J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 RINTIi A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WIJNHANDEL TEL. 145 REPLIEKEN OVER DE RIJKSBEGROOTING Steun voor de roggeteelt TWEEDE KAMER 27000 K.M. PER MOTORFIETS DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN CONTINGENTEERINGEN mm i ii n ii ii i UIT DE STAATSCOURANT Kopte Beekstr. 6 Tel. 542 BeekesastJaasi a O COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS NATUURLIJK HU5VSOR HOEKJE 'EERSTE KAMER De voorzitter deelt mede dat de openings vergadering Woensdag om 12 uur zal aan vangen. Hierna worden replieken gehouden over de rijksbegrooting. De heer v. E m b d e n verdedigt zich te gen de heeren de Savornin Lohman en Briët. Hij meent, dat de goede geest in Ie ger en vloot bedorven wordt door de hui dige oorlogs-methoden. De heer Hermans betoogt, dat het op treden der regeering tegen de gemeentebe sturen de waardigheid aantast van het ge zag der plaatselijke overheid. Do heer S m e e n g e vraagt hoeveel de 6teun voor de fabrieksaardappelen zal be dragen. De heer Mendels bestrijdt den heer Briët en betoogt dat men de soc.-democra- ten niet met de communisten in één pot moet gooien, zooals in Duitschland gebeurt. Dezelfde menschcn van rechts, die nu het hardst schelden op de soc.-democraten, hebben in 1914 de Duitsche sociaal-demo craten gehoond, omdat zij een oorlog niet wisten te verhinderen. Maar dat had toch alleen gekund door muiterij? Spr. waar schuwt den minister zich niet te laten op jagen tegen do marinebonden. Minister R u y s antwoordt den heer Her mans, dat het in het belang d^r gemeenten zelf is, dat zij niet in een volkomen afhan kelijke positie komen te verkeeren. Wat de steun aan de rogge betreft deelt spreker mede, dat een steunregeling in voorbereiding is, zoowel voor de veenkolo nies als voor de ontginningen. De steun zal 5 per 100 K.G. niet te boven gaan. Ten aanzien van de suikerbieten heeft de regee ring voor wat het systeem betreft, haar houding nog niet bepaald. Een regelinj voor de kippen- en eendeneieren is in voor bereiding. Hier zal een garantie worden gegeven voor minimumprijzen. Nadat minister Ruys nogmaals het op treden der regeering verdedigd heeft tegen de muiters, worden de algemeene beschou wingen gesloten, het wetsontwerp tot hef fing van opcenten op de gemeentefonds- en de vermogensbelasting aangenomen z. h. st., en de vergadering verdaagd tot Woens dag 12 uur. loonen van voor 1 October 1932, over de geheele linie, plaats vinden. Waar deze ver laging van 7.5 tot ca. 14 pet. had bedragen, betcekende dit, dat over de geheele linie opnieuw een tusschentijdsche wijziging moest plaats vinden. Bovendien moesten in die plaatsen, waar z.g. geautoriseerde tarieven golden dit is slechts voor een drie- of viertal plaatsen het geval deze tarieven zoo worden herzien, dat niet meer dan. 20 k 25 pet. boven de contróleloonen verdiend kon worden. Van werknemers- en werkgeverszijde is een tusschentijdsche wijziging der collec tieve arbeidsovereenkomst met beslistheid afgewezen. Aan de orde is de interpellatie-De Vis ser betreffende maatregelen der Indische regeering inzake door de communistische partij voor de Tweede Kamer candidaat te stellen in Boven Digoel geïnterneerde per sonen. Minister De Graaf verklaart, dat in afwijking van den regel van het politioneel toezicht ditmaal de telegrafische postwis seis zullen worden uitgereikt onder voor behoud van toezicht dat zij voor het be stemde doel zullen worden gebruikt. Daar na wordt voortgezet de behandeling van de Indische begrooting 1933. Voortgezet wordt de behandeling der In dische begrooting 1933. Minister De Graaf schetst don ont redderden toestand en de onzekere toe komst van de Indische schatkist. Verzeke ringsmaatregelen voor den Staatsdienst zijn in overweging. Spreker brengt buide anD het beleid van gouverneur-generaal Jhr. de Jonge. Spreker ontkent dat er er gens in den uitgebreiden Archipel van een noodtoestand voor do inlandsche bevol king kan worden gesproken. De motie-ter Laan om do korting op de salarissen tot 10 pet. terug te brengen, kan spreker niet aanvaarden. Spr. motiveerde de arrestatie der onder wijzers Vrijburg en van Reens wegens de door dezen te Batavia gehouden opruien de redevoeringen. Er volgen replieken. Nadat verschillende sprekers hebben ge repliceerd en de Minister heeft gedupli ceerd, worden de algemeene beschouwingen gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF. Nieuwe verlaging verlangd. Naar de „Volkskrant" mededeelt is Zater- 'dag op uitnoodiging van de regeering te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van de interdepartementale bezluigingscom- missie met vertegenwoordigers van werk nemers en werkgevers in het bouwbedrijf. Uit de mededeeling van den heer Lie- taert Peerbolte, die de bijeenkomst leidde, bleek, volgens de „Volkskrant" dat de re geering een nieuwe verlaging van de loo nen in het bouwbedrijf noodig oordeelde. y.r moest een verlaging van 15 pet op de Van Semarang naar Heemstede Het Amsterdamsche Bureau van den A.N. W.B. op de Keizersgracht ontving Maan dagmiddag bezoek van twee wereldreizi gers, de heeren B. J. Henveijcr en A. G. A. Aukes, die als eersten de reis over land van Ned. Indië naar hier hebben volbracht, per motorrijwiel met zijspan, een afstand van circa 27000 km die zij in vier maanden en 10 dagen, onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden hebben afgelegd. Op 17 October j.l. vertrokken de reizigers op hun zorgvuldig bepakt en toegerust mo torrijwiel van Semarang, om te trachten als eerste Nederlanders de reis van Java naar patria over land te doen. Van Semarang werd gereden naar Batavia (550 km) van waar de reizigers met de „Sibajek" naar Singapore vertrokken. Van Singapore ging het toen per motor naar Penang (1000 km), van Penang per boot naar Colombo, vervol gens weer per motor geheel Ceylon door en verder door Britsch Voor-Indië, van Zuid naar Noord, een afstand van 4500 km en langs de moeilijk berijdbare, stoffige kara vaanwegen van het bergachtige Afghani stan, waar zij als de eerste Hollandsche toeristen die het land doortrokken, gastvrij ontvangen werden. Van hier ging de reis verder door Beloedsjistan, Pcrzic, Irak, Sy ric, Turkije, den Balkan door en eindelijk naar Hongarije, Oostenrijk, en Duitschland naar huis toe. Aan het uithoudingsvermo gen van de reizigers zoowel als aan dat van den motor zijn op deze wereldreis zeer zwa re eischcn gesteld. Zij hadden rekening te houden met aanzienlijke temperatuursver schillen. Dank zij de zorgvuldige voorbc reiding die voor zoo'n lange reis noodza kelijk is, slaagde de tocht van het begin tot het eind uitstekend. Hoe moeilijk de reis soms was, kan hier uit blijken, dat b.v. om het uitgestrekte woestijngebied tusschen Bagdad en Damas<- cus door te trekken men op één dag 18 uur moest rijden om een afstand van 442 K.M. af te leggen. Herhaaldelijk moesten de rei zigers in verlaten streken, waar geen on derdak te krijgen was, onderweg kampeeren waartoe zij aan hun uitrusting ook een kampeertent hadden toegevoegd. Bij hun aankomst alhier zijn de beide ondernemende groot toeristen op het bureau van den A.N.W.B. ontvangen door den directeur voor Toerisme van den Bond, den heer Westerouwen van Mceteren, wicn zij vol trots hun dagboek toonden, dat zij als kostbaar souvenir aan hun reis bewaren, met tal van onderweg gemaakte foto's en authentieke verklaringen in alle mogelijke talen en in Arabische en andere schrifturen. Vóór het bureau van den A.N.W.B. waar hun het bondsingisne werd aangeboden, werd de motor getooid met de motorvlag van den A.N.W.B. Nadat een foto was ge maakt aan\aardden de beide reizigers het laatste korte traject van hier naar hun einddoel, Heemstede. De moeilijke reis heeft veel van hun vol harding gevergd, maar ze hebben het er kranig afgebracht. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te den Bosch. Den B o s c h, 28 Februari. Hedenavond omstreeks tien uur werd het Hoofdbureau alhier gewaarschuwd, dat in de Cassei- straat een ernstige vechtpartij plaats vond. Toen de politic aldaar arriveerde vond zij in café „Het Hemeltje" een man op den grond liggen, die hevig uit verschillende hoofdwonden bloedde. Onmiddellijk werd een geneesheer gehaald, doch hulp mocht niet meer baten. Tengevolge van hevig bloedverlies is 't slachtoffer overleden. Zijn lijk werd naar het Groot Ziekenhuis over gebracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet definitief vastgesteld, doch men vermoedt, althans omstanders herkenden hem als zoodanig, dat het hier de 20-jarige Heesbeen, woonachtig te Den Bosch, be treft. De politie doet ijverig nasporing naar de daders, die hoogstwaarschijnlijk uit een der dorpen buiten den Bosch afkomstig zijn. Slechts officieren bij de zeemacht mogen den schepelingen rechts kundigen bijstand verleenen Op vragen van den heer Albarda betref fende het verleenen van rechtskundigen bij stand aan de schepelingen van Do Zeven Provinciën bij de tegen hen te voeren pro cessen, heeft de heer de Graaff, Minister van Koloniën, het volgende geantwoord: Overeenkomstig de desbetreffende bepa lingen van de Rechtspleging bij de Zee macht kan een beschuldigde bij de behan deling zijner zaak door een krijgsraad zich door een gekozen of toegevoegden raads man doen bijstaan. Staat de beschuldigde niet terecht voor een krijgsraad binnen het Rijk in Europa, dan mogen als raadslieden slechts optreden officieren bij de zeemacht. Komt de zaak in hooger beroep in behande ling bij het Hoog Militair Gerechtshof van Xederlandsch-Indië, dan mogen als raads lieden mede worden gekozen of toegevoegd daarbij toegelaten advocaten. Het zou niet op den weg liggen van den ondergeteekende, stappen te doen tot wijzi ging van de op dit stuk bestaande wettelijke bepalingen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Candidaten van de Liberale Staatspartij. De candidatcnlijst voor de kieskringen Groningen, Leeuwarden en Assen van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond is thans definitief vastgesteld. Zij luidt als volgt: 1 dr. S. E. B. Biercma, Usquert; 2. mr. dr. J. P. Hoogland, Leeuwarden; 3. H. Lambers, Cocvorden; 4. H. D. Louwes, West polder (Ulrum); 5. A. Burgmans, Gronin gen; 6. mevrouw mr. C. Bakker van Bosse; 7. H. A. Meijering, Gieten; 8. I-I. Vromen, Leeuwarden; 9. dr. I. II. J. Vos, Amsterdam; 10. E. H. Ebels, Nieuw Beerta; 11. L. S. Hc- larides, Pingjum; 12. mr. J. Linthorst Ilo- man, Vleddcr; 13. N. de Jager, Groningen; 14. mr. A. T. Vos, Appingcdam; 15. dr. J. J. Boswijk, Oude Pekcla. In de algemeene ledenvergadering van de afdecling Amsterdam van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond is de candi- datenlijst voor de a s. Tweede Kamerverkie zingen definitief, behoudens goedkeuring van de a.s. ledenvergadering der partij, als volgt samengesteld: 1. dr. I. II. J. Voh, 2. mr. C. H. Guépin; 3. mevrouw mr. C. C. Bakkervan, Bosse; 4 II. J. Bon; 5 J. J. Korff; 6. A. T. Waalbcrg; 7. mr. J. A. Boon; 8. prof. mr. C. W. de Vries; 9. C. J. v. Kem pen; 10. dr. Max de Vries; 11. mr. E. B. As- scher; 12. A. do Hoop; 13. G. Stam; 14. mr. K. J. van Nieuwkerken; 15. mej. L. C. A. van Eeghen; 1G. J. C. Lambermont; 17. mr. K. Jansma. 's-Gravenhage, 28 Febr. De Staats courant van hedenavond zal de Koninklijke besluiten en ministcrieelc beschikkingen bevatten betreffende de vernieuwing van verschillende contingenteeringen, welke 1 'Maart afloopcn. De invoer \an kousen en sokken wordt beperkt tot 100% van het aantal dozijnen paren, dat gemiddeld in 10 maanden van 1930 en 1931 is ingevoerd. Deze contingen- teering loopt af 31 December 1933. De contingenteering van den invoer van tafel- en servetgoed is ongewijzigd voor 6 maanden vernieuwd. De contingenteeringen van den invoer van naaigaren en tapijten zijn eveneens ongewij zigd vernieuwd, echter voor den tijd van 10 maanden. Bij vergelijking van de in bovenstaand bericht vermelde gegev-.is met de tot dus ver geldende contingenteering ïan den in voer van kousen en sokken is het Nctl Corr. Bur. gebleken, dat in deze contingen teering wijziging is gebracht. De afgeloopen contingenteering was 90% van de waarde, met 1930 en 1931 als basis jaren. Thans heeft men deze waarde-contin- genteering veranderd in een hoevcelheids- contingentccring. Dit brengt een verminde ring van het contingent mede. De waarde van de ingevoerde goederen was in 1932 ge daald, zoodat „90% van de waarde" in dat jaar een grootere hoeveelheid vertcgcnwoor digdo dan de invoer in 1930 en 1931. Thans is hier een einde aan gemaakt en- is het contingent bepaald op 100% van de hoeveel heid. VARKENS MARKT IS-16 TEL.SAR Bij K. B. zijn benoemd: lo. tot lid van den Kolonialen Raad va& Curaqao de heer D. Capriles; 2o. met ingang van den tweeden Dinsdag in de maand Mei 1933, tot leden van voor meld college de heeren J. H. Sprockel, R. S. Lannoy en mr. G. H. Eskes, alsmede onder scheidenlijk tot voorzitter en tot onder voorzitter de leden Jossy C. Henriquez en ds. W. Ch. de la Trij Ellis. VOETBALLER GEARRESTEERD. Naar aanleiding van het overlijden lan den keeper van het elftal der voetbalclub „Muiden", is op last van den officier van justitie te Amsterdam, aangehouden de 22- jarige F. J., van beroep diamantbewerker, wonende te Amsterdam, verdacht den in middels overleden keeper K. M. een dus- danigen trap to hebben toegebracht, dat deze den dood tengevolge had. De gear resteerde werd voorloopig naar Muiden overgebracht, om vandaag ter beschikking gesteld te worden van den officier van justitie te Amsterdam. NEDERLANDSCHE FASCISTISCHE RADIO-OMROEP. Op 25 Februari is Jen overstaan van no taris A. C. van Mourik Broekman te 's-Gra venhage verleden de akte van oprichting van den Nederlandschen Fascistischen Ra dio-Omroep. Het bestuur bestaat uit de hee ren H. J. de Jonge, koopman te Wassenaar, voorzitter; G. K. de Clercq, namens de Na- tionaal-Socialistische Beweging te Utrecht, secretaris; D. G. M de Vries, particulier te 's-Gravenhage, penningmeester, en P. Mar seille, namens den Fascistischen bond de Bezem, te 's-Gravenhage. Het bestuur heeft zich tot het verkrijgen van zendtijd met een request gewend tot den minister van Waterstaat, waarin wordt gezegd, dat het doel der stichting is het uitdragen van de fascistische gedachte aan alle lagen van de Nedcrlandsche bevol king, zoowel in het rijk in Europa, als in de overzeesche gewesten, en dat de stichting „in zoodanige mate gericht is op bevredi ging van in het volk levende cultureele be hoeften, dat haar uitzendingen uit dien hoofde geacht kunnen worden van alge meen nut te zijn." koop ik de benoodigde visch bij IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co., N.V., Ulrechtschestraat 40. TeL 92. Een billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. Wat voor getuigschrift verwacht je nu eigenlijk van me, Marie, nu je ontslagen bent omdat je toestond dat meneer je kuste Nou, u zou kenne zegge dat ik mijn best heb gedaan om het iedereen naar den zm te maken. (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6