N.V. COMPAGNIE LYONNAISE Het Porceleinhuis AMERSFOORTSCH DAGBLAD UITVOERING DER WARENWET Tijdschriftee Feuilleton De roode Vulpenhouder Halve prijzen Zwaar Kristal N. H. BERGER OPENING VAN HET VOORJAARSSEIZOEN Woensdag 15 Maart 1933 31e Jaargang No. 220 IS BEZUINIGING MOGELIJK? De uitgaven der keurings diensten Langestraat 2 - Tel. 525 Fa. KALLEVEEN Zuidsingel 69 UURWERKEN LEGER EN FASCISME UIT DE STAATSCOURANT UTRECHTSCHEWEG ÏO TELEFOON 179 AMERSFOORT 'Adres der Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Mij. voor Nijverheid en Handel De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de NederJandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, die reeds in haar publicatie van November 1928 de noodzakelijkheid en de mogelijkheid heeft betoogd van een belang rijke besparing op de uitgaven voor de uit voering van de Warenwet, heeft zich te dezer zake met een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend. Nu in dezen tijd van financicclen nood door de Overheid al het mogelijke moet worden gedaan om de uitgaven over de geheele lijn zooveel mogelijk te beperken, kan en mag naar het oordeel van de Com missie een bezuiniging op de uitgaven voor dezen tak van dienst niet achterwege blij ven. Van de wenschelijkheid en zelfs onmis baarheid'van een behoorlijke contróle op waren in het belang van de volksgezond heid en tevens ter bestrijding van bedrog bij den verkoop, was en blijft de Commis sie volkomen overtuigd. Zij is echter niet minder overtuigd, dat een besparing op de uitgaven der keuringsdiensten oor spronkelijk veel te ruim en ingewikkeld en daardoor veel te duur opgezet mogelijk is. De Commissie heeft dan ook destijds met instemming geconstateerd, dat de Regee ring overnam de voorstellen, welke de com- missie-Welter op haar beurt had ontleend aan de commissie-van Beresteyn, om een belangrijke vermindering te bereiken van de bijdrage van het Rijk in de kosten der keuringsdiensten, al kon zij zich ook niet in allen deele met de door de commissie van Beresteyn ontwikkelde en door de commissie-Weiter overgenomen denkbeel den vereenigen. Met groote teleurstelling heeft do Com missie daarna vernomen, dat de Regeering deze bezuinigingsplannen voorloopig weder terugnam op grond van gebleken ernstige bezwaren. Het daarbij door de Regeering geopperde denkbeeld om de keuringdien sten geheel op den ouden voet te hand haven en een deel van kosten op handel en industrie af te schuiven, komt haar vol strekt onaannemelijk voor. Zoo wordt niet de noodzakelijke bezuiniging bereikt, doch vindt slechts verschuiving van lasten plaats. De Commissie acht het bo vendien principieel volkomen verkeerd, in dien het Rijk, maatregelen treffend in het algemeen belang, de hiermede gepaard gaande kosten of ten deele op handel en in dustrie zou afwentelen. Door een doelmatiger wettelijke regeling, gepaard gaande met een inkrimping van het aantal keuringsdiensten, is met veel minder kosten dan tot dusverre een zeker niet minder doeltreffend toezicht op waren te verkrijgen. Zooals dè Commissie reeds in haar publi catie van 1928 uiteenzette, is zij volkomen overtuigd van het nut van het tweeledig doel, dat de Warenwet beoogt, n.l. bevorde ring van de volksgezondheid en bestrijding van bedrog. In de uitvoering van zijn oogmerken is de wetgever in 1919 echter te eenenmale te kort geschoten; niet doordat hij te wei nig, doch omdat hij te veel heeft geregeld en do organisatio te veel kostbaarder is opgezet dan noodig was. In zooverre afwijkend van do opvatting van de commissie-van Beresteyn is de Commissie van meening, dat deze tweerlei contróle ook voor het vervolg moet blij ven gehandhaafd. De wettelijke regeling is echter veel ver der gegaan en heeft door het mogelijk te maken, dat bij Koninklijke Besluiten alge- meene eischen worden gesteld, waaraan be paalde waren moeten voldoen, een wette- lijken ondergrond verschaft aan tal van regelingen van Overheidswege, die noch met de volksgezondheid, noch met de be scherming van het publiek tegen bedrog iets te maken hebben. Men gaat veel te ver, indien men van Overheidswege gaat voorschrijven uit welke bestanddeelen in het algemeen be paalde artikelen moeten zijn samengesteld, welke stoffen er in mogen worden ver werkt, voorzoover deze voorschriften al thans niet volstrekt noodig zijn om schade voor de gezondheid of bedrog tegen te gaan. Een herziening van de Warenwet, die haar werkingsgebied tot de hier bedoelde bescheidener proporties terugbrengt, zal tot belangrijke besparing van kosten kunnen leiden. Maar zelfs, indien de Regeering overwe gende bezwaren zou hebben legen een be perking van het werkingsgebied der Wa renwet, dan zouden zoneïer eenige wijzi ging in de tegenwoordige toepassing te brengen reeds belangrijke bezuinigingen te verkrijgen zijn en wel in de eerste plaats door de uitgaven voor salarissen belang rijk te verminderen. De vermindering van salariskosten is te verkrijgen: 1. Door verlaging van de verschillende salarissen op zichzelf. 2. Door vermindering van het aantal ambtenaren, hetgeen zonder eenig nadeel en zonder belemmering voor de toepassing der Warenwet mede te brengen, kan ge schieden door inkrimping van het aantal keuringsdiensten. Bezuinigingscommissie. Hierboven heeft de Commissie, onder 1 en 2, in liet kort aangegeven hoe bezuini ging reeds mogelijk is, zonder wijziging in de tegenwoordige toepassing der Warenwet. Het is echter haar stellige overtuiging, dat met zulke maatregelen niet dient te wor den volstaan, maar dat eveneens zoo snel mogelijk een herziening van de Warenwet zelve, die haar werkingsgebied tot beschei dener proporties terugbrengt, moet worden tot stand gebracht. De commissie denkt zich daarbij de vol gende grondslagen voor een organisatie en regeling van den Keuringsdienst voor Waren, die naar haar overtuiging aan alle redelijke eischen kan voldoen en belangrijk minder kosten zal opleveren dan de hui dige: I. Ilct toezicht worde Rijksdienst zon der meer. II. Het aantal keuringsdiensten met la boratoria blijve voor ons kleine land tot tien, hoogstens tot twaalf beperkt. III. Verbod van den \crkoop*) van waren, welke bij gebruik overeenkomstig van Fraai geslepen. Zie étalage. Goud - Zilver - Brillen Solide reparatie-inrichting Speciaal adres voor ANTIEKE KLOKKEN Prijzen zeer billijk. de bestemming voor het leven gevaar of voor bet lichaam of de gezondheid schade opleveren of kunnen opleveren. IV. Verbod van den verkoop van waren, welke, beoordeeld naar hare bestem ming, moeten geacht worden in bedorven of verontreinigden toestand te verkeeren. V. Tegengaan van hygiënische misstan den bij de bereiding, de verpakking, het in voorraad houden, den verkoop cn de af levering van waren. VI. Verbod van den verkoop*van waren, waaraan vreemde bestanddeelen zijn onttrokken met algcmecne omschrij ving wat onder vreemde bestanddeelen is te verstaan. VII. Verbod van den verkoop*) van waren onder onjuiste opgaven van aard, hoedanigheid, samenstelling of hoeveel heid. VIII. Verbod van den verkoop van zeer speciaal daarvoor in aanmerking ko mende waren, waarvan is bepaald, dat zij niet mogen worden verkocht, dan onder volledige of gedeeltelijke opgave betreffen de aard, hoedanigheid, samenstelling of hoeveelheid, voor zoover aan dezo eischen niet voldaan wordt. IX. Instelling van een Commissie van Advies. Mfet een herziening van dc Warenwet cn reorganisatie van den dienst als hier aan gegeven, zal de zoo noodige aanmerkelijke bezuiniging ook op dit terrein van Over heidsbemoeiing verkregen kunnen worden Hierbij bet begrip „verkoop" zoo ruim op te vatten, dat daaronder ook vallen liet in voorraad hebben, het afleveren, het uit stallen, het vervoeren, het te koop of in ruil aanbieden, het uitdeelen, het aanwezig hebben op markten cn in winkels, verkoop lokalen. woningen, bergplaatsen, werk plaatsen, fabrieken, stallen, voer- of vaar tuigen of op erven zonder dat dc belangen van dc volksge zondheid en dc bestrijding van bedrog bij den verkoop van waren ook maar in het minst worden geschaad. De Commissie dringt dan ook met klem er op aan, dat de daartoe noodige reorganisatie-maatrege len zoo spoedig mogelijk worden getroffen endat worde afgezien van alle plannen om de onnoodig hooge kosten van dezen tak van dienst geheel of ten deele af te wente len op het particuliere bedrijfsleven. Mededeeling van Ir. Mussert tot de beroepsmilitairenleden der N.S.B De Algemeen leider der Nationaal-Socia- listische Beweging, Ir. A. A. Mussert, heeft tot de beroepsmilitairen, leden der N. S. B., do volgende mededeeling gericht: De Minister van Defensie heeft ter ken nis gebracht, dat aansluiting bij of eeniger- lei steunverlening aan groepen, of vcr- ecnigingen van personen op fascistischen grondslag in strijd is met do plichten van den militairen ambtenaar en «derhalve ver boden is. Gij die U uit volle overtuiging bij onze beweging, die zich fascistisch noemt, hebt aangesloten, weet dat deze beweging nim mer iets van U gevraagd heeft wat in strijd is met de plichten van den militair. Gij weet dat plichtbesef cn tuchtgevoel door ons niet ondermijnd, doch daarentegen krachtig bevorderd worden. Gij weet dat het streven van den goeden militair en het streven der N. S. B. geheel evenwijdig gaan. Gij weet dat wij steeds den lcgalcn weg gevolgd zijn. Ook thans zult Gij het U gogeven bevel nakomen, ook thans zal de N. S. B. den legalen weg blijven gaan. Derhalve verleen ik U eervol ontslag als lid der N. S. B. Ik betuig U mijn dank voor hetgeen Gij voor haar gedaan hebt. Bij K.B. is wederom tijdelijk benoemd tot lceraar aan dc Rijks hoogcre burgerschool 5c Sneek: T. van der Zee. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is le aan den heer F. J. M. Smits van Oycn te Eindhoven eervol ontslag verleend als lid van dc Com missie van den uitvoer naar Frankrijk van vlecsch on vleeschwaren; 2e. m?t. ingang van li Maart' 1933 benoemd tot iid van ge noemde Commissie de heer W. II. vin Ilaas- tert te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den Directeur-Gene raal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is, met ingang van 1 Mei 1933, aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoondienst te Voorschoten dc coinrnies bij den Post-, Telegraaf- cn Telefoondienst A. S. H. Brussen, thans directeur van het Post-, Telegraaf- cn Telefoonkantoor te Uit hoorn. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Het Hoofdbestuur van den Nedcrland- schen Bond in Duitschland, op 12 Maart 1933 vergaderd te Duisburg, richt tot alle Nederlanders in Duitschland het dringen de verzoek zich in deze bewogen tijden af zijdig tc houden van het politieke leven in Duitschland. Hoe ook hun persoonlijke sympathien of opvattingen mogen zijn, de Nederlanders in Duitschland spreken zon der uitzondering voor de toekomst van het land, waarin zij leven, hun oprechte wen- schen uit. Zij' dienen echter hun eigen land het best door volledige neutraliteit. DR. S. S. HOOGSTRA. v Oud-directour der H. B. S. to Gouda. Te Gouda is in den ouderdom van 76 jaar overleden dr. S. S. Hoogstra, oud- directeur der Rijks H. B. S. aldaar. Maartnummer van „Het Vliegveld". Het Maart-nummer van „Het Vliegveld" begint met een belangwekkend artikel, ge titeld: „De opleiding tot Verkeersvlieger" van den heer Alcr; de verschillende wegen die in Nederland hiertoe open staan wor den hierin aangegeven. Interessant mate riaal voor allen, die belangstelling in dio richting hebben. De heer Van der Leeuw vertelt verder wetenswaardigs over dc technischo zijde van zijn Afrika-vlucht, terwijl dc lieer Ju lius met zijn artikel „windverzetting of drift", eveneens een onderwerp voor de praktijk behandelt. Als vlicgtuigbeschrij- ving vinden we het dubbel-motorige mili taire Breguet vliegtuig besproken. Henri Hegener vervolgt het, weer met vele plaat jes verlucht, relaas van zijn Oceaan rc- tourtrip met de „Graf Zeppelin". Ook do luchtvaart-gebeurtenissen van de maand, als de zweefvlucht-demonstratie onder Wassenaar, de honderdste K.L.M.-vlucht van den geregelden dienst op Indië, het wereld-afstandsrecord en de Mount Eve rest expeditie, zijn niet vergeten. Met. de verschillende vaste rubrieken vormt ook deze aflevering weer ccn aantrekkelijk nummer. Schoevers' Talen Revue. Zoo juist ontvingen wij het Maart- (lente-) nummer van Schoevers' Talen Revue. Bij 'fc doorlezen van den inhoud ontkomt menniot aan den indruk dat men hier een belang rijken, zoo niet onmisbaren steun heeft voor allen die hun moderne talen in het dagc- lijksche leven weinig of niet gebruiken doch zc niettemin geregeld willen „bijhouden". Hier geen dorre, saaie leerstof, doch vlotte, frisschc lectuur. Bepaald geestig zijn in dit nummer de door abonné's op een prijsvraag ingezonden gedichtjes, z.g. Limericks. Ook de Film- cn Tooncclrubriek ontbreekt niet. Kortom, een leerzaam cn onderhou dend tijdschrift, waarvan do prijs zeker geen beletsel kan vormen om zich een abon nement op dit blad te verzekeren. Een fleu rige omslag cn een groot aantal aardige il lustraties geven het blad een prettig aan zien. 9 April 1956 was de lieer Hoogstra te Wit- marsum in Friesland geboren. Hij leerde eerst voor onderwijzer en werd benoemd aan de bizondcre lagere school in zijn ge boorteplaats en daarna te Leiden. Hier studeerde hij voor de akten I. o. Fransch, Duitsch en Engelsch en vervolgens voor de akte Engelsch M.O. A. Gedurende 1880 was hij verbonden aan het instituut Noorthcy te Voorschoten, dat later het instituut Wul- lings werd. In 1881 werd hij lecraar aan het bizonder gymnasium te Zetten, waar hij lot 1898 is gebleven. Inmiddels had hij staatsexamen gedaan en aan de Rijks Uni versiteit to Utrecht in de Nederlandscho letteren gestudeerd. In 1898 sloot hij dezo studie af met de promotie op het proef schrift „Levens van Alexander de Groote in de middeleeuwen". Van Zetten ging dr. Hoogstra als lecranr aan dc II. B S. en ann het gymnasium naar Kampen en in 1903 volgde hij dr Julius op als directeur van de R.H.B.S. in Gouda. Gedurende 24 jaren is hij ook directeur van den gemeen telijken handelscursus geweest. Bij het be reiken van den 65-ja.rigen leeftijd in 1921 werd dr. Hoogstra benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tegen 1 September 1929 is dr. Hoogstra als directeur der Goudsche H. B. S. afge treden. Dc \reugde is overal en wil zich laten inden, want zij heeft dc menschen lief. Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynno, P door A. W. v. E.—v. R. 39 „lil welk geval de misdaad met voorbe dachten rade zou zijn gepleegd, en volgens je eigen meening is dat 'niet zoo. Een man verfoeit geen vrouw jaren lang, zonder iets tegen haar te ondernemen, om dan, alleen omdat zij bij toeval in dezelfde streek komt logeeron, een nauwkeurig uitgewerkt plan te verzinnen, haar te vermoorden. Psycho logisch deugt je theorie niet, tenzij wij een beter motief kunnen ontdekken dan enkel, dat hij haar niet mocht lijden. Het beste, ivat je doen kunt, is, met je verhaal naar dc politie te gaan, dan is hij genoodzaakt hun tc vertellen, waar hij dien avond was. Hij kan hen niet op dezelfde wijze behan delen als hij jou deed, en ik heb dc sterke overtuiging, dat hij in staat zal zijn een geheel bevredigend alibi te verschaffen." „Je raadt mij dus aan geen tijd meer te verknoeien met er mee voort te gaan?" vroeg Fayre zeer ontmoedigd. Kean glimlachte zoo vriendelijk dat het hem onmogelijk was zich beleedigd te ge voelen. Als je werkelijk mijn raad verlangt, ou de jongen," zei hij, „zou ik zeggen: schei uit met die lieclc zaak en laat ze aan Grey en de politie over. Vertel Grey precies wat je hebt gedaan, dan zal hij daarnaar han delen. Ik schat je werk niet gering dat was tot dusver ongemeen goed; als Gregg er werkelijk bij betrokken was, kan het van onschatbare waarde blijken te zijn maar het is nutteloos je tegenover mannen van het vak te plaatsen of te willen han delen onder eigen gezag. Hoe kreeg je dien brief van Gregg in handen?" Die vraag kwam ontstellend onverwacht, en Fayre smoorde een plotseling opkomen de lachbui, toen hij tot het besef kwam, dat Ivcan bcrocpsmethodes op hem toepas te. „Ik nam hem uit zijn schrijftafel, toen ik gisteren op hem wachtte," antwoordde hij met overdreven zachtzinnigheid. „Als hij dat tc weten komt, brengt dat je in een zeer netelige positie, afgezien van het feit, dat het, als hij ontdekt, dat je zijn schrijftafel hebt doorzocht, de eenvoudig ste zaak van dc wereld voor hem is, elk bewij6 te vernietigen." „Denk je, dat ik hem gehouden heb?" vroeg Fayre met een ondeugende flikkering in zijn oogen. „Zeker niet," antwoordde Kean droog. „Maar ik moet je er op wijzen, dat, als zijn schrijftafel officieel was doorzocht, de poli tie den brief zou hebben gehouden en wij dus bewijsmateriaal in handen zouden heb ben, als dat noodig was. Dat amateur-de tectivewerk is heel aardig in de verbeel ding, maar in de praktijk is het gevaar lijk." Fayre voelde zich vrij dom en zeer stijf hoofdig. Hij had zich heel gewillig laten uitklcedcn cn over het geheel moest hij toe geven, dat het niet onverdiend was ge weest, maar het lag in het geheel niet in zijn bedoeling zicli door Kean of door ie mand anders van zijn plannen te laten afbrengen. En hij bleef Gregg verdenken. De rest van den dag werd zoo onschuldig doorgebracht, als zelfs Kean maar kon wenschen. Fayre zat eonigen tijd bij Sybil, die op en gekleed was, en zooveel beter, dat de dokter toestemming had gegeven den volgenden morgen op baar gemak naar Londen te gaan. De verschillende menschen die in het huis verblijf bielden, liepen bij na voortdurend in en uit, zoodat er tot Favre's verlichting geen gelegenheid was het onderwerp van den moord aan te roeren. Toen hij zich voor bet diner kleedde, kreeg hij bezoek van Bill Staveley. Die was nog in zijn rijcostuum cn juist terug van zijn bezoek aan de Hammonds. „Ik heb dc tijding voor je," begon bij, „en ik ben te weten gekomen, in wat voor auto Grcgg zat. Ik heb het heel slim aan gelegd, dat kan ik je zeggen! Ik begin te golooven, dat ik een natuurlijke gave voor die dingen heb. Als je soms denkt, dat ik maar een soort Watson hen, beste Hol mes, heb je het heelemaal mis!" „Als je werkelijk waardecring en bemoe diging wilt hebben, kan ik je aanraden naar Edward te gaan en hem alles tc vertellen!" raadde Fayre droog. „Als je intusschen klaar bent met dat opsnijden, kun je de bewijzen van je genie overleggen!" Lord Staveley grinnikte. „Is. het er zoo mee gesteld? Heeft hij erg uitgevaren tegen onze geringe pogingen? Hij heeft altijd een vervloekt eind boven ons gestaan 1" „Ik heb er jou buiten gelalen, wat meer is, dan je verdient. Wat heb jc ontdekt bij de Hammonds?" „Een gloednieuwe baby, onder andere, die door Gregg precies om kwart over acht in de wereld werd geholpen, dien avond van den 23en. Zij belden hem tussehen half vijf en vijf uur op, cn hij moet bijna dadelijk op weg zijn gegaan cn liep naar Whitbury voor de auto. En ik twijfel er niet aan, of hij heeft nog wat kernachtige woorden gezegd, in aanmerking genomen, wat een vreeselijke avond het was. Nu wordt de zaak belangwekkender. Jc zei, dat hij om half zes bij Stockley vandaan was gegaan. Welnu, hij kwam niet vóór bij zevenen bij de Hammonds. Dat wist Ham mond heel zeker. Hij zat er erg mee in, dat Gregg zoo laat kwam." Fayre, die met zijn das bezig was, draai de zich met een uitroep om. Staveley knikte. „Het is een feit!" zei hij kalm. „Ander half uur voor een rit van dertig minuten! Natuurlijk kan hij onderweg nog iemand anders bezocht hebben, maar in aanmer king genomen, dat Hammond's boodschap dringend was, lijkt dat niet waarschijn lijk." „Wat voor excuus maakte hij tegenover Hammond?" „Geen enkel, geloof ik, maar naar ik meen hadden ze hem dringend noodig, toen hij kwam. Hij zei alleen maar, dat het hem speet, dat hij zoo laat was, en zij wa ren allen in zoo'n zenuwachtigen toestand, dat er niets meer van werd gezegd. Het is hun eerste baby, en de man schijnt ge dacht te hebben, dat de wereld op zijn eind liep. Gregg ging er omstreeks negen uur vandaan, waardoor hij juist bijtijds thuis kwam voor den oproep van de po litie." „Heb je uitgevonden in wat voor auto hij daar kwam?" „In die van Stockley. Hammond kent die goed, omdat zij 's zomers logeergasten heb ben cn dan Stockley's auto's gebruiken. Ik kon hem niet ongemerkt naar het nummer vragen, maar hij schijnt niets ongewoons vermoed tc hebben." „Ik zou wel eens willen weten of de voer man zich vergist kan hebben." „Denkelijk niet. Hij kent waarschijnlijk Stockley's auto's. Iedereen hier in dc buurt kent zc, en zoo goed als zeker kent hij Gregg, zelfs in het donker. Jc moet je aan de garage-auto houden, vermoed ik. Ten minste, als Gregg er werkelijk bij betrok ken is." Fayre zuchtte. „We schijnen toch eindelijk ergens te ko men," zei hij. „Maar de Hemel mag weten, waartoe het zal leiden." „Zullen wij het goede nieuws aan Ed ward vertellen of niet?" vroeg Staveley on deugend. „Ik mag hangen als ik het doe," ant woordde Fayre driftig. „Het is nu tenslotte Grey's werk. Ik zal hem vanavond schrij ven." Hij hield woord en zond den procureur dadelijk na het eten een duidelijk en zake lijk verslag van alles, wat cr gebeurd (Wordt vervo ig«

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5