J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58.— SNEEVLIET VOOR 'T GERECHT COIFFURE Sport BART WILTON t A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WIJNHANDEL TEL» 145 ANDERHALF JAAR GEEISCHT DE BRAND OP DE P.C.H00FT De electrische installatie in orde SALON WESTERMEIER Onze Postvliegers onderweg Radioprogramma U HEEFT EEN KARPET NOODIG? Korte Beekstv. 6 Tel. 541 Beekenst.Iaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS LAATSTE BERICHTEN HUMORHOEKJE y^rramKS^rrwsKsaVisit^ffF.wvaamrirrs-MM-'-.■« De rechtbank weigert directe in vrijheid stelling „Een opruier van professie" Amsterdam, 30 Maart. Na het gebeur de met de „Zeven Provinciën" in de In dische wateren, werd door Justitie en po litie met grootere gestrengheid opgetreden tegen opruiing, belecdigirig van bet open baar gezag, ordeverstoringen met politic ken inslag e.d. Een der eersten, die hier te Amsterdam werd gearresteerd was de heer H. J. F. M. Sneevliet, voorzitter van het Nationaal Arbeids-Secrela.- aat, secre taris van de Revolutionaire Socialistische partij ch lid van" Provinciale Staten van Noord-Holland. Hedenmiddag stond hij voor de recht bank1 terecht. Hem is ten laste gelegd, dat hij in Fe bruari 1933 te Den Helder en elders in Ne derland in het openbaar hoeft opgeruid tot muiterij of opzettelijke ongehoorzaamheid, strafbaar gesteld bij artikel 114 Wetboek Mil. Strafrecht en tot samenspanning tot ongehoorzaamheid, muiterij of militair op roer, strafbaar gesteld bij artikel 127 van genoemd wetboek, in ieder geval Jot eenlg strafbahr feit en tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag, door opzettelijk een pamflet te schrijven en to doen druk ken, waarvan hij wist, dat het bestemd was om in meerdere exemplaren te Den Helder en elders verspreid te word ;n Dit manifest, gericht aan do opvarenden van dé Nederlandsche marine en de werk lieden .van" de Marinewerven, was geheel, althans gedeeltelijk van strafbaar opruien- den aard. Ten tweede is verd. het schrijven en doen afdrukken van het manifest 'n „De Arbeid" ten laste gelegd. De zitting werd gepresideerd door Mr. J de Vries, terwijl Mr. B. Kist het O.M. vertegenwoordigde. Reeds lang voor de zitting een aanvang nam was het in den omtrek van het Palels van Justitie aan de Prinsengracht rumoe rig. ËCn sterke politiemacht, bestaande uit agenten te paard en te voet ?n rijkspolitie, had'de Prinsengracht zoowel aan de zijde van het gerechtsgebouw als aan de over zijde afgesloten. Samenscholingen werden onmiddellijk den kop ingedrukt. Te één uur velen verkeerden in de meening dat de zitting om 10 uur zou aan vangen werd de Lange Leidschedwars- straat op technische wijze do^r de politie „schoongeveegd". De blanke sabel kwam er bij te pas, doch voorzoover ons bekend is, werd niemand gewond, noch hadden ar restaties plaats. Toen te twee uur de zitting een aanvang nam, was de tribune, door de toegepaste selectie, slechte voor een deel gevuld. De belangstelling van de zijde van de balie was groot. Na het voordragen van de dagvaarding joor den Officier Mr. Kist. deelt deze mede, dat een der getuigen, de heer J. Schipper, inspecteur van politie te Den Helder niet aanwezig kon zijn. De verdediger mr. dr B. J. Stokvis verklaart, dat hij nog enkele getuigen h décharge heeft meegebracht. De president releveert in korte trekken den inhoud van het manifest. Verd. gcefl toe dit manifest te hebben geschreven. Hij had'dé cöpie geschreven op 4 Februari voor „De Arbeid". Toen het gebeurde met de „Zeven Provinciën" bekend werd, was in vergadering besloten het manifest in pamfietvorm te verspreiden, met er onder afgedrukt een bulletin. Ook geeft verd toe stuk in „Do Arbeid" té hebben doen opnemen. Als eerste getuige wordt de drukker van het manifest en van „De Arbeid" gehoord. Hij geeft toe het nummer te hebben ge drukt, waarin hét manifest voorkomt. Een boekbinder en een letterzetter van de drukkerij 'leggen formeele verklaringen af over het drukken en verspreiden van de manifesten. Een politieagent uit Den Helder komt dan voor het hekje, hij verklaart, dat hij het bowuste manifest in ontvangst heeft Scsomen en het den inspecteur ter hand heeft gesteld. Getuige had het manifest van «en juffrouw gekregen. Deze juffrouw, een' inwoonster van Den Helder, verklaart, dat zij in den avond van 7 Februari een auto op straat had zien 6taan, er 6tonden eenige menschen om het voertuig heen. Later had zij gezien, dat de manifesten in verschillende brievenbussen werden gedaan. Zij had toen bij een der huizen aangebeld en had het manifest ge vraagd, wat in de bus was gedaan Zij had dit toen naar de politie gebracht. Getuigen décharge. Het getuigenverhoor charge is afgeloo- fcen. Als eerste getuige A décharge wordt #SSe& gehoord Mevrouw Henriëtte Roland—Holst van der Schalk. De verdediger verzoekt haar ook als des kundige te hooren. Mevr Roland—Holst kent verdachte sinds reeds 1903. Zij doet eenige mededeelingen over verd.'s karakter. Hij heeft in de arboidsbeweging de breed ste kijk op de wereldvernoudingen Uit Java werd hij uitgewezen, de Javaansche leiders hebben toen op een wijze afscheid genomen, zooals dat zelden eerder is voor gekomen. Getuige geeft vervolgens een schets van verd.'s werkzaamheden in zijn partij. Mr. Stokvis (tot get.): Zou L' do sprcek- en schrijftrant van Sneevliet kennende, dit manifest opruiend noemen? Getuige: Dit manifest is meer didactisch. Hij zou dit niet als hoofdartikel van een weekblad hebben geschreven als hij wilde opruien. Verdediger: Als hij wilde opruien, zou hij dan niet anders hebben geschreven? Getuige: Hij is daarvoor to verstandig, maar als hij wilde opruien, zou hij héél anders hebben geschreven! Mr. Stokvis: Acht U het aannemelijk, (lat hij de regeering slechts tot bezinning wilde aanmanen en amnestie voor de schepelin gen wilde verkrijgen? Getuige: Ja, dat is zeer aannemelijk, van opruiing was hier m.i. geen sprake. Rechter Mr. Boas. Zou net op het Ma rinepersoneel ook niet den indruk van op ruiing hebben gemaakt, en opwekken tot verzet. Getuige: Daar kan ik me niet over uit la ten. Verd. Sneevliet: Ik stelde slechts aan de orde: beraad, want ik ben een vijand van individueele wildo actie. President: U spoorde de schepelingen aan zich over verzet te beraden De onder-voorzitter van hot N.A.S., de heer v. d. Berg zegt, dat het manifest al leen een strijdmiddel tegen de loonsverla ging was. Voorts geeft get. een overzicht van verd.'s werkzaamheden bij het N.A.S Getuige wil dan uiteenzetten wat het N.A.S. is. Pres.: Dat heeft hier niets rcce te maken. Verdediger: lk word dan in mijn verde diging beknot. Bij het hooren van een getuige A déchar ge oud-sergeant-majoor zegt Snee vliet, dat hij in 1918 in Indië tweemaal door een lste luitenant agent-provocateur i6 bezocht met het verzoek mee te helpen aan een militairen opstand. v'neevliet had dit toen geweigerd. In een audiëntie heeft Minister De Graaff verd. overtuigd dat de Gouverneur-Generaal niet debet was aan de provocatie, waarmede deze provocatie als zoodanig werd erkend Een oud-marine man. die in de oorlogsjaren in Iniië dien de treedt voor het getuigenhekje, nadat geconstateerd is, dat de heer Cramer, lid der Tweede Kamer wegcn9 ambtsbezighe den verhinderd was aanwez g te zijn. De marineman verklaart, dat Sneevliet in het Indische militaire vereenlgingsleven een belangrijke rol speelde. Nooit heeft verd. tot muiterij of tot daadwerkelijke actie aangespoord, integendeel aldus get. verd. heeft meer dan eens geschreven: „blijft op Uw post". Getuige Minister De Graaff is niet ver schenen, de verdediger wil de behandeling niet vertragen en refereert zich aan het oordeel van de Rechtbank betreffende het hooren van dezen getuige. Requisitoir. Anderhalf Jaar gevorderd. De Officier van Justitie mr. B. Kist vindt de zaak uit juridisch oogpunt moeilijk, noch belangrijk. Er is hier echter een be langrijk preventief element in deze zaak en met groote belangstelling in den lande wordt het vonnis afgewacht. Dank zij de volledige bekentenis is het bewijs niet moeilijk, een lastiger quaestie is de straf maat. Hiervoor is het noodig, aldus spr., de persoon van verd. als revolutionnair te be spreken. Uitvoerig gaat spr. de getuigen verklaringen, zoowel a charge a)6 dé charge afgelegd, na. Het bewijs van de tenlaste gelegde op ruiing tot muiterij acht spr zwak. Wat dit betreft refereert hij zich aan het oordeel van de Rechtbank. Zonneklaar is echter bewezen de opruiing tot opzette lijke ongehoorzaamheid, ook op ruiing tot samenspanning tot ongehoor zaamheid is bewezen. Welke straf moet aan verd. worden op gelegd, vraagt de Officier zich af. Met het oog op de algemeene preventie moet een strenge straf worden opgelegd. Bij de be oordeeling van verd. is van veel belang de houding van verd. tegenover do maatschap pij. Hij wil met alle middelen de dictatuur van het proletariaat bevorderen In de straf moet tot uit.ng komen, dat in deze moeilijke tijden opruiing een ern stig misdrijf is. Verd. is een opruier van professie. Spr. vordert dan een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Het pleidooi wordt uitgesteld wegens het late uur tot Zaterdag. De verdediger Mr. Stokvis houdt een kort pleidooi, waarin hij do invrijheidsstelllng van verd. verzoekt Het is noodzakelijk, aldus pl.. dat de ver dediging onbelemmerd werkt. Tot spr.'e groote verbazing heeft de Officier een aan tal bijzonderheden naar voren gebracht en om die te weerleggen, hce.'t pl. de volle medewerking van verd. noodig. Daarvoor is het noodzakelijk, dat verd. op vrije voe ten is. Spr. leest dan een lijst met handtcekc- ningen van vooraanstaando Nederlanders voor, welke het verzoek tot invrijheidstel ling steunen. Met klem verzoekt pl. zijn cliënt in vrijheid te stellen. Nadat de Rechtbank een half uur in Raadkamer is geweest, deelt de President mede, dat naar het oordeel van de Recht bank geen termen aanwezig zijn om verd. in vrijheid te stellen. Vrees voor herha ling en de ernst van het strafbare feit ver biedt dit. Te zeven uur wordt do zitting geschorst tot Zaterdag a.s. te half tien. De Raad voor de Scheepvaart kan geen enkele oorzaak aanwijzen Amsterdam, 30 Maart. De Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak go- daan inzake den brand aan boord van het motorschip .,P. C. Hooft", liggende aan de Sumatrakade te Amsterdam. De raad is tot de conclusie gekomen, dat het ingestelde onderzoek niet hoeft geleid tot het vaststellen van de oorzaak van (le zen brand, welke de vernietiging van dit groote passagiersschip tengevolge heeft ge had. Wel zijn bij dit onderzoek verschillen de feiten komen vast te staan, welke tot uitgangspunt kunnen dienen bij de beoor- dccling van de vraag welke mogelijke oor zaken zich hier voordoen, terwijl ook de brand op zichzelf, evenals de andere in den laatsten tijd voorgekomen groote scheeps branden, de oogen heeft geopend voor al lerlei toestanden aan boord van de groote passagiersschepen, welke vroeger uil het oogpunt van brandgevaar niet die aan dacht hebben getrokken, welke zij alles zins verdienen. De verschillende mogelijke oorzaken na gaande komt o.a. in aanmerking de elee trische installatie, deze uitdrukking in zoo tuim mogelijken zin genomen. De raad is op dit punt uitvoerig ingegaan omdat do mogelijkheid, dat daarin do oer zaak van deze ramp moet worden gezocht, veel groover is dan eonige andere der denk bare oorzaken. In de uitspraak wordt nauwkeurig opgesomd hetgeen bij het on derzoek omtrent de electrische installatie1 van het schip is gebleken. Veilig mag wor den aangenomen, zegt de raad, dat toen de installatie gereed was, deze geheel vol deed aan do eischcn, zooals die thans aan dergelijke installaties worden gesteld De raad geeft tenslotte- eenige maatregelen van technlschen aard in overweging ten opzichte van de electrische Installatie. Zij heeft geen aanleiding om aan te nemen, dat deze installatie aan boord van de P. C. Hooft niet deugdelijk zou zijn aangelegd. AMSTERDAM—BOVENRIJN. De Amsterdamsche Raad heeft Donder dagavond aangenomen een voordracht om B. en W. te machtigen den Minister van Waterstaat mede te deelen, dat de gemeen te bereid is een bijdrage van 29'/o pet. te verleenon in de Kosten van aanleg van de scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. CONTINGENTEERING VAN SCHOENEN. Den Haag, 30 Maart. Naar wij verne men zal de Staatscourant van morgen een K.B. bevatten, waarbij de contingenteering van schoenen, welke morgen afloopt, ver nieuwd wordt. De nieuwe contingenteering geldt voor een half jaar en eindigt dus 1 October a.s. Zoowel het percentage als de basis-jaren blijven ongewijzigd. EEN RECORD AAN TEMPERATUURS- SCHOMMELING. Op 29 Maart was te De Bilt de minimum temperatuur 2.4 gr. C. beneden het vries punt. De maximum temperatuur 18.7 gr. C. De temperatuurschommeling bedroeg der halve 21.1 graden, hetgeen voor Maart een record is, sedert de waarnemingen te De Bilt zijn begonnen. Tot nu toe was de grootste dagelijksche schommeling 19 6 graden waargenomen op 14 en 25 Maart 1918. ONZE SCHEEPSBOUW. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart-Mij., gevestigd te Den Haag, heeft den bouw van een dubbele schroefmotor vracht-passagiersschip opgedragen aan de Nederlandsche Scheepsbouwmij te Amster dam. Dit schip zal een zusterschip worden van het in Oct. j.l. bij dezelfde Maatschappij bestelde schip en, evenals dat schip, wor den uitgerust met twee zes-eylindor moto ren, te bouwen door de machinefabriek gebr. Stork te Hengelo van het type A. E. G Hesselman BOERDERIJBRAND. Hasselt, 30 Maart. De groote boerderij van den landbouwer v. Pijksren, gelegen in de Velde tusschen Hasselt en Zwart sluis, Is gisteravond totaal uitgebrand. Een paard kwam in de vlammen om. Ook de hooiberg verbrandde. De boerderij was laag verzekerd. DE FILM „HET TEEKEN DES KRU1SES". Een verbod te Helmond. Helmond, 30 Maart. Naar wij verne men heeft de burgemeester van Helmond de vertooning van de film „Het teeken des kruises", welke vanaf morgen in het thea ter Central aldaar zal draaien, verboden. VARKENSMARKT 11B TEL 101Ü VOOR DE MODERNE Een groot verlies voor de Nederl. Zeilsport In het Diaconessenhuis te Leiden is op 18-jarigen leeftijd overleden Bart Wilton, een, zoowel in als buiten ons land, ver maard zeiler. Den vorigen zomer nog is de naam van den jongen Wilton in de Engelsche en Ne derlandsche zeibsport met bijzondere eer geroemd. Zijn zeilen had reeds lang op de Kaag en elders de aandacht getrokken, zoo dat de Zeilvereeniging Loosdrechtsche Plae- ecn hem verzocht te willen uitkomen op den belangrijken zeilwedstrijd in Engeland. Wilton ging er heen met zijn Sharpy jol en had zooveel succes, dat dit eigenlijk de En- gelschen een beetje stak. Toen de president dan ook de prijzen uitdeelde en het zeilen van Wilton wel bijzonder prijzen moest, maakte hij de opmerking, dat vermoedelijk het scheepje ook een groot aandeel had go- had in de overwinning Dat liet de prijswinnaar echter niet op zich zitten en hij verzocht een nieuwen wed strijd te willen organiseeren, waarbij de scheepjes onder de deelnemers zouden wor den verloot, met dien verstande, dat hij (Wilton) niet zijn eigen boot zou krijgen. Men ging op het royale aanbod in en den volgenden dag haalde Wilton weer den eer sten prijs met het schip van een ander, ter wijl zijn eigen bootzevende aan kwam! De Kon. Zeilvereeniging heeft daarop den kranigen zeiler tot eerelid benoemd en zij noodigde hem uit, in het a.s. seizoen haar kleuren mede te wille verdeiigen Wilton bedankte echter voor die eervolle uitnoo- diging, omdat hij naar nij opmerkte nu eenmaal het eerst met Loosd''CCht te water was gegaan en deze vereeniging wilde blijven dienen. Behalve van Loos- drecht was Wilton ook lid van de Kaag en de Maas. Hieruit blijkt, dunkt ons. dat niet alloen een zeiler, maar ook een karakter in den jongen Bart Wilton verloren is gegaan. Sinds 3 Januari was do oatiënt al in het Diaconessenhuis, waar hij verschillende opératies moest ondergaan. Ten 9lotte heeft een maagbloeding nog onverwacht het voor de ouders en familie zoo héél smartelijk "indp gebracht Voetbal. ZWALUWEN—CORINTHIANS. Den Haag, 30 Maart. Naar wij verno men hebben de „Zwaluwen" voor den wed strijd tegen de Engelsche Corinthians op Donderdag 6 April a.9. des avonds te 8 uur op het V.U.C.-terrein (lichtwedstrijd) de volgende ploeg gekozen. Doel: De Korver (D.F.C.). Achter: Haak (Stormvogels); Pettlnga (Hermes D.V.S.). Midden-linie: Van Maren (A.D.O.), Prins (Stormvogels); Breitner (A.D.O.). Voorhoede: Volkers (Ajax); Looyschilder (S.C.H.); Lagendaal (Xerxes); Duynhouwer (Feyenoord); Mulders (Ajax). Reserves: Wasserval (Xerxes); v. d. Ho ven (Longa); Graafland (H.B.S.); Vrauw- deunt (Feijenoord). Dit is de eerste wedstrijd, die de Engel sche Corinthians op een Paaschtournooi op het vasteland spelen. Zij komen onder lei ding van den heer G. N. Forster met 21 spelers naar Den Haag, w.o. Bradshaw, Chadder, Hegan, Howard Baker en Web ster. Voorts spelen de Engelsche Corin thians te Hamburg op 8 April, te Kiel op 9 April en te Kopenhagen op 13, 14 en 16 April. Oeho« Snip HÏTÜ 23—3 30—3 Amsterdam Parijs Marseilio •23—3 30—3 Rome 24—3 Athene 25—3 Mersamatruh Cairo 30—3 26—3 RutbawcMs Bagdad 29—3 27—3 Boeshir Diask Karachi 28—S 28—3 Jodpoer Allahabad 27—3 29—3 Calcutta 26—3 30—3 Rangoon Bangkok Koh-Lak Medan 25—S 243 Batavia ■24—3 Bandoeng Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 6 April. Zaterdag 1 Aprfl. Hilversum: 8.00 V.A.R.A. Gramofoonplaten. 9.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en Gramofoonplaten. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voor Arbeiders in do Con tinubedrijven: Janny van Oogen (voor dracht), De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, Marion en Hamilton (zang met pianobeg. van H. P. v. d. Velde), V.A.R.A.-tooneel o.l.v W. v. Cappellen. 12.00200 VARA.-kleinorkest o.l.v. P. Du* chant en gramofoonpl. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.50 H. Kunst: Moderne toe9tellenbouw. 3.10 Concert door het B-trio (viool, cello, piano). 4.00 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot. 4.30 K. de Boer: De sancering in het bak kersbedrijf. 4.50 Optreden van P. Collin en H. Stuurop 5.05 Orgelspel Joh. Jong. 5.15 Vervolg H. Stuurop en P. Collin. Or gelspel Joh. Jong. 5.40 A. M. de Jong: Letterkundig over zicht. 6.00 De Flierefluiters o.l.v. H. do Groot 6.30 Volksliederen door „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. N. Bloemendaai (spreker). 7.00 V.P.R.O. 8.00 V.A.R.A. Demonstratie v. h. Vertaai- apparaat „Germano-Olando Translaotero- phone" door ir. G. Cavalozzi. 8.10 Operette „Ball im Savoy" in 3 bedrij ven van Paul Abraham (Het Fritz Hirsch Gezelschap) Uitzending v. h. voorspel, lste en 2de bedrijf uit den Stadsschouwburg to Groningen. 9.10 De drie leugenachtigste verhalen. 9.25 Vervolg operette. 10.40 Vaz Dias. 10.50 V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. do Groot 11.15 V.A.R.A.-Varia. 11.20—12.00 V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. do Groot. Huizen* 8.00—9.15 en 10.00 K.k.o. Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Voor de Jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 H.I.R.O. 5.00 Orkestconcert. 5.00 Sportpraatje. 5.15 Vervolg concert 6.20 Lezing. 6.40 Vervolg concert 7.10 Lezing. 7.45 Causerie 8.00 Schlagermuziek. 8.45 Vaz Dias. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Vervolg Schlagermuziek. 9.45 Declamatie. 10.00 Vervolg schlagermuziek 11.30-12.00 Gramofoonpl. Komt dan eens bij ons zien, wij bieden U keuze uit ruim 250 karpetten. Daarbij zijn onze prijzen zoo laag, dat U zeer zeker zult slagen. HET S.S. „JOHAN DE WITTn De directie der Stooi«vaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat zij heeft be sloten het s.e. Johan de Witt definitief aan te wijzen als vervanger van het m.s. P. C Hooft. De snelheid zal worden opgevoerd tot 151/» mijl behouden vaart, waarvoor een verbouwing van het voorschip noodig zal zijn en enkele voortstuwingsmiddelen zullen worden aangebracht. Het schip zal hiervoor na binnenkomst te Amsterdam op 21 Juli a.s. gedurende een rondreis uit de vaart worden genomen. Tegelijkertijd zullen dan eenige verbeteringen in de passagiersinrich- ting worden aangebracht. Welk schip de mailschipafvaart van 2 Augustus zal waar nemen is nog niet vastgesteld. Moeder't Is meer dan org, Marietje, om zoo'n rommel te maken nil we het lef druk hebben." Marietje„Maar moesje, denkt u dat er alleen maar in uw huis groote schoonmaak gehouden moet worden T* (Happy Magt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6