AMERSFOORTSCH DAGBLAD FORTMANK HEHENKAMP COIFFURE Vrijdag 21 April 1933 31e Jaargang No. 250 DERDE BLAD ERNSTIG MOTOR- ONGELUK Drie zwaar gewonden Nieuwe prijzen in VASTE TAPIJTEN SALON W E STERMEIER JAARVERSLAG VAN DE U.M.O. Thans 126,87 K.M. rijwielpad BARNEVELD HERDENKT DEN ZWIJGER RAAD VAN HOOGLAND De Bilt. Gistermiddag to kwart voor drie had op den Biltschen Straatweg on der de gemeente Maartensdijk, tusscken de' firma Buitenweg en het Kalfje, een zeer ernstig motorongeval plaats. Op dat uur reed een motorrijder met zij span, waarin een dame gezeten was, in de richting Utrecht en passeerde daarbij de tram aan de linkerzijde. Op hetzelfde oogenblik kwam een motorrijder uit de te genovergestelde richting, waarhij de tweo motoren in volle vaart tegen elkander op hotsten. Zoowel de motor als de motor met zijspan werden geheel vernield, terwijl de dame zoodanig in de zijspan bekneld zat, dat men haar moest uitzagen. Een barer beenen beneden de knia was verbrijzeld, terwijl do bestuurder van den motor met zijspan behalve een beenfractuur Inwendi ge kneuzingen opliep. Ook de bestuurder yan het uit Utrecht komende motorrijwiel bekwam een beenfractuur en ernstige hoofdwonden. Nadat dr. Lette uit de Bilt en ör. Bos uit BiUhoven de eerste hulp hadden verleend, werden de gewonden met twee zieken auto's en een particuliere auto overge bracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. Dat do uit Utrecht komende motorrijder öp dAt gedeelte van den rijweg reed, an niet op den nieuw aangelegdcn weg, vindt zijn oorzaak hierin, dat deze laatste tij delijk voor het verkeer was afgesloten. De motor met zijspan is afkomstig uit Zuid-Holland, de andere uit Utrecht. Nog zij vermeld, dat onmiddellijk na de botsing een andere motorrijder, komende uit de Bilt, tegen de beide andere motor ijwielen aanbotste, tengevolge waarvan bet voertuig beschadigd werd en de be rijder woeden aan het hoofd bekwam. In aansluiting op het bovenstaande kun nen wij nader nog het volgende meededen: De motorrijder die uit do richting Utrecht kwam, is een monteur van de garage van Rijnstra aan de Biltstraat en heet Elzen doorn. Hij was den motor, die dient voor proefritten, aan het afstellen voor groote snelheden. De namen van den heer en dame van het zijspan waren gisteravond nog niet bekend bij de politie. Volgens een ooggetuige-motorrijder reed het zijspan aan den verkeerden kant, want ter plaatse van het ongeval passeerde wel een tram in de richting De Bilt, maar niet m de richting Utrecht (waarheen ook het zijspan ging). Volgens deze zelfde getuige was de snelheid ook niet gering (6070 K.M.) Op de plaats van het ongeval was behalve 'de politie ook aanwezig de burgemeester ran Maartensdijk, de beer C. v. d. Voort an Zijp. Later in den avond vernamen wij, dat de gewonde heer en dame zijn de heer en me vrouw la Fleur uit den Haag. Mevrouw la ''leur heeft de beide beenen gebroken, en heeft bovendien een ernstige wond aan een der beenen. Haar echtgenoot brak één been, en kreeg een verwonding aan een der han den, terwijl de monteur eveneens een go- broken been heeft. De toestand van mevrouw la Fleur wordt zeer ernstig geacht. V JASPÉ MOQUETTE 70 c.M. breed 2.20 p. Meter. EFFEN MOQUETTE 70 c.M. breed 4.25 p. Meter. VILTTAPIJT 135 c.M. breed 4.60 p. Meter. AXMIN STERTAPIJT 71 c.M. breed 5.40 p. Meter. EFFEN TWISTED 90 c.M. breed 70 ct. per Meter. WISTUUT S3 IEL SS Het ernstig motorongeluk op den straatweg UtrechtDe Bilt. De vernielde motoren. VARKENSMARKT 11B TEL. 1019 VOOR DE MODERNE Zoowel hef aantal leden als de fotale contributie liepen sterk achteruit Do rijwielpadvereeniging „Utrecht met Omstreken" zendt ons haar vijftiende jaar verslag over het jaar 1932, waaraan door ons het volgende is ontleend: In 1932 is een pad langs den Slaperdijk aangelegd ter lengte van 950 M. tusschcn de paddestoelen 101 en 579. De aanlegkoslen daarvan bedroegen slechts 0.21 per M. lengte. Het pad langs den Ouden Odijkenveg moest verlegd worden naar den Ouden Postweg. Een gedeelte van het pad van de Gero- fabriek naar Soesterberg, alsmede van het pad van Soesterberg naar de Pvramlde is hersteld met slakkenzand, welke herstel ling uitstekond voldoet. Door de gemeente Amersfoort is een pad aangelegd langs den Buurtweg van hotel Waterloo aan den grintweg Amersfoort Doorn naar Bavoort, dat, na goedkeuring, door ons in onderhoud genomen is. Voorts heeft do gemeente Amersfoort een pad aangelegd langs den Liendertschcn weg, dat, na verbetering, door ons in on derhoud zal worden genomen. Als do nieuwo weg BaarnXij kerk tot stand zal zijn gekomen, zal getracht worden een pad aan te leggen van het pad langs den Liendertschcn weg naar dien weg. De gemeente Driebcrgcn-Rijscnburg heeft voorts 3 rijwielpaden aangelegd, die door ons in onderhoud zullen worden genomen. Door de gemeente Leersum zijn in bet buurtschap Ovérberg eenige wegen verhard en de daar langs gelegen paden ecnigszins verlegd. Dit is geschied bij het pad van halte do Haar langs het lick naar de Heul en het pad langs de Heuvelsche steeg. Daar do verbinding van het rijwielpad ten N. van het fort op de Biltstraat met den Ezelsdijk nog niet tot stand kwam en het pad sedert de doortrekking van den straat weg door het fort op de Biltstraat en het daarlangs aangelegde tegel-rijwielpad niet meer gebruikt wordt, is het huiten gebruik gesteld. Onderhoud der paden. Door liet regelmatig goede onderhoud, onder leiding van onzen opzichter, verkee- ren. alle paden in goeden staat. De totaio onderhoudskosten hebben ln 1932 bedragen, na aftrek van ontvangen ziekengelden 6699.05, dus per K.M. 52.S0. In 1931 bedroegen deze getallen 5549.85 en '44,71. Do kosten zijn hooger geweest doordat vele paden afdoende hersteld moesten wor den. Vooral do oudere paden, die met steen slag waren verhard, vcreischten dringend verbetering. De nieuwe wijze van verharding met sin tels als onderlaag bleek het best te vol doen. De totale lengte van onze paden bedraagt 126.87 K M. In ons gebied zijn thans geplaatst 125 paddestoelen, terwijl nog eenige door den A.N.W.B. zijn toegezegd. LedentaL Het aantal leden bedroeg op 31 Decem ber 1932: 2838, tegen op 31 December 1931' Over 1932 werd aan contributie ontvan gen 4446.50 tegen 4790.50 over 1931. Gemiddeld werd dus in 1932 per lid ent- vangen 1.56. De algëmocne malaise doet zich ook ern stig voelen in het aantal leden cn de to tale contributie Sedert 192S gingen deze met 16% achter uit. Het is dus dringend noodig, dat alle rfj- wielpadgebruikcrs lid worden van do U.M.O. Opvoering van tafereelen uit 's Prinsen leven Banicveld, 20 April. Gisteravond is in het Concertgebouw alhier door de afdee- Iing Barneveld van den B.V.L, in samen werking met de Zuidelijke afdcëJingeh van het Veluwsch Verband, een buitengewoon goed geslaagden herdenkingsavond gehou den van den 40Oen geboortedag van den Vader des Vaderland. Onder de honderden aanwezigen merkten we o.m. op rar. dr. L. X'. Decker, minister van defensie; L. F. Duymaer van Twist, luit.-generaal tit. bid., en echtgeiioote; vele opper- cn hoofd-officicren, A. W. J. J. ba ron van Nagell, oud burgemeester alhier en cere-voorzitter der. gew. iandstormcoinmis- sio „de Vel uwe"; II. G. Winkelman, genö- raal-majoar en dr. A. Hoeneveld, voorzit ter der gew. L. S.-commissie „de Veluwe*. Nadat de commandant der compagnie Barneveld, reserve le luitenant D. G. San ders, allen het welkom had toegeroepen, sprak de lieer van Nagell, eere-voorzitter der gew. L.S.C. „de Vein wc", de openings- redo uit, op wiens voorstel werd besloten, namens de gew. L.S.C. „de Veluwe", een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin, en een telegram van gelukwensch aan Prins Hen drik, bij gelegenheid van diens verjaardag. Vervolgens werden op het met groen en oranjedoek versierde tooneel tafereelen uit het leven van Prins Willem van Oranje en diens nazaten opgevoerd. Als eerste tafereel werd ons vertoond het afscheid van Oranje en Egmond, wat een afscheid voor de eeuwigheid werd. Vervolgens werden we in gedachten ge leid naar den Dillenburg, waar wo in de slotzaal Willem van Oranje met zijn drie broers Lodewijk, Hendrik en Adolf bijeen zien. Aandoenlijk was hun afscheid van hun moeder Gravin Juliana van Stolberg, de Macabeeönmoeder, en van hun zusters. Een volgend tafereel bracht ons Leiden's ontzet, wat ons zeer realistisch voor oogen werd gespiegeld. Vervolgens werd ons een tafereel uit de gouden eeuw gegeven, waarbij de Ruyter, Vondel, Cats, Jan Steen, Rembrandt -en anderen ten tooneele werden gevoerd. Prachtig waren de levende schilderijen der drie Oranjes, benevens van Amalia van Solms, weJke ons te zien werden gegeven. Na de pauzo verscheen de Stadhouder Willem III ten tooneele, waarna we vervol gens overgingen op 1813, toen het weer Oranje boven werd. Ook 1914 werd niet vergeten, terwijl ook nog een tusschen- scène werd ingevoegd, waarbij een oude schaapherder zingt van dc hélde, die hij zoo lief heeft, doch die helaas bijna ver dwenen is. Hierbij werd warme hulde ge bracht aan den voorzitter der Ned. Heide maatschappij, den heer A. W. J. J. baron van Nagell, evenals aan den voorzitter van den Zuiderzeeraad, dr. H. Colijn. Ten slotte werd nog hulde gebracht aan de Koninklijke Familie en aan Nederland, waar tijdens de oorlogsjaren zooveel Bel gische vluchtelingen een veilig toevluchts oord vonden, en waar zoovele Duitsche en Oostenrijksche kinderen werden gespijzigd. j Nadat (Ie verzamelde landstórmers op nieuw hun trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje hadden betuigd, werd do herdenkingsavond geëindigd door bet zingen van het Wilhelmus, waarmede de honderden aanwezigen staande instemden, Aan liet slot bood luitenant Sanders bloe men aan aan mevrouw Enklaar, uit Ede, die een der hoofdrollen had vervuld, en een bloemenmand aan de Clir. Ruitersver- ceniging „Dindva", van de Rudolpli-stich- ting, wqlke leden ook zooveel bobben bijge dragen tot het welslagen van den avond. Daarna hing, onder applaus der aanwe zigen, dr. Ilocneveld den luitenant San ders, dien hij den motor en den organisa tor van dezen avond noemde, ccn krans om de schouders. Nog zij gemeld, dat er prachtig spel te zien werd gegeven en dat de kostuums en dc décors in één woord schitterend waren. BEGRAFENIS Ds. VAN BOVEN Buitengewoon groote belangstelling aan de groeve Barneveld, 20 April. Onder buitenge woon groote belangstelling heeft heden middag, onder het plechtstatig gebeier der torenklokken, op het nieuwe kerkhof alhier de begrafenis plaats gehad van het stofte lijk overschot van ds. van Boven, in leven predikant bij dc X'cd. Ilcrv. kerk te Hoeve laken en aldaar Zondag op 79-jarigcn leef tijd overleden. Behalve dc kerkeraad van laatstgenoem de gemeente en talrijke vrienden van den overledene uit Hoevelaken, hadden ook velen uit Ede cn van hier, in welke ge meenten de overledene voorheen het evan gelie heeft bediend, zich haar den dooden akker begeven, ten einde den geliefden her der cn leoraar de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist in do groeve was neerge laten, trad ds. Batelaan, predikant hij de Ned. Hci'v. kerk alhier, het eerst naar voren. X'amens den kerkeraad was hem verzocht hier een woord te spreken, en den overledene nog dank te zeggen voor den arbeid, voorheen gedurende tien jaar in deze gemeente verricht. Nog pas heeft spre ker een gedicht gelezen door wijlen ds. van Boven geschreven, en waarin hij zijn hoop od God heeft uitgesproken, welk ge dicht spreker thans voorlas, en wat spe ciaal als een stem van den overledene tot zijn geliefde kinderen kan worden be schouwd. Spreker eindigde met woorden van troost te spreken tot de bedroefde fa milie, die zulk een lieven vader heeft ver loren, van wien echter kan worden gezegd, dat hij is heengegaan naar die plaats, waar geen verdriet meer zal zijn. Daarop werd het woord gevoerd door ds. Klomp uit Ede, namens den kerkeraad dier gemeen tp. In Ede toch, waartoe hij zich bijzonder voelde aangetrokken, cn welke gemeente hij in twee periodes niet min der clan 20 jaar met al de kracht, die in hem was heeft gediend, wa3 ds. van Boven zeer geliefd. Ook van de gemeente Ede mag worden getuigd, dat hij niet zonder vrucht heeft gearbeid. En niet alleen was het pre dikambt zijn lust en zijn leven, maar ook als huis- en ziekenbezoeker betrachtte hij voorbeeldige trouw. Ook Ede zal den ijvc- rigen cn vriendelijken herder en leeraar, wien spreker allen ten voorbeeld steldé, niet vergeten. Dc volgende spreker was de heer. van Aalst Jr., president-kerkvoogd te Hoevela ken, die den overledene, mede namens zijn vader, hartelijk dank zeide voor wat hij als predikant voor die kerkelijke gemeen te heeft gedaan. Toen ds. van Boven,.6 jaar geleden, hot. beroep naar Hoevelaken aan genomen had, was spreker wol ecnigszins bevreesd geweest, dat een 73-jarig voor ganger niet meer in staat zou zijn de be langen der gemeente naar behooren te be hartigen, doch gelukkig is die vrees aan stonds ijdel gebleken. Met voorbeeldigen ijver en ongekende trouw heeft hij voor de kerkelijke en geestelijke belangen zorg ge dragen, waarvoor Hoevelaken hem niet dankbaar genoeg kan zijn. Ten slotte sprak dr. de Lindt van Wijn gaarden, predikant bij de Ned. Herv. kerk le De Bilt, die den overledene herdacht als oud-lcermeestor. In December 1881, toen ds. van Boven herder en leeraar te Klaas waal was, heeft spreker den thans over ledene gevraagd of hij hem les in de La- tijnsche taal wilde geven, daar spreker zich voor predikant vvenschte te bekwa men. Daartoe was de vriendelijke en hulp vaardige prediker aanstonds bereid en se dert heeft spreker in zijn brieven aan ds. van Boven zich steeds zijn oud-leerling ge noemd, terwijl de nu overledene in zijn epistels aan spreker zich immer je oud leermeester onderteekende. Toen spreker het overlijdensbericht ontvangen had, heeft hij gezegd: „Ds. van Boven is eigenlijk niet dood, want hij leeft tot in eeuwigheid", wat spreker een rijke troost voor de achter blijvende kinderen noemde. De heer Th. C. van Boven dankte, ook namens de andere familieleden voor dc waardeerendo woorden, aan het graf van hun geliefden vader gesproken. Het heeft der familie zoo weldadig aangedaan hier cok uit den mond der sprekers de goedheid huns vaders te hooren roemen. Ook strek te het den familieleden tot troost, dat zoo- velen uit huns vaders vroegere gemeenten Ede en Barneveld zijn opgekomen, om den geliefden doode de laatste eer te bewijzen. Daarop bracht spreker warmen dank aan de gemeente Hoevelaken, en speciaal aan den kerkeraad alhier, die voor den ouden predikant een waar vader is geweest Zelfs zijn kinderen konden voor hun beminden vader niet zijn, want de kerkeraad voor hem is geweest. Ten slotte dankte spreker nog de huishoudster, die den levensavond van zijn vader zoo zeer heeft opgevroolijkt. Nadat nu nog op verzoek van ds. War- Waardeering voor hetgeen ten bate van de wegenverbetering is en wordt gedaan Voorloopig nog geen uitbreiding van het electrisch net Hoogland, 20 April. Heden kwam dc Raad dezer gemeente in vergadering bij een onder voorzitterschap van den burge meester, den heer L. O. U. I. S. Grlppeling. Na lezing van dc notulen, welke werden goedgekeurd, werd medegedeeld, dat Ged. Staten de bcgrooting voor 1933 hebben goedgekeurd. Blijkens het proces-verbaal van dc kasopname bij den gemeente-ont vanger was er op 28 Maart ƒ22,230.89 in kas. Van G. v. d. Berg was een request bin nengekomen met het verzoek om een sub sidie van SO voor den Hocfschen weg. Be- 6loton werd het gevraagde bedrag te ge ven. Het R.-K. Armbestuur van den H. Marlinus had ver.ocht om een bijdrage in de verplecgkosten van een der ingezetenen lot een bedrag van ƒ300. Ook dit verzoek werd ingewilligd. Voorts was nog een re quest binnengekomen inzake waterafvoer le Hooglanderveen, welke thans voor de be woners last oplevert als gevolg van het feit, dat de afvoer te klein is. Dc heer Van Klooster was van oordeel, dat deze verbete ring op den weg ligt van het waterschap. De voorzitter adviseerde dan ook om dit verzoek ter kennis van het waterschap te brengen en dan te zien hoe men daartegen over 6taat. Dc heer Sm ink achtte het verzoek om een nieuwe afvoer alleszins gemotiveerd; ook de heer Spelt achtte hier een spoedige afwerking gewenscht, reden waarom hij het wenschelijk achtte, dat B. en W. zich hier over tot het watèrschap wenden. Iïet request werd ter verdere afdoening in han den van B. en W. gesteld. De hondenbelasting over 1932 heeft 60S opgebracht. Naar aanleiding van een aanvraag om een tweede subsidie voor het rijwielpad langs den Veenwcg steldon B. en W. voor om de gevraagde 75 alönog te verlecnem Vervolgens werden de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stembureaus voor de a.s. verkiezingen benoemd. Aan het verzoek van de Vereen, tot stich- ling en instandhouding van Chr. Scholen te Hoogland om ingevolge artikel 72 der L. O.- wet 1920 voor de resp. scholen aan den Ham en te Hooglanderveen gelden beschik baar te stellen voor schoolmeubelen en leermiddelen werd voldaan. Eveneens werd voldaan aan de aanvraag van de bizondere scholen alhier om een vergoeding krachtens artikel 101 der L. O.- wct. Op voorstel van B. en W. word voorts aan dén rijksveldwachter over het jaar 1932 een gratificatie verleend van ƒ25. Inzake grondaankoop van A. Wernsen voor verlegging van een gedeelte van den Veenwcg, alsmede inzake het onder pro fiel brengen van den Calveenscheweg werd geadviseerd tot dezen aankoop over te gaai*, daar hierdoor een belangrijke ver- keersVerbetering bewerkstelligd wordt. De heer Weroson is bereid een strook grond van 90 X 9 meter af te staan voor ƒ260; voor bet onder profiel brengen van een deel van den Calveenscheweg werd gead viseerd een bedrag van 770 te voteerem Voor het uitvoeren van een en ander moe ten evenwel nog eenige extra onkosten worden gemaakt. B. en W. werden tenslot- ten gemachtigd te handelen overeenkom stig het door hen uitgebrachte advies; de Raad 6prak hierbij zijn tevredenheid uit over het feit, dat nu inderdaad met een be langrijke wegverbetering een aanvang zal worden gemaakt. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Hengel aan B. en W. dank voor de wijze waarop zij in den afgeloopen winter de wegen door de werkloozen hebben laten verbeteren. Deze spreker drong evenwel er op aan, om ook de slooten te gaan verbe teren. De heer Spelt verzocht of het niet moge lijk was om in dezen slechten tijd de hou ders van uitsluitend waakhonden geheel vrij te stellen van belasting. Dit zal het grootste deel van de opbrengst der honden belasting botreffen. De voorzitter wil eeret eens afwachten wie er nu in zoodanige 6lechte financieele positie verkeert, dat er aanleiding is om tot een dergelijken maat- regel over te gaan. Overeenkomstig een verzoek van den heer De Bruin zal worden uitgezien naar een stortplaats voor afval Vervolgens werd besloten de voorjaars6chouw te houden op Woensdag 24 Mei a.6. Van de P. U. E. M. was bericht ingekomen, dat alleen tot elec- trificatie van de buurtschap Veenweg kan worden overgegaan, indien er minstens 45 perceelcn worden aangesloten; van electri- ficatie van den Calveenscheweg kan alleen iets komen indien een garantieregeling wordt aanvaard, daar in deze omgeving te weinig aansluitingen gemaakt kunnen wor den. Besloten werd deze zaak voorloopig te laten rusten. molts uit Scherpenzeel, die consulent van Hoevelaken is, Psalm 89 7 gemeenschap pelijk was gezongen, eindigde spreker met dankgebed, waarmede deze droeve plech* tigheid was besloten. Nog zij gemeld, dat vooraf te Hoevela ken in de kerk een door ds. Warmolts ge leide lijkdienst Is gehouden, die ook door vele belangstellenden werd bijgewc*>n&

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9