AMERSFOORTSCH DAGBLAD B. KRAAL NIEUWE HOEDEN Zaterdag 4 Maart 1933 31e Jaargang No. 211 TWEEDE BLAD DE BRAND IN DEN RIJKSDAG De crisispachtwet NIEUWE PRIJZEN CADEAUX EEN KEUZE ALS BIJ WAAR VINDT U VOOR NIEUW PARIJS Langestraat 35 Lijstenmakerij en Kunsthandel DE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF DE BRAND IN HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW De roode Vulpenhouder TWEEDE KAMER Vragen van den heer Wijnkoop beantwoord De afdeeling der Indische begrooting wordt goedgekeurd met 42 tegen 25 stem men. De motie-Joekes betreffende schorsing der beraadslaging over bet wetsontwerp houdende kwijtschelding aan de te Batavia gevestigde handelsvennootschap „Firma Volker Aannemers" van 400,000 wegens huur van aan het land toebehoorend bag- germateriaal wordt aangenomen met 60 te gen 9 stemmen. Aan de orde is de wijziging van enkele artikelen der pensioenwet. De heer Van Braambeek verdedigt een amendement om deze regeling (inkoop van dienstjaren voor pensioen) niet te be perken tot het rijkspersoneel en terugwer kende kracht te verlecnen van 1 Juli 1925 af. De heer Suring heeft bezwaar tegen zulk een groote terugwerkende kracht en 6teunt voor het overige het amendement. De heer A mei ink is het eens met den heer van Braambeek. ï)e Minister acht de terugwerkende kracht bedenkelijk. Het andere deel van het amendement legt nieuwe kosten op de gemeente. Hij kan het amendement niet aanvaarden. De heer Van Braambeek trekt, het amendement in. De heer Suring verdedigt een amen dement om het voor een op wachtgeld ge steld ambtenaar, die niet weer wordt be noemd, mogelijk te maken bij zijn pensio- neering der op wachtgeld doorgebrachte tijd in te krimpen. Minister de Geer kan het amendement niet overzien. De heer Suring verdedigt een nieuw artikel om te voorkomen, dat een ambte naar aan inkomsten en pensioen en betrek king minder ontvangt dan aan pensioen alleen. Minister de Geer kan het niet aanvaar den omdat het buiten bestek van het ont werp valt. De heer Suring trekt het in. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Aan de orde is de wijziging der crisis pachtwet. De heer Eb els acht de bezwaren tegen de crisispachtwet overdreven. Alleen op het. punt der minnelijke schikking heeft de werking der wet spr. teleurgesteld. De heer Van Voorst tot Voorst betoogt, dat van den pachter niet het volle pond mag worden geeischt, daar zij op groote lasten zitten. Om kwart voor 4 stelt de heer Wijnkoop vragen aan den minister van Buitenland- 6che Zaken over den brand in het Rijksdag gebouw te Berlijn. Hierop beeft minister Beeiaerts o.m. geantwoord, dat onze gezant te Berlijn geen leedwezen heeft betuigd aan de Duitsche autoriteiten en dat deze laat- sten wèl inlichtingen hebben ingewonnen bij de Nederlandsche autoriteiten. De beer W ij n k o o p vraagt nog nader welke inlichtingen de Duitsche autoriteiten hebben gevraagd. Minister Beeiaerts antwoordt, dat hij daaromtrent geen informaties heeft te ge ven. De heer Wijnkoop noemt dit antwoord schaamteloos en van soc.-democratische zijde wordt geroepen, dat dit een schandaal is. Voortgegaan wordt met de wijziging der crisispachtwet. Minister D o nn e r verdedigt het ontwerp. De heer Knottenbelt verdedigt een amendement om hooger beroep mogelijk te maken op een beslissing van de Kamer van Crisispachtzaken. De heer H i e m s t r a verdedigt een amen dement om de 5 pet. rente, welke de pach ter moet betalen als hij pachtsom later be taalt, terug te brengen tot 4 pet. De minister heeft principieel eenig bezwaar tegen hooger beroep uit hoofde van de samenstelling der Kamers voor cri sispachtzaken. Ook de rente met 5 pet. wil spr. handhaven, daar dit het wettelijk in terest in handelszaken is. De heer II i ems tra trekt zijn amende menten in. De heer Knottenbelt eveneens. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd. AUTOBUSCHAUFFEUR VEROORDEELD. De Haagsche Rechtbank veroordeelde den chauffeur A. van B. te Wateringen, die op 29 October j.l. te Stompwijk als be stuurder van een autobus op den Veenweg over den spoorweg reed, zonder op te letten dat een trein naderde en waardoor het voertuig werd aangereden en te water ge raakte, waarbij zekero W. het leven ver loor, tot 1 maand hechtenis. NAT. SOCIALISTEN OVER DE GRENS GEZET. In uniform en voorzien van verkiezingspamfletten. Nijmegen, 2 Maart. Tc Nijmegen is hedenavond een vergadering belegd van in Nederland wonende Duitschers, zulks in verband met de a.s. Rijksdagverkiezingen. De vergadering gaat uit van de afdeeling der N.S.D.A.P., gevestigd te Amsterdam. In verband met deze vergadering trachtten gisteravond eenige nationaal-socialisten met een vrachtauto de grens bij Beek te passeeren. In den auto waren eenige pakken verkiezingspamflettcn geladen. De natio naal-socialisten waren in uniform gekleed, waarover zij een overjas hadden aangetrok ken. De Nederlandsche douane verzocht aan de inzittenden van den auto hun jas uit te trekken, waarbij hun te kennen werd gegeven, dat zij in uniform de grens niet mochten passeeren, terwijl de invoer der pamfletten vanzelfsprekend verboden was. De heeren zijn daarop teruggekeerd en heb ben pogingen aangewend om bij Gennep over de grens te komen. Ook hier werden zij echter geweerd. Zij zijn daarop naar Cranenburg teruggekeerd en hebben de pamfletten in hotel „De Groote Musschen- burg", gelegen vlak over de grens op Duitsch gebied bij Beek, achtergelaten. Vanmorgen hebben opnieuw vier natio naal-socialisten getracht de grens te pas seeren; ditmaal waren zij echter niet in uniform gekleed. Ook thans hadden zij weer verkiezingspamflettcn bij zich. Zij werden in Beek door de gemeente- en rijks politie ontdekt en met de pakketten over de grens gezet. (Telegraaf). DIEFSTAL VAN EEN AANGETEE. KENDEN BRIEF. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor te 's Gravenhage heeft bij de politie aan gifte gedaan van vermoedelijke diefstal van een aangeteekenden brief inhoudende 1635 aan bankpapier en drie coupons ver zonden van den Haag naar Amsterdam. Do brief, welke zonder aangegeven waarde was verzonden vanuit het hoofdpostkan toor in Den Haag, is op normale wijze be handeld, zoodat de verdwijning onderweg of bij aankomst te Amsterdam is geschied. Arnh. weg 32 Tel. 1069 HET adres voor cadeaux steeds iets aparts tegen billijke pryzen. BILLIJKE PRIJZEN. VERDUISTERING VAN 7000. 's-Gravenhage, 3 Maart. De 26-jarige banklooper van do firma de Bas en Co., die sinds eenige dagen verdwenen was rnet medeneming van een bedrag van ruim 7000, is hedenmiddag door de Amster- damsche politie daar ter stede aangetroffen en gearresteerd. Het bleek dat hij nog in het bezit was van zoo goed als bet gehcclc bedrag; slechts vierlj^nderd gulden ontbraken. De man had zijn introk in een pension genomen. De pensionhoudster herkende hem echter uit het gepubliceerde» signale ment en deed aangifte bij de politie. FRAAIE MOLEN VERERAND. Men meldt ons uit Winterswijk: De bekende Ilarenveldsche korenmolen te Meddo, de eenige z.g. stcndermolen in wij den omtrek aldaar, is in vlammen opge gaan. De houten bckleeding en de kap ver brandden in een oogenblik, de steenen stort ten naar beneden, waarna bet houten ge raamte, de as met de wielen en het houten onderstel en spil een offer van het vuur werden. De molen stond op een hoogte, zoodat fle brand een fantastischen aanblik opleverde. Bij dit soort molens, welke geheel van bout zijn opgetrokken, draait de geheelo molen (en niet alleen de kap) om een ver ticalen houten spil in de windrichting. De molen was nog als zoodanig bij den eigenaar Hoitink in gebruik. Een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken De Volkskrant geeft den inhoud weer van den, aan de organisaties in het bouwbedrijf gerichten brief van den minister van bin nenlandsche zaken, waarin deze ten aan zien van de looncn in dat bedrijf nader zijn standpunt bepaalt in verband met de Zater dag j.l. gehouden besprekingen op zijn de partement en waarvan in ons ochtendblad van vandaag reeds in het kort melding is gemaakt. Do minister deelt o. m. mee, dat de oeco- ncmische omstandigheden thans alleszins een aandrang tot verlaging met 15 pet. van de vóór 1 October 1932 geldende contract- loonen rechtvaardigen. De minister zal ech ter thans op dit punt niet aandringen. Wel behoudt hij zich het recht voor, op de wijzi gingen van het contractloon voor 1 October a.s., in verband met de dan bestaande toe standen en de dan noodzakelijk to achten wijziging van het contractloon, terug te komen. Als voorwaarde voor verdere subsidies en handhaving van hel bestaande tarief van steunverleening stelt de minister ech ter den eisch, dat waar in tarief gewerkt wordt, de loonen beperkt worden of blijven lot 20 25 pet. boven het contractloon, met behoud van de arbeidsprestaties, zooals die tot dusver in tariefwerk regel w iren. Deze regeling zal vóór 1 April moeten zijn tot stand gekomen. In afwachting van dat resultaat is de minister bereid den be- staanden toestand met betrekking tot be doelde subsidies en tarieven gedurende de maand Maart te bestendigen.' De organisaties moeten voo: 15 Maart be lichten of ze willen meewerken, terwijl eventueel een afschrift of afdruk van do nieuwe regeling van 1 April a.s. aan den minister moet worden toegezonden Uit dit ministericcle antwoord blijkt, dat do contractloonen onaangetast blijven en deze derhalve niet gewijzigd behoeven te worden, willen de bouwvakarbeiders het recht op meer subsidie voor hun werklo zenkassen en opneming in do crisisregelin gen behouden. De regeering kan echter met 1 October datum van afloop der contrac ten opnieuw op een en ander terug komen. De besturen der arbeidersorganisaties komen a.s. Zaterdag bijeen om hun hou ding te bepalen. DE FASCISTEN EN DE VERKIEZINGEN. Naar het V a d. verneemt is door den Alg. Ned. Fascisten Bond lot mr. dr. W. M. Wes- terman het verzoek gericht de eerste plaats op de candidatcnlijst voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen te willen aanvaarden. De heer Westerman heeft hierop, zoo deelt men mede. geantwoord, dat hij naar be kend mag worden verondersteld vol strekt niet afwijzend staat tegenover de fascistische beginselen cn van oordeel is, dat voor het fascisme in den strijd tegen de bedreiging van het communisme een be langrijke rol is weggelegd. Hij meent ech ter, dat de kansen voor het vcldwinncn der fascistische gedachte in Nederland grooter zouden zijn, indien de bestaande groepen elkaar zouden kunnen vinden. Voor de ac tiviteit van den A.N.F.B. heeft hij waardee ring, doch hij kan bezwaarlijk een candi datuur voor de Tweede Kamer ook maar in overweging nemen, zoolang de mogelijkheid bestaat, dat de cene groep de andere bij de verkiezingen zal bestrijden. In verband hiermede heeft het bestuur van den A.N.F.B. zich wederom tot de be sturen der andere groepen gericht met de categorische vraag of men bereid is een uniforme lijst met mr. dr. Westerman als lijstaanvoerder te steunen. Vragen van het Tweede Kamerlid D. Wijnkoop aan de Neders landsche Regeering Het lid der Tweede Kamer, D. Wijnkoop, is voornemens lieden aan de Regccring do volgende vragen te stellen: 1. Is het de Regecring bekend, dat do Ne-» dcrlandscho gezant te Berlijn j.l. Dinsdag zijn leedwezen heeft betuigd aan do Duit sche regeering, in verband met do mededee- ling, dat een Nederlander betrokken zou zijn bij do brandstichting in het Rijksdaggo- bouw te Berlijn? 2. Heeft de gezant voor het verrichten van deze taak enkel gesteund op een mededeo- ling van Duitsche autoriteiten, of heeft het gezantschap zich tevoren door persoonlijk contact met den beschuldigde, ervan over tuigd: le. dal de man oen Nodcrlandcr is; 2de. dat het inderdaad de in de berichten genoemde v. d. Lubbe is? 3. Is het den minister bekend, dat tot nog toe geen portret van den beschuldigde door de Duitsche autoriteiten is gepubliceerd, terwijl het signalement in de pers niet over eenkomt met den blijkbaar aan de Neder landsche politie bekenden v. d. Lubbo uit Leiden, waarvan is vastgesteld, dat hij in geen contact tot dc Communistische Partij Holland 6taat? 4. Is het waar, dat de Duitsche autoritei ten bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn tot dusver geen enkele informatie over den zoo even genoemden beschuldig den Nederlander hebben ingewonnen? 5. Is het de Regecring bekend, dat bij de arbeiders, zoowel hier te lande, als in het buitenland, de overtuiging bestaat, dat men in het gegeven geval to maken heeft met een provocatie van nationaal-socialisten, met liet doel de communisti6cho partij to vernietigen cn de arbeidersklasse te terrorl- scoren? Naar aanleiding van een bewering der Communistische Partij Holland, dat de ge arresteerde Van der Lubbe niet tot haar le den behoort, vestigt men er de aandacht op, dat 6 October 1^)32 in Dc Burcht te Lei den do fascisten een vergadering hebben gehouden, waar voor de C.P.H. als debaters de heeren Van Weizen cn Van der Lubbo het woord hebben gevoerd. Uit deze mcdedeeling zou kunnen worden afgeleid, dat dc relaties van v. d. Lubbo met dc C. P. H., indien ze al den laatstcn tijd waren verbroken, toch nog tot betrek kelijk jongen datum hebben geduurd. PROF. KRABBE. Prof. mr. H. Krabbe, oud-hoogleeraar in bet staatsrecht aan de universiteit te Bei den, voordien lioogleeraar te Groningen, herdenkt Zaterdag den dag, dat hij 25 jaar geleden het hoogleeraarsambt te Leiden aanvaardde. ACTIE TEGEN DE GEHEIME ZENDERS. Heden worden door de rijksradio-con- tröledienslen maatregelen getroffen tenein de paal en perk te stellen aan het bedrijf der geheime zenders. Heden heeft deze dienst een clandestiene zender in beslag genomen, in het bezit van een bewoner van de Stadhouderslaan te Den Haag. ZEEMACHT IN INDIË. In aansluiting aan het gepubliceerde be richt i.z. oproeping van dienstplichtigen der zeemacht in Ncd.-Indië wordt medege deeld, dat deze oproeping niet voor hier to lando vertoevende dienstplichtigen geldt. De opvoeding dient om het krachtigste in- dividuecle leven te leeren samengaan met het omvangrijkste sociale leven. Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynno, door A. W. v. E.—v. R. Even was Fayrc van zijn spraak beroofd, en tóen hij weer sprak, hield hij zijn stem met moeite in bedwang. Dat mrs. Draycott haar leven als verpleegster in St. Swit'nins was begonnen, was wel het laatste, wat hij verwacht had. „U zegt, dat zij dien Gregg goed kende?" vroeg hij eindelijk. „Dat moet wel. Die vier waren altijd bij elkaar. Tocli geloof ik niet, dat hij haar mocht. Zooals ik zei, deed hij zijn best het huwelijk te verhinderen." „U hebt na uw vertrek van daar zeker geen van hen meer gezien?" Zij schudde het hoofd. „Ik trouwde zelf en kwam hier. Van tijd tot tijd kreeg ik bericht over alle oude kennissen van een vriendin, die in het zie kenhuis bleef. Ik kan u verzekeren dat het er soms raar toeging!" Zoo babbelde zij voort, maar Fayre liet den stroom van haar herinneringen achte loos over zich heengaan. Geheel vervuld van mrs. Benson's laatste onthulling zat hij in -gedachten te rooken, zijn oogen op den gloeienden haard gevestigd. „Christina Mary Draycott,** de naam was bü het ver hoor voluit genoemd. En miss Allen had van haar zuster gesproken als van: Tina. Dc vrouw van den vicaris had gezinspeeld op haar scheiding van haar eersten rnan, maar had zijn naam niet genoemd. Tina Allen, daarna Tina Baxter en tenslotte Tina Draycott! Alles paste zoo nauwkeurig in el- knar als dc stukken van een legkaart. Niet alleen was haar bekendheid met Gregg eindelijk verklaard, maar zijn blijkbare kwaadaardigheid had alle. reden gehad. En er was nu niets verrassends meer in baar nieuwsgierigheid omtrent hem, gevolg door haar dwazen tegenzin, hem te ontmoeten. Stel dat zij dien avond op de boerderij toch tezamen waren gekomen! Hij kon zich voorstellen, hoe die ontmoeting moest zijn geweest en waartoe die bij een man van Gregg's temperament k.in hebben geleid! Met moeite verzamelde hij zijn wegdwalen- de gedachten en wendde zich tot rnrs. Ben son, die uit puur gebrek aan adem een oogenblik stil was. „Zou het erg lastig zijn, als ik u vroeg, die fotografie eens te mogen bekijken, waar u van sprak9" vroeg hij. „Ik zou wel weer eens een kiekje van Baxter willen zien." Mrs. Benson sloeg baar eigen record van nieuwtjes aanbrengster. „Ik heb het bij me!" verkondigde zij triomfantelijk. „Toen ik hoorde, dat u een oude vriend van Baxter was, dacht ik bij mijzelf: „hij zal wel plezier hebben in die foto!" Ze lag op tafel, waar ik zo gisteren had neergelegd, cn zoo nam ik ze mee." Zij rommelde in baar tasch en haalde er een foto uit, die ze Fayre overhandigde. Hij bekeek het vol aandachten zag zich plot seling voor een onvoorziene moeilijkheid go- plaatst. Gregg zag hij dadelijk, veel jonger en wat slanker, maar onmiskenbaar Gregg. Hij zat in de voorste rij van een groep van ongeveer vijftien mannen. Een van de veertien anderen moest Baxter zijn, maar wie van hen? En hij durfde het niet tc vra gen! Henderson kwam hem te hulp. Hij was opgestaan en bekeek, over Fayrc heenge bogen, do fotografie, en hij begreep den toe stand bijna onmiddellijk. Uit louter dui- velsch genoegen liet hij Fayre eenige minu ten hulpeloos op Gregg's niet bijzonder aan gename trekken turen cn zijn hersens pij nigen, om zich uit de moeilijkheid te red den, en toen wees hij op een donkeren, vrij verwilderd uitzienden man, aan het eind van de voorste rij cn merkte langzaam op: „Baxter ziet er uit, alsof hij den hcelen dag had feest gevierd! En toch lijkt hij spre kend!" „Hij was altijd een zonderlinge, zenuw- a'chtige man. Maar hij was heel knap. Ik weet, dat zij in St. Swithins heel wat van hem verwachten," ratelde de niets vermoe dende mrs. Benson voort. Fayre bestudeerde de foto. De figuren in den groep waren klein, maar zeer scherp, en Baxter's hoofd kwam duidelijk uit te gen de witte doktersjas van den man ach ter hem. Fayre kon zich zijn type dadelijk voorstellen. Heel donker, met een hoog, klein voorhoofd en diepliggende oogen, en de te gevoelige mond van iemand, wiens zenuwen gevaarlijk gauw geprikkeld wor den. Het soort, dat er slecht afkomt in de handen van een vrouw als mrs. Draycott. Geen wonder, dat het huwelijk in een tra gedie was geëindigd, dacht hij, en het ver baasde hem niet, dat Gregg zijn best had gedaan zijn vriend te sparen. Met een zucht gaf hij dc foto aan mrs. Benson terug. Hij begreep nu veel van wat Gregg gedurende hun rit naar het station had gezegd, en sympathiseerde er mee. Hij voelde een plotseling, verwarrend mede- doogen met den man, en liet speet hem niet, toen mrs. Benson afscheid nam en hem de gelegenheid gaf, ook heen te gaan. Hij had er behoefte aan alleen te zijn met zijn ge dachten. Tegen theetijd was hij op Staveley terug. Gedurende den rit er heen had hij volop tijd tot nadenken gehad, rnanr hij was er niet veel verder door gekomen. Hij wist niet, wat hij nu verder moest doen en was er zich volkomen van bewust, dat het veel handigheid zou vereischen te ontdekken waar Gregg in den tijd van den moord was geweest, zonder zijn kwade vermoe dens op te wekken. En hoe gaarne hij Les lie ook van alle verdenking wilde zuiveren, vreesde hij nu bijna het antwoord op zijn gedachten. Bill Staveley ontving hem met het nieuws, dat Leslie voor den magistraat was verschenen en naar het gerechtshof te Carlisle was verwezen. HOOFDSTUK XI. Fayre had zijn eerste kop thee pas half op, toen Cynthia hem in het nauw kwam drijven. „U ziet er somber uit, oom Fayre," zei ze hem met haar scherpe oogen opnemend. „Gaf u niet orn uw ouden vriend, toen u hem gevonden had, of hebt u tc veel gege ten?" Hij rukte ^ich uit zijn overpeinzingen los. „Mijn oude vriend was heel gezellig, dank je, en nog net als vroeger, plus een aardig vrouwtje. Maar ik voel me wat moe. Ik heb zeker te veel gefietst." Maar Cynthia liet zich niet op een dwaal spoor brengen. „Er is toch weer niets met John?" vroeg ze verschrikt. „Dan zoudt u het mij toch wel vertellen?" „Beste meid, natuurlijk is er niets! Wer kelijk, het i3 alleen maar de nawerking van Hendersons overstelpende gastvrijheid. Zij gaven mij een ontzettend uitgebreide lunch cn lieten er mij van eten ook! Hoe is het hier gegaan?" „Is er werkelijk niets anders?" vroeg zij achterdochtig. „U houdt toch niet uit mis plaatst medelijden iets voor mij verborgen, oorn Fayre?" Fayre keek haar met dc grootste on schuld aan. Hij kon haar nu nog niet in" zijn vertrouwen nemen. Daar zou nog lijd genoeg voor zijn, als zijn vermoedens be waarheid werden. „Zoodra ik iets bepaalds ontdok, voor of tegen Leslie, zal ik het je vertellen, beste meid," zei hij volkomen oprecht. „.Te hebt bet recht het vóór iemand anders te we ten." „Dank u," antwoordde zij eenvoudig. Dan lot haar gewone manier van doen terug vallend, zei ze: „Sybel is veel beter. Dr. Gregg was hier vanmiddag, en hij zei, dat zij menschen mag ontvangen, als die niet te lang blijven. Maar zij mag zich niet op winden, laat haar dus niet over Leslie's zaak praten, oom Fayrc!" „Het zal niet gebeuren, als ik het kan verhinderen," beloofde Fayre volgaarne. Op dit kritieke oogenblik was wel het laat ste, wat hij verlangde, de wetenschap van hetgeen bij vernomen had, met Sybil Kean te deelen. Hij mocht niet vergeten, dat baar leven op een gegeven oogenblik in Gregg's handen zou kunnen zijn, en zoolang zij van dien afhankelijk was. was hii besloten nieta te doen, dat baar vertrouwen in hem zou schokken. ii. .(Wordt vervolgdQ»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5