ST. EMILION GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 J. A. SCHOTERMAN Zn. 1928 per flesck f 1.45. per anker f58. DE WITTE NIEUWE VOORSCHRIFTEN INZAKE ONDERHOUDSPLICHT A. H. VAM NIEUWKERK N.V. WIJNHANDEL TEL. 145 POGING TOT MOORD BOERDERIJBRANDEN RADIO EN VERKIEZINGEN WAPENDEPOT ONTDEKT DE CANDID ATUUR SNIJDERS DE CANDIDAATSTELLING VOOR DE KAMER Een recordcijfer Onze collectie Karpetten en Loopers is thans compleet. Ruim 250 Karpetten voorradig terwijl eveneens de keuze in loopers overweldigend is. Korte Beekstr. 6 Tel. 543 BeekenstJaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Drama van een kostjuffrouw en haar commensaals De Haagsche rechtbank bekandeldo de zaak tegen den 56-jarigen gewezen huis knecht J. B., thans gedetineerd, verdacht van poging tot moord Verdachte was vroeger huisknecht in een gesticht van liefdadigheid, waar hij een jongeman, zekeren Boxmeer, leerde kennen. Na diens ontslag uit het gesticht begonnen beide mannen een fruithandel. Verdachte, die den jongen wilde helpen, verschafte daartoe de noodige geldmidde len. De jongen woonde met verdachte in hetzelfde huis aan de Christiaan de Wet straat te 's-Gravenhage. Na eenigen tijd werd de zaak, die geen voldoende bestaans middelen opleverde, aan kant gedaan. De verstandhouding tusschcn beide mannen, die aanvankelijk erg vriendelijk was, ver koelde weldra en het werd er niet beter op, toen verdachte bemerkte, dat zijn vroe gere beschermeling zich bij de kostjuf- frouw opdrong en deze laatste blijkbaar meer voor den jongen voelde dan voor ver dachte. Deze waarschuwde de juffrouw voor den jongen, doch dit had een averecht sche uitwerking, want niet den jongen, doch hem werd daarop do huur opgezegd. Verdachte trof kort daarop B. weer bij de juffrouw aan. Dit trok hij zich dermate aan, dat hij na een slapeloozen nacht, waarin hij boozo plannen maakte, in den vroegen morgen naar boven ging, waar zich een schoenmakerswerkplaats bevond, cn gewapend met een schoenmakershamer naar de keuken toog, waar do jongeman zich stond te wassclien. Dezen diende hij eenige malen met kracht een slag op het hoofd toe. De jongen wist zich evenwel te verweren en ten slotte verdachte te over mannen. Ter terechtzitting verklaarde verdachte, in zoodanigen overspannen toestand te hebben verkeerd, dat hij niet wist wat^ hij deed. Mr. Hoekstra, die het O. M. waarnam, meende met het oog op een deskundig rap port te kunnen volstaan met den eisch van 1 jaar gevangenisstraf en met ter beschik kingstelling van de regeering. Mr. Moresco, verzocht dezen bijkomenden maatregel voorwaardelijk toe te passen. Vonnis 28 Maart a.s. DOODELIJK ONGELUK. Eindhoven, 15 Maart. Dinsdagavond heeft op den Lindenweg een doodclijk onge val plaats gehad. Het 15-jarig meisje A. Eermans reed op de treeplank van een vrachtauto mee. Onder het rijden trachtte zij het portier te openen, waarbij zij het evenwicht verloor. Zij kwam zóó ernstig te vallen, dat zij kort na het ongeval aan de bekomen hersenschudding is overleden. JOHAN AMOS COMENIUS Tsjechoslowakije krijgt de kerk te Naarden in erfpacht. In zameling voor een restauratie. In de .Poolsclie „Neue Evang. Kirchenzei- tung" deelt dr. Gottfried E. Schmidt te Gablonz, mede, dat de onderhandelingen over het overnemen van de vroegere Waal- sche kerk te Naarden, in welke het over schot van Johan Amos Cumenius rust, tot een goed einde zijn gebracht, en wel in dier voege, dat de Tsjechoslowaaksche regeering het gebouw in eeuwigdurende erfpacht heeft aanvaard en zich verplicht heeft daar voor jaarlijks een bedrag van 1— als recognitie te betalen. Om nu de kerk in goeden staat te brengen is een bedrag van 600.000 kronen noodig. In Tsjecho-Slowakije is onder leiding van den voorzitter van de Vereeniging van Tsjechische spaarkassen een inzameling daartoe geopend, welke tot dusver reeds ruim 100.000 kronen opbracht. Er bestaat dus kans, dat de Naardensche kerk in quaestie monumentaal gerestau reerd zal worden. (Hbld.) DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak HKdaan in de zaak tegen G. C. L. oud IS jaar •mid te Lunteren, die terecht stond wegens het feit dat hij op 13 November met zijn auto op den weg Ede—Lunteren zoo snel had gereden, dat hij bij den overweg door de spoorboomen was gereden, tengevolge waarvan de auto door een juist passeeren- den trein werd gegrepen, waarbij zekere van D., die in de auto zat, werd gedood. Conform den eisch van het O.M. is verd. veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. DRINGENDE TELEGRAMMEN. Aanmerkelijke prijsverlaging. Naar de Tijd verneemt, worden met in gang van 1 April a.s. de tarieven van alle dringende telegrammen met 33lA pet. ver laagd. H. Ms. HEEMSKERCK H. Mc. pantserschip Jacob van Heems- kerek onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten, is gisteren van de oefeningsreis in de Middellandsche Zee te Nieuwcdiep teruggekeerd. J. G. PIPPEL 45 jaar bij de griffie van ons parlement. 's-Gravenhage, 15 Maart. Do heer J. G. Pippel, die dezer dagen den titel van directeur der Griffie van de Tweede Ka mer heeft verkregen, herdacht heden den dag, waarop hij voor 45 jaren bij de griffie van het parlement in functie trad. Ter gelegenheid van deze beide, elkan der zoo snel opvolgende gebeurtenissen mocht de heer Pippel velerlei blijken van belangstelling ontvangen. Persoonlijk be zochten hem de minister-president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck; de voorzitter der Kamer, mr. Van Schaik, de oud-voorzitter, Staaatsraad mr. Kooien, de griffier der Eerste Kamer, jlir. mr. Beelacrts van Blok land, de griffier der Tweede Kamer mr. Kesper, met mevrouw Kesper, de commie zen-griffier rnr. Deurvorst en mr Schepel, de oud-directeur van den Stenografischen Dienst de heer Goedhart, de directeur en de onder-directeur van genoemden dienst eenige Kamerleden, oud-Kamerleden, amb tenaren van Raad van State en departe menten enz. Brieven van gelukwensch mocht hij ontvangen van de ministers van Justitie, van Economische Zaken en Arbeid, van Koloniën en van Defensie, van Staats raad oud-minister Kan, van den commissa ris der koningin in Drenthe, oud-griffier der Kamer, bar. De Vos van Steenwijk, het oud-lid der Kamer Henri ter Hall, de di recteur der K.L.M., journalisten, ambtena ren e.a., terwijl de voorzitter, de griffier en het personeel der Kamer hem bloemstuk ken deden toekomen. Voorts gewerden hem tallooze telegrammen en kaartjes. Zwolle, 5 Maart. Hedenmorgen brandde de kapitale boerderij van den heer W. Bosch gelegen bij sluis 2 te Ilcinoo tot den grond toe af. Een paard kwam in de vlam men om. Het overige vee kon worden ge red. Oorzaak van den brand is onbekend. Eist, 15 Maart. In den afgeloopen nacht hebben te Hervelt en te Andelst onder de gemeente Valburg twee hofstedenbranden gewoed. De eerste brand ontstond in het huis van de faro. R., dat geheel verloren ging. Als gevolg van een schoorsteenbrand is voorts afgebrand het pand, bewoond door de fam. W. Hier konden do kinderen met moeite worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. In het gehucht Brandevoort onder de ge meente Mierlo is de boerderij van den land bouwer v. Breugel in vlammen opgegaan. Een groote partij hooi alsmede een aantal landbouwwerktuigen verbrandden. Een paard bezweek aan de bekomen brandwonden. Van de boerderij staan nog slechts enkele muren overeind. De landbouwer was laag verzekerd, terwijl men omtrent de oorzaak in het duister tast. Per partij per twee leden 15 min. zendtijd. De minister van Waterstaat heeft voor de politieke partijen, die reeds in de Twee de Kamer vertegenwoordigers hebben, een regeling gemaakt voor het gebruik van den radio-omroep voor verkiezingspropaganda. Vóór 16 Maart moeten de partijen laten weten of zij op zendtijd reflecteercn. De gelegenheid tot het uitspreken van verkiezingsredevoeringen voor de micro foon wordt alleen gegeven tusschen 27 Maart en 25 April. In dat tijdvak zal het niet zijn toege staan om op andere wijze radio-uitzendin gen te organiseeren, die politieke propagan da beoogen. Op Zondagen en op Algemeen Program- madagen wordt evenmin vergunning ver leend tot het houden van verkiezingsrede- vooringen. Het ligt in de bedoeling, do partijen per twee leden van de Kamer één kwartier zendtijd te verleenen. Is het getal Kamer leden oneven, dan wordt het voor de zend tijdberekening naar boven tot een even ge tal afgerond. Op den inhoud der verkiezings-redevoe- riingen zijn de bepalingen van het Radio- Contróle-Reglement ten volle van toepas sing. O s s, 15 Maart. Do koninklijke maré- chauesée te Oss, die op zoek was naar ge smokkelde Duitsche boter, vond gisteravond in de woning van v. d. H. op den Kraken- burg aldaar een wapendepót. Ongeveer 170 ISO nieuwe revolvers werden met bijbe- boorend munitie gevonden. De wapens zijn waarschijnlijk afkomstig uit België en be stemd voor den smokkelhandel. De wapens zijn in beslag genomen'en'naar de maré- chausséekazernc gebracht. Instemming van een aantal officieren uit het Bredasche garnizoen Een aantal officieren heeft den volgenden open brief tot generaal C. J. Snijders ge richt: Ondergeteekendcn, allen offficieren en oud-officieren uit het garnizoen Breda en behoorende zoowel tot de Koninklijke land macht als tot het Koninklijk Nedorlandsch- Indische leger, 6preken hun diepe afkeu ring uit over het feit, dat enkele van hun collega's, beroeps- en reserveofficieren het oirbaar hebben gevonden, in hun kwaliteit van officier, tegen uwe excellentie in het politieke strijdperk te treden. Zij voelen zich door bovenstaanden stap genoodzaakt tot tegenspraak en brengen uwer excellentie hun hulde voor het door u genomen besluit inzake de a.s. Kamerver kiezing, overtuigd dat "dit voor uwe excel lentie een offer beteekent op het altaar van een goede zaak en dat daaraan elke zweem van „kiezersmisleiding", door uw uitdrukkelijke voorwaarde van openbaar heid, ten eenenmale ontbreekt. De brief is onderteekond door do volgen de officieren: H. G. M. Mathol de Jongb, gep. generaal-majoor; J. E. Timmer, gep. kolonel artillerie K.N.I.L.; J. D. Backer, ka pitein der genie; C. J. Vogelsang, kapitein der mil. administratie K.N.I.L. A. A. S. van Alphen, kapitein Koninklijke mare chaussee; N. L. W. van Straten, kapitein der infanterie K.N.I.L.G. H. C. van Dijk, le luitenant der artillerie; G. V. T. Cohen Stuart, le luitenant der huzaren; J. M. So- mer, lo luitenant der infanterie K.N.I.L.; H. Adriaansen, 1e luitenant der artillerie; D. H. Dekkers, le luitenant der genie K.N.I.L. AFDEELING WIJNHANDEL TELEFOON 22 Constantino Port f 1.85 Vino Seco Sherry f 1.85 KWALITEIT ONGEËVENAARD. 53 partijen en groepen hebben lijsten ingediend Amsterdam, 16 Maart. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Bij de gisteren gehouden candidaatstelling voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer, welke op 26 April a.s. zullen plaats vinden, is een recordaan tal candidatenlijsten ingediend. Niet min der dan 53 partijen en groepen zullen bij de a.s. verkiezingen de stemmen van de kie zers vragen. Ingediend werden lijsten door de volgende partijen cn groepen: Roomsch Katholieke Staatspartij. Sociaal Democratische Arbeiders Partij. Anti-Revo lutionnaire Partij. Christelijk Historische Unie. Liberale Staatspartij de „Vrijheids bond". Vrijzinnig Democratische Bond. Staatkundig Gereformeerde Partij. Com munistische Partij Holland. Nationale Boe ren, Tuinders en Middenstandspartij. Her vormd Gereformeerde -Staatspartij. Christe lijke Democratische Unie. R.K. Arbeiders partij. Nederlandsche Christelijke Arbeiders Partij. Algemeeno Democratische Unie. Ver bond voor Nationaal Herstel. Verbond van Nationalisten. Nederlandsche Fascisten Unie. Algemccnc Nederlandsche Fascisten- Bond. Onafhankelijke Socialistische Partij. Revolutionnair Socialistische Partij. Recht en Vrijheid. R.K. Volkspartij. Vrije Christe lijke Partij. Partij voor, den kleinen Handel- drijvenden en Industrieel en Middenstand. Nationaal Verbond „Plicht, Orde en Recht" Roomsoh Katholieke Democratische Bond, Nationaal Socialistische Partij. Universeele Partij. Opbouw en Verbroedering. Anti-Cri sispartij. Onafhankelijke Zakenlui. Lijst Triesschijn. Volks wel vaartpartij. Volkspar tij Hoofd- cn Handarbeiders. Bond van Be lastingbetalers. Centraal Democratische Ar beiderspartij. Voor Algemeen Welzijn Nieu we Socialistische Partij. Lijêt do Wit. Lijst Wolswinkel. Roomsch Katholieke Arbeiders Partij (tweede partij van dezen naam te Amsterdam). Oranje-Fascisten. Limburgsche Federatie. Lijst Jacobs. Proletarische Groep. Roomsch Katholieke Bouwvakarbeiders. Marktkooplui. Zuiderzeepartij. Algemeone Nederlandsche Huurders Bond. Nationaal Vrijzinnige Arbeidersbelangen. Algemeene Arbeiders Bond. Nationale Werklieden Par tij. Lijst Engels. Bij vorige verkiezingen, sinds de invoe ring van de evenredige vertegenwoordiging, namen aan de verkiezingen deel: In 1918 32, in 1922 48, in 1925 33 cn in 1929 36 partijen of groepen. Voor de invoering van de evenredige vertegenwoordiging be droeg het aantal partijen, dat aan de ver kiezingen deelnam in 1913 9 en in 1917 15. Van de 53 partijen en groepen, die.thans lijsten hebben ingediend, hebben in de ont bonden Kamer slechts tien (10) partijen 1 of meer vertegenwoordigers. Een ontwerp van wet tot vereenvoudiging van de be palingen betreffende de vaststelling van uitkeeringen tot onderhoud. De druk der tijden dwingt menigeen uit te zien naar mogelijke hulp van anderen. Velen, die vroeger behoorlijk in hun levens onderhoud konden voorzien, zijn thans overgeleverd aan de liefdadigheid, tenzij er onderhoudsplichtigen zijn aan te wijzen, die in staat geacht kunnen worden den maatschappelijk getroffene te onderhou den. Ten aanzien van den alimentatie plicht is o.a. bepaald, dat de kinderen ver plicht zijn hunne ouders en andere bloed verwanten in de opgaande linie, wanneer zij behoeftig zijn, te onderhouden. Schoon zoons en schoondochters moeten insgelijks cn in dezelfde gevallen, aan hunne schoon ouders onderhoud verschaffen. Deze ver plichting houdt echter op: le. wanneer de schoonmoeder tot een tweede huwelijk is overgegaan. 2o. wanneer diegene der echtgenooten, door wien de zwagerschap bestond, cn de kinderen, uit deszclfs huwelijksverccniging met den anderen echtgenoot gesproten, overleden zijn. Deze verplichtingen zijn wederkosrig. Ouders en schoonouders moeten derhalve hunne kinderen, kleinkinderen en schoon zoons en schoondochters onderhouden. Bij de toepassing van de regeling ten op zichte van den onderhoudsplicht rijzen vaak tusschen de betrokkenen allerlei kwesties, b.v. of de ouders inderdaad niet meer voor zichzelf kunnen zorgen, of hoe veel elk der kinderen zal moeten geven, terwijl bovendien allerlei familieaangele genheden een invloed ten gunste of ten ongunste van bepaalde familieleden uit oefenen. Het gevolg van een verzoek om steun is dan helaas vaak, dat de kinderen weigeren om den gevraagden steun te ver leenen. Ü9 ouders slaan nu voor de moei lijkheid om zich tot een armbestuur of an dere instelling van weldadigheid te wen den, dan wel een procedure te beginnen te gen de onwilligen. Bij het armbestuur hooren zij echter niet thuis, omdat de kin deren, als zij hun wettelijke verplichtin gen nakwamen, hun ouders voldoende konden helpen; en de procedure geeft niet de onmiddellijke noodige ondersteuning. Gelijk bekend, worden volgens de gel dende wet de vorderingen van meerderja rigen tegen hun bloed- of aanverwanten in de rechte lijn cn van don ccncn echtgenoot tegen den anderen tot bekoming van le vensonderhoud op dzelfde wijze aanhan gig gemaakt en bereikt als alle andere burgerlijke gedingen en worden de vonnis sen, waarbij zoodanige vorderingen zijn toegewezen, volgens c]e gewope regelen ten uitvoer gelegd. Sinds lang worden klach ten vernomen, dat de procedure voor deze steeds spoedeischonde en meestal niet zeer ingewikkelde zaken uiterst omslachtig en tijdroovend is en dat de middelen om de nakoming der uitgesproken veroordeelin- gen af te dwingen onvoldoende zijn. Zoo als begrijpelijk betreft het hier dikwijls behoeftige ouden van dagen, die wel gehol pen moeten worden. Herhaaldelijk is dan ook op verbetering van dezen toestand aangedrongen. Thans hoeft de rcgecring aan de Staten- Generaal een ontwerp van wet ingediend tot vereenvoudiging van de bepalingen be treffende de vaststelling van uitkeeringen tot onderhoud. De regeering is van oordeel, dat de nood zakelijke vereenvoudiging van het proces moet worden verwezenlijkt door een re quest-procedure in te voeren. Ten einde de nationale juistheid der beslissingen te be vorderen, is aan den rechter de bevoegd heid verleend om het advies in tc winnen van de ambtelijke lichamen, die daartoe uit den aard van hunne functie het meest aangewezen schenen: de armenraad in za ken betreffende meerderjarigen cn de voogdijraad in zaken betreffende minderja rigen. Verwacht mag' worden, dat van deze bevoegdheid op ruime schaal gebruik zal worden gemaakt, daar vele armenraden uit eigen beweging commissies hebben inge steld, die op verschillende wijzen de vrij willige nakoming van den onderhouds plicht trachten te benaderen en de voog dijraden onder de bestaande wet reeds ten taak op dit terrein te vervullen hebben. Door een dergelijk advies behoorlijk voorbereid zal de rechter in den regel do zaak na verhoor van partijen kunnen be slissen. Over feitelijke geschilpunten, die onopgehelderd mochten zijn gebleven, kan getuigenverhoor plaats vinden. Een verbeterde regeling der procedure zal echter eerst ten volle tot haar recht komen, indien tevens de tenuitvoerlegging van tie veroordeeling vergemakkelijkt wordt. Wel is waar staat sedert het arrest van den Hoogcn Raad van 25 Februari 1932 vast, dat derdenbeslag op loon en andere perio dieke uitkeeringen niet beperkt is tot de op het oogenblik van het leggen van het beslag reeds verschenen termijnen, maar steeds is toch noodig een dagvaarding van den bcslagene tot het doen van verklaring omtrent hetgeen hij aan den geëxecuteerde verschuldigd is. Voor de tenuitvoerlegging van onderhoudsvonnissen zal nu verder worden gegaan: de bcslagene zal regelma tig aan den executant hebben te betalen in stede van aan zijn schuldeischer (den geëxcuteerde) naar gelang weer een termijn vervalt, zonder dat een vcrklaringsproce- dure wordt vereischt. Omtrent de bepaling, wijziging cn intrek king van uitkeeringen tot onderhoud wor den nieuwe regelen gesteld. Het krachtens de wet verschuldigde, daaronder begrepen het verschuldigde voor onderhoud en opvoeding van een minder jarige, wordt bepaald naar evenredigheid der behoefte van den tot onderhoud ge rechtigde eenerzijds cn het inkomen en vermogen van den tot uitkeering verplichte, in vorband met het getal en de hoedanig heid der andere personen, wier onderhoud volgens de wet tc zijnen laste komt, an derzijds. Bij de bepaling van de uitkeering zal dus ook het vermogen van den onderhouds plichtige in aanmerking komen, omdat men van iemand, die een vermogen bezit waarvan hij tijdelijk geen inkomsten trekt, mag vergen dat hij zijne behoeftige ver wanten onderhoudt op denzelfden voet, waarop hij voor zijn eigen onderhoud op zijn kapitaal inteert. Dit is in overeenstem ming met hetgeen thans hij de beoordeeling der behoeftigheid van den tot onderhoud gerechtigde wordt aangenomen. Do Hooge Raad heeft in een belastingzaak beslist, dat de verplichting tot onderhoud van een schoondochter on kleinkinderen niet be staat voor zooverre deze, zij het ook door te geldemaking van hun vermogen, in hun levensonderhoud kunnen voorzien. De beslissing over de uitkeering kan op vordering van den lot onderhoud veroor deelde of van dengene aan wien de beta ling moet geschieden door den rechter worden gewijzigd of ingetrokken. De wijziging of intrekking moet zijn ge grond op de overweging, dat de feitelijke verhouding bestaande tusschen de behoefte van den lot onderhoud gerechtigde eener zijds cn het inkomen cn vermogen van den tot onderhoud veroordeelde in vtr- band met de op hem rustende lasten an derzijds sedert het oogenblik, waarop be doelde beslissing is gegeven, zoo aanmer kelijk is veranderd, dat, hadde deze gewij zigde verhouding bestaan op genoemd oogenblik, de beslissing eene andere zoude zijn geweest. Amersfoort, A. OVER. Molly„Jack ls zoo origineel. HIJ zegt dingen tegen me waar een ander niet over droomen zou Dolly „Wat heeft hij dan nu bijvoorbeeld gezegd of Je met hem trouwen wou (London Opinion.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6