NA DEN „VAL" VAN MUNCHEN DE VREDE IN GEVAAR Zaterdag 11 Maart 1933 31e Jaargang No. 217 DE NAZI'S VEROVEREN DE MACHT IN 'T ZUIDEN ANTI-SEMIETISCHE AAP UIT GOERINGS MOUW Schetterrede te Essen DERDE BLAD KLEED1NGM AG AZIJN BRIDGE- SCHAAK DAMSPELEN. NIEUW PARIJS Langestraat 35 Lijstenmakerij en Kunsthandel FRANSCHE VREES VOOR OORLOG Verzet tegen verzwakking der weermacht FRANSCHE WEIGERING OM TE ONTWAPENEN? Een dramatisch moment der fascistische revolutie Een proclamatie van generaal Von Epp Dc door dc rijksrcgeering benoemde com missaris voor Beieren, generaal Von Epp, heeft de volgende proclamatie afgekon digd: „Op grond van paragraaf 2 van de ver ordening tot bescherming van volk en staat heeft de rijksregeering door den rijksmi nister van binncnlandsche zaken de be voegdheden der hoogste landsautoriteiten ook voor het land Beieren overgenomen en mij met de waarneming van deze be voegdheden belast. Reeds heb ik bet ge heele politicbewind overgenomen. Tot com missarissen in buitengewonen dienst heb ik benoemd den oud-kapitein Ernst Roehm en den afgevaardigde en wethouder Her mann Esser. Voorts heb ik benoemd tot inijn gevolmachtigde Adolf Wagner, voor liet ministerie van justitie bet rijksdaglid Kruitk en voor het ministerie van financiën den landdagafgevaardigde burgemeester Sicbert. Tot cornmissariale politieprcsident der landshoofdstad Münchcn heb ik be noemd den rijksdagafgevaardigde Himmler. De aanstelling van een rijkscommissaris dient voor de handhaving van de openbare orde en veiligheid, totdat een grondwette lijke Beiersche regeering zal zijn gevormd, die overeenstemt met den op 5 dezer over weldigend tot uiting gekomen wil van de nationale bevolking van Beieren en een waarborg geeft, dat de rijksregeering der nationale verheffing onder leiding van Adolf Hitler, ook in Beieren trouwe volge lingen vindt. Van de geheele nationale en vaderlands lievende bevolking van Beieren verwacht ik, dat zij mij in den strijd tegen het slaatsvernietigende Marxisme en zijn hel pers overeenkomstig haar krachten zal steunen. Leve het Duitsche vaderland, leve di Beiersche Heimat." Terwijl in den loop van den nacht de sa menscholingen in de binnenstad van Mün chcn geleidelijk uiteen gingen, duurden zij voor het gebouw van dc sociaal-democra tische Münchener Post nog gerüimen tijd voort. Nog vanmorgen tegen vier uur wer den documenten en kranten op straat ge worpen en verbrand. De groote étalageven sters zijn ingeworpen. Dr. Stang heeft dc bijccnroeping van den landdag voor Zater dagochtend 11 uur weer ingetrokken. De Münchener Neuestc Nachrichten ver nam tegen middernacht, dat de Beiersche regeering haar gezant te Berlijn opdracht had gegeven bij den rijkspresident te pro- testeeren tegen de maatregelen tegen Beie ren en erop te wijzen, dat deze in tegen spraak zijn met de gegeven garanties en gedane beloften. Gisteravond laat vond in het staatsmi- nisterie een bijeenkomst plaats tusschen minister-president dr. Held, minister dr. Stützel en staatsraad Schaffer eenerzijds en generaal Von Epp, dr. Wagner en den chef van den S.A.-staf Roehm anderzijds over den door den rijksminister van bin ncnlandsche zaken gelaste overdracht der loopende zaken aan den nieuw benoemden rijkscommissaris, generaal Von Epp. Na afloop der bespreking zond generaal Von Epp den rijksminister van binnenlandsche zaken een telegram, waarin hij hem mede deelde dat hij de zaken had overgenomen. Nader wordt d.d. 10 Maart uit Münchcn gemeld: Het zakenleven heeft zijn gewonen voort gang en ook do warenhuizen en magazij nen zijn alle geopend. Het verkeer is even druk als gewoonlijk. Wel ziet men in de straten vele S.A.-lieden in troepen te voet, in auto's of op motorfietsen. Vanmorgen te 9 uur zou bet seniorencon vent van den gemeenteraad vergaderen, waarbij Esser het directe aftreden van den Obcrbürgemcister dr. Scharnagl zou eischen. De vergadering kon echter niet doorgaan, aangezien niet alle leden aan wezig waren. Dr. Scharnagl vertoeft in het raadhuis. Ook bet politic-presidium is be zet en voor de kamer van den politic-pre sident staat eveneens een dubbele S.A.- post. De Engelsche pers over Beieren. Londen, 10 Maart. (V.D.) De Engelsche pers beschouwt do gebeurtenissen in Beie ren als een volkomen verrassing, die van de grootste beteekenis is in de Duitsche geschiedenis. Volgens de conservatieve Morning Post blijkt daaruit duidelijk de onzinnigheid van de in sommige buiten- landsche kringen nog gehoopte speculaties op een afscheiding van Beieren van het rijk. De Daily Express schrijft, dat de val van Münchcn voor het nageslacht een der meest dramatische momenten in de Duitsche fas cistische revolutie zal blijven. Essen, 10 Maart (V.D.). Dc Duitsche Rijksminister Goering heefl vanavond in een bijeenkomst van de N.S.D.A.P. het woord gevoerd en daarbij o.rn gezegd, dat de nationale beweging zeer zeker zal ver nietigen datgene wat tegen het volk en te gen de natie is gericht. Men zegt, dat de be volking in vreeselijke opwinding verkeert, omdat de Joodsche warenhuizen tijdelijk gesloten zijn. Ik zal moeten ingrijpen. Maar wat is er eigenlijk anders gebeurd, dan dat wij Duitschers hebben verklaard: Duit schers, koopt niet bij Joden, koopt bij Duit schers. Men zegt mij, ik moet de politie la ten ingrijpen. Jawel, ik zal de politie laten ingrijpen en wel zonder scrupule, overa! daar, waar men het Duitsche volk schade weet te berokkenen, maar ik weiger de po litie een bewapingstroep te doen zijn voor Joodsche warenhuizen. Er moet eindelijk maar eens een einde komen aan het schan daal, dat iedere schurk, indien hij in een zaak betrokken wordt, maar bescherming der politie zou kunnen inroepen. Neen, de politie beschermt een ieder, die eerlijk in Duitschland verblijft, maar zij is er niet voor om schurken, schooiers, knoeiers, woe keraars en verraders te beschermen. We le ven in buitengewone tijden. De natie is on* waakt! Jarenlang hebben wij tot het volk gezegd: LI moogt afrekenen met de verraders. Wij houden ons aan ons woord en er wordt af gerekend. Men windt zich op alsof er iede- ren morgen 2 A 3000 dooden zijn en daarbij hepft bij de geheele actie nog niemand een neus of een oor verloren. Herinnert u zich. wat veertien jaar geleden is gebeurd, toen u terugkwaamt van het front, toen u de epauletten en eereteekenen werden afge rukt. Thans kunnen zij jammeren, dat mis handelingen zijn gepleegd, maar zij hebben Arnh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. Billijke prijzen. indertijd ons Volk verscheurd en vertrapt. Zij moeten niet zoo veel roepen om gerech tigheid, anders zou een gerechtigheid ko men, die in de sterren staat en niet in para grafen en ik zeg u, wanneer deze gerechtig beid zich zou doen gelden, zou dit bun einde zijn. k Wat hun kranten betreft* zoolang de in ternationale solidariteit heerscht en hun partijgenooten in het buitenland in hun kranten op hoogst gemeene wijze over Duitschland schrijven, zoolang zullen geen sociaal-democratische kranten meer ver schijnen. Goering zeide nog, dat hij vandaag bij het 6taatsministerie een verordening heeft in. gediend, welke hij anticorruptiewet heefl genoemd en welke ten doel heeft een einde Ie maken aan het optreden der voormalige hecrschers. In de toekomst zal menig eerste burgemeester en andere hooge magistraal voor zijn naaste familie andere baantjes moeten zoeken. De geheele bende van partij ambtenaren gelooft, dat hun niets kan ge beuren, omdat men hen hoogstens met ver lof kan sturen, neen, wij zullen in den Rijks dag een wet indienen, waarbij zij niet al leen zonder pensioen kunnen worden ont slagen, maar ik hoop, dat er bovendien een meerderheid zal zijn te kunnen vinden, om zekere heeren te verplichten, terug te he talen, wat zij zich op onrechtmatige wijze hebben verworven. Dc redevoering van Goering werd luide toegejuicht. Zenuwachtige stemming in de Parijsche pers In de Daily Telegraph blijkt Pertinax weinig vertrouwen te hebben in de voor uitzichten van Macdonald's en Simon s werk te Genèvc. De afwijzing van het Fransche plan tot wederzijdsche liulpverlccning wordt te Parijs aldus geïnterpreteerd, dat de Duitsche en Italiaansche regeering be zig zijn den huidigen status in Europa te verstoren. Onder deze omstandigheden kan van een relatieve vermindering der Fran- sche verdedigingskrach ten geen sprake zijn Do Parijsche correspondent van de Ti mes schrijft, dat Daladior er de voorkeur aan zou geven te Parijs te blijven en de onderhandelingen te Genèvc over te laten aan Paul Boncour. Een vooraanstaande Fransclnnan zou hebben verklaard, dat dc Fransche regeering Macdonald geen con crete voorstellen kan doen, docli de En gelsche voorstellen wil afwachten. Welis waar geloofde deze zegsman niet aan het bestaan van een formeel geheim verdrag tusschen Duitschland, Italië en Hongarije, doch de aanwezigheid van een mondelinge afspraak achtte hij zeer wel mogelijk Slechts de bekrachtiging van eon gemeen schappelijke politiek van Engeland en Frankrijk zou de ernstige gevaron in Euro pa uit den weg kunnen ruimen, anders ging men een oorlog tegemoet. Do Fran sche regeering is bereid een strenge in ternationale controle op dc bewapening te aanvaarden als een voldoende veiligheids garantie inplaats van hulpverleening door neutralen, wanneer de toestanden in Duitschland normaal zijn. Zij kan echter geen vertrouwen hebben in dc bedoelingen van Hitier en zijn vrienden. Zelfs het ver drag van Locarno is openlijk door Hitier bespot en men beschouwt het te Parijs niet meer als een voldoende garantie voor de Fransche veiligheid. Tenslotte kon nog ge zegd worden, dat men in bepaalde krin gen te Parijs geneigd is een Fransch- Duitsch pact te beschouwen als een even- »*l .tl tueelen uitweg uit de tegenwoordige moei lijkbeden, waardoor Frankrijk voldoende garanties voor zijn veiligheid krijgt, terwijl Duitschland de vrijheid behoudt om te streven naar wat het zijn recht acht. Misschien mede naar aanleiding van bet bezoek der beide Engelsche ministers aan Parijs komt in de Franscho pers een ze nuwachtige stemming tot uiting. In het korte Kamerdebat over den büitenland- schen politieken toestand stultto men steeds weer op dc uitdrukking „dreigend oorlogsgevaar". De rechtsche pers verwijt Paul Boncour, dat hij niet op dc door den algevaardigde Ybarncgarey in de Kamer aan de orde ge stelde kwestie der Ilirtenborger wapenaf- faire is ingegaan. De Echo de Pari9 weet te berichten, dat de Kamer onder bepaalde omstandigheden dc onlangs goedgekeurde bezuiniging op de militaire credietcn door het toestaan van nieuwe crcdieten weer ongedaan zal maken. Dc Républiquo schrijft o.a., dat Frank rijk en Engeland niet do macht hebben bl- lecn den vrede te maken en zeker niet van plan zijn, een kruistocht te onderne men tegen de volken, die zich ln een an dere situatie bevinden dan zij zelf. Doch wanneer de mogendheden, die eten vrede willen beschermen, tegenover een m elk opzicht in beroering zijnd Europa niet spoedig een uitgewerkt economiscn, poli tiek en ontwapeningsprogram weten te stel len, dat door dc mogendheden in Europa wordt goedgekeurd en waarbij Amerika zich kan aansluiten, clan wordt de Euro- peesche vrede zeker bedreigd. Frankrijk wil toenadering tot Engeland, do tusschen Frankrijk en Amerika gerezen moeilijkhe den uit den weg ruimen en tegenover Rus land een oprechte politiek voeren. Frank rijk wil echter niet den indruk wekken, dat het wil terugkeeren tot de oude poli tiek van het Europeesche evenwicht Genèvc, 9 Maart. (H. N.) De vertegen woordiger van Frankrijk, de Massigli, heeft vandaag in de hoofdcommissie der ontwape ningsconferentie een rede gehouden, waarin hij te kennen gaf, dat de Fransche regee ring bereid is tot kwantitatieve en kwalita tieve ontwapening, mits Frankrijks eischen inzake de veiligheid ingewilligd worden. Feitelijk komt dit dus neer op een weige ring om te ontwapenen, aangezien verdere waarborgen voor de veiligheid door de ove rige mogendheden niet verleend zullen wor den. De Duitsche gezant Nadolny herhaalde de Duitsche ontwapeningseischen en ver zocht in het bijzonder een verbod en de ver nietiging van zware aanvalswapenen. GOERING. BRAND IN EEN KATHOLIEKE KERK. Keulen, 9 Maart. (H. N.) To Wissen- Sieg bemerkten voorbijgangers, dat in do katholieke kerk brand uitgebroken was. Het bleek, dat de brand dicht bij bet altaar woedde. Gelukkig kon het vuur worden ge- bluscht, voordat grooter onheil aangericht was. Hoe dc brand is ontstaan, kon nog niet worden vastgesteld. Het is voor de derde maal binnen- den tijd van enkele weken, dat in deze kerk brand werd ont dekt. GENERAAL TANG YOE LIN LEEFT NOG. Peking, 10 Maart (V.D.). De opperbe velhebber der Chincesche troepen, Tsjang Kai Tsjeck, deelt mede, dat generaal Tang Yoe Lin niet doodgeschoten is. Hij is ge arresteerd en zal door den krijgsraad wor den veroordeeld. door MARTIN JOHNSON. Telegrammen en overbevolkte wateren, Dc Murchisonwatervallen liggen aan de Ugandazijde van het meer, en het is niet gemakkelijk om vergunning te krijgen, om daar door te dringen. Het terrein op den rechteroever is een wilcl-rescrvaat en de linkerzijde staat onder quarantaine, dank zij de besmetting door de tsctsevlieg veroor zaakt. De Engelschen hebben goed werk verricht bij de bestrijding der gevaarlijke slaapziekte in Oost-Afrika. Zij geven niet graag vergunning tot het betreden van deze landen, daar dc veel voorkomende tsetsc- vlieg deze ziekte overbrengt cn wellicht on besmette landen zou kunnen contaminceren. We moesten een ontzaglijken berg tele grammen verzenden, alvorens wij vergun ning kregen den waterval te bezoeken. Al deze formaliteiten hadden ons slechts *cji dag gekost. Den volgenden morgen huurden wij een reddingsboot van de Ro bert Coryndon en 6toomden op de hijgende en zuchtende Livingstone naar den water val. Tegen zonsondergang bereikten wij den Victoria-Nijl. Daar schenen alle muskieten van Afrika tezamen gekomen te zijn om ons te verwelkomen. Als een horde verhon gerde dieren 6nakten zij naar ons bloed. Deze insecten hebben ideale broedplaatsen in de onmetelijke graslanden, die zich aan beide zijden van den riviermond uitstrek ken. Papyrus en tijgergras bereiken hier een hoogte van omstreeks acht voet. Bij het aanbreken van den dag werd het anker gelicht cn na een uur varen ontwaar den wij do eerste dieren. Wij zagen water bokken, bavianen en andere apen, eenigert tijd later zelfs krokodillen en eenige nijl paarden. Dick en Lou (de technische, filmmenschcn), stelden onmiddellijk de klankcamera op het bovendek op en ik plaatste mijn apparaat een étage lager. We zagen groepjes van vier of vijf olifanten langs de oevers flanee- ren. Krokodillen lieten zich te water glijden cn nijlpaarden, in kudden van vijftig zes tig, waggelden af en aan. Dit alles voorspel de een rijken filmoogst, doch we moesten rekeninc houden met dc stampende machi ne van de Livingstone, die de dierengelui den door onze microfoons opgenomen, ge heel overstemde. Wc besloten de machine stop te laten zetten en gleden rustig naai den kant, om de dieren op te nemen. Het leek een goed idee, maar de inland- sche machinist begreep er niets van. Gevoel voor sound of camera was hem geheel on bekend. Hij wilde geen hooiren druk in zijn ketels en juist toen wij met onze opnamen zouden beginnen, gierde de stoomfluit op dusdanige wijze, dat de dieren doodelijk bevreesd dc vlucht namen en dc geluids machine slechts het gierend gefluit kon op nemen. Ondanks dit alles slaagden we er toch in eenige goede opnamen te maken. Met de olifanten scheen het niet te w illen lukken. We zagen een vijftiental vlak bij het water en nog een dertigtal anderen iu de nabijheid. Opgeschrikt door het geluid van onze raderboot verschenen ze echter spoedig in de bosschen. Wij voeren met onzen snellen motor naar een krokodillenkreek, waar honderden van deze reptielen, op een soort strand, met vervaarlijk gapende muilen in de zon lagen te suffen. Verschillende van deze dieren wogen wel vierhonderd pond en zwaarder. We stelden de camera's op een afstand van vijftig meter in, en ik bleef aan den kant 6taan, terwijl ik gilde en schreeuwde, om dc slapende dieren wakker te maken. De krokodillen antwoordden met een koor van „plop, plop, plop", terwijl ze hun ver vaarlijke kaken op elkaar lieten klapperen. Daarna schuifelden ze naar hun kreek, sprongen in het water dat ze met hun staarten in beweging brachten, zoodat het leek alsof het opborrelend aan het koken was. Een slaperige alligator, dc grootste van het gezelschap, kon niet hard genoeg mee. Hij bleef op den kant liggen en sleepte zijn zwaren buik over het zand. Zijn staart bleef steeds in beweging. Toen ik hern naderde, had het geen haar gescheeld, of hij had mij met zijn kwispelend achter deel naar betere gewesten geholpen. Op onzen verderen tocht naar den water val zagen wij rotsen, waarop krokodillen in schilderachtige houding hun ochtend-zon nebad namen. Het 6cheen alsof de rotsen leefden, rechts en links doken wanstaltige snuiten uit het water op. Zij voerden vreemdsoortige zwemfeesten uit, en lieten zich met hun geheele zwaarte op hun mede krokodillen vallen. Nadat wij ongeveer hon derd meter film hadden opgenomen, loste ik een geweerschot, wraardoor een kogei door het water suisde. Dit veroorzaakte een rumoer onder de waterbewoners, dat men boven het geruiscb van den waterval uit kon booren. Ook de volgende dagen brach ten wij op de rivier door, te midden van nijlpaarden en krokodillen. Natuurlijk deden wij, mannen, het meeste werk aan boord, doch Osa (des schrijvers vrouw Red. A. D.), heeft eenige ge vaarlijke momenten doorgemaakt. Zij is een vurige aanhangster van de hengelsport en ze kon haar hartstocht bij dit overvolle vischwatcr ruim botvieren. Op een mooien zonnigen ochtend trapte zij bij ongeluk op een zwarte cobra. Dc slang schrikte en wil de op haar toespringen, doch kon gelukki gerwijze niet zoo ver springen. Het andere avontuur was haar plotseling uitglijden in het water, waar een krokodil haar bijna had gegrepen. Dank zij haar te genwoordigheid van geest, wist zij den dans te ontspringen. Wij trachtten bliksemlicht foto's van nijlpaarden te krijgen, doch wer den teleurgesteld in deze plannen door het mistige weer, onze lenzen werden vochtig cn eerst na drie dagen slaagden wij er m om een nijlpaard voor de camera te krijgen. Het was een ongelooflijke sensatie vooi i»ns troepje, toen we plotseling tegenover zeven olifanten stonden, die kalmpjes na.ir hun drinkplaats kuierden. Dick cn Lou draaiden er lustig op los, toen 't gezelschap zijn groote slokken water naar binnen werkte. Dc olifanten letten nauwelijks op ons. Toen ik zag, dat Dick nog slechts ruim een honderd voet film over had, gaf ik een luiden schreeuw, die mijn kameraden even zoo verschrikte j als de olifanten, voor wie het bedoeld was. De dieren bleven stokstijf staan, hun snuiten omhoog gezwaaid, daar na gingen ze over tot de aanvalshouding met hun slurven tusschen de voorpooten. Even voordat de filmvoorraad opgeraakt wa6, renden de olifanten woedend over de heuvels, de bosschen in. De tijd ging zóó vlug voorbij, dat ik ver baasd was, dat de Livingstone al in aan- fbcht wa6, om ons terug te voeren naar Bu- tiaba. We vonden daar de vier negers, die op onze uitrusting hadden gepast en die blij waren, ons van die gevaarlijke landen weer heelhuids terug te zien komen. Tc Kascnyi kregen we een nieuw lid bij ons gezelschap. Het was een jonge chim pansee, Teddy genaamd. De jonge man droeg een blauw broekje en had een petje op. Hij was vriendelijk en levendig, soms echter wat al te druk. Onze expeditie koos nu koers naar het land der dwergen. WTe trokken naar Irrumu, het Westelijk deel van het Ituriwoud. We klommen met onze auto's over het steile hooggebergte, waarbij onze wagens zich uitstekend hielden. We brachten nog een etmaal door bij baron en barones van Zuylcn, wier hulpvaardigheid ons reeds van een vrbcgeren tocht bekend was. „Ik had den baron geschreven omtrent mijn planner., het Fygmeeënvolk te willen bestudecren en bij had alle mogelijke be langrijke inlichtingen omtrent deze inboor lingen weten te verzamelen. Door hem was het ons eveneens mogelijk, een geschikte plaats voor ons kampement uit te zoeken. (Wordt vervolgd). De hiervolgende schetsen zijn frag menten uit een aaneengeschakeld verhaal van den schrijver, leider van een klankfilm- expeditie onder bet dwergvolk der meeên in Afrika.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9