DE LEIPZ1GER MESSE EN DE CRISIS li, INVLOED MERKBAAR Aandeel van Nederland M. H. VAN RAALTE M. H. VAN RAALTE 5D HET ACADEMISCH STATUUT SALON WESTERMEIER CO I FFÜRE De Duitsche industrie vraagt uitvoermogelijkheden (Van een bijzonderen V.D.-medcwcrker). Leipzig, S Maart. De economische crisis, die de wereld teis tert, doet zijn invloed gelden veel meer clan de politieke toestand in Duitschland zelf op de Leipziger Messe. Deze jaar beurs, de oudste en grootste ter wereld, blijft desniettemin de wereldmarkt, waar exposanten uit 25 verschillende landen, waaronder Nederland, hun producten aan bieden en waar bezoekers uit het dubbele aantal sialen komen om iiun inkoopen te doen. Elke jaarbeurs is in zekere mate de barometer van den handel; de Leipziger Messe is de barometer van den wereldhan del, ook nog in dezen tijd, waarin het in ternationale handelsverkeer ernstig belem merd wordt Vergelijkt men het aantal ex posanten ditmaal 6.292 (115.135 M expo sitieruimte) onder wie 662 uit het buiten land met het aantal van het vorige jaar. dan constateert men een vermindering met bijna een vijfde, voor wat betreft het aan tal Duitsche exposanten (5.630 tegen 6.707) slechts met 15 procent. Dit is een bewijs van de stabiliteit en het weerstandsvermo gen van de Leipziger Messe, daar zoowel de omvang van den wereldhandel als de afzet op de binnenlandsche markt in veel ster kere mate zijn achteruitgegaan. Relatief is de Deteekcnis van de Messe als econo- mischen graadmeter dus nog vergroot. Als exposant neemt Nederland (met Zwit serland) op deze Voorjaarsmesse de zesde plaats in. Negentien Nederlandsche onder nemingen zijn voor zoover wij kunnen nagaan hier vertegenwoordigd. Van de buitenlandsche exposanten neemt Tsjecho-Slowakije met 195 de eerste plaats in. Dan volgen Japan met 162, Oostenrijk met 78. Italië met 56 en Spanje met 51 exposanten. Industrie contra landbouw. De politiek heeft op de Leipziger Messe geen of bijna geen invloed. De verkiezings dag, die "samenviel met de opening der Messe, was-even rustig als altijd. Men ook do Duitschers zelf komt naar Leip zig om zaken en niet om aan politiek te doen. Grooto belangstelling bestaat echter voor de handelspolitiek, zoowel die van Duitsch land als die van andere landen. De Duit sche industrie eischt steeds luider de mo gelijkheid van uitvoer van haar producten. In Nederland vooral zal met spanning de ontwikkeling van de Duitsche handelspoli tiek gevolgd worden. Deze week nog wer den de Duitsche invoerrechten op eieren en kaas belangrijk verhoogd, waardoor voor al de Nederlandsche uitvoer wordt getrof fen. De Duitsche industrieelen en ook de leiders der Leipziger Messe begrijpen ech ter, dat deze handelspolitiek der Duitsche regeering ten behoeve van den Duitschen landbouw nadeeligen invloed op den uit voer moet hebben De catalogus van de Britsch-lndische collectieve expositie op de Leipziger Messe sluit met „Koopt onze pro ducten, dan koopen wij ook Uw fabrikaten" en de beteekenis van dezen zin wordt door de Duitsche industrie thans sterk gevoeld. „Ongeveer een vijfde deel van het Duitsche volk, dus ruim 10 millioen mensclien, lo ven direct en indirect van den uitvoer" aldus dr. Joh. Bleick, die ons een verkla ring gaf over de noodzakelijkheid van uit voer. voor de Duitsche industrie. En ver der, sprekende over de gunstige positie van de Duitsche industrie op de wereldmarkt, verklaarde deze bekende Duitsche eco noom „Voordat men deze gunstige positie van de Duitsche industrie op dc buitenland sche markten door een tegen het buiten land op autarkie gerichte handelspolitiek opgeeft, is het een dringende nationale plicht nauwkeurig te onderzoeken of het Duitsche economische leven door een af sluiting naar buiten wel verbeterd kan worden. Onze geheele economische struc tuur is er op gericht, dat een belangrijk deel van onze industrieproducten in het buitenland verkocht wordt. Wanneer men daarom dit deel van onze productie niet braak wil laten liggen hetgeen onze werkloosheid oneindig zou verlengen dan moet men haar door het openhouden der buitenlandsche markten de mogelijk heid van productieven arbeid laten." In officieele kringen in Leipzig blijkt men ook nu nog optimistisch gestemd. Men vermoedt, „dat de deviezen- en valutamoei lijkheden slechts van voorbijgaanden aard zijn en dat ook in de internationale douane verhoudingen een verbetering zal intreden, vooral dan, wanneer de Duitsche handels politiek zich niet eenzijdig vastlegt aan landbouw belangen, doch ook het levens recht van dè uitvocrindusirie erkent en dienovereenkomstig onderhandelingen met het buitenland gevoerd worden". Dr. Raimund Kohier, president van het directorium van het Leipziger Messamt, verklaarde bij de opening der Messe in ver band met de handelspolitiek voorts nog: ,!De maatregelen op het gebied der han delspolitiek hebben in 1932 de laatste res ten van de periode van vrijhandel vernie tigd. Ondanks alles blijft echter van de idee van dc internationale arbeidsverdee- bng de kern juist, dat de beste bevredi ging van de behoeften van allen dan be reikt wordt, wanneer dat land er voor «orgt, dat de meest natuurlijke ontwikke lingsmogelijkheden biedt Van dit beginsel moet ook do aanslaande economische we reldconferentie uitgaan". Op de Leipziger Messe die doze week ge houden wordt, zal dc Duitsche industrie ondervinden, dat het buitenland en vooral Nederland niet kan koopen, wan neer Duitschland den invoer van buiten landsche Nederlandsche landbouwt producten belemmert Vooral uit Nederland is het aantal bezoekers groot, grootcr nog dan het vorige jaar. Velen, die in verband met tjen politieken toestand Zaferdag voor de Messe niet vertrokken, zijn nA Zondag, toen bleek, dat alles rustig bleef te Leip zig, toch naar de Mcssestad gegaan. Naar schatting zijn ruim tweeduizend Neder landsche kooplieden naar Leipzig gekomen, waar zij kunnen koopen van Duitsche, doch ook van Japansche, Tsjechische en andere industrieën. Nieuwe bezoekers. Uit Leipzig wordt ons van andere zijde geschreven d.d. 7 Maart Do verwachting, dat na den verkiezings dag bet getal der bezoekers van de Leipzi ger Voorjaarsbeurs aanmorkelijk zou toene men, is niet beschaamd. Gisteren was dc levendigheid in de Messe-wijken opeens veel grootcr en hoewel de nieuwgekomenen in hoofdzaak Duitschers zijn, blijkt toch wel dat de afwezigheid van alle politieke stoor nissen menigeen uit het buitenland nog tot de reis naar Leipzig heeft doen besluiten. Juiste cijfers kunnen door het Messamt eerst later worden opgegeven, doch met hot tot nu too bekende is men omtrent het bui tenlandsche bezoek reeds zeer tevreden. Maandagmorgen heeft ondor veel belang stelling de opening plaats gehad van de „Erste deutscho Industriemesse Textil". De textielafdeeling, een voorname groep van de Leipziger Messe, bestaat reeds 12 jaar, doch er is nu een officieele verbinding tot stand gekomen met de hoofdorganisatie van de textielnijverheid. Het gevolg is geweest, dat de afdeeling textiel van het Rijksverbond der Duitsche industrie met medewerking van een aantaï toonaangevende firma's de bovenbedoelde collectieve tentoonstelling heeft tot stand gebracht Naar gemsjd wordt heeft de gang van zaken in de tex- tiel-afdeeling tot nu toe niet teleurgesteld. Door eenige industrieele verbonden in Duitschland is besloten tot een prijsherzie ning, hetgeen in dit geval nog niet gelijk staat met een verlaging. Bij een meubelin dustrie is het tegendeel het geval en is men veel eer van meening, dat de prijzen bin nenkort hooger zullen worden. Dit is reeds aanleiding geweest tot het doen van bestel lingen op deze voorjaarsbeurs, teneinde ge vrijwaard te zijn -voor latere verrassingen. De meubelgroep, die in dc laatste jaren bij voortduring is uitgebreid, heeft nu het. karakter van een „Reichs-Möbelmesse" ver kregen, waardoor haar beteekenis verder is toegenomen. Niet slechts op de „Erfinder-Mcsse", die trouwens meer den verkoop van patiënten en licenties tot doel heeft, ziet men nieuwe artikelen. Ze zijn feitelijk overal aanwezig, hetgeen door het Messebestuur met nadruk naar voren wordt gebracht, omdat vooral nu bij de depressie in zaken het nieuwe nog de beste kansen biedt. I-Iet is gewoonte ge worden nieuw uitgekomen artikelen zooveel mogelijk op do voorjaarsbeurzen te introdu- ceeren, daar deze van de halfjaarlijksche Messen de grootste zijn. Tegelijk kan dc fabrikant zich dan een oordeel vormen, of de bezoekers gunstig gestemd zijn voor zijn nieuw product, hetgeen hem tot handleiding kan dienen bij den verderen aanmaak. Op een gisteren geopend wegencongres heeft senator Puriselli, uit Milaan, een voordracht gehouden over de door hem in Italic gebouwde wegen voor het autover keer, welker technische hoedanigheid zeer wordt geroemd. Zijn rede had vooral bij de Duitsche toehoorders grooto aandacht, om dat men een uitbreiding van het wegennet voor automobielverkeer gewenscht acht, voor het doel zelf en als middel tot werk verschaffing. C. J. v. d. HOEF t De begrafenis. Den Haag, 9 Maart Mot plechtigcn eenvoud is hedenmiddag op „Oud-Eik-en- Duinen" het stoffelijk overschot van den dezer dagen alhier ovcrledon sierkunste naar C. J. van der I-Ioef icr aarde besteld. Tot degenen, die van hun belangstelling deden blijken, behoorden o.m. de rijksmunt meester dr. C. Hoitsema uit Utrecht, de di recteur der N.V. Koninklijke Begeer, jhr. ir. A. C. von Weiier, mede namens de ver- ceniging van Penningkunst en het Kon. Genootschap voor munt- en penning kunde, J. W. Teillers, namens de N.V. Vereenigde Blikfabrieken, J. C. Altarf en D. Wolkers, namens den Ned. Kring van Beeldhouwers. Voorts de beeldhouwers A. Tcrmote en H. M. Hagedoorn, de schilder Jac. Otterloo, de musicus J. Matla en vele belangstellenden en kunstbroeders. Aan de geopende groeve heeft jhr. ir. von Weiier den ontslapene herdacht als waarachtig kunstenaar en als mensch, die tijdens zijn leven veel schoons heeft ge wrocht sn wiens heengaan e'ozi 'groot ver lies voor de Hollandsche Nijverheidskunst is. Mede namens de door spr. vertegen woordigde besturen en namens de velen, die zich aan van der Hoef verplicht gevoe len, bracht jhr. von Weiier, den ontsla pene dank voor de toewijding, waarmede hij zijn kunstenaarslaak gedurende zoovele jaren heeft verricht. Een broeder dankte voor de betoonde deelneming. Onder de bloemstukken waren er van de N.V. Kon. Begeer, van de Gcro-Fabrie- ken, van den Ned. Kring van Beeldhou wers, alsmede van familieleden en vrien den. O AMERSFOORT LANGESTRAAT 34-36 Specialiteit in Wollen, Zijden en Katoenen Stoffen Wij ontvingen 'n overvloed van Nouveauté's in Voorjaars Mantelstoffen Wollen Japon-stoffen Angora en Composè-stoffen Wollen fancy-mousselines In voorraad de nieuwe collectie TOBRALCO'S EN VLISCO'S in zeer mooie nieuwe dessin-keuze O WMWAWA EG 30e NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES. 4, 5 en 6 Juli te Vlissingen. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft besloten om het 30e nationaal midaenstandscongres en dc algemeen© bondsvergadering dit jaar te houden op Dinsdag i, Woensdag 5 en Don derdag 6 Juli a.s. te Vlissingen. De verga deringen zullen worden gehouden in Hotel Britannia. Op voorstel van dc Algcmeene Winkeliers Vereeniging te Amsterdam heeft de alge- meene vergadering tc Arnhem besloten op het congres 1933 tc doen behandelen het onderwerp. De verzorging van den ouden dag van den middenstander. Het bondsbestuur ii voornemens hiervoor twee prae-adviseurs uit te noodigen, n.l. iemand uit dc praktijk van het midden- standslcven als hoedanig zich reeds be reid heeft verklaard de heer S. Roselaar te Amsterdam en een deskundige op ver- zekeringsgcbied. Op voorstel van den Bond van Klceder- makerspatroons in Nederland, is als twee de onderwerp gekozen: De --.rbeidsduur, in verhand met dc werkeloosheid, zulks mede in verband met de actucelc actie voor in voering van de i0-urigo werkweek De aan wijzing van een prae-aaviseur is spoedig te verwachten. Over een derde cortgresóndsrwcrp worden nog besprekingen gevoerde Wat de agenda der algemeene vergade ring betreft, kan worden geme'.d, dat op verzoek van dc Vereeniging van Handel, Ambacht en Nijverheid te Epe za' worden besproken: Het uitoefenen van nevenbe trekkingen door overheidspersoneel. DE HERZIENING DER WINKEL SLUITINGSWET. Adres van den Middenstandsbond Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft het volgende on der de aandacht van den minis'er van Eco nomische Zaken en Arbeid gebracht: In antwoord op de vragen, gesteld door het lid der Tweede Kamer den heer mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, heeft Uwe Excellentie onlangs medegedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging der Winkel sluitingswet in voorbereiding is. Het heeft echter do aandacht getrokken, dat op de onlangs gepubliceerde lijst van wetsontwer pen, waarvan do behandeling met de Sta- ten-Generaal door de Regeering, ook na het besluit tot Kamerontbinding op termijn, op prijs wordt gesteld, niet voorkomt het hierbedoelde wetsontwerp tot wijziging der Winkelsluitingswet. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond is van meeriing, dat dit wetsontwerp, in verband met dc gebleken zeer ernstige nadeelen voor bepaalde groe pen uit het winkelbedrijf, dermate urgent is, dat een spoedige indiening en behande ling in de Staten-Generaal vóór dc ontbin ding gewenscht is. Het dringt derhalve bij Uwe Excellentie aan op het nemen van maatregelen, welke een spoedige wijziging der Winkelsluitings wet kunnen bevorderen en zou het op prijs stellen te mogen vernemen, of deze binnen kort te verwachten zijn. DE KWESTIE-COLENBRANDER. 's-Gravenhage, 9 Maart. Dr. P. N. van Eyck en prof. dr. P. Geyl verzoeken, na zich eeret verzekerd te hebben van de machti ging daartoe van Curatoren der Rijksuni versiteit te Leiden, opneming van den vol genden onder datum 2 Maart j.l. door de zen tot hen gerichten brief: In uw tot ons gericht schrijven van 12 Februari j.l. (betreffende het rapport op ons verzoek door de hoogleeraren Kern kamp, Gosses en Brugmans over uw be schuldiging van prof. Colenbrander uitge bracht) schrijft „Terwij1 wij u verzoeken ons tc berichten, dat uw overnemen van het rapport geen be vestiging van den zonder eenige bevoegd held of eenig recht op ons geworpen blaam beteekent, achten wij enz." Naar aanleiding hiervan deelen wij u me de, dat wanneer wij prof. Colenbrander be richtten, dat wij ons mot het rapport dor door ons uitgenoodigde drie hoogleerarcn vereenigden. wij daarmede uiteraard bedoe. den te zeggen, dat wij ons vereenigen met hetgeen genoemde hoogleeraren rapporteer den omtrent de beschuldiging van plagiaat. Een oordeel, in welken zin ook, uit te spre ken omtrent hetgeen verder in het rapport staat, ligt niet op onzen weg. Enkele aanvullingen. O.a. een examen in de muzieks wetenschap Bij kon. besluit van 16 Februari (Staats blad no. 51) zijn conigc wijzigingen en aan vullingen aangebracht in het Academisch Statuut van 1921. Aan art. 4 15, over het doctoraal examen geneeskunde, wordt v een nieuw lid toege voegd, luidende: „Do faculteit is bevoegd tot een andere verdeeling van de vakken van het doctoraal examen te besluiten met behoud van tenminste twee vakken voor elk gedeelte. Zij geeft van zulk een besluit, hetwelk niet kan worden toegepast dan na verloop van één jaar, kennis aan den mi nister van Onderwijs en aan de zusterfacul teiten." Voorts wordt aan de te kiezen bijvakken voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde toegevoegd gcophysica. Het candidaatsexamen letteren en wijsbe geerte (art. 4, 42), zoo is verder bepaald, kan ook worden afgelegd in de muziek wetenschap. Dit candidaatsexamen omvat: 1. algemeene kennis van de geschiedenis der muziek; 2. een overzicht van de geschiede nis ccner letterkunde, van de kunstgeschie denis of van de cultuurgeschiedenis, en 3. eenige kennis van physiologie der acous tiek. Voor het doctoraal examen wordt als verplicht bijvak geëischt: de beginselen van de psychologie der kunst. Voor het candidaatsexamen veeartsenij kunde komt do parasitologie te vervallen. Het doctoraal examen veeartsenijkunde zal voortaan omvatten: 1. microbiologie en im- muniteilsleer; 2. gezondheidsleer der huis dieren; 3. parasitologie; 1. parasitaire ziek ten der huisdieren; 5. bijzondere ziekte kunde en geneesleer der huisdieren; 6. heel kunde der huisdieren; 7. algemeene ziekte kunde en ziektekundige ontleedkunde der huisdieren; 8. vee teelt wetenschappen; 9. verloskunde der huisdieren, 10. geneesmid del- en vergiftlcer; 11. infectieziekten der huisdieren on 12. kennis der menschelijke voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong. Het eerste gedeelte van dit doctoraal exa men zal de vakken 1 tot en met 8 omvatten en het tweede dc vakken 9 tot en met 12. Aan de vakken voor het veeartscnijkundig examen wordt toegevoegd het vak: veeteelt- werenschappen. Tenslotte zijiv in art. 41 de woorden ver vallen: „voor 1 Januari 1924", zoodat dit ar tikel thans luidt: „Hij, die met goed gevolg hetzij het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischcn dienst, hetzij het eindexamen voor den Indischen administratieven dienst heeft afgelegd, en na zijn examen in Ned.- Indië actief heeft gediend, wordt toegelaten tot het doctoraal examen der Indologisclie studie." GOEDKOOPE PASPOORTEN MET KORTEN GELDIGHEIDSDUUR. Adres van den A.N.W.B. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land heeft een request gericht aan den mi nister van financiën, met verzoek tc wil len bevorderen, dat de gelegenheid worde geopend voor toeristen, die gedurende kor ten tijd een uitstapje in het buitenland willen maken, een paspoort te kunnen ver krijgen met kortoren geldigheidsduur dan die van het tegenwoordige en tegen een verminderden prijs. In de motivecring van dit verzoek wordt gezegd, dat de in het wetsontwerp tot ver hooging der kanselarij-rechten in uitzicht gestelde aanmerkelijke verhooging van de kosten van paspoorten bovenmatig zwaar zou drukken op de vele toeristen, die voor 1 of 2 weken meermalen echter ook slechts voor 1 of 2 dagen, naar het buitenland gaan, dikwijls te voet of per rijwiel, cn die, in verband met de moeilijke tijdsomstan digheden, de kosten van deze uitstapjes tot het uiierste moeten beperken. Hoezeer ook aanmoediging van het bin nenlandsche toerisme aanbeveling verdient, mag toch 'net element van blikverruiming, aankweeking van onderlinge wanrdeering der volkeren en onderhouding van goede betrekkingen met de ons omringende lan den, hetgeen uit contact met het buiten land voortspruit, vooral niet geheel op den achtergrond worden gedrongen. Voorts wijst het adres er nog op, dat de ligging van een groot gedeelte van ons land zoodanig is, dat, ook voor een slechts kort uitstapje, men de grens één of meer malen moet overschrijden. BOTSING TUSSCHEN AGENTEN EN PUBLIEK. 's-Gra ven h age, 9 Maart. Heden middag omstreeks half vijf is het op den Gedempten Burgwal bij de Paviljoensgracht tot een botsing gekomen tusschcn twee agenten en het publiek. Bij het overbrengen van een dronken man naar het politiebureau aan de Prinecstrant werden de agenten lastig gevallen door de vrouw van den arrestant, terwijl ook het publiek zich verzette. De agenten trokken daarop de sabel cn voerden een charge uit, waarbij twee personen werden gewond. De Geneeskundige Dienst vorvoerde deze twee gewonden naar hot ziekenhuis aan den Zuidwal. Een der gewondon kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren, doch de andere, die een sabelhouw In het gelaat had bekomen, moest worden opgenomen. GÉÉN GOEDERENRUIL DIET DUITSCHLAND. Leiden, 9 Maart. Naar wij uit Leiden vernemen, heeft men alle omstandigheden in aanmerking genomen zich verplicht ge zien orn aan de van particuliere zijde op gezette enquête i.z. goederenruil met Duitschland geen verder gevolg te geven. VARKENSMARKT 11B TEL 1019 VOOR DE MODERNE BEGRAFENIS DR. SNOECK HENKEMANS Op „Oud Eik en Duinen' is ter aarde be steld het stoffelijk overschot van dr D. Snoeck Hcnkcmans, oud-lid van den Ver zekeringsraad Aanwezig waren o.m. de heeren II. L. van Duyl, voorzitter van de Rijksverzekerings bank, dr. Hefting, voorzitter van den Ver zekeringsraad, en mi*. Werker, lid van dien Raad, mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid to Amsterdam, namens de vereeniging van Raden van Ar beid, dr. Gerritsen, namens de Haagsclie aldeeling van de Ned. Mij. voor Genees kunst en dr. II. van Wely namens het Ilaagsch Medisch Genootschap. De heei G. C. Brusso schetste do betee kenis, welke dr. Snoeck Hcnkcmans in de middernachtzending heeft ingenomen, dr. Gerritsen sprak namens de afdeeling Den Haag van de Ned. Mij ter Bevordering der Geneeskunst. Dr. Hefting, voorzitter van den Verzcke- ringsiaad, wees er op, dat dr. Snoeck Hen- kemans zijn krachten heeft gegeven aan de sociale geneeskunde en in alle opzich ten was het een voorrecht met hem te mo gen samenwerken. Mr. J. van Bruggen voerde vervolgens het woord. Dr. van Wely sprak woorden van sym pathie en vriendschap namens het Ilaagsch Medisch Genootschap. Professor dr. G. v. d. Leeuw sprak eeni ge persoonlijke woorden en besloot met het voorlezen van Ps. 103. Daarna ging ds. Creutzberg voor in dank gebed. Een zoon dankte voor de belangstelling. CONTINGENTEERING OVERHEMDEN EN ZAKDOEKEN. In een Nota naar aanleiding van bet ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot contingenteering van den invoer van overhemden en zakdoeken zegt minis ter Verschuur o.a.: De meening van enkele leden, die de be langrijkheid van deze contingenteering be twijfelden, kan de Minister niet deelen. Al leen reeds in Twente bestaat door de over- hemdenindustrie een werkgelegenheid voor f>l. m. 1500 arbeiders, terwijl voor een der oudste Twentschc ondernemingen, welke zich voornamelijk met de vervaardiging van zcfkdoeken bezig houdt, do contingenteering van vitale beteekenis moet worden geacht, daar zonder dien tengevolgo van abnormaal sterke \aluta-concurrentie een stopzetting van dit bedrijf waarschijnlijk moest worden geacht. De invoer van overhemden bedroeg in 1931, in waarde uitgedrukt 1.614.000, in 1932 1.452.000, van zakdoeken respectieve lijk 1.027.000 en pl. m. 1.026.540. De vrees, dat tengevolge van prijsdalin gen deze maatregel ernstig aan effect zou inboeten, behoeft, naar de rneening van den Minister, niet te bestaan. Het contingentee- ringspercentage voor overhemden bleek ge heel overeen tc stemmen met den wensch der fabrikanten, terwijl het percentage voor zakdoeken zoodanig is gekozen, dat dc in- voerpositie van normale jaren geheel i6 her steld. DE BRANDSTICHTING IN DEN RIJKSDAG. Dultsch onderzoek in Nederland. Te Leiden is gisteravond aangekomen de heer Helmuth Heihk, kriminalkommissar bij de Duitsche Staalspolitie, teneinde er zelf op last van het Reichsgericht te Leip zig een onderzoek in ta stellen naar den persoon cn de antecedenten van Marinus van der Lubbe, die zich in hechtenis be vindt wegens het stichten van brand in het rijksdaggebouw. In samenwerking met de Leidsche politie zijn hedenmorgen reeds verschillende personen gehoord, die om trent v. d. Lubbe inlichtingen zouden kun nen verstrekken. Ook in enkele andere plaatsen van ons lani zal een dergelijk on derzoek worden ingesteld AANGEREDEN. Heerlen, 9 Maart. Woensdagmorgen Is de 15-jarige weesjongen K Peetcrs. uit Gelcen, op de bovcngrondsche werken van de staatsmijn Maurits te Luttcrade door een met hout beladen wagen aangereden. De jongen is korten tijd later aan de bekomen verwondingen overleden. die zich vanaf heden als kwartaal- abonné op ons Blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers ADMINISTRATIE AMERSFOORTSCH DAGBLAD

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7