DE EEMLANDEU UTRECHTSCHE BOTERSPRITS Beursoverzicht Vrijdag 10 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 216 ROOSEVELT OPENT HET CONGRES 6 uur 23 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE L. J. LUYCX ZOON BECHSTEIN PIANO'S Fa. R. v. d. BURG BAKKERIJ „DE STANDAARD" SOESTERWEG 71-73-75 - TELEFOON 995 De fijnste kwaliteit AMERSFOORtSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 2.10. per maand 0.75, per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Blnnealaod franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van een oewijsnummef elke regel meer f0 25 Llefdadlgheids-advertentlën VOOr d# helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KE1T]ES bi) vooruitbetaling 1—5 regel* 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.— Bewijsnummer extra f 0.05 Hitier maakt schoon schip. Consolidatie van de verworg ven macht. Men kan niet bepaald zeggen, dat de re geering-Hitier te kort schiet in het afreke nen met haar tegenstanders en het oprui men van alle beletselen, die de dictatoriale uitoefening harer macht in den weg staan. Reeds geruimen tijd voor de verkiezingen pam zij krasse maatregelen tegen de Mar xistische partijen: sociaal-democraten en communisten, terwijl ook het centrum, al werd dit niet zoo hardhandig aangepakt, niet gespaard werd. Huiszoekingen, arresta ties, het verbieden van bladen, optochten en vergaderingen enz. moesten alle dienen om de oppositie de ontplooiing harer acti viteit onmogelijk te maken. Onder deze omstandigheden behoeft het niet te verba een, dat tal van communisten, wien de Duitsc.be bodem te warm onder de voeten werd en die er do voorkeur aan gaven aan een arrestatie te ontkomen, in grooten ge tale hetzij op legale, hetzij op onwettige wijze <ver do grens probeerden te komen. Vooral namen velen de wijk naar Rusland, maar ook trachtten vele communisten zich in andere landen te vestigen. Vele staten zijn echter niet gediend van de roode broe ders, zoodat een verscherpte grensbewaking is ingesteld en herhaaldelijk zich gevallen voordoen, dat communisten en andere uit wijkelingen op de scheidingslijn van twee landen worden ingerekend en weer terug gestuurd naar Duitschland. Dat is stellig voor hen niet prettig, doch, wanneer niet alle teckenen bedriegen, staat den commu nisten nog veel meer te wachten. De rijks minister van binnenlandsche zaken, Frick, heeft n.l. te kennen gegeven, dat het succes, hetwelk de rijksregeering bij de jongste ver kiezingen heeft behaald, haar den plicht oplegt een einde te maken aan het Marxis me. Frick wil daarom den communisten do gelegenheid benemen zitting te hebben in de parlementen der steden, landen en van het rijk. Merkwaardig was vooral zijn uit spraak, dat de communisten, wanneer op^J Maart, het begin der lente, de nieuwe rijks dag bijeenkomt, „door dringende en nut tiger werkzaamheden verhinderd zullen zijn deel te nemen aan de zittingen." Hij voegde hieraan nog toe, dat do hceren, waarmee dan de communisten zijn bedoeld, in concentratiekampen in de gelegenheid zullen worden gesteld weer aan vruchtdra- genden arbeid te wennen. En wanneer zij in de concentratiekampen niet tot inkeer komen, dan „zullen wij hen op den duur onschadelijk welen te maken." Niet alleen echter zijn de nazi's vervuld van haat tegen do communisten, doch ook beschouwen zij de Joden als minderwaar digen, die volgens ben niet in de omgeving der edele Germanen thuis hooren. De anti- semietische gezindheid der nazi's is trou wens overbekend en is de laatste dagen herhaaldelijk tot uiting gekomen in talrijke demonstraties tegen Joodsche warenhuizen: het publiek werd belet deze winkels binnen te gaan, terwijl spreekkoren werden ge vormd om de kooplustigen ertoe aan te sporen alleen in Duitschjï, niet in Joodsche zaken, waren te koopen. Vcrschillendo Joodsche firma's hebben in arren moede da,n ook reeds besloten hun zaken te slui ten. Een ander algemeen verschijnsel, hetwelk moet aantoonen, dat de breuk met het re- publikoinsche verleden volkomen is, be staat in het hijschen der keizerlijke zwart- wit-roode en van de swastikavlag der Hitlerianen, terwijl overal de zwart-rood- gouden vlag van het republikeinsche Duitschland wordt verwijderd. Zelfs is reeds de swastikavlag op het gebouw van den Pruisischen landdag geheschen, doch dit feit heeft eenige moeilijkheden met do coalitiegenooten in 't leven geroepen. Do Hitlerianen, gezien de sterkte hunner par tij, meenen, dat hun de meeste rechten toe komen. doch zij hebben er tenslotte toch genoegen mee genomen, dat ook de zwart- wit-roode vlag, waaraan de Duitsch-natio- nalen zijn verknocht en de wit-zwarte vlag, de Pruisische, van het gebouw zullen wap peren. Het meeste opzien heeft echter het feit gebaard, dat de rijksregeering, die beweert voor een gezond federalisme te zijn, in haar zucht, om overal in Duitschland een uniforme politiek in 't leven te roepen en die uit dezen hoofde niet gedoogt, dat d-_ eene of andere landsregeering een andero politiek voert dan de rijksregeering, niet alleen in Pruisen en andere landen een re- geeringsreorganisatie in rijkszin heeft ge forceerd, maar thans ook heeft ingegrepen in den toestand der Zuid-Duitsche staten. Zoo is er gisteren een rijkscommissaris voor Beieren aangewezen, generaal Von Epp, die ook de leiding over do Beiersclic politie op zich heeft genomen, zoodat do politie van geheel Duitschland thans wordt gecontroleerd door de nazi's, uit wier S.A. en S.S.-organisaties bovendien hulppolitie wordt gerecruteerd. Ministerpresident Held beeft wel geprotesteerd, zooals ook verzet is aangeteekend van de zijde der andere Zuid-Duitsche staten, maar tenslotte zal hij zich bij de feiten moeten neerleggen en ge- doogen. da^ Beieren feitelijk van Berlijn uit wordt bestuurd. Ongetwijfeld is het van de regeering-Hitier een wijze tactiek geweest om een Beier tot rijkscommissaris aan te wijzen, maar Beieren blijft het als iets pijn lijks gevoelen, dat het niet meer baas in eigen buis is, terwijl de gezagsmiddelen van den staat voldoende waren om aan den eenen kant orde en rust te handhaven, aan den anderen kant de communistische buitensporigheden te bestrijden. Generaal Von Epp heeft wel verklaard, dat Beierens rechten niet zullen worden aangetast, maar ministerpresident Held en velen zijner landgenootcn denken daar wel ecnigszins anders over. In elk geval gaan Hitler en de zijnen door met overal hun macht te consolidee- ren en de dictatuur zoo volledig mogelijk te maken Tegpn anti-constitutioneele maat regelen zien zij niet op, doch zij probeeren natuurlijk eerst zonder wrijvingen tot be paalde oplossingen te komen. Vandaar dat Von Papen voornemens is met prelaat Kaas, den leider van het centrum, te on derhandelen over de deelneming van het centrum aan de regeering. Doel van deze besprekingen is in den rijksdag dc vol machtenwet erdoor te krijgen, die met een meerderheid van twee-derde moet worden aangenomen, omdat zij een grondwet-wijzi gend karakter draagt. Principieel heeft hot centrum zich reeds bereid verklaard te de zer zake van gedachten te wisselen, doch men kin er reeds nu staat op maken, dat Hitier. hoe de besprekingen zich ook mo gen ontwikkelen, in elk geval zijn zin zal doordrijven. Een 5 milliard leening voor openbare werken waar schijnlijk N e w-Y o r k, 8 Maart. (II. N.) President Roosevelt is druk bezig met het opstellen van zijn program, om de noodige voorzie ningen voor de bankcrisis te treffen, ten einde dit Donderdag aan de buitengewone zitting van het congres te kunnen voorleg gen. Men verwacht, dat het congres na aan neming van de wet, waarbij aan den presi Jent buitengewone volmachten worden ver leend. op 11 Maart tot midden April zal uit eengaan. teneinde den president gelegen heid te geven zijn programma verder uit te werken. Naar verluidt, zal de regeering geen ga rantie van de bankdeposito's op zich nemen, daar zij niet het gevaar wil loopen de verlie zen te dragen der banken, die op ongezonden grondslag gevestigd zijn. Wèl is een scher pe contróle van de banken ontworpen. Ook wil Roosevelt een uniforme wetgeving voor de staatsbanken van alle 48 staten. Het motto der regeering blijft 'een gezonde va luta. Het ligt niet in de bedoeling een be paald punt voor den dollar vast te stellen om gouduitvoer te verhinderen, doch wèl zal het goudverkeer volgens het voorbeeld van Duitschland gecontroleerd worden. De vraag, of deze contróle al dan niet het prijs geven van de goudvaluta beteekent, is vol gens de opvatting vaiT Roosevelt slechts een kwestie van definitie. De stabiliteit van den dollar zal volgens de opvatting der offici- eele Amerikaanscho instanties in het inter nationale verkeer ten volle verzekerd zijn Over het tijdstip, waarop met de uitgifte van noodgeld zal worden begonnen, is door den minister van de schatkist nog geen be slissing getroffen. Woodin gaf te kennen, dat de thans afgekondigde beperkende be palingen voor het bankverkeer slechts ge leidelijk opgeheven zullen worden, teneinde te verhinderen, dat een te sterke stormloop op de banken zal ontstaan. Washington, 8 Maart. (V. D.) Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal do bood schap van Roosevelt in bet congres de vol gende punten behandelen: Geleidelijke hervatting der normale bank- werkzaam'neden; korte verlenging van het bankmoratorium, waarschijnlijk tot Maan dag; eisch tot blanco volmacht ter bestrij ding van de crisis; goudembargo voor onbt. paalden tijd; gelijke behandeling van staats- en nationale banken; drastische be zuinigingsmaatregelen; vermindering van belasting als stimulans voor de industrie en de bedrijfswereld. In de boodschap zullen waarschijnlijk geen détails ter sprake worden gebracht be treffende de hervorming der valuta enz., doch alleen de eisch tot blanco volmacht. Alle overige problemen, zooals de hulp aan de boeren, de prohibitie, de oorlogsschulden, zullen vooreerst op den achtergrond blijven. Men verwacht, dat Roosevelt een krachtigen druk zal uitoefenen op de goudhamsteraars. De Federal Reserve Bank heeft in den laat- sten tijd nauwkeurig aanteekening gehop den van alle goudopvragingen boven de tien dollar. N e w-Y o r k, 8 Maart. (II. N.) Naar ver luidt, bestaat het plan om voor een bedrag van 2 milliard federale reservebiljettcn uit te geven. De congreslelders weer bij Roosevelt. Washington, 8 Maart. (V. D.) Presi dent Roosevelt heeft hedenavond laat een Over wereldschokkende gebeurtenissen hebben we de afgeloopen week niet te kla gen gehad, ofschoon we zeker meer tevre den waren geweest, als ze niet waren voor gevallen. Intusschen zijn de gevolgen dezer gebeurtenissen nog lang niet te overzien. Wat moeten we bijv. verwachten van het nieuwe régime in Duuschland? Zeker is het, dat dit régime niet zal uitmunten door be zadigdheid en rust. Op het oogenblik houdt de nieuwe koers zich uitsluitend bezig met de binnenlandsche „zuivering". De revolu- tionnaire partijen wordt het bestaan onmo gelijk gemaakt, maar reeds begint het Hit- Ierbewind zich bezig te houden met de Jo den en zijn in enkele plaatsen reeds de groote Joodsche magazijnen verplicht ge weest hun zaken te sluiten, daar nationaal- socialisten de ingangen versperden. Minis ter Göring heeft officieel laten weten, dat dit optreden zijn goedkeuring wegdraagt. Dit is nog slechts een begin. Straks zullen ook de Joodsche bankiers en andere Jood sche ondernemingen het slacthoffer worden. En wat zal er dan terecht komen van den Duitschen handel, die voor een groot gedeel te in Joodsche handen is? Is dit de manier om de werkloosheid te onderdrukken? Wel wordt in Duitschland voortdurend gewag gemaakt van vlagvertoon, maar hoe staat het met de Duitsche financiën? Op het oogenblik schijnt er geen vuiltje aan de lucht te zijn en de Mark verkeert nog i volle glorie. Voorloopig hebben de gebeur tenissen in Duitschland dan ook nog geen invloed op de beurs uitgeoefend. Zelfs de gebeurtenissen in Amerika, die toch van direct belang zijn bij het economi sche leven hebben niet die opwinding in beurskringen veroorzaakt, die men had kun nen verwachten. Men heeft de voorloopigc opschorting van den gouden standaard, die intusschen uit Amerika weer is teöcnêcspro- ken vrij kalm opgenomen. Men wil blijkbaar niet op de komende gebeurtenissen vooruit- loopen, maar bovendien acht men het ver loop over there niet ongunstig voor de posi tie van de Amsterdamsche beurs, die veel kans krijgt om de plaats van Wallstreet in te nemen. Ook de geruststellende verklaring van den president van de Nederlandsche Bank, dat ons land in geen geval, wat er ook moge gebeuren den gouden .standaard zal prijsgeven, heeft er veel toe b.]gedragen om de rust ter beurze te handhaven. Ondanks deze geruststellende verklaring heerscht er bij sommigen toch nog een on bestemde vrees voor de valuta, hetgeen echter bij nadere beschouwing van het ge- heele economische leven niet zoo onbegrij- pelijk mag heelen. Bij al dc schokkende gebeurtenissen heeft de beurs zich goed gehouden. De lichte achteruitgang in het begin van de week is na Woensdag gevolgd door een opgaande beweging toen uit Amerika meer geruststel lende berichten binnenkwamen. Intusschen blijft het sein: „Weest op Uw hoede" ge heschen. nieuwe conferentie van congresleiders bij eengeroepen. De banken te New-York hebben heden voor verscheidene millioenen dollar aan goud terug ontvangen uit het publiek. De meeste stortingen geschiedden op nieuwe rekeningen, die direct opvorderbaar zijn. Bankvacantie in Guatemala. Guatemala, 8 Maart. (V. D.) Wegens financieele moeilijkheden der banken i6 bankvacantie ingesteld in Guatemala, Vrijdag heropening der „gezonde" banken. Washington, 9 Maart. (V. D.) Na lang durige beraadslagingen met de leiders van het congres heeft president Roosevelt beslo ten tot het nemen van dc volgende maat regelen: le. Heropening op Vrijdag a.s. der ge zonde banken. 2e. Verhooging van de ba;nkbiljettencir- culatie overeenkomstig de Glass-Steagall- wet en de federale reservebank-wet. 3e. Ingrijpende bezuinigingsmaatregelen. 4e. Een veelomvattend hulpprogram voor de werkloozen. In welingelichte Amerikaansche kringen wijst men erop, dat het door Roosevelt ge nomen besluit tot verhooging van de bank- biljettencirculatie geenszins inflatie betee kent in bijv. den Duitschen zin. De tegen woordige bankbiljettencirculatie bedraagt ongeveer 3.4 milliard dollars. Up grond van de Glass-Steagallwet kan de bankbiljetten circulatie met ongeveer 2.8 milliocn dollar? worden verhoogd, voordat de gouddekkings- grens van 40 is bereikt. Voorwaarde is daarbij, dat al het gehamsterde goud terug vloeit naar de federale reservebank. Men kan er vrijwel op rekenen, dat dit zal ge schieden, wanneer het algeraeene vertrou wen hersteld is. De rtgeering heeft alle fe derale reservebanken opgedragen, lijsten in te dienen van de bij hel federal reserve systeem aangesloten banken, die sedert Fo- bruari groote hoeveelheden goud hebben onttrokken. De regeering dreigt óf met we derinvoering van de oude oorlog6wet, waar door de regeering het recht had goud in beslag te nemen, óf met het invoeren van een goudbelasting. Met de oorlogswet kun nen straffen worden opgelegd tot een maxi mum van tien jaar gevangenisstraf of 10,000 dollars boete ol beide. Men verwacht, dat het congres de eiscben van Roosevelt heden zal inwilligen en hem een blanco volmacht zal geven. Washington, 9 Maart (V.D.) De Ame rikaansche federate reservebank heeft vol macht gekregen om zoo noodig voor een periode van vier weken met de uitgifte van bankbiljetten zoover te gaan, dat de gouddekking tot onder de wettelijko voor geschreven 40 daalt. De verhooging van de bankbiljettencirculatie heeft ten doel te voorkomen, dat nog meer baar geld aan het normale geldverkeer wordt onttrokken en voorts de waarde van den dollar zooveel mogelijk aan te passen aan de te verwach ten prijsstijging. Roosevelt verklaarde, dat bet program, hetwelk hij heden aan het congres wil voor leggen, de volgende drie punten bevat: le. verhooging van de oankbiljettcncircu- la tie 2e. blanco volmacht voor den president; 3e. een crediet van 500 millioen dollars voor de uitvoering van openbare werken aan de Tennesseerivicr en Musclehoals. Washington, 9 Maart (V.D.). Donder dagmiddag werd de zitting van het congres geopend. President Roosevelt heeft een „boodschap" voorgelezen. De gaanderijen waren tjokvol. Mevrouw Roosevelt had op de gaanderij plaats genomen. In do korte tusschenpoozen vermeidde zij zich aan een handwerkje. De congreszittiii^ werd, zooals gebruike- ijk is, geopend met gebed. Hierna las Roo sevelt de boodschap voor. Hij deelde mede, lat de heropening der gesaneerde banken zijn eerste taak zal zijn. Te dien einde eischl hij machtiging inzake het bankwezen ter bescherming van de beleggers en om epe culaties en overtredingen der bankwetten iloor de bankiers te verhinderen. De regee ring beveelt voorts aan een reorganisatie van alle niet als safe te beschouwen ban ken. Zij eischt een verruiming van dc Fe deral Reserve Bankwetten om een welge fundeerde valuta-uitbreiding te kunnen doorvoeren zonder daardoor do niet gefun deerde staatsschuld te vergrooten. Dc korte tijd heeft het niet mogelijk gemaakt een uitgebreid wetsontwerp voor de reorganisa tie op te stellen. Hij, Roosevelt, zal zoo 6poe dig mogelijk nieuwe besluiten aan het ka binet voorleggen, welker goedkeuring door het congres dringend geboden is. Roosevelt heeft het congres een 17 vel-grnot wetson werp doen toekomen, dat alle bizonderhe- den bevat betreffende de machtiging ten aanzien van het embargo op goud. den de viezenhandel enz. Waarschijnlijk zal een 5 milliard-leening worden uitgegeven voor openbare werken, in het bizonder met het oog op het Tennessee-plan. Hooge oorlogs pensioenen zouden met 25 worden ver minderd, hetgcer. per jaar met andere be zuinigingen in het geheel 1 milliard dol lar zal uitmaken. Huiszoekingen bij oppotters van gond mogelijk. New York, 9 Maart (V.D.). Bij beschik king van Roosevelt gaan de Amerikaansche federal reserve banken na wie den laatsten tijd veel goud hebben opgenomen. Gedreigd wordt, dut de recherche huiszoekingen zal doen, terwijl de namen zullen worden ge publiceerd, indien het goud niet direct wordt teruggebracht. OVERLEVENDEN VAN EEN SCHEEPSRAMP. Londen, 8 Maart. (H. N.) Te Hongkong zijn 345 overlevenden van het stoomschip Antoen geland, dat dezer dagen vergaan is. Een ander schip heeft elders 100 overleven den geland. Men vreest, dat bij de ramp on geveer 50 personen het leven hebben ver loren. TWAALF DOODEN DOOR AARDVERSCHUIVING. Lima, 9 Maart (V. D.) Uit Cusco wordt gemeld, dat tengevolge van een aardver schuiving van den Salvajinayacberg nabij Limatambo twaalf personen werden gedood, terwijl een aantal huizen werd bedolven. De aardverschuiving werd veroorzaakt door de hevige regens .van den laatsten tijd. BUITENLAND. Roosevelt opent het congres. (Eerste Blad, pag. 1.) Het conflict in 't Verre Oosten. (Eerste Blad. pag. 2) Macdonald's plannen te Genève. (Eerste Blad, pag. 2.) Hitiers optreden tegen Beieren. (Derdo Blad, pag. 1). BINNENLAND. Bij Venlo is een vliegmachine neerge stort. Drie gewonden. (Twocde Blad, pag. 1). Nederlandsche hulp aan Oostenrijk. (Tweede Blad, pag. 2.) Dc begrooting van het Zuiderzeefonds. (Tweede Blad, pag. 2). De wijziging der drankwet. (Tweedo Blad, pag. 2). j STADSNIEUWS. Mosterdpot als wapen (Kantongerecht). (Eerste Blad, pag. 3). Opvoering van „De Eerlijke Vinder" door Het Schouwtoonecl. (Eerste Blad, pag. 3). Lezing van den heer v. d. Broek uit Soes- torberg over Koninginneteelt. (Eerste Blad, pag. 3.) Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.6 te Bresluu. Laagste barometerstand 7-47.7 te Vestma- nör. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Do hooge druk over bet vaste land is bezig zich geleidelijk naar het Oosten te rug te trekken. Het depressiegebied bo- houdt zijn langgerektcn vorm, do as loopt daar meer Zuidwaarts en reikt van bezui den IJsland tot voor de kust van Portugal, terwijl een deel neiging vertoont om in N.O.-richting naar de Noorscbe zee te trek ken, schijnt het Z. minimum zich naar de zijde van de Golf van Biscaye en de Straat van Gibraltar uit te breiden. Hot gevolg van een en ander is, dat over geheel West- Europa een strooming van warme lucht van Z. streken tot ver naar het N. wordt gebracht, die tot in de Poolzee temperatu ren boven het vriespunt brengen. In bet N.W. en bij Horta stijgt de luchtdruk re gelmatig. Op het vaste land viel nergens neerslag. In de Noorsche zee en langs de Noorsche kust viel lichte regen. Het is te verwachten, dat het zachte weer zonder noemenswaardige regen nog zal aanhou den. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 CORSELETTES ook met binnenband. Van f 1.95 tot f 17,50. Verschillende fabrikaten. Het ideaal van den waren muziek liefhebber. De vertegenwoordiger ARNH.STRAA1 alléén bij:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1