Fa. M.R.N. OOSTERVEEN VEREENIGING VAN HUIS VROUWEN Jaarvergadering „HET HOOGELAND" N -\M= DEWOLBAAL WA T ETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 Tel. 77 PAKJES ENGELSCHE CREAM CREAKERS per y2 pond 30 cent Lezing van den heer A. ter Cock over: „Wat moet de huis vrouw van de Sociale Verzekeringswet' ten weten?" In eten foyer van „Amicitia" had gister middag de jaarvergadering plaats van do afdeeling Amersfoort der Ncdcrlandsche Verecniging van Huisvrouwen. Na opening docr de presidente, mevrouw M. Schuite maker—Kuipers, werd het jaarverslag uit gebracht door de secretaresse mevrouw B. v. d. Berg—Büller. Aan dit jasivérslag ontleencn wij, dat de crisis zich ook in deze verecniging heeft doen gevoelen. I-Iet ledenaantal bedroeg 635 op 1 Januar 1932, terwijl dit cijfer 1 Janu ari 1933 teruggeloopen was tot 619. Geme moreerd werd het vertrek van een tweetal bestuursleden, do dames v. d. Bovcnkamp en ter Cock, wien nogmaals dank gebracht werd voor hun arbeid. Verder werd een volledig overzicht gege ven van de bijeenkomsten in het afgeloo- pen jaar, evenals van de verzorging der onderafdeeling der verecniging. Het finantieel verslag van de penning- meesteresse mevrouw F. E. van Vollenho venNort gaf een batig saldo van 94,76 aan per 1 Januari 1933. De ontvangsten hadden bedragen 936,61, de uitgaven 841,85. Enkele commissies werden benoemd, waarna bij de rondvraag nog cenige pun ten van ondergeschikt belang behandeld werden. Na afloop dezer vergadering heeft de heer A. ter Cock, voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, een lezing gehou den over het onderwerp: „Wat moet de huisvrouw van de socialo verzekeringswet ten weten?" Lezing van den heer A. ter Cock. In de eerste plaats wil de heer ter Cock er de aandacht op vestigen, dat do Raad van Arbeid geen wetgevende, doch een zui ver uitvoerende macht is van do wetsbepa lingen. Tot de socialo verzekeringswetten behooren de Invaliditeitswet, de Ongeval lenwet, do Land- en tuinbouwongevallen- wet en de Ziektewet. Do huisvrouw in 't al gemeen heeft alleen maar met do Invali diteitswet te maken. Do invaliditeitsverze kering staat alleen maar open voor mannen en vrouwen van 14 jaar af; het inkomen mag niet hooger zijn dan 2000.De maximum leeftijd is 35 jaaj\ De wet is in 1919 in haar geheel in wer king getreden. Het zegel moet worden be taald door werkgever of werkgeefster. De heer ter Cock adviseert echter met klem cm nooit aan een werkvrouw of huisnaai ster geld mee te geven voor het plakken van zegels. Al te vaak heeft dit reeds tot moeilijkheden geleid en de werkgeefster blijft toch aansprakelijk. Het is dus eisch om zelf te plakken voor dit personeel. Een overzicht wordt vervolgens gegeven van de zegel-betaling, waarbij zich ook weer verschillende omstandigheden kun nen vooydoen. Aan hot bezit van oen renteboekje wordt het recht ontleend op: 1. ouderdomsrente. 2. invaliditeitsrente. 3. weduwenrente. A:- weezenrent». En als vijfde mogelijkheid kan men ook geneeskundige behandeling krijgen. Deze laatste mogelijkheid is echter geen recht. In de eerste 4 gevallen kan men voor een beslissing in hooger beroep gaan; in het laatste echter niet, omdat het zooals ge zegd geen recht is. De verschillende punten worden daarop nog afzonderlijk na gegaan, waarbij verschillende bijzonderhe den naar voren worden gebracht en waar voor de Raad van Arbeid in alle moge lijke gevallen bereid is om het publiek van voorlichting te dienen. Wat de geneeskundige behandeling be treft, wordt medegedeeld, dat hot voorko men kan, dat een verzekerdo bedreigd wordt met blijvende invaliditeit. Bestaat de mogelijkheid, dat die bedreiging door eeni bepaalde geneeskundige behandeling kan worden voorkomen, dan k a n de Raad van Arbeid tot een dergelijke behandeling adviseoren aan de Rijksverzekeringsbank, uit te keeren uit het Invaliditcitsfonds. De lieer ter Cock releveert de soort van ziek ten, die voor de Rijksverzekeringsbank in dit verband worden behandeld. Aan Duitschland, waar de sociale verze kering het eerst werd ingevoerd, heeft men eon goede leerschool gehad. Een nauwkeu rig onderzoek van de aangebrachte geval len is in do ervaring gebiedend gebleken. Tal van interessante gevallen, die zich in de practijk bij deze sociale maatregelen hebben voorgedaan, werden door den heer ter Cock op duidelijke wijze belicht. In het jaar 1932 werd alleen in het ambtsgebied Amersfoort een bedrag van 69000.voor geneeskundige behandeling uitgegeven. Per Jaar wordt in dit ambt alleen aan renten •en bedrag van 700.000 betaald! Tenslotte wordt nog een oogenblik aan dacht besteed door spreker aan de betee- kenis van de Vrijwillige Ouderdomsverze- kering (V.O.V.), TARIEFSWIJZIGING P.U.EJtf. B. en W. adviseeren afwijzend. B. en W. deelen den Raad mede: Ingevolge artikel 5, tweede lid, van de met de P.U.E.M. gesloten overeenkomst zullen in de tarieven voor electriclteitsverbruik geen wijzigingen mogen worden gebracht, tenzij met toestemming uwer vergadering. Het is ons gebleken, dat de P.U.E.M. sinds Mei van 't vorig jaar een nieuw tarief heeft ingevoerd, n.l. een abonnementstarief voor kleine warmwaterapparaten, waarbij tegen betaling van 2.95 per maand het gehoelo etmaal door warm water gebruikt kan wor den zooveel als het toestel levert, zonder dat de stroom gemeten wordt In verband hiermedo hebben wij ons ge wend tot de Directie van de P.U.E.M. met de vraag, waarom voor de invoering van bedoeld tarief niet de vereischte toestem ming aan uwe vergadering is verzocht. Daarop is gevolgd een bespreking met de P.U.E.M en als resultaat daarvan heeft de Directie alsnog een adres d.d. 8 Februari 1933 ingediend, waarbij verzocht wordt goed te keuren, dat door haar 6 L. heetwater- reservoirs in gebruik worden gegeven tegen den prijs van 2.95 per maand. Op grond van het feit dat de P.U.E.M. in deze gemeente stroom wil leveren buiten den meter om, adviseeren wij uwe vergade ring het tarief niet goed te keuren en de P.U.E.M. te verplichten allo op deze wijze geplaatste 6 L. reservoirs te doen verwijde ren, of daarop een tarief toe te passen dat valt onder de vastgestelde tarieven. AANBESTEDINGSNIEUWS. Namens het Bestuur der Stichting zieken huis do Lichtenberg werd door den archi tect G. van Hoogevest onder Rotterdamschc aannemers aanbesteed in hotel Monopole hot aanbouwen van een vleugel bij genoemd ziekenhuis op den Berg. Ingeschreven werd als volgt: H. J. Hannink, Lonneker 68.750; J. W. Top, Barnoveld 69.600; P. Frölig, Ilarlin- gen 69.680; Gebr. Trcbbe, Enschede 69.700; G. C. Blanken, Bussum 69.857; Leegwater en Hittema, Heer Hugowaard nn Laren 70.500; II. Groen, alhier 70.^20, M. P. v. d. Bijl, Zeist 71.000; Enschedesche Bouw- en Betonmij., 71.000; Gebr. Bos, Delft 71.400; Twentsche Bouw- en Beton- maatschappij, Enschede 72.000; Gebr. Kreienvcld, Hengelo 72.600; Gebr. Hout man, Enschede 72.600; H. Schipper Zn., Wierden 72.870B. J. Nijhuis Zn., Rijs- scn 73.800; A. H. Fcberwee, Deventer 73.810; R. Groenenberg, alhier 74.666; Gebr. Broertjes, Hocmstode-Bloemendaal 74.738; Gebr. van Rijswijk, Haariem 75.000; H. C. Geerdink, Usselo 75.290: J. R. van Dillen, Schalkwijk 75.497; M. Heun, alhier 76,220; R. A. van Batenburg, alhier 76.700; H. Barton, alhier 77.385; Hollander van Dijkc, alhier 77.800; Mer- kestein Dekkers, Enschede 77.800; Fa. J. Kreitenburg, Harlingen 77.860; H. van Beest, Utrecht 77.938; Aann. Bouwbedr. Jac. van Gent, alhier 77.985; Slagmolcn's Aann. bedrijf, Utrecht 78.700; Zaanschc Coöp. bouwersbond, Wormervcer 79.000; J. A. van Keulen, alhier 79.160; Hertzin- gcr Schimmel, alhier 79.500; W. de Bruijn, Utreriit 80.850; Busman Frowijn, Oldenzaal 80.900; G. Westenbroek, Zwolle 81.480; J. de Vink, Haren 86.113. OPENBARE LEESZAAL Overzicht van Februari. Aantal uitgeleendo banden: 6775. Aantal bezoekers: 1769. Enkele der nieuwe aanwinsten: Willy Corsari, Chimaera. J. v. Epen, De Zigeunerin. I. Goll, Stervend Europa. II. Hartmann, De jonge generatie in Eu ropa. A. Huxley, Brave new world. M. de Jong, Friesche cultuurproblemen. W. H. C. Knapp, Wereldontwrichting en wereldherstel. E. Kristensen, De koning der schooiers. Jef Last, Branding. Jef Last, Kameraden. A. Meynen, Eenjarigo zaadbloemen in huis en hof. Anna Nussbaum, Afrika singt. B. J. II. Ovink, De zekerheid der men- schelijkc kennis. G. do Pourtalès, Richard Wagner. N. M. Rov, Revolution und Kontrarevo- lution in China. A. van Schendel, Een eiland in de Zuid zee. J. Slauerhoff, Jan Pietersz. Coen. R. Thiel, Groote strijders tegen ziekte en dood. J. B. Uges, „Klaar achter?" A. Varing, Nachtvorst. Mary Webb, De vos duikt weg. Wilma, Do klank van het leven. A. Zweig, De Vriendt kehrt heim. Naslagwerken: Handboek voor Christelijken arbeid. Nieuwe geïllustreerde wereldgeschiede nis. Woordenboek der Nederlandsche taal. Zestalig handelswoordenboek. Geïllustreerd muzieklexikon. UITBREIDING GARAGE NIC BOVÉE Opening van een nieuwe garage, plaats biedende aan ongeveer 60 wagens. Naar wij vernemen zal de heer Nic Bo- vée Zaterdag 18 Maart a.s. zijn nieuwe ga rage, plaats biedende aan ongeveer 60 wa gens, openen. In verband met deze uit breiding zal een groote Citroen-expositie gehouden worden, waar de nieuwste mo dellen tentoongesteld zullen worden. Tevens zullen de nieuwe Harlcy David son en Francis Barnett-motoren worden ge ëxposeerd. KAASMARKT Aangevoerd werden 20 wagens bevatten de 5000 Kilo. Prijs 20.— tot 24.— per 50 Kilo. Handel vlug. Vertooning van de film „Barnn hartigheid" in De Valk In de grooto zaal van De Valk hjid gis teravond een filmvoorstelling plaats van de Chr. Vereeniglng tot stichting cn instand houding van arbcidskolonièn „Het Iloogc- land". Vertoond werd de film „Barmhartigheid", welke ons een kijkje gaf op het werk der verecniging voor zoover zich dit bepaalt tot de verzorging op de koloniën en het voorbereiden van een opname in een der drie koloniën. De cameraman bracht ons alzoo naar de kolonies Het Hoogcland tc Beekberken, Fi- ladelfia in Drente cn Wilhelminahoevo te Opende in Groningen. Op zijn rondwande ling op deze koloniën liet do operateur ons achtereenvolgens de legering der patiën ten zien, do voedselvoorziening, godsdien stige verzorging, het werk op den tuin of op den akker, voorts de verschillcndo be zoeken aan deze kolonies. Van ieder dezer drie kolonies waren opnamen gemaakt, hetgeen do film wel wat al tc lang maakte, temeer waar het een stomme film was zon der ecnige muzikale illustratie. Begrijpelijk was het dan ook, dat de jeugd niet voort durend aandacht bij de film had, en op momenten, welke inderdaad ernstig waren, ging lachen. Niettemin, de film heeft hun, die haar zijn gaan zien om iets meer van het werk der vereeniging 1e weten, een duidelijk beeld gegeven van het liefdewerk dat op de kolonies gedaan wordt voor de maatschappelijk zwakken, die door drank en andere invloeden tijdelijk aan het dagc- lijkscho leven onttrokken moeten worden. Zij hebben óók kunnen zien hoe de Amcrs- foortschc reclasseeringsambtenaar, de heer De Pree, met behulp van een schoolhoofd een huisvader naar een kolonio transpor teert, vanwaar deze, weer geheel geschikt voor de maatschappij, na eenigen tijd weer in zijn gezin terugkeert. Voor den aanvang der filmvertooning heeft do heer Tj. v, d. Heide, godsdienst onderwijzer alhier, nadat hij de bijeen komst op de gebruikelijke wijze had ge opend, een kort inleidend woord gesproken, waarin hij er met nadruk op wees, dat het geen de film te zion geeft de consequentie is, niet van het Christendöm doch van het Christen zijn. Spreker hoopte, dat deze filmvertooning ertoe zou mogen bijdragen, dat de verecniging meer steun zal krijgen dan zij tot heden heeft. De Verecniging heeft reeds 9edert gorui- men tijd het plan om een vierde kolonie te stichten. Teneinde te kunnen voorzien in de kosten van den bouw wordön door ecni ge dames in den lande loten verkocht, welke tot heden 15000.hebben opge bracht. Ook gisteravond werden loten en ansichtkaarten ten bate van de verecniging verkocht, terwijl men werd aangemoedigd om lid te worden van het 3 cents-fonds, dat in onze stad 211 leden telt. De bijeenkomst werd na een slotwoord van Ds. Popma, Gereformeerd predikant al hier, op de gebruikelijke wijze gesloten. DE A.R. CANDIDATENLIJST VOOR DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. Een wijziging. Zooals wij reeds hebben gemeld, waren de nummers 17 lot en met 20 van de can- didatcnlijst der A.R. partij voor Utrecht ge reserveerd voor provinciale candidatcn. Van deze heeft de lieer J. S. Ruppert uit Utrecht (no. 18) bedankt. De heer G. v. d. Valk Bouraan, burgemeester van Linscho- ten, is thans van no. 20 op no. 18 gekomen, terwijl do heer M. J. Vcrmooten uit Utrecht op no. 20 is geplaatst. De volgorde van de nummers 17 tot en met 20 is dus thans als volgt: 17. Mr. G. A. Diepenhorst, Zeist; 18. G. v. d. Valk Bouman, Linschoten; 19. Dr. Joh. H. Scheurcr, Amersfoort; 20 M. J. Vcr mooten, Utrecht. PAARD OP HOL. Op den ouden Soosterweg. Gistermorgen is een voor oon melkwagen gespannen paard op den Ouden Soester- weg op hol geslagen. De bestuurder wist het dier zelf tot stilstand tc brengen; per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel is de wagen in aanraking geweest met een driowielig transportrijwiel, dat eveneens aan een melkventer toebehoorde. De fiets werd beschadigd, terwijl 25 liter melk verloren ging. De schade wordt ver goed. DE NEDERLANDSCHE EXPRESS. „Het Agentschap hier ter stede van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" meldt ons, dat de boottrein aansluiting ge vend op het thuisvarend ms. „Chr. Huygens" d.d. 7 Maart te Genua, Woensdag 8 Maart om 8,48 's-morgens aan het C.S. te Utrecht aankomt". AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING Rondgang schilderijen-tentoon stelling. Morgenmiddag om drie uur wordt in „De Poth" een rondgang langs de schilderijen van Jan Sluijters gemaakt onder leiding van dr. J. Nieweg. AANHOUDING. Door de politie is een jongmensch aan gehouden, die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van een aantal lampjes uit electrische lantaarns KWAIITE I TE N D a g e 11 j k s City Theater, Westsingel 7. Vertoon'.ng van „Melodie der Liebe." Rembrandt Theater, LangcstraaL Vertoo ning van „Oorlogsverplcegsters" cn „Jeug dige zondaars." Museum Fléhite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Thees. Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van C—8 uur. Openbare Leeszaal met Jougdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbibliotheek, Arnhemschevveg 50 Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23 5 Fcbr.—18 Maart. Toonzaal Sierkunst. Tentoonstelling van schilderijen door Jacob Nieweg (dagelijks 9—5 uur). 4—19 Maart de Poth. Aracrsf. Kunstkring Tentoonstelling van schilderijen van Jan Sluytcrs (dagelijks 10—4 uur). 7 Maart. Theosof. Loge. Lezing van don heer J. II. Bolt over „Opvoeding tot een nieuwe gemeenschap." 8 uur. 7 t'm. 9 Maart. Markthal. Lichtenberg bazar. S Maart. Amicitia. Uitvoering Chr. Gym nastiekverceniging „Jahn." V/2 uur. Maart Volksgebouw. Cursusvergadering J.G.O.B. Inleider Jaap v. Praag over: „Ge weld of geweldloosheid". 8 uur. 8 Maart. De Valk. Vertooning van do film: „De autogene Metaalbewerking." 8 uur. 8 Maart. De Poth. Amersf. Kunstkring. Rondgang langs de schilderijen van Jan Sluytcrs onder ieiding van dr. J. Nieweg. 3 uur. Maart. Toonzaal Sierkunst. Vrije Rclig. Gemeenschap. Lezing dr. Alfr. Hackcl uur. 9 Maart. Cafó d'Oranjeboom. Lezing van den heer v. d. Broek voor de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt. 1% uur. 9 Maart. De Valk. Kindervoorstelling A. G. V. „Excelsior." 9 Maart Amicitia. N.V. Het Schouwtoo- necl, opvoering van „De eerlijke vinder." 8 uur. 10 Maart Amicitia. Amersf. Kunstkring. Concert Utrechtsch Stedelijk Orkest 8 uur. 10 Maart. Theosof. Loge. Spir. Ver. „Ilar- minia." Psychometrische avond mevrouw dr. Akkringa. 8K uur. 11 Maart Amicitia. H.B.S.-soirée. 8 uur. 11 Maart. De Valk. Feestavond Friesche Club. 8 uur. 12 Maart. De Poth. Amersf. Kunstkring. Rondgang langs de schilderijen van Jan Sluyters onder leiding van ir. L. B. Huygen 3 uur. 13 Maart. School 7 (Oude Soestorweg). Uitvoering gymnastiekvereniging „Jonge Kracht." V/* uur. 13 Maart. Toonzaal Sierkunst. Lezing voor de Soefi-bcweging door miss Lloyd over „The secret of health." 8 uur. 14 Maart. Toonzaal Sierkunst. Amersf. Kunstkring. Lezing van W. .Tos. do Gruytcr over„Mexicaansche en Maya-kunst." uur. 15 Maart. Theosof. Loge. English Associa tion. Lozing mr. R. Churchill over: „Young England looks at America." 8 uur. 15 Maart. Amicitia. Uitvoering Orkc9tver- eeniging. 15 Maart Toonzaal Sierkunst. Vrije Rclig. Gemeenschap. Lezing dr. Alfr.Hackcl 8yx uur. 16 Maart. Remonstr. Kerk. Ned. Protes tantenbond. Lezing met lichtbeelden door dr. R. Miedema overPrins Willem van Oranje. 8 uur. 16 Maart. Amicitia. Nutsavond. 8 uur. 17 Maart. Amicitia. Kunstavond „Ons Be lang." 8 uur. 17 Maart. Toonzaal Sierkunst Spir. Ver. „Harmonia." Lezing II. van Walt over „Magi der oudheid." 3x/l uur. 17 en 18 Maart. De Valk. Tooneelavond „Advendo." 18 Maart Do Poth. Amersf. Kunstkring. Rondgang langs de schilderijen van Jan Sluyters onder leiding van dr. J. Nieweg 3 uur. 19 Maart De Valk. Feestavond Jood3che Vereeniging „Nut en Genoegen", opvoering van: „Eén dag dame." 8 uur. 19 Maart. De Poth. Amersf. Kunstkring. Rondgang langs de schilderijen van Jan Sluytcrs onder leiding van ir. L. B. Huygen 3 uur. 22 Maart. Theosof. Loge. Experiraenteele séance door het echtpaar L. G. Roos Hallensloben. 8H uur. Wol m. zijde. Dameskousen moderne tinten, ook grijs Opruimingsprijs 1.29. ARNH.STRAAT 26a Amersfoort BURGERLIJKE STAND Gomeente Amersfoort Geboren: Gijsbertus, z. v. Gerrit Ilagebeuk en Gijsbertje Koops. Antonio Albertus, z. v. Dirk Plekkcnpol en Derkjen Horsman; Herman Bartele, z. v. Gerrit Willem Colen brander en Aleida Anna ten Hoeve; Albertus Stephanus, z. v. Martinus Ste- phanus Wouterse en Johanna Hendrika Burgers; Barend, z. v. Jan van de Geest en Fran- cina Posthouwer. Overleden: Gerardus Hendrikus van de Belt, oud 3 jaar, z. v. Jan Cornclis van de Belt; Hendrik Doorn, oud 64 jaar, echtgenoot van Evert je Kriek Voor do koffletafeL Roerei met macaroni en tomatensaus. Bereiding: Klop 4 it 5 eieren met wat zout gedurende een minuut of 10. Laat wat boter in een emaillo pan goed warm, doch niet bruin worden, doo do eieren bij do boter en laat de massa onder voortdurond roeren met een houten lepel stollen. Schrap do eieren telkens good van den bo dem af. De massa moet vochtig zijn, on men dient er dus rekening mede te hou den, dat ze altijd nog iets droger wordt op een verwarmde schaal. Schik om de roereieren de gekookto ma caroni cn overgiet het geheel met een ge kruide tomatensaus. Voor do middagtafel. Runderbiefstuk. Savoye kool. Aardappelen. Bossonsappudding met griesmcel. Bereiding (6 pers): 7Va d.L. bessensap, 2J-S d.L. water, 90 gr. griesmcel, 175 gr. sui ker, een stukje pijpkancel of een citroen schilletje. Breng de bessensap met het water en liet smaakje aan den kook. Vermeng het langzaam roerende met het griesmeel en dc suiker cn laat het roerende gaar koken (c.a. 10 minuten). Neem de pijpkaneel er uit cn giet do massa in een omgespoelden steonen puddingvorm en laat haar koud cn stijf worden. Dion den pudding op met vanillesaus. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). HET GEBRUIK VAN JOZO. Geachte Rodactic. In het Amersfoortsch Dagblad van 24 Fe bruari j.l. verscheen een artikeltje over „Het gebruik van Jozo", bedoeld als waar schuwing tegen gebruik zonder geneeskun dig voorschrift. Het verwondert en ver baasd mij dat, wanneer dc in genoemd ar tikeltje weergegeven feiten op waarheid berusten, de hoofdinspecteur der volksge zondheid niet reeds lang heeft ingegrepen. Of laat men dergelijko dingen, die schade lijk blijken voor de volksgezondheid, maar oogluikend toe? Geen geneoskundige zal, dunkt mij willens cn wetens, het gebruik van zoo'n gevaarlijk goedje voorschrijven, want ook de Nederlandsche artsen zijn im mers op de hoogte van wat er in de Mtin- chener Mod. Wochcnzcitschrift over dit zout cn andero kwakzalverijen gepubliceerd wordt. Het verdient aanbeveling dat de ter zake bovoegde medici cn chemici zich eens gaan bemoeien met dergelijke gevallen cn het daarheen weten te leiden dat al dezo quasi- geneesmiddelen, die niets anders zijn dan kwakzalverijen, uit den handel geweerd worden. Bij de verkoop van dcrgl. rommel (zalfjes, drankjes en pilletjes), die met groot reclamegeschetter aangeprezen wordt, spinnen alleen dc producenten zijde. Meestal zijn bij dergelijke kwakzalverijen toelichtende plaatjes en beschrijvingen in alle mogelijke talen gevoegd, ten einde de zaak meer aanlokkelijk tc maken en do patiënten, behept met werkelijke of in ge heelde ziekten, eerder tot koop te verleiden. In de meeste gevallen zijn deze, van nul en geen waarde zijnde, kwakzalverijen on schadelijk en verliest de kooper alleen zijn duur geld. In ander gevallen echter, zoo als bij het gebruik van Jozo (vermold in gonoemd artikeltje) ondervinden de men- schen do schadelijke gevolgen aan den lijve. Het zoude van groot voordeel zijn, wan neer de medische autoriteiten der volks gezondheid in do dagpers op geregelde tij den lijsten laten publiccercn van alle, meestal buitenlandschc, kwakzalverijen, die in den handel worden gebracht met het alleenigc doel om de menschen het geld uit de zakken te kloppen. Op magnetiseurs cn pseudo- geneeskun digen wordt wol gelet en deze menschen worden strafrechtelijk vervolgd, maar fa bricage en verkoop van kwakzalverijen, die de volksgezondheid in gevaar brengen, wordt schijnbaar toegestaan. Hier is toch „something rotten"? Iedereen, met werkelijke of ingebeelde ziekten behept, is het daarom aan te ra den, geen waardelooze kwakzalverijen te koopen cn liever naar den arts te gaan, dio hem onderzoekt en por recept de in te ne men medicamenten voorschrijft. A. F. W. WUNSCH. OMREKENINGSKOERSEN. Off NoL Niet Off. 6 Maart 7 Maart 12 uur Londen t 8.67 8.70 Berlijn 58.87*4 58.90 9 82 9 82 Brussel 34 80 34.80 48 27*4 Kopenhagen 38 80 Oslo Stockholm U 1 New-York Milaan t 7.62*4 Medegedeeld door de Rotterd, Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3