DE EXCESSEN IN DUITSCHLAND kr, k-punten Vrijdag 24 Februari 1933 31e Jaargang No. 204 EEN PROCLAMATIE VAN GOERING „Gij draagt een eerekleed'' DERDE BLAD Loebe. 'T CENTRUM PROTESTEERT BIJ GOERING STEUNVERLEENING AAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW POLENS BUITENLANDSCHE POLITIEK PERUAANSCH VLIEGTUIG NEERGEHAALD Hij spoort de nazi's aan zich niet tot buitensporigheden te laten verleiden Berlijn, 22 Febr. (V.D.) De officieele Pruisische persdienst deelt mede: Belreffende de gebourtenissen tc Crefeld verklaart de commissaris van het rijk voor bet Pruisische ministerie van binnenland séhe zaken, Goering, dat hij in een tele gram aan de een 1 rum partij een strepg on derzoek van de betreurenswaardige inci denton heeft toegezegd, dat hij verde* maatregelen heeft genomen, die ten doel hebben dergelijke voorvallen in het ver volg te verhinderen en die het. plaats heb ben van door de politie goedgekeurde ver gaderingen waarborgen. GOERING. f Onder verwijzing naar den oproep van 'den rijkskanselier aan de N.S.D.A.P. maakt Goering bekend, dat zich groepen van pro vocateurs hebben gevormd met het doel binnen dé N.S.D.A.P. en andere corporaties provocaties te bewerken, de oenheid der nationale vereenigingen te verstoren en botsingen met de politic uit te lokken Daardoor zou het aanzien van de N.S.D.A.P worden geschaad, evenals van den Stahl- helm. Bewijzen zijn voorhanden, dat in den laatsten tijd de communiston in de uniform dér S.A. en andere nationale vereenigin gen reeds daden van terreur hebben ver oorzaakt. Het is natuurlijk zeer moeilijk deze menschen voor het uitoefenen van hun daden te ontmaskeren. Toch heeft hei ministerie van binnenlandsche zaken reeds een specialcn dienst ingesteld, die tegen deze elementen moet optreden. Bovendien is verordend, dat de leden der nationale corporaties, die zich niet schikken naar het duidelijke bevel van hun leiders, zon der aanziens des persoons ter verantwoor ding zullen worden geroepen en uit hun organisatie verwijderd. Het bruine hemd der S.A. en het veldgrijs van den Stahl- helm zijn eerekleederen, die verplichten tot een voorbeeldige discipline bij den weder- ppbouw van het Duitsche vaderland. Verder verzoekt Goering de voorvallen niet te overdrijven en 'er geen aanleiding in te zien den strijd der politieke meeningen nog verder te vergiftigen en daardoor de openbare rust en veiligheid te verstoren. Hij verlangt echter ook van de oppositie partijen, dat zij niet door ophitsende, uit dagende redevoeringen tegen de regeering incidenten zooals die tc Crefeld uitlokken. In dit verband heeft Goering tegelijker tijd den volgenden oproep aan de S.S., do S.A. en den Stahlhclm gericht: „Kameraden! Door het vertrouwen der nationale regeering op mijn verantwoorde lijke post geroepen, heb ik tevens het Prui sische ministerie van binnenlandsche za ken overgenomen, om ook op die plaats te werken aan den wederopbouw van Duitsch- land. Reeds in mijn eerste proclamaties heb ik u, den eersten dragers van den nationa- len wil, een onbegrensd vertrouwen ge schonken. Ik heb er voor gezorgd, dat gij in het vervolg geen Duitschers van dc tweede klasse zijt, dat gij niet meer wordt onderdrukt, vervolgd en gekweld, maar ik heb juist u opgeroepen, mede de verant woordelijkheid voor den nieuwen staat te dragen. Ik kon dat doen, omdat ik wist welk een gloeiende vaderlandsliefde u be zielt en omdat ik er mij vaak genoeg van kon overtuigen, dat gij bereid zijt, voor uw volk het laatste te wagen. Gij hebt veertien jaren nood en ellende, schande cn smaad verdragen. Thans zult gij de vrije en trot- sche dragers van een nieuw Duitschland zijn. Maar zooals ik u mijn gehecle ver trouwen heb geschonken, moet ik kunnen verwachten, dat gij mij uw geheele ver trouwen schenkt. Daarom verzoek ik u, dat gij thans het Duitsche volk bewijst, dat .^discipline, plichtsbetrachting, trouw en ka meraadschap de voornaamste der manne lijke deugden zijn. De tegenstanders trach ten door geheime agenten uw aanzien in '•.gevaar te brengen. Hier is de grootste -q waakzaamheid geboden. Weg met hem, die niet geheel cn al tot u behoort Be denkt steeds, dat gij een eerekleed draagt,' dat geheiligd is door het bloed van uw ge vallen kameraden" Verlaging van overmatig hooge salarissen. B or lijn, 22 Febr. (V.D.) Der Angriff meldt, dat sedert geruimen tijd talrijke in- dustrieelo ondernemingen en banken door den staat worden gesubsidieerd. Sommige van deze ondernemingen betalen hun di recteuren. commissarissen en leidenden functionarissen nog overmatig hooge sala rissen. Doze salarissen dienen verlaagd te worden. Het nationaal-socialistisch orgaan verneemt dat een desbetreffende bepaling bij het rijksministerie van financiën reeds in voorbereiding is cn dat dezo bepaling zal gelden, voor de salarissen boven de 12.000 Mark. Directeuren en employé's, die commissarisfuncties bekleedcn, zullen geen aparte toelage als commissaris boven hun salaris ontvangen. Bladen in beslag genomen. Crefeld, 22 Februari. (V.D.) Woensdag is de editie .van de Nlederrhcinische Volks zeitung door de politie in beslag genomen, omdat er een telegram in stond afgedrukt, dat de afdeeling Crefeld der centrumspartij aan den rijkscommissaris voor het Pruisi sche ministerie van binnenlandsche zaken, rijksminister Goering, heeft gezonden. De inhoud van dit telegram zou do openbare veiligheid cn orde in gevaar kunnen bren gen. Do Dortmunder Gencralanzeiger, welke het telegram eveneens heeft gepubliceerd, is ook in bslag genomen. Dussoldorf, 23 Febr. (V.D.) Dc poli tieke politie heeft Woensdag in een com munistische drukkerij meer dan 200.000 vlugschriften in beslag genomen, daar do inhoud hoogverraad inhield. Waarom do communistische betoogingen in Saksen ver boden zijn. Berlijn, 22 Febr. (V.D.). In verband met het verbod van communistische betoogin gen in Saksen door den rijksminister van binnenlandsche zaken wordt te bevoegder plaatse verklaard: Bij den rijksminister van binnenlandsche zaken zijn tal van protes ten ontvangen, dat in Saksen de optochten der nationaal-socialisten ten deele werden verboden, terwijl optochten der communis ten zijn toegestaan. Voorts zijn berichten ontvangen betreffende botsingen, welke door communistische betoogingen zouden zijn veroorzaakt. Ten slotte is medege deeld, dat nog meer botsingen bij en na communistische betoogingen te verwachten zijn. Om deze redenen is het verbod uit gevaardigd als preventieve maatregel. Merkwaardig is ook, dat tegelijk met een redevoering van dr. Frick, te Dresden ge houden, een communistische betooging plaats vond. De „boerenpolitiek" der re* geering. Berlijn, 22 Febr. (V.D.) De staatssecre taris van het rijksministerie voor voedsel voorziening, von Rochr, heeft Woensdag avond per radio gesproken over do „boeren politiek" der regeering. Von Roehr ver klaarde o.m., dat dc fundamentcele waan idee is, dat Duitschland lijdt onder over productie. Veeleer bestaat slechts een on gezonde onderproductic. Indien de voorzie ning mot groente, fruit, eieren cn wol groo- tcndeels uit het buitenland afkomstig is. blijkt dat dc productiemogelijkheid voor den Duitschcn landbouw ontzaglijk is. Hot is niet waar, dat in Duitschland geen werk is. De tot nu toe gevolgde wijze van prijs bepaling draagt de schuld aan de verkeer de productie. Von Roehr kondigde aan, dat Duitsche waren zullen worden gebruikt in plaats van buitcnlandsche. Bijv. zullen de stoffen voor de uniformen der rijks weer, Schupo, rijks spoorwegen en de posterijen vermengd wor den met Duitsche wol. De papierindustrie zal Duitsche cellulose gebruiken, de zeep industrie Duitsche vetten. Waar zulks niet vrijwillig geschiedt, zal de nationale regee- ring tot dwangmiddelen van staatswege overgaan. Zeer storend is, dat een aantal douaneverplichtingen moet worden nageko men: bijv. t.a.v. het botercontingent, waar aan men tot November gebonden is. „Balkanmethodes bij den verkiezingsstrijd". Bingen, 22 Febr. (V.D.) Heden heeft de Hessische staatspresident, Adelung, alhier een redevoering gehouden. De a.st verkie zingen zullen beslissen, aldus spreker, over dictatuur of volksstaat. Men moet zich schamen over den verkiezingsstrijd, gelijk dio thans gevoerd wordt. Dat zijn metho den, gelijk die op den Balkan heerschen. In Hessen heeft men een rijkscommissaris wil len aanstellen. Zoolang de tegenwoordige Hessische regeering aan het roer staat, be hoeft Hessen geen rijkscommissaris. Het zou echter onder de huidige omstan digheden aan te bevelen zijn een commissa ris naar Berlijn te zenden. Do uitlating dei rijksregcering, niet vrijwillig te zullen wij ken, is indirect een inbreuk op de grond wet, want daarover kunnen slechts volk en rijkspresident beslissen. Vexkiezlngsrede voeringen. Berlijn, 22 Febr. (V.D.) In het kadei van den verkiezingsstrijd zijn hedenavond weer in alle deelen des rijks verkiezines redevoeringen gehouden. In Frankfurt a. M.. sprak de voormalige rijksdagpresident Paul Loebe voor een ver gadering van het IJzeren front. Spr. zette uiteen, dat de leer van Karl Marx niet kan worden uitgeroeid uit de ontwikkeling van de economio. Zoolang dc milliocncn honge rende menschen in Duitschland niet ver zadigd zijn, zal er geen uitroeiing mogelijk zijn van het geloof aan een socialistisch») opstanding. In Maagdenburg sprak op een N.S.D.A.P.- vergadering de rijksdagafgevaardigde Frank II, die vooral de houding der Joodsche pers en haar standpunt ten opzichte van de re geering Hitier critiscerde. Do nat.-soc. zul len een einde maken aan do opruiing van deze pers cn er zorg voor dragen, dat de Joodsche invloed in bet Duitsche rechtswe zen verdwijnt. Te Goerlitz werd het woord gevoerd door den voormaligen rijkskanselier Ma^x, die er scherp tegen protesteerde, dat men hem na tionale gezindheid zou ontzeggen. Het cen trum zal echter nooit toestaan, dat in den Duitschen staat de grondslag van het recht en de grondwet zou worden verlaten. Geen rijkscommissaris voor Wurtemberg. Berlijn, 22" Febr. (V.D.) Volgens een bericht in de Berliner BÖrsonkuricr had de landdagfractie der Duitsch-domocratische partij in Wurtcnberg in een schrijven aan den landdagpresident de. onmiddellijke bij: eenroeping van den landdag geéischt met het motief, dat de rijkskanselier in het rijkskabinet geëischt had, dat in Wurtem berg een rijkscommissaris zou worden aan gesteld. Van welingelichte zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat dit onjuist is. Tegen hen, die dit onware bericht hebben verspreid, zal met alle rechtsmiddelen wor den opgetreden. Katholieke geestelijkheid contra nationaal-socialistische bewo ging. Keulen, 22 Febr. (V.D.) Het centrum heeft hedenavond hier een verkiezingsver gadering gehouden, waar de vergaderings leider naar voren bracht, dat volgens een mededeeling van den deken van Keulen de Keulscho geestelijkheid nog steeds volko men eensgezind is in de afwijzing van de nationaal-socialistische beweging. De leider van de Pruisische centrumfrac- tic hield een redevoering. Geen verlaging der ambte narensalarissen Berlijn, 22 Febr. (V.D.) Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat do geruchten, volgens welke het in het voornemen der rijksregeering zou liggen de ambtenaren salarissen te verlagen, onjuist zijn. Er zal met kracht worden opgetreden tegen de verspreiders van dergelijke geruchten. De zooveelste vechtpartij. Hannover, 22 Febr. (V.D.) Hedenmid dag is het in Kleefeld tot botsingen geko men tusschen communisten cn sociaal-de mocraten eenerzijds en nationaal-socialis ten anderzijds. Drie S.A.-mannen werden gewond door messteken. Zeven andere S.A.- manncn bekwamen lichte kwetsuren. Een beroep van hot jonge Duitschland, Frankfurt a. d. Main, 23 Febr. (V.D.). Onder zeer groote belangstelling heeft Hit Ier te Frankfurt a. d. Main na een Inlei ding van Goebbels een redevoering gehou den, waarin hij, evenals voor enkele da gen geleden In het Sportpalast te Berlijn, 6cherp van leer trok tegen de tegenstan ders, die 14 jaar lang het bewijs hebben ge leverd ongeschikt te zijn het Duitsche Rijk in veilige banen te leiden. Hitier besloot zijn rede aldus: Moge het Duitsche volk in deze dagen begrijpen, dat hot een votum geeft dat vóór komende' gerieraties van beteekenis is. Duitschland zal, 'hoe de stemming op 5 Maart ook moge uitvallen, niet weer te rugvallen in de handen van zijn verder- vers. Maar ik zal het toejuichen, indien de natie zelf haar lot kent en zich ter beschik king stelt van het jonge Duitschland. Wan neer ik vandaag het beroep voor het jonge Duitschland op u doe, dan wil ik u ook beloven, dat ik mij over vier jaren weer hoop te presenteeren. Wij willen onze plicht vervullen. Duitsch volk vervult de jouw», opdat uit onze arbeid weer het Duitsche rijk ontstaat. Berlijn, 23 Febr. (V.D.),, De secretaris generaal der Duitsche Centrumspartij, Voc- kel, heeft het volgende telegram gezonaon aan Rijkscommissaris Goering: „De redactie van het NiederrholnischJ Tageblatt-Kcmpen (Niederrhein) doelt mij telefonisch het volgende mede: „Op 22 Februari des middags om half vijf heeft een afdeeling S.A. do drukkerij bezet cn de uitlevering geëischt van een nummer der editie, om dezo eventueel ge heel in beslag te nemen. Do politiecommis saris van Kempen is telefonisch ontboden Ook hij heeft een nummer der krant ge ëischt De politiecommissaris zag deze door met den S.A.-leider en heeft de editie ver volgens „vrijgegeven". Vanmorgen heeft dc uitgeverij van het blad van den Land raad een beschikking ontvangen, dat de politiecommissaris van Kempen opdractit heeft dc krant voor de uitgifte door te zien en na te gaan of zij mag worden vrijge geven. Tegen deze beperking der persvrijheid wordt geprotesteerd, terwijl wordt ge ëischt, dat de Landraad direct opdracht krijgt zijn beschikking terug te nemen, waarvan per ommegaando mededeeling wordt verzocht". Rijkspresident teekent een noodverordening Berlijn, 23 Febr. (V.D.) Do rijkspresi dent heeft heden op voorstel van de rijks regeering de noodverordening tot steunver lening aan den landbouw onderteekend. waurdoor dc uitvoering van het reeds bc kende programma der rijksregeering mo gelijk wordt en in de eerste plaals do graanmarkt wordt beschermd cn het ver bruik van binnenlandsche kaas wordt bo vorderd, terwijl de noodverordening verdei nog voorschriften bevat tot regeling van den verbouw van hop. Do rijksminister voor den landbouw wordt gemachtigd tc verordenen tot welk percentage bij dc vervaardiging van kaas producten binnenlandsche kaas moet wor don gebruikt en de voor do liopcultuur beschikbare oppervlakten te regelen, waar mee aan een oude wensch van de Duitscho hopverbouwers is voldaan. DE EISCH TEGEN BROLAT. Anderhalf jaar tuchthuis. B e r 1 ij n, 23 Febr. (V.D.) In het mei- nccdsproces tegen den voormaligen direc teur van dc Berliner Vcrkchrsgcscllschaft, Brolat, eischte hot O. M. heden met toe passing van de bepalingen voor verzach tende omstandigheden 1 jaar en 6 maan den tuchthuis cn 5 jaar eerverlies. DE STAND DER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Berlijn, 22 Febr. (H.N.) Het aantal werkloozen in Duitschland is in de eerste helft van Februari met 33.000 gestegen tot G.047.000. Dit cijfer is ongeveer 80.000 min der dan verleden jaar op dcnzelfden tijd. waarbij er echter rekening rnee rnoet wor den gehouden, dat de i.g. onzichtbare werk loosheid grooter is geworden. Sedert Octo ber j.l., toen de werkloosheid voor 1932 op haar hoogst was, is het aantal met 938.000 toegenomen, terwijl de stijging van Juni 1931, toen de werkloosheid voor dat jaar op zijn hoogst was, tot 15 Febr. 1932 2.173.000 heeft bedrogen. ENGELAND WIJZIGT ZIJN INVOER- RECHTEN. Londen, 23 Rcbr. (V.D.) De Engclscho regeering heeft een aantal invoerrechten gewijzigd, welke wijziging Dinsdag a.s. in werking zal treden. Zij houdt voorname lijk in verlaging van bestaande tarieven op tapijten, vloermatten, kleeden, loopers enz., op geconserveerde appelen, perziken, peren, abrikozen cn dadels cn op ijzer- en staaldraad, draadnagels, ijzer- en staal- vlechtwerk. Het invoerrecht op bismuth zal met ingang van Maandag a.s. in werking treden. NA DEN AANSLAG OP ROOSEVELT. De toestand der getroffenen gaat vooruit. Miami, (Florida) 23 Febr (V.D.) De toe stand van den burgemeester van Chicago, Cermak, die bij den moordaanslag op Roo sevelt werd gewond, is Woensdag na de crisis verbeterd. Mevr. Gill, die eveneens ernstig werd ge wond, is thans buiten gevaar. Dr. WILLEM MENGELBERG TE ROME. Rome, 23 Febr. (V.D.) Bij de vele feesten, plechtigheden, tentoonstellingen, enz., wel ke ter gelegenheid van het Jubileumjaar tc Rome plaats vinden, behoort ook een serie gala-concerten, gedurende de maand Maart Deze serie wordt den lsten Maart ingeluid met een concert onder leiding van Dr. Wil lera Mengelberg. Ook bij het concert van 5 Maart zal Dr. Mengelberg als dirigent op treden. VAN HET VATICAAN. Rome, 23 Febr (V.D.) Naar wordt ge meld, zal do paus op den eersten Pnaseh- dag 16 April vanuit een loggia der St. Pie terskerk de verzamelde menigte op het Kerkplein zegenen. Het betreft hier een oude traditie, waarmede echter sedert 1S70 was gebroken en welke eertijds één der belangrijkste plechtigheden was van do heilige week. De verhouding tot verschillende staten aangeroerd Warschau, 22 Febr. (V.D.) In de com missie vun buitenlandscho zaken van den Sejm heeft kolonel Beek heden rapport uit gebracht. Prins Radziwill van hot regeo- ringsblok stelde in het licht, dat de algcmee- no stemming in Polen de Duitsche eischen afwijst. Toch verkiest spr. nog de brutale openhartigheid van I-Iitler boven de dubbel zinnige houding van Strescmann. Wanneer Duitschland eischon stelt met betrekking tot koloniën, zal Polen dit ovencons moeten doen. Van rechts zoowel als links werd critlek uitgeoefend op de tactiek van Polen in Genève, waar niet op voldoend duidelijke wijze de Poolscho stelling naar voren wordt gebracht, waarin de ontwapening onderge schikt gemaakt wordt aan verkregen veilig heid. Van rechtsche zijde werd er op gewe zen, dat men te Genève den indruk zou kunnen krijgen, dat do banden tusschen Frankrijk en Polen losser zouden zijn ge worden. In antwoord op critick cn vragen van de commissie voor buitenlan<|pcclie zaken van den Sejm zette Beek uileen, dat het pact tusschen Frankrijk cn Rusland geen enkele verwijdering ten gevolge heeft ge had tusschen Polen cn Roemenie. De Roc- mcensche regcering heeft om redenen, dio zij slechts zelve beoordeelen kan, gemeend niet verder te kunnen gaan op den weg vun verwerkelijking van liet protocol van Lit- vvinof, zooals Polen dit gedaan heeft. In- tusschen zijn de gesloten verdragen in geen enkel opzicht in strijd met do goede ver standhouding en de alliantie tusschen Polen en Roemenië. Wat dc ontwapening betreft, zette de minister uiteen, dat de Poolscho gedel- - geerde te Genève zijn standpunt pas heeft uiteengezet, toen reeds vaststond, dat cr geen kans bestond op volkomen verwerkelij king van het Fransche plan. Polen wenacht het succes der conferentie, aangezien een mislukking het reeds zwakke vertrouwen in de internationale betrekkingen nog zou ver zwakken. Deze politiek is in geen enkel op zicht in strijd met de Poolsce alliantie rnet Frankrijk, welke de basis der Poolsche politiek blijft. Bogota, 23 Febr. (V.D.). Donderdag heeft in de omgeving van de onlangs door de Columbinanen veroverde stad Taracapa een luchtgevecht plaats gehad tueschen Pe ruaanscbe en Columbiaanschc vliegtuigen. Eerst hebben vijf Poruaanscho vliegtuigen dc voor Tarapaca voor anker liggende Co lumbiaanschc oorlogsschepen gebombar deerd zonder er evenwel in tc slagen een der schepen te treffen. Ilirna stegen Co- lumbiaansche vliegtuigen op. In een hevig luchtgevecht werd een Pcruaansch toestel neergehaald. TUMULT IN DE FRANSCHE KAMER. Parijs, 23 Februari. (V.D.) De zitting der Fransche Kamer heeft vanmiddag een vrij rumoerig verloop gehad. Een rechts-ge- oriënteerd afgevaardigde, die werd ge ïnstalleerd werd verwelen, dat hij een groot aantal op hem uitgebrachte stemmen had „gekocht". Hoewel de afgevaardigde zich ernstig verweerde, werd zijn verkiezing on geldig verklaard. De rechterzijde eischte hierna zelfs do ontbinding van het parlement en het af treden van den president der Kamer. Deze verdaagde ten slotte de zitting ten einde aan het rumoer een einde te maken. Oppassen Is daar de boodschapt Als het noodig is een signaal geven, en voorrang verleenen aan het verkeer van rechts. En wie van rechts komt, heeft geen vrij. VOT* briel doch moet óók opletten I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9