DÉ ÊÊMLANDEü JOH. DE HEER Donderdag 16 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 221 ERNSTIGE ONTSTEMMING IN ENGELAND MACD0NALD NAAR ROME DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN ENGELSCHE NUCHTERHEID EN FRANSCHE ANGST GESPANNEN TOESTAND IN OOSTENRIJK 6 uur 34 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE I. J. LUYCX ZOON Piano's, Orgels, Radio ABONNEMENTSPRIJS P" 3 voor Amersfoort 2.10. per maand 0.75. per weck (mei gratis verzekering tegen ongelukkenl I 0.17' Binnenland franco per post per 3 maanden f3— Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 51J PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van ccn bewijsnummer 1elke regel meer f0.25 Llcfdadlghelds-advertentiên voorde helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bi) vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.— Bewijsnummer extro I 0.05 Dagen van spanning in OoS' tenrijk. Moeilijkheden tus- schen de regeering en het parlement. Een verwarde cn verontrustende toestand is sinds cenigen tijd in Oostenrijk ingetre den, waar de regeering-Dollfuss ruim een week geleden zich de ontstemming op den hals heeft gehaald zoowel van de natio- naal-socialisten, die in hoofdzaak uit de kringen der Groot-Duitschers worden ge- rccruteerd, als van de sociaal-democraten. Aanleiding tot het nemen van bizondcre rcgeeringsmaatregelen was een gebeurtenis die zich in het parlement afspeelde. Toen naar aanleiding van een ernstig meenings- verschil over een stemming de drie presi denten van den Nationalen Raad, van wie twee tot de regceringsoppositie behoorden, achtereenvolgens hun ambt neerlegden de sociaal-democratische voorzitter gaf in dezen het voorbeeld had het parlement zich feitelijk zelf uitgeschakeld. Noch in de grondwet, noch in de statuten van het Huis was iets te vinden, waardoor de cri sis in de Oostenrijkschc volksvertegen woordiging kan worden opgelost. De regee ring-Dollfuss, ofschoon verklarende, dat zij niet van zins is op den duur zonder parle ment te blijven regeeren, greep nu blijk baar met grootc gretigheid de gelegen heid aan om tot invoering van de dicta tuur te kunnen overgaan. Zij nam tal van buitengewone maatregelen, opdat de orde en rust in het land niet zouden worden ver stoord en hoopt, nu aan den politieken strijd in het parlement althans een einde is gekomen, dat het gevolg van haar krasse stappen een economische opleving van Oos tenrijk zal zijn. De burgerlijke vrijheden in Oostenrijk zijn in aanmerkelijke mate. beperkt:" de perswet is derwijze veranderd, dat van een volkomen vrije meeningsuiting niet langer kan worden gesproken, terwijl tevens een verbod is uitgevaardigd om vergaderingen te organiseeren en optochten te houden. De vraag is echter, of de regeering-Doll fuss, die zich naar twee zijden heeft te ver weren, door haar optreden niet uitlokt wat zij juist wilde vermijden: den burgeroor log. In beginsel is het juist, dat een regee- ring den feilen politieken strijd, die vooral in crisisdagen uiterst noodlottig voor een volk kan zijn, tracht te elimineeren, maar men krijgt den indruk, dat zij zich ineens te veel vijanden heeft gemaakt. Het beden kelijke hierbij is, dat in Oostenrijk zoowel de nazi's, die door het succes hunner geest verwanten in Duitschland worden aange moedigd en wellicht door dezen zelfs daad werkelijk worden gesteund, als de sociaal democraten over wapens beschikken, zoo dat bloedige botsingen maar al te gemak kelijk kunnen plaats vinden. Vooral gisteren was het een dag vol spanning, daar zoowel de politieke groe pen als de regeering op alle gebeurlijkhe den voorbereid waren, doch gelukkig zijn de geweren niet afgegaan, zoodat bloed vergieten is vermeden. Overigens heeft het een oogenblik gespannen, daar de afge vaardigde Straffner, die op zijn aftreden als vice-president van den Nationalen Raad was teruggekomen gisteren het parlement bijeen heeft geroepen, een handeling, waar tegen bondspresident Miklas tevoren reeds noct nadruk had gewaarschuwd; er kwam een kleine minderheid voor korten tijd hij- een' en de regeering heeft de vergadering dan ook niet erkend; de oppositie neemt echter het standpunt in, dat de Nationale Raad weer in functie is en geeft tevens als haar opvatting te kennen, dat de regeering anti-constitutioneel handelt, wanneer zij, zonder het parlement daarin te kennen, doorgaat met het afkondigen van noodver ordeningen. Het conflict blijft dus in heel zijn ern- stigen omvang bestaan cn met spanning wacht de wereld af, of Oostenrijk, waar de dictatuur nu bedektelijk is ingevoerd, eerlang openlijker zich voor dezen regee- ringsvorm zal verklaren. De machthebbers te Weenen zijn blijkbaar van gevoelen, dat de crisis van het parlementarisme, die mee bracht, dat de Nationale Raad als gevolg van partijstrijd treuzelde met het goedkeu ren van economische maatregelen, welke dringend noodig waren, het afkondigen van noodverordeningen volkomen rechtvaar digde. BEKEND SPOORWEGMAGNAAT OVERLEDEN. New-York, 14 Maart. (V.D.) De be kende spoorwegmagnaat en voormalige president van de Canadian National Rail ways Sir Henry Thornton is hedenmiddag in den ouderdom van (51 jaar overleden DE SPOORWEGSTAKING IN NOORD-IERLAND. Belfast, li Maart. (V.D.) Dc minister van arbeid, J. Andrews, deelde heden het parlement van Noord-Ierland mede, dat hij bereid was een bijeenkomst te prcsideerèn van de, partijen, betrokken bij de spoorweg staking, ingeval men liet wenschelijk achtte, een dergelijke bijeenkomst te houden. De betrokken partijen hebben dit vcor- •tel in overweging genomen. Wegens de arrestatie der Britsche employe's in Rusland Londen, 15 Maart. (V.D.) In politieke kringen te Londen wordt het optreden der Russische autoriteiten in verband met de arrestatie der Engelsche employe's van de Vickers-fabrieken zeer ernstig beoordeeld. Gisteren deden allerlei geruchten omtrent eventueele maatregelen der Engelsche re geering de ronde cn werd o.a. gesproken over de mogelijkheid van het afbreken der Engel6ch-Russi6che economische onderhan delingen. Het Foreign Office neemt echter een afwachtende houding aan en wacht op berichten van den Engelschen ambassadeur te Moskou. Eenige dagbladen bespreken de zaak reeds op zeer scherpen toon. De Daily Tele graph herinnert aan het geval van vijf jaar geleden, toen wegens z.g. sabotage in het Donetz-gebier Duitsche ingenieurs werden gearresteerd, wier invrijheidstelling onder den druk der Duitsche regeering spoedig werd verkregen. Londen, 13 Maart (V.D.). Dc Britsche minister-president Macdonald en de Brit sche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, zullen zich van Genève naar Rome begeven, waar zij Zaterdag een conferentie zullen hebben met den Italiaan schen minister-president Mussolini. Langs den Grooten Muur is het nu rustig Londen, 15 Maart. (H.N.) Volgens &en mededeeling van het Japansche hoofdkwar tier hebben de Japansche troepen thans ook het gebied tusschcn Saoetsjang en Tsjifoeng in de provincie Jehol bezet, waardoor dc bezetting van de geheele provincie voltooid Mevrouw Soen Yat Sen spoort tot den strijd aan. Sjanghai, 15 Maart (V.D.). De Chi- neesche pers publiceert een oproep van de weduwe van dr. Soen Yat Sen, den grooten leider van den Chinecschen nationalen be vrijd ingsstrijd, waarin zij een beroep doet op alle Cliineezen om den strijd tegen Japan aan te binden. Zij verklaart dat de groote taak van het Chineesche volk is den Japanschcn aanval op de eenheid der Chineesche republiek af te slaan. Hsinking, 15 Maart. (V. D.) Langs den Grooten Muur is het nu rustig. Alle bergpassen met inbegrip van Koepeikow zijn veilig in handen van de gecombineerde Japansch-Mandsjoerijsche troepen, rnet uit zondering van Ilsifcngkow, waar Chinee- iche troepen herhaaldelijk tegenaanvallen hebben gedaan, welke evenwel geen resul taat opleverden. Bij verschillende gelegen heden hebben hardnekkige gevechten plaats gehad, maar de Japansch-Mandsjoe rijsche troepen hebben op scrupuleuze wijze afgezien van 't doodringen binnen den Chi- schen muur. Indien de Chineesche troepen evenwel door zouden gaan met de Ja pansch-Mandsjoerijsche strijdkrachten te Tsifengkow tc pruvoceeren, zouden deze ge dwongen kunnen zijn op drastische wijze op te treden tegen dergelijke uitdagingen. Het detachement Japansche troepen te Ilsi- fengkow deelde mede, er vertrouwen in te hebben de Chineesche invallen in Jehol te kunnen afslaan. Zij weigerden dan ook versterking. Voor de unificatie van de valuta in de provincie Jehol heeft de Centrale Bank •oor Mandsjoekwo besloten filialen te ope nen te Tsjengteh, Lingyuan, Tsjaoyang en Kailoe. HERRIOT WIL DEN DECEMBER- TERMIJN BETALEN. Par ij 6, 15 -Maart. (V.D.) In de aula van de Sorbonne heeft oud-minister-president Herriot een rede gehouden over de Fransch- Amerikaanschc verhoudingen. Hij herhaal de en motiveerde nogmaals zijn bekenden eisch, dat Frankrijk de 6chuldentermijn, die December was vervallen, diende te be talen. Wanneer men over herzienging der schulden wilde onderhandelen, moest men dc eerste plaats zijn verplichtingen zijn nagekomen. Men mocht niet' toelaten, dat tusschen Frankrijk en de Vereenigde Sta ten een ernstig misverstand zou voortdu ren en in geen geval kon geduld worden, dat geldproblemen de wereld beheerschen. Men mocht Frankrijks naam in de wereld niet schaden en mocht derhalve niet verge ten, dat Frankrijk eens, zooals dat reeds eenmaal het geval is geweest, anderen noo dig zou kunnen hebben. Do betaling van den schuldentermijn is in overeenstemming met de Franscbe traditie van eerlijkheid cn met de Fransche belangen. De belangstel ling voor Herriots rede was zoo groot, dat de politie slechts een gedeelte van het pu bliek kon toelaten. De S.A.sformaties in het gedet militariseerde Rijnland Naar aanleiding van het verschijnen van nationaal-socialistische stormtroepen in hot gedemilitariseerde Rijnland schrijft de Daily Telegraph, dat men deze troepen moeilijk kan beschouwen als soldaten in den zin van het verdrag van Versailles, terwijl men ze ook bezwaarlijk als politio Kan beschouwen. De desbetreffende bepa lingen zijn ruimschoots verouderd. Natuur lijk zou men eon technisch interpretatie der bepalingen kunnen construeercn, doch men weet tc Londen, dat men ook met an- andere dan zuiver juridische overwegingen rekening moet houden. Duitschland be vindt zich in een toestand van revolutie cn dc nationaal-socialistische troepen hebben in het Rijnland slechts gedaan, wat zij ook in andere steden van Duitschland heb ben gedaan. De Duitsche regcering moet er echter rekening mee houden, dat de ge beurtenissen in Frankrijk den angst voor een aanval hebben doen toenemen. In een hoofdartikel schrijft hetzelfde blad, dat men te groote beteekenis hecht aan de gebeurtenissen in het Rijnland en te Danzig. Dit toont echter hoe groot dc ongerustheid in Europa is. Er bestaat een moreele noodzakelijkheid van samenwer king tusschen' Macdonald en Mussolini, die beiden als wakers voor de veiligheid vol gens het verdrag van Locarno een bcslis- senden invloed op de atmosfeer kunnen uitoefenen. Öe Daily Express acht een onderhoud tusschen Macdonald en Mussolini ook van belang om Frankrijk .gerust te stellen over dé Italiaansch DuitscliCP-samenwerking. De Echo de Paris bevat een bericht uit Londen over een langdurig onderhoud van den Franschen ambassadeur aldaar in het Foreign Office, teneinde te informoeren of men in Engeland van mecning is, dat dc bezetting van verschillende steden in het Rijnland, die in de gedemilitariseerde zóne liggen, door nationaal-socialistische troepen een formeele schending van arti kel 43 van het verdrag van Versailles be- teekent. Volgens de Echo de Paris be schouwt men to Londen deze bezetting als ccn binnenlandsche» Duitsche aangelegen heid, die geen bedreiging van Frankrijk is. 1-Iet daaromtrent uitgebracht rapport der Engelsche kroonjuristen zal zoo spoedig mogelijk ter kennis worden gebracht van den Engelschen minister-president cn den minister van buitenlandsche zaken. Het blad herinnert er in verband hier mede aan, dat Engeland indertijd tegen het optreden van Frankrijk heeft geprotesteerd, toen Fransche troepen in 1920 eenige Duit sche steden buiten het bezette gebied had den bezet, nadat rijksweertroepon naar de gedemilitariseerde zóne waren gzonden om communistische onlusten te onderdrukken. HET CONFLICT TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. Genè v c, li Maart. (V.D.) Dc Volken- bondsraad is hedenmiddag bijeengekomen. Met algemeene stemmen werd het rapport van de commissie van drie goedgekeurd met betrekking tot het conflict tusschcn Columbia cn Peru. Er wordt thans over gegaan tot toepassing van paragraaf vier van artikel 15. GANDHI IN VRIJHEID? Bombay, 14 Maart. (V.D.) Dc regeering overweegt dc mogelijkheid Gandhi en acht leden van het executieve comité van het congres in vrijheid te stellen, teneinde met hen besprekingen tc openen over 't stop zetten van de beweging van lijdelijk verzet. Het staat echter hiarbij vast, dat, wanneer deze besprekingen niet tot het gevvenschte resultaat zouden leiden en het lijdelijk ver zet niet zou worden opgeheven, Gandhi en de acht leden van hei congres wederom gevangen zouden worden gezet. ZWARE GEVANGENISSTRAFFEN VOOR NEW-YORKSCHE BANKIERS. N c w-Y o r k, 14 Maart. (V.D.) Het hof van appèl heeft het vonnis tegen de beide direc teuren-generaal van de Bank of United Sta tes, Bernhard K. Marcus en Saul Singers bevestigd. Zij waren resp. veroordeeld tot 3 en 6 jaar gevangenisstraf wegens verduis teringen van ongeveer 2 milliocn dollar bij het filiaal Municipal Safe Deposit Cy. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Karlsruhe, 14 Maart. (H.N.) Van avond is een particulier vliegtuig, dat klaarblijkelijk verdwaald was, in de buurt van Karlsruhe neergestort. De beide inzit tenden werden ernstig gewond en zijn naar een ziekenhuis gebracht. De Nationale Raad bijeen Innsbruck, 15 Maart. (V.D.) In den af- geloopen nacht is te Schwaz in Tirol een aantal huiszoekingen bij bekende commu nisten gedaan. In een woning, waar een aantal communisten bijeen was, verzette men zich hiertegen. De gendarmerie moest de deur open breken en pas toen dc gendar mes met gevelde bajonet het huis binnen drongen, werd het verzet opgegeven. Twee- en-dertig personen werden aangehouden, waarvan zeven in arrest bleven. Een hoe veelheid wapenen, die, naar werd medege deeld, voldoende was voor de bewapening van ongeveer honderd man, alsmede een hoeveelheid propaganda-materiaal, werd in beslag genomen. Uit de in beslag genomen stukken zou zijn gebleken, dat er ccn nauwe samenwerking tusschen dc commu nisten en de sociaal-democratische organi saties bestond. Weenen, 15 Maart. (II.N.) Bondspresi dent Miklas heeft een schrijven tot den af gevaardigde dr. Straffner gericht, waarin hij diens voornemen, om den nationalen raad bijeen te roepen afkeurt. Hij wijst er op, dat de opvatting van dr. Straffner, dat hij wel is waar als voorzitter van den natio nalen raad is afgetreden, doch met de waar neming der zaken belast blijft cn dus ook gerechtgid is om den raad bijeen te roepen, slechts een gevolgtrekking uit analoge ge vallen is, wat echter in constitutioncele vraagstukken niet voldoende ie, aangezien hier een nadrukkelijke regeling door wets bepalingen noodig is. Do eenige uitweg is daarom door een noodverordening de con- stitutioneele functie van don raad te her stellen en zoodoende de leemte in de wet aan te vullen. Aangezien van geen enkele zijde bezwaar tegen dit voorstel is gemaakt, moet volgens de opvatting van den bonds president deze weg worden ingeslagen. De bondspresident verzoekt daarom Straffner dringend, niet bij zijn voornemen te volhar den om den nationalen raad bijeen te roe pen, aangezien hierdoor de binncnlandsche orde in gcva.ar kan \yordon gebracht. Weenen, 15 Maart. (V. D.) Dc door dr. Straffner voor hedenmiddag te 3 uur bijeengeroepen vergadering van den Natio nalen Raad, werd reeds te 5 minuten over half drie geopend. De leden der sociaal democratische fractie en van de Groot- Duitschcrs waren voor het grootste gedeel te reeds tegen kwart over twee in de zaal aanwezig. Kort daarna, waarschijnlijk door het vroege verschijnen van deze leden ver rast, arriveerde een honderdtal politie- en recherchemannen in civiel gekleed en be zetten alle ingangen naar en deuren van de zittingzaal. Straffner kon slechts door een naast zijn bureau gelegen deur, die de politie niet kon afzetten, in de zittingzaal komen. Aangezien de andere afgevaardig den, die nog niet in de zaal aanwezig waren, door dc politie niet meer werden toegelaten, besloten de in de zaal aanwezige afgevaardigden met dc vergadering te be ginnen. Van het bureau was niemand aan wezig, noch de beambten en bodes, noch de stenografen. Twee afgevaardigden werden derhalve door Straffner, direct na opening der zitting, tot notulisten benoemd. Uitvoerig schilderde Straffner de gebeur tenissen, die tot de crisis hadden geleid, terwijl hij ook den juridischen kant van de zaak uiteen zette. Hij had deze zitting bijeengeroepen om de bereidheid tot daden van het parlement te toonen. Hij zou spoe dig het tijdstip van de volgende zitting be kend maken. Van het gewelddadig verhin deren van afgevaardigden om de zitting zaal te betreden, zou hij overeenkomstig paragraaf 7(5 van de Strafwet, openlijke ge welddadigheid, proces-verbaal opmaken. Toen Straffner verklaarde dat de zitting gesloten was, klonk luid applaus en ver lieten de afgevaardigden de zaal onder het serocp van „Hoch" op de republiek cn op Straffner en onder de kreet: „Weg met dc dictatuur", „weg met de Putschisten". Weensche politie in alarmtoe stand. Weenen, 15 Maart. (V. D.) de politie is gealarmeerd. Bij het parlementsgebouw, dat door de politie is afgezet, worden geen volksverzamelingen toegestaan, doch het verkeer mag plaats hebben. Het gebouw zelf is ook na de zitting nog door 150 ambtenaren van de criminecle po litie bezet gehouden. Na de zitting heeft dr. Straffner een schrijven ontvangen van den politicpresi dent, waarin hem wordt medegedeeld, dat cle zitting van den Nationalen Raad ver boden is. Straatdemonstraties tegen Doilfuss. Weenen, 15 Maart. (V. D.) Uit regee- ringskringen verluidt, dat men van mee ning is, dat de door dr. Straffner tegen drie uur vanmiddag bijeengeroepen zitting van den Nationalen Raad niet heeft plaats gehad. Het standpunt der regeering heeft het dus gewonnen. De politie heeft in volle bepakking, met karabijnen bewapend, bepaalde punten der BUITENLAND Gespannen toestand in Oostenrijk. (Eerste Blad, pag. 1). Macdonald over de ontwapeningsconfe rentie. (Eerste Blad, pag. 2). BINNENLAND Record lijstcnaantal voor dc Tweede Ka merverkiezingen. (Tweede Blad, pag. 2). Amsterdams bijdrage in dc kosten van het Rijnkanaal. (Tweede Blad, pag. 1). STADSNIEUWS. Dc middenstand in het gedrang. (Eerste Blad, pag. 3). Uitvoering der Orchcst-Verccniging Amersfoort. (Eerste Blad, pig. 2). Lezing van Dr. Micderna over Prins Wil lem van Oranje. (Eerste Blad, pag. 3). Jaarvergadering van Schuttcvacr. (Eerste Blad, pag. 3). Lezing van Mr. Randolph Churchill voor de English Association. (Eerste Blad, pag. 3). Medegedeeld door liet Kon. NecL Mot. In stituut tc de'Bilt: Hoogste barometerstand 767.5 te Marseille. Laagste barometerstand 737.0 te Stornoway Verwachting: Krachtige tot matige, Z. tot Z.W. of W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, later moefclijk opklarend, waar schijnlijk regen, aanvankelijk iets zachter, later iets kouder. De depressie in liet W. heeft ziéh sterk naar onze omgeving uitgebreid, haar kern is thans naar Schotland verplaatst.,In on ze omgeving is de lucht geheel betrokken, terwijl over de Britsche eilanden veel re gen viel. Stornoway in Schotland tapte 21 Blacksod in Ierland 20 m.M. af. Het lage drukgebied voor de Noorschc kust trok naar Finland, daarbij in Midden- en Noord- Zweden veel sneepw brengend. In Lapland kwam hedenmorgen nog strenge vorst voor Het hooge drukgebied in hct'Z.O. trok zich verder terug. In Zuid-Frankrijk, Zwitser land en Zuid-Duitschland bleef het weer nog goed. Zooals verwacht werd is de wind ten onzent toegenomen. Ook over het Ka naal cn de Britsche eilanden waait het krachtig. Voor onze omgeving zijn de re genkansen groot. Waarschijnlijk zal de nacht betrekkelijk zacht zijn, terwijl mor gen overdag bij een opklaring eenige tem peratuurdaling waarschijnlijk is. IAHGESTRAA1 49-51 TELEFOON 190 Onze Specialiteit. BUIKBANDEN ert corsetten voor zware figuren. Vakkundige bediening. Varkensmarkt S Tel. 1309 Reeds 27003 instrumenten werden door ons geleverd! Zegt U dit niets. stad bezet, waar bovendien posten waren opgesteld, voorzien van machinegeweren. Toen auto's door de Ringstrasse reden, ver moedde men, dat leden der regeering er in zouden zitten. Er werd gehoond, terwijl de menigte spreekkoren vormde met. Duitsch land ontwaakt, Doilfuss verrekke! Er werd zelfs het Horst-Wessel-lied en het Duitsch- land-lied gezongen. Bereden politie dreef* de menigte uiteen. De orde is thans heffe steld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1