DË EEMLANDEU UTRECHTSCTIE BOTERSPRITS Vrijdag 24 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No, 228 DE ANNEXATÏEZUCHT DER JAPANNERS DE ONTWAPENING SEVERING GEARRESTEERD DE ENGELSCH-RUSSISCHE SPANNING DE SCHULDEN AAN AMERIKA 6 uur min. BRAND SV8ELDE (VEEN AAN DE TELEFONISTE BAKKERIJ „DE LUXE" IS WEER ACTIEF KAPELWEG 58 TELEF. 690 L. J. LUYCX ZOOM PIANO'S - VLEUGELS Fa. R. VAN DIN BURG alléén bij: BAKKERIJ „DE STANDAARD" SÖESTERWE<8 71-73-75 - TELEFOON 995 De fijnste kwaliteit ABONNEMENTSPRIJS P" 3 raaaIld" voor Amtrjloort 2.10. per maand I 0.75. per week (mei gratis verrekering tegen oogelukken) 0.17'/f. Binnenland franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 51» PRIJS DER ADVERTENTIEN vao 1—4 regels i 1.05 met inbegrip van eeD bewijsnummer elke regel meer f0 25 Licfdadighelds-advertentlèn voor d« helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bi) vooruitbetaling 15 regel» 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.— Bewijsnummer extra f 0.05 Geweldige meerderheid voor Hitier. Het centrum is ge zwicht. De machtigingswet, die Hitler tot een dic tator maakt, wiens machtspositie misschien nog sterker is dan die van Mussolini of Stalin, is gisteren door den rijksdag met ecu overweldigende meerderheid (441 tegen 94 stemmen) definitief aangenomen. Het cen trum, welks houding tot het laatste oogen- blik onzeker was, ofschoon er teekencn wa ren, die erop wezen, dat deze katholieke partij niet den moed zou bezitten zich te gen de regeering der nationale revolutie te •erzetten, heeft en bloc voor de volmach- tenwet gestemd. Alleen de socialisten heb ben zich tegen de aanvaarding gekant, maar bun oppositie alleen was niet bij machte te erhinderen, dat de regeering—Hitier een twee derde meerderheid behaalde. Den mi nisters te Berlijn wordt dus nu een onbe lemmerde gelegenheid geboden om te arbei den en hun vele beloften inzake een geluk kig en machtig toekomstig Duitschland in te lossen. De rijksdag, die thans naar huis is gestuurd, zal niet meer, gelijk inderdaad meermalen in het verleden het geval was, het gezag en het prestatievermogen der re geering kunnen-bedreigen, daar de stabili teit van het nieuwe regime thans in alle opzichten is verzekerd. Ilitler en de zijnen kunnen dus nu aan het werk gaan om een einde te maken aan „den nood van staat en olk". De rede, die Hitier gisteren in den rijks dag hield, aldus het zeer fel-kritische oor deel van het Hol'.andsch Nieuwsbureau, kenmerkte zich weer door de gebruikelijke aagheid en het 6ohermcn met woorden, zónderdat veel positieve bewijzen werden gegeven of een definitief programma werd ontwikkeld Niettemin heeft het zin nog even stil tc 6taan bij en te memoreeren wat Hitier te berde bracht. Aandacht trok in de eerste plaats zijn vaste voornemen om het commu nisme en 't Marxisme in 't algemeen voor goed uit te roeien, een voornemen, waarin de regeering, naar zij zegt, nog wordt ver sterkt door de ophitsing tegen do nationale rogeering, waaraan de buitenlandsche pers zich schuldig maakt. In dit verband moge er voorts op worden gewezen, dat minister Goering order tieeft gegeven, dat politieke gevangenen, die volgens do sociaal-demo cratische pers op oen gruwelijke wijze zou den zijn mishandeld, aan vertegenwoordi gers der buitenlandsche pers zullen worden vertoond, opdat men kan vaststellen, dat zij gezond onwel zijn. Merkwaardig was ook de uitspraak van Hitier, dat het herstel vah de monarchie een aangelegenheid was, die momenteel niet voor bespreking in aanmerking kwam. Zelfs stelde hij maatregelen in uitzicht tegen lan den, die deze kwestie op eigen houtje zou den willen regelen, daar een dergelijk initia tief volgens Hitler een aanslag op de rijks eenheid zou beteekenen .Een krachtig plei dooi hield de rijkskanselier ten gunste van de bevordering van het particulier initiatief en een zuinig financieel beheer.. Bovendien zal elk valuta-experiment worden verme den. Als een belangrijke taak beschouwde Hitler het voorts den Duitschen boer te steunen en een einde, te maken aan de ont- tcllende werkloosheid. Volledige autarkie achtte hij niet gewenscht en volgens hem lag deze evenmin in het voornemen. Inmid dels kwam Ilitler niet met gedetailleerde voorstellen voor den dag, zoodat nog steeds niemand weet hoe hij van zins is den bin- nenlandschen wederopbouwarbeid uit te voeren. Wat het buitenlandsch-politioke gedeelte zijner1 uiteenzettingen betreft, deze waren positief, maar werden gekenmerkt door een verzoeningsgezinden toon tegenover liet bui tenland. Het sprak bijna vanzelf, dat Hitier opnieuw een lans brak voor de verwezen lijking der Duitsche rechtsgelijkheid en voorgoed een einde wilde zien gemaakt aan de verdeeling der volkeren in twee groe pen: overwinnaars en overwonnenen. Gaar ne wil Duitschland, aldus de strekking van Hitler's betoog, afzien van elke herbewape ning, wanneer het buitenland tot radicale ontwapening overgaat. Zeer waardeerende woorden wijdde Hitier zoowel aan het jong ste ontwapcningsplan der Engelschen als aan het plan van Mussolini. Met het gchec- lc buitenland vvenscht Duitschland, naar uit de woorden van den rijkskanselier valt af to leiden, in vrede tc leven, ook met Rus land. Ondertusschen gaf Hitier, zij het niet heelcmaal rechtstreeks, te kennen, dat Rus land zich niet behoorde te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Hierbij zinspeelde hij op de onverbiddelijke bestrijding van het commu nisme. De algemecne indruk van Hitler's rede is inmiddels geweest, dat zij zeer gematigd was, behalve toen hij hartstochtelijk uitvoer tegen den 60C.-dem. afgevaardigde Wcls, die als vertegenwoordiger cener minderheid den moed bezat een hopelooze zaak te ver dedigen. Fel en striemend waren de woor den van Ilitler, die genadeloos de sociaal democraten en haar representanten te lijf geen woord van waardeering, louter schamperheid, kwam er over zijn lippen, foen hij op al te wreeclc wijze afrekende met de Marxistische partij, .welke eveneens verscheidene vertegenwoordigers telt, die het beste met Duitschland hebben voorge had. Zelfs vele tegenstanders van de so ciaal-democratie hebben het betreurd, dat liet Hitler in dezen aan de elementairste rid derlijkheid heeft ontbroken. Fella kritiek van Rus- sische zijde In een uitvoerig commentaar kiest de Prawda scherp positie tegen hel Japan sche optreden in het Verre Oosten en ver klaart, dat het Japansche leger thans ge reed staat voor den sprong naar Noord- China. Zelfs dat schijnt niet voldoende te zijn, want Japan sclujnt thans ook te stre ven naar het bezit van Binnen- cn Bui ten-Mongolië. Onder de vlag van Mand- sjoekwo zullen de uitgebreide Japansche bezittingen op het Aziatische continent steeds meer worden vergroot. Dc bezetting van Mongolië is thans de naaste taak van het Japansche imperialisme. De binnen landsche en buitenlandsche moeilijkheden der groote mogendheden worden door Ja pan met beleid geëxploiteerd om zijn doel einden te bereiken. In China zal dit het verval van de heertellende partij, groeien de onrust onder de bevolking en verster king \an de revolutionnaire beweging ten gevolge hebben. Scherps Mnndsjoerijsche nota aan Rusland. Charbin, 23 Maart. (V.D.) Naar ver luidt, heeft de Mandsjoerijsche regeering den Russischen consul generaal Ie Charbin een scherpe nota overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen den steun, die Rusland den gevluchten Chineeschen gene raal Soe Ping Wen zou hebben verleend. De sovjet autoriteiten zouden Soe Ping Wen, die na zijn nederlaag naar sovjet- Rusland was gevlucht, in dc gelegenheid hebben gesteld met duizend man terug te keeren om in Mandsjoerije den strijd voort te zetten De nota sluit met de woorden, dat Mandsjoekwo deze uiterst onvriende lijke daad ten zeerste betreurt. Het bericht, dat Soe Ping Wen, die na het overschrijden der sovjet-grens met zijn soldaten werd oniwapend en in arrest ge sleld, weer naar China terug zou mogen "keeren, wordt door de Russische autoritei ten met beslistheid tsgengesproken. Verdaging der Geneefsche conferentie? Genèvc, 22 Maart (H.N.) Dc Fransehe gedelegeerde de Massigli is vanmorgen te Genève aangekomen, waar hij de gedele geerden van Tsjecho-SIowakije, Roemenië en Zuid-Slavie op do hoogte bracht van de ta Parijs met Macdonald en sir John Simon gevoerde besprekingen. De vertegenwoordi gers der kleine entente waren van oordeel, dat ook de kleine entente bij deze bespre kingen betrokken moeten worden, zoodat de Roemccnsehe minister van builenland- srlie zaken Titulescu naar Parijs zal gaan om een onderhoud met Paul Boncour te hebben. Voorts werd beraadslaagd over het \oorstel tot verdaging van de ontwape ningsconferentie, dat morgen door Hender son zal worden ingediend. Henderson liad vandaag een langdurig onderhoud met den Duitschen gedelegeerde, gezant Nadolny, die eveneens voor het voorstel tot verda ging van de conferentie is. Hij sprak daar bij de hoop uit, dat van de Paaschvacantie gebruik zal worden gemaakt om een over eenstemming tusschen de groote mogend heden tc bereiken. Parijs, 22 Maart. (V. D.) Minister-presi dent Daladier en de minister van buiten landsche zaken, Paul Boncour, hebben in de commissie voor buitenlandsche zaken van den senaat hedenmiddag verslag uit gebracht over de onderhandelingen in Ge nève, Rome en Parijs. Daladier en Paul Boncour wezen er in dit verband op, dat de onderhandelingen nog lang niet beëin digd waren. Zij stelden voor de nieuwe overeenkomsten te plaatsen binnen het kader van het verdrag van Locarno, de Vol kenbondsstatuten en het verdrag van ver trouwen van Lausanne. Rome, 22 Maart. (H. N.) De Duitsche re geering heeft een voorloopig antwoord op de voorstellen van Mussolini laten overhan digen. Zij verklaart zich principieel tot goed keuring van de voorstellen bereid, doch maakt op talrijke punten voorbehoud. Te Rome schijnt dit eerste antwoord eenige te lcurstelling te hebben gewekt. De beurs heeft dc woelige gebeurtenssen der laatste weken, de crisis in Amerika en de veranderde koers in Duitschland, tegen alle menschelijke verwachting in, kalm opge vat, en zoo men al van eenige reactie kan spreken is deze geenszins ongunstig geweest. De beurs heeft het vorige Jaar op minder ernstige gebeurtenissen een nervositeit aan den dag gelega, die weinig goeds voorspelde. Niemand zal durven beweren, dat de econo mische hemel dit jaar een vriendelijker aspect vertoont dan in 1932. Het tegendeel is waar. Sinds lang zijn wij op „het laagste punt"' van de crisis aangeland, maar van eenige verbe tering heeft men nog niets kunnen bespeuren. De internationale verstandhouding is er de laatste weken ook niet op verbeterd cn zelfs de samenkomst van een Mussolini met een MacDonald heeft hieraan niets kunnen ver anderen. De economsche oorlog duurt onver minderd voort en vooral Duitschland heeft zich de laatste dagen van zijn agressieven kant te dien opzichte la.ten kennen. De presi- dentswissèling aan de Duitsche Rijksbank is ter beurze 'rij gunstig opgevat, dank zij de verklaring van Dr. Schacht, dat van hem geen inflatie-experimenten verwacht mogen worden. Dit zal ook wel zoo zijn, maar v/aar zal het heen moeten als straks Frankrijk ge volg geeft aan zijn bedreiging om het per Juni opvraagbare crediet, dat twee jaren ge leden voor enkele weken(!) aan de Duitsche Rijksbank was verstrekt, ook inderdaad zal opeischen, indien de nieuwe machthebbers, wier politiek ook door dr. Schacht wordt onderschreven, hun houding jegens Frankrijk niet veranderen. Ook Nederland heeft Duitschland groote credielen toegestaan, die eveneens opvraagbaar zijn binnen korten ter mijn en ook in ons land gaan er stemmen op om deze credieten terug te trekken, nu onze handel met de Oostelijke buren vrijwel is' lamgelegd. De soliditeit van dc Rijksmark be rust voor een groot gedeelte op buvten- landsch kapitaal, dat Duitschland in bruik leen heeft, wat zal er van die soliditeit overblijven als al dat vreemde kapitaal wordt teruggetrokken? Zooiels is lang niet denk beeldig, vooral in de geprikkelde internatio nale atmosfeer van thans Voorloopig houdt de beurs zich met dit vraagstuk niet bezig en zoekt houvast te vinden bij de enkele, op optismisme wijzen de, feiten van Roosevelt, dat de economische machinerie in de Ver. Staten voorloopig weer op gang heeft geholpen, als zoodanig ook tracht men de ontmoeting van Mussolini en MacDonaid voor te stellen. De beurs heeft zich echter maar kort door deze dingen laten beïnvloeden en was vooral de laatste dagen uiterst loom met een nei ging naar een lager niveau. De geheelc week is er trouwens zoo goed als niets omgegaan, alles wijst er op, dat men een afwachtende houding aanneemt. (Nadruk Verboden) DE DUITSCHE VLIEGER UDET WEER IN VRIJHEID. Bazel, 23 Maart. (V. D.) In opdracht van de Italiaansche regeering is de bekende Duitsche vlieger Udct, die gisteren te Aprica bij Tirano een noodlanding moest maken en door de plaatselijke Italiaansche overheid was gearresteerd, hedenmorgen te elf uur weer in vrijheid gesteld. Udet dankt zijn spoedige invrijheidstelling aan het verblijl van den bekenden Duitschen industrieel en sportsman Fritz von Opel te St. Moritz, die, toen hij van Udct's avontuur hoorde, zich terstond met de Italiaansche regeering in verbinding stelde. DE GEARRESTEERDE ENGELSCHEN TE MOSKOU. Tegen borgstelling vrij? Londen, 23 Maart. (V.D.) De Russische ambassadeur heeft de Engelsche regeering medegedeeld, dat te Moskou besloten is de gearresteerde Engelschen tegen borgstel ling vrij te laten en wel Thornton tegen 25.000 roebels en Gregory en Cushny ieder tegen 15.000 roebels. De Engelsche regeering heeft verzocht Moskou er van in kennis te stellen, dat de Engelsche regeering de onvoorwaardelijke invrijheidstelling eischt en anders Russi sche waren niet meer in Engeland zal toe laten. Dr. GERICKE GEARRESTEERD. Verdacht van ontrouw. B e r 1 ij n, 23 Maart. (V.D.) Hedenavond is op bevel van den rijkscommissaris van het Pruisische ministerie voor binnenland sche zaken Goering de rijkscommissaris voor de werkverschaffing dr. Gericke, ver dacht van ontrouw gearresteerd. Na afloop van het politie-onderzoek zal de zaak in handen van het gerecht worden gegeven. B e r 1 Ij n, 23 Maart. (V. D.) Toen de soc.- dcm. rijksdagafgevaardigde Severing, mi nister van binnenlandsche zaken in de oude Pruisische regeering-Braun, hedenmiddag het rijksdaggebouw wilde binnengaan, werd hij door ambtenaren van de recherche ge arresteerd. Naar verluidt, wordt Severing ervan beschuldigd voor politieke doeleinden bestemde gelden van dc vroegere Pruisische regeering tc hebben misbruikt voor het voe ren van propaganda. Londen, 23 Maart (V.D.) Het Engelsche kabinet heeft in zijn zitting van gister avond o.a. ook besproken de bestaande spanning tusschen Engeland cn sovjet-Rus land. Volgens de Daily Mail en de Morning Post zou de mogelijkheid besproken zijn van een invoerverbod voor Russische goede ren, doch een besluit hieromtrent werd niet genomen. De Times schrijft, dat, wanneer de sovjetautoriteitcn het proces tegen do employés der Engelsche firma Vickers op de gebruikelijke Russische wijze zouden voortzetten, dit tot een volkomen breuk zou moeten voeren, zoowel ten aanzien van de diplomatieke als van de handelsbetrek kingen. Wanneer Amerika de erkenning der. sovjetunie en het herstel der diploma tieke betrekkingen met Moskou overweegt, zal bet zeker met dergelijke gebeurtenis sen rekening houden. De debiteuren moeten zelf met plan-- nen komen Londen, 22 Maart. (V. D.) De New-York Herald Tribune meldt uit Washington, dat de Amerikaanschc regeering voornemens is een tijdelijk moratorium toe tc staan voor de op 15 Juni vervallende oorlogsschuldbe- talingcn, tot een verbetering in den finan- cioelen toestand zal zijn ingetreden of an dere internationale vraagstukken zullen zijn geregeld. Londen, 23 Maart (V.D.) Dc correspon dent te Washington van de Times meldt, dat alle uitlatingen, die dc Amerikaansche staatssecretaris Huil tegenover de pers heeft gedaan ten aanzien van Amerika's houding inzake dc schuldenrcgcling, de conclusie toelaten, dat men wil, dat de schuldenaarsmogendheden zelf met plan nen voor een regeling komen. THAELMANN IN LEVEN. Kopenhagen, 23 Maart. (V. DA De Bcrlijnsche correspondent van Berlinske Tidende meldt, dat hij vandaag in gezel schap van een ambtenaar van het O M. Thaelmann in de gevangenis heeft be zocht. Thaelmann zou ongedeerd zijn en er alleen maar slecht uitzien. Do politieprcsident van Berlijn v. Le- votzoxv heeft tegenover den journalist ver klaard, dat het een schandaal is, wat ge zegd wordt over de gevangenen in Duitsch land. CULINAIRE WEDSTRIJD TE MILAAN. Milaan, 23 Maart. Om den roem van do Milaansche keuken en van de Lombar- aijsche wijnen op peil te houden, heeft men in Milaan een wedstrijd uitgeschre ven, waaraan alle exploitanten van restau rants kunnen deelnemen. De wedstrijd duurt van 20 April20 November. Gedu rende dien lijd zullen de juryleden de ver schillende restaurants incognito bezoeken cn na den maaltijd worden cijfers gegeven, niet alleen voor de spijzen en dranken, maar ook voor de zindelijkheid van de keu ken, voor de inrichting der eetzalen, voor de typisch-Milaneesche hoedanigheid van een cn ander, voor dc bediening, voor den cventueelen tuin, voor het uithangbord en voor verschillende andere elementen in dit bedrijf. a BUITENLAND. Regeeringsverklaring vail Hitier. Machtigingswet aangenomen. (Derde Blad, pag. 1 en 2). BINNENLAND. Zitting der Eerste Kamer. (Tweede Blad, pag. 1. Ernstig vliegongeluk bij Rotterdam. (Tweede Blad, pag. 1). Regeeringssteun aan pluimveehouders, roggeverbouwers, aan de vlascultuur enz. (Tweede Blad, pag. 3j. OMTREK. Verbittering tegen Duitschland op de Bar-» ncvcldsche eierenmarkt. (Eerste Blad pag. 2). STADSNIEUWS. De Bunschoter schouw. (Kantongerecht). (Eerste Blad, pag. 3.) Laatste Kamermuziek-avond vnn den Amersfoörtschen Kunstkring. (Eerste Blad, pag. 3.) Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te Dc Bilt. Hoogste barometerstand 778 7 te Riga. Laagste barometerstand 748.1 te Jan Mayen. Verwachting: Matige tot zwakke, O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. Dc hoogc drukking begint in dc kern iets af te nemen, maar breidt zich Z.W.-vvaarts uit, zoodat de toestand voor onze omgeving nog gunstiger wordt. In Noord-Scandinavic daalde, de barometer vrij snel en viel dooi in. Alleen in Midden-Scandinavië is nog eenige vorst overgebleven. In Duitschland nam het gebied met vorst af cn de bewol king toe. In ons land, België, Frankrijk cn ZO.-Engeland houdt het fraaie, zonnige weer aan met minder wind dan gisteren. Behalve uit Ierland cn Noord-Scandinavië wordt geen neerslag gemeld. In het Kanaal waait de wind nog krachtig uit Oost. Aan de Noorsche kust uit Z.W. Waarschijnlijk duurt het fraaie weer tot Zondag voort hij iets hooger temperatuur, al is eenige toe neming van de bewolking te verwachten. Heerlijke slagroom TOMPOUCES 10 xoor 60 cent. 10 verschil lende GEBAKJES 10 voor 60 cent. 10 Zvvolsche KOEKEN voor 50 cent. IANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Uni 90 ct. en f J..SS p. mater Batik vanaf f p. matar Aüe soorten frsrrc- sn kaard. ffiBsaasüLSii EZ Arnh.straat. Importeurs van Bechstcin Blüthner Grotian Steinwég.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1