A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 1928 perflesch fl.45. per anker f58. RIN7S4 BeIdanopNlo.42 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WIJNHANDEL TEL145 DE RADIO-UITZENDINGEN Mededeelingen van Minister Reymer BRAND IN LEDERWAREN- FABRIEK POLITIEK ACHTER EEN INBRAAK NATUURLIJK PROPAGANDA VRIJHEID EN STEMGEHEIM Hebt U een Taxi of Auto noodig? DE ZAAK SNEEVLIET Ernstige schade in de ver kiezingsactie WIJ EXPOSEEREN HEPEN Moderne handgeweven gordijnstoven, TAFEL EN DIVANKLEEDEN. Komt U deze etalage eens zien, het is zeker de moeite waard. Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Be ekenst.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE De gestie der Radio--Omroep ControlcCommissie De minister ontkent in zijn Memorie van antwoord op het V. V. over de begrooting van het P.T.T. bedrijf, ten stelligste, dat de bezwaren, welke zich in sommige opzichten tegan de radio-uitzendingen voordoen, het onvermijdelijke gevolg zouden zijn van het door hem toegepaste systeem van zendtijd- verdeeling. Dat nog niet alle gcestesstroomingen ge legenheid hebben om haar denkbeelden re gelmatig voor de microfoon te propagecren, is inderdaad juist. Dat met name de Veree- niging van Liberale Radio-Amateurs nog niet in het bezit is van geregelden zendtijd, wordt door den minister toegegeven. Ook do Vrijzinnig-Democruten, die geen omroepvel*- ceniging hebben gevormd, verkeeren nog in hetzelfde geval. In hoeverre de regeling der politieke uitzendingen op de aanvragen der beide organisaties van invloed zal zijn. dient te worden afgewacht, zoodat na de be slissing in zake dit vraagstuk de aanvragen opnieuw in behandeling zullen worden ge nomen. Het is den minister niet duidelijk, wat be doeld werd met de passage in het voorlaat ste Verslag, waarin de daar aan het woord zijnde leden afkeuren „het onmogelijk ma ken van de uitzending der groote socialisti sche bctooging op den dag van de opening der nieuwe zitting van de Staten Generaal in September 1.1.". Noch van een dergelijko betooging, noch van een onmogelijk maken van de uitzending daarvan, is den minister iets bekend. Met het oefenen van critiek op de wijze, waarop de Radio-Omroep Controle-commis sie haar taak vervult, moet men naar de meening van den minister zeer voorzichtig zijn. De controle is een teedere zaak en de mi nister blijft er van overtuigd, dat de com missie er naar streeft om de in de wet ge stelde normen met een zoo groot mogelijke objectiviteit toe te passen. De minister heeft naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen aan de Radio-Om- roep-Contröle-Commissie inlichtingen ge vraagd. Deze inlichtingen geven hem de overtuiging, dat de klacht over de vele af keuringen van stukken, die voor radio-uit zending bestemd waren, niet gegrond is. Het verbod van uitzending van een frag ment uit het werk van Querido „De Jor- daan" werd door de Algemeen-Programma- Commissie gegeven. 'Aan de uitzendingen van het Algemeen-Programma zijn bijzon dere cischen gesteld. Zoo mogen de uitzen dingen o.m. geen aanstoot geven. Het betrof hier een ruwe Jordaan-schets, die ondanks haar litteraire waarde niet voor de huis kamer geschikt werd geacht. De rede van Mevr. Buisingvan Besouw over de Vredestaak der Katholieke Kerk werd inderdaad voor uitzending afgewezen. De aanvallen, die in deze rede op de ka tholieke Kerk worden gedaan, zonder dat daarvoor ecnig redelijk bewijs wordt aange geven, zijn zoo ernstig, dat strijd met de norm gevaar voor de goede zeden aanwezig geacht kan worden. Wat de rede over „Nationale Ontwape ning" betreft, vindt het verbod van uitzen ding der geschrapte regels zijn grond in de aan de Radio-Omroep Controle-Commissie voorgeschreven voorkoming van gevaar zoo wel voor de openbare orde als voor de goecle zeden. Met betrekking tot de instelling van een beroepsinstantie voor radio-aangelegenheden geeft de minister toe, dat hij tot dusver nog geen gevolg heeft gegeven aan zijn toezeg ging om zoodanige instantie in het leven to roepen. Dit is echter uitsluitend toe to schrijven aan het feit, dat het hier betreft een uiterst moeilijke zaak, waarvan de for muleering rijp beraad vereischt en overleg met verschillende instanties noodzakelijk rnaakt. Een en ander heeft meer tijd gevor derd dan ook door den minister was ver wacht en gehoopt. „DETECTIVE" VEROORDEELD. Tot anderhalf jaar gevangenis straf. Amsterdam, 14 Maart. Een particulier detective werd door de Rotterdamsche rechtbank wegens meineed in een civiele procedure veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Het ITof te Den Haag had het vonnis bevestigd, de Hooge Raad cas eeerde het vonnis en verwees de zaak naar het Hof alhier. De man, oen „echtscheidingsfabrikant", maakte er zijn werk van „bowljzen" in de echtscheidingsprocedure bijeen te brengen. In een enquête had hij onder eede ver klaard, dat mevr. K. bezoek van een heer had gehad op 7 Maart 1931. Er werd een klacht tegen den detective ingediend, daar de bewuste dame kon bewijzen, dat zij van den bedoelden man noch op 7 Maart, noch op een anderen avond of dag bezoek had gehad. Na een uitvoerig onderzoek cischtc do procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten anderhalf jaar gevangenisstraf. Het Hof, heden arrest wijzend, achtte be wezen, dat verd. opzettelijk onwaarheid had gesproken en het verhaal over het be zoek op fantasie berustte. Conform den eisch van het O. M. werd verd. veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf. Een vuurzee te Harlingen Harlingen, li Maart. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de ledcrwarcnfabriek van do firma Th. Roorda en Zoon gelegen aan den Kanaal- weg 250 in de gemeente Franekeradeel na bij Harlingen. Het vuur dat gretig voedsel vond in den grooten voorraad licht brand baar materiaal, breide zich snel over het geheele fabriekscomplex uit, dat o.a. uit hout is opgetrokken Toen de beide motor spuiten van Harlingen en één van Frane- ker arriveerden stond het grootste gedeelte van de fabriek reeds in lichter laaie. Het vuur dreigde over te slaan naar vier in de nabijheid gelegen woningen. De bewoners hiervan brachten hun in boedel reeds in veiligheid. De brandweer slaagde er echter in het vuur lot de fa briek te beperken. Deze is grootendeels uit gebrand er een groote voorraad lederwa ren en materiaal benevens een aantal ma chines zijn verloren gegaan. Om half 12 was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van de brand is vermoedelijk het warmloopen van een centrifuge. De schade, die door verzekering wordt ge dekt wordt op bijna 100.000 geraamd. MR. A. TH. TEN HOUTEN, t Te Winterswijk overleed, 56 jaren oud, de heer rar. A. Th. ten Houten, mede-direc tcur van het kantoor Winterswijk der Twontsche Bank. Vele andere functies ver vulde mr. ten Houten bovendien, ó.a. pen ningmeestcr van de Ver. tot verbetering der Volkshuisvesting en van de Ambachts school, en bestuurslid van de Ver. tot be houd van Natuurmonumenten. Velen zullen zijn groote bekendheid met de flora en fauna van den Geldcrschen achterhoek bij diverse excursies missen. Het Instituut voer Arbeidersontwikkeling verliest in hem een bekwaam leider bij het organiseeren van wandeltochten door het mooie landschap in Winters wij ks omgeving. Op het gebied van het vreemdelingenverkeer was hij een goede voorlichter. De begrafenis is bepaald op Donderdag te Winterswijk. (Hbld.). HET AUTO-ONGELUK TE ETTEN EN LEUR. Negen maanden gevangenisstraf tegen automobilist geëischt. Het gerechtshof in Den Bosch heeft be handeld de zaak tegen G. de K., 65 jaar, handelsagent te Breda, die door de Bre- dasche rechtbank was vrijgesproken ter zake dat het op 7 September te Etten en Leur aan zijn schuld te wijten geweest is, dat A. Broos en P. Maas worden aangcre den door zijn auto en aan de gevolgen zijn overleden. Er werden 12 getuigen gehoord. Verdachte meende een snelheid gehad te hebben van 30 tot 40 kilometer. Er waren echter getuigen, die spraken van 65 tot 75 kilometer en door die geweidige vaart had verdachte zijn wagen niet kunnen houden. De deskundige ir. Fick te Breda deelde mede, dat de remmen niet in orde waren gebleken. Getuige Smits, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, legde een zeer gunstige verklaring af omtrent do be trouwbaarheid van verdachte, terwijl de vrouw en de zoon van verdachte verzeker den, dat er met geen grooter snelheid dan 35 A 40 kilometer was gereden. De advocaat-generaal eischte vernietiging van het vonnis der rechtbank en voroor- deeling tot negen maanden gevangenisstraf met onvoorwaardelijk verbod van chauf- feeren voor den tijd van drie jaar en 300 gulden boete. Mr. Houben ploitte vrijspraak. Uitspraak 27 Maart. AUTO TEGEN EEN BOOM. De chauffeur oververmoeid? De auto vrijwel totaal vernield. De chauffeur van de firma Maas uit Venlo reed in het Duitsche grcnsplaatsje Straelen met volle vaart tegen een boom, zoodat de auto kantelde. De botsing was zoo hevig, dat de wagen bijna totaal vernield werd en de motor ongeveer twintig centl meter naar achter schoof, waardoor de chauffeur in de cabine tusschon stuurin richting en rugleonnlng bekneld raakte en borst- en hoofdverwondingen opliep. Waarschijnlijk is de chauffeur door over vermoeidheid achfer het ctuur in slaap ge vallen. (Hbld.). Het Rotterdamsche raadslid van Burink het object Rotterdam, 14 Maart. Ons gemeente raadslid, de heer G. van Burink heeft een tijd gekend, dat hij een vurig communist was. Hij behoorde tot het troepje, dat zich maar niet verkoos te gedragen naar de be velen uit Moskou,, maar de invloed van Moskou steeg en na den heer Wijnkoop, heeft ook de heer van Burink zich bij Mos kou aangesloten. Het ging niet van harte. Zijn redevoering in den Rotterdamschen Raad. die van zclfcritick blijk moest geven, kon door de hooge autoriteiten in Moskou niet worden gewaardeerd en dus moest een duidelijker verklaring worden afgelegd. De heer van Burink wilde niet zoo ver buigen en zoo werd de Revolutionair Socialistisch' partij opgericht, maar sedert ecnigen tijd heeft hij ook deze organisatie den rug toe gekeerd. Hij wijdt zich tegenwoordig aan de belangen van den middenstand, die een Actie-comité heeft opgericht en in den heer van Burink den man vond, die directeur moest worden van het door dit comité op gerichte adviesbureau. Het i6 te begrijpen, dat de evoluties op het politieke koord den heer van Burink tal van vijanden hebben bezorgd en daar onder zijn mcnschen die niet al te kieskeu rig zijn in hun middelen. Het denkbeeld van den heer van Burink, die do inbraken, die in den laatsten tijd in zijn woning, waar in ook het adviesbureau is gevestigd hebben plaats gehad, toeschrijft aan het initiatief van vroegere parlijgenooten, mag misschien niet heelemaal verwaarloosd worden. Toch is er bij de zaak, die vanmorgen voor de Rotterdamsche rechtbank diende en die bc trekking had op een poging tot inbraak in zijn woning, van de politiek al heel weinig gebleken. Het was op 11 Februari gebeurd. Dien avond was de heer van Burink nog maar net thuis gekomen in zijn woning aan de le Weenastraat, toen hij gemorrel aan d> deur hoorde. Aangezien hij hoopte achter do beweegredenen te komen van de vele in braken, die in de laatste weken bij hem waren gepleegd, had hij zich heel stil ge houden, doch de indringer verscheen niet Integendeel, er werd gebeld. Dc bewoner was gaan opendoen en toen had hij een jongen man zien staan, die hem vroeg of hier niet een marktkoopman van een zeke ren naam woonde. Op het ontkennend ant woord van den heer van Burink had de jongeman gevraagd of hij dan niet in de Ridderstraat 20 was. De heer van Burink had hem toen uitgelegd, hoe hij in de Rid derstraat, die in de nabijheid gelegen is, moest komen. Toch vertrouwde hij do zaak niet, want hij ging den jongeman na, die in plaats van naar de Ridderstraat te gaan de 2e Weenastraat insloeg. Halverwege die straat had hij omgezien en bemerkende, dat hij govolgd werd, had hij het op een loopen gezet. De heer van Burink had hem spoe dig ingehaald en het was zijn bedoeling ge weest den jongeman mee te nemen naar zijn woning om uit hem te krijgen, wie zijn opdrachtgevers waren. Dat ging echter niet, want er onstond een oploopje, waardoor de heer van Burink genoodzaakt was zijn ar restant naar het politiebureau te brengen. In het vooronderzoek heeft de aangehou den jongeman, de 21-jarige handelsreiziger M. J. T. steeds ontkend, dat hij met poli tieke bijoogmerken de woning van den heer van Burink had willen binnendringen. Hij was 6lechts door de bitterste armoede ge dreven geweest, want do familie waarbij hij zijn intrek genomen had, was door een be drog in koopwaar in nood geraakt. Mede om deze monschcn te helpen, was hij er dien avond op uitgetrokken. De lieer van Burink, dio thans als getuige gehoord was, deed nog een goed woord voor verdachte, vooral toen hij hoorde, dat de jongeman de inbraak had gepleegd om een ander behulpzaam to zijn. Het O.M. waargenomen door mr. J. S. Loke merkte in zijn requisitoir op, dat, hoe cr ook naar politieke bijoogmerken gezocht was, deze niet gevonden hadden kunnen worden, zoodat men tenslotte op gezag van verdachte wel heeft moeten aannemen, dat ze niet bestonden. Voor de poging tot dief stal eischte het O.M. 6 maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hech ten is. Uitspraak 21 Maart. CHR. HIST. WEEKBLAD VOOR AMSTERDAM. De reeks van samenwerkende Chr. Hist. Weekbladen wordt met oen nieuw week blad vermeerderd. Op 18 Maart komt het eerste nummer uit van „Ons Blad", orgaan van den Chr. Hist. Kamerkring Amsterdam. REGELING INZAKE ROGGESTEUN. 's-Gravenhage, 14 Maart, In do op 9 Maart j.I. gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van de Hcllandsciie Maatschappij van Landbouw, werd medege deeld dat do maatregelen tot 6teun aan de roggcteolt binnenkort aan de Tweede Ka mer zullen worden voorgelegd. De kans dat ook ten aanzien van de haverteelt binnen kort maatregelen zullen worden getroffen, werd zeer gering geacht. koop ik de benoodigde visch bij IJmnider Vischbandel H. GLASTRA Co., N.V., Utrechtschestraat 40. Tel. 92. Eon billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. EERSTE KAMER. In een korte vergadering heeft de Eerste Kamer met 34 tegen 4 stemmen aangeno men het wetsontwerp betreffende de aflos sing van de Nedcrlandsch-Indische pond- sterling-leeningen 1921 c. en 1923 b. De heer Wibaut motiveerde zijn stem tegen; met hem stemden tegen Hermans, De Zeeuw en Dantz. Minister Ruys acht een speciale aanmaning tot de burgemees ters niet noodig Op vragen van den heer Vliegen betref fende het nemen van maatregelen tot het waarborgen voor allo partijen van een vol ledige bescherming van propagandavrij- heid en van het geheim der stemming voor de kiezers ter gelegenheid van de uitge schreven verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft minister Ruys de Beerenbrouck geant woord: De ondergeteekende kan de komende pe riode van verkiezingen en voorbereiding daartoe niet als iets zoozeer uitzonderlijks beschouwen, dat hij zou meenen daarvoor alleen een aanwijzing aan de in de vraag bedoeide autoriteiten te moeten geven. Hij heeft ter zake van het handhaven van de openbare orde en het waarborgen van ge lijke vrijheid voor een ieder te zeer regel matige aanraking met de plaatselijke be stuursorganen, dan dat van een afzonder lijke aanschrijving, verband houdende met de komende verkiezingen, nut zou zijn te verwachten. Zulks is te minder hot geval, aangezien in zijn desbetreffende aanwijzin gen steeds de gedachten, in de vraag uitge sproken, ten grondslag liggen. Ten antwoord op dc tweede vraag moge de ondergeteekende de aandacht vestigen op het. onderzoek zijnerzijds met betrekking tot alle gemeenten, ingesteld naar aanlei ding van de vragen van den heer van den Bcrgh. Bedoelde vragen hadden o. a. be trekking op dc inrichting van de stemhok jes en de mogelijkheid van waarneming buiten het geval, bedoeld in art, 78 der Kieswet, door anderen van de handeling van den kiezer bij het uitoefenen van zijn stemrecht. Naar het antwoord op die vra gen moge de ondergeteekende verwijzen. Gezien dc verbeteringen, welke blijkens dat antwoord bereids werden aangebracht en toegezegd, alsmede in verband met de aandacht, welke door de gemeentebestu ren ook overigens naar aanleiding van bo venbedoeld onderzoek zoowel aan de inrich ting van de stemhokjes als aan de veilig stelling van het stemgeheim in het alge meen is geschonken, acht de ondergetee kende een aanschijving zijnerzijds aan de gemeentebesturen en de voorzitters van stembureaux ten deze niet noodig. L. C. PABON, t Te Hengelo (O.) is overleden de heer L. C. Pabon, in leven directeur van het Twenl- sche Centraal Station voor stroomlevering. 1 Jan. 1916 werd hij benoemd tot adj. di recteur en enkele jaren later tot directeur. Onder zijn leiding is het bedrijf tot een groote instelling uitgegroeid. De overledene, die ridder was in de Orde van Oranje Nassau, trad in het openbare leven op den voorgrond en verwierf door zijn harde werken veel sympathie. Hij is een tijdlang voorzitter geweest van de be weging voor veilig verkeer, en maakte zich eveneens verdienstelijk voor het vreemde lingenverkeer. Hij was o.a. tevens hoofdbe stuurder van den Ncdcrlandschen Tram- bond. (Hbld). PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Nieuwe Gedeputeerde. Tot lid van het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben provin ciale staten in dc vacature, ontstaan door het bedanken van H. J. Borghols (R.K.) benoemd mr. E. J. M. H. Bolsius (R.K.) te Leiden. VARKENS MARKT IS-tfl-TEL.Sa* TTVM 1MH I hill— Zijn verdediger vraagt aan den minis ter opheffing van het bevel tot voorloopige hechtenis Amsterdam, 11 Maart. Do verdedi ger van den heer Sneevliet rnr. dr. Bcnno J. Stokvis heeft naar aanleiding van diens gevangenhouding heden een telegram aan den Minister van Justitie gestuurd van den volgenden inhoud: Cliënt Sneevliet, lijstaanvoerder Kamer verkiezingen Revolutionuair Socialistische Partij, is sedert 21 Februari gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, ver dacht van opruiing. Conform het requisi toir van den Officier van Justitie werd zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevo len, het verzoek tot schorsing van deze ge vangenhouding tegen cautie werd afgewe zen. Hierdoor is practische deelneming aan de voorbereiding van de verkiezingen on mogelijk. Gezien de uitlating van den Minister van Koloniën in de Kamer dat de Regeering de loyalo uitvoering der Kieswet bevordert, en de Regeering niet kan beoogen do verkie zingsactie eener bepaalde partij ernstig te schaden, hetgeen het gevolg is van clients gevangenhouding, gezien de omstandigheid dat de detentie de voorbereiding der ver dediging ernstig belemmert, dringt onder geteekende namens zijn cliënt erop aan, dat Uw Excellentie den Officier van Justitie te Amsterdam gelast de opheffing van het bevel tot voorloopige hechtenis te vorde ren. JACHT OP FAZANTEN. Bij K.B. is bepaald, dat de fazanten zul len worden gerekend te hehooren lot liet wild in liet geheele Rijk met uitzondering van de navolgende gebieden, te weten dc gemeenten Castricum, Egmond-Binncn en Egmond aan Zee. HOFBERICHT. Z.K.H. de Prins is voornemens a.s. Vrij dag dc lezing bij tc wonen, welke voor dc Ncderlandsch Duitsche Verceniging in het Duitsche Gymnasium zal worden gehou den door dr. Mohr over „Problcmc des fernen Ostens". MUNITIE-LEVERANTIES NAAR HET VERRE OOSTEN. Op de onlangs door ons vermelde vragen van den heer Albarda betreffende het spoe dig nemen van maatregelen van Regee- ringswege te verhindering van leveranties van wapens en munitie uit Nederland en Nederlandsch-Indië naar het Verre Oosten en Zuid-Amerika, luidt het antwoord van Minister Ruys de Beerenbrouck: Daar het aan de Regeering hekend Is, dat in en buiten den Volkenbond internatio naal overleg gaande Is, ton einde (e gera ken tot het vaststellen van een gemeen schappelijke gedragslijn met betrekking tot levering van wapenen en munities naar het Verre Oosten en naar sommige landen in Zuid-Amerika, acht do Regeering het oogenblik niet gekomen om tot bijzondere maatregelen ter zake over te gaan* vrouw, maar der mot al een barst in gezate •(•ScjY AUUIlg) Dienstbode; .jNeem me nic kwalijk m*.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6