OPZET TOT DOODEN NIET AANWEZIG DE STRIJD OM HET BRIEFJE TERREUR BIJ EEN HUURSTAKING MISLUKTE REIS NAAR SPANJE VLASFABRIEK AFGEBRAND Vuurzee te Lage Zwaluwe DEFENSIEBEGROOTING AANGE NOMEN MET 22-9 STEMMEN ZAAK ESCHAUZ1ER 'De verdere behandeling der zaak, na het pleidooi van mr. Bourlier, opnieuw uitgesteld Verdediger van K. ongesteld 's-G ravenhage, 16 Maart. Hedenoch tend ti ruim tien uur zijn voor het Haag- sche Gerechtshof de pleidooien voortgezet in de zaak in hooger beroep contra den 32- jarigen techniker J. K. en den 20-jarigen kantoorbediende P. terzake moord op den heer Eschauzier. In herinnering zij ge bracht, dat de advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser, op 28 Februari j.l. tegen ver dachte K. levenslange gevangenisstraf cischte wegens moord, diefstal en valsch- heid in geschrifte en togen verdachte P. acht jaar gevangenisstraf wegens moord en heling. Mr. E. J. S. Bourlier thans het eerst het woord verkrijgend en voor verdachte P. pleitend vangt aan met woorden van dank aan het Hof voor de serieuze behan deling dezer zaak. Pleiter treedt hier op krachtens het hei lige natuurrecht, dat wil, dat een individu dat zich heeft misdragen, niet wordt over gelaten aan de wraakzucht der maatschap pij. Het gevaar toch, dat men in zijn wraak te ver gaat is buitengewoon groot. Spr. verheugt zich over het herstel van den advocaat-generaal, dien hij een blij- "vende gezondheid tocwcnscht. Hij voegt daaraan evenwel de opmerking toe, dat deze advocaat-generaal in hooge mate de gave der welsprekendheid bezit en dat diens requisitoir zeer meesleepend was, een monument van juridische en oratorische schoonheid, zooals pleiter in zijn lange loopbaan wellicht nimmer heeft aange hoord. Maar toch mag pleiter de vraag stellen of dat monument niet was opge bouwd uit losse steencn. Tot de zaak zelf komend, brengt pleiter in herinnering, dat P. do opdracht van K. die zich verwijderde om een auto te ha len had ontvangen om, nadat op 9 Mei des middags de heer Eschauzier op de ka mer van K. gebonden was, met een gummi- stek de wacht te houden, en, indien de gc- bondene lastig zou worden, hem een tik met dien gummistok te geven. Twee uur lang is de jongen daar aldus blijven zitten en in dien tijd heeft P. zich meermalen af gevraagd of de heer E. niet dood zou zijn. Toen K. terugkeerde, richtte P. die vraag in hooge ongerustheid tot K\, die hem we der trachtte gerust te stellen. Pleiter vraagt, waarom men zulk een groote kist die nauwelijks in den auto geplaatst kon worden noodig had, wan neer het niet te doen ware om het trans port van een levende. Zou Hugo de Groot wel zooveel ruimte in diens boekenkist hebben gehad? De heer E. werd in een deken gewikkeld om het transport zoo zacht mogelijk voor den gebondene te doen geschieden en tevo ren had K. de hand op het hart van den heer E. gelegd, dat warmer was dan zijn (verdachte K.'s) hand. De beide verdachten hebben het transport zoo zorgvuldig moge lijk verzorgd, en zij wisten niet, dat de heer F.. reeds dood was. Indien de \eron- derstelling van andere zijde, dat zij de kist vrijwel naar beneden hebben gegooid, juist ware, dan zou de zware en hooge 1.20 M. lange kist do trap, de leuning enz. hebben beschadigd en dan ware de kalk van den muur gestooten. Doch bij huiszoeking is gebleken, dat er hoogstens 'n schrammotje was te vinden. Pleiter is dan ook overtuigd dat de kist hoogst voorzichtig voetje voor ■voetje, de trap is afgedragen. Wat het touw betreft, dat om den hals van den heer E. was geslagen, dit is tij dens het leven daaromheen gelegd zonder bedoeling, daarmee den heer E. te doodon. Ware de opzet tot dooden aanwezig ge weest, dan hadden verdachten het touw maar even aangetrokken behoeven te hou den. De prop in den mond had dan achter wege kunnen zijn gebleven. Pleiter aan vaardt niet de veronderstelling, dat eerst de prop in den mond is gebracht. Een man heeft wel zulke kaakspieren, dat hij zich daartegen kan verzetten. Doch deze man was door het touw om den hals reeds niet meer tot spreken in staat; wel bestond de kans, dat hij na de aanvankelijke kneve ling geluid zou geven en om dat te voor komen heeft men hem den prop in den mond aangebracht. Pleiter gaat dan na, hoe do verdachte K moet hebben gehandeld. Men zegt, dat K. een genie was. Welnu, dit genie zou bin nen 5 minuten den heer E. hebben gedood zou daarna kalm zijn gaan wandelen naar den autoverhuurder die een eerste ge tuige A charge tegen hem zou worden en een kist hebben gehaold om 't stoffelijk over schot erin te transportcercn. Dit is onaan nemelijk; de dader zou in zulk een geval geen groote kist, doch eenvoudig een gonj i- zak hebben genomen om het lijk te trans portcercn en hij zou het niet naar een pakhuis hebben getransporteerd, doch naar een zoodanige plaats, dat het nimmer zou zijn tonsggevonden. K. heeft de vrees van P., dat de heer E dood zou zijn, niet gedeeld en hij heeft de overtuiging gehad, dat de heer E. nog in levon was, te meer omdat hij geen belang had bij een dooden, doch wèl bij een leven den beer E., dien hij een doek om het hoofd had gelegd, omdat hij hem op dat oogen blik niet onder dc oogen durfde komen: wel later, in het pakhuis, wanneer hij had kunnen zeggen tot E.: ziezoo, nu zijn de rellen omgekeerd; waar blijft nu het geld, dat je me hebt beloofdï Pleiter heeft nooit gemeend, dat het O. M. of de rechtbank den opzet van K. tot doo den zou hebben willen aannemen, en in die meening heeft hij de verdediging van P. op zich genomen. Dc geheele wijze, waarop de heer E. werd gebonden, ook met de handen, getuigt dat men niet gedacht heeft, dat de heer reeds zou zijn overleden. Een doode bindt men do handen niet. Ook het dubbel leg gen van een touw wees erop, dat men de binding zoo weinig mogelijk pijnlijk wilde doen zijn. Er is geen spoor van bewijs, dat ver dachten wisten, dat dc heer E. reeds was overleden. P. heeft medegewerkt aan iets, dat achteraf is gebleken, een misdrijf met doodclijken afloop geweest te zijn. Men heeft den heer E. teruggevonden met een prop in den mond en een snoer om don hals. Nu zeggen de deskundigen, dat do dood moet zijn ontstaan door den prop óf door het touw om den hals, maar zij zeggen niet, dat is gebleken, dat het touw de doodsoorzaak was, en dan mag het Hof niet aannemen, dat zulks wèl het geval is geweest. Bij een moord zoekt men naar het motief, doch welk motief, welke opzet tot dooden zou hier aanwezig moeten zijn ge weest? Pleiters client, een jongeman, die nauwe lijks de 20 was gepasseerd toen het drama plaats had, en die slechts de lagere school had doorloopen, zag tegen K., den uitvin der, hoog op. Deze had hem verteld, dat hij met zijn baantjo vjxn 20 in de week geen genoegen kon blijven nemen en dat hij groote gcldvordoringen wel een ton had op een millionnair, die weigerde zijn verplichtingen jegens K. na te komen. De jongeman is toen gezwicht voor het avontuur om den heer E. te dwingen, het geld aan K. af te staan, en hij was in de meening, dat dit avontuur voor hem vol strekt niet zoo gevaarlijk zou zjjn. Pleiter gelooft evenzeer, dat het briefje uit de agenda, waarop dc vordering van K. door E. zou zijn erkend, echt was. Van de negen deskundigen hebben er 5 hun over tuiging van dc echtheid uitgesproken. De heer van Ledden Hulsebos, een van dege nen, die het valsch achtte, was bij die ver klaring voor het Hof zeer zenuwachtig. Wat het getuigenis van dr. Schrijver aan gaat, diens brief want een rapport mag men het niet noemen zat vol argumen ten pour le besoin de la cause, terwijl diens diskwalificatie van huitenlandsche deskundigen als dr. Saudck wel vreemd klonk uit don mond van iemand, die zelf destijds den heer Saudek als specialiteit in graphologio had aanbevolen. Heel wat meer waarde hecht spr. aan het oordcol van mannen als dr. Hossel ink en dr. Sau dek, dan dat van dc firma van Leddcn Hulscbos-Schrijvor. Ten aanzien van het rapport van den politicinspecteur Waltman verwijst spreker naar het Hof te Amster dam, dat van oordcel is, dat een politie- inspectcur behoort te slaan aan dc zijde van het O. M. tegenover den verdachte, zij het ook, dat pleiters persoonlijke mee- uing een andere is. Pleiter acht het briefje echt. Hij herin nert aan het oordeel van dr. Saudek om trent den „nijdigen druk" van bepaalde letters, als de m, dc g, de ij en de d, die typcercnd het karakter van den heer E. weergaven. En wat het woord „verd betreft, de heer E. heeft dat niet eens vol uit geschreven op het briefje, doch het is onjuist te zeggen dat een beschaafde Hol lander het nimmer gebruiken zou, want in een van do brieven van den heer E. zelf komt liet woord voluit voor. Veeleer zou men dus moeten zeggen: elke beschaafde Hollander behoort op z'n tijd dat woord te gebruiken. Dat enkele woorden, zooals „Loe" met uitroepteoken en „binalang" geen goed Maleisch zouden zijn, doch uitsluitend ka zernetaal naar het oordeel van mr. Lief- tinck dien pleiter uit zijn studententijd nog wel kent als 'n geschikte jongen moet spr. betwisten op grond van mededeelingen van Maleisch-kenncrs, die na de Hofzittin- gen in Februari bij pleiter kwamen, om te vertellen dat het zeer wel bruikbaar maleische woorden zijn. Onder hen bevond zich een schattige oude dame ook oude dames, aldus pleiter, kunnen schattig zijn en deze darne was 74 jaar die van oor deel was, dat men in Indie zooiets met ge rustheid kon zeggen. Het uiten van een krachtterm tegenover meer eenvoudige menschen is op zichzelf niets bijzonders. De politie-autoriteiten hebben naar plei ters mcening niet gezocb4 naar ontbreken de blaadjes, doch naar aanteekeningen in hot boekje, zoodat het ontbreken van het bewuste blaadje hun niet behoeft te zijn opgevallen. Aan het oordeel van dr. Schneickert, den eersten grapholoog van Duitschland, die het o. m. met dr. I-Iesselink eens is, hecht pleiter de grootste waarde en het Ilof mag dat oordeel niet in twijfel trekken. Pleiter zelf heeft evenwel het geheele briefje niet noodig; hij heeft wel andere bewijzen voor de schulderkenning van den heer E. jegens K. en deelt mede, dat blij kens een ontwerp-overeenkomst inzake de uitvinding, die de heer E. van verdachte K. had gekocht, deze recht had op een be drag van 81 mille aan aandeden. Bij het vooronderzoek heeft een getuige Meijer verklaard de aandeden te hebben gezien. De relatio bij den getuige Tummers, bij v/ie hij 'n baantje van 20 per week zou krijgen, pen bedrag waarmee hij alleen ge noegen kon nemen, omdat hij groote vor deringen had op den heer E., wijst even eens in die richting. Verdachte K. had geen enkel belang bij den dood van den heer E., doch wel was het zijn belang, den heer E tot betaling te dwingen. Pleiter aanvaardt niet de motieven, zoo als die door den procureur-generaal zijn aangevoerd om den opzet tot dooden te trachten te bewijzefi. De relatie, door verdachte K. geopend met de Midland-bank te Londen, onder ver wijzing naar den millionnair, zou geheel zonder beteekenis zijn geweest als K. dien millionnair had willen dooden. Pleiter acht de rol, die zijn cliënt heeft gespeeld, van zeer ondergeschikten aard. Mededader aan moord kan P. niet zijn, want dan zou hij bij den opzet tot dooden aanwezig moeten zijn geweest. De heer E. kan door den schrik bewusteloos zijn ge worden en in dien toestand heeft hij een prop in den mond gekregen, tot hij den dood is ingegaan. Ook afpersing of vrijheidsberooving kan P. niet ten laste worden gelegd, want van afpersing was nog niets gebleken en men kan een bewustclooze wiens armen reeds slap hingen toen men hem vond niet van z'n vrijheid beroovcn, die hij immers in dien toestand niet kan gebruiken. Plei ter kan zich voorstellen dat het Ilof hui vert om P. een zwaro straf op te leggen. Deze jongeman, die tevoren gcenerlei mis daad op z'n geweten had, is naar pleiters overtuiging reeds voldoende gestraft dooi de bijna twee jaren preventieve hechtenis, die hij heeft doorgebracht en door het feit, dat de heer E., tegen dc bedoeling van dezen verdachte in, is overleden. Hierna wordt pauze gehouden. Even voor 2 uur werd de zitting van het Ilof heropend. De president deelde mede, dat wegens on gesteldheid van mr. Nedcrvecn (verdediger van den verdachte K.), de verdere behan deling der zaak wordt uitgesteld tot Dins dag a.s. om 10 uur. Omtrent dc ongesteldheid van mr. Ncder- vcen uit Roermond, den verdediger van verdachte K. in dc moordzaak-Eschauzier, waarvan de verdere behandeling voor het gerechtshof nu is uitgesteld tot a.s. Dins dag 21 Maart te tien uur, vernemen wij dat mr. Nedcrvecn die de ochtendzitting van het gerechtshof bijwoonde zich door griep aangetast gevoelde, en dat hij reeds hedenochtend het Hof had doen weten, dat hij zich deswege niet in staat achtte, zijn op 28 Februari aangevangen pleidooi heden voort te zetten. Om die reden verkreeg, in overleg met het Hof, dezen ochtend mr. Bourlier, dc raadsman van verdachte P., het woord tot het houden van zijn pleidooi, waarv.oor deze aanvankelijk een langoren tijdsduur dan die van dc ochtendzitting meende noodig te hebben. Intusschcn bleek mr. Bourlier met zijn pleidooi vóór dc pauze gereed te zijn. Het laat zich aanzien, dat mr. Nederveon binnen enkele dagen hersteld zal zijn. Niebdeelnemers worden op allerlei manieren gesard Amsterdam, 1G Maart. De Msb. ver neemt ccnige staaltjes van een vergaande terreur, uitgeoefend door personen, die in hüurslaking zijn, tegenover mcdebuurt-bc- woners van huizen in de Mercator- en Tor- restraat (West-stichting), die niet aan de staking deelnemen. Tweemaal per dag worden van enkele waranda's van huizen aan de achterzijde van de Mercatorstraal de namen afgeroe pen van die bewoners, die niet aan de huur staking wenschen mede te doen en hun huurpenningen zijn blijven betalen. Dit afroepen gebeurt voornamelijk door drie mannen, waarvan er twee in dienst zijn bij de Gemeentetram en een bij de Spoorwegen. Bij het bekend maken van de namen van de niet-stakendc bewoners voe gen de omroepers er allerlei onnoodige ge gevens bij. Ook past het z.g. huurslaking-comité nog een andere methode toe om het den niet stakenden buurtbewoners zoo lastig en on aangenaam mogelijk te maken. Achter de ruiten van verschillende huizen, waar hum- staking is, hangen lijsten, waarop de namen en het adres vermeld staan van niet-staken dc buurtbewoners. Voor diverse huizen heeft men de 6traat met minderwaardige opschriften volgeschil- derd, cn zelfs teekeningen en richtingspijlen zijn hierbij niet vergeten. Bij de bewoners, die niet aan de staking deelnemen, heerscht door deze plagerijen eon zenuwachtige stemming. Het herhaal delijk afroepen van hun namen werkt irri teerend, en zelfs op straat werden dc vrou wen cn kinderen herhaaldelijk lastig geval len. Enkele families zijn reeds door den on- houdbaren toestand verhuisd. Tijdens het verhuizen is het al ccnige malen voorgeko men, dat de huurstakers de verhuizende familie bedreigde met vernieling van hun huisraad. Dc politie van het Bureau Adm. de Ruyterweg heeft reeds verschillende keeren bij het verhuizen assistentie moeten verlccncn. Dezer dagen was een familie in dc Mcrcatorstraat aan het verhuizen, toen er een lichtstoring in dit stadsdeel optrad. Dit was voor een groep personen het sein om deze familie te gaan hinderen. De po litie greep echter dadelijk, met gebruikma king van den gummistok tegenover deze personen in. Het is meer dan lijd, dat de autoriteiten aan de personen, die in Gemeentedienst zijn en aan de huurstaking deelnemen, eens duidelijk maken, dat zij zich van da den, als boven omschreven, hebben te ont houden. NATIONAAL HERSTEL Het verbond voor Nationaal Herstel heeft in een telegram aan don Minister van Wa terstaat grooten dank en eerbiedige waar deering betuigd voor de door den Minister getroffen maatregelen inzake de verzorging van den Radio-omroep op 19 April en 1 Mei aanstaande. Stranding bij de Belgische douane Drie avontuurlijke Bussumschc jongens van 17 a 18 jaar hebben in België ondervon den hoe 6trcng de douane-beambten daar optreden. Verleden Zondag hadden zij bij een auto- verhuurinrichting te Bussum een wagen ge huurd, om zooals zij voorgaven een uit stapje te maken naar Arnhem. In gedach ten hadden zij echter een reis naar Spanje uitgestippeld. Bij het Belgische plaatsje Hoogstraten passeerden zij met hun auto ongehinderd de grens cn zij dachten rced9 veel bereikt le hebben. De douane-controle is daar echter in het plaatsje zelf gevestigd, zoodat de drie toe gangswegen daarheen vrij zijn. Bij het douane-kantoor eindigde de avon tuurlijke tocht. De douanen hielden de auto aan en nu bleek, dat de jongens niet in het bezit waren van de vereischte trip tieken. Voorts bleken de jongens bij zich te hebben twee dolken cn een alarmpistooltje en dit was aanleiding om het onfortuinlijks drietal in arrest te stellen en de auto in be slag te nemen. Zij werden gedetineerd in Turnhout. Intusschcn werd naar de Buesumsche po litie het bericht gozonden dat drie Bussum schc jongens gearresteerd waren wegens „het smokkelen van vuurwapenen". Inspecteur de V. toog dadelijk naar Bel gië en nam den jongens een verhoor af, waaruit bleek, dat van zulk smokkelen geen sprake was. Intusschcn zal voor de jongelui nog wel een veroordecling volgen, terwijl de eige naar van de auto zeer veel moeite zal heb ben om zijn eigendom terug te krijgen. (Msb.) Duizenden kilo's vlas verloren gegaan Lage Zwaluwe, 16 Maart. Vanoch tend om 8 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vlasfa briek „Toekomst II", eigenaar C. B. de Vis ser Cz;, gelegen aan de Onderstraat alhier. Het vuur breidde zich rrtct groote snelheid uit cn sloeg over naar de tegenovor de fabriek gelegen groote landbouwscluiur van M. Cresec. Dc brandweer van Lage Zwa luwe, die met twee slangen op de waterlei ding en met twee handspuiten water gaf, stond vrijwel machteloos tegenover de vuur zee. Om kwart voor 10 arriveerden twee stoomspuiten uit Beda onder leiding van opperbranclmccster Korteweg. Kr viel teen echter niets meer le redden. De vlasfabriek, bestaande uit een gelijkvloers gedeelte en een zolderverdieping met een diepte van ongeveer 15 M. en dc landbouwscluiur brandden tot den grond toe af. Ecnige dui zenden kilo's vlas zijn verloren gegaan. Voorts werden de in liet gebouw aan wezige machines, alsmede een luxe auto en een vrachtauto een prooi der vlammen. Een aantal landbouwmachines en 100 mud aardappelen, die zich in dc landbouw- schuur bevonden, gingen verloren. liet Alas en het fabrieksgebouw waren verzekerd. Op 16 Febr. j.l. is dc vlasfabriek „Tic komst 1" van denzelfdcn eigenaar eveneens door brand verwoest. VERKLARING GEÜISCHT VAN DEFENSIE-AMBTENAREN. 's-G raven ha ge, 16 Maart. Hedenoch tend om negen uur is, naar do sociaal democratische bladen melden, aan het per soneel van alle instellingen cn diensten, die onder het departement van defensie thuisbehooren, de volgende verklaring voorgelegd: „lk ondergeteekendc, werkzaam bij beloof onder alle omstandigheden trouw aan de regeering. Ik verklaar niet aangesloten te zijn en mij niet te zullen aansluiten bij of op ecni- gerlei wijze steun te zullen verleenen aan groepen of vereenigingen van personen, welker doel of handelingen in strijd zijn met de plichten van den dienaar van don staat Het personeel in vasten dienst, dat reeds een eed of belofte van trouw heeft afgelegd, ontving een dergelijke verklaring, waarin de zinsnede betreffende trouw aan de re geering niet weer opnieuw is opgencmen. De verklaring moest vóór elf uur getee- kend zijn ingeleverd, zoodat overleg over den inhoud voor cïe ambtenaren onmogelijk was. FIETSENDIEFSTALLEN IN HET GOOI. Amsterdam, 15 Maart, De Zesde Ka mer der Rechtbank veroordeelde vandaag J. S. te Nedcrhorst den Berg, wegens dief stal van fietsen tot twee jaar gevangenis straf, met aftrek van voorarrest. De man is reeds herhaaldelijk wegens rijwieldief stallen veroordeeld. Het O.M. had drie jaar geëischt. De rechtbank veroordeelde II. v. d. L., wegens heling conform den eisch tot twee maanden voorwaardelijk EERSTE KAMER Behandeling van het hoofdstuk buitenlandsche zaken Zitting van 16 Maart. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van defen- sie*voor 1933. De heer Moltmaker waarschuwt den minister voor diens optreden tegen soc.- democratcn cn marincbondcn. Spr. bepJ":t nationalo ontwapening, afschaffing van de cavallerie en de rijdende artillerie, als mede maatregelen tegen de particulier^ wapenindustrie. De heer B 1 o m j o u s betoogt, dat in deze ernstige tijden onze weermacht paraat moet zijn. Er moet streng tegen de marine bonden worden opgetreden. De heer Kranenburg bestrijdt de gis teren door den heer de Savornin Lobman gehouden rede. De heer Visser (R.K.) betoogt, dat de soc.-democralische beroepsmilitairen een dubbelzinnigen rol spelen Minister Deckers wijst erop, dat in de regeling voor de mobilisatieslachtoffers den laalstcn tijd geen verbetering is geko men. Ook dc regeling voor de oud-gepen- sionncorden wordt nog overleg gepleegd. Spr. verdedigt dc bestaande regeling ten opzichte van dienstweigeraars. Spr. hoopt, dat het. rapport der desbe treffende commissie intake bescherming der burgerij tegen aanvallen in dc luclit spoedig zal verschijnen, met een verbod aan do particuliere wapenindustrie zou alleen langs internationalen weg iets zijn te be reiken. Of dc fortenlinies l^ngs de Belgische grens een voor- of nadeel voor ons land zijn, zou alleen door dc practijk kunnen blijken. Elk deel van ons vaderland zal zoo krachtig mogelijk worden verdedigd tegen een vijandelij ken inval. Er zal bij aanneming van beroepsmilitai ren strenge selectie worden toegepast. Geen der schuldigen aan het gebeurde met Dc Zeven Provinciën zal zijn gerechte straf ontgaan. Spr. moet met het revolutionaire karak ter der S.D.A.P. rekening houden. Cavalerie en rijdende artillerie kunnen niet gemist worden. De Defensiebegrooting wordt aangenomen met 22 tegen 9 6tcmmen (s.d. en v.d.); idem z.h.st. de vestingbegrooting en die van liet Staatsbedrijf der Artillerieinrichtingen voor 1933. Na de pauze is aan de orde dc begrooting dep. van Buitcnl. Zaken voor 1933. Do heer v. d. B Q r g h (lib.) brengt den minister hulde voor diens beleid t.a.v. Ouchy. Spr. klaagt over dc geheimzinnigheid bij ons dep. van Buitenl. zaken. Dc heer de Savornin Lohman (c.h) acht het in strijd met het Volkenbontlsvcr- drag dat dc Fransch-Belgische militaire overeenkomst niet is gopublicecrd. Van groot belang zal zijn, hoe het komend kabinet zal staan in zake de kwestie van een Moerdijk-kanaal. De heer Kranenburg (v.d.) bespreekt de verplichtingen ingevolge het Volkcn- bonds verd rag. Een cvuntueele oorlog zou beteekenen de chaos in zijn vollen omvang. De heer Men de ls (s.d.) acht zich ver plicht, de rede van den heer de Savornin Lohman te bestrijden. Slechts uit nationa listisch oogpunt, niet ter wille der Volken- bondsbcginselen, heeft die gesproken. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag elf uur. GEDETINEERDE ONTVLUCHT. Aan een marechaussee ontsnapt. Breda, 16 Maart. Heden stond ter zake van rijwieldiefstallen terecht zekere van den Goorberg uit dc buurtschap dc Beek gemeente Princcnhage, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Breda. Hij hoorde tien maanden gevangenisstraf tegen zich eischcn. Toen hij door dc maré chaussee naar het Huis van Bewaring werd teruggebracht, zag hij kans aan de waakzaamheid der marechaussee te ont snappen en de vlucht te nemen. Alle po gingen om hem te vatten mislukten. Er wordt een onderzoek ingesteld, waar de vluchteling zich bevindt. BRAND AAN BOORD VAN DE „P. C. HOOFT". Rotterdam, 16 Maart. Vanmorgen is er opnieuw brand uitgebroken aan boord van het wrak van dc .,P. C. Hooft", dat in Pernis gesloopt wordt. Door de vonken van een snijapparaat is aangekoekte in het voorschip aan liet branden gccaau. Men heeft den brand rustig laten uitwoe den. Vanmiddag om half twee was alles weer afgeloopen. VERZET TEGEN DE POLITIE Waartoe de varkenswet al niet leiden kan. De crisisvarkenswet heeft onder St. Jan steen aanleiding gegeven tot hevig verzet tegen de marechaussee, toen deze een on derzoek instelde op de hofstede van den landbouwer P. Ook toen do politie versterkt terugkeerde, bleef liet verzet aanhouden en kwam het tot een gevecht met de bewo- nors, totdat met de wapens gedreigd was en daardoor het verzet gebroken was. Eeist toen het zoover was, kon tot de con trole over het al of niet aanwezig zijn van de merken worden overgegaan. Van het verzet is proces-verbaal opgemaakt. (Msb.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6