PROF. EINSTEIN TE ANTWERPEN Stadsnieuws OVERHEB DEPJ-WEEÜ 1.50 - 1.75 - 2.25 - 2.75 enz. Cfo. GSESEN Utrechtschestraat 43 Biultemllamdsch Overzicht JAPANS BREUK MET GENEVE EEN ZEER HARTELIJKE ONTVANGST Hun toestand gevaarlijk SPECIALE AANBIEDING PERZISCHE KLEEDJES Firma J. W. van ACHTERBERGH OOSTERSCHE MUZIEK WOLLEN SOKKEN 49 cent DEWOLBAAL PRIMA KWALITEIT 2 BÓORÖEN Een begeleidend verschijnsel van Duitsch- lands „nationale wedergeboorte", als hoe danig de Hitlerianen de door hen ontketen de revolutie gaarne bestempelen, was met alleen het krasse optreden tegen de Marxis ten van verschillende schakeoring, maar te vens hun vijandige houding tegen alles wat Joodsch ;s. Van de leiders der nazi's is het niet in de laatste plaats rijksminister Goe- rine geweest, die zich te buiten is gegaan aan een onredelijk fel anti-scmietisme. Al gemeen bekend is geworden zijn rede van 10 Maart, Waarin hii zich buitengewoon krasse uitlatingen veroorloofde ten aanzien van de Joden, die hij feitelijk op één lijn stelde met de erg6te misdadigers. Onloochenbaar i6 het, dat do haat der nazi's meermalen zijn uitdrukking hoeft ge vonden in het kwalijk behandelen der Joodsche staatsburgers, onder wie zich vele bekwame, toegewijde en intelligente Duit- schers bevonden, die als een sieraad der na tie behoorden to worden beschouwd. Het is niet bij de leuze „Juda verreckc" gebleven. Tegen Joodsche bedrijven zijn maatrege len genomen, waardoor het zakenleven werd verlamd, personen van Joodschon oorsprong zelf werden mishandeld. En voor zoover zij belangrijke openbare ambten bekleedden, werden zij afgezet. Do algemecne strekking van het optreden der regeering-Hitier was het Joodsche clement zooveel mogelijk uit te schakelen. Het behoeft niet te verbazen, dat de ge dragingen der Berlijnsche rogeering, die on verbiddelijk wegvaagde, wat aan invloed harcr politieke tegenstanders was overge bleven, in het buitenland een zeer onaange- namen indruk maakte; natuurlijk heeft men in den vreemde, vooral van de èijde dor- gvnen, wier goestverwanten hot slachtoffer werden der regimowijziging in Duitschland, dikwijls op overdreven wijze feiten aange dikt, maar dit neemt niet weg, dat de kri tiek der buitenlandscho pers in vclo geval len op haar plaats was, daar ui Duitsch land inderdaad ernstige excessen hebben plaats gohad, dio door do rcgcering-Hitlor trouwens zijn toegegeven. Een golf van pro test 6laat togenwoordig dan ook over do wereld en het zijn vooral de Joden zelf, die op roerige wijze verzei aanteekencn tegen -de gebeurtenissen in Duitschland. In Ameri ka, Engeland, Nederland en vele andere staten blijft het niet bij demonstraties, doch wordt er tevens toe aangespoord het bc wind-Hitier door een omvangrijken boycot te troffen Op 25 Maart heeft Goering, die waarschijn lijk het een en ander heeft geleerd door de wijze, waarop het buitenland reageerde, een veel gematigder rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat geen Jood meer een haar zou worden gekrenkt, wanneer hij daartoe geen aanleiding gaf en dat do buitensporig heden voorgoed tot het verleden zouden be lmoren, doch in hot buitenland stelde men blijkbaar niet voldoende vertrouwen in de woorden van den minister. In elk geval be gint de actie tegen de regecring-Hitler, na tuurlijk door velo groepen ook kunstmatig en rückscchtslos aangewakkerd, thans zoo'n omvang aan to nemen, dat de machtheb bers te Berlijn, die weer de beruchte leuze „Es ist nicht wahr" de wereld hebben inge zonden, thans zich genoodzaakt zien zich op een wijze, dio haar weerga niet heeft, te verweren tegen, hetgeen zij noemt, de buiten landsche lastercampagne. In de eerste plaats worden de Joden zelf het slachtoffer van do weerwraakmaatregclen der ultr nationalistische rogeering, die feitelijk don l*dcn den oorlog heeft verklaard; op een rrootschcepsche wijze zal een tcgonboycot der Joden door de nazi's op touw worden ge zet. Ofschoon dezo actio officieel pas Zater dagochtend zou worden ingezet, is de boycot nu reeds in verschillende staten begonnen Het doel van dezo beweging is de Joden door hun zaken te boycotten, volkomen murw te maken. Tienduizenden massavcr gaderingen zullen worden gehouden om den veldtocht tegen de Duitschc Joden te popu lariseeren. Niet alleen is do actie gericht te gen Joodsche waren, die de Duitschers niet meer mogen koopen, maar ook wordt ernaar gestreefd de Joden voor nu en de toekomst volkomen to verdringen uit de rechtbanken, de ziekenhuizen en scholen. En wie de methodes en de hardnekkigheid der nazi's kent, kan bovroeden, dat de Hitlerianen niet zullen rusten, voordat zij hun doel hebben bereikt. Te hopen is slechts, dat de vinni strijd tegen de gedeclasseerde Joden niet tot pogroms zal leiden. Het bestuur der natio naal-socialistische partij heeft wel-is-waar al do aanhangers op het hart gedrukt een strijd te voeren, die door de#strcngste tucht wordt gekenmerkt, maar wie waarborgt, dat de volgelingen niet uit den band zullen springen, wanneer de spanningen tijdens den strijd toenemen? Een feit blijft het in elk geval, dat Duitsche regeering zelf het hare er toe heeft bijgedragen, dat de „lastercampagne het buitenland zoo om zich heen heoft kun nen grijpon; aan de muilkorving zoowol dor binnen- als buitenlandscho pers moet hot niet voor een gering deel worden toegoschre ven, dat de berichtgeving met betrekking tot de gebeurtenissen in Duitschland meerma len een uiterst verwarrend karakter gaat dragen, daar waarheid en verdichtsel maar al te gemakkelijk met elkaar kunncD worden verweven. DE BRAND VAN DE ATLANTIQUE. Verklaring van een werkloozen Engelschman. P a r ij s, 27 Maart. (II. N.) Uit Boulogne- sur-Mer wordt gemeld, dat een speciale commissie zich naar Engeland heeft bege- en om een onderzoek in te stellen naar eenige feiten, die in verband met den brand an de Atlantiquo zijn bekend geworden. Een werklooze moet n.l. tegenover de En gclsche politie verklaard bobben, dat eeti hem onbekend persoon Hem een maand or den brand aangespoord heeft om togen geldelijke belooning een pakket aan boord van de Atlantiquo te brengen en zich daar bij beeft geuit, dat een brand van dit schip eer werk voor duizenden arbeiders zou brengen. De werklooze heeft echter gewei gerd en de Engelsche politie van een en ander op de hoogte gesteld. ALLE COMMUNISTEN UIT DE PRUISI SCHE GEMEENTERADEN. Berlijn, 28 Maart. (V. D.) De rijkscom missaris voor het land Pruisen, vice-kanso lier von Papen, deelt door bemiddeling van den officieelen Pruisiscben persdienst mede: De Pruisische commissaris van binnen- andsche zaken ^rijkscommissaris) beeft bij bizonder decreet van 20 Maart bepaald, dat de vertegenwoordigers der communistische partij in Duitschland niet mogen deelnemen aan zittingen van gemeenteraden, daar zij allen worden verdacht van hoogverraad. Zij mogen derhalve niet tot dc zittingen wor den uitaenoodigd. Tokio wil zijn mandalen niet prijsgeven Ongerustheid in Ameri- kaansche kringen Volgens het Amerikaansche departement van staat werd de beslissing van Japan omtrent hot uittreden uit den Volkenbond sedert geruimen tijd verwacht en brengt doze geen enkele wijziging in do politiek van Amerika jegens Japan en den Vol kenbond. De Amerikaansche regeering zal voortgaan nauw samen te werken met den Volkenbond met het oog op het vinden van een oplossing van het probleem van 't Ver re Oosten en met.'t doel den wereldvrede te verzekeren. Zooals het departement van staat in zijn antwoord van 13 Maart ver klaarde, zullen de Amerikaansche verte genwoordigers deelnemen aan de bespre kingen van de consultatieve commissie. Het probleem van de Japansche manduats- eilanden baart den Amerikaanschen auto riteiten. vooral in maritieme kringen, groo- te zorg in verband met hun strategische ligging, welke aan Japan een vlootbasis verschaft in geval van een conflict met de Vereenigdo Staten. Bij herhaling is Ja pan er in de Amerikaansche pers van be schuldigd de Carolinen te hebben versterkt In Januari j.l. legde de chef van de afdee- ling voor het Verre Ooston er den nadruk op, dat de Vereenigde Staten het recht had den deel te nemen aan alle beslissingen met betrekking tot deze mandaten, of schoon zij geen lid zijn van den Volken bond. aangezien deze mandaten het gevolg zijn geweest van den grooten oorlog, waar Amerika aan heeft deelgenomen. Eon Japansch persbericht, waarin be weerd wordt, dat Amerika, China en de Zijn oordeel over de Jodenvervolging in Duitschland Antwerpen, 28 Maart. (V.D.) Heden middag cm half i is Professor Einstein mot liet 6.s. „Bclgerüand': van dc Red Star Lino te Antwerpen aangekomen, üp de kade ston den zeer veel belangstellenden, die den ge leerden een hartelijke ontvangst beroidden. Burgemeester Huysmans en wethouder Eckelers gingen aan boord om Prof. Ein stein namens het gemeentebestuur van Antwerpen te verwelkomen. Prof. Einstein stond op één dor bruggen en zijn sympa thieke grijze kop met de flapperharen zag men onmiddellijk tU6schen de andere pas sagiers. Onder luid gejuich stapte Prof. Einstein, die vergezeld was van zijn echtge noote, in een auto, waarop men naar bet Centuryhotel reed. In het Hotel had een speciale V.D.-corres- pondent een onderhoud met Prof. Einstein over de politieke gebeurtenissen, speciaal wat betreft de Jodenvervolgingen in Duitschland. Wat .lenkt U, aldus vroegen wij prof. Einstein, over de middelen van protest, wel ke zijn aangewend naar aanleiding van de Jodenvervolgingen in Duitschland? De houten pijp ging even uit den mond en na even nagedacht te hebben luidde hot antwoord: Men moet voortgaan met te pro- testceren. Do Joden zijn uit v?rschiJlcnde vooraan staande ambten verjaagd, gingen wij voort, wat is Uw oordeel hieromtrent en wat denkt U van den toestand in Duitschland op het jogenblik9 Dat dc Joden uit ambten in het publieke leven zijn verjaagd, aldus dc geleerde, is heel erg, maar daar is niet6 aan te doen. Wat den tegenwoordigen toestand betreft, deze is zooals elk fascistisch regiem in zijn allereerste periode vertoont. De omstandig heden zijn hier echter niet de zelfde. Ik ben echter geen profeet, en daarom kan ik geen erklaring afleggen omtrent het mogelijk crloop der gebeurtenissen. Ik moet echter opmerken, dat wat ik op een meeting te New-York gezegd bcb, verkeerdelijk door de pers is weergegeven. Ik heb n.l. nooit ge zegd. dat ik gekant was tegen Duitschland als land, doch ik heb wel de tegenwoordige periode gekarakteriseerd als een pathologi- schen toestand. Zoo lang, ging Prof. Einstein voort, in Duitschland niet de vrije uitdrukking der gedachte en de bescherming van leven en veiligheid van alle burgers gewaarborgd zijn, keer ik niet naar Duitschland terug. Ik blijf voorloopig vier of vijf maanden in België, waar weet ik zelf nog niet, ik denk in een badplaatsje. Ik wacht momenteel op de komsi van mijn assistent prof. Meyer uit Weenen, met wion ik zal werken. Meent U, dat er van de zijde van Duitsch land oorlogsgevaar bestaat?, vroegen wij verder. Ik ben van meening, dat het niet in de MEUBILEERING WESTSiNGEL 10-13 Duitschland een geheime overeenkomst in zake de koloniale mandaten hebben geslo ten. wordt geheel absurd genoemd. B e r 1 ij n, 27 Maart (H.N.). Naar aanlei ding van een bericht in de Japansche bla den, volgens hetwelk op 24 Maart tusschen bevoegde Duitsche en Japansche instanties voorloopige besprekingen zouden hebben plaats gehad over de vroegere Duitsche ko lonien in de Stille Zuidzee, die thans door Japan beheerd worden, wordt van Duit sche zijde verklaard, dat dergelijke bespro kingen niet hebben plaats gehad, zoodat ook de beschouwingen over de aan Duitsch land toegeschreven bedoolingcn zonder eenigen grondslag zijn. Tokio, 27 Maart (V.D.). De keizer van Japan heeft een oproep tot het Japansche volk gericht, waarin een beroep wordt ge daan op het geheele Japansche volk om zich met het oog op het uittreden van Ja pan uit den Volkenbond om de nationale regoering te scharen, teneinde te tonnen, dat do wil tot eenheid van het Japansche volk ongebroken is. Een beroop op Amerika door Eugène Tsjen. Sjanghai, 27 Maart (V.D.). Do oud ministor van buitenlandsche zaken in de Cbineesche nationale regeering Eugène Tsjen heeft gisteren een beroep gedaan op do Vereenigde Staten om de verdragen, waardoor China beschermd wordt, daad werkelijk te helpen handhaven. Zoowol de open-deur-politiek als het negen-mogend hedenverdrag en het Kellogg-pact waren min of meer op initiatief van Amerika tot stand gekomen. Het was thans de plicht van de Vereenigde Staten maatregelen te treffen, .waardoor Japan tot eerbiedigin; van deze verdragen zou worden gebracht. De toestand langs het front. Peking, 27 Maart (V.D.). Gemeld wordt dat het aan het front over het algemeen 6inds gisteren kalm is bij do drie passen, welke de vorige week het tooneel zijn ge weest van hevige gevechten. Te Sjan Hai Kwan hebben slechts kleine schermutselin gen plaats gehad met Mandsjockwo-troe- pen, welke optrekken naar Sjiho. Tokio, 27 Maart (V D.). Het ministerie van oorlog deelt mede, dat tengevolge van de incidenten te Sjanghai en in Mnndsjoe rije in het geheel 1698 dooden te botreuren zijn. PROFESSOR EINSTEIN. bedoeling van Hitier ligt om tot dergelijke daden over te gaan, welke een oorlog tot gevolg zou kunnen hebben, antwoordde Prof. Einstein. Welke zijn volgens U de beste middelen om een oorlog te voorkomen? Die m.ddelcn kan ik niet in enkele woor den aangeven. Mijn mecning is, dat indien het Fransche plan in principe mocht verwe zenlijkt worden, dit bijzonder gunstige ge volgen zou kunnen hebben met dien ver stande. dat men de volkeren het begrip moet bijbrengen, dat het hun plicht is col lectief op te treden in geval van oorlogsge vaar op het moment, dat het bcvegd inter nationaal organisme dit zal vragen. Wat denkt U over den toestand der Joden in Duitschland? Hun toestand is bijzonder gevaarlijk, meende Prof. Einstein, niet zoo zeer ten ge volge van het feit der schending van hun grondwettelijke rechten, maar doordat een psychische toestand geschapen wordt, die het maatschappelijk en economische leven voor do Joden bijzonder moeilijk maakt. Wat denkt U van een mogelijke reactie? Prof. Einstein glimlachte en zcide: Nog maals, ik ben geen profeet. Omtrent do verklaringen van de Duitscho Zionistische Vcreeniging, dat de berichten over do Jodenvervolgingen in Duitschland overdreven zijn, verklaarde prof. Einstein, dat deze verklaringen der betreffende Ver- ecniging misschien wel door politieke be schouwingen zijn ingegeven. Is het optreden der Hitlerianen togen U geen tactische fout? In omstandigheden als deze overhccr- schen de gevoclsopwellingen en worden an dere redenen op den achtergrond gescho ven. Kan de Duitsche 6taat weerstand bieden zonder de hulp der Joodsche bankiers? vroe gen wij verder, uaarop Einstein antwoord de, dat hij niet bevoegd is in financieelc aangelegenheden een oordeel uit te spreken. Omtrent do invloed van de huidige macht hebbers op kunst en wetenschappen in Duitschland zeido Prof. Einstein, dat alleen de toekomst kan uitwijzen of dezo invloed er toe zal bijdragen, dat kun6t en weten schappen zullen bloeien. Op een vraag wat volgens hem de beste middelen waren voor de verdediging van de positie der Joden in Duitschland ging Prof. Einstein niet in, torwijl hij evenmin een antwoord wenscht te geven op de vraag of de Duitschers zich te beklagen hadden over de houding der Duitsche Joden. VoetbaL STANDARD RACING CLUB. Te dezer stede is een nieuwe voetbalver eeniging opgericht welke do naam draagt van „Standard Racing Club". De leden van deze vereeniging bestaan uit employe's der N'.V. American Petroleum Company, Hoofd depót Amersfoort Muzikale voordracht voa de Soefibeweging Maandagavond gaf de heer Musharaff Khan voor een talrijk en aandachtig pu bliek in de toonzaal „Sierkunst" zijn open bare muzikale voordracht; zichzelf begelei dend op de sitar, een Indisch zevensnarig instrument. In zijn inleiding deelde hij me de, dat do Oostcrscho en Westerscho mu ziek, bezien vanuit filosofisch en historisch standpunt niet van elkaar verschillen. Bei den zijn afkomstig van het Arische ras, maar de ontwikkeling bewoog zich in ver schillende richting. Het is zeer natuurlijk, dat de Oosterscho muzioktoncn in Wester scho ooren vreemd klinken, door groolero fijnheid en eigenaardige rhythmen. Ooren, die gewend zijn, om accoorden te hooren, die uit vele noten bestaan, die tegelijk wor den aangeslagen, zullen Indische melodieën, die uit afzonderlijke noten bestaan, vreemd vinden. Dit geldt echter ook voor Oosterscho ooren ten opzichte van Westerscho muziek. Dit vreemde is een hinderpaal voor vvedcr- zijdsche uitwisseling van inspiraties. Het doel der Oo6tersche muziek is geestelijke bevrijding. Ze is niet zonder meer als amu sement bedoeld. De Oosterlingen beperkten hun vele instrumenten tot één enkel. Solo- spel werd het meest gebruikelijke. De melo dieën worden gevormd met afzonderlijke noten, in overeenstemming met den inner- lijken drang naar eenheid cn bet bereiken van geestelijkheid. De Indiscbo muziek is gegrond op do meest natuurlijke basis. Het geluid is gerangschikt in boele, halve cu microtonen. Tijd werd verdoold in zes fij nere doelen cn daarnaast komt elke toon overeen met een kleur, met een planeet- kracht, dus ook met een zielekracht en eon element. Muziek heet bij de Soefi „Giza-i- ruh", d. i. voedsel voor de ziel. Muziek op zich zolf onzichtbaar, boroikt gemakkelijk bet Ongezione. En evenals diamant alleen met diamant gekloofd kan worden, zoo ge bruikt men muziek om physieke en men tale trillingon te bebeerschen cn den mensch op to heffen tot do geestelijke sfeer. Ware muziok wordt alleen gekend en ten volle gewaardeerd door de meest bezielden. De Indische muziek beeft 5 aspecten: artis tieke, wetenschappelijke, omotioneele, inspi- reerendo en abstracte muziok. In de inner- lijko scholen dor Soefi heeft do muziek 8toed9 een belangrijke plaats ingenomen. Het gebruikte instrument deed eenigszins denken aan een luit cn de begeleiding be paalde zich in -hoofdzaak tot het laten mee klinken van grondtoon of kwint. Het is voor Westerlingen, die uiterlijk afgestemd zijn, bizondcr moeilijk deze improvisoerendo kunst ten volle te waardeeren, al kost het ons niet veel moeite de diatonische dur- of moll-toonladder te herkennen. Het karakter der gedragen gezangon deed ons soms den ken aan de religieuze muziek der middel eeuwen, die dienstbaar was aan de kerk. Het spreekt van zelf, dat deze muziek, die zulk oen sterk religieuze inslag vertoont, ook meer als onderdeel van godsdienstige handelingen beschouwd moet worden, dan dit in Europa het geval is. De heer Musha raff Khan heeft de liederen, die hij ten ge- hoore bracht met prachtig geluid en sym pathieke voordracht gezongon, en daarmede het wezen en dool van do Soefi-beweging op bizondere wijze naar voren gebracht. In de artistiek aangeklcedo Toonzaal Sierkunst kwam een en ander geheel tot zijn recht NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGING. Het jaarboek 1933. Wij ontvingen bot Jaarboek 1933 van de N.R.V. dat er dit jaar weder bijzonder ver zorgd uitziet. Naast de gewone officiecle vorcenigingsberichtcn bovat het, een aantal artikelen, welke ook voor den allccnrcizcn- den toerist van groote waarde zijn. In dit verband noemen wij bijzonder de artikelen „Hoo men het voordeeligst in alle landen reist", douanebepalingen voor rookors, Post tarieven in het buitenland naar Nederland; pasvisa, enz. Vele gegevens kan iedere toerist ook vin den in do meer dan 170 programma's van dc door de N.R.V. voor 1933 nu reeds uit geschreven reizen, waarondgr de groote Ge nerale roizon naar Lugano, den Rijn, Buda pest cn Weenen, dc jeugd-, voet- en zee reizen. Een aantal goed geslaagde illustraties verluchten het bijna 400 pagina's bevatte» de book- VEILIGHEIDSMUSEUM-. Tentoonstelling in de Ambachtsschool. Do directeur van het Veiligheidsmuseum te Arasterdam deelt ons mede, dat op 31 Maart a.6. te 11 uur v.m. de reizende ten toonstelling van het Veiligheidsmuseum in do Ambachtsschool alhier zal worden ge opend. Deze oxpositie, welke een bescheiden uit treksel is van hotgccn in het Veiligheids- museum is tentoongesteld, heoft ten doel belangstellenden in de veiligheid, die niet in de gelegenheid zijn het Voilighcidsmu- seum zelf te bezoeken, eenigszins op de hoogte te brengen van eenige belangrijke middelen ter voorkoming van ongevallen in fabrieken en werkölaatsen on in het huis gezin De tentoonstelling kan op de uren, waar op de 6chool voor de lessen geopend is tot en met 13 April bezocht worden. ERNSTIGE AANRIJDING. Vanmorgen op den utrecht» t schenweg. Hedenochtend omstreeks kwart over acht heeft op den Utreclitschenweg tegenover hotel „De Witte" een aanrijding plaats ge had tusschen een met kisten en ijzeren spi ralen 'beladen vrachtauto en een wielrijd- ster. Dezo laatsto kwam uit dc stad cn ging plotseling, zonder een teeken te geven, naar links. Zij viel op den grond en werd toon aangereden door de achter haar rijdende vrachtauto, die nog tevergeefs trachtte do aanrijding te voorkomen. Op medisch advies is het slachtoffer, dat tot nu toe onbekend gebleven is, per zie kenauto der firma Van Hamersveld over gebracht naar het St. Elisabeth-zickenhuis, waar inwendige kneuzingen en zoor ernsti ge hoofdwonden geconstatoerd werden. Do toestand van de wiolrijdster, die he denmorgen nog steeds bewusteloos was, is ernstig. Do fiets werd zwaar beschadigd. De vrachtauto is voor onderzoek in beslag genomen. zwart, effen kleuren en fantasia prima kwaliteiten ARNH.STRAAT 26a Amersfoort. BURGERLIJKE STAN* 28 Maart GEBOREN: Reinier, z. v. Hendrik van de Burgwal en Jannetje Kleinveld; Bar- tus, z. v. Tcunis Vccncndaoi en Alijda Frnncina Snijders. OVERLEDEN: Paul Georg Wierenga, oud 9 jaar, z. v. Jan Geert Wierenga; Cor nelia Wilhelmina Mulder, oud 78 jaar, we* duw. van Arie Fontijn; Agatha Clasina Albertina Vis, oud 63 jaar, echtgenoote van Lodowijk Barend Mólman.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2