J. A. SCHOTERMAN ST. EMIL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 1928 perflesch fl.45. per anker f 58.50 RAMSELAAR iN MASSA'S SLIJTERIJ A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WIJNHANDEL PSEUDO-RECHERCHEUR AAN DEN GANG FIETSENDIEFSTALLEN IN HET GOOI DERAMPOPDEAMER UIT DE STAATSCOURANT Het corset dat U past in model en prijs DE NIEUWE CBCORSETTERIE „PEARL" PRIJS - - Fl. 1.75 Alleen verkoop voor Amersfoort OOK VOOR LANGESTRAAT 35 Onze Postvliegers onderweg LAATSTE BERICHTEN Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.iaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE TEL. 145 Verschillende personen ie Rotterdam opgelicht Rotterdam, li Februari. Do politie van het bureau aan den Linker Maas oever heeft een paar oplichterszaken te behandelen gekregen, die om de wijze, waarop ze gepleegd zijn, vermelding waard zijn. In November kwam bij den winkelier H. B. aan de Putschelaan de 31-jarige smid A. A. v. d. L.. die vertelde, dat hij rechercheur van politie was en ging wo nen in een huis, dat toebehoorde aan een kennis van den winkelier. Hij zou zich, in afwachting van de opknapping van bet huls. installeeren en de winkelier kon er van verzekerd zijn, dat de rechercheur alle #elactrische artikelen van hem betrekken zou. Hij zou een stofzuiger nemen in huurkoop, doch een schemerlamp en een strijkijzer wensente hij a contant te koo- pen. De rechercheur vroeg vervolgens of hij even van de telefoon gebruik mocht maken om het hoofdbureau vane politie op te bellen. Dat werd natuurlijk toegestaan en nu volgde een gesprek, dat over nacht dienst handelde. Daarop verklaarde de re chercheur geen geld bij zich te hebben. Wel toonde hij een cheque ter waarde van 200, doch daarvan zou het advies nog r.iet gekomen zijn. De rechercheur vroeg nu 15 ter leen. Zooveel klein geld had de winkelier echter niet in huis en zoo moest de rechercheur met 11 genoegen nemen. Met dit geld benevens den stofzuiger, de schemerlamp en hot strijkijzer verdween hij. Langen tijd hoorde de winkelier niets meer van zijn nieuwen klant. Hij had reeds herhaaldelijk de rekening laten presentee- ren, doch deze kwam steeds onbetaald te rug. Na eenigen tijd echter ontving hij een brief van een rechtskundig bureau, waar in hem gemeld werd, dat hij voor het geld. dat hij van den rechercheur te vorderen bad, niet benauwd behoefde te zijn, ormlat deze zijn verplichtingen wel zou nakomen. Weer liet de winkelier zich eenigen tijd zoet houden, doch ten slotte duurde het hem toch te lang en stelde hij zich in ver binding met het hoofdbureau van politie, waar men hem wist te vertellen, dat er geen rechercheur van den door hern ge- nooraden naam bekend was. I-Iet poli- tioneele onderzoek wees uit, dat hier dc smid de dader der oplichtingen was. Dc stofzuiger bloek hij beleend te hebben voor 10. liet schemerlampje had hij cadeau ge geven aan een vrouw, die hij wijs gemaakt had met haar te zullen trouwen en tegen over wie hij zich ook als rechercheur had uitgegeven. Bovendien bleek, dat hij den brief van het rechtskundig bureau zelf ge- schieven had en dat hij nog getracht had een waterstoker in de Odastraat op te lich ten rnct behulp van een chèque van 337, van welke chèque ook het advies nog niet was aangekomen. Van der L. is door de politie opgesloten. Rotterdam, 14 Februari. Er is nog een tweede oplichtingszaak, die de aan dacht heeft van de politie, waarbij een win kelier voor een bedrag van 50 aan drank is opgelicht Bij dezen winkelier, die aan den Groe.nen Hilledijk woont was een jongmensch gekomen, die zich uitgaf vcor den zoon van een zijner klanten. Die klant zou verhuisd zijn van de Heer Danielstraat nr.ar de Oranjeboomstraat. Om het betrek ken van de nieuwe woning feestelijk to vieren waren ecnige kennissen genoodigd en voor hun onthaal had pa nu zijn zoun naar den winkelier gezonden om den be- noodigden drank te halen. Zonder eenige argwaan te koesteren had de winkelier het gevraagde meegegeven, doch, toen hij la ter aan het nieuwe adres kwam om de re kening te presenteeren, bleek zijn goede klant daar niet te wonen, doch nog steeds aan zijn oude adres gevestigd te zijn. Ook kwam uit. dat de m-in geen zoon om drank had gezonden. De politie doet nu onderzoek om te weten te komen wie zich voor den zoon heeft uitgegeven. Dieven en helers voor de rechtbank Amsterdam, 15 Febr. Vandaag heeft de zesde kamor der rechtbank een geheele zitting besteed aan de berechting van acht verdachten, voor het grootste deel woon achtig te Nederhorst den Berg en Hilver sum. Zij werden er van verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal en beling van een groot aantal fietsen. Te Hil versum, Laren en andere Gooische plaatsen verdwenen in den zomer van het vorige jaar zeer veel rijwielen. Ten slotte wist de politie de hand te leggen op de verdachten, die thans terecht staan en waarvan een Steel nog minderjarig was. Deze zaken wer den met gesloten deuren behandeld. De Officier van Justitie eischte tegen twee minderjarigen, A. W. V. H. en J. B., ter beschikking stolling van de regeering om van harentwege te worden verpleegd. Tegen J. L., wonende te Hilversum, eischto hij zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de roclas- seering. Tegen J. de V. vorderde hij zes maanden met aftrek van twee maanden voorarrest Tegen den smid A. G., wonende tc Hilver sum, vorderde hij negen maanden gevan genisstraf met aftrek van den lijd, in voor arrest doorgebracht (vijf maanden) wegens diefstal en heling. De 29 jarige tuinder J. S. uit Nederhorst den Berg had zich wegens heling van een fiets te verantwoorden. Hij had het rijwiel van zijn broer gekregen. Wegens schuld- hel ing vorderde het O. M. een gevangenis straf van acht maanden. De zaak tegen den broer van dezen verd. werd aangehouden, daar hem door een vergissing geen verde diger was toegewezen. Van verd. v. d. L. was de verdediger niet verschenen, ook diens zaak word aangehouden. Vonnissen in deze zaken 1 Maart a.s. Het gezonken schip gelicht. Er moet een geweldige ontploffing plaats hebben gehad Men schrijft aan de N.R.Ct.: Het klipperschip de Onderneming, groot 120 ton, dat Vrijdagavond op dc Am er is gezonken, is gisteren door de Wit's Ber ging-maatschappij te Rotterdam, gelicht. Vandaag wordt het stoffelijk overschot van H. van Dongen, die 25 jaar was, de oudöte van de twee omgekomen personen, teraardebcstcld. Zondag is op zijn lijk de gerechtelijke sectie verricht, waarbij is ko men vast te staan, dat hij vrecselljk was getroffen. Zijn gelaat was zeer gewond, de neus gebroken en de tanden stonden los in de kaken, terwijl inwendig het lichaam op verschillende plaatsen bloeduitstortingen vertoonde. Alles wees er toen reeds op, dat er een ontploffing van niet geringen aard voor het intreden van den verdrinkings dood moest hebben plaats gehad, hetgeen na lichting van het schip onbetwistbaar is komen vast te staan. Hot schip was met een lading kunstmest stoffen van Vlaardingen gegaan naar Gecrsdijke op Noord-Bcvcland en keerde daarvan tegen het einde van de vorige week huiswaarts naar Made. Vrijdagavond tegen half zeven werd er langdurig en krachtig alarm gemaakt, hetgeen door be woners van enkele boerderijen in dc Bies- bosch werd opgevat als de roep van een schipper, die vroeg om afgehaald te wor den of die zijn knecht aan boord riep. Men sloeg er daarom niet verder acht op. Te gen halfacht werd er een zware slag ge hoord en plotseling vertoonde zich op de rivier een schijnsel van licht, dat echter niet den indruk van brand maakte en dat door zeer weinigen werd opgemerkt. Daar mee was, achteraf gezien, het lot beslrst van twee jonge rnenschenlevens en is de schuit langzaam gaan zinken. Do ontploffing heeft in het zoogenaamde vooronder plaats gehad. Aangezien er geen ooggetuigen meer in leven zijn, wordt de volgende veronderstelling gehuldigd: De schippers moeten meegevoerd, al thans bij zich gehad hebben, een voorraad kruit, slaghoedjes, granaten, bommen of welke helsche machine dan ook. Men ver moedt, dat zij deze goederen hebben mee gebracht en gereed gezet voor verder ver voer. Door het schommelen evenwel van dc schuit is het niet uitgesloten, dat zoo'n pakje gevallen zou kunnen zijn, hetgeen de ontploffing heeft bewerkt. Het vooronder was geheel gesloten. Over het vooronder luik of -klep ligt als gewoonlijk een afsluit ijzer. Dit ijzer en het luik zijn van het voordekt afgerukt en weggeslingerd. Zeer waarschijnlijk is Jan, die 21 jaar oud was en de jongste van de twee broers, door den ontzettenden luchtdruk overboord gesla gen en verdronken. Zijn lijk is nog niet ge vonden. De oudste heeft zich klaarblijke lijk, doodelijk getroffen, naar het achter onder te bed begeven. Een in het achter onder aangetroffen wekker stond stil op kwart voor negen. De ontploffing beeft het ijzeren schot, hetwelk de scheiding vormt van vooronder en ruim, totaal ontzet en daardoor werden zeer veel nagels, welke ter bevestiging van het schot aan bak- en stuurboordzijde zijn aangebracht, uitge rukt. Juist door deze kleine nageltjes is het water de schuit binnengedrongen en zoo is de schuit traag maar zeker gezon ken. De zwaar getroffen jongeling, die vreeselijk geleden moet hebben, zou op deze wijze verdronken zijn. v* Het 6chip zal, naar ons nog gemeld wordt, niet meer door de familie van Don gen worden bevaren, omdat de achterge bleven vader oud is. Bij het lichten van bedoeld schip waren tegenwoordig mr. E. L. M. H. baron van Speyart van Woerden, mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum, beiden substituut-officieren van justitie en mr, J. C. Sikkel, rechter-commissaris te Breda, met als deskundige, dr. Hulst* Klj Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Februari eervol uit den militairen dienst ontslagen do kapitein W. R. Kempers van de Militaire GasschooJ; op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Mei de referen daris der P.T.T. G. B. v. d. Voort Maar schalk, belast met de functie van directeur van het postkantoor te Zwolle. Bij K. B. is op hel daartoe door hen ge daan verzoek een eervol ontslag uit don militairen dienst verleend aan den reserve- ritrnoester II. G. J Vólcker van het lo regi ment huzaren en aan de reserve- eorste lui tenants A. Becking van het 3e regiment infanterie en C. Veenemans van het T3e regiment infanterie. Bij K. B. is op zijn verzoek aan den reserve eerste luitenant-vlieger jhr. G. Sandberg van de Luchtvaartafdeeling een eervol ontslag als zoodanig uit den militai ren dienst verleend en is hij benoemd tot eerste luitenant bij het wapen der cavalerie. Bij K. B. is op hun verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de reserve-majoors J. A. van Helden Tucker van het 13c regiment infanterie en G. J. Vis van het lie regiment infanterie en aan den reserve-kolonel J. E. L. Haene- cour van de He infanteriebrigade en is met afwijking van het bepaalde in art. 26 van het sedert gewijzigd K. B. van 12 Februari 1923 voor den tijd van twee jaren benoemd tot reserve-kolonel bij do lie infanterie brigade de eervol ontslagen reserve-kolonel Haenecour voornoemd. Bij IC. B. is de heer L. M. Goedhart be noemd tot luitenant ter zee der 3e klasse der Koninklijke marine-reserve. Bij K. B. is aan den reserve eerste luite nant-waarnemer A. P. L. Bia van de Lucht vaartafdeeling een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij IC. B. zijn benoemd tot reserve-officier van gezondheid der eerste klasse die der tweede klasse A. V. M. Meij en dr. A. J. Wieringa. Bij IC. B. is benoemd tot officier in dc Orde van Oranjc-Nassau E. van Dien, ac countant te Amsterdam. J. W. L. v. d. PUTT. Y Na een korte ongesteldheid is Maandag avond in den ouderdom van 74 jaar te Eind hoven overleden dc groot-industrieel J. W. L. v. d. Putt, mede-oprichter van do N.V. Sigarenfabriek Van der Putt Dc Vlam, oud-voorzitter van de ICamer van Koophan del en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brn- bant. Hij was officier in de Orde vart Oranje-Nassau. DE ZANGER J. Ph. CARO OVERLEDEN. Utrecht, 15 Februari. Hedenavond omstreeks negen uui is dc bekende zan- eeï J. Ph. Caro tijdens het Tivoli-concert, dat gewijd was aan Wagner en waaraan medewerkten het Utrochlsch Stedelijk Or kest en het Toonkunstkoor, plotseling on wel geworden en overleden. De heer Caro was midden in een aria uit „der Fliegcndo Hollacnder" en had juist de woorden „Nirgends ein Grab, niemals der Tod" gezongen, toen hij door een flauwte werd overvallen. Ilij begon te wankelen, klemde zich aan do dirigcntenlesscnaar vast en viel toen voorover vanaf het po dium in de zaal. Noch hot publiek noch de orkestleden hadden iets er van gemerkt toen hij door de flauwte werd overvallen. Mij werd onmiddellijk naar de koffieka mer gedragen, waar toegeschoten dokters, die in de zaal aanwezig waren, slechts den dood konden conslatceron. Vermoed wordt dat dc heer Caro niet aan dc flauwte, doch door den val overleden is. Het stoffelijk overschot is door den GG.D. naar de wo ning van den heer Caro overgebracht. Het tragisch gebeuren vond plaats in tegenwoordigheid van mevr. Caro, haar dochter en haar zoon. Ilct gebeurde ver wekte in dc zaal begrijpelijkerwijze grooto ontsteltenis. Het concert werd onmiddel lijk onderbroken. Kort geleden is de heer Caro langen tijd ongesteld geweest, waardoor hij genood zaakt was gedurende een grootc periode rust te houden. De ziekte was evenwel thans vrijwel geheel overwonnen en vooral op dit concert had de heer Caro zich bui tengewoon verheugd. De overledene, welke hoofd ecner open- baro lagero school was, heeft zich op het gebied van den volkszang zeer verdienste lijk gemaakt. Hij was de laatste jaren lei der van don Volkszang in Utrecht. Ook in den lande was dc heer Caro zeer bekend dom- zijn optreden voor de radio en in vele oratoria. DE RESTAURATIE VAN NIJKERK'S BEIAARD N ij k e r k. Onder het bestuur der arnbts- jonker6 kreeg Nijkerk in 1777 een nieuwen toren en een carillon. In 1919 werd, zoo meldt dc N. R. Ct„ dit klokkenspel onder leiding van Jcf Denijn en Nijkerk's caril- lonist Joh. W. MeylI verbouwd volgens het Mechelsche systeem. Bij het 150-jarig bestaan in 1927 is con gebarsten klok vervangen. Een en ander kon echter niet verhinderen, dat het me chaniek van het speelwerk meer en meer gebreken van den ouderdom vertoonde, zoo dat spoedig ingrijpon noodzakelijk werd, wilde men niet voor nog grootor onkosten korpen te etaan. Gelukkig nam de raad van Nijkerk in 1932 het besluit den beiaard grondig te doen restaureeren door de firma B. Eijsbouta te Asten. Het oude apparaat, waar drie menschen dagelijks aan draaien moesten, 13 vervan gen door een electro-motor. Door overscha keling op verschillende kamraderen wordt hot tempo voor de muziek veranderd; zelfs kan men nu 16c noten op de trommel „ste ken". De kracht van den motor voorkomt stag- Licht sport corset van rose katoenen broché, voorsluiting met veter in den rug cn zijden elastie ken bo\enband. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S, H. M. „Schilletje" TAVIK it Tel 292. natie, waardoor het rhylitme in het me chanisch spel behouden blijft. De klokken zijn alle een halvcn slag ge draaid, waardoor de hamei's en klepels niet meer slaan op de oude, in anderhalve eeuw wat afgesleten plekken. Het geluid is daar door veel helderder geworden en moet ge lijk zijn aan den klank der klokken, toen Andreas Joseph van der Gheyn ze in 1777 ophing. Alle 70 hamers en alle 37 klepels zijn opnieuw gesmeed en hun zwaarte is in overeenstemming met het gewicht van elke klok. Ook hierdoor is de klank mooier geworden. Het Nijkerksdhe carillon is een lichte beiaard, maar de klokken zijn zeer zuiver van klank. De toonomvang loopt van es tot f, maar het klavier wordt bespeeld of het liep van c tot d. Daarom heet het een trans- poncorend carillon. 22 Februari wordt het verbeterde speel werk officieel opgeleverd. De adviescom missie van dc Nederlandsche Klokkenspe- lersvereeniging is uitgenoodigd daarbij te genwoordig tc zijn. A A Oehoe Hirifc 9—2 Amsterdam Parijs 9—2 Marseille Rome 10—2 Athene Mcrsamatruh 11—2 Cairo Rutbawells 12—2 Bagdad 15—2 14—2 Boeshir Dj ask 14—2 15—2 Karachi 15—2 Jodpoer 13-2 Allahabad 12—2 Calcutta Rangoou U—2 Banukok Koh-Lak Medan 10—2 Batavia 10-2 Bandoeng f 1 Vertrek van het eerstvolgende P09t vliegtuig van Amsterdam 16 Februari. AANSLAG OP PRESIDENT ROOSEVELT. Miami, 16 Febr. (VJX) Een onbekendo heeft to Miami, waar de nieuw gekozen president der Vereenigde Staten tijdens rijn vacantlereis in de wateren van Florida ver- blijf hield, zes revolverschoten op Rooac- velt gelost, toen deze van uit zijn anto een zede hield in het aan de Promenade gele gen park. Roosovelt zelf bleef ongedeerd, doch een zestal ondoxo personen werd door de kogels getroffen, o.a. de bnrgemeester van Chicago Cermak, die Roosevelt op zijn vacantietocht vergezelde en levensgevaar lijk werd gewond, evenals een detective, die onmiddellijk op den doder toesprong en door een kogel in het rechteroog word ge- trof Ion. Van de overige vier gewonden uit bet publiek zijn twee vrouwen er even eens ernstig aan toe. Do dader werd ter stond gegrepen. Het bleek to zijn de 33-ja- rigc Italiaansche metselaar Guiseppc Zin- gara, die de politie mededeelde, dat hij reeds tien jaar geleden een aanslag op den koning van Italië had gepleegd. Zijn aan slag was thans niet tegen Cermak, doch tegen Roosevelt gericht Hij schijnt alt zui vere anarchistische overtuiging te hebben gehandeld. Hij verklaarde alle presidenten en hooge ambtenaren te willen dooden. Bij een inmiddols in zijn woning ingesteld on derzoek werd oen vrouw, die daar werd aangetroffen, gearresteerd. President Hoovor verklaarde door den aanslag zeer ie zijn ontroerd on zond Roo sevelt een tolegram, waarin hij hem gelnk wenschte met zijn ontsnapping en do beste wenschen voor Cermak uitsprak. Roosevelt wijzigde zijn voornemen om per trein ter stond nit Miami te vertrekken en bracht den nacht aan boord van zijn jacht door. ONTSLAG AAN 1000 TEXTIEL ARBEIDERS TE GRONAU. Gronau, 15 Febr. (V.D.) Na onderhan delingen tusschon de directie en bet perso neel van de spinnerij en weverij Von Oei- den en Co. te Gronau nabij de Nederland sche grens over verlaging van de toesla gen op het tariefloon, heeft de directie, na dat eenigen tijd geleden een opzeggiug was ingetrokken, thans het gehccle perse- ncel ontslagen. Op de fabriek werkten normaal 1000 mannen en vrouwen. Op het oogenblik werken in sommige afdeellngen in totaal nog ruim 350 man. Het valt nioi to zeggen wanneer het work hervat wordt. R aangezien de onderhandelingen zijn afge broken. Voor goede Meubelen steeds bij NIEUWKERK. Wij hebben steeds een uitgebreide sorteering Huiskamer-, Slaapkamer- en Salonmeubelen Linoleums, Karpetten, Loopers, Tafel- en Divankleeden. VERZET TEGEN DE POLITIE. Solo, 15 Febr. (Aneta). Maandagoch tend heeft te Pedan in de buurt van Kla- ten verzet tegen de politie plaats gehad, lien ingezetene van die dessa moest met dc politie mee. Hij weigerde echter mee te gaan en wapende zich met een grasmes. Zijn voruw sloeg op den tong-tong, het volk liep te hoop en een mantri politie loste een schot in de lucht. Assistentie werd verkre gen van de politie uit Solo, Bojolali en Kla ten. De resident, assistent-resident en do regent begaven zich naar dc dessa Pe dan. De resident en de regent spraken het volk toe, waarna de belhamel gewillig aan de politie werd overgegeven. Eenige aan hangers van dezen werden eveneens ge arrest oord'» „Ben je niet bang dat dc wilde dieren je zullen opeten „Nee, maar als de zaken nog slechter gaan, dan ben ik bang dat wij hen gaan opeten" jLustige Kölner ZUlï

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6