DE WITTE AMERSFOORTSCH DAGBLAD VOOR DEN GROOÏEN SLAG Zaterdag 4 Maart 1933 31e Jaargang No. 211 DERDE BLAD JAPANSCHE SUCCESSEN IN JEH0L DE CRISISTOESTAND IN AMERIKA Parlementaire democratie om hals gebracht Hitler blijft aan 't bewind hoe de verkiezingen ook uitvallen Actie der oppositie volkomen verlamd (Van een bijzonderen V.D.-mcdcwerker.) Zonder bijeen to zijn geweest voor het verrichten van parlementairen arbeid slechts het presidium werd benoemd is de Duitsche rijksdag, die op 6 November van het vorige jaar werd gekozen, op 1 Fe bruari j.l. reeds weer ontbonden. Het was de eerste daad van den nieuwen rijkskan selier Adolf Hitler, die op 30 Januari bij wijze van overrompeling door rijkspresi dent Von Hindenburg werd benoemd en die onmiddellijk zijn kabinet tot stand ge komen in geheime onderhandelingen, waar bij de vroegere rijkskanselier en tegen woordige vice-kanselier Von Papen groo- ten invloed heeft uitgeoefend gereed bad. De verkiezingen voor den nieuwen rijksdag werden uitgeschreven op 5 Maart, den kortstcn termijn, die volgens de wet mogelijk is. Adolf Hitler, leider der nationaal-socia- listen en felle bestrijder van het parlemen tarisme, vroeg het Duitsche volk vier jaar tijd om zijn program uit te voeren. Door de verkiezingen op zoo korten termijn uit te schrijven, rekende hij erop in den nieuwen rijksdag een meerderheid te krijgen, waar mede hij zou kunnen regeeren, zooals hij zelf het wenscht. Met hetzelfde doel Is Hitler, zeer waar schijnlijk voorloopig, daar de samenwer king na de verkiezingen wel zal eindigen, samengegaan met Von Papen en Hugen- berg, den leider der Duitsch-nationalen. Sinds de ontbinding van den rijksdag is in Duitschland op politiek gebied veel ge beurd. Hitler, die ondanks alle tegenspra ken in zijn kabinet moeilijkheden moet hebben, omdat de economische politiek van Hugenbeug nooit zijn volle instemming kan hebben, schijnt er niet zóo zeker van te zijn geweest, datr een nlet-bemvloede ver kiezing van leden van den rijksdag hem de gewenschte meerderheid en daarmede de mogelijkheid tot regeeren, volgens zijn beginselen, zou brengen. Om de zekerheid van -een meerderheid te krijgen, heeft hij in de korte periode tusschen de ontbinding van den rijksdag en de verkiezing van het nieuwe parlement de vele maatregelen te gen de communisten en, zij het niet zoo scherp, ook tegen de sociaal-democraten genomen, welke culmineerden in de Dins dag en Woensdag j.l. na den brand in het rijksdaggebouw afgekondigde noodverorde ningen, waarbij feitelijk do burgerlijke 6taat van beleg over' Duitschland is afge kondigd. Rijkspresident Von Hindenburg, in April van het vorige jaar herkozen met mede werking van de sociaal-democraten en het centrum tegen den candidaat Adolf Hit ler, heeft niet alleen zijn vroegeren tegen- candidaat op den eersten dag van zijn rijkskanselierschap toegestaan den rijks dag naar huis te zenden, nadat hij dit eenigeJ dagen tevoren aan generaal Von Schleicher geweigerd had, doch heeft hem bij noodverordening feitelijk alle macht in hot geheele rijk in handen gegeven, aan Welke Izelfs de landen onderworpen zijn. Allol communistische en socialistische bladenl; periodieken en zelfs aanplakbiljet ten zijn verboden, of do distributie ervan wordt;door inbeslagneming onmogelijk ge maakt.' Ook tal van bladen van het cen trum kunnen niet verschijnen. De opposi tie tegen de Duitsche regeering beschikt derhalve juist in de laatste week voor de verkiezingen over geen enkel propaganda middel-om de kiezers te bereiken. De ra dio wordt uitsluitend voor de sprekers van de N.S.D.A.P., de Duitsch-nationalen en de Stahlhelm beschikbaar gesteld en zelfs re devoeringen van dr. Brüning en Mgr. Kaas mogen niet worden uitgezonden. Tot een verbod van de communistische partij,fcvan welker door de regeering, d.w.z. de nationaal-socialisten, bezette Karl Lieb- knechthluis thans do Hakcnkreuz-vlag waait, *is het nog niet gekomen. De Duit sche regeering zal overwegen, dat bij een verbod voor de verkiezingen de meeste stemmen zullen overgaan op de sociaal democraten. Overigens zijn alle of de mees te rijksdag-afgevaardigden van de commu nistische partij in arrest gesteld en zal hun herkiezing wellicht door de maatregelen, welke de Duitsche regceWng op grond van de jongste noodverordeningen tegen hen kan némen, weinig beteékenis hebben. Het verbieden van de communistische partij, ook na dc verkiezingen van 5 Maart, zal dan niet meer noodig zijn. Verkiezingen onder deze bijzondere om standigheden kunnen, ondanks alle maat regelen der regeering, verrassingen ople veren. Hoe de uitslag ook moge zijn, deze rijksdagverkiezingen zullen naar Hitier uitdrukkelijk heeft verklaard voor lan gen tijd de laatste zijn. In ieder geval zal Hitier volgens zijn verklaringen aan het bewind blijven. Er zal een nieuwe rijksdag worden 'gekozen, doch na 5 Maart zal er voorloopig in Duitschland, naar het zich laat aanzien, geen parlementaire democra tie meer zijn. Pit beteeként het èinde van de periode in het bestaan van het Duitsche rijk, die aangevangen is met .de verkiezing van de Nationale Vergadering in 1919, nadat aan «het einde van het jaar daarvoor de repu bliek was afgekondigd. Sindsdien hebben zeven maal verkiezingen voor den rijksdag plaats gehad en wel in 1920, Mei en Decern bcr 1924, 1928, 1930 en Juli en November 1932. De socialisten, die in de Nationale Vergadering ongeveer 38 van dc kiezers achter zich hadden, zagen ook door dc stichting van de onafhankelijk socialisti sche partij het aantal bij de rijksdagverkie zingen in 1920 op hen uitgebrachte stem men dalen tot ruim 22 Een nieuw hoogtepunt bereikte zij bij dc verkiezingen in 1928, toen zij 30 van het totaal aantal uitgebrachte stemmen kregen. Dit percenl tage daalde bij de laatste verkiezingen in November j.l. tot 21 Dc buitengewone groei van de nationaal-socialisten, die in December 1924 voor het eerst aan de ver kiezingen deelnamen, begon in 1928, toen zij nog slechts 3 van de kiezers achter zich hadden. Dit percentage steeg in 1930. tot 18 in Juli 1932 tot ongeveer 38 om bij de verkiezingen in November j.l. te dalen tot ongeveer 33 Dc ontwikkeling van de politieke par tijen in Duitschland gedurende de thans geeindigde „democratische periode" is dui delijk te zien op de hierbij afgedrukte gra fische voorstelling van de percentages van het aantal stemmen, dat dc verschillende partijen bij de in deze periode gehouden verkiezingen op zich vereenigden. Een van de maatregelen, die de tegen woordige Duitsche regeering heeft geno men in verband met de verkiezingen op 5 Maart a.s. is een sterke beperking van het aantal partijen en groepen, die aan de verkiezingen zullen deelnemen Evenals Nederland namen tot voor kort vele partijen en groepen aan de verkiezingen deel, waarvan de meeste niet voldoende stemmen op zich wisten te vereenigen om zelfs ook maar een zetel in den rijksdag te verkrijgen. Bij de laatste verkiezingen in November bedroeg dit aantal partijen en groepen 28, terwijl slechts 13 daarvan één of meer zetels in den rijksdag kregen. Door het bemoeilijken van het indienen van can- didatenlijstcn is het aantal partijen en groepen, dat Zondag a.s. aan de verkiezin gen zal deelnemen, tot ongeveer de helft teruggebracht. De samenstelling van den laatsten rijksdag en Pruisi- schen landdag. Hieronder laten wij volgen de samenstel ling van den rijksdag, en den Pruisischen. lahddgg. vpor";de jóngste ontbinding en de op de partijen bij do vorige verkiezingen uitgebrachte stemmen met tusschen haak jes de percentages van het totaal aantal uitgebrachte stemmen: Rijksdag: Partijen Zetels Stemmen- aantal N.S.D.A.P. 196 11.737.015 (33.1) S.P.D. 121 7.247.959 (20.4) K.P.D. 100 5.980.163 (16.9) Centrum 70 4.230.644 (11.9) Zw.-Wit-Rood (DNVP) 52 2.959.051 8.3) Beiersche Volkspartij 20 1.095.427 3.1) Duitsche Volkspartij 11 661.794 1.9) Chr. Soc. Volksdienst 5 403.674 1.2) Staatspartij o 336.451 l.ü) Duitsche Boerenpartij 3 149.002 0.4) en Thür. Landbond 2 60.062 0.2) Duitsch Hann. Partij 1 63.970 9.2) Economische Partij 1 Landdag. Partijen Zetels Stemmcn- aantal N.S.D.A.P. 162 8.007.384 (36.3) S.P.D. 93 4.675.173 (21.2) K.P.D. 57 2.819.763 (12.8) Centrum 67 3.371.932 (15.3) Zw.-Wit-Rood (DNY P) 31 1.524.230 6.9) Duitsche Volkspartij 7 330.745 1.5) Chr. Soc. Volksdienst 2 255.177 1-2) Staatspartij O 332.490 1.5) Duitsch Hann. Partij 1 63.731 0.3) Soc. Rep. Partij 1 Bij dc a.s. verkiezingen hebben dc econo mische partij voor den rijksdag en de soc.- rcp. partij voor den landdag gc.en eigen lijsten meer. Het aantal kiezers voor den rijksdag be droeg op 6 November 1932: 4i.373.652, waar van 80.6 aan de verkiezingen heeft deel genomen; bij de verkiezingen voor den Pruisischen landdag op 24 April 1932 82.1 der kiezers opgekomen. Staat van beleg te Hankau Peking, 2 Maart. (V.D.) De Chineezcn hebben thans, volg,ens berichten uit de be trokken gebieden, alle hoop opgegeven dc tad Jehol te kunnen redden. De Japanners zijn er zeker van de stad binnen de eerst volgende 24 uur te zullen bereiken. De stad Jehol verkeert in een paniektoestand door den snellen opmarsch der Japanners in dc laatste twee dagen. Duizenden soldaten van het verslagen Chincesche leger stroomen de stad binnen en demoraliseeren de daar ge legerde troepen en de inwoners nog meer. Reeds is de uittocht van velen naar Noord China begonnen, terwijl pogingen, om de verdediging van de stad te organiseeren, op verwarring zijn uitgeloopen. Tokio, 2 Maart. (V.D.) Ward Price, di recteur der Northcliffe-bladen en correspon dent van de Daily Mail, heeft voor zijn ver trek naar Jehol in een interview verklaard, dat het Britsche embargo op wapens niets bcteekent, voor zoover het Japan betreft Hij zeide voorts, dat hel goed is, dat Japan zijn invloed uitbreidt over Jehol. China kan niet als een georganiseerde staat wor den beschouwd. Ward Price voorspelde, dat dc Chineesche troepenbij gebrek aan proviand en munitie.op jerking zullen af gaan, en alle steden en dorpen, welke zij op hun weg zullen aandoen, zullen plun deren. t Peking, 2 Maart. (V.D:) Volgens berich ten uit Hankau is daar Donderdag wegens de voortdurende toenemende communisti sche onlusten, de staat van beleg afgekon digd. Alle communistische betoogingen zijn verboden. Veertig communisten zijn gegij zeld. Iedere tegen de regeering gerichte uit spatting zal streng worden bestraft. DE TOESTAND VAN CERMAK GAAT VOORUIT. Miami, 3 Maart. (V.D.) De behandelen de geneesheeren deelen mede, dat de bur gemeester van Chicago Cermak iets ster ker is en dat zijn toestand hoopvol mag worden geacht. Nieuwe bankmoratoria in verschillende staten N c w-Y o r k, 2 Maart. (V.D.) De gouver neur van Oklahoma heeft een bankmorato- rium voor drie dagen afgekondigd. Ook in andere staten zijn bankmoratoria afgekon digd. Meestal worden deze motratoria slechts voor enkele dagen afgekondigd doch later worden zij stilzwijgend verlengd. Aangezien in vele staten dc gouverneurs niet dc be voegdheid hebben beperkende bepalingen \oor het bankwezen af te kondigen, vermij den zij de moeilijkheid door een aantal da gen tot officieclc sluitingsdagen te maken, waarop de banken dus gesloten kunnen blijven. Ncw-York, 3 Maart. (V.D.) In Call'or- nié, Louisiana en Mississippi zijn eveneens bankvacanticdagen gegeven. In California geschiedde zulks met dwang. Dc gouverneur van Louisiana heeft iedere openbare activiteit der banken en andere openbare ondernemingen tot en met het a.s, week-end verboden. De burgemeester van Detroit verklaarde, dat de financiën der stad geheel gedesorga niseerd zullen zijn, indien het congres i.iet binnen 21 uren noodwetten uitvaardigt. Te Lansing (in Michigan) komen geheele kara vanen auto's aan uit alle deelen der stad. De bijbehoorende personen eischen bij de banken de directe uitbetaling hunner depo sito's. Bespreking tusschen Hoover en Roosevelt. Washington, 2 Maart., (V.D.) In het Witte Huis is heden een diepgaande gedach- tenwisseling gehouden tusschen Hoover en Roosevelt over noodmaatregelen tot bestrij ding van de bankcrisis. De toestand wordt algemeen zoo ernstig geacht, dat Hoover in tegenstelling met zijn tot dusverre opgestelde plannen besloten heeft Zaterdag niet met het s.s. Pennsylva nia te vertrekken, maar voorloopig nog ver scheidene dagen in .New-York te blijven. Uit betrouwbare bron verluidt, dat Roo sevelt en zijn medewerkers onder don ont zaggelijken druk van de cri6i6 een noodwet ontworpen hebben, waarbij de bankdeposi to's door de Amerikaanscho regeering gega- gandeerd zuilen worden. Het voornemen be staat, dat dc noodwet nog door het oude congres binnen de laatste 48 uur van zijn bestaan zal worden aangenomen. Hoover zou zijn toestemming tot dezen maatregel hebben gegeven. In het Witte Huis zal nog beslist worden over de wijze van garantie. Sommigen verdedigen een volledige garan tie tot aan een zekere maximumgrens, an deren daarentegen een garantie van 50 door de regeering voor alle deposito'6. Roosevelt is de laatste dagen bestormd om een noodwetgeving met onmiddellijke werking. Het totale bedrag der Amerikaan- sche deposito's bedraagt ruim 40 milliard dollar, toebehoorende aan ongeveer 43 inil- lioen beleggers in 19.600 banken. De crisis is overigens heden nog weer verscherpt. De katoenbeurs van New-Orle ans is tot het einde van deze week gesloten. Tal van andere stalen hebben de bank-holi days moeten verlengen. De democratische senator Mac Adoo, de minister van financiën in het kabinet-Wil- son, eischt tijdelijke sluiting van alle Ame rikaanscho effectenbeurzen. Roy Chapin, dc secretaris van handel, verklaarde heden: „Wij zijn verwikkeld in economische moeilijkheden, die misschien AFDEEL1NG WIJNHANDEL TELEFOON 22 Constantino Port Vino Seco Sherry f 1.85 f 1.85 KWALITEIT ONGEËVENAARD. van meer vitaal belang zijn voor ons volk dan do wereldoorlog." Berlijn, 3 Maart (V.D.) Do New York- schc correspondent van Berliner Börsenku- ricr meldt, dat men vanochtend voor het alternatief zou hebben gestaan om óf een garantie van staatswege voor dc bankdepo sito's te geven in een of anderen vorm óf te decrelecrcn dat alle banken moeten wor den gesloten. Dc correspondent wil nog niet gelooven aan een in gevaar komen van den gouden standaard, hoewel gisteren reeds een der- clijke vrees in breede kringen zou zijn uit gesproken. In de Federal Reserve Bank te New York en bij den Federal Reserve Board werd tot laat in den nacht vergaderd, zonder dat evenwel iets van het resultaat der bespre kingen bekend is geworden. Tot laat in den nacht was mon nog steeds van meening, dat dc grootc bankinstellin gen to New York zoo lang mogelijk hun loketten open zullen houden. N e w-Y o r k, 3 Maart. (V.D.) In don staat Wisconsin zijn de banken voor den duur van veertien dagen gesloten. BUITENGEWONE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT? B e r 1 ij n, 2 Maart. (V.D.) Eenige Berlijn- sche bladen melden uit Washington, dat het Congres definitief heeft besloten presi dent Roosevelt voor twee jaar buitengewo ne volmachten te geven, waardoor hij do bevoegdheid krijgt ingrijpende bezuinigings maatregelen te nemen en vooral op het be stuursapparaat belangrijk to bezuinigen. Ook de nieuwe faillissementswet en do wet tot regeling der landbouwhypotheken zijn definitief aangenomen. IN HET SCHARLAKEN PARADIJS. Nieuwe campagne tegen Paschon. Moskou, 2 Maart, (V.D.) Do Russische :odloozenorgani6atie heeft een nieuwe cam pagne ingezet tegen Paschcn. Duizenden vergaderingen zullen worden belegd, waar in de sluiting van kerken zal worden ge- ei6cht. In het bizonder zijn voor Goede Vrij dag bizondere bijeenkomsten georganiseerd. Zij die op Paa6chzondag en Paaschmaan- dag niet op hun werk verschijnen, zullen op staanden voet worden ontslagen. Stijging van levensmiddelen- prijzen. In den laatsten tijd zijn op de vrije markt do prijzen voor levensmiddelen sterk ge stegen, in sommige gevallen zijn de orijzen zelfs verdubbeld. Daarentegen zou het volgens een mede- deeling van Russische autoriteiten op het oogenblik nfr.t mogelijk zijn de loonen voor de arbeiders en de staatsbeambten te ver- hoogen. Grafische voorstelling van de ontwikkeling der politieke partijen in Duitschland van het Jaar 1919 (Nationale Vergadering) tot de laatste rijksdagverkiezingen op 6 November 1932. Links aan den rand staat vermeld het percentage van het stemmen aantal, dat elk der partijen bij de verkiezing voor de Nationale Verga dering verkreeg. Op dezelide wijze is het percentage der niet-opgeko men kiezers aangegeven. Dit percentage is berekend naar het totaal aantal uitgebrachte stemmen en dus niet naar het totaal aantal stemgerechtigden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9