Nic. Bovée SIERKUNST VERKIEZINGSUITSLAG DE A.S. WERELDCON FERENTIE HERRIOT'S ONTVANGST IN AMERIKA Harley Davidson Francis Barnest en B.M'W. Motoren JAPANSCHE BOMBARDE MENTEN PROCES BEGONNEN TEGEN MATSJEK DE TOESTAND IN HET DUITSCHE RIJK Goebbels over de pers MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN DANZIG EN POLEN EMMA-BLOEM COLLECTE INTERN. SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE Organisatiecommissie bijeengeroepen Genève, 2-4 April. (V.D.) De kleine or ganisatiecommissie van den Volkcnbonds- raad voor de Economische wereldconferen tie is, volgens een officieele mededeeling van het Volkcnbondssecretariaat thans of ficieel door den voorziter, den Engcl6chen minister van Buitonlandsche Zaken, Sir John Simon, per 29 April to Londen bijeen geroepen. De commissie, welke bij besluit van den Volkenbondsraad van 26 Januari 1933 i6 samengesteld, bestaat uit vertegenwoordi gers van Engeland, Duitschland, Italië, België, Japan, Frankrijk, Noorwegen en de Vereenigde Staten. De commissie heeft van den Raad de be voegdheid gekregen, den datum vast te stellen voor de Economische wereldconfe rentie en deze conferentie officieel bijeen te roepen. Optimisme van den Fran-- schen gedelegeerde New York, 24 April (H.N) De Isle de France is Zondagmorgen 5.16 uur voor het quarantainestation voor anker gegaan. Her- riot ontving terstond de journalisten en verklaarde, dat hij op uitnoodiging van pre sident Roosevelt naar de Ver. St. is geko men. Sedert zijn vertrek uit Frankrijk zijn de vraagstukken, die opgelost moeten wor den, gewijzigd, zoodat ook de onderhande lingen een wijziging zullen moeten onder gaan. De technische en moreele beginselen zijn echter dezelfde gebleven Een resultaat is slechts dan te verwachten, zoo de vaste wil bestaat de moeilijkheden te overwin nen. De voornaamste vraagstukken, die be handeld moeten worden, zijn de organisa tie van den vrede, de ontwapening, de ont wikkeling van den handel en de strijd te gen de werkeloosheid. Het doel, waarnaar alle staatslieden streven, is hetzelfde. On getwijfeld zijn er groote moeilijkheden te overwinnen, doch Herriot wees er op', dat hij niet gekomen zou zijn, indien er geen moeilijkheden hadden bestaan. Hij is ech ter optimist en vertrouwt, dat de moeilijk heden overwonnen kunnen worden. Her riot werd bij zijn aankomst begroet door den Franschen gezant, een vertegenwoordi ger van het departement van buitenland- 6che zaken te Washington en door den oud-gezant, der Ver. St. te Berlijn, Gerard, als vertegenwoordiger van de stad New York. Terstond, nadat hij aan wal was ge gaan, richtte Herriot per radio een woord van begroeting tot het Amerikaansche volk. Hij werd hierbij ingeleid door Gerard, die uiting gaf aan de vreugde van de stad New York en van de Ver. St. den vroegeren mi nister-president van Frankrijk in hun mid den te zien, die naar de Ver. St. is geko men om deel te nemen aan de besprekin gen tot verbetering van den economischen wereldtoestand en van de wereld in het al gemeen. Herriot begaf zich vervolgons met een motorboot, door de 6tad New York ter beschikking gesteld, naar New Jersey, waar een extra trein gereed stond om hem naar Washington te brengen. BLOEDIGE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Madrid, 24 April (H.N.) By de gemeen teraadsverkiezingen is het in de provincie Bajadoz tot ernstige onlusten gekomen. Het kwam tot een botsing met de gendar mes, die door de menigte met steenen be kogeld werden. In het geheel zijn vier perso- nen gedood. Van de gendarmes zijn er ze ven door steenworpen gewon' VOOR: alleen bij Kamp 41 Tel. 1093 Scherp Amerikaansch protest Peking, 24 April (V.D.) Met eenige spanning verwachtte men gisteren in Ame rikaansche diplomatieke kringen te Peking een bevredigend antwoord op het scherpe protest van do Amerikaansche legatie te gen de voortdurende bombardementen door Japaneche vliegtuigen van eigendommen der Amerikaansche missies in Noord-China. De Japansche zaakgelastigde had het pro test doorgezonden naar het militaire hoofd kwartier van het Japansche Kwantoeng- leger. Weliswaar hadden de Japansche mi litaire autoriteiten reeds eerder toegezegd te zullen afzien van bombardementen in de omgeving van Amerikaansche missies, doch dezer dagen was weer bericht ontvan gen van een missionaris, dat de kerk van de Bright Mission te Taitowying voor de tweede maal was gebombardeerd. Belgrado, 23 A prik (V. D.) De be handeling van het proces tegen den vroe geren leider van de Kroatische boerenpar tij, dr. Matsjck, zal Maandag aanvangen. In de acte van beschuldiging wordt ver meld, dat dr. Matsjek heeft aangestuurd op het uiteenvallen van Joego-Slaviè. De aanklacht tegen dr. Matsjek wordt geba seerd op par. 3 van de wet tot bescher ming van don staat, waarbij tuchthuisstraf kan worden uitgesproken tot vijf jaren. Het proces zal eenige dagen duren. De verdedi ger van dr. Matsjek is dr. Troembitsj, die vroeger minister van buitenlandsclie zaken van Joego-Slavie is geweest. GROOTE VERLIEZEN DER FRANSCHEN IN MAROKKO. Parijs, .'1 April (H.N.) Volgens de Hu- manité hebben de gevechten, die met de opstandelingen in Zuid-Marokko geleverd zijn, den Franschen troepen zware verlie zen berokkend. Dit jaar zouden reeds 2000 soldaten en 60 officieren gevallen zijn. JONGENS VINDEN EEN AANTAL BOMMEN. Noodlottige gevolgen. Sofia, 24 April (H.N.) Een troepje schooljongens vond tijdens een uitstam'e in het gebergte een drietal bommen, die zij onderzochten met het gevolg, dat één daar van ontplofte. Eén der jongens werd ge dood, terwijl twee anderen zoo ernstig ge wond werden, dat aan hun behoud getwij feld wordt. Voort6 werden nog zeven jon gens licht gewond. AARDSCHOKKEN IN ZUID- ENGELAND. Londen, 24 April. (H.N.) In het Zuid- Oosten van Engeland zijn gisteren ver scheidene aardschokken gevoeld. Tevens werd aan den hemel een schitterende me teoor gezien, die met eon geluid van een zware ontploffing in zee stortte- j.|, Loopt de D.N.V.P. naar Hitler over? B r u n s w ij k, 24 April (V.D.) Nadat de voorzitter van het verbond Brunswijk van de Duitsch Nationale Volkspartij, Baumann, zijn functie had neergelegd, heeft vanmid dag gedurende eenige uren een bijeenkomst plaats gehad van het bestuur van dit ver bond. Een groote meerderheid der aanwe zigen besloot over te gaan naar de N.S.D.A.P. De gouwleiding der N.S.D.A.P. voor Zuid- Hannover-Brunswijk deelt mede: „Door het overgaan van de overgroote meerderheid van het bestuur van liet landsverband Brunswijk der D.N.V.P. Is dit verband zoo goed als ontbonden. Na dit overgaan tot dc N.S.D.A.P. der verantwoor delijke leiders, zullen ook de afzonderlijke leden zich aansluiten bij de „groote vrij heidsbeweging van Duitschland". De leider van de jeugd, Kretz, is eveneens overgo gaan tot de N.S.D.A.P. evenals de leider van den Duitsch Nationalen Arbeidersbond; zoomede de Duitsch Nationale gemeente raadsleden der stad Brunswijk. Dr. Goebbels spreekt te Keulen Keulen, 24 April (V.D) Rijksminister Dr. Goebbels heeft vanmiddag laat voor on geveer 700 uitgevers en redacteuren der Rijnlandsch-Westphaalsche pers hot woord gevoerd over de pers. Goebbels zeide o.m dat er geen pers zonder tendenz bestaat, omdat er niets zonder doel, zonder bedoe ling is. Betreffende d« positie tegenovei het Jodendom zeide Goebbels: Wij beschou wen de Joden als onze vijanden. Doch wij hebben ons mild betoond, hetgeen het Jo dendom heelemaal niet heeftverdiend Wanneer het thans meent, dat deze mild heid slechts zwakheid is, dan zal het dit spoedig anders moeten leeren. De boycot heeft, hoewel hij slechts een dag heeft ge duurd, bewezen, dat er geen zwakheid i6. Want het geheele volk heeft er aan mede gedaan en daarmede bewezen, dat het met do regeering door dik en dun gaat. Ons is het duidelijk, dat wij thans nog pas een gedeelte van het Duitscho volk aan onze zijde hebben. Wij moeten het geheele Duit- 6che volk voor ons winnen cn zullen dat cok bereiken, want wij kennen bet volk, den weg tot het volk en zullen de verbin dingen met het volk nooit verliezen. Goebbels deelde nog mede, dat Hitier op 1 Mei het eerste deel van het vierjarenplan zal bekend maken. Dit plan zal het be drijfsleven in al zijn geledingen hervormen Dë regeneratie zal slechts mogelijk zijn door een redding van den Duitschen land bouw. Hand in hand mot haar gaat de redding van de Duitscho burgerlijke en der Duitsche arbeidersklasse. Het bedrijfsleven moet evenwel worden hervormd, want wij hebben niet alleen een nationale, maar ook een socialistische revolutie. Instelling van commissarissen in bedrijven verboden. Berlijn, 24 April (V.D.) De leider van don verbindingsstaf der N.S.D.A.P. Reiner deelt, mede: Ingaande 25 April wordt allen partijinstanties verboden, commissarissen te benoemen voor eenig bedrijf. Mocht de benoeming van een commissaris in een on derneming als strict noodzakelijk worden beschouwd, dan moet overleg worden ge pleegd met den verbindingsstai der N.S.D A.P. te Berlijn. Otto Wagencr zal deze kwesties behandelen. Het verzoek een com missaris to willen benoemen moet worden gemotiveerd, terwijl de bekwaamheden van een tot commissaris te benoemen persoon moeten worden aangetoond. Pas na toe stemming van den verbindingsstaf mag dan de commissaris worden benoemd. Conflict met den rector dei universiteit van Berlijn. Berlijn, 24 April (V.D.) De Deutsche Studentenschaft verspreidt een bericht vol gens hetwelk de rector der universiteit van Berlijn, prof. Kohlrausch de verwijde ring heeft gelast van twaalf bepalingen „te gen den on-Duitschcn geest". Indien deze eisch niet wordt ingewilligd, zal prof. Kohl rausch zijn rectoraat neerleggen en do hoo- geschool niet meer betreden. Daar de twaalf „bepalingen" niet zijn verwijderd, wordt ondersteld, dat prof. Kohlrausch zal aftreden. Danzig, 23 April. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat binnenkort eenige ge schillen tusschen Danzig en Polen door in ternationale commissies van deskundigen zullen worden behandeld. Op 23 April zal te Londen een deskundi gencommissie bijeenkomen, welke dc voor stellen van Danzig met betrekking tot de wijziging van het verdrag van Warschau zal behandelen. Van deze commissie zijn o.m. lid: Carr van 't Britschc departement van buitenlandsche zaken, Caime6 van den oppersten raad der Belgi6ch-Luxemburg- sche economische unie, en Soebotitss, rechtskundig adviseur bij het ministerie van buitenlandsche zaken van Joegosla vië. De bespreking zal betreffen den in- en uitvoer, douane en postale aangelegenhe den, zoomede de wederzijdesche toelating van bedrijven in Danzig en Polen De zitting, welke op 25 April te Londen zal worden gehouden, zal geen betrekking hebben op bizondeheden, doch do op 6telling beoogen van een werkplan. Dc partijen zullen voorloopig niet worden ge hoord. Op 1 Mei zal te Genève een tweede com missie vergaderen. Deze commissie bestaat uit dr. Nederbragt (Nederland), chef der economische en consulaire directie bij het ministerie van buitenlandsche zaken en Hausermann, inspecteur-generaal bij het Zwitsersche douanewezen. Deze commissie zal zich bezighouden met de douanetarieven. Bij de onderhandelin gen zullen ook vertegenwoordigers van Danzig cn Polen worden gehoord. Einde Mei zullen verdere onderhande lingen plaats vinden. Morgen zal het Emma-Bloem-Comlté hare jaarlijksche collecte houden. Zooals bekend, is deze collecte voor de Amorsfoortsche tuberculoselijders van allo gezindten en het behoeft geen betoog, dat in deze moeilijke tijden Uw stenn dubbel noodig is. Waar de opbrongst in diverse plaatsen een stijging vertoonde, vertrouwen we, dat ook de hulpvaardige Amersfoorters ons als steeds krachtig zullen steunen. Met een tijdig gereed leggen van Uwe gave, zult U het werk onzer collectanten vergemakkelijken. Het Emma-bloem Comité. Morgenavond te ongeveer 7 uur zal aan ons bureau een aanvang worden gemaakt met het publicee ren van den uitslag van de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Deze uitslag zal tevens worden bekend gemaakt bij het Sigaren magazijn ,,'t Moortje", Soesterweg 163, hoek Paulus Borstraat. De heeren Daalder en Groene* weg spreken op den Paasch* cursus In de week na Paschcn is aan dc Intern. School voor Wijsbegeerte een paedagogische cursus gehouden, welke onder leiding stond van de heeren D. L. Daalder, redacteur van Het Kind cn L. Groeneweg, hoofd der Eer ste Amsterdainschc Openbare School voor Persoonlijkheidsonderwijs. Dc lieer Daalder had als onderwerp: Kin derpsychologie on Persoonlijkheid; de in vloed van het huisgezin cn de invloed van het sociaal milieu, terwijl door den heer Groeneweg meer speciaal gesproken werd over: Dc invloed van het schoolmilieu. De eerste spreker begon met een duide lijke uiteenzetting te geven over enkele be grippen welke ter sprake zullen komen, meer in liet bizonder omtrent het genotype en 't phaenotypc, onderscheidingen uit cle erfelijkheidsleer, welke ook hier op z'n plaats zijn cn komt tot vier vragen: 1. hoe is 't genotype? 2. Waartoe kan dit type uitgroeien? Welke voorwaarden zijn te ver vullen om die uitgroei tc behandelen? 4. Waartoe moet dit type uitgroeien? Vervolgens worden drie wegen aangege ven om een ideaalbeeld te bereiken: n.l. de vrije opvoeding, dc schabloncnpaedagogic en de persoonlijkhoidspaedagogio. Bij de keuze van een dezer is de levens houding van groote beteekenis. Spreker kiest dc derde manier. Als definitie voor persoonlijkheid geeft hij: een persoonlijk heid is een persoon, die met vollo overgave al zijn talenten en krachten aanwendt om de taak tc volbrengen die hem door zijn ge weten wordt opgelegd. Deze persoonlijkheid te ontwikkelen, ont- ploeiingsmogelijkheid te geven is de taak van den opvoeder. De opvoedeling moet ko men tot zelfkennis, training en gewetens cultuur. Het gezin kan het volgende tvpc hebben: liet ongebonden gezin; het gesloten gezin; het open gezin. In verband met levensinzicht cn de eischen die de opvoeding stelt, prefereert de heer Daalder het open gezin, dat open staat voor invloeden van buiten, maar toch een gezin, een eenheid blijft. In zulk een omgeving kan naar zijn meening, de op vocdeling het beste komen tot de gestelde "taak. Daarnaast is nog de jeugdbeweging, welke een deel van den tijd van onze jeugd opcischt. De wisselwerking van gezin en jeugdbeweging wordt naar voren gebracht, de invloeden van gesloten gezin, intellectu alistische school, Erziehungsheim cn de Communen op elkaar worden besproken om tc eindigen met de samenwerking welke op de verschillende gebieden noodig is om tot een gaaf geheel te komen. De heer Groeneweg geeft ons daarna in een serie voordrachten een uiteenzetting van de gedachten welke aan het persoon lijkheidsonderwijs ten grondslag liggen: de vrije ontplooiing van alle in het kind slui merende mogelijkheden en geeft daarbij als UTRECHTSCHE WEG Volledige collectie Japon- en Mantel stoffen Metz Co (Liberty) Stalen op aanvraag Groote sorteering Glaswerk Engelsche Wol Tafel- en Divankleeden in alle prljzer Volledige woninginrichting. zijn definitie van persoonlijkheid: dc harmo nische compositie van latente en manifeste factoren van den mcnsch. Zijn onderwijsmethode is astrologisch ge fundeerd en sluit aan bij de biologische slui dién van Ds. de. Krol. Spreker ziet de nieu we school als jen in wezenlijke revolutie, niet als een hervorming van de oude. Do onderwijzer rnoct één worden met het kind, moet in de klasse zijn als een stralend mid delpunt. Hij moet de structuur van het kind leeren kennen cn dan uitzoeken welko exogene prikkels moeten worden aange roerd om het grootst mogelijk rendement te verkrijgen. Komend tot de practische uit-' werking van dit stelsel worden de verschil lende leervakken besproken. Voor de klasse wordt bij dc dagtaak een minimum vastgesteld, naarmate van de ont wikkeling van het kind. Komt daarbij het extra en het vrije werk. Het minimum is gebaseerd op hetgeen af moet gedurende dc 6 jaar dat de lagere school bezocht wordt. De leerlingen werken vrij hun taak af, terwijl van tijd tot tijd steekproeven en „examens" worden genomen. Het resultaat hiervan is meestal verras send groot. De avondvergadering was gewijd aan het bespreken van 12 kindertypen welke spre ker meende te kunnen vaststellen uitgaan de van de 12 teekens van den Dierenriem Ook werden ons tal van teekeningen der kinderen getoond, werk dat menigeen ver baasd deed staan. De laatste lezing behandelde de beide kanten van het onderwijs: n.l. de uiterlijke en de innerlijk© of okkulte kant, waarbij het contact tusschen onderwijzer en kincl van binnen uit, dat tusschen onderwijzer en ouder en ook tusschen Staat (inspectie) en onderwijzer ter sprak© kwam. Spreker meende dat een onzienlijke wis selwerking aanwezig is, welko zoo goed en doeltreffend mogelijk moet worden benut De onderwijzer zij cn blijve het stralende middelpunt, waaromheen de kinderen zich roepeeren. Ook verwacht spreker veel van liet toepassen van telepathie, waarvan hij zelf veel gunstig resultaat gezien heeft. Waar dit alles nieuwe klanken waren voor dc meeste aanwezigen, werd met Volle aandacht geluisterd cn uit de later gestelde vragen bleek wel de belangstelling voor deze nieuw opgewerpen kwesties. Allen gingen naar huis met het gevoel van dankbaarheid over een goed en vrucht baar samenzijn deze week op do Int. school voor Wijsbegeerte. Tenslotte werd nog besloten tot herhaling van een soortgelijk congres. ZANGAVOND ERNA REENS. Op Vrijdag a.s. De zangen Erna Reens, die a.s. Vrijdag avond 28 April begeleid door Felix de No- ber in „Amicitia" een liederen-avond geeft, zal eenige zeer zelden uitgevoerde liederen ten gehoorc brengen. In het bijzonder ver dienen de aandacht dc liederen van Claudio Monteverdi in dc bewerking van Francesco Malipiero, verder de in Nederland zeer wei nig bekende Cyclus „L'Horizon Chimérique van Gabriël Fauré en tevens een groep Spaansche Volksliederen, geharmoniseerd door Joaquin Nin, dc Spaansche componist, die te Parijs leeft en welke op onovertref bare wijze een zeer belangrijke hoeveel heid oude Spaansche volkswijzen aan de vergetelheid ontrukte door ze te voorzien van begeleidingen, welke geheel overeen komen met het karakter der volksliederen al naar hun afkomst uit de verschillende Spaansche provinciën. AANBESTEDINGSNIEUWS. Gunning. Het bouwen van een landhuis aan de Paulus Buijslaan, 20 April aanbesteed door den architect W. van Straten (Coevorden), is opgedragen aan Joh. Blom alhier, laag ste inschrijver met 10.978. HOUTMIJT VERBRAND De brandweer voorkomen. heeft erger In den afgeloopen nacht omstreeks half vier werd een uitslaande brand gealar meerd, welke woedde in een houtmijt ach ter een bakkerij aan den Leusderweg 289, ongeveer tegenover dc sportvelden van den A.B. v. L.O. De brandweer heeft het vuur, dat zeer hevig was en reeds dreigde over te slaan naar een in de nabijheid staande schuur, met eenige stralen op de waterleiding ge- bluscht. Men kon echter niet voorkomen dat de geheele houtmijt cn een prieeltje een prooi dor vlammen werden. Verzeke ring dekt dc schade. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in het feit, dat men op een bouw werk vlak achter de houtmijt gistermiddag eenig afvul heeft verbrand, waarbij von ken in de houtmijt zijn terechtgekomen. Te ongeveer kwart over vier was de brandweer, welke onder leiding stond van haar commandant, den heer W. va» Hase- len P.Hzn., het vuur meesten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2