HET KARAKTER VAN DE MAROLLEN VERLICHTING Fa.G.A. BEENHAKKER VITRAGE'S- VOILES' GORDIJNSTOFFEN Fa. J.W. v. ACHTERBERGH MEESTAL EERLIJKE LIEDEN, METEEN GOUDEN HART ALLERLEI LUCHTSCHEPENDIENST OP NED.-1NDIË Goede van Uw auto is 's winters noodzakelijk. Alle schijnwerpers, bumperlampen, gloeilampen uit voorraad leverbaar. St. Jorissenstraat4 - Tel. 1667 Meubileering-Westsingel 10-13 NIEUWS UIT BELGIE Een bezoek aan den Brusselschen poes jeneUenkelder (Van onzen correspondent). liet Brusselschc volksleven is een onuit puttelijke bron van grappige dingen, dik wijls met een pijnlijke zijde, door de diepe zedelijke armoede van de vele eenvoudige menschcn. maar meestal.toch zoo ongekun steld en zoo mcnschelijk, dat het de belang stelling loont. Het is intensief samengeperst in de verschillende volkswijken, maar hoofd zakelijk toch in de wijk van de Hoogstraat, de Marollen. Ken andere volkswijk, de Put- terij, werd gesloopt omdat men het plan had een centraal station te bouwen, in het hart van de stad zelf. Het plan is nu opgc- gevcn, nadat tienlallen millioenen zijn ver spild. maar inlusschen is de volkswijk ver dwenen. wat in den grond geen kwaad is vermits levens falloozen sloppen; steegjes en woonkazernes met al hun misères zijn ver dwcncn. Doch men moet het volkje kennen dat daar woonde om te weten dat zij zich niet zoo gaarne laten verdringen uit het centrum en zoo komt het dat, waar dit mo gelijk was, de meesten naar de wijk van de Hoogstraat en de Blaesstraat zijn verhuisd en samenhokken in de huizen rondom het Vossenplein, in de vele straten die uitko men op het plein, dat het équivalent is van de Parijsche Marché aux Pu ces, waar da gelijks een markt van oude, afgedragen dingen wordt gehouden, om niet te spreken van de voorwerpen die op oneerlijke wijze werden verkregen. Officieel heet dit plein, dat niet ver van het Zuiderstation is gele gen, het Kaatsspelplein, maar geen mensch noemt het zoo. Het ..Vossenplein" heet het zelfs voor de Fransch-sprekenden en die Vlaamsche naam is heelemaal gepast want wie een tijdje door de wijk wandelt, zal heel spoedig hooren dat hier alleen of het gemakkelijkst door de ..inheemschen" Vlaamsch wordt gesproken, d.i. natuurlijk Brusselsch, met al de schilderachtigheid en de dwaasheid die de tweetaligheid ken merkt. Ilier is het ook dat ge nog de oor spronkelijke Brussel6chc „Brasseries" vindt, waar voor den oorlog de lekkere Faro werd geschonken, met hun houten banken en naakte tafels. Hier vindt men nog de dan cings, waar het geraden is niet binnen te treden als de knapen uit het kwartier met hun „mokko" aan 't dansen zijn, waar er naar hartelust wordt gevochten, met mes sen; waar iemand, die er de politie bij haalt, door gansch de gemeenschap als een verrader wordt beschouwd; waar de eigen wet geldt en alle geschillen onder elkander worden uilgevochten. Hier vindt men ook de typische fritures, waar, tegen een klein prijsje, allerlei frietgerechten worden aan geboden, zonder dat men evenwel op de noodigc hygiënische zuiverheid rekenen mag. De automatics hebben deze fricthui- zen nog niet verdrongen. Hier staan langs de straten de eigenaardige karretjes met „caricoles", waaraan degenen die er eentje te veel hebben genomen, zich te goed doen om weer hun evenwicht te vinden. Hier ook treft men de goedkoops logementhuizcn aan, waar arbeiders, die het er mee willen doen, een nacht in een collectieve slaapge legenheid kunnen doorbrengen. Er is nog meer: de verdachte herbergen, waar helers en inbrekers samen komen, waar de indiea- teurs van de politie rondzwerven om slacht offers te vinden; de rendez-vous-huizen, met „chambres pour voyageurs", die op een nacht een paar keeren worden verhuurd en waar alle gelegenheid bestaat om te worden uitgeschud. Er is alles wat men lust. Maar de aanwezigheid van de laatstgenoemde ca tegorie burgers moet niet van dien aard worden geacht om iedereen tc verdenken. De mecsten zijn eerlijke lieden, met een gouden hart. Zij wonen er en zij willen er blijven. Liever wonen ze daar in een slecht verlucht, bouwvallig huis, dan aan de uit hoeken van de stad een goedkoope woning te gaan betrekken. Hier worden de venters gerecrutecrd die in de stad bloemen, lom- bolabiljetten en dergelijke dingen meer ver- koopen. Zij zijn direct overal bij en dit ge mak zouden zij niet gaarne missen. Maar thans is deze wijk nog verrijkt, n.l. met een poesjenellentheater, die nu op nieuw eiken avond voorstellingen inricht. Het marionettentheater is steeds populair geweest in deze wijk en wie haar wil leeren kennen zal na een wandeling, best den avond besluiten met hier een bezoek te brengen. Brussel is nooit zonder poppenspel geweest. Doch het was meestal tc schoon en te luxueus gelogeerd. De menschcn van de Hoogstraat kwamen niet, maar wel de in- tellcctucelen die er een nieuw genoegen In vonden. Sedert het naar de Hoogstraat Is verplaatst, of liever sedert het poesjenellen theater van de Hoogstraat een bestendige activiteit heeft gekregen is dit veranderd. Het heeft leven gekregen. Het is gevestigd in een kader dat volledig de atmosfeer schept dio noodig is, in de Warschaugang, nummer 1S8, voor het volk dat er belang in stelt. Langs een nauwe gang, een stcogje van nauwelijks een meter breed, bereikt men een kelder, waarin het theater is ge vestigd. Er zijn de noodige waarschuwingen aangebracht om de bezoekers aan tc manen zich. goed te bukken bij het binnentreden. Kcnmaal binnen is er gelegenheid om goed rechtop tc staan. Er zijn 90 zitplaatsen, d.i. op planken. Bij grooten toeloop worden deze plaatsen gereserveerd voor de „dames" en de „heeren" moeten blijven staan. De wit gekalkte muren zijn behangen met toonee- len uit de stukken van het repertorium, van de oudste draken tot de klassieke werken Het toonccl is zeer behoorlijk en vooral de poppen zijn mooi gestyleerd. En er is een goede reserve. De eigenlijke artist is Toone IV. „Toone" is de traditioneels artist van het marionettentheater, de baanbreker; zijn opvolgers hebben zich steeds zijn naam toe geëigend. Hij laat de poppen spreken in zijn Brusselsch-Vlaamsch dialect, dat een Ne derlander, die pas uit den Haag of Amster dam is overgekomen, wel moeilijk zal be grijpen. maar dat, voor wie het kent, sap pige uitdrukkingen heeft. Toone heeft ge speeld van dat hij een kleine jongen was en zijn vader is er van gestorven. Want. zoo vertelde hij ons, toen wij het theater be zochten, hij speelde eiken dag en in liet ge wone theater heeft elke kunstenaar zijn rol. Wij moeten alle rollen spelen en dat is zeer vermoeiend voor de borst Op verzoek kan men alles krijgen wat men wil: voor kinderen, niet voor kinderen en half om half. Dit wordt gedoseerd naar believen en het kost niets meer. De toegang is 1 franc voor groot en klein, en er wordt eiken dag gespeeld, niet voor leege zalen, want de belangstelling voor het poesjenel lenspcl duurt onverminderd voort in do wijk. De volksche humor en de sappige uit drukkingen, plat. maar vol gezonden zin en wijsheid soms, zijn steeds van de partij. Toone kent zijn volk goed. Hij woont er sedert jaren en heeft een bonneterie-winkel overdag, waarin hij met iedereen te doen krijgt. Vele ervaringen heeft hij er mee op gedaan, vooral tijdens den oorlog. Hij ver telde ons, hoe hij eens last kreeg met de Duitschers omdat hij zijn poppen had uit gedost met een Duitsche uniform en een punthelm, om ze dan te laten optreden in een stuk waarin zij het onderspit moesten delven tegen de Franschcn. Zij brachten hem ook geluk bij. De Duitschers eischten n.l. al het koper op. En de fcldgrauen kwa men op zekeren dag ook een huiszoeking doen bij Toone IV om koper te vinden. On der de poppen waren er enkele in koper en om de aandacht van de Duitschers af te leiden speelde hij hun met zijn poppen een paar toonccltjes. Dit beviel hen zoo zeer dat zij heengingen en vergaten te zoeken. Wat Toone het meest is bijgebleven is ech ter het grappige toonccl, tijdens den oorlog, toen hij .een stuk speelde waarin een ge deelte voorkwam met een feestmaal. De lekkerste gerechten moesten worden opgc diend. Toone zelf zat met een leege maag achter de schermen tc spreken en het pu bliek was al even hongerig. In de geestdrift over de smakelijke hapjes, die hij in ver bcelding op tafel tooverdc, ging Toone zoo ver dat hij het water zelf in den mond kreeg en uit de zaal jammerklachten op stegen en met aandrang werd geroepen, van nu toch maar op te houden, want dat er al flauw waren gevallen, van louter ver langen! Toone moest wel ophouden want hij kreeg zelf een appelflauwte!... En zoo heeft Toone nog meer herinnerin gen. liet fierst is hij op het gulden bock van het theater, met de handteekeningen van al de voorname personen, die het heb ben bezocht. Men zou ongelijk hebben zich te laten af schrikken door het milieu waarin het thea ter zich bevindt. Wie kans heeft om het u» bezoeken moet er eens gebruik van maken Men zal het niet met onvermengde gevoe lens verlaten, want de taalanarchie bij het Brusselsche volk laat steeds een pijnlijken indruk. Doch men zal indrukken opdoen die voor deze eigenaardige wijk van Brus sel, de Marollen, onmisbaar zijn. Een „sight seeing-car" beladen met Amerikanen die Europa „doen" rijdt door een Duitsche stad. Do gids verklaart: „Da mes en Heeren, ik maak er U in het bijzon der op attent, dat wij op het oogenblik een der oudste en mooiste wijnrestaurants der wereld voorbijrijden." Waarop de vreemdelingen in koor vragen: „Waarom?" Juffrouw Lydia bestuurt voor het eerst haar automobiel voor een lange overland- tocht. Panne bleef niet uit. Een vriendelijke landman biedt, haar zijn werkros aan, om den wagen naar het dorp te slecpen. „Dank je wel, goede man," zegt Lydia, „maar met één zal het niet gaan. 'Misschien zou je er nog 14 hij kunnen krijgen, want mijn auto heeft 15 paardenkrachten." Verklaringen van Dr. Eckener F r i e d r i c h s h a f e li, 10 Maart (V.D.) Een vertegenwoordiger van het te Fricd- richshafen verschijnende Seeblatt had een interview met don dezer dagen aldaar van zijn studiereis naar Ned.-lndiö terugge keerden dr. Eckener over de resultaten van zijn reis en do mogelijkheid van het instellen van een luchtschependienst tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië. Dr. Eckener verklaarde op zijn reis belang rijke gegevens te hebben verzameld over de seizoenen, waarin de klimatologische crastand'gheden voor luchtschecpvaarten in do tropen het gunstigt waren. Hij acht te het doelmatig om bij instelling van een vaston dienst op de helft van het ongeveer 13000 K.M. lang traject, ongeveer in de buurt van baai Guardafui aan de Roodo Zee bij do Golf van Aden een tusschenlan- dingsstation met ankermast aan tc leggen. Indien men do reis zou laten aanvangen ergens aan de Middellandsche Zcc duor daar een vertrekhaven aan to leggen, zou men over het traject naar Java 41/* a 5 dagen doen, waarover do mailschepen thans 21 dagen doen. Dr. Eckener achttte het mogelijk gedu rende het geheelc jaar een dienst in beide richtingen tc onderhouden. Indien Neder land zich luchtschepen zou willen aan schaffen, zouden deze voorloopig waar schijnlijk te Friedrichshafen gebouwd moe ten worden. De to gebruiken luchtschepen zouden van hetzelfde type zijn als de „Graf Zeppelin" en de nieuwste aanbouw kun nen zijn. De Nederlandsche regeering zal thans hierover een beslissing moeten ne men. De poëet. Dc redacteur zegt tot den lyri- schen dichter: „U zoudt er goed aan doen Uwe gedich ten op de machine te schrijven." „Lieve hemel," antwoordde de dichter, „dacht U dat ik gedichten zou maken als ik kon machineschrijven?" „Dit hoek kost maar 2 gulden en men stikt van 't lachen als men het leest." „Dan wil ik het wel graag hebben, want dan is het juist iets voor rnijn schoon moeder." Het privéleven der filmartistcn groo- te partijen, interessante reizen, jacht naar sensationeelc avonturen dat zijn slagzin nen, die als een enorme lichtreclame bo ven het werkelijke leven der artistcn uit stralen en waarvan dc weerschijn binnen dringt in de kamers van de kleine typistes en winkelmeisjes. Deze droomen van hot leven in Cell ulo dia en verlangen, al zou het slechts voor zeer korten tijd kunnen zijn, een glimp te mogen opvangen van de werkelijkheid, die intusschen slechts in hun verbeelding be staat. Slechts eens een korten tijd Garbo te rnogen zijn, slechts eens dat luxe leven en die feesten te mogen meemaken Maar de artisten, wien het publiek eigen lijk het recht op een privéleven zou willen ontnemen, verlangen steeds naar de oogen- Jblikken, dat zij zich los kunnen maken GRETA GARBO. van dc camera's, schijnwerpers en de ver slaggevers. Wij kennen ze niet in die korte oogenblikken, dat zij zichzelf mogen zijn, ver van critick en lamplicht en toch zou den wij ook zoo graag lien in deze momen ten willen vervolgen en leeren kennen. Greta Garbo is ons bekend als Anna Christie, als Yvonne, maar als Greta Gar bo kennen wij haar niet. Wij kunnen ons misschien een idee vormen van haar per soon buiten de studio's als wij weten, dat zij in de weinige vrije oogenblikken, die haar filmwerk haar overlaat, in een een voudig sportcostuum met een slappen hoed en een donkeren bril, waardoor haar gezicht geheel overschaduwd wordt, stil het huis verlaat en terwijl de telefoon belt, verslaggevers komen, velen aan de deur naar Greta Garbo vragen, vlucht zij weg. Door de bossehen en over de velden zwerft zij alleen rond rnct haar gedachten. Soms, als zij in een goede stemming is, loopt zij zachtjes te fluiten en voor korten tijd kan zij dan vergeten, het zware werk in dc studio's, de sociale verplichtingen te genover vrienden en collega's. In deze een zame wandelingen vindt zij, wat zij zoekt en wat ieder van ons een enkele maal noo dig heeft, eenzaamheid, rust en ontspan ning. Na een half uurtje komf zij weer thuis. Haar rust is voorbij. Verschillende malen is er opgebeld, (hoewel slechts weinigen haar telefoonnummer kennen, dat regel matig veranderd wordt). Dien korten tijd zijn ook meerderen geweest om haar te spreken en de dagelijksche sleur van al lerlei boodschappen, schminken kleedcn, passen, liaastigo autotochten, dringen zich weer aan haar op, straten vliegen voorbij, duisterheid, licht, dansmuziek, een roes van een haastig vermoeiend leven; de bos sehen, weiden, een haas, die over den weg loopt, het ruischen der bladeren, zijn een herinnering geworden, overheerscht door het haastige rythme van dansmuziek. Greta Garbo moet glimlachen als de menschen weer om haar heen zijn, want deze menschen vormen een gedeelte van het publiek. Het leven van een filmarlistc is in hoofd zaak arbeid en beroepsverplichtingcn met een enkel maal een poging om voor korten lijd naar het eigen ik terug te vluchten en niet altijd „Garbo" tc hoeven zijn. JOHN GILBERTS CARRIÈRE. John Gilbert, die het tot de allerhoogste rang in de filmindustrie bracht met de films The Merry Widow (Het jolige Weeuwtje) waarin hij optrad met Mac Murray onder regie van Erich von Stro- hcim en The Big Parade (De groote Parade) met Renée Adorée, Karl Dane en Tom O'Brien, onder regie van King Vidor, werd geboren in Logan in den Staat Utah, in het jaar 1899. Zijn vader was directeur van een reizend tooneelgczelschap terwijl zijn moeder, die bekend was als Ida Adair, tevens als ster van het gezelschap optrad. Zijn jeugd bracht hij door met het trekken van het ccne hotelletje naar het andere. Zijn op voeding ging met horten en stooten, al hoewel hij gedurende eenigen tijd een cur sus volgde aan de Hitchcock Militaire Aca demie to San Rafael in Californië. Nadat hij eenigc ervaring had opgedaan als manager van een tooneelgezelschap in Spokane, verslaggever en verkooper voor de Goodrich Rubber Company in San Francisco, richtte hij zijn stappen naar Hollywood. Hij kreeg er werk als figurant tegen een salaris van 15 dollar per week en den eersten dag die hij in de studio doorbracht, trad hij op als een Sioux In diaan en vertrouwensman van het Staten- lcger in een Wild West film. Na dc zeer afwisselende en moeilijke leer school te hebben doorloopen, kreeg lnj zijn eerste werkelijke rol te spelen in de Wil liam S. Hart film „Heli's Hinges". Kort hierna speelde hij een aantol onbeteeke- nende rollen zoo goed, dat hij een twee jarig contract kreeg bij de door Thomas II. Ince juist gereorganiseerde maatschap pij Triangle Company. Maar do cinematograpliischc triomf was nog verre. Niet tevreden met de kleine rol len. die hij steeds weer te spelen kreeg, be gaf Gilbert zich op het glibberige pad van scenario-schrijver. Hij verkocht eenigc ver halen aan een maatschappij, die echter door dc depressie, die door den oorlog ver oorzaakt werd, failliet ging. Door échter steeds vol te houden in den tijd van vele ontmoedigingen, slaagde hij er eindelijk in het scenario tc schrijven voor de film die door Maurice Tourneur gemaakt werd „The Great Redeemer" cn deze film word een succes. Vanaf dat oogenblik was Gilbert, Tour- neur's rechterhand en een jaar later zag bij de vervulling van een reeds lang ge koesterde wensch, n.l. regisseur te wor den. Toen hij echter de hoofdleiding kreeg bij een in New York te maken Hope Hampton film, zag hij in, dat hij toch eigenlijk niet voldoende ondervinding hiervoor had cn greep de gelegenheid aan, om als acteur dienst te nemen bij de Fox Organisation. Irving Thalberg, de jonge productieleider van de Metro Goldwyn Mayer zag twee films van hem „Cameo Bird" en „Dc Graaf van Monte Christo" voorzag groote moge lijkheden voor Gilbert on bood hem een zeer aanlokkelijk langdurig contract aan. Gilbert's aandeel in de film naar het boek van Elinor Glyn „His Hour" (Russi sche Hartstochten) leidde tot zijn erken ning als een groot filmacteur. Hij bewees zijn aanleg voor romantische films in „Wife of the Centaur" (Dat wat niet mag), The Merry Widow (Het Jolige Weeuwtje) en La Bohème, en bewees tevens zijn veel zijdigheid als karakterspeler in De Graaf de Monte Christo en De Man die de Klap pen Krijgt. Na het enorme succes als Jim Apperson in The Big Parade (Dc groote Parade) speelde hij De Onberaden Wedder, De Vrijbuiter, Langs Zondige Wegen, D^ Kozakken, Binnen vier Muren, Woes tijm nachten. Tevens trad liij met Greta Garbo cp in de films Zwakheid Uw Naam is Vrouw, Anna Karenina en Een Vrouw van Eer. Zijn eerste sprekende film is Bevrijding van Tolstoï. Hierna maakte hij nog His Glo rious Night. In Doccmber 1928 heeft hij zijn JOHN GILBERT. contract met Metro Goldwyn Mayer her nieuwd en speelde de hoofdrol in ver schillende films, o.a. Way For a Sailor (Wie gaat mee naar de Zee), Cheri Bibi (Het Spook van Parijs), Gentleman's Fate (Gent leman Jack's Noodlot).- Hij houdt meer van karakterspelen dan van het romantische genre cn heeft nog steeds een voorliefde voor regissceren. Hij staat bekend als iemand met een enorme energie, waar prettig rnee is om te gaan, maar hoeft ook dikwijls perioden van ont moediging. Ilij is de bezitter van een der mooiste villa's in Beverly Hills. Hij is een veelzijdig lezer cn houdt zeer veel van too- neel en opera. In 1925 is hij gescheiden van Leatrice Joy en is op 9 Mei 1929 hertrouwd rnct Ina Claire, een bekende (toonecl)ac- trice, die tegenwoordig ook voor de film speelt. Zijn enorme populariteit wordt wel uitgewezen door de meer dan 16000 brie ven, die hij wckelijksch van bewonderaar» ontvangt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 13