ST. EMILI GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 3 A. SCHOTERMAN Zn. 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58. - „ARM VOLK VAN NEDERLAND A. H. VAN NIEUWKERK N.V. EEN BROCHURE VAN Mr. WESTERMAN GEZAGSONDERMIJNING OP DE OPENBARE SCHOOL WIJNHANDEL TEL. 145 VREDE EN OORLOG U SLAAGT ZEKER Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.Iaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE J9 Pleidooi voor Nationale Bezinning Mr. W. M. Westerman heoft bij H. P. Leo pold's Uitgevers Mij. te Den Haag een vlot en helder geschreven, lijvige brochure het licht doen zien, onder den titel van „Arm volk van Nederland!", waarboven hij als motto plaatst de spreuk van Nietzsche ..De waanzin is bij den^enkeling ict6 zeldzaams, doch bij groepen, partijen, volken en tijd perken regel". Na allereerst betoogd te hebben dat hij het niet eens is met de meening van Dr. Colijn en Dr. Van Aalst als zoude de diep ste curve van de economische crisis thans zijn bereikt, trekt de schrijver een par-tllel met de crisis in Amerika en wijst hij op haar geheel verschillend karakter met dio ten onzent. De crisis in Amerika zoo zet de schrijver uiteen heeft met den kelijken rijkdom en het kapitaalbezit der V.S. niets uit te staan, doch dezelfde op timistische conclusie is ten opzichte van ons land niet geoorloofd, immers waar in de V.S. slechts een zeer bescheiden deel van de totale productie wordt uitgevoerd, in ons land aangewezen op de noodzakelijk heid om een aanmerkelijk deel van zijn pro ductie naar het buitenland af te zetten en is economische autarkie onmogelijk. Onze positie noemt Mr. Westerman in één woord ellendig. „Voor welhaast geen enkele natie ter we reld geldt in zoo sterke mate als voor de Nederlandsche dat zij het slachtoffer is ge worden van denvooruitgang in het wereldverkeer en van het goed vertrouwen, dat men in de ongestoorde ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusöchen nabu rige en op elkaar aangewezen staten mocht stellen." Daarbij komt dat ons volk gedurende de laatste kwart eeuw in een roes van wel vaart heeft geleefd, hetgeen do schrijver rnet tal van voorbeelden uit 1e levenswijze der moderne middenstanders en moderne arbeiders aantoont. „Wie den economischcn toestand van ons bedrijfsleven juist wil schetsen kan alleen zeggen, dat wij bezig zijn op onze laatste reserves te teren. Men hoort, juist ten aan zien van die reserves, zoo vaak de lichtzin nige opmerking maken, dat het volstrekt niet zoo erg is, wanneer Nederland eens een paar slechte jaren doormaakt, want dat onze, in den loop van tientallen gunstige jaren opgezamelde, reserves groot genoeg zijn om den schok van deze criscjs te kun nen doorstaan. Maar begrijpen zij, die zoo redeneeren, dan niet, dat onze zoogenaamde reserves niet aanwezig zijn in edele meta len of in onmiddellijk realiseerbare voor raden of vorderingen op andere volken, doch voor het overgroote deel vastgelegd zijn in objecten, waarvan het winstgevende karakter juist tengevolge van de crisis is verdwenen? Die reserves zijn een deel van den nationalen kapitaalvoorraad geworden, niet een deel, dat een constante interna tionale waarde vertegenwoordigt en dus onder alle omstandigheden de beschikkings macht geeft over een deel der op de wereld markt aanwezige goederen, maar een deel, dat noodgedwongen de „ups and downs' van onze eigen kapitaalsgoederen, onze nij verheid, onze scheepvaart, onzen landbouw medemaakt" Van de bezuinigingsadviezen der commis sie Pop cn Welter is niets terechtgekomen. „Instede hiervan heeft de regeering zooals te doen gebruikelijk is in onze zacht moedige pseudo-democratie de kool en de geit trachten te sparen. Zij heeft 39 millioen aan, voor een deel dubieuse, be zuinigingen bijeengeschraapt en daarnaast voorgesteld om voor 60 millioen nieuwe belastingen te heffen1).Dat deze oplossing, die ons zoo zwaar beproefde bedrijfsleven en het snel afnemende getal der vermogen de Nederlanders tot wanhoop drijft, door de ministers zonder geestdrift aanvaard is, behoeft nauwelijks vermelding. Onze lands- regeerders worden gelukkig nog niet gc- recruteerd uit kringen, die de stelselmati ge vernieling van al wat vorige geslachten van Nederlanders hebben opgebouwd en de verkwisting van het volksinkomen als een eer beschouwen. Maar niettemin hebben zij den moed gemist om in deze donkere dagen tot het volk to zeggen, dat alléén ver sobering van het bestuursapparaat de red ding to brengen." „Hoeveel keeren zullen wij nog moeten zeggen, dat de tijd voorbij is, waarin het Nederlandsche volk bij machte was 600 millioen per jaar voor zijn staatsuitgaven en nog eens 700 millioen voor zijn pro vinciale en gemeentelijke uitgaven te be stemmen! Het hopeloos gecompliceerde ka rakter van onze samenleving en dc bedrie- gelijke sluier, die door het geld over onze onderlinge verhoudingen worJt geworpen, beletten de meesten onzer de naakte waar heid te zien en stellen hen, die van het misleiden der eenvoudigen van geest een beroep hebben gemaakt, in de gelegenheid om het te doen voorkomen, alsof onze na tie nog altijd een rijke natie met een vrij wel onbeperkt inkomen zou zijn Vandaar dat socialistische en communistische volks menners het altijd met graagte hebben over de groote deposito's bij de banken, over de liquiditeit van deze „in haar geld zwem- mendo" Instellingen, over het milliard aan goud bij de Nederlandsche Bank, over het slagen van millioenen-uitgiftcn door de banken. Zij weten, dat deze verschijnselen, waarmede mei den goedgeloovigen lezer van Het Volk of de Tribune gemakkelijk tot den vereischten geest van verzet kan prik kelen, niet bet geringste bewijzen ten aan zien van den rijkdom, de welvaart of het inkomen van ons volk als geheel. Dc rijk dom van ons volk wordt het moge nog eens herhaald worden uitsluitend be paald door de internationale waardeering van onze kapitaalsgoederen, een waardee- ring, die natuurlijk onmiddellijk verband houdt met bun rendement Wanneer ons product niet meer door het buitenland wordt afgenomen, of alleen tegen sterk ver minderde prijzen en wanneer de diensten, welke wij ten behoeve van andere naties verrichten (vrachtvaart, bankbedrijf, assu ranties, enz.) eveneens een belangrijk lage re belooning genieten, behoeven wij ons over de waarde van de landerijen, fabrie ken, gebouwen en schepen, die ln het pro ductieproces een rol hebben gespeeld, geen illusies te maken. De prachtigste haven inrichtingen en de modernste fabrieken kunnen gerust op 1.— worden afgeschre ven, Indien de handelstransacties, dio aan hare activiteit ten grondslag liggen, geen winst, afwerpen. Wij moeten rnet de waarschijnlijkheid rekening houden, dat de daling van het na tionale inkomen, die aan oorzaken te wij ten is, waarop wij in geen enkel opzicht invloed kunnen uitoefenen, nog geruimen tijd zal aanhouden. En dat dus ons toiale nationaal inkomen van zeg 4 milliard tot wellicht 2 milliard gereduceerd zal wor den. Is dat perspectief te 6ombor? Zal het zoo'n vaart niet loopen? Ik wilde, dat ik den optimisten gelijk kon geven, maar wie de eindelooze reeks van noodlijdende ondernemingen de revue laat passeeren en daarnaast opmerkt, hoe ieder land zich dagelijks beijvert om het aantal handelsbelemmeringen nóg grooter to maken, kan tot geen enkele bemoedi gende conclusie komen." De rrgeering heeft ongetwijfeld over de geheele linie van het economische beleid een groote hoeveelheid arbeid verricht, aldus Mr. Wcsterrnan. „En nochtans kan haar een verzuim en zelfs een belangrijk verzuim ten laste wor den gelegd. Zij heeft er ops volk namelijk niet op gewezen, dat het complex autar- chische maatregelen, waartoe wij nu onze toevlucht moeten nemen, ons weliswaar een zekere mate van economisch lijfsbe houd garandeert, maar dat het tegelijker tijd een aanzienlijke verarming van de na tie registreert. Een verarming, die voar den ganschen levensstandaard der bevolking hare onvermijdelijke consequenties mede brengt. Door hierop niet voldoende den na druk te loggen, heeft de regeering een psy chologische fout van de eerste orde begaan. Het loonpoil in ons land zoo zet schr. verder uiteen staat in volslagen wan verhouding tot dat van andere Europee- sche landen. Natuurlijk komt het hier en daar toch tot loonsverlaging. De macht van den vrijge stelde moge groot zijn tegen die van de practische economie legt zij het op den duur af. Wanneer de onhoudbaarheid van den looneisch in verband met de omstan digheden, dio den gang van het bedrijf be- heerschen, èl te veel in het oog loopt en de gewone beschuldiging, dat do kapita listische ondernemer, na zich ln goedo tij den verrijkt te hebben, nu het verlies op zijn arbeiders tracht te verhalen, geen hout meer snijdt, wordt in den regel na einde looze onderhandelingen in een verlaging van enkele procenten toegestemd. Maar voor het zoover is, heeft men met staking gedreigd cn i6 waarschijnlijk de Rijksbe middelaar een zonderling ambtelijk pro duet, dat in den regel de door den werk gever noodzakelijk geachte loonsverlaging halveert en met deze eenvoudige reken kundige bewerking den socialen vrede tracht te dienen ten tooneele versche nen. Eij deze minieme loonsverlagingen blijft het echter. En zal hot voorloopig blijven, omdat de Nederlandsche werknemer in overheidsdienst zoowel als in particulieren dienst den ernst van den toestand nog niet kent. Hij is opgevoed in het geloof, dat ons land zich iedere weelde kan ver oorloven en dat alle waarschuwingen Jnor booze bedoelingen zijn ingegeven. Loonsverlagingen zijn aanslagen op zijn levenspeil 1 Wee dengene, die het waagt, dat levens peil te bedreigen! Dat het in werkelijkheid geen personen zijn, die dat levenspeil be dreigen, maar internationale factoren, waarop geen enkele Nederlanler hetzij werkgever of werknemer invloed heeft cn dat die internationale factoren van uit hun onaantastbare positie al lang de ver laging van het levenspeil gedecreteerd heb ben het is hem tot dusverre door geen van zijn vertrouwenslieden medegedeeld. En dus beantwoordt hij iedere poging om den loonfactor te drukken met een terreur, met geweldmiddelen." Hartstochtelijk toornt Mr. Westerman te gen do versnippering, dc splijtzwam, cn de ondergraving der nationale éénheid, een geesteshouding die zoo zegt hij moet uitgeroeid worden, het koste wat het wil. „Een van dc eerste dingen, die een volk, dat zich in de wereld staande wil houden, noodig heeft, is: geloof in zich zeiven, in zijn eigen roeping! Dat geloof kan om het woord van de Schrift te gebruiken bergen verzetten. Aan dat geloof ontleen den de oude Joden hun kracht en aan dat geloof ontleent de moderne Engelschman nóg zijn bewonderenswaardige vitaliteit. Een volk, dat zich zelf niet in zekeren zin als het uitverkoren volk beschouwt, ver liest iets van zijn levonsfluïdum en craat een onvermijdelijke inzinking tegemoet." In plaats hiervan zijn wij sceptisch ge worden. „Wij hebben zoo langzamerhand geleerd met ons eigen ontwikkelingspeil, met onze staatkundige formules, met onze wettelijk vastgelegde zedeleer, met al onze tevoren vrijwel onaantastbaar geachte systemen en waarheden den spot te drijven. Wij twijfe len aan alles cn iedereen. Wij werpen het gansche gebouw, dat de drie voorgaande geslachten in den loop der 19de eeuw heb ben gesticht cn waarin men een oogenblik rotsvast geloofd heeft, om /er om iederen dag nieuwe kaartenhuizen te probeeren, waarvan wij tevoren weten, dat de wind ze morgen zal wegvagen. Wij zijn een van haar ankers geslagen, zoekende generatie geworden, die, gelijk dc „Vliegende Hollan der" nergens rust kan vinden en door den stroom langs iedere veilige haven wordt voortgedreven. Het is juist de bourgeoisie, die door haar grootere ontwikkeling over de grenzen is gaan heenzien en dio in oen behagelijk stemmend cosmopoIiti6ine vergoeding heeft gezocht voor de kleinere afmetingen en be perkte verhoudingen in het eigen land. De Nederlandscho bourgeois ziet liever het schip van staat ondergaan dan dat bij voor een reddingsactie in zijn zak tast. Hij vindt de „politiek" minderwaardig cn be moeit er zich niet mee. Zijn er ook betere specimina? Ongetwijfeld, doch zij vertegenwoordigen een te verwaarloozen minderheid. Een min derheid, die iedere paar jaren in eerlijke verontwaardiging een „nationale beweging" op touw zet, bij die gelegenheid eenige duizenden visitekaartjes en eenige tientallen postwissels ln ontvangst neemt cn na eenige maanden de vergecel- heid weer ingaat Aan hot eind zijner brochure zegt Mr. Westerman o.a.: Wat helpen bezuinigingsrapporten en be zuinigingsplannen, loonsverlaging, rationa lisatiesystemen, grooto publieke werken, steunmaatregelen in allerlei vorm, wan neer bet volk, dat aan deze experimenten wordt onderworpen, hopeloos verdeeld is en iedere sociale of godsdientsiggroep iedere andere groep op leven en dood bestrijdt? Maar er zal nog héél wat eemeenschap- pclijkc misère geleden moeten worden, vóór de nood alle lagen en groepen tezamen brengt. Er zal nog veel, ongeloofelijk veel moeten gebeuren voor er ;n dit opzicht eenige reden tot optimisme kan zijn. Ons volk zal eerst moeten leeren, wat offervaardigheid beteekenU Offervaardig heid in het materieelc en offervaardigheid in het geestelijke. Voor die offervaardig heid schijnt de tijd nog niet rijp. Maar zón der haar moet blijvend herstel onmogelijk warden geacht! Er is slechts reden voor de verzuchting, die den titel van dit betoog vormt: Arm volk van NederlandI l) De zoo juist voorgestelde omzetbelas ting zal deze wanverhouding nog meer ac- centueeren. Minder prettige toestanden op de openbare lagere school te Krimpen a!d. Lek Do nfdeeling voor de gescliilkn van be- stuur van den Raad van State heeft behan deld een beroep van Z. de Jonderwijzer aan de openbare lagere echo al te Krimpen a.d. Lek, die door B. en W. dier gemeente voor één maand is geschorst met verlies van salaris, wegens het verstrekken van valsche rapporten aan ouders over leerlin gen. Een beroep van den heer Dc J. tegen deze beslissing is door Gei Staten onge grond verklaard. Voor den appellant trad voor den Raad van State op de heer S. N. Posthumus, hoofdbesturslid van den Bond van Nederl. Onderwijzers, die uiteenzette, dat er steeds moeilijkheden zijn tusschen onderwijzers op genoemde school en het schoolhoofd. In 4 jaar tijds zijn van de acht openbare onder wijzers er vijf gestraft met een berisping of met schorsing. Dezen appellant zijn verschillende dingen ten laste gelegd. Do aanleiding tot schor sing was, dat de heer De J. aan ouders van sommige leerlingen rapportcijfers verstrekt heeft, die hij als onderwijzer meende, dat dezen leerlingen toekwamen. Deze cijfers waren echter niet de officièelo cijfers, het geen erbij werd gezegd. Het was altijd ge woonte geweest, dat de onderwijzer de leer lingen verhoogde, maar daarin was plotse ling wijziging gekomen. Het hoofd der school wees in iedere klas buiten den on derwijzer om leerlingen aan, die moesten blijven zitten. Dat was het recht van het hoofd, maar het recht van den onderwijzer was, de bedoolde cijfers aan do ouders tc verstrekken. Nergens i6 dit verboden. Mr. G. A. Boon trad op namens het ge meentebestuur' van Krimpen a. d. Lek. Hij achtte de opgelegde straf volkomen gemo tiveerd. Op bedoelde school waren oproe rige elementen werkzaam, tegen wie het hoofd der school niet voldoende optrad. Bovendien vonden deze elementen, w'aar van de heer De J. er één is, steun bij den Bond van Nederl. Onderwijzers. Deze appel lant heeft geen flauw begrip van gezag, waarvan pleiter verschillende voorbeelden noemde. Toen het hoofd der school 10 dagen ziek was, had appellant dc halve klas van het hoofd erbij cn in 10 dagen is er niets anders gedaan dan gelezen in boeken uit de bibliotheek. Toen de inspecteur van het l.o. daar zelf eens les kwam geven in de klas, weigerde deze onderwijzer aan zijn chef op vragen te antwoorden. Toen het hoofd der school vier leerliugen in do klas aanwees, die moesten blijven zitten, heeft hij den ouders cijfers verstrekt, die den indruk moesten vestigon alsof hun kinde ren toch overgingen. En nu het toppunt: Deze vier leerlingen werden ondanks alles toch meegenomen door don appellant naar een hoogere klas! Hot geldt hier een gebrek aan discipline, opruiing cn gezagsondermij ning op een openbaro lagere school, dat streng gestraft moet worden, wil hieraan een eind komen. De Koninklijke beslissing in deze zaak volgt later. Dr. BENDIEN'S EXPERIMENTEN Een rapport omtrent nieuwe resul taten met zijn methode van Kankeronderzoek Uit Londen werd dezer dagen aan de Maasbode gemold De „British Medical Journal" bevat een belangrijk rapport van Dr. E. Cronin Lowe, te Liverpool, betreffende resultaten, verkre gen met de methode van kankeronderzoek van onzen landgenoot, Dr. S. G. Bendicn In totaal werden 600 patiënten met en zonder kankerachtige uitwassen ondtr- zocht, en in moer dan 95 procent der ge vallen bleek er verband te bestaan tusscren den klinischen toestand cn de resultaten van Dr Bendien's bloedonderzoek. Van de 25 gevallen, waarin het experiment niet. tot resultaat scheen to voeren, waren er eeni ge, waarin kanker gecompliceerd was door een ernstigen soptischen toestand. Het on derzoek was dan negatief. In de overige ge vallen was het gedeeltelijk positief voor zoover geen kanker geconstateerd kon wor den of wel het wees niet op een werkelijk kunkerachtig gezwel en het feit dat een positief resultaat verkregen werd, kan, vol gens Dr. Cronin Lowe, een bewijs zijn van ontvankelijkheid voor kanker. Worden andere omstandigheden gegrond op nauwkeurige bijzonderheden omtrent de verschillende ziekten der onderzochte pa tiënten in aanmerking genomen, dan lever de de proef in niet minder dan 98 proc. dei- gevallen een juiste diagnose op. Dit treffende resultaat doet opnieuw de vraag rijzen waarom andere onderzoekers geen succes gehad hebben, cn waarom de proef in de beslissende reeks experimenten niet bevestigd werd, hetgeen ernstige kritiek op het geheele beginsel met zich brengt. Evenals dr. Bendien meent diens collega te Liverpool dat de aangewende chemica liën nauwkeurig genormaliseerd moeten worden, daar de samenstelling van ver schillende zendingen sadium vanadate schijnt te varieeren. Ook moeten de bij de proef gebruikte glazen buizen genormali seerd worden wat de grootte betreft, en de grootste nauwgezetheid moet in acht ge nomen worden bij het afmeten van de k:ei- ne hoeveelheden van het gebruikte bloed serum cn van reagentia. Verder heeft dr. Cronin Lowo een wijziging ingevoerd, bier- in bestaande, dat de proef urtgevoerd wordt in drie afzonderlijke series van buizen. In een daarvan is het serum onverwarmd, in een ander is het een half uur lang ver warmd, cn in het derde is het behandeld met ether. Dr. Lowe legt er den nadruk op, dat een volmaakte diagnose alleen kan worden gesteld indien dc reactie in elk de zer drie series bestudeerd wordt. Een ander punt van cenig belang met betrekking tot het aldus aangewende Ben dien experiment, is dat de graad van kwaadaardigheid der tumors op deze wijze kan worden bepaald, zoodat de waarschijn lijke resultaten der behandeling nauwkeu rig voorspeld kunnen worden. Waar een bovredigende en klaarblijkelijke genezing plaats gehad heeft, blijkt de bloedreaotie weer normaal, en in eenige gevallen heeft de weder-verschijning eoner positieve se rum reactie een terugkeer van den kanker aangekondigd eenige maanden vóór deze door de gewoüe onderzoekingsmiddelen ge constateerd kon worden. Na een operatie zou het wenscheiijk zijn kankergevallen door deze proef te doen volgen met liet oog op verdere behandeling. Deze treffende bevestiging van dr. Ben dien's werk maakt he moeilijk te begrij pen waarom het zonder meer door de auto riteiten verworpen is, besluit het blad. Wel licht zal het succes van dr. Cronin Lowe oorzaak zijn, dat de heele kwestie opnieuw aan de orde gesteld wordt. De heer Duys stelt vragen over de toelaatbaarheid van propagans da voor deze zaken De heer Duys heeft de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat aan den heer A. B. Klee- rekoper verboden werd op Zaterdagavond 11 Maart 1933 de volgende zinsnede voor dc radio uit te spreken: „cn op den voorgrond staat cn blijft „staan onze strijd tegen de wapenen „der barbaren, om het even of zij ge- „keerd worden tegen de kinderen van „een ander volk, of dat de zonen van „één volk zo richten tegen elkaar, wat „zoo mogelijk nóg afschuwelijker is,'* op welke zinsnede de beer ICleerekoper liet volgen de volgende woorden: „dat niet met geweld en niet met „kracht, maar door den geest alleen „het heil van een volk kan worden be haald"? Is het juist, dat in ons land toegelaten wordt do vertooning van een Duitsch-mili- taristische oorlogs-propagandafilm „Mor genrood". een film, die blijkbaar een ver heerlijking is van wapengeweld en milita risme? Wat is de reden, dat de Regeering, die zich ten doel stelt, naar zij zegt, de Chris telijke grondslagen van ons volksleven te verbeteren, woorden van vrede voor de ra dio, op deze wijze te uiten, verbiedt, doch vertooningen, die geen ander resultaat kunnen hebben, dan hier in Nederland te importeeren methoden van buitenlandscti geweld, volkomen vreemd aan onzen volks aard, daarentegen wél toelaat? MOTORSCHIP GEZONKEN. Womeldingo, 23 Maart Het motor schip „Christiania 4", schipper v. Oevercn, geladen met kolen op weg naar Antwerpen, is voor do haven nabij Wemeldinge gezon ken. De bemanning, bestaande uit 2 kop pen, i6 door de sleepboot „Bastiaan" uit Dordrecht gered. Bij zoo'n overweldigende keuze met de scherpste prijzen. Daarbij altijd aparte modellen en levering onder volle garantie. Jongmensch„Nooit bi mijn leven zag ik zulke volmaakte droomerlge oogen s Het meisje; (J"e bent ook nog nooit zoo lang gebleven." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6