VERKIEZINGSCONGRES S.D.A.P. CRITIEK OP DE SOC. DEM. BLADEN Onze Postvliegers onderweg Advertentiën Openingsrede van den heer Oudegeest Ir. Albarda beantwoordt vele opmerkingen N ij m e g e n, 4 Maart. In de groole con certzaal van „Do Vereeniging" te Nijmegen is hedenmiddag te twee uur het verkie zingscongres der S. D. A. P. geopend door den voorzitter, den heer J. Oudegeest. In zijn openingsredo zei de beer Oude- geest, dat het in deze dagen wel scheen als of de burgerlijke wereld in haar wassende angst voor de toenemende macht der socia listische beweging, haar groeiende vrees voor daar eigen toekomst en haar dwaze liefde voor het kapitalistisch systeem, ge zamenlijk tegen de S.D.A.P. te hoop willen looopen. Eenige partijen hebbers als hoofd programpunt voor deze verkiezingen een Sterk gezag en de commentaren hierbij dui den erop, dat zulk een gezag slechts tegen de sociaal-democraten kan worden tot stand gebracht, nu de partij reeds meerdere ma len heeft geweigerd zich in 'n nationaal kabi net te laten vangen. Deze positie is spreker des te liever, omdat eruit blijkt, dat naar mate de regeering salarissen en loonen heeft aangetast, sociale voorzieningen heeft verminkt en het volksonderwijs heeft be knot, in de felle verdediging tegen deze aanrandingen de afstand tusschen de partij en deze reactionaire krachten noodzakelijk moest worden vergroot. In samenwerking met het N.V.V. werd deze strijd in het af- geloopen jaar met energie en beleid ge voerd. Vooral op het gebied van werkloo- zenzorg en werkverschaffingen werd de par tij met uitmuntend gevolg terzijde gestaan door het N.V.V., zoodat de samenwerking tusschen deze beide groote deelen der arbei dersbeweging voor de arbeidersklasse in verhouding tot de kracht der reactie, die door den slechten economischen toestand niet weinig versterkt werd, rijke vruchten droeg. Zullen deze vruchten in de toekomst nog meer kunnen worden geplukt, dan zul len de kerkelijk georganiseerde arbeiders, tuinders, kleine boeren en visschers einde lijk moeten gaan inzien, dat het kapitalis tisch systeem ook voor hem ~de boterham dunner maakt, ook al vraagt dit systeem onder het mom van den godsdienst hun Bteun. Dat tijdens dien strijd een deel der partij- genooten de partij heeft verlaten en haar in den rug is gaan aanvallen, heeft spreker leed gedaan, maar geen kwaad. Niettegen staande het verlies van ruim drieduizend leden, die de S. D. A. P. aan de O. S. P. moest afstaan, groeide het ledental der par tij van 31 December 1931 tot 31 Dec. 1932 van 78,920 op 81,914, verdeeld over 738 afdeelin- gon of 27 meer dan verleden jaar. Spreker dankt den heer A. B. Kleerekoper, die hier toe door zijn „Twee voor Een"-actie zooveel heeft bijgedragen. Terwijl de partij met geestdrift gereed staa,t voor den strijd, in het vaste geloof van een ideaal, leven alle burgerlijke partijen uit beginselen, die tot het verleden behoo- ren. Het economisch leven zinkt, ineen en het gekraak der bankinstellingen daveri door de lucht. Meer en meer neigen de gees ten naar planmatige productie en tenslotte zal men industrie, handel en landbouw slechts nieuw leven geven door nationale organisatie in plaats van onderlinge con currentie. Zonder dat zullen de bedrijven steeds sterker achteruit loopen en zal de onrust onder hen, die in dagelijksche zorg het brood voor zich en de hunnen verdie nen, steeds sterker worden. Doch ook in andere kringen hcerscht zenuwachtigheid. De ontevredenheid onder alle groepen der bevolking, doch vooral onder de arbeiders, kleine boeren en visschers neemt toe, met den dag. Bij onze tegenstanders aldus de heer Oudegeest roept men derhalve om „den sterken man", bij ons om „versterking der democratie". Dit zijn de groote tegenstel lingen die bij den naasten verkiezingsstrijd den inzet zullen vormen. Voor zoover zij het niet beredeneeren kun- non voelt een zeer groot aantal arbeiders intuïtief, dat zij aan den drempel 6taan van een nieuwen tijd. Dit verklaart mede de geestdrift, waarmee 90,000 arbeiders ge hoor gaven aan een enkelen oproep om in Den Haag te demonstreeren tegen de arbei ders-vijandelijke houding der regeering; dit verklaart ook den sterken groei van het ledental, niet slechts van de partij, doch van alle organisaties die met haar samen werken. Dit geldt zoowel voor de sociaal democratische vrouwenclub als voor do v.a.r.A., de A.J.C., het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, den Arbeiders Sport bond, de zang-, muziek- en tooneelvereeni- gingen en niet het minst het N.V.V. Ook het aantal abonné's op de partijbladen vertoont, na een kortstondige inzinking, weer een verblijdenden groei. De verschijnselen van den laatsten tijd in fle Vereenigde Staten wijzen erop, dat niet •ïleen Europa, zooals men vroeger wel heeft beweerd, is uitgeleefd,, maar het geheele kapitalistische systeem. De wereld ziet er treurig uit, maar wat spreker het meest verbijstert is de geweldheerschappij in Duitschland, dat tot de dagen van vóór 1848 schijnt terug te keeren. De gewelddaden, brandstichtingen en moordpartijen stellen die welke Mussolini en zijn handlangers tien jaar geleden in Italië hebben gedaaan, in de schaduw. Mocht de burgeroorlog nog feller gaan woeden, dan zullen de sociaal democraten in Nederland het hoofd koel moeten houden en met scherpte do ontwik keling der gebeurtenissen van dag tot dag nagaan. Intusschen 6prak spreker zijn bes te wenschen uit voor de vrienden in Duitschland, die strijden voor de democra tie en vooral voor do sociaal-democratie in Europa. Hoewel onder do-*- omstandigheden in de meeste landen, die zich door nabuurstaten bedreigd voelen, aan groei van de ontwape ningsbeweging niet te denken valt, groeit zij hier te lande en ook in België echter gestaag. Het is te betreuren dat deze landen op internationaal gebied zoo weinig in do melk hebben te brokken. Spreker huldigt den heer Vliegen voor de snelle en kloeke daad waarmee hij het vallen van den bom op „De Zeven Provinciën" heeft beantwoord door zijn uittreden uit do Nederlandsche delegatie ter ontwapeningsconferentie. Spreker herinnert er aan, dat men in deze dagen de geboorte herdenkt van twee mui ters, die op den gang der geschiedenis groo- ten invloed hebben gehad. Al6 de muiter be- bekwaam en wilskrachtig is en hij treedt op wanneer de tijd rijp is, dan wordt hij in de geschiedenis geboekstaafd als held. Maar de menschen waartusschen hij leeft be schouwen hem steeds als muiter. Spreker vergelijkt Marx met Willem den Zwijger, welke laatste de burgerij vrij maakte, ter wijl de eerste bet proletariaat aanvoerde( doch de nagedachtenis van den Zwijger wordt ontsierd door de wijze, waarop de burgerlijke partijen hier te lande hem en zijn nazaten misbruiken in den politieken strijd. Als spreker bij de dooden, die do partij ontvielen, Lucie Baart cn Nico van Hinte noemt, wil hij ook de gevallenen van de „Zeven Provinciën" herdenken, die vie len door de hand van het gezag, dat geen gezag is omdat het geweld tegen landskin deren gebruikte. Het is hetzelfde geweld, dat in de laatste dagen de vrijheid van or ganisatie heeft aangetast van hen, die on der militair verband staan, doch ook van arbeiders, die hiermee niets te maken heb ben. Het beste protest hiertegen ls het op voeren van het stemmental der partij met vele tienduizenden. Met een woord van wel kom aan den heer A. B. Kleerekoper, die na een ziekte van vele jaren voor het eerst weer aanwezig is, verklaart spreker het congres voor geopend. (Luid, langdurig ap plaus). Na de openingsrede van den heer Oude geest, die enkele malen door applaus werd onderbroken, o.a. bij de passage, waarin werd herinnerd aan het uittreden van den heer Vliegen uit de Nederlandsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie, deelde de se cretaris, de heer C. Woudenberg, mede, dat de Belgische partij een afgevaardigde naar het congres had gezonden. De secretaris van het S. A. I., Friedrich Adler had bericht in verband met de kritieke omstandigheden verplicht te zijn thuis te blijven, en ook do Duitschc sociaal-democratische partij, had bericht gezonden door de verkiezingen geen afgevaardigde te kunnen zenden. Verder deed de secretaris mededeeling van do ver zending van een protest-telegram aan den minister van Defensie tegen de aanranding van het vereenigingsrecht door den eisch van ontslag aan de burgerbestuurders van de militaire -en marinebonden en door het verbod van het lidmaatschap van sociaal democratische organisaties voor militairen, Het woord was daarna aan den vertegen woordiger der Belgische sociaal-democrati sche partij Kraaibeckx, voor het uitspreken van een begroctingsrede. Er was een nieuwe resolutie van het par tijbestuur ingediend. De amendementen op de resolutie en het verkiezingsprogram werden verwezen naar een commissie onder voorzitterschap van den heer Vliegen, die Zondag zou rappor teeren. Vervolgens werd het advies van de con gres-commissie uitgebracht door den lieer Van Lecrsum betreffende een groote reeks van door afdeelingen ingediende voorstellen Aan de orde waren vervolgens jaarver slagen en beleid van verschillende instan ties. De secretaris deed eenige mededeellngcn over het ontstaan van een nadeelig saldo op de winst- en verliesrekening over 1932 van bijna f 16.000. Dit is ontstaan door het meer dan gewone aantal vergaderingen van het partijbestuur en den partijraad, door de uitgaven voor actie en propaganda enz., waardoor verschillende posten aanzienlijk boven de begrooting zijn uitgekomen. Op de Sociaal-Democraat is f 6800 toegelegd. Do hoofdredacteur en do commissie van redae tie hebben het partijbestuur verzocht liet blad te laten voortbestaan; het partijbestuur heeft er zich mee vereenigd, dat het blad dan eens in de 14 dagen zal verschijnen, Men hoopt dan met een gering vorlies de exploitatie voort te kunnen zetten. De verslagen werden door discussie ge volgd. Verschillende afgevaardigden hebben scher pe critiek geuit op de sensatiepers der S. D. A. P.,. welke meer het karakter van boule vardbladen aannam. Deze critiek werd het scherpst geformu leerd door het Tweede Kamerlid den heer J. H. Schaper, die tegen zes uur aan het woord kwam en uitdrukkelijk verklaarde het met de politieke leiding van het „Volk" niet eens te zijn. Hij bracht die leiding in verband met de aanhitsende „koppen" in de arbeiderspers, die den smaak beder ven. De heer Schaper achtte dit geen behoor lijke journalistiek en maande aan tot de grootst mogelijke voorzichtigheid en nauw keurigheid. De „aangekleede marinier" en bedekte dreigementen met dienstweigering noemde hij gevaarlijk. De professoren Goudriaan cn Bonger wer den bestreden in het „Volk"! maar hun ar tikelen, waartegen men zich richtte, werden niet afgedrukt. Onder eenige opschudding op het congres bracht spreker eerbiedige hiïlde aan do ka rakter vastheid van de Amsterdamsche raadsleden Polak, Ossendorp en v. d. Bergh, die bij de loonsverlaging voor het Amster damsche gemeente-personeel niet had den gebogen voor kruiers-democratie. (Hevige protesten en geroep: de disciplino in de partij is ook wat waard). In de avondvergadering heeft nog een aantal afgevaardigden het woord gevoerd over de jaarverslagen, de leiding, enz. De heer Albarda begon met do beant woording van de gemaakte opmerkingen als voorzitter van de Kamerfractie en als lid van het bureau van de S. A. I., doch ook persoonlijk wilde spreker wel wat zeggen. Heeft men niets gemérkt van den smaad der communisten? Moet do S. D. A. P. dan maar als een gezelschap lammeren naar de eenheid streven? Over de cumulatie heeft spreker nooit ietss anders verklaard, dan dat hij bereid was do zaak in de Kamer aan de orde te stellen. Spreker hoeft dit ook op 9 en 16 November in de Kamer gedaan. Zijn motie betreffende do cumulatie is ver worpen. Dit is niet sprekers schuld. Was or vroeger bijna uitsluitend critiek op het beleid van de Kamerfractie, ditmaal zijn er ook eenigo sprekers geweest, die woorden van waardeering hebben gespro ken. Dat is in een tijd als deze, waarin de strijd zwaarder is dan spreker zich herin nert ooit in het parlement meegemaakt te hebben, aangenaam. De opmerkingen heb ben uitsluitend betroffen de afwezigheid van enkele partijleden bij het radiodebat. Spreker kan zich de pijnlijke verrassing van de partij te dien. aanzien voorstellen. Ook de fractie betreurt het, dat het zoo gc- loopen is. Het gaat echter niet aan hieruit te generalisecren. De wcrkvcrdeeling in de fractie is zoo goed als zij ooit is geweest en er wordt ook voor reserve gezorgd voor be paalde onderwerpen. Had men maar kunnen vermoeden, dat de heer Duys er niet zou zijn, dan ware een regeling getroffen. Des noods moge het gebeurde een flater worden genoemd, men mag er geen gevolgtrekking ten aanzien van de toewijding van de Ka merfractie uit opmaken. De heer Ankersmit beantwoordde de cri tiek op de Arbeiderspers; mede namens den heer Van der Veen gaf spr. de verzeke ring, dat alle opmerkingen overwogen zullen worden. Wat de critiek van den heer Schaper be treft, geloofde spr., dat hij een eenling is. dat hij niet de groote meerderheid van do partij achter zich hoeft en zeker niet de meaning van de Kamerfractie weergeeft, die schriftelijk haar waardeering heeft geuit. Spr. bestreed, dat aan tegenstanders in verslagen niet voldoende aandacht geschon ken wordt Wat de sensationeele koppen betreft, zet te spr. uiteen, dat rekening moet worden gehouden met alle lezers van de bladen. De redactie is sterk uitgebreid cn de redac teuren zijn nog niet allen voldoende ge schoold als socialistisch journalist. Spr. kan de verzekering geven cn de fei ten bewijzen het, dat' het peil van de bla den steeds vooruitgaat. Spr. ontkende, dat de foto-pagina op sen sationeel effect berekend is. De geschiedenis van de foto van „De Zeven Provinciën" ia inderdaad juist voorgesteld, maar dc fan tasie berustte bij een Indisch persbureau en alle bladen zijn er de dupe van gewor den. De heer Van der Veen wilde tóegeven, dat er wel eens een opmerking over de courant valt te maken, maar men moet de moei lijkheden, die te overwinnen waren, in oogenschouw nemen. Spr. heeft waardeering voor het werk der redactie, dat van groote beteekenis is voor de beweging cn de bewondering wekt van buitenlandsche partijgenooten. Hij gaf de verzekering, dat de aandacht •er voortdurend op gericht is, de fouten weg te nemen. Het systeem van dc koppen wenscht spr. onveranderd te handhaven. Verkiezlngsresolutle. De verkiczingsresolutie, welke het partij bestuur aan het congres heeft voorgelegd, luidt als volgt: Het congres der S.D.A.P., gehouden to Nijmegen op 4, 5 en 6 Maart 1933, ver klaart: 1. De partij gaat den verkiezingsstrijd te gemoet met een diep besef van den groo- ten ernst der omstandigheden van het oogenbl.ik. Terwijl de economische crisis, die al meer dan drie jaar woedt, in stede van te luwen in omvang en hevigheid toeneemt, hebben de door oorlog en crisis veroorzaakte politieke en geestelijke ver wildering in het buitenland geleid tot ge beurtenissen, die op zichzelf reeds zeer ernstig, van nog veel erger dingen de voor boden kunnen zijn. 2. De partij doet in deze omstandigheden, bij de opening van den verkiezingsstrijd, een dringend beroep op allo mannen en vrouwen van het Nederlandsche volk, in wie door de crisis het verlangen naar het socialisme is versterkt of gewekt en die de gebiedende noodzakelijkheid erkennen, om de democratische beginselen en instellin gen te verdedigen tegen de groote gevaren, die deze van verschillende zijden be dreigen. 3. De partij zal wederom geheel zelfstan dig aan den verkiezingsstrijd deelnemen, op den grondslag van haar beginselpro gram en ter versterking van den invloed der sociaal-demoratie op het staatkundig leven. 4. De partij stelt zich voor de komende parlementaire periode ten doel zoo krach tig mogelijk te bevorderen, dat de crisis nood, die groote deelen der bevolking in de steden en op het platteland, hier te lande en in de overzee3che gewesten, drukt of be dreigt, zooveel mogelijk worde gelenigd of afgewend; dat het werk der hervormingen op het gebied van het sociale leven en op dat van het onderwijs, zoo spoedig moge lijk worde hervat: dat de geestelijke vrij heid van alle richtingen worde geëerbie digd; dat een doortastende vredes- en ont- wapeningspqlitiek worde gevoerd; dat de weg naar de socialisatie worde ingeslagen. 5. De partij stolt zich tevens ten doel de krachtige bescherming en de verdore ont wikkeling van de domocratio en van het parlementaire stelsel, als middelen om den nvloed des volks nu en in de toekomst ten volle tot zijn recht te doen komen. De deelneming aan do ka binetsvorming. I. De partij verklaart niet bereid te zijn om haar medewerking te verlccnen tot de vorming van een zoogenaamd nationaal kabinet, waarin de S.D.A.P. als een min derheid tegenover de vereenigde burger lijke partijen weinig of niets van haar doeleinden zou kunnen verwezenlijken, ter wijl zij verantwoordelijk zou worden ge steld voor een, door de burgerlijke meer derheid bepaald, on-socialistisch of anti socialistisch beleid. 7. Do partij blijft weliswaar in beginsel bereid deelneming aan de regeering te overwegen, mits op duidelijk omschreven voorwaarden, indien na afloop van de verkiezingen cn op grond van Ifliren uit slag in de nieuwe Kamer een meerderheid zou zijn to vormen, bereid en in staat om met een parlementair kabinet do wetge- \ing en het bestuur des lands te leiden in democratische banen, in den hierboven aangegeven zin. Zij constateert echter, dat in de tegenwoordige omstandigheden dat vooruitzicht niet bestaat, aangezien in den laatsten tijd een nevige anti-socialistische stemming zich van allo groote burgerlijke partijen zonder onderscheid heeft meester gemaakt, terwijl de democratische groepen to zwak zijn om met de S.D.A.P. een meer derheid te vormen. 8. De partij handhaaft in elk geval haar besluit, dat de vraag, of de omstandighe den, de vooruitzichten en de voorwaarden zoodanig zouden zijn, dat zij aan een ka binetsvorming zou kunnen deelnemen, alvo rens''n definitieve stap daartoe mocht wor den gedaan, na overleg met de vakbewe ging, ter beslissing móet worden voorge legd aan een buitengewoon congres der partij. 9. Do S.D.A.P. roept de arbeidersklasse van Nederland, en allo met haar maat schappelijk verwante en gelijkgozindo groe pen en personen op, om ondanks allo ver schillen op ander dan sociaal-politiek ge bied bij dezo verkiezingen met haar één groote macht te vormen, ter bescherming van den vrede, ter verdediging van de de mocratie cn in het algemeen ter bevorde ring van de door dc partij voorgestane po litiek. Zondagmorgen. N ij m e g o n, 5 Maart. Het S. D. A. P.- congres werd Zondagmorgen te half tien voortgezet met een inleiding van den partij leider, ir. J. W. A1 b a r d a, over het reeds bekende vcrkiczingsprograra der S. D. A. P. en de daaraan verbonden resolutie. Spr. geeft een kort overzicht van dc voor naamste verkiezingseischen der S. D. A. P. en "staat vooral uitvoerig stil bij den ont- wapeningseisch en do crisismaatregelen. Spr. eindigt zijn rede *met een beroep op allen, die dc democratie willen beschermen om de eenige partij te steunen, die degelijk den strijd voor dit beginsel voert. (Lang durige ovatie, die overgaat in de Internatio nale). Na een korte pauzo verschijnt, voor het eerst na een ziekte van eenige jaren, de heer A. B. Kleerekoper op het po dium, begroet met een daverende ovatie. Nadat een jeugdlid der A. J. C. hem bloe men heeft aangeboden en de heer Oude geest hem welkom heeft geheeten, neernt hij zelf het woord. Spr. bespreekt op geestige wijzo het besluit tot Kamerontbinding en kondigt aan, dat bij de inzameling voor het verkiezingsfonds der S. D. A. P. in zijn „Krabbel"-rubriek in „Het Volk" zal leiden onder dc leuze „Kort Dag". Aan het einde van zijn rede zingt de ver gadering hem staande den Socialisten- raarsch toe, waarbij de beer Kleerekoper zelf het sein geeft om het tweede couplet „Niet met dc waap'nen der barbaren in te zetten. De rest van de ochtendzitting was gewijd aan de herdenking van den 50stcn sterfdag van Karl Marx, door den heer J. F; An ke r s m i t. Zondagmiddag. De middagzitting begint met een inleiding van den heer F. M. Wibaut ter toelich ting van de door het Partijbestuur voorge stelde wijziging van de conclusies van het Socialisatierapport. Het landbouwrapport met bijbehoorende resolutie wordt toegelicht door de heeren A. II. G. van Ar kei, uit Arnhem, en W. van der Sluis, burgemeester van Goor. De conclusies van de landbouw-resolutie houden o.a. in socialisatie van den grond; wettelijke regeling, waardoor in gevallen van onmacht tengevolgo van de crisis ver koop voor schuld een aantal jaren kan wor den uitgesteld; credietverschaffing aan den landbouwer tegen matige rente; instelling van een Landbouw-uitvoerbureau en een Landbouw-aankoopbureau voor gecentrali- seerden uitvoer en aankoop van grondstof fen en machines; minimum-vcilingprijzen ter bevordering van productieregeling; in stelling van landbouwraden en verbetering van het landbouwonderwijs. Te 6 uur werd het Congres onderbroken. In het Dagelijksch Bestuur van het partij bestuur der S.D.A.P. werden de voorzitter en dc secretarissen, de heer Oudegeest, mej Ribbius Peletier en de heer Woudenberg zonder tegencandidaten herbenoemd. In het Dagelijksch Bestuur van het partij bestuur werden herkozen de heeren Boek man, Mathijsen en Wihaut. In het overige partijbestuur werden herkozen de heeren Albarda, Banning, Drees, Van Eek, mej. Suze Groeneweg en de heeren Vliegen en Zwert- broek. Ir. Cramer had reeds in Januari te kennen gegeven zich niet meer voor een be stuursfunctie beschikbaar te stellen. In óa daardoor ontstane vacature moet worden voorzien door een herstemming tusschen de heeren Stokvis en Kiès. Bij de herstemming tusschetn de heeren Kiès en Stokvis voor een plaats in het partij bestuur werd met groote meerderheid geko zen de heer J. J. Stokvis, oud-lid van den Volksraad in Ned. Oost-Indië. Pelikaan Havik Oehoe IJSVORCl 23—2 2—3 Amsterdam 4—3 2—3 Parijs Marseille 23—2 Rome 3—3 24—2 3—3 Athene 25—2 4—3 Mersamatruh 2—3 Cairo Ruthawells 26—2 5—3 Bagdad Boeshir 1—3 27—2 Dj ask Karachi 28—2 28—2 Jodpoer Allahabad 27—2 1—3 Calcutta 5—3 Rangoon 4—3 26—2 2—3 Bangkok Koh-Lak 25—2 3—3 Medan 3—3 24—2 4—3 Batavia Bandoong 3—3 242 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 9 Maart De avondzittlng. In dc zitting van Zondagavond verdedig den een aantal afgevaardigden de amende menten, die niet door dc cornmissio van het Verkiezingsprogramma zijn overgenomen. Het Tweede Kamerlid Dr. v. d. Waerden laat een ernstige waarschuwing hooren tegen het opnemen van do 40-urige werk week in het Verkiezingsprogramma. Een aantal afgevaardigden wenscht opneming van dc plaatsolijke keuze in het program. Do opmerkingen werden door den heer Vliegen beantwoordt, terwijl de heer Al barda het standpunt van den heer v. d. Waerden bestrijdt. Nadat de door do com missie overgenomen amendementen met algemecnc stemmen in het amendement in zake opneming der plaatselijke keuzo mot groote meerderheid door het congres zijn goedgekeurd, wordt het geheele aldus ge wijzigde vcrkiczingsprogram bij acclamatie aangenomen. Om half elf wordt het con gres verdaagd. uitvoering invaliditeitswet. Botreffendo den Raad van Arbeid to Utrecht mot inbegrip van den voormaligen Raad van Arbeid te Gouda. Tot op 1 Februari 1933 werden toegekend 2250 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 313.795.63; 5317 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 799.214.— 1225 weduwenrcnlen tot een totaal jaarbedrag van 203.954.05; 679 wee- zenrentcn tot een totaal jaarbedrag van 109.798.59. Geneeskundige behandeling en (of) verpleging werd verleend in 3190 ge vallen, observatie had plaats in 39 geval len. Betreffendo allo Radon van Arbeid te zamen: Tot op 1 Februari 1933 werden toegekend 39631 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 6590298.56; 100149 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 15057070.80; 22851 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 3767872.92; 13051 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 2160527.69. Geneeskundige behandeling en (of) ver* pleging werd verleend in 45615 gevallen, observatie had plaats in 1211 gevallen. Heden overleed te Iiat- tigen-Ruhr (Duitsch land), tot mijn diepe droefheid mijn innig geliefde Zuster hanna reimann, in den ouderdom van 31 jaar. ERNA REIMANN en Verloofde. Amersfoort, 4 Maart '33 Korte Bergstraat 19. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht onze lieve dochter, zus ter en behuwdzuster Mevrouw de Weduwe catharina, anna, van der kamp, geb. de jong, in den ouderdom van 45 jaar. Delden (O.): T. DE JONG— SINNEMA. Amersfoort: J. DAMMES DE JONG. J. DAMMES. Groningen: TH. DE JONG. A. DE JONG KUIPERS. 6 Maart 1033. De crematie zal plaats hebben, Donder dag 9 Maart in het cre matorium op de be graafplaats „Wcster- veld" te Velsen na aankomst van trein 13.14 halte Driehuis- Westerveld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3