, en liet liet daarbij, maar Fayre be greep, waaraan hij dacht. Als Leslie in de bank der beschuldigden kwam, zou het feit, dat zijn verloving met Cynthia nog aan was, te zijnen gunste spreken. Fayre knikte verstrooid. Hij dacht aan het naderende verhoor. Onder het praten waren zij naar dc zitkamer gcloopcn, en hij zag liardc trekken op Kean's gelaat komen toen die dc plaats zag waar zulk een droe vig drama zich had afgespeeld. Het trof hem, dat dc advocaat, ondanks zijn groot' kalmte, Leslie's toestand allesbehalve licht scheen in te zien. De tafel was geheel leeg geruimd. Zonder twijfel was het vloeiblad in handen der po litie. Fayre en Cynthia gingen bij de tafel zitten cn Kean ging op het haardkleedje staan in zijn geliefde houding, met de han den in zijn zakken cn de schouders bijna tot aan de ooren opgetrokken. Leslie stond achter Cynthia, met de oogen op Kean's gelaat bevestigd. „Wat is dat voor een geschiedenis van een huiszoeking?" vroeg Kean plotseling. „Zij doorzochten het heele huis," ant woordde Leslie. De Hemel mag weten wat zij zochten. Ik mocht niet met hen mee." „YY;at hebt u hun verteld van uw gedra gingen op Maandagavond?" „Eenvoudig, dat ik een wandeling was gaan maken. Ik wou er Cynthia buiten hou den." „YYreet u zeker, dat u niemand op-lmoet hebt, die u kende?" „Ik vrees van niet. Ik was uit mijn hu meur en wou net weg wandelen Ik liep dwars door dc velden, ver van alle wegen. Ik zag een man met een schop over den schouder een of andere landman, die naar huis ging. denk ik. maar nij was een goed eind weg cn hot begon al donker te worden. Ik herinner mij hem, omdat zijn hond blafte." „IIoc laat?" „Ongeveer zes uur, denk ik. Ik had zoo wat een uur geloopen." ,,YVij zouden dien man kunnen opsporen. In elk geval vrees ik, dat er niets anders op staat, dan een volledig verslag te geven van uw handelingen, den tijd inbegrepen, dat u bij Cynthia was. U wint er op het oogenblik niets bij. het te verzwijgen. Nu zal ik heengaan en die miss Allen onzoc- ken. Misschien weet zij iets te vertellen dat licht op de zaak werpt. Is het te loopen?" „Neem de auto van Staveley, waarmee ik hier ben gekomen," stelde Fayre voor. „Die wacht bij het lick en Staveley zei dat ik hem mocht gebruiken zoolang ik wilde." „Dan stel ik voor. da: wij voor dc lunch allemaal in het hotel de Whitbury samen komen. Dan zijn wc meteen aanwezig bij het verhoor. Je weet toch zeker, dat Sybil mij niet verwacht?" Fayre glimlachte. „Dit is een van haar kleine samenzwe ringen. Herkende je er haar hand niet in? Zij vroeg mij je to zeggen, dat zij je niet verwachtte, voordat zij je zag." „Dan zullen we elkaar in liet hotel ont moeten. Fayre vergezelde hom over het paadje naar het hek, waar de auto stond te wach ten. Zij hadden bijna het eind van het pad bereikt, toen Fayre, die diep in gedachten met de oogen op den grond gevestigd had doorgoloopcn, zich plotseling bukte en iets uit het lriogc gras opraapte, dat opzij van liet pad groeide. „Iets gevonden?' vroeg Kean. „Een oud model vulpenhouder," zei I'ayrc, hein nieuwsgierig bekijkend. „Ik herinner mij hem uit mijn jeugd. „Red Dwarf" geloof ik, dat zij genoemd werden. Ik ben benieuwd, boe die hier komt." Kean stak er zijn band naar uit. „Ilij heeft er waarschijnlijk al een poos gelogen YY'c zullen Leslie vragen of hij hem herkent. Wc zullen hem in elk geval be waren. Ilij kan van belang zijn." Fayre onderzocht liet gras. ..Er ligt niets anders," ze: hij. ..dan wat koperkleurige loovcrljes drie in het ge heel hier op het pad. Ik donk. dat het arme schepsel eon japon mot loovertjes droeg, on rlaar wij weten, dat zij waar schijn-ijk langs dit pad kwam. brengt ons o'at niet verder. Dc vulpenhouder zal mis schien van meer belang blijken te zijn." „Die is daar waarschijnlijk na den moord gekomen," herinnerd© Kean hem. „Het is moeilijk aan Ie nemen, dat de politic hem niet zou hebben gevonden. Zij hebben hier alles heel nauwkeurig onderzocht. Y'ergeet niet, dal hier al journalisten zijn geweest. Een van hen kan hem hebben laten val len." Onder hot spreken liet hij den penhouder .n zijn zak glijden. Toen Kean in dc auto was geslapt, bleef Fayre een oogenblik rnet zijn hand op het portier staan. „Ik wil geen bemoeial zijn, Edward," zei hij, „maar als er iets is, dat ik doen kan, kun je inij aan het werk zetten. Ik maak mij bezorgd over die kinderen cn zou er veel voor over hebben, zo Ie kunnen hel pen. Ik heb geen geregelde bezigheid cn geen enkele hand, die mij terughoudt. Als er een speciale richting is, die je zou wil len laten volgen, zou rik dat misschien met rni'cr tact cn onopvallender kunnen deen dan een van die speurders van de politic." Kean knikte. „Ik zal er om denken. Maar onderschat de detectives niet. Het is niet zoo'n gemak kelijk baantje als jij schijnt te denken. Als je intusschen Sybil van al dat tobben zou kunnen afbrengen, zou ik dat lieel vrien delijk van je vinden. Ik moet vanavond weer naar de stad terug en ik zou haar graag in goede handen achterlaten Die van jou zijn dc beste, die ik ken, oude jon gen!" De auto reed weg en liet Fayre, niette genstaande zijn gelijkmatig humeur, wat verstoord achter. Zijn aanbod, al was het dan misschien niet erg practisch, was daar- pm toch niet minder hartelijk bedoeld cn was kalm, maar beslist, afgeslagen. Het klontje suiker, dat handig na de pil was tcegediend, misleidde hein niet, en hij was mcnschehjk genoeg om zich afgeslagen te voelen. Er was ook iets veelbeteekenends in dc wijze, waarop Kean zijn vondst in den tuin kalm in den zak had gestoken. Blijkbaar was hij niet van plan, zijn ouden vriend in zijn vertrouwen te nemen, wat de behandeling van do zaak betrof. Fayre, die hem had willen vragen, wat hij van plan was te doen, ingeval Leslie vervolgd zou worden, besloot dergelijke vragen aan lady Kean over te laten. Zij hadden bei den gehoopt, dat Kean zich zou laten over halen, de verdediging op zich te nemen, en hij voelde nu, dat zij de eenige was, die in vloed op hem kon uitoefenen, als het zoo ver kwam. Zoo slecht gehumeurd als met iemand van zijn temperament mogelijk was, cn zeer verstoord over de wettelijke macht, keerde hij naar de hoeve terug. „Als Edward zóó doet laat ik me hangen, als ik niet op eigen houtje op onderzoek uitga," zei hij knorrig in zichzelf. „Hij is altijd een bekrompen kerel geweest. Waar om liet hij Cynthia niet naar miss Allen gaan? Als vrouw tegen vrouw had zij waarschijnlijk meer uit haar gekregen dan hij. YVecr zoo'n staaltje van ambtelijke be leefdheid." Intusschen hield het voorwerp van zijn woede zich met de zaak bezig, terwijl dc auto hem naar Greyeross bracht. Als Cyn thia zijn gezicht nu had kunnen zien, zou zij zelfs het kleine sprankje hoop, dat zij bij zijn bezoek op de hoeve gekregen had, verloren hebben. Toch viel er niet aan Les lie's onschuld te twijfelen. (YY'ordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5