DE WEERKLANK IN DE WERELD SIERKUNST .en INVOERRECHT OP EIEREN VERHOOGD VEN1ZEL0S LIJDT GROOTE VERLIEZEN CRISIS TE GENEVE OPENING VAN DE LEIPZIGER MESSE HOE JAPAN WERD GETEISTERD DE CRISISVARKENSWET Een principieele kwestie LAATSTE BERICHTEN MILITAIRE DICTATUUR IN GRIEKENLAND „REVOLUTIONAIRE PERIODE INGETREDEN" Hoe het buitenland over de gebeurtenissen in Duitschs land oordeelt Het succes der nazi's in Beieren Dc Echo dc Paris spreekt van een ecla- tante overwinning van Hitier. De coalitie der nationaal-socialisten en de Duitsch-na- tionalen beschikt in den nieuwen rijksdag over een zekere meerderheid. De linkerzijde, aldus het blad, is definitief verslagen. Het Petit Journal zegt o.m.: de regeerings- coalitie heeft niet het groote succes geboekt, dat zij heeft verwacht en daarom kan zij het constitutioneele probleem niet oplossen, zonder steun te zoeken. De Petit Parisien schrijft o.m.: Alles is gedaan om het verkiezingsresultaat ditmaal zoo effectief mogelijk te doen zijn. Onder deze omstandigheden laat de uitslag der verkiezing geen twijfel over. De Republique, het orgaan, dat nauwe re laties onderhoudt met den linkervleugel der radicaal-socialisten, verklaart o.m.: sinds acht dagen is Duitschland een revolution- naire periode ingetreden. Sinds den brand in het rijksdaggebouw hebben de gebeurte nissen zich zoo snel ontwikkeld, dat de ver kiezing van gisteren slechts de beteekenis heeft van een episode in den strijd om de consolideering der nieuwe dictatuur. Hitier kan thans de constitutioneele legaliteit in acht nemen en óf met de Duitsch-nationa- len óf met het centrum regeeren. In Duitsch land zijn volgens het blad nog drie krach ten, die meetellen: de nationaal-socialisten, de Stahlhelm en de rijksweer. Een conflict tusschen de beide deelen van de Duitsche rechterzijde zou burgeroorlog beteekenen, In dit geval zou de rijksweer den doorslag geven. Ten aanzien van het feit, dat de bui- tenlandsche politiek der nieuwe regeering nog niet nauwkeurig is vast te stellen, be houdt Frankrijk zich zooals tot nu toe koel bloedigheid voor. Het wcnscht tegenover de Duitschers de politiek voort te zetten van een goeden buur, zooals Roosevelt deze in zijn gisteren gehouden 2-edevoering zoo ge lukkig heeft gedefinieerd. Maar de onver wachte ontwikkeling der rijkspolitiek heeft in de meeste landen, zooals zulks door de commentaren in de wereldpers wordt be wezen, een echo doen klinken, welke paral lel is aan den Franschen echo. Het com mentaar der République komt van den ra- dicaal-socialistischen politicus Pfeiffer, die sinds kort behoort tot den staf van premier Daladier. De socialistische Populaire spreekt van rijksdagverkiezingen onder nationaal-socia- listische terreur. De groote overwinning van het nationale Duitschland bij de verkiezingen wordt in de Engelsche bladen op in het oog sprin gende plaatsen vermeld. Te Londen heeft men berekend, dat, wanneer men het En gelsche kiesstelsel, waarbij de conservatie ven met ongeveer 54 procent van alle stem men 76!/s procent van alle zetels in liet La gerhuis verwierven, op de Duitsche toestan den zouden worden toegepast, de Duitsche regeeringspartijen wel 80 procent van alle zetels in den rijksdag, dus belangrijk meer dan noodig is voor een grondwetswijziging, zouden hebben behaald. De Daily Express schrijft: Een grooter Duitschland dan de wereld ooit heeft aan schouwd zal worden opgebouwd. Bijzonder verbaasd is de pers over het succes der nationaal-socialisten in Beieren, daar men tot nu toe steeds sensationeele ge ruchten opving betreffende de vijandige houding van Beieren tegen Hitier en de rijksregeering. Dc Daily Mail wijst in liet bijzonder op de verovering van het sociaal-democratische en communistische bolwerk Hamburg. Dit feit is van een grootere beteekenis dan het gelicele resultaat der verkiezingen. Hoewel in dc Vercenigde Staten de bank crisis natuurlijk de grootste aandacht vraagt, wijden de vooraanstaando bladen toch vele kolommen over de verkiezingen in Duitschland. Alleen New York Herald Tribune vestigt er de aandacht op, dat de overwinning der partijen van rechts bij lange na niet in overeenstemming is met de verwachtingen, welke men heeft gehad. Met voldoening merkt het blad op, dat Hugenberg stemmen heeft verloren ten koste van Hitier, waar door de wederzijdsche betrekkingen geens zins beter zullen worden. Door de Scandinavische bril bekeken. Terwijl een deel van de links georienteer- de Zweodsche pers, o.m. Dagens Nyhetcr, spreekt van een ongelooflijke verkiezings terreur, beoordeelt men ter rechterzijde het resultaat der Duitsche verkiezingen volko men zakelijk en sympathiek. Svenska Dagbladet stelt in een hoofdar tikel vast, dat de verkiezing bewijst, hoe zeer de Duitsche arbeidersklasse toeganke lijk is voor de nationale leuze. Het aan het bewind zijn van een kabinet Hitler-Von Papen-Iiugenberg in ongewijzig- den vorm komt niet alleen overeen met de ei6chen van de formeele democratie, maar is do best mogelijke waarborg voor Duitsch- lands binnenlandsche rust en economische consolideering. In de Deensche bladen wordt geconsta teerd, dat het belangrijkste moment der ver kiezingen moet worden gezien in het feit, dat Hitier vooral ook in Zuid-Duitschland een zeer groot 6ucces heeft geboekt. Dagens Nyheter (conservatief) merkt op, dat het Duitsche parlementarisme dood is, de weg naar de garnizoenskerk van Pots dam vrij en do verbinding met Weimar is afgesneden. De rest van Europa kan slechts hopen, dat de verkiezingen, welke voor lan gen tijd de laatste zullen zijn, rust met zich zullen brengen, een rust, welke het rijk in hooge mate behoeft. Ook de invoerrechten op harde kaas zijn in Duitschland verhoogd B e r 1 ij n, 6 Maart. (V.D.) In de Reichs- anzeiger van heden verschijnt een verorde ning van den rijksminister van financiën en van den rijksminister voor de voedsel voorziening en landbouw, waarbij de in voorrechten op eieren van 30 tot 70 Mark per dubbele centenaar worden verhoogd. Tegelijkertijd wordt de rijksminister van financiën gemachtigd, den invoer van 30.000 dozijn harde kazen tegen een invoer recht van dertig Mark ook na de algemcene verhooging van het invoerrecht op kaas toe te laten. Hiermede wordt de reeds voor de ver kiezingen aangekondigde bescherming voor dc Duitsche eieren- en kaasproducenten in het leven geroepen. De speciale machtiging aan den rijksminister van financiën ten opzichte van den invoer van kaas moet de mogelijkheid scheppen rekening te houden met de belangen van den buitenlandschen handel. Berlijn, 6 Maart. (V.D.) Het bericht in zake de verhooging van invoerrechten op eieren moet in zooverre worden aangevuld, dat ook de invoerrechten op harde kaas zijn verhoogd en wel van 50 op 60 R.M. De uitslag der verkiezingen in Griekenland Athene, 6 Maart. (V.D.) Zonder eenigc ordeverstoring hebben Zondag in Grieken land de verkiezingen plaats gehad, welke een groot succes voor de partijen der rech terzijde beteekenen, welke onder leiding staan van Toaldaris, die waarschijnlijk 135 zetels zullen veroveren. Venizelos heeft sterke verliezen geleden Het officieele resultaat der verkiezingen is nog niet bekend. Op den Pelopenesos is het tot botsingen ge komen tusschen politieke tegenstanders waarbij in totaal zeven personen werden gedood. Ook Mussolini naar de ontwapen ningsconferentie? Londen, 6 Maart. (V. D.) Met het oog op de urgentie der entwapeningskwes- tiea heeft de kabinetscommissie voor ont wapening Zondag een zitting gehouden on der voorzitterschap van Macdonald. Met verluidt, dat Macdonald en Simon reeds ongeveer midden dezer week naar Genève zullen gaan, maar dat do juiste datum af hangt van de plannen van Daladier. Vol gens de Tiincs zou -Macdonald te Genève ook ter sprake brengen het internationnale uitvoerverbod van wapenen naar het Verre Oosten. In politieke kringen te Londen hoopt men, dat bet misschien wel zal ge lukken Mussolini te bewegen naar Genève te gaan. Leipzig, 5 Maart. (V.D.). Leipzig biedt het beeld, zooals men dat kent van de vroe gere Zondagen tijdens de Messe. De gebou wen zijn getooid met zwart-rood-goud en met de kleuren van stad en land. De voorjaarsmesse heeft ditmaal even wel een bijzondere wijding door de begroe tingsrede van den voorzitter van het di rectorium der Messe, dr. Raymond Köhler, tot de vertegenwoordigers van vreemde landen, die als gasten van het Messe-amt naar Leipzig waren gekomen. Dr. Kohier begroette in het bijzonder eenige leden van het corps diplomatique uit Berlijn, o.m, den Italiaanschen ambassadeur, den Roe- meenschen gezant en den zaakgelastigde van Guatemala. Dr. Kohier zeide o.m.: Uit de herleving der wereldconjunctuur kan dc afzet van fabrikanten pas in de laatse plaats voordeel trekken, omdat de beweging uitgaat van dc productiemarkt. Daarom heeft de Leipziger Messe het ook dit jaar nog moeilijk. Eeuwen lang heeft do Mesöe zich evenwel aan moeilijke tij den aangepast en zij zal zich dan ook wel verder ontwikkelen. Namens de diplomatieke vertcgenwoordi gers werd het woord gevoerd door den Ita liaan Cerrutti, die verklaarde thans voor den eersten keer gelegenheid te hebben de Messe bij te wonen als vertegenwoordiger van zijn regeering. De beteekenis der Mes se als machtige factor in het bedrijfsleven en voor de internationale betrekkingen is spreker evenwel reeds sinds lang bekend. Bij een noenmaal, dat het Leipziger Mes se-amt den te Leipzig vertoevenden ver tegenwoordigers van het corps diploma tique en corps consulaire heeft aangebo den, verwelkomde de eerste burgemeester der stad, dr. GÖrdeler, de buitenlandsche gasten, waarbij hij wees op de belangrijk heid der Messe. De Roemeensclie gezant dankte namens de diplomaten en sprak den wensch uit, dat de Leipziger Messe moge bijdragen tot een opbloei van het economische wereld verkeer. BURGEMEESTER CERMAK OVERLEDEN. N e w-Y o r k, 6 Maart (V.D.) Naar uit Miami (Florida) wordt geseind, is de bij den aanslag op president Roosevelt ernstig gewonde burgemeester van Chicago thans aan de bekomen verwondingen overleden. Drieduizend dooden te betreuren Tokio, 4 Maart (V.D.). Het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken deelt mede. dat de officieele telling van het aan tal slachtoffers der aardbevings- en storm- catastrophe nog niet geëindigd is. Zes-en- vijftig-duizend menschen zijn volkomen dakloos. De materieelc schade bedraagt on geveer 14 millioen yen. Naar verder ver luidt, zijn tot nu toe reeds meer dan 2000 lijken geborgen. Met inbegrip van de ver misten bedraagt het aantal slachtoffers dus 3000. Zes-en-veertig-honderd huizen zijn vol komen vernield, terwijl negenduizend hui zen zwaar beschadigd zijn. Dc Japansche keizer heeft een millioen yen ter beschik king gesteld voor de leniging van den nood. GROOTE BEDRIJVIGHEID DER WAPENFABRIEKEN. Londen, 6 Maarf. (V.D.) De Daily Ex-, press meldt in een bijzonder bericht uit Le Creusot, dat de Fransclie wapenfabri kanten Schneider reusachtige hoeveelheden wapenen leveren naar Japan en andere staten. De Fransclie wapenfabrikanten, al dus de correspondent van het blad, werken dag en nacht. Zij hebben de grootste pro ductie sinds den wereldoorlog. Do Hotch- kissfabrieken zenden kanonnen naar Chi na, Japan, Rusland en Argentinië. Uit Boulogne en Rouaan vertrekken groote zendingen machinegeweren naar Bolivia en Paraguay. Te Lo Creusot zijn alle werkplaatsen, waar gewoonlijk wielen voor tractors, locomotieven, rails en der gelijke worden vervaardigd, veranderd in munitiewerkplaatsen. Een dergelijk bericht bevat ook dc Daily Express uit Praag betreffende de activiteit der Skoda-werken, waar eveneens dag en nacht wapenen en munitie zouden worden aangemaakt. Thans zijn er meer dan 7000 man werkzaam tegenover eenige maanden geleden 4000. Tsjecho-Slowakijö zou in de laatste maanden zekere Europecsche stalen van wapenen hebben voorzien, maar ook groote hoeveelheden hebben uitgevoerd naar de Zuid-Amerikaansche staten Bolivia, Peru, Ecuador en Brazilië. NATIONALE BEURS VAC ANTIE IN AMERIKA. Ook maatregelen op Portorico. New-York, 6 Maart. (V.D.) Volgens een bericht uit San Juan heeft de gouverneur van Portorico bankvacantiedagen afgekon digd tot en met Woensdag. Do autoriteiten hebben de uitgifte van noodgeld in voor bereiding. De autoriteiten op de Philippijnen hopen, dat niet zal behoeven te worden overge gaan tot het nemen van noodmaatregelen. VREEMDE TOESTAND IN HET OOSTENRIJKSCHE PARLEMENT. W e e n e n, 6 Maart. (V.D.) Voor de eer ste maal in de geschiedenis van het Oos- tenrijksche parlement hebben in de zitting van Zaterdag van den nationalen raad alle presidenten van het huis hun functies neergelegd, waarmede do zitting werd ge sloten. In verband hiermede is er thans niemand, die volgens de geldende bepalin gen den nationalon raad zal kunnen bij eenroepen. Wat dan zal gebeuren, is nog niet zeker. GANDHI SPOEDIG IN VRIJHEID. Londen, 6 Maart. (V.D.) Zondag ver luidde in goed ingelichte kringen, dat Ma- hatma Gandhi spoedig uit de gevangenis te Poona zal worden in vrijheid gesteld. De invrijheidstelling wordt overwogen, omdat er gevaar bestaat, dat de burgerlijke onge hoorzaamheid in Indië zal herleven. GENERAAL VON STÜLPNAGEL GESTORVEN. Berlijn, 6 Maart. (V.D.) Do voorzitter van het rijkscuratorium voor de opvoeding van de jeugd, oud-generaal Edwin von Stülpnagel, is Maandagochtend overleden. Hij werd op 24 November 1876 te Berlijn ge boren. 27 verdachten in hooger beroep van een vonnis van den Amersz foortschen kantonrechter Een groot aantal verdachten, bijna dertig, waren heden voor de Utrechtschc recht bank in hooger beroep gekomen van een tegen hen gewezen vonnis van het kanton gerecht te Amersfoort, ter zake van over treding der crisis-varkenswet. Zij waren zelf niet verschenen; als hun gemachtigde verscheen mr. H. II. Stenekcr uit Amster dam. Getuigen werden in al deze strafzaken niet gehoord. De Officier van Justitie eiseh- te bevestiging van het vonnis van den Amersfoortschcn kantonrechter, n.l. 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Steneker, drukte er zijn leedwezen over uit, dat do rechtbank de zaak al in behandeling neemt, terwijl de Hooge Raad nog geen principieele be slissing heeft geveld, zoodat men in dit opzicht in het duister tast. Voorts deelde verdediger mede, in eersten aanleg niet ge zegd te hebben, dat de verdachten n i m- mer lid van de crisis varkenscentrale zul len worden. In het proces-verbaal van de zitting komt deze zinsnede ten onrechte voor; spreker heeft alleen gezegd, dat de verdachten thans geen lid van de centrale worden. Voorts ontwikkelde spreker juri dische bezwaren tegen het vonnis van den Amersfoortschen kantonrechter, waarin al leen de naam van den eersten verdachte wordt genoemd en niet die van de 26 an deren, zoodat deze niet-ontvankelijk zijn. Ook in de appèl-acte van het O. M. komt alleen de naam van den eersten verdachte voor. Spreker meende, dat de rechtbank het appèl voor dc 26 anderen niet ontvankelijk zal hebben te verklaren. Zijn deze fouten to verbeteren? Spreker meent van niet, daar de Officier zelf niet ontvankelijk is. Wat nu den eersten verdachte betreft, deze is wel ontvankelijk, evenals het appèl van den Officier te dezer zake. Pleiter wierp de vraag op, wat iemand moet doen die varkens houdt, en geen lid is van de gewestelijke organisatie. In de wet staat geen gebod orn zich aan te slui ten; trouwens de wetgeving kent zulk een bepaling nergens. In eerste instantie deed pleiter dus een beroep op overmacht. Er worden alleen merken aangebracht op de varkens der aangesloten leden, terwijl do wet niet dwingt lid van de organisatie te worden. Toch wil men eenvcrpjichtbaar lidmaatschap uit dc wet afleiden, en in dit verband wees pleiter er op, dat de statuten der organisaties de vrijheid der leden be perken, zonder, dat dit in dc wet steun vindt. De statuten leggen den menschen meer verplichtingen op dan uit de wet voortvloeien, en op dezen grond mag men concludeeren, dat het toetreden tot de orga nisaties niet verplicht kan zijn. Pleiter ver zocht do rechtbank om een principieele be slissing liet betr2ft hier geen verdachten, die onwillig zijn de wet na te leven. Zij achten zich niet verplicht verder te gaan dan de wet verlangt en daarom achtte plei ter de opgelegde geldboeten te hoog. Er zijn onder de verdachten kleine varkenshouders, die het vooral in deze tijden niet breed hebben. De Officier: „Hebben de verdachten ge vraagd, de varkens te merken?" Verdediger: „Ja, maar als ze geen lid zijn van cïe organisatie, worden dc varkens niet gemerkt." Dc Officier verwierp het beroep op overmacht, omdat alle verdachten lid kun nen worden van ctfc organisatie. En als zij het dan niet eens zijn met dc statuten, dan slaat hun een beroep op den civielen rcch ter open. Uitspraak over 14 dagen. EEN TENTOONSTELLING VAN BOUW MATERIALEN Maastric h l. Tc dezer stede zal van 24 Mei t.m. 5 Juni de tweede Nedcrlandsche Bouwmaterialen-tentoonstelling, kortweg genaamd „Twenboutem", op een terrein aan den Schamerweg worden gehouden. Wij ontvingen een keurig uitgevoerd prospectus van deze vaktcnloonstelling. Het succes van de „Enboutem" in 1931 is een belangrijke stimulans geweest voor dc organisatie de zer tweede tentoonstelling, waarvan het eere-comilé zeer vooraanstaande personen onder zijn leden tolt. Eenige zeer goede afbeeldingen verluchten het prospectus VERBODEN GESCHRIFTEN. Met ingang van gisteren zijn ook aan de Artillerie-inrichting aan de Hembrug ge schriften of afbeeldingen, waarvan de in houd de strekking heeft het gezag te onder mijnen, in gebouwen en inrichtingen op do terreinen en voer- en vaartuigen, behooren de tot de Artillerie-inrichting, vorboden. HET GESTRANDE MOTORSCHIP. Hoedekenskerke, 7 Maart. Het op een zandbank ter hoogte van Hoedekens- kerke op de Westerschelde vastgeloopen motorschip „CorneliaV, schipper Arnoltse te St. Philipsland, is ook hedennacht niet vlot gekomen. Eerst in de morgenuren slaagde een sleepboot erin het motorschip vlot ie krijgen, waarna hot naar Hansweert werd gesleept. UTRECHTSCHE WEG Adviesbureau voor Woninginrichting Nieuwe Gordijnstoffen Tentoonstelling werken Jacob Nieweg van 25 Febr. tot 18 Maart Amersfoort. Woensdag 8 Maart. Veilinggebouw Langcstraat 109. Verkoop van vijf inboedels. 9 uur v.m. Dinsdag 14 Maart. Wijersstraat 13, ver koop van een inboedel. 9 uur v.m. - Donderdag 16 Maart. Café ,,'t Boom pje", verkoop van de hecrcnhuizen, Wijers straat 13, Schimmelpenninckstraat 33 en 37; van winkel- en woonhuis Arnhemscheweg 96; van woonhuis Alb.'Cuypstraat 1, en winkel- en woonhuis Arnhemscheweg 43 en 43a. 8 uur n.m. Vrijdag 17 Maart. Terrein Wagenwerk plaats, verkoop van spoorhout. 10 uur v.m. B a a r n. Woensdag 8 Maart, Ilotel „Central." Verkoop van winkel- en woon huis Laanstraat 77. 8 uur n.m. Vrijdag 10 Maart. Dallaan 3. Verkoop van meubilaire goederen. 11 uur v.m. Hoogland. Woensdag 8 Maart, de Bik E 120, verkoop van have, vee, land bouwgereedschappen, inboedel cn café in ventaris. 1 uur n.m. Soest. Dinsdag 21 Maart. Koffiehuis II. Butsclaar (Nieuwe Steeg). Verkoop van de villa „Jeanne", Medelssohnlaan 1. 7J4 uur n.m. 13 Maart: Veilinggebouw Nieuwstraat 9, verkoop van een inboedel, 1J4 uur. Inmiddels alweer opgeheven A t h e n e, 6 Maart (V.D.) De verkiezingen voor het parlement op Zondag hebben den rechtschen partijen een onverwachte meer derheid gebracht. Volgens de jongste berich ten zullen do Tsaldaristen 128 zetels, de Ve- nizelistcn 198 en de onafhankelijkcn 12 ze tels in het nieuwe parlement hebben. Generaal Piastiras, die reeds in 1922 heeft medegewerkt aan de instelling der dicta tuur van generaal Pangalos, heeft vanmor gen de militaire dictatuur laten afkondigen, waarna de regeering-Venizelos is afgetre den. Een aantal politieke leiders, o.a. Tsal- daris, zijn gearresteerd. Het geheelc postver keer is onder strenge censuur gesteld, liet uitkomen van alle bladen is verboden. Athene, 6 Maart (V.D.) Na de uitroe ping van de dictatuur door generaal Plasli- ras, dreigde staatspresident Zalmis af te treden. Hierop werd een bespreking gehou den tusschen Zaimis, Venizelos en Tsalda- ris, waar besloten werd een dictatoriale re- geering onder generaal Othoncros, zonder deelneming van de volkspartij, in te stellen. De militaire dictatuur van Piastiras is daar mede ten einde. Deze snelle ontwikkeling is te danken aan het feit, dat verscheidene garnizoenen hebben geweigerd Piastiras te steunen. De toestand in Griekenland is thans weer rustiger. De gebeurtenissen van den laatstcn dag hebben verscheidene slachtoffers geëischt. De uitzonderingstoestand opge* heven. Athene, 6 Maart. (V. D.) Dc uitzonde ringstoestand is na het overnemen van dc regeering door Othoncros opgeheven. Gene raal Piastiras zal waarschijnlijk naar het buitenland vertrekken. Athene, 7 Maart. (V.D.) De rust in Grie kenland is thans in zooverre hersteld, dat de ochtendbladen weer konden verschijnen. Aangezien in het geheelc land het leger aan dc zijde van het volk staat, acht men verdere ordeverstoringen onwaarschijnlijk Opgewonden stemming te Athene, Athene, 7 Maart. De oppositie heeft in Griekenland 141 van dc 248 zetels in het parlement bezet. Te Athene heerscht een opgewonden stemming, vooral veroorzaakt door het feit, dat de ochtendbladen, die aan vankelijk weer vrij mochten verschijnen, plotseling in beslag zijn genomen. De rc- gcering heeft bizondere maatregelen geno' men. Cavallerie-afdeelingen, politietrocpen 6n pantserauto's patrouilleeren door do straten. Naar verluidt, zou generaal Piasti ras een nieuwe dictatuur willen instellen. DE ARGENTIJNSCHE VALUTA OP BASIS VAN DEN FRANK. L o n cn, 6 Maart. (V.D.) Naar uit Buenos-Aires gemeld wordt, heeft de Argen- tijnsche regeering in verband mot de Anie- rikaanchc bankcrisis besloten de Argentijn- scho valuta te plaatsen op de basis va» den Franschen frank.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2