GROOTE KEUZE JAPONNEN DE EEMLANDÊU DE PACIFICATIE VAN EUROPA Mode-Show JOH» DE HEER Firma DUIM BURGER Dinsdag 28 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 231 DE PLANNEN VAN ROME EN LORDEN Poolsche activiteit JAPAN TREEDT UIT DEN VOLKENBOND HEVIGE GASONTPLOFFING TE GATESHEAD 6 uur 54 min. BRAND (VEELDE IVIEN AAN DE TELEFONISTE L. J. IUYCX ZOOM STOFFEN Piano's, Orgels, Radio AMERSFÜORTSOi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 ">aand™ v°°' Amtrsfoort 2.10. pc mund I 0.75. ptr 1week (mei gratie verzekering tegeo ongelukken' f 0.17'/,. Bl°°'°'..a°.d..'"nCO 00S' 3 maandcn f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05 TELEFOON INTERG 513 POSTREKENING 47910 PRIJS DER AOVERTENTIEN van 1—4 regels 1 1.05 met inbegrip van een bewijsnummef elke regel meer 10 25 Llefdadlghelds-advertentlën voor helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—Bewijsnummer extra f 0.05 Twee fronten. De Italiaansche pers over Mussolini's plan. Ton bewijze, dat de Italiaansch-Fransche tegenstellingen nog zeer scherpe kanten ver- toonen, heeft he: zin te dezer plaatse mei ding te maken van een telegram, dat de Ro- meinsche correspondent der KÖJnische Zei- tung aan zijn blad heeft gezonden. In dit telegram wordt de opmerking gemaakt, dat de Italiaansche pers, die Vrijdag volkomen in beslag werd genomen door de viering van den veertienden verjaardag van de stick ting der fasci, pas Zaterdag gelegenheid heeft gevonden weer grooter aandacht aan de buitenlandschc politiek te wijden. Met voldoening wordt gewag gemaakt van het feit, dat liet plan-Mussolini blijkens dc rede voeringen van Macdonold en IIuier zoowel de goedkeuring van Engeland als van Duitschland heeft weggedragen. Volkomen rustig volgt de Italiaansche pers de pogin gen, die de Fransche politiek en de Fran sche „kanonnenkranten" in samenwerking luct de Kleine Entente en PoJen ondernemen om Mussolini's plan te saboteeren. Zij beperkt er zich toe de beide middelen, die daarbij worden toegepast, aan dc kaak te stellen, ten eerste de z.g. democratische beginselen, die den volkenbond vcrlammon, de krachten van Europa verkruimelen en het Europeesche vasteland ter wille van de I eerzucht van eeriige, zonder eigen ver dienste. tot overgrooie macht gekomen kleine staten in den oorlog dreigen te stor ten en ten tweede de bewapeningen, die ver gezeld gaan van bedreigingen mei ruw ge weld en die met behulp van een betaalde alarmpers den volkeren opgelegd worden, zoodat de economisch-financicele krachten van deze volkeren worden uitgeput ten gunste ccncr kliek aandeelhouders der Fransche kanonnenfabrieken. Om aan te I toonen, tot welke verwerpelijke methodes men zijn toevlucht neemt, maakt de Itali aansche pers uitvoerig melding van het Skoda-sehandaal in Roemenie. Zoo maakt de Tubuna de opmerking, dat de Roemeen- 6che belastingbetalers en de Fransche 6paarder*s hun gelden geven aan de kleine Entente; daarmee worden de bewapeningen betaald en de gelden glijden in de zakken van Skoda en Schneider; het is deze toe stand, die Europa vergiftigt. Om verder te bewijzen, welke geest de vijanden van den Europecschen vrede bezielt, worden in groo- te letters de woorden der France Militaire weergegeven: „Al deze conferenties, al deze redevoerin gen te Genèvc, Rome en elders vervliegen in rook en beteekenen minder dan niets. Dat gene, wat bestaat, datgene, wat meetelt, is de werkelijkheid, zijn dc allianties en de ba taljons." Zoo staan volgen6 de Italiaansche pers twee fronten tegenover elkaar: dat der aan hangers van een duurzamen vrede en den productieven arbeid, die uit Engeland, Italië en Duitschland bestaan en die op Amerika kunnen rekenen, en cle financieel geïnteres seerde klieken, die de volkeren verontrus ten, uitzuigen en aansturen op den onder gang van het Europeesche vasteland. De eersten wij geven steeds in dit overzicht de opvattingen der Italianen weer heb ben niet alleen de wetten van den politieken en cultureelen vooruitgang der volkeren achter zich, maar tegelijkertijd den geest van den Volkenbond en het verdrag van Versailles, dat de Fransche politiek thans tracht te behandelen als een vodje papier, nadat Duitschland de bepalingen ervan beeft uitgevoerd; Frankrijk zoo wordt er aan toegevoegd, heeft tot dusver steeds na gelaten die bepalingen van het tractaat, welke Frankrijk verplichtingen opleggen, na te komen. Reeds nu, aldus wordt verder be toogd, heeft het plan van Mussolini de groo- te verdienste, dat liet de verantwoordelijk heid van Frankrijk en zijn trawanten in ver band met de gevaarlijke ontwikkeling, die zich kan voltrekken, ondubbelzinnig, duide lijk en definitief tegenover heel de wereld heeft vastgesteld. Overigens was de Fran sche tegenstand te verwachten; naar de Italianen van oordeel zijn, komt het er thans op aan zich met geduld to wapenen, daar het Fransche verzet zich tegenover de mo- reele en materioele krachten, die aan de zij de der vredesmogendheden staan, niet zal kunnen handhaven oncanks alle sophismen en bewapeningen. hevige storm boven witte zee. Moskou, 26 Maart (V.D.) Bij Archan- gelsk heeft een hevige storm gewoed. De VfDinding met andere havens is volkomen gestagneerd. Het stoomschip „Persej" is in aanvaring gekomen met het stoomschip «Swoboda", waarbij de „Persej" lek sloeg en zonk. Zes matrozen zijn verdronken .Twintig visschersschepen zijn gestrand. „De corridor met inbegrip van de stad Damig moet aan Duitsclv land terug worden gegeven" Dc diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meent te weten, dat behalve En- geland ook Duitschland wijzigingen heeft voorgesteld in het door Mussolini voorge stelde verdrag der vier mogendheden. Dit is geheel in overeenstemming met heigeen men te Rome heeft verwacht. Do onderhan delingen over het verdrag zullen Waar schijnlijk geruimen tijd duren, voordat men een definitieven vorm heeft vastgesteld. De beweringen, dat Frankrijk het plan heeft afgewezen, zijn onjuist. Geen verantwoorde lijke regeering in Frankrijk kan bet plan overijld afwijzen, daar dit Frankrijk be schermt tegen het „spook van een Duitsch- Italiaansch bondgenootschap" en opnieuw de waarborgen van Locarno bevestigt. Het plan van Mussolini zal er dus toe bijdragen Frankrijk van alle angst voor Duitschland te bevrijden en op dezelfde wijze België vol doening geven. Met betrekking tot de bedenkingen van Polen en andero bondgenooten van Frank rijk in bet Oosten mag men aannemen, dat de regeering tc Parijs waarschijnlijk groote belangstelling zal toonen voor elk plan, dat geleidelijk de opheffing van moeilijkheden door wederzijdsche overeenkomsten ten doel heeft, waardoor de zorgen van Frank rijk cn zijn bondgenooten en de daaruit voortspruitende verplichtingen, zullen ver minderen. In de News Chronicle bespreekt sir Walter Layton de mogelijkheid, dat dc vier groote mogendheden de kwestie van den Poolschen corridor in den Volkenbond zullen bespre ken. De corridor met inbegrip van de stad Danzig moet aan Duitschland worden terug gegeven. Polen kan Gdingen behouden en de Poolsche kolenmijnen moeten onder toe zicht van den Volkenbond geïnternationali seerd worden. Wanneer Polen tot deze con cessie bereid zou zijn, dan kan het Duitsch land om een tegenprestatie verzoeken, bij voorbeeld om de propaganda voor het terug geven van Opper-Sileziè te staken. De links-radicale socialistische Répu- bliquc verklaart o.a., dat de plannen van Italië en Engeland tot het sluiten van een verdrag der vier mogendheden, dat Dala- dier en Boncour terecht in een Europeesch verdrag willen wijzigen, de belangrijkste ge beurtenissen na den oorlog kunnen worden. Als liet verdrag voor allen zou openstaan, zooals Macdonald heeft verklaard, dan zal alles in Europa terecht komen. Toen Briand voor zijn Europeesche studiecommissie wist te bereiken, dat zij met algemeene stemmen werd aangenomen, beeft hij de kiem voor dit plan gelegd. Mussolini en zijn partner hebben het kind Europa thans wellicht het levenslicht doen aanschouwen cn Frankrijk zal den groei van dit kind niet tegengaan. Het blad acht de bewering, dat een overeenkomst met het Duitschland van Hitler en het Italië van Mussolini een aanval op het democratisch ideaal zou beteekenen, onjuist en herinnert aan het bondgenootschap van Frankrijk met Polen, Zuid-Slavië en Roemenië. Even wei nig steekhoudend is de bewering, dat de overeenkomst tusschen de vier groote mo gendheden een aanslag op den geest van den Volkenboud zou beteekenen. Uit Warschau: Beek, de Poolsche minister van buitenlandschc zaken, ontving Vrijdag achtereenvolgens den Franschen ambassa deur Laroche en de gezanten van de Kleine Entente, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië en Roemenië, met wie hij de actueele en dezen staten gezamenlijk belang inboezemende kwesties besproken heeft. Men mag veron derstellen, dat het plan van Mussolini het onderwerp van deze besprekingen is ge weest. Panl Boncour over de ont- wapeningsconlerentie. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Paul Boncour, heeft in een rede o.m. betoogd: De internationale moeilijkheden zijn ern stig. Zij zijn echter niet onoverkomelijk. De ontwapeningsconferentie moet behoed wor den voor een mislukking. Frankrijk heeft in Genève zijn plicht gedaan. Spr. bracht het Fransche ontwapenings- en veiligheids plan in herinnering cn gaf een uiteenzet ting daarvan, waarna hij zeide: Wij begroe ten in het Engelsclie plan de bevestiging van een deel der principes, die in het Fransche plan zijn verwerkt. Wij stellen vast, dat in de voorstellen van andere dele gaties dergelijke overeenstemmingen voor komen, waardoor de mogelijkheid van een verzoening bestaat. Het zou verstandig zijn deze punten in een voorloopige over eenkomst samen te vatten om dan aan een permanent controle- cn onderhandelingsor gaan de taak op te dragen een twee étappe voor te bereiden. Wanneer dc winst van de eerste étappo slechts zou zijn een zoo danig orgaan in het leven te roepen en daarmede de mogelijkheid te scheppen voor iéder om een duidelijken kijk te krij gen op de bewapeningen van den nabuur- staat, hetgeen kalmeorcnd zou werken, of m het tegenovergestelde geval aanleiding zou geven tot een beroep op de internatio nale instanties, dan zou daarmede reeds een belangrijk succes bereikt zijn. In dit opzicht blijven alle mogelijkheden nog open. In ieder geval is pessimisme voorba rig, maar slechts onder voorwaarde, dat intüsschen geen nieuw probleem wordt op geworpen, dat nieuwe verontrusting met zich zou mede brengen, dat geen herwape- ning, in welken vorm en onder welk voor wendsel ook, de basis, waarop men thans onderhandelt, dubieus zou maken. In het verder verloop van zijn rede sprak Boncour nog over de economische wereld conferentie. waarvan hij vooral een rptre hng van het schuldenvraagstuk verwacht, waarna hij eindigde met dc hoop te uiten, dat dc godachtenwisseling, die de vorige weck in Rome on Parijs is gehouden cn de voorstellen, die hieruit voortvloeiden, zul len leiden lot een nauwere en bestendige samenwerking tusschen de vier groote mo gendheden van het Europeesche Westen, die permanente leden van den Volken bondsraad zijn. Een dergelijke samenwer king kan op het huidige oogenblik slechts een middel tot ontspanning cn kalmeering zijn Afwijzende houding van Japan. Tokio, 2D Maart. (V.D.) De Japansche ministeries van buitenlandschc zaken, marine cn oorlog hebben beraadslaagd over het standpunt van Japan ten opzichte van het plan van Macdonald. Omtrent het resultaat van de beraadslaging is een semi- officieel communiqué verspreid, waarin ge zc-ga wordl, dat de Japansche regeering tot de overtuiging is gekomc, -dat bet ontwa- peningsplan van Macdonald door Japan niet in overweging kan worden genomen. Als redenen worden hiervoor opgegeven: ten eerste is de politieke toestand in het Verre Oosten buitengewoon ernstig, ver der kan liet plan van Macdonald, in ver band met het sterke Russische roode leger en de Chineesche strijdkrachten, tot Europa beperkt blijven, ten derde is liet instellen van een controlecommissie onmogelijk, daar deze toch geen ophelderingen kan ge ven over dc defensieverhoudingen in Rus land en China en ten vierde is het voor stel betreffende de vermindering van de Japansche luchtvloot onaanvaardbaar. De Kleine Entente veront waardigd. In een officieel, communiqué, dat door den permanenten raad der Kleine Entente is gepubliceerd, wordt o.a. gezegd: Daar inen over den eigendom van een an der noch direct noch indirect kan beschik ken, kondigt de Kleine Entente reeds thans een uitdrukkelijke reserve aan tegen alle overeenkomsten, die haar politiek of haar rechten zouden aantasten. De Kleine En tente zal zich niet gebonden achten door een of andere overeenkomst, waaraan zij geen deel lieefl. Zij betreurt het in het bijzonder, dat bij de besprekingen van de laatste dagen de gedachte van een herzie- ningspolitiek als grondslag voor den vrede is opgekomen. Zij acht het haar plicht er de aandacht op te vestigen, dat een hcr- zieningspolitiek onmiddellijk een energieke tegenactie zou bewerken. Italië aanvaardt het Engel- scho plan volkomen. Genève, 25 Maart. (V.D.) De vertegen woordiger van Italië, markies Soragna, heeft in de hoofdcommissie van de ontwa peningsconferentie verklaard, dat Italië volkomen met het plan van Macdonald ac- coord gaat. Voor het eerst bestaat nu een plan aldus de Italiaansche gedelegeerde dat de mogelijkheid van verwerkelijking in zich draagt. De Italiaansche regeering zal met al haar krachten medewerken aan de uitvoering van dit plan. De vertegenwoordiger van Oostenrijk, Von Pflügl, juichte het Engelsche voorstel toe. Hij eischte vérstrekkende ontwapening en rechtsgelijkheid. De vertegenwoordigers van Canada, Grie kenland, Estland, Zweden en Argentinië sloten zich in beginsel bij het Engelsche voorstel aan onder voorbehoud van zekere wijzigingen. De algemeene debatten zullen Maandag worden besloten met verklaringen van dc vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsch land en Engeland. Op Maandag 3 April in ons gebouw Oude Gracht 161 om 2.30 uur n.m. precies. Kaarten a fl 1.50 (inclusief Thé-Complct) worden na schriftelijke of telefoni sche aanvrage toegezonden of zijn verkrijgbaar aan onze speciale cassa. Tokio, 27 Maart. (V.D.) De Japansche kroonraad heeft heden definitief besloten tot goedkeuring van het besluit tot uittre ding uit den volkenbond. De Japansche minister van buitenland- sche zaken Oesjida heeft hedenmorgen een uitvoerig telegram gezonden aan het vol- kenbondssccretariaat tc Genève, waarin hij de redenen, die Japan dwingen uit den vol kenbond te treden, uiteen zet. Het Japansche ministerie van marine heeft nogmaals medegedeeld, dat het uit treden van Japan uit den volkenbond geen wijziging brengt in de uitoefening der man daten over de voormalige Duitsche kolo niën in den Stillen Oceaan. Genève, 27 Maart. (V.D) Hedenmiddag heeft do secretaris-generaal van den Vol kenbond officieel bericht van de Japansche regeering ontvangen inzake Japans uittre den uit den Volkenbond. Overeenkomstig het Volkenbondspact, dat voor de opzeg ging van het lidmaatschap een termijn van twee jaar vaststelt, zal Japan dus nog twee jaar lid van den Volkenbond en in het volle bezit van al zijn rechten en daaraan ver bonden verplichtingen blijven. Geen bijdragen meer aan den Volkenbond. Tokio, 27 Maart. (V.D.) In verband met het uittreden van Japan uit den Volken bond heeft de Japansche regeering de vol gende instructies gegeven: 1. De betaling van dc bijdragen aan den Volkenbond wordt gestaakt; De Japansche delegatie te Genève wordt opgeheven; 3. De behartiging der Japansche belan gen wordt opgedragen aan het gezantschap te Bern; 4. Japan blijft vertegenwoordigd ter Ont wapenings- en Economische wereldconfe rentie op de wijze als die landen welke geen lid van den Volkenbond zijn. Londen, 27 Maart. (V.D.) Te Gateshead in Durham werd aan een ondergrondsche gasleiding door een aantal arbeiders in een put gewerkt, terwijl een vrij groot aantal nieuwsgierigen op straat rondom de put toekeek. Plotseling explodeerde een gas buis en sloeg een hooge steekvlam omhoog. De toeschouwers werden naar alle kanten weggeslingerd, terwijl twee huizen en een prieel geheel werden vernield. Eerste hulp was spoedig ter plaatse. Vier lijken konden geborgen worden en achttien gewonden wer den naar een ziekenhuis overgebracht. Drie hunner bleken echter inmiddels reeds te zijn overleden, zoodat het totaal aantal doo- den zeven bedraagt. een heel dorp bedolven. Honderdtwintig dooden. L o n d e n,5 7 Maart. (V. D.) In de Pe- ruaanscho provincie Trujillo is Maandag naar uit New-York wordt gemelu sen ge heel dorp door in beweging gekomen aard massa's bedolven. 120 personen hebben hierbij bet leven verloren. buitenland. ITct lot der Joden. (Eerste Blad, pag. 2). Hevige gasontploffing te Gateshead. (Eerste Blad, pag. 1). binnenland. Boschbranden m Brabant. (Tweede Blad, pag. 1 Overtredingen der Crisisvarkenswet voof den I-Ioogen Raad. (Tweede Blad, pag. 1). Hoogste barometerst. 768.6 tc Yarmouth. Laagste barometerst. 742.8 te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matige, veran derlijke wind, later uit W. richtingen toe nemende bewolking, weinig of geen regen iets kouder overdag. Tengevolge van het verdere doordringen van de depressie over Scandinavian on van die op de oceaan is het hooge drukgebied afgenomen en verplaatsto het zich naar midden-Europa waardoor ons land geleide lijk onder den invloed der W. winden zal komen en de onbewolkte periodo zal ein digen al behoeft nog niet dadelijk regen te worden verwacht omdat do Oosten winden in de bovenlucht nog voortduren. In "Noor wegen is reeds vrij veel regen gevallen en duurt de regen nog voort in het Z. Op de Britsche eilanden viel niets van beteekenis. Het vaste land bleef nog vrijwel geheel droog en in Frankrijk en Zuid-Duitschland houdt het fraaie weer nog aan. De ochtend- temperaturen daalden in Engeland en Schotland plaatselijk tot onder het vries punt. Overdag zijn echter overal vrij hooge temperaturen bereikt. Alleen Sca,uilinavië houdt nog koel weer. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Bij de nieuwste ïn zijde, wol en katoen brengen we de nieuwste kragen, knoopen, ges pen, ceintuurs en garneering. Vsr^ensmarki 5 Te!. 1309 Billijke stemabonnementen. Vakkundig stemmen. NOODLOTTIGE AUT0-30T3ING Twaalf personen gedood, dertig gewond. Mexico City, 25 Maart (V.D.) Op een bergweg in den staat San Lu.is Potosi zijn twee vrachtauto's bezet met. menschen, die van een uitstapje terugkeerden, met elkaar in botsing gekomen. Beide wagens stort ten in een 300 meter diepen afgrond. Twaalf personen werden gedood, terwijl dertig inzittenden gedeeltelijk zware ver wondingen opliepen. ARRESTATIEBEVEL TEGEN DR. GEREKE. Berlijn, 25 Maart (V.D.) De rechter commissaris van het hoofdbureau van po litie heeft heden tegen d«n vroegeren Rijkscommissaris voor werkverschaffing, dr. Gereke, een arrestatiebevel, wegens verduistering hi talrijke gevallen, uitge vaardigd. De Dectragen dbr verduisteringen beliepen anderhalf millioen Mark. Dr. Ge reke is in het Huis van Bewaring tc Moa- bit ingesloten. D A MES-MODE 7 A AK ARNHEMSCHE WEG 26

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1