Paletots en costuums ontvangen DË ËEMLANDEU Beiteelaodscli Overzicht Belangrijkste Nieuws Weerbericht Medische Help JOH. DE HEER Firma DUIM BURGER Zaterdag 4 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 211 „ALLES WORDT WEER NORMAAL' DOCH EERSTAFREKENING MET DE COMMUNISTEN „Van der Lubbe geen agent der nazi's" THAELMANN IN ARREST? VERWOED STRAATGEVECHT TE KEULEN 6 uur 12 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE L. J. LUYCX ZOON D. D. CORSETTEN Piano's, Orgels, Radio AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 2.10, per maand I 0.75, per weck (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Blnne.laod franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijk. nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 PRIJS OER AOVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f0.25. Llefdadlghelds-advertentlën voord* helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Hitler rechtvaardigt in een interview zijn rigoreuse maatregelen In een interview met den Berlijnschen correspondent van de Daily Express noemt Hitier de geruchten, dat de brand in den rijksdag opzettelijk zou zijn aangestoken, om als voorwendsel te kunnen dienen tot scherpere maatregelen tegen communisten en sociaal-democraten, een ongehoorde en hoosaardige leugen, die even minderwaar dig als belachelijk is. Men mbest dit gerucht eenvoudig den kop kunnen indrukken door den gearresteerden communist aan den eer sten den besten boom op te hangen. Dan zou het met de gemeene beschuldigingen, dat hij een agent der nationaal-socialistcn was, voorgoed zijn gedaan. Deze oplossing is echter te dwaas om er ernstig over te 6preken. Europa aldus verklaarde Hitier moest hem dankbaar zijn voor zijn prac- tisch optreden tegen het Dol6jewismo in- plaats van hem te verdenken van valsch spel. Wanneer Duitschland communistisch zou worden, zou het niet lang meer duren, of ook de rest van het beschaafde Europa zóu het Aziatische beest ten prooi vallen. Hitier wees op het in het Karl Liebkneclit- huis in beslag genomen materiaal inzake de voorgenomen communistische terreur. Men moest zich iets dergelijks eens in En geland voorstellen. De Engclschc regeering zou zeker precies zoo gehandeld hebben als hij, Hitier, wanneer de communisten het parlement in brand hadden gestoken en ook geprobeerd hadden Buckingham Palace in bi-and te steken. Op een vraag van den correspondent in zake de in het buitenland loopende geruch ten over een door de nationaal-socialistcn op touw gezetten „Bartholomeusnacht", ver klaarde Hitier, dat hij zulk een Bartholo- meusnacht niet noodig had. Door de regee- ringsmaatregelcn zijn rechtbanken inge steld, die langs wettelijken weg tegen de vijanden van den staat optreden en wel op een wijze, die aan alle samenzweringen een einde zou maken. Op de vraag of de op heffing der persoonlijke vrijheid parmanent zou blijven, antwoordde Hitier, dat de nor male orde van zaken weer terug zou keeren, wanneer het communistisch gevaar verdwe nen wq6. De Duitsche wetten waren echter te liberaal om snel tegen de communistische onderwereld te kunnen optreden. Hitier zelf was er voortdurend op bedacht den norma len toestand zoo spoedig mogelijk te her stellen, doch eerst diende het communisme te zijn uitgeroeid. Belersch separatisme allien mo- gelijk, wanneer Berlijn bolsje- wistisch wordt. De redacteur Martel van het Petit Jour- naL'had een interview met den leider der Beièrsche Volkspartij Schaffer, die o.a. ver klaarde: „Zoolang het rijk de legaliteit in acht neemt, zullen wij zijn voorbeeld vol gen. Wanneer Berlijn echter pogingen doet deze legaliteit te breken, zullen wij ons niet langer als gebonden beschouwen. Dan zal de terugkeer tot de historische monarchie noodzakelijk worden. Rijkspresident Von Hindenburg heeft mij de schriftelijke verze kering gegeven, dat men niets tegen ons za) ondernemen. Ik waag bet niet geen geloof aan deze belofte te hechten." Op de vraag of het uitroepen der monar chie een breuk van de Duitsche eenheid zou beteekenen, antwoordde Schaffer: „In geen geval. Wij zullen alles doen om in het verband van het rijk te blijven. Wij zijn Duitschers." Op de vraag of Schaffer geen mogelijk heid voor een Beicrsch separatisme zag, antwoordde Schaffer: „Slechts in één geval, n.l. wanneer het bolsjewisme te Berlijn zou zegevieren." Een doode en een gewonde bij schietpartij te Bemburg. Bij een vechtpartij tusschcn nationaal- sociaÜ6ten en gasten in een café te Bern- burg ontstond een schietpartij, waarbij een communistisch arbeider door een schot in de buik werd gedood, terwijl een andere arbeider door een kogel zwaar werd ge wond. De brand in het rijksdaggebouw. Gelegenheid tot bezichtiging door het publiek. B e r 1 ij n, 3 Maart (V.D.) Op herhaald ver zoek is thans voor het publiek de moge lijkheid geopend de door brand verwoeste zittingzaal van den rijksdag te bezichtigen, opdat iedereen zich persoonlijk zal kunnen overtuigen van het vreeselijke van den brand. De eerste bezichtiging, vond Vrijdag on der politietoezicht plaats van 2 tot 5 uur 's middags. Een machinegeweer in beslag genomen. Bij een onderzoek door do politie ten huize van een communist te Buchholz werd een machinegeweer en een hoeveelheid mu nitie in beslag genomen. Voorts zou een lijst gevonden zijn, waarop gebouwen en boerenhofsteden 6tonden aangegeven, die in brand gestoken moesten worden. Onderzoek in de zaak v. d. Lubbe. Berlijn, 3 Maart (V.D.) De leider der politieke politie deelt als resultaat van het onderzoek in zake v. d. Lubbe het volgen de mede: „Als een der brandstichters van het ge bouw van den Duitschen Rijksdag werd nog den zelfden avond ter plaatse gear resteerd de Ncdcrlandschc onderdaan Ma- rinus van der Lubbe. De dader, die in het Rijksdaggebouw zel ve werd gepakt, had slechts een broek aan, omdat tijdens den brand zijn bovenklceren vlam hadden gevat en hij zich cr van heeft moeten ontdoen. De gedeeltelijk verbrande kleedingstukken zijn door do politic in be slag genomen. Van der Lubbe is 24 jaren oud en komt uit Leiden in Nederland. Hij heeft een geldige pas. Dat van der Lubbe in relatie met de K.P.D. staat is reeds vol gens het resultaat van het politieonderzoek tot nu toe buiten twijfel. Van der Lubbe is overigens bij de politic bekend als com munistisch agitator. Op 28 April 1931 werd hij door de politie te Gronau (Wcstphalen) gearresteerd, omdat hij aldaar prentbrief kaarten verkocht van communistische strekking, welke hij van zijn partij had ont vangen en zonder politievergunning ver kocht. De politie heeft vastgesteld dat van der Lubbe in den laatsten tijd in Duitschland herhaaldelijk in vergaderingen en discus sie-avonden is opgetreden als communis tisch agitator. De dader beheerscht de Duit sche taal. Van der Lubbe bekent voor zoo- \er hem zelf betreft. Wat de medeplichtigheid betreft, kunnen in het belang van het onderzoek geen mede- deelingcn worden gedaan. 1-Iet politic-onderzoek betreffende van der Lubbe is afgeloopcn. De leider der politieke politie geeft thans de meest markante foto's van Van der Lubbe uit Leiden ter publicatie met het verzoek aan de bevolking mede te deelen, wat van zijn bestaan bekend is. Tegelijker tijd wordt de aandacht gevestigd op de uit geloofde belooning van 20.U00 R.M. voor don- gene die doeltreffende inlichtingen ver strekt. WILGENKATJES. Er is een tijd geweest, dat alleen men- schen, die zich nogal intensief roet de na tuur bemoeiden en aandacht schonken aan dt. zich langzamerhand openbarende voor- jaarsvërschijnselcn daar zoo nu cn dan oók eens wat van meebrachten uit velden cn dreven cn bij hen zag men dan ook na de hazelaarskatjes die oer elzen en ook de zilvergrijze „poesjes" der wilgen. De boeren en de andere buitenmcnschen schonken er hoegenaamd geen aandacht aan cn als men den eigenaars der bloeiende wilgen eens vroeg of men er wel een paar takjes van mocht meenemen, dan gaven ze vaak niet zonder een ecnigszins medelijdend of min achtend glimlachje daartoe hun toestem ming. Eenmaal gebeurde het me zelfs dat er bijgevoegd werd, dat ze er toch geen soep van. konden koken cn meermalen is me gevraagd wat ik „er aan vond." Dat is allemaal anders geworden. Sedert de „boeren en buitenlui" hebben ontdekt dat die halfgare stadslui er geld voor over hebben, zien ze maar graag dat die, als ze toevallig hun hoeve passeeren, er af blijven, want ze snijdeu ze nu zelf cn 's Vrijdags kan men op de bloemenmarkt op het Havik er heele bossen van zien lig gen en voor enkele centen kan men er een bosie van meenemen. Verleden week zag ik ze op de kar van onzen groenteboer en voor één dubbeltje kwam ik in het bezit van een flinken bundel. „Daar kan je ze zelf niet voor gaan zoeken", vond mijn vrouw en ze had gelijk, afgezien dan van de andere genietingen die het zoeken kan mee brengen. Maar evenals alle medailles heeft ook deze een keerzijde. Sedert de katjes zoo algemeen begeerd worden, zijn ze m het vrije veld haast niet meer te vinden en ont breekt straks de gele wilgenbloei overal waar ze anders aan duizenden bijen den eersten honing schonk en bovendien worden de mooiste katjesdragers soms schromelijk beschadigd. Wie den vernielden wilg op den Doodenweg gezien heeft, zal me dat zeker toegeven. De boom is grondig geplunderd, de stam zelfs geknakt En daarom vragen we dringend: Toe, kunnen we ons niet wat matigen? Bescheidenheid is nog altijd een deugd, A. JOMAN. Berlijn, 3 Maart (V.D.) Het verluidt dat het communistische Rijksdaglid Thal- mann Vrijdagmiddag in een huis in de Lützowcrstrasse te Charloltcnburg is gear resteerd. Hij werd aangetroffen in een schuilplaats vanwaar hij werd overgebracht naar het politiebureau in de Spree-strassc. Later is hij met zijn eveneens gearresteer den secretaris ter beschikking gesteld van de politieke politie. Van de daken op een optocht van nazi's geschoten Keulen, 3 Maart (V.D.) Vanavond tegen acht uur is het in de Elsass-strasse te Keu len tot een ernstig© politieke botsing geko men. Een optocht van nationaal-socialisten, begeleid door manschappenwagcns der po litic, trok door «leze 6traat, welke gelegen is in een der beste woonwijken der binnen stad, doch waar tal van communisten zou den wonen. In de straat was het eerst op vallend rustig, doch plotseling werd, zooals een ooggetuige zegt, uit dc huizen en van de daken met pistolen, machinepistolen cn zware schietwapenen op den stoet gevuurd. Ook zou met handgranaten zijn gegooid. Dc politie richtte zoeklichten op do daken en schoot op de zich daar bevindende perso nen. Na korten tijd werd de politie krach tig versterkt cn werd ook van politiezijde uit zware wapenen vuur gcg3vcn. Ten slotte is het in zooverre rustig geworden, dat dc politie kon overgaan tot een doorzoeking der huizen. Dit onderzoek is nog aan den gang De gevolgen van den aanval kunnen nog niet worden vastgesteld. Een officieele mcdedceling is nog niet verstrekt. Het verkeer is in een omtrek van onge veer 15 straten afgezet door ccn groot aan tal agenten cn hulpagenten. Het polltiorapport. Inzake het vuurgevecht in de Elsass- strasse geeft de politie het volgende voor- loopige officieele rapport: Bij een optocht der S.A. door Keulen is in ccn door veel communisten bewoonde 6traat plotseling van verscheidene daken een groot aantal schoten gelost. Dit feit is absoluut door verscheidene leiders der Schupo waargenomen. De gcheclc straat is onmiddellijk afgezet cn in elk huis is door ambtenaren van de criminecle politic cn de Schupo een huiszoeking gehouden. Leden van de S.A. en S.S. stelden zich zeer bereid willig ter beschikking voor de huiszoekin gen. In een lokaal in de Kalk-Muelheimer- strasse Is een communistische vergadering ontbonden, waarbij 10 communisten zijn ge arresteerd. Ook schietpartijen te Dussel- dorL Dusscldorf, 3 Maart. (V.D.) Toen he denavond tegen 9 uur oen vrij groote op tocht van S.A. en S.S. in het stadsdeel Flin- gern door de Behrenstrasse trok, vielen plotseling schoten uit de buizen, resp. van de daken. Het vuur werd onmiddellijk door een groep meemarcheerende hulppolitie be antwoord. Er ontstond een wilde schietpar tij. Het aantal geloste schoten kan gevoege lijk geschat worden op 500 tot 700. Onder de burgers, die met den optocht meeliepen ontstond ccn paniek. Alles stoof uiteen, liet zich op den grond vallen, of vluchtte de huizen binnen. Verscheidene personen schij nen te zijn gewond. Nauwkeurige mededee- lingcn kunnen op het oogenblik nog niet Morgen verkiezingen in Grieken land. Zal het parlement niet belangrijk worden gewijzigd? De Duitsche staatsburgers trekken mor gen voor dc zooveelste maal naar de stem bus. Hoe belangrijk deze gebeurtenis ook zij, wij willen ons daarmee dezen keer niet bezig houden, daar de vraagstukken, die aan dezen stembusstrijd vastzitten, den laatsten tijd reeds herhaaldelijk door ons zijn behandeld. Liever vestigen wij nu de aandacht op de parlementsverkiezingen, die morgen in Griekenland worden gehouden. De verkiezingen van 25 September 1932 leverden geen meerderheidsregeering op, die levensvatbaarheid bezat. Het cenigc resul taat was de groote winst van rechts (volks partij), welks mandatental klom tot 96, la ter zelfs door 't overloopen van parlements leden tot 100, hetgeen het vijfvoudige van de sterkte in dc vorige Kamer beteekende. Venizclos, wiens partij dc liberalen tot minder dan de helft van haar vroegere sterkte ineenschrompelde en „slechts" 102 zotels verwierf, trad einde October af. De oppositionecle partijen konden geen stabie le meerderheid vormen. De regecring werd gevormd door dc volkspartij onder Tsalda- ris; twee kleine groepjes, de nationaal-radi- calen onder generaal Kondylis en dc vrij zinnigen onder generaal Metaxas, namen eveneens deel aan de regeering, die echter een minderheidsregcering bleef. Midden Januari bracht de liberale partij de regee- ring-Tsaldaris ten val met behulp van haar vroegere verkiezingstegenstanders, dc voor uitstrevende partij onder Kaphandaris en de agrarische arbeiderspartij onder Papa- nastasioc. Nadat groote moeilijkheden waren overbrugd, konden de partijen een nieuwe regeering onder voorzitterschap van Veni- zelos vormen; zij beschikte echter evenmin over ccn duidelijke meerderheid. Door een besluit van den Senaat werd dc Kamer een dag, voordat zij bijeen zou komen, ontbon den en werden er nieuwe verkiezingen uit geschreven. Deze voor de regeering geluk kige greep was echter een duidelijke schen nis der grondwet. Daar dit door alle des kundigen op het gebied der staatsweten schappen werd vastgesteld, nam Venizclos in zijn verkiczingsprogram een wijziging der constitutie op, die ook aanstuurt op een beperking van dc persvrijheid. De verkiezingen worden volgens den Atheenschen correspondent der Kolnisclie Zeitung niet gekenmerkt door zeer uitcen- loopende partijprogramma's; meer dragen zij het karakter van een kruistocht der ver- eenigde linker partijen van de gematig de liberalen tot de socialistische landarbei ders tegen de aan invloed winnende rechtsche groepen. Of de Volkspartij met behulp van dc twee dwergpartijtjes zich zal kunnen handhaven, zal morgen blijken. Een feit is in elk geval, dat de tegenwoor dige regeering zicli ziet geplaatst tegenover een vijandige volk6mcening. De vraag is echter, of dc ommekeer groot genoeg zal zijn onr de brcede coalitie der tegenwoor dige regeering in een minderheid te ver anderen. De verkiezingen vinden weer plaats volgens het meerderheidssysteern en de regeering heeft zooals reeds zoo vaak gebeurde de kiesdistricten weer zóó gewijzigd, dat zij op een gunstig resultaat kan rekenen. Dc nieuwe verkiezingen wa ren echter verre van wenschclijk, daar zij slechts nieuwe onrust in liet leven roepen; de financiccle toestand wordt met den dag ondragelijker. Zelfs Venizclos heeft zich ge noodzaakt gezien aan te kondigen, dat hij zal moeten overgaan tot een belangrijke verhooging der belastingen, die toch al heel hoog zijn. Bij deze verkiezingen staan twee vastaan- eengcsloten groepen tegenover elkaar. Dc vroeger zeer sterke linker partijen bestrij den door gemeenschapapclijke kieslijsten de rechtsche groepen. Alleen dc communisten hebben ccn afzonderlijke lijst ingediend, maar voor hen zijn de kansen op succes uit gesloten. Ook nu wordt niet het groote voor dcel van het mecrdcrheidsstelsel bereikt; indien, wat waarschijlijk lijkt, links de zege behaalt, dan zal dit toch een nadeel voor de groote Venizelistische partij zijn, daar deze den beiden anderen partijen onder leiding van Kaphandaris en Papanastasioe belangrijke concessies heeft moeten doen en op de regeeringslijston meer dan zestig can- didaten dezer partijen en der samenwer kende agrariërs staan. De solidariteit in het regeeringskamp is verre van stevig. Men gaat slechts samen om rechts een neder laag te bezorgen. Wanancer de verlciezinigs- strijd is afgeloopcn, zullen de groote mee- ningsvcrschillcn in het regeeringskamp weer aan den dag treden en het is zeer wel mogelijk, dat na de zege de link6clic coali tie weer uiteenvalt. De grootste partij van dezen vleugel, de liberalen, zal echter in de minderheid zijn, zoodat in parlementair op zicht nauwelijks met ccn verandering reke ning kan worden gehouden. BUITENLAND. Vóór den grootcn slag. (kierde Blad, pag. 1)., BINNENLAND. Zitting der Tweede Kamer. (Tweede Blad, pag. 1)< UIT DEN OMTREK. Gemeenteraad van Baarn. (Derdo Blad pag. 2). STADSNIEUWS. Ir. C. B. van der Tak spreekt over stads ontwikkeling. (Eerste Blad, pag. 2). De heer Braat houdt een verkiezingsrede in dc Markthal. (Eerste Blad, pag. 2). Lou de Visser als spreker voor de C. P. H. (Eerste Blad, pag. 2). Jubilcumuitvocring der A. G. V. Victoria. (Eerste Blad, pag. 3). Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.5 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 735.6 te Malin- hcad. Verwachting: Meest matige, tijdelijk krachtige, Z. tot W. wind, zwaar bewolkt, nog tijdelijke opklaringen, af en toe regen buien en later iets kouder. Do depressie op den Oceaan breidt zich verder over IJsland en Scandinavië uit. Alleen in Noord-Groenland hield de hooge drukking nog stand, zoodat bij IJsland nu een Z.O. storm waait. Het vorstgebicd in Scandinavië bleef nog streng in het N., maar neemt toch lang zaam af. In Duitschland steeg do tempera tuur, al bleef het nog vriezen in het N.O. In het Z.W. wisselen dalingen en stijgingen van den barometer elkaar af, wat tot buiig weer met lichte afkoeling aanleiding geeft. In Schotland stormt het uit 't Z.O. en viel veel regen. In het Kanaal waaien storm achtige Z.W. winden. In Frankrijk, op do Britsche eilanden, in ons land en Duitsch land valt veel regen. Aan de Oo6tzeekust en in Scandinavië sneeuw. Voorloopig is nog vrij zacht, en buiig weer te wachten. Zondag hebben dienst de doktoren Ka merling, Batenburg en Lubsen. Zondag en d-e geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek van de firma Ittmann. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Wij ontvingen de nieuwe Deze zijn belangrijk in prijs gedaald. Varkensmarkt 5 Tel. 1309 GROOTE VOORRAAD BESPEELDE INSTRUMENTEN. gegeven worden, aangezieneen officieele lezing van de gebeurtenissen nog niet is ontvangen. Of dooden gevallen zijn 6taat eveneens nog niet vast. Een groote afdeeling politie heeft de buurt afgezet en is, hedenavond laat, nog bezig met huiszoekingen. DAMES-MODE ZAAK ARNHEMSCHEWEG 26

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1