A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 per flesch f 1.45. per anker f58.— DE WIJZIGING VAN DE DRANKWET NIEUW PARIJS A. H. VAN NIEUWKERK N.V. IN MASSA'S SLIJTERIJ OPMERKINGEN VAN DE TWEEDE KAMER Ook voor Huishoudelijke Artikelen LANGESTRAAT 35 DE POSITIE VAN DEN GULDEN ONTBOEZEMING VAN EEN JANTJE Nieuwe UitËaveo WIJNHANDEL Radioprogramma Onze Postvliegers onderweg U ZULT TEVREDEN ZIJN WANNEER U BIJ ONS KOOPT. NIET ALLEEN DOOR DE GEWELDIGE KEUZE DOCH WIJ LEVEREN ONDER VOLLE GARANTIE Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 1S MODELKAMERS HUMORHOEKJE jr, Het dansen in vergunnings en verlofslokaliteiten Aan het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 1. 56, 76, 79 en 81 en toevoeging van art 81a der Drankwet wordt ontleend: Zeer vele leden onder wie ook ver scheidene voorstanders v. d. desbetreffende regeling betreurden het, dat de regeering gemeend heeft in dit ontwerp naast eenige andere wijzigingen, voorschriften te moeten opnemen met betrekking tot het geven van gelegenheid tot dansen in localiteiten, waar voor een vergunning of een verlof A is verleend. Naar hun meening is het uiterste, wat de regeering kan vragen van een tak van de volksvertegenwoordiging, welken zij heeft ontbonden, dat die zaken worden afgedaan, welke óf zeer spoedeischend óf hoogst eenvoudig zijn. Kunnen de overige in het ontwerp vervatte wijzigingen als zoo danig worden beschouwd, van die, welke op hot dansen betrekking heeft, kan nog het eon noch het ander worden gezegd. Met kiem drongen deze leden er dan ook op aan, dat art II van het ontwerp zal worden teruggenomen. Eenige andere leden konden aan de op dit punt voorgestelde regeling een zóó groo tr waarde toe, dat zij die in het ontwerp behouden zouden willen zien blijven, opdat gewaarborgd zij, dat zij nog in deze zit tingsperiode wet wordt Eenige leden zouden het gestelde in art. 1 sub c der Drankwet als volgt gelezen wil len zien: „verkoopen van sterken drank in het klein: verkoopen van dien drank bij hoeveelheden van minder dan vijf liter aan houders van een vergunning, in dit artikel genoemd onder e, f, g, h en i en van min der dan tien liter aan anderen." Ter toe lichting voerden zij daarbij aan, dat bet, gezien don zeer hoogen accijns, in bet bij zonder in de tegenwoordige omstandigheden voor vele caféhouders zeer bezwaarlijk is, 10 liter tegelijk af te nemen. Naar zij daar aan nog toevoegden, zullen de slijtersbedrij- ven van deze wijziging geen nadeel onder vinden, wijl bij 5 liter alleen aan vergun ninghouders zal mogen worden uitgesla gen. Voorts bepleitten enkele leden nog een wijziging van art. 39 lid 1 letter b, voorzoo ver het aldaar bepaalde betreft de vermel ding op de flesschen enz. van het alcohol gehalte. Het bedoelde voorschrift toch is letterlijk genomen, niet voor uitvoering vat baar gebleken. Zij gaven dan ook in over weging het voorschrift te doen vervallen. Mochten daartegen onoverkomelijke bezwa ren bestaan, dan bevalen zij aan, het te wijzigen in dien zin, dat niet van alcohol gehalte, doch van „maximum-alcoholgehal te" zou worden gesproken. Verschillende leden wenschten hot getal „twintig" voor het aantal graden voor het bepalen van hot alcoholgehalte, te wijzigen in „vijftien". Verscheidene leden meenden geheel afgescheiden van de vraag, of dit gedeelte van het ontwerp thans verder door de Ka mer behoort te worden behandeld hun instemming te moeten geven met de oplos sing, tot welke de regeering met betrekking tot het dansen in vergunnings- en verlofs lokalen is gekomen. Opgemerkt werd, dat de vraag kan rijzen, of, indien de onderhavige bepaling wet zal zijn geworden, het dansen in voor het pu bliek toegankelijke localiteiten, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, bij gemeentelijke verordening zal kunnen worden verboden. De leden, hier aan het woord, meenden, dat deze vraag in ont- kennenden zin moet worden beantwoord. „De gemeenteraad" zoo bepaalt het ar tikel „kan bovendien bij plaatselijke ver ordening nadere voorwaarden stellen." Het uitvaardigen van een verbod zou niet zijn het stellen van voorwaarden. Sommige dezer leden hadden tegen deze uitsluiting van de mogelijkheid van ge meentelijke dansverboden bezwaar. Anderen konden zich daarmede juist zeer wol ver eenigen. Verscheidene leden verklaarden zich met de in het eerste lid van art. IV voorgestelde wijziging geenszins te kunnen vereenigen De bedoeling van den wetgever van 1931 was, aan het pachtstelsel radicaal een eind zijn hor steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLAP.E' en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK TeL 292. te maken. Echter is, omdat er talrijke pacht contracten loopende waren, den belangheb benden een jaar tijd gegeven, om de be staande pachtverhoudingen to liquideeren. Wordt deze termijn nu met een jaar ver lengd, dan wordt ook het bereiken van hot beoogde doel weder een jaar uitgesteld. Daarbij komt nog, dat do belanghebbenden zelf verdeeld zijn: over het algemeen jui chen de vergunninghouders de verlenging toe, doch achten de pachters haar niet ge- wenscht. Sommige leden gevoelden dat de abnor male tijdsomstandigheden, welke door den wetgever niet waren voorzien, het liquidee ren van de pachtverhoudingen zeer be moeilijken. Dit zou voor hen een reden kunnen zijn, hun stem aan dit voorstel te geven. Intusschen waren er onder hen, die reeds thans wenschten te verklaren, dat zij in geen geval tot medewerking aan het toe staan van een verdere verlenging dan de thans voorgestelde bereid zouden worden gevonden. Vele andcro leden achtten het, gezien de huidige economische situatie, toe te jui chen, dat de regeering het initiatief tot deze wijziging heeft genomen. Eenige leden vroegen of het geen aanbe veling verdient do mogelijkheid te openen, dat uitzonderingen worden toegelaten op den regel, dat een overschrijving, als be doeld in art. 79 lid 1 slechts ten name van den pachter van 1 Mei 1931 kan plaats vin den. Ook ten aanzien van het tweede lid van art. 79 zouden zij het toelaten van uitzon deringen willen zion mogelijk gemaakt, dat do overschrijving beperkt is tot hen, die op 1 Mei 1931 den houder van de vergun ning in de uitoefening van hot bedrijf ver vingen. Den gouden standaard zullen wij onder géén voorwaarde loslaten", zegt mr. Trip Het „Amsterdamsch Effectenblad" heeft heden een kort onderhoud gehad met den president van de Nederlandsche Bank. Mr. L. J. A. Trip. Op de vraag, welke de gevol gen konden zijn van een depreciatie van den dollar, kreeg het blad dit karakteris tieke antwoord: „Wij gaan door. De gou den standaard zullen wij onder géén voor waarde, wat er ook gebeurt, loslaten." Wroeging onder Europeesch marinepersoneel Soerabaja, 6 Maart Aneta). „Neen mijnheer, ze mogen zeggen wat ze willen, maar dit staat vast: de Hollandsche Jannen hebben de gevolgen van hun aanvankelijk ageeren tegen de salariskorting niet over zien, anders hadden zij het heusch niet zoo ver laten komen. En U kunt dit van mij aannemen, al loggen ze bij wijze van spre ken straks een korting van tachtig procent op de gages van het Marine-personeel, dan zullen wij dat nog nemen. De wroeging onder het Europeesche Ma rine-personeel over den klap, der Mar»ne door het gebeurde toegebracht, is to groot dan dat wij ons aan eenigerlei verdere actie zouden willen bezondigen", aldus een ont boezeming van een korporaal bij den onder zeedienst tijdens een onderhoud dat een re dacteur van het „Soer. Handelsblad" met hem had. „En weet u wat wij nu zoo graag zou Jen willen? Dat er nu werkelijk iets gebeurde opdat wij zouden kunnen toonen dat men op ons wol en degelijk kan vertrouwen, dat wij niets liever willen dan de Hollands :he vlag te verdedigen. Het klinkt misschien gek dat wij wonschen, dat er iets zal ge beuren, vooral in deze tijden nu het in do Pacific dreigt, maar die wensch komt al leen voort uit het feit, dat wij ons terneer geslagen voelen door het groote wantrou wen waarvan de burgerij na al die ellende jegens ons blijk geeft. Niet dat de burgers daarmede heelemaal ongelijk hebben, o neen, maar wij zouden juist zoo graag too nen dat onze kern nog opperbest is en dat Holland nog best op Jan kan vertrouwen als het noodig is, vooral nu het kwaad is uitgesneden." Verdergaande verklaarde de korporaal dat het jammer is geweest, dat men in den beginne een vergadering tus- schen de korporaals en minderen eencr- zijds en onderofficieren anderzijds heeft verboden." Geen enkele onderofficier heeft dienst geweigerd. Allen zijn absoluut loyaal gebleven en U weet zij hebben toen apart vergaderd om te protesteeren tegen de sa lariskorting, maar dit was zuiver wettig protesteeren zonder de minste bedoeling om tot tumult of dienstweigering te komen. En onder die onderofficieren zitten meerdere sprekers die een vergadering weten teove- tuigen. Daaraan ontbreekt het bij ons nogal. Als wij nu zoo'n gecombineerde vergadering hadden gehad zou van de onderofficieren allicht invloed ten goede zijn uitgegaan op de korporaals en minderen en missch'cn zou dan nog veel voorkomen zijn geworden, wat nu heeft plaats gehad". VERLENGING DIENSTTIJD VOOR PENSIOEN. Batavia, 4 Maart (Aneta). Dc Java- Bode" meldt, dat de Regeering accoord ging met de voorloopigo verlenging van den diensttijd benoodigd voor het verkrijgen van pensioen met vijf jaar en de overgangs bepalingen voor de nog dienenden. Thans werkt het Departement van Finan ciën een ontwerpverordening uit. SCHILDERIJEN VAN HJK. DE KONINCIN Batavia, 6 Maart. (Aneta). De tentoon stelling van schilderijen van H.M. de Ko ningin is gisteren gesloten. In totaal werd de tentoonstelling bezocht door 4000 perso nen. De opbrengst bedraagt circa 3900. De collectie wordt heden naar Bandoeng over gebracht. CURASAO'S FINANCIËN. Willemstad, 5 Maart. (Aneta). De in komsten van Curasao bedroegen over 1932 6.879.000.Dc raming dezer ontvang sten bedroog 6.539.000.—. Een voorloopi- ge berekening van dc uitgaven komt tot 336.000. In het jaar 1932 werden op kasvoorschot- ten afbetaald 1.100.000, waardoor deze kasvoorschotten zijn gedaald tot 6.915.000. „De koordirigent", door Ant Averkamp. Uitg. J. J. Lispet, Hilversum. Musica-BIbliotheek no. 10. Het is mij, eerlijk gezegd, niet recht dui delijk geworden, voor welke categorie van koordirigenten de heer Averkamp dc reeks causeerende artikelen, welke in dit boekje verzameld zijn, heeft gedacht. Aanvanke lijk, wanneer men de zéér elementaire wen ken leest, denkt men dat deze te boek ge steld zijn ten genoege, of incer nog: ten nutte van dc talrijke amateur-dirigenten, die in ons land vooral op kleine plaatsen door toevallige omstandigheden met het stokje in de hand voor een koor zija terecht gekomen. Voor deze koorleiders, die, zooals do schrijevr terecht opmerkt, gewoonlijk min of meor verdienstelijke pianisten zijn, zon der echter van den zang eenige notie te hebben, is et wel gewenscht de aandacht eens te bepalen bij onderwerpen als: uit spraak, adomhaling, toonaanslag, register- verdeeling, intonatie, maatslaan etc. etc. Zij kunnen dan ook uit dit boekje zeer veel leeren! De heer Averkamp, destijds een gróót koordirigent in den lande, is iemand met rijke ervaring op het gebied van koor zang cn -directie, ,JHij weet door-en-door waar een kundig koorleider op moet letten, wil hij werkelijk goede resultaten bereiken. Resultaten, wclko niet alleen blijken uit een competente uitvoering, maar evenzeer uit de natuurlijke, doelmatige wijze, waarop de zangeressen en zangers hun stem gebrui ken. Een nuttige wenk betreffende de adem haling zij hier geciteerd: „Het is reeds lang algemeen aangenomen, dat men de gecom bineerde borst- en buikademing in toepas sing dient tc brengen. Als men rustig door den neus inademt, zoo ongeveer alsof men de geur van een bloem opsnuift, en geve dan acht vooral de schouders niet op tc trekken, dan vullen zich de longen van zelf met een geweldlgo hoeveelheid lucht. Daar voor moet men de buikspieren spannen en den adem een oogenblik vasthouden". Doch verderop gaat dc schrijver wenken geven aan de dirigenten van oratoria; racn- schen dus, die het aandurven, koor, orkest en solisten tegelijk onder hun diroctic te nemen. En tenslotte zelfs aan de leiders van koren in de opera's, in dc muziekdra ma's van Wagner! Komaan, dat gaat wel wat ver. Want oratorium-dirigenten, die nog het a-b-c van dc zangtechniek moeten leeren, zullen hopelijk sporadisch voorko men Qn zoo zij zich nog hier of daar weten te handhaven, zullen zij waarlijk door een boekje als het onderhavige te lezen, niat plotseling tot volwaardigheid opklimmen. En opera-koorleiders plegen niet gerecru- teerdto worden uit muzikale analphabeten. Neen, het ware wcnschelijk geweest, wan neer de schrijver zich uitsluitend had be paald tot de categorie, op welke hij zijn betoog aanvankelijk instelde: de muzikaal en vooral zangtcchnisch onvoldoend ont wikkelde lieden, die, eenmaal in een der gelijke functie te werk gesteld, er nog zoo véél mogelijk van willen maken. ITot beste resultaat, dat men van dit boekje kan ver wachten, is: dat de brekebeenen, die in deze artikelen ontdekkingen hebben moeten doen, zich ijlings naar een zangpaedagoog begeven! Al is het boekje in den opzet wat rhap- sodisch cn tweeslachtig geworden, toch kan mon er naast de didactische waarde de doordachte cn boeiende betoogtrant in waardeeren, (alleen: hoe stelt de schrijver zich het „uitschudden" van een kind of van badwater voor?) den zin voor historische oriëntatie en de propaganda voor een sti listisch verantwoorde uitvoeringspraktijk. WOUTER PAAP. Gids van Zoetermeer—Zegwaart. Bij het Nationaal Uitgevers- en Reclame bureau to Vlaardingen is een gids voor de gecombineerde dorpen ZoetermeerZeg- waart verschenen- Het boekje bevat een voorwoord van den burgemeester dezer ge meenten, den heer L. R. Middelberg, en geeft verder tal van bijzonderheden aan, die kunnen bijdragen tot meerderen bloei cn grootore bekendheid dezer nijvere dor pen. De uitgave bevat verschillende ge slaagde illustraties. Woensdag 8 Maart. Huizen.' N. C. R. V. 8.00—9.00. Schriftlezing en meditatie, tc verzorgen door ds. P. A. A. Klüsener, Ncd. Herv. predikant, te Vinkeveen. Zang door het Vrouwenkoor der Chr. Gera. Zangver. „Excelsior" te Maaresen. Directeur: Dick Zijlstra. Onderwerp der Meditatie: Psalm 121. 9.00—9.15. Spreker: Mr. G. A. Diepenhorst, te Zeist, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Onderwerp: „Ons schoone Sticht". 9.15—9.45. Concert, te geven door een kwintet van Utrechtscho Musici, o.l.v. Piet van den Hurk. 9.45—10.00. Spreker: de heer J. Molen kamp, wethouder van Breukelen. Onder werp: „Noord-West, Hier is het best!" 10.00—10.30. Vervolg concert door een kwintet van Utrechtsche Musici, o.l.v. Piet van den Hurk. 10.30—11.00. Morgendienst, te leiden door ds. J. Stellwag, Ev. Luth. predikant, te Utrecht. Zang door mej. Sophie Volkers. Begeleiding van mej. Jans Witting. Beiden te Utrecht. Onderwerp: „Jezus in Gethse- mané" (Markus 14 3242. 11.00—11.45. Liederen- cn pianorecital door mej. Sophie Volkers en mej. Jan6 Witting. 11.4512,00. Spreker: de heer H. M. Olden- hof, burgemeester van Lopik. Onderwerp: „Uit het land van Lek en IJssel". 12.00—12.15. Politieberichten. 12.151.00. Concert door het Utrechtsch Stedelijk Orkest, o.l.v. Henri van Goudoe- vor. 1.00—1.15. Spreker: dc heer H. Botterweg, wethouder van Utrecht. Onderwerp: „Utrecht als markt- en Jaarbeursstad". 1.152.00. Vervolg concert door het U. S. O. o.l.v. Henri van Goudoever. 2.00—2.45. Concert door het Utrechtsch Militair Dubbelkwartet, Directeur: Chr. Karstens. 2.453.00. Spreker: de heer J. de Geit, wethouder van Vecnendaal. Onderwerp: „Veenendaal cn omgeving". 3.00. N. C. R. V.-klok. 3.003.45. Zang door het Kinderkoor van „Laus Deo", te Zeist, en het Chr. Kinder koor, te Doorn. Directeur: Dick Zijlstra. 3.454.00. Spreker: de heer L. M. Kalmijn, te Utrecht Onderwerp: „Het bezoek van Willem van Oranje aan Utrecht in 1577". 4.005.15. Volkszang door en voor dc Jeugd, o.l.v. Hester Wegerif, Utrecht. Bego- leiding van mej. Jans Witting, piano. Mu ziek van hot Fluitistencorps der Chr. Gymn. Verccniging „Fraternitas" te Utrecht. Di recteur: H J. v. d. Laan. 5.15—6.00. Concert vanuit de St. Joriskerk te Amersfoort. Zang door het Ned. Herv. Kerkkoor te Amersfoort. Directeur: A. J. C Mooy. Het orgel wordt bespeeld door den heer G. v. d. Burg, te Amersfoort, 6.00—6.15. Spreker: Mr. Joh. H. Scheurer, secretaris dei Kamer van Koophandel, te Amersfoort. Onderwerp: „De Stichtschc Vallei". 6.157.00. Vcrvolg-concert vanuit de St. Joriskerk, te Amersfoort. 7.00—7.30. Op last van den minister van Waterstaat afgestaan. 7.307.45. Politieberichten. 7.458.00. Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.30. Propaganda-avond in „Tivoli" 2—3 2—3 3—3 4—3 5—8 6—3 Amsterdam Parijs Marseille Rome Athene Mersamalruh Cairo Rutbawells Bagdad Boeshir Dj ask Karachi Jodpoer 6—3 Allahabad Calcutta 5—3 Rangoon 4—3 Bangkok Koh-Lak Medan 3—3 Batavia 3—3 Bandoeng Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 9 Maart voor: Fragment uit „Geld", Sinclair. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.01. Klein-Orkest o.l.v. Paul Duchanl I.45. Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00. Vrouwenuurtje. In samenwerking met den Bond van Soc. Dem. Vrouwen- clubs. Mej. Hermien v. d. Heiden spreekt over: „Vrouw en meisje van vroeger". Gra- mofoonmuziek. Mevr. H. Straalman-Kre- mcr spreekt over: „Eén en negentien". Gra- mofoonmuziek. 3.00. Voor de Kinderen met medewerking van Cor Steyn, accordeon en orgel. Tooneel o.l.v. Willem van Cappellen. Oom Henk, vraaguurtje. (3.15 Morse-tijdsein). Orgel. 5.30. Orgelspel door Joh. Jong op bet Standaart-orgel, met zang van Alb. de Booy. 6.00. Mandoline-ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 6.15. Dc Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot met zang van Alb. de Booy. 6.50. Mandoline-Ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 7.00. S.D.A.P.-kwartiertje. Overzicht van de afgeloopen week door Jan Oudegeest, voorzitter der S.D.A.P. (7.15 Morse-tijdsein). 7.20. Muziek van dezen tijd. Uit te voeren door orkest o.l.v. Piet Tiggers. 8.00. Herhaling van de S. O. S.-berichten. 8.05. De Vakbeweging. XVI. De erkenning van de vakbeweging. „Het arbeidsrecht" door mr. S. Mok. 8.25. Leoncavallo-programma (geboren 8 Maart 1858). Uit tc voeren door Orkest o.l.v. Hugo de Groot mot medewerking van He* Iène Ludolph, sopraan, en Paul Perlot, bariton. 9.05. Ir. J. W. Albarda licht het verkie zingsprogram der S. D. A. P. toe. Rede, uit gesproken op het congres te Nijmegen, van Zondag 5 Maart. 10.50. Gramofoonmuziek. II.00. Persbureau Vaz Dias. 11.10. Gramofoonmuziek (11.15 Morse-tijd sein). te Utrecht. Sprekers: Ds. B. C. Koolhaas, Ned. Herv. predikant, te Utrecht. Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Geref. predikant, te Utrecht. Medewerking van: Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin", te Utrecht. Directeur: A. J. H. N. Kragting. Chr. Gem. Zangver. „Laus Deo", te Zeist. Chr. Gem. Zangver. „Excel sior", te Maarssen. Directeur: Dick Zijlstra, to Utrecht. Begeleiding: Utrechtsch Strijk- ensemble. 9.15. Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.3011.30. Concert, te geven door de Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin" te Utrecht, Directeur: A. J. H. N. Kragting. H ilvorsum V. A. R. A. 8.0L Gramofoonmuziek. (8.15 Morsetijd sein). V. P. R. O. VV 10.00. Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15. Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Rolien Numan draagt Het Jongmensch„Wie is die nijd# kijkende kerel toch die daar voorbij komt? Het meisje„O, vraag me niet dat alle maal te verklaren. Ik zal straks mooite noeg hebben, hem uit te leggen wie JU bent.".-(London Opinio»)*^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6