Mant el costumes en Complets DE EEMLANDEU uit mooi Amersfoort Licht op JOH. DE HEER Zaterdag 11 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 217 CALIF0RNIË GETEISTERD DOOR AARDBEVING GROOTE MIJNRAMP IN YORKSHIRE ZANGARA TER DOOD VEROORDEELD DE CHINEEZEN ZULLEN ZICH VERWEREN 6 uur 25 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE L. J. LUYCX ZOON Piano's, Orgels, Radio AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 "aandcn voor Amersfoort 2.10, per maand 0.75, ptr week (me» gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17'/* Blnnenlaod franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer 1 elke regel meer f0 25 Llefdadlghelds-advertentlën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentlên „KEITJES' bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f Bewijsnummer extra f 0.0S Een ernstige toestand ter ontwa peningsconferentie. Fransch- Duitsche tegenstellingen. Verleden Donderdag is ter ontwapenihgs- I conferentie de belangrijke vraag behandeld, of dc tegenwoordige moderne, zware bewa pening zal worden afgeschaft, of dat de voornaamste wapens van den modernen oorlog (tanks, zwaar geschut en militaire vliegtuigen) ook verder ter beschikking van de groote mogendheden zullen blijven. De Duitsche afgevaardigde Nadolny maakte dc opmerking, dat heel de wereld niet langer zou gelooven aan den ernstigen wil der conferentie om te ontwapenen, wanneer opnieuw zou worden getracht de beslissing over het vraagstuk van het oor logsmateriaal uit te stellen, omdat deze kwestie naar van zekere zijde wordt gezegd afhankelijk is van het scheppen van nieuwe veiligheidswaarborgen. Z. i. is dc afschaffing van de bizondcr zware aan valswapenen in geen enkel opzicht afhan kelijk van andere kwesties; heel de wereld ziet in, dat deze aangelegenheid thans voor de definitieve regeling beslis send is. Dc wereld weet, aldus verklaarde Nadolny, dat de werkelijke taak der ont wapeningsconferentie bestaat in de ontwa pening der zwaar bewapende staten en niet in veiligheidsgaranties tegen de ontwapen de staten. De voornaamste taak der ont wapeningsconferentie kan niet meer ter zijde worden geschoven. Als de opvatting der Duitsche regeering gaf hij te kennen, dat het niet voldoende is een maximum grens voor tanks vast te stellen, in do eerste plaats komt het er nu op aan, dat uitgemaakt wordt, of deze aanvalswapenen al dan niet afgeschaft moeten worden. De Duitsche regeering, aldus Nadolny, kan er geen genoegen mee nemen, dat resoluties worden aangenomen, die pas in de verre toekomst ten uitvoer worden gelegd' het oorlogsmateriaal, dat „verboden" wordt verklaard, moet onmiddellijk worden ver nietigd. Ook de Engelsche staatssecretaris Eden noemde de afschaffing van het zware of fensieve materiaal, dat na den oorlog steeds meer is vervolmaakt, de voornaamste taak der ontwapening; de Britsche regeering wenscht dan ook de opstelling van een lijst, waarop de wapens voorkomen, waar van het gebruik den mogendheden in de toekomst zal zijn verboden. Markies Soragna, do vertegenwoordiger van Italië, wees eveneens met zeer veel na druk op de noodzaak het zware oorlogstuig af te schaffen, daar anders een werkelijke ontwapening illusoir is. De Italiaansche regeering heeft zich bereid verklaard over te gaan tot vernietiging van het zware aanvalsmateriaal. Thans is eindelijk het tijdstip aangebroken, dat de verschillende mogendheden definitief hun houding ten aanzien van deze belangrijke kwestie moe ten bepalen. De vertegenwoordiger van Frankrijk, Massigli, legde daarop een verklaring af, die een uitimatief karakter droeg De Fransche regeering wees daarin, op grond van het jongste kabinetsbesluit, elke con cessie op 't gebied van het oorlogsmateriaal van de hand, zoolang niet de drie veilig- heidseischen van Frankrijk een Euro- peesch pact voor onderlinge hulpverlee ning, unificatie der Europeesche legerstel- sels en internationaal toezicht op de bewa peningen zijn ingewilligd. Massigli wees er op, dat iedere staat op zijn militaire machtsmiddelen aangewezen blijft, zoolang niet de Europeesche solidariteit in den vorm van wederzijdschen steun tegen een aanvaller is gewaarborgd. De afschaffing van het zware oorlogsmateriaal stuit, naar de Fransclien meenen, op politieke, psycho logische en technische moeilijkheden. Vol gens Massigli kan men niet van de staten verlangen, dat zij van hun verdedigings middelen afzien, zoolang men erover in het onzekere verkeert, of de aangevallen staten op de hulp der andere landen kunnen re kenen en zoolang men wel-is-waar gelijke rechten eischt, maar niet gelijke plichten op zich wil nemen. In verband met deze omstandigheden kon Frankrijk op het oogenblik niet mededeelen, tot welke be perking der bewapening het bereid is. De vorenstaande weergave van de opvat tingen der voornaamste Europeesche mo gendheden toont overduidelijk aan, dat er tusschen de verschidllende partijen tegen stellingen bestaan van zoo'n ernst en om vang, dat men niet ten onrechte wanhoopt, of men het op het gebied der ontwapening wel ooit eens zal worden. De reis van Mac- donald naar Genève is dan ook van groote beteekenis en heel dc wereld wacht thans met spanning af, of hij een uitweg zal weten te vinden, dan wel er zich bij zal neerleggen, dat de conferentie, zonder dat deze resultaten van beteekenis heeft be reikt, wordt opgeheven. Dit laatste zou een nieuwe, felle wedstrijd in bewapening be- teekenen en zeer waarschijnlijk een nieu wc Europeesche oorlog, die de oude wereld in een chaos zou veranderen. Honderden dooden en gewonden Los Angeles, 11 Maart. (V. D.) Cali fornia is Vrijdagavond geteisterd door een hevige aardbeving, die haar centrum had nabij de badplaats Long Beach. Volgens de ontvangen berichten bedraagt het tot nog toe bekende aantal dooden 100. terwijl reeds meer dan 2500 gewonden zijn geteld. De eerste schok begon om 17.55 uur plaatse- lijken tijd (omstreeks 2 uur vannacht Am- sterdamschen tijd) en vervolgens hielden de schokken met korte onderbrekingen bijna 2 uur aan. Het ergst geteisterd zijn de steden Long Beacb en Compton. Ook Santa Bar bara en San Diego hebben ernstig te lijden gehad. De aardbeving bewoog zich van het N. in Zuidelijke richting. Met tusschenpoo- zen van 5 A 10 minuten volgden vier bijzon der hevige schokken, die groote schade aan richtten. Amerikaanschc slagschepen heb ben zich onmiddellijk naar de Californisclic kust begeven om assistentie te verleenen. 1500 marinesoldaten zijn bij Long Beach aan land gezet om behulpzaam te zijn bij het opruimingswerk. President Roosevelt heeft don gouverneur van California een telegram van deelneming gezonden, waarin hij het den steun aanbiedt van de federale regee ring te Washington. Los Angeles, 11 Maart. (V. D.) Bij dc eerste schokken stortten te Long Bcach reeds ta' van huizen in en volgens oogge tuigen waren sommige stadsdeelen reeds na 20 sec. een groote puinhoop. In verschil lende stadsdeelen brak brand uit. Er maak te zich van het publiek een onbeschrijflijke paniek moester, Juist in dezen tijd van den namiddag waren de winkelstraten in het centrum der stad dicht gevuld met men- schen, die in alle richtingen uiteenstoven om zich in veiligheid te brengen. Groote gebouwen begonnen te wankelen en te scheuren. Vele winkelhuizen en ecnige groote warenhuizen stortten in. Binnen eenige seconden stond het gehcele verkeer stil. Bovendien werd de toevoer van den electrischen stroom verbroken, zoodat de straten geheel in donker waren gehuld. De berichten, dat in de nabijheid van Long Beach groote olievelden in brand zouden slaan, worden tegengesproken. Londen, 10 Maart. (V.D.) Tengevolge van het springen van een waterleiding in de mijn van Altwarke in Yorkshire wer den honderden mijnwerkers door het water omringd. Men vreest dat een groot aan tal van hen zijn omgekomen. DE AARDBEVING IN JAPAN Hulp voor de slachtoffers. Tokio, 9 Maart. (V.D.) Do afdeeling maatschappelijk werk van liet ministerie van binnenlandsche zaken heeft besloten tegen lage rente 3 millioen yen voor te schieten aan de slachtoffers van do aard beving, welke de provincies Iwat, Miaygi en Amori heeft geteisterd. Van 5380 huizen, welke of vernield zijn of weggevaagd, zullen 70 der eigenaars crediet ontvangen tegen lage rento DE MILLIOENENSTAD TOKIO. Tokio, 9 Maart (V.D.) Volgens een mededeeling van het bureau voor dc sta tistiek, welke gebaseerd is op de cijfers van de volkstelling in 1930, bedraagt de bevolking van Tokio 4 970.839 zielen, d.i. 871009 of 21% meer dan in 1925. De buitenlandsche kolonie telt 9861 le den. waarvan 7359 Chineezen zijn. Dan zijn er nog 35320 Koreanen. Er zijn 2.634.532 mannen cn 2.336.307 vrouwen LENTE OP KOMST. Zeker, de Lente is in aantocht, dat is overal te merken, als m n eens even op stap gaat in de onmiddellijke omgeving van onze goede woonplaats en even noteert, wat men al zoo van lenleverschijnselen waarneemt. De Zondagmorgen is daarvoor wel een zeer geschikte gelegenheid. Beter dan later op den dag, want men heeft zeker meer kans de vogels aan het woord te hooren. Ik had zoo het genoegen voor het eerst deze week de lijsters al te hooren kweelen, terwijl de spreeuwen op het dak vgn een boerenwo ning al klapwiekend hun blijde toonen de lucht inzonden. Toen was; ik nog maar pas op weg. Ik ging (cn ik kan u de wandeling buitengewoon aanbevelen!) langs Metgens- bleek naar den Heiligenbcrgweg, waar de longe lammeren om hun diverse mama's dartelden bij Randenbroek, stak den straat weg dwars over en langs een fijn elzenhaag- ie, waaraan al enkele katjes bungelden, ging k Liniedijkwaarts. Wat hingen hier pracht- trossen aan de hooge elzenstruiken, boomen haast! En toen moest ik eventjes gaan zien, of het Groot Hoefblad al bloeide bij de gindsche boerderij. Neen, hoor, 't was nog te vroeg, er was nog geen puntje boven den grond. Die was ook zoo lang nog hard be vroren, nietwaar? Maar de leeuwerik steeg er hooger en hooger. Wat doet je dat toch echt vreugd, als je die weer zoo fijn jube- 'end ziet opstijgen. Daar bloeide al Paarse Doovenetel en natuurlijk Muur- en Herders- taschje. De Iepen doen het al mooi. Nog een paar dagen en ze verloonen overal, waar ze nog zijn, hun paarsen gloed over do kruinen vol bloemtrosjes. De musschen be ginnen al te nestelen; je kunt ze telkens materiaal zien vervoeren. Gister hoorde ik in Nimmerdor den Grooten Lijster en mijn buurman vertelde me, dat hij al een vink had hooren slaan. Maar Speenkruid zag ik nog nergens, ook al prijken de Sneeuwklok jes al dagen met hun bengelende klokjes. Neen, op den grond moet het nog wat war mer worden. A. JOMAN. New Y o r k (V.D.). Naar uit Miami (Flo rida) wordt gemeld, is Zangara wegens moord op den burgemeester van Chicago, Cermak, veroordeeld tot den dood door den electrischen stoel. Zangara, die reeds tot in het geheel 80 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, hoor de het thans tegen hem uitgesproken dood vonnis met kalmte aan. Hij glimlachte en zeide slechts: „Ik ben niet bevreesd. Denk toch, dat ik het recht heb alle presidenten te dooden." Tot het O.M. zeide hij: „Ook jij, schelm, werkt 6amcn met de kapitalisten, ook jij moet sterven". COMMUNISTISCHE CELVORMING BIJ DE MARINE. Parijs, 9 Maart. (V. D.) Een officieel onderzoek wordt ingesteld naar de pogin gen, die aan liet licht zijn gekomen om een communistische cel te vormen onder de leerlingen van de marine te Brest. Een aantal jongelieden, waarvan de moes ten uit arbeiderskringen afkomstig zijn en waarvan sommigen nog zeer jong zijn, blij ken n.l. pogingen in het werk te hebben gesteld om een cel te vormen aan boord van een oefenschip. Volgens niet-officieele berichten uit Brest zouden bij de zaak ook ecnige kwartiermeesters betrokken zijn grens. Oorspronkelijk lid van de Bciersche Volkspartij, liet v. Epp zich in 1928 candi- daadt stellen voor den rijksdag, waar hij sindsdien deel van uitmaakt. NIEUW MEINEED-PROCES TEGEN BROLAT. Berlijn, 9 Maart. (V. D.) Bij de justitie is een nieuwe klacht wegens meineed ingc diend tegen den ontslagen directeur van de Berliner Vcrkehrsgesellschaft Brolat, die juist verleden week wegens meineed ver oordeeld en ontslagen was. De nieuwe aan klacht geldt een meineed, die Brolat ge pleegd zou hebben bij het B.V.G.-proces, dat ging om het ontslag van 137 nationaal-so cialistische employé's bij het B.V.G., waarin hij onder eede had verklaard nooit met den bcdrijfsraad der B.V.G. te zijn overeen geko men dat geen arbeiders om hun politieke overtuiging zouden worden ontslagen. Scherper militair optreden tegen de Japanners in uitzicht gesteld Londen, 9 Maart (V.D.) De gedelcgeer- de te Genève, Kwo Tai Si, verklaarde he denmiddag, dat het volstrekt onjuist was, dat er directe onderhandelingen waren aangeknoopt tusschen Nanking en Tokio, hetgeen in strijd zou zijn met de tot dus verre door China gevolgde politiek en bo vendien nutteloos zou zijn, aangezien Jehol nu bezet is. Japan zal het daar niet bij la ten, maar is voornemens geheel China te veroveren cn streeft naar do beheersching van Azië. De openbare meening in China is zeer verbitterd en men kan verwachten, dat er pogingen in het werk zullen wor den gesteld om de verloren provincies te herwinnen. „IToewel wij geen enkele offi- cicele bevestiging hebben ontvangen van het overlijden van Tang Yoe Ling noch van het aftreden van Tsjang ITsoe Liang zal het ditmaal waarschijnlijk Tsjang Kai Tsjek zijn, die de operaties zal leiden, ge steund door het geheele land, dat tegen over de Japansche invasie zijn eenheid hervonden heeft. Kanton en Nanking heb ben hun politieke geschillen vergeten en de ecnige onecnigheid, die nog bestaat, betreft de keuze van de beste middelen tot verdediging. Persoonlijk ben ik diep go- troffen door de nederlaag van onze legers, maar deze tijdelijke zwakheid heeft geen invloed op den wil van het Chineesche volk. Integendeel: het volk is meer dan ooit besloten zich to weer te stellen en het gebeurde in Jehol heeft alleen tot uitwer king gehad, dat deze wil tot verzet hard nekkig is geworden. Londen, 9 Maart. (H.N.) Op grond van het onderhoud, dat Tsjang Kai Tsjek te Peking met de Chineesche generaals had, is besloten alles in het werk te stellen om de Japansche bezetting van Jehol te be strijden. Drie Chineesche legers trekken naar Jehol on Tokio, 9 Maart (V.D.) Verwacht wordt, dat het kabinet morgen een speciale zit ting zal houden om bet ontwerp-nota in zake Japans uittreden uit den Volkenbond, welke in het ministerie var buitenland sche zaken wordt opgesteld, af te handelen. Na deze kabinetszitting zal premier Sai- to zich naar het paleis begeven en daar de ontwerp-mededeeling aan den keizer over handigen, die, naar verwacht wordt, den geheimen raad in de aangelegenheid zal kennen. Japansche verliezen. Londen, 10 Maart. (II. N.) Volgens een bericht uit Tokio wordt thans ook van Ja pansche zijde toegegeven, dat de Japanners den pas van Koepeifao niet bezet hebben. Zij zijn ten N. van Koepeifao op hevigen tegenstand van dc strijdkrachten van Tsjang Hsoe Liang gestuit. De Japanners hebben daar zware verliezen gelèden. Poging om Jehol uit den Japan- schen greep te bevrijden. P e k i n g, 10 Maart. (V. D.) In een gisteren gehouden conferentie van het Chineesche oppercommando werd besloten om over te gaan tot een groot tegenoffensief tegen dc Japansche troepen in dc provincie Jehol. Aan het einde der conferentie werd een communiqué uitgegeven, waarin het besluit werd medegedeeld om 56.000 man op den vijand te werpen, teneinde een poging te doen Jehol uit den Japanschen greep te be vrijden. Generaal Tsjang Kai Tsjek zal zelf het offensief leiden. De voorhoede zal be staan uit twee brigades, die in de richting van Koepeikau gedirigeerd zullen worden, terwijl 20.000 man in de richting Tsjifenkau zullen trekken Japan wil verdere vijandelijk heden voorkomen. Tokio, 10 Maart. (V. D.) De Japansche regeering heeft door bemiddeling van haar vertegenwoordiging te Peking de Chinee sche legerleiding voorgesteld aan weers zijden van den grooten Chinecschen muur een neutrale zóne in te stellen om verdere vijandelijkheden te voorkomen. PLOTSELING EINDE DER SPOOR- WEGONDERHANDELINGEN IN IERLAND. Belfast, 10 Maart. (V.D.y De onder handelingen tusschen de spoorwegmaat schappijen en de vakvereenigingen betref fend"» dc mogelijkheid om tot een einde van de staking te komen, zijn plotseling afge broken. AFSCHAFFING VAN DEN EED VAN TROUW. Dublin, 9 Maart. (II. N.) De Icrsche senaat heeft in tweede lezing de wet tot afschaffing van den eed van trouw aan clcn Engelschen koning aangenomen. BUITENLAND. Ernstige mijnramp in Yorkshire. (Eerste Blad. pag. 1.) Vrees voor oorlog in Frankrijk. (Derde Blad, pag 1). Anti-semietische rede van Goering. (Derde Blad, pag. 1). De bankcrisis in Amerika. (Derde Blad, pag. 2. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft do wijziging van de Drankwet zonder stemming of dis cussie aangenomen. (Tweede Blad, pag. 1.) Een eenheidsfront van communisten en socialisten? (Tweedo Blad, pag. 1.) STADSNIEUWS. Vergadering der Tuinbouw-Vorceniging. (Eerste Blad, pag. 3). Concert van het U. S. O. voor den Kunst kring. (Eerste Blad, pag. 81 Zondag hebben dienst de doktoren Honig, Mertens zur Borg, on Morren. Zondag en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek van de firma Ittmann, Medegedeeld door het K. N. M. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand: 772.7 te Danzig. Laagste barometerstand: 748.1 te Reykja vik. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt droog weer, weinig verandering in temperatuur. Het gebied van hoogen luchtdruk in het O, vertoont geen verandering, doch wel iets goringer van omvang. Het depressiegebied in het W. vertoont drie gescheiden ondiepe kernen, één in de Poolzee, één over IJs land en één ten W. van Ierland. In Spanje en Portugal stijgt thans de luchtdruk. Bij de helderheid van den nacht is de och- tendtemperatuur overal laag en op vele plaatsen in het binnenland nauwelijks bo ven het vriespunt. In Zweden verdwijnt de vorst meer en meer en in Finland is de strenge vorst verdwenen. Het weertype heeft thans een stabiel karakter. Overal heerscht een droog en zonnig weer met zachte winden; bewolkt weer met regen wordt alleen in Portugal en langs de Noor- sche kust gevonden. LANGESTRAAT 4S-51 TELEFOON 190 Onze Specialiteit. BUIKBANDEN en corsetten voor zware figuren. Vakkundige bediening. Varkensmarkt S Tel. 1309 De garantie van ons huis is voor U een absolute waarborg. DE PORTUGEESCHE BANNELINGEN, Koepang, 10 Maart. (Ancta). 345 van de 347 bannelingen zullen te Lissabon in vrij heid worden gesteld. Twee leiders, kolonel Dias Amtunes en kapitein Alfredo Chaves, zullen te Lissabon terecht staan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1