DE WITTE FORTMANN HEHENKAMP BeldanopNo.42 Tijdschriften Fa. M.R.N. OOSTERVEEN blik Fijne Doperwten Hebt U een Taxi of Auto noodig? OORLOGSSCHULDEN EN WERELDCRISIS ENGELANDS SCHULDEN AAN AMERIKA TREEDT JAPAN UIT DEN VOLKENBOND? LAATSTE BERICHTEN ONTBINDING DER TWEEDE KAMER ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPED Inrichten van Administraties VERHOOGING VAN EENIGE TARIEVEN ELECTR. MODELSLAGERIJ „DE KEI" D00RR. RUNDERLAPPEN 30 CT. MAGERE RUNDERLAPPEN 45 CT. DIK NIERVET 40 CT. EEN GOEDE VANGST DER ZEISTER POLITIE WAT ETEN WIJ MORGEN' Langestraat 42 Tel. 77 Laag geprijsde Kapokmatras sen. Prima damast de beste Java kapok. 1 persoons 3 deelig schuinpeluw kussen 29.— 2 persoons, 3 deelig schuine peluw, 2 kussens 36.— LANGESTRAAT 63 TEL. 88 De Times over de Engelsch'Ameri kaansche schuldbesprekingen Londen, 14 F e b r. (V. D.) In een arti kel stelt de Times voor, dat Macdonald zich zoo spoedig mogelijk naar Washington be geeft, niet slechts om over de oorlogsschul den te onderhandelen, doch om tot overeen stemming te komen over het juiste ver band tusschen oorlogsschulden en de groo- te kwestie van de wereldcrisis. De Times spreekt de hoop uit, dat een verdere be spreking tusschen den Rngelschen ambas sadeur te Washington en Roosevelt klaar beid zal brengen inzake de vraag, in hoe verre de wederzijdschc opvattingen in de schuldenkwestie met elkaar in overeen stemming zijn to brengen. De regeling der oorlogssciiuldcn is noodzakelijk als eerste >tap naar het herstel der wereldwelvaart. Het zou meer dan onjuist zijn, wanneer men de schuldenkweslic zoo lang op sleep touw zou willen houden, tot de met groote moeite te Lausanno bereikte overeenkomst in gevaar zou komen. Nadat de Times de opvatting te kennen heeft gegeven, dat in den grond genomen zoowel Engeland als Amerika hetzelfde doel voor oogen stond, schrijft het blad, dat de onderhandelingen over de oorlogs schulden veel langer zullen duren dan men algemeen aanneemt. Het zou derhalve juist zijn, als men de onderhandelingen voor- ioopig aan den Engelschen amUussadeur te Washington en de hem ter beschikking ge stelde deskundigen zou overlaten. Inmid dels zouden de verschillen, die bestaan lus schen de twee partijen, duidelijk tot uiting komen. Het gezond verstand eiseht. dat dan een openlijke discussie tusschen de lei ders der beide regecringen de moeilijkheden uit den weg ruimt. Macdonald verstrekt inlichtins gen aan het Lagerhuis Londen, 13 Fcbr. (V.D.) De minister president heeft heden in het Lagerhuis verschillende vragen beantwoord betref fende de a.6. Engelsch-Amerikaansche scbuldcnconferentie te Washington. Op de vraag, of de besprekingen zich zouden be. perken tot de oorlogsschulden, verklaarde hij, dat daarnaast ook de economische we reldproblemen zouden worden behandeld, waarbij beide regeeringen belang hadden. Onderwerp van bespreking zal zijn de be vordering van de herleving in den wereld handel en de bevordering van de welvaart. Hoewel de regeling der schulden van es sentieel belang is voor een dergelijke h^r leving, heeft de Britsche regeering altijd in gezien, dat er talrijke andere, zoowel econo mische als financieeele factoren waren, waarmede ook rekening moet worden ge houden. De regeering zal gaarne met de Amerikaansche regeering van godachtcn wisselen over al deze problemen. Op een andere vraag antwoordde Macdo nald, dat het het doel van de delegatie is in nauw persoonlijk contact met de regeering dor Vereenigde Staten te komen, zoodat men gezamenlijk het groote vraagstuk on der de oogen zal kunnen zien, voor een re geling bereikt kan worden Do Engelsche regeering wpnscht een schuldcnregcling, die haar in staat zal stellen, haar Europcescho politiek voort te zetten. Londen, 13 Febr. (V.D.) Het kabinet is heden in speciale zitting bijeengekomen, om het rapport aan te hooren over de dis cu6sies van de schuldencomraissie uit het kabinet, die in do laatsto dagen hebben plaats gehad en die voor het grootste deel werden bijgewoond door den Britschen ge zant te Washington. Lindsay zal zich mor gen naar do Vereenigde Staten inschepen. Hij verwacht na zijn aankomst een bespre king met Roosevelt te hebber over de pro cedure, die bij de a.s. Engelsch-Amerikaan sche onderhandelingen zal worden in echt genomen. Rome tot economische conces sies boreld. Washington, 13 Febr. (VD). De Ita- liaansche regeering hoeft zich bereid ver klaard, als tegenprestatie voor een ver mindering der oorlogsschulden economi sche concessies aan Amerika te doen. Maatregelen Ier oplossing van hel probleem van het Verre Oosten Commissie van negentien gereed Geneve, 14 Febr. (V.D.) De commissie heeft heden in haar slotzitting kennis ge nomen van de antwoord nota der Japan- sche regeering inzake de erkenning van de Chineesche souvereiniteit in Mandsjoerije en onmiddellijk haar meening hieromtrent aan de Japansche regeering medegedeeld. Do commissie stelt vast, dat de Japansche nota geen basis voor verdere bemiddeling kan vormen en weigert de nota in details te bespreken. Echter wordt de Japansche regeering er met nadruk op opmerkzaam gemaakt, dat een nieuwe verscherping van het conflict door militaire maatregelen in de provincie Jchol tot een definitieve mislukking der onderhandelingen moet leiden. Plenaire zitting op 21 Februari De buitengewone Assemblee voor de do finitieve regeling van het Japansch-Chincc- sche conflict is bijeengeroepen voor Dinsdag 21 Februari. De commissie van Negentien heeft beslo ten, aan do Assemblee de volgende maat regelen voor te stellen ter oplossing van het probleem van het Verre Oiston: 1. Terugtrekking van do Japansche troe pen uit Mandsjoerije tot aan de Japansche spoorwegzone. 2. Het scheppen van autonomie in de 3 Oostelijke provinciën onder souvereiniteit van China. Inrichting van het bestuur, in stelling van internationale contróle en van gendarmerie overeenkomstig do voorstellen van het Lyttonrapport Het principe van de Chineesche souverei niteit in de drie Oostelijke provinciën wordt bovenaan de lijst van de adviezm geplaatst. De naam Mandsjoekwo wordt m het rap port in het geheel niet genoemd De nadruk wordt er op gelegd, dat het terugtrekken der Japansche troepen onmisbare voorwaar de is voor de schepping van een dragelijkcn toestand en voor de geheole regeling van het conflict. De diplomatieke onderhandelmgscomrnis- sie, aan welke de verdere regeling tezamen met de beide regecringen zoj worden op gedragen, zou worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van de staten, die het Ne gen Mogendhedcnverdrag hebben geteokond en desgewcnscln uit die van de staten, die zijn vertegenwoordigd in de Commissie van Negentien. Verder zouden Amerika en Sov jet-Rusland worden uitgenoodigd. De Assemblee, die Dinsdag bijeenkomt, zou Vrijdag daarna kunnen stemmen over de adviezen van de commissie. Van bevoeg de Japansche zijde verluidt, dat 1e Japan sche regeering haar defin'tieve beslissing zal opschorten tot na bes isslng van de Assemblee. Indien de adviezen zouden wor den aangenomen, zou Japan onverwijld zijn uittreding uit den Volkenbond aankondi gen, of zich zonder ecnigc verklaring terug trekken uit Volkenbond on Ontwapenings conferentie. 's-Gravenhage, 15 Febïuorï. Wij ver nemen, dat heden het Kon. Beslnit zal ver schijnen, waarin de Tweede Kamer wordt ontbonden met ingang van 8 MeL De dag van verkiezing (candidaatsteliing) is bepaald op 15 Maart, de sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaa! op 6 Mei en de eerste zitting van de Kamer na de ontbinding op Dinsdag 9 Mei. Wij vernemen voorts dat de Minister van Binnenlandsche Zaken den dog van stem ming zal bepalen op 2G April. ONDEUGDELIJKE ALCOHOL MAAKT TWAALF DOODEN. Boedapest, li Febr. (V.D.) Volgens een bericht uit Szegedin zijn in het woud bij Sandorfalvo vele houthakkers en dag- looncrs ziek geworden door het gebruik van ondeugdelijken alcohol, die hun dooi den landbouwer Stephan Nernet was ge schonken, om hen kooplustig te maken. In het ziekenhuis te Szegedin zijn tot dus verre 12 personen overleden, terwijl de toe stand van 13 bedenkelijk is. DE AARDBEVING IN KANSOE. Peking, 13 Febr. (V. D.) Men heeft hier thans verdere berichten ontvangen over de groote aardhevingscatastropho in Kansoe. In dc omgeving van de stad Ivoati alleen reeds zouden 40 dorpen en plaatsjes ver woest zijn. In één dezer dorpen stortte het schoolgebouw tijdens de lessen in; 300 schoolkinderen en 11 onderwijzers werden bedolven. PROTESTEN EN STAKINGEN TEGEN DE FiNANCIEELE PLANNEN. P a r ij s, 13 Febr. (V. D.) Hoo meer dc be slissing over de financieele plannen der re geering nadert, des te heftiger worden de protesten van industrie, handel en landbouw in alle deelen van Frankrijk tegen de be lastingverzwaring. Zondag werden in bijna alle departementen protestvergadcringen gehouden; de politie behoefde echter ner gens in te grijpen. In Noord-Frankrijk, vooral te Rijssel, heb ben de kooplieden besloten zich aan te slui ten bij de proteststaking, die door het co mité voor economische saneering te Parijs voor a.s. Vrijdag is afgekondigd. De zaken te Rijssel zullen zelfs, anders dan te Parijs, den geheelen dag gesloten zijn. Slechts de winkels in levensmiddelen zullen niet aan de staking deelnemen, om dc levensmiddc- lenvoorzicning niet in gevaar te brengen. NIEUWE REVOLUTIE IN PERU. Santiago, 13 Febr. (V.D.) Volgens in Chili ontvangen berichten is in Peru een nieuwe revolutionnairo beweging uitgebro ken, waarbij ook het Pcruaansche legér en de vloot zouden zijn betrokken. Het cen trum der revolutie is de stad Arica aan de Perua«in9ch-Chileensche grens. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, uangezien de directe verbindingen met de Peruaanschc hoofdstad Lima zijn verbro ken AFDEELING WIJNHANDEL TELEFOON 22 Constantino Port 1.85 Vino Seco Sherry f 1.85 KWALITEIT ONGEËVENAARD. Erkend Accountant, (Lid van den Ned Rond v. Accountants) SNOUCKAERTIAAN 8 TEL. 873 Vraagt inlichtingen en tarieven. Geen Zweedsche represailles maatregelen tegen Duitschs land Stockholm, 13 Fcbr. (V.D.) Dc Zweed sche rcgcering heeft hedenavond den rijks dag het voorstel doen toekomen eenigc bij het buiten werking treden van het Duitsch Zweedsche handelsverdrag op 15 Februari vrijkomende tarieven te verhoogen. Hierbij wordt er op gewezen, dat dit geen represaille maatregel betreft tegen Duitschland, maar dat de tarieven weer op hetzelfde peil ge bracht worden, waarop zij voor het sluiten van het verdrag in 1926 6tonden. Duitsch land zal verder als meestbegunstigde natie worden behandeld. In eenige gevallen zul len echter lagere tarieven blijven bestaan dan in 1926. Dit geld voor goederen, waar bij andere landen, behalve Duitschland, in het bijzonder belang hebben, zooalö bijv. zijde, welke voor Engeland belang heeft. De voordeden, die Duitsche handelsreizigers op grond van het handelsverdrag in Zweden genoten, worden opgeheven. De regeering heeft zich op allo punten aangesloten bij de voorstellen van de han delsverdragscojnmissie. Waarschijnlijk zal het regeeringsvoorstcl reeds Dinsdag in den rijksdag worden behandeld. AARDBEVINGEN IN ARGENTINIË. Buenos Aires, 13 Fcbr. (V. D.) De stad Tucuman is door een aardbeving geteisterd. Verscheidene gebouwen werden zwaar be schadigd. De bevolking geraakte in paniek. Volgens do tot dusver ontvangen berichten zijn er echter geen dooden te betreuren. Voetbal. COMPETITIESTAND 4s KLASSE. In ons sporovcrzicht van Maandag j.l. is door een misverstand de competitiestand der 4e klasse foutief opgenomen. De stand luidt thans: Amersf. Boys 13 10 0 3 20 63—IS Woerden 14 9 1 4 19 47—35 A. P. W. C. 14 9 0 5 18 33—33 Voorwaarts 12 7 1 4 15 31—22 E. A. C. 13 7 1 5 15 30—32 Quick 15 7 1 7 15 45—43 P. V. C 12 7 0 5 14 37—28 Kampong 13 4 1 8 9 38—42 Soest 14 4 1 9 9 29—35 Victoria 14 0 0 14 0 1481 Tel. 715. Utrechtschestraat Het vliegveld. In de Februari-aflevering van het maandblad „Het Vliegveld", uitgavo van A. J. G. Strengholt te Amsterdam, doet Dr. H. G. Cannegieter interessante mededee- Iingon over do werkzaamheden, aan het aerologisch station te Reykjavik, D. J. de Vries schrijft over de „Lignes Farman", terwijl Henri Hegener zijn interessante be schrijving over den Zeppelintocht naar Zuid-Amerika. welke ditmaal rijk geillus- treerd is, vervolgt. Vervolgens bevat dit lezenswaardige nummer een verslag van den terugkeer van de P.H.-M.A.G., waar mee het echtpaar Van der Leeuw naar Oost-Afrika is gevlogen, een kort onder houd met dc Duitsche aviatrice Magda van Etzdorf, dc bekende overpeinzingen van ..tfddy", terwijl H. Walaardt Sacré me dedeel ingen doet betreffende hot bureau voor luchtvaarttoerisme. Verrassend is de uitslag van de jeugdkiekenprijsvraag. Tenslotte vermelden wij uit den inhoud van dit goed verzorgde tijdschrift nog „De Uitkijk" III van „Vanda", alsmede enkele bijzonderheden over het plan Pander- Asjes, welke onder het hoofd „Uit alle windstreken" zijn ondergebracht Tal van inbraken van den laatsten tijd opgehelderd Zeist, 14 Febr. Men zal zich herinneren, dat den laatsten tijd, vooral na Korstmis, hier en in de omgeving tal van inbraken werden gepleegd, o.a. te do Bilt, Biïthoven, Doorn, Maartensdijk en Amersfoort. In alle richtingen werd door do politie gezocht, echter langen tijd zonder resultaat. Men liet de zaak intussclien niet rusten, en be gon ten slotte aandacht te schenken aan dc gedragingen van drie jongelui, alhier woonachtig, die men er van verdacht, zich aan deze feiten te hebben schuldig ge maakt. Deze personen waren echter de laatste weken uit Zeist vertrokken, zonder dat men wist waarheen. Men vermoedde evenwel, dat zij zich to Rotterdam ophiel den, en daarom gaf de Commissaris van Politie alhier een rechercheur opdracht, daar een onderzoek in te stellen. Dc re chercheur hoeft inderdaad in de Maas stad de drie verdachten aangehouden. Zij zijn voor den Commissaris alhier geleid, en bekenden, zich aan een zestal inbraken te Zeist te hebben schuldig gemaakt. Daar na zijn zij door dc Biltsche politie aan een verhoor onderworpen, waarbij zij toega ven, ook in de Bilt zich aan een drietal inbraken te hebben schuldig gemaakt, na melijk bij den heer K aan do Overbosch- laan, waar een bedrag aan geld werd weg genomen, bij de familie B. aan de Juliana- laan, waar eveneens geld word ontvreemd, on bij de Familie van L. aan den Eersten Brandenburgerweg, waar gepoogd werd de brandkast open te breken. Voort gaven zij toe, inbraken te hebben gepleegd op Voordacn onder Maartensdijk, en te Doorn, terwijl zij eveneens debet zijn aan de inbraak in dc Huygenslaan te Amersfoort de vorige week Zondag,- waarbij 450 werd gestolen. Van al dit geld bleek nog een bedrag van 250 over te zijn. Nadat dc verdach ten ook nog door den Commissaris van Politic te Amersfoort waren gehoord, zijn zij ter beschikking van den Officier van Justi tie te Utrecht gesteld. Dc aangehoudenen zijn zekere V., H. en van E., allen omstreeks 20 jaar oud. RAAD VAN SCHERPENZEEL. De financieele resultaten van de oierhal. Sc herpenzeel, 13 Fcbr. Vergadering van den Raad der gemeente Scherpenzeel, op Maandag 13 Febr. 1933, des nam. 3 uur. Tegenwoordig zijn dc leden G. ten Broek, H. Blanken, C. A. Bakker, G. Ivwakernaak en A. Poot. Burgemeester RGell is met verlof, S. Val kenburg cn S. Buddingli afwezig met ken nisgeving. Voorzitter wethouder G. ten Broek, secre taris E. v. d. Linde. De notulen worden aangehouden tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken: Processen-verbaal van opneming van kas en boeken van gemeenteontvanger en keu ringsveearts en Koninklijke goedkeuring van de in de vergadering van 6 December I.1. vastgestelde verordening op de heffing van vergunningsrecht en verlofsrecht, wor den voor kennisgeving aangenomen. Zonder beraadslaging en stemming ver- VOOR DE KOFFIETAFEL. Aardappelpuree met haiy Bereiding: 1 ons ham, 1 K.G. aardappelen, 1 eetle, pel fijngehakte peterselie. Kook de aardappelen en stamp ze fjjn Hak de ham fijn en vermeng die niet di aardappelen, roer er tevens do fijn gehak- te peterselie door. Wrijf een vuurva*; schoteltje met boter in en vul dit roet purée. Strooi cr wat paneermeel over leg er hier en daar een klontje boter op Zet het daarna in den oven om een bruin korstje te krijgen. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Runderlappen. Groene kooltjes. Aardappelpuréc. Deensche vla. Bereiding: 250 gr. 6unmaid rozijnen, 2 d.L. bessei: sap, 2 d.L. water, 100 gr. suiker, wat maï zena, 40 gr. custard, Vt L. melk, 50 gr. sui ker. Breng do rozijnen met het water en d» bessensap aan den kook, voeg er de sui ker bij cn laat ze ongeveer 10 min. zachtje» koken, bind zo daarna met maizena, en doe ze na afkoeling in een vlaschotel. Bedek het geheel mot een custardvla dat we op de bekende wijze van dc melk, de suiker en de custardpoeder bereiden. Wü kunnen U thans aanbieden een voor slechts 65 cent. klaart de Raad zich accoord met een door Utrecht vastgestelde wijziging van het; Ambtenarenreglement, waardoor bij afkeu-' ring eerder pensioen verstrekt wordt dao voorheen. Voor do ambtenaren van don keuringsdienst voor waren ressorteert Scherpenzeel onder Utrecht. Door Gedep. Staten is tot den Raad cenc uitnoodiging gericht, zijn meening te wil len doen kennen over een marklgeld van 0.05 per 1000 eieren cn de inningskosteii daarvan. Dc voorzitter doolt mee, dat door het lid Valkenburg cn ccijge ingezetenen eon adres is gericht aan Gedcp. Staten tegen de nieu we te stichten eierhal. Volgens adressan ten zou deze stichting voor de gemeente financieele bezwaren geven. Volgens B. en W. zullen echter geen verliezen te vreezen zijn on overigens een klein vorlies om het! belang der zaak gewettigd zijn. Mochten er verliezen zijn, dan kan alsnog tot het heffen K van een marktgeld van 0.05 per 1000 eie-| ren worden overgegaan, wat een bate van pl.m. 5U0 zal opleveren. Dc inningskostcn U; zullen ongeveer 20 pet. bedragen. Wethouder Blanken deelt mee, dat dc aan B. en W. toegevoegde commissie, de K heeren C. A. Bakker cn S. Buddingh er over denken als B. en W. Hij stelt namens I B. en W. voor, aan Gedep. Staten te be richten, dat zoo noodig tot heffing van een marktgeld als genoemd zal worden over- i gegaan, terwijl do inningskostcn op hoog stens 20 pet. worden geschat. Aldus wordt zonder stemming besloten. Aan arts G. H. J. Blees wordt op diens verzoek met ingang van 1 Maart a.s. oprvol ontslag verleend als gemeente-gencesnecr. Daar de Burgemeester niet aanwezig is, blijven andere ingekomen stukken liggen tot een volgende vergadering. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van B en W. tot vaststelling van een besmettelijke ziektenverordening op ad vies van do Gezondheidscommissie te Nij- kerk. De Raad stelt cenc verordening vast. Constateert het hoofd cencr school oeno besmettelijke ziekte bij een der leerlingen, 1 dan geeft hij dc ouders daarvan kennis cn i laat zulk een leerling eerst weer toe na ontvangen verklaring van een geneesheer. Heerscht in een gezin eenc besmettelijke ziekte als in de verordening genoemd, ma zelen, kinkhoest, besmettelijke oogziekte, hoofdzeer of huiduitslag, dan moeten leer lingen uit die gezinnen worden geweerd tot eene verklaring van een geneesheer is ont vangen. Het hoofd van het gezin is verplicht zijn kinderen, die aan een der genoemde ziekten lijden en ook, die nog niet werden aange tast, thuis te houden van de school. Tot het opsporen van overtredingon, die gestraft kunnen worden met een boete van hoogstens 25 zijn bevoegd de ambtenaren van Rijks- cn gemeentepolitie cn genees kundigen. Hierna wordt door den Raad op voorstel van B. en W. vastgesteld eene verordening voor het agentschap der arbeidsbemidde ling en den dienst der werkloosheidsver zekering in dc gemeente Scherpenzeel, welke in werking treedt op 1 Maart 1933. Aanvragen van in de gemeente gevestigde personen zullen in het algemeen den voor rang hebben. De agent zal door den Raad worden benoemd uit eene aanbeveling van twee porsonen door B. en W. Bij de rondvraag informeert de heer Kwakernaak, of bij de verharding van den weg Scherpenzeel—Barnevcld bij Scherpen zeel kan worden begonnen. Weth >udor Ton Broek antwoordt, dat dit alleen verzocht kan worden aan den aannemer De heer Bakker zou het wel gewonscht vinden, om dat do bestrating in do Kerkstraat slecht is. Hierna wordt dc vergadering gesloten, J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2