Cognac Vieux XXX DE NED. BELGISCHE BETREKKINGEN J. A. Schoterman Zn. Bel dan op ^0.42 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. ARTIFORT FAUTEUILS per flesch f 3.75 VAN CAUWELAERT RAPPORTEERT BOYCOT-ACTIES TEGEN DUITSCHE FILMS Kort geding voor de rechtbank EN HAGELBUIEN Papier op de wolken! alleenverkoop Firma J. W. va n ACHTERBERGH meubileering - westsingel 10-13 fUectrische Installaties en Reparaties Hebt U een Taxi of Autonoodig? 2 DEURKLEEDJES CADEAU Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.!aan 10 COMPLETE MEUBILEEB1NG 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE -T'Jg^iytcv r -r- Utr. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 Het Belgische standpunt ten opzichte van de compen saties Dg correspondent te Brussel van het V a d. meldde gisteravond Het verslag betreffende begrooting van buitenlandsche zaken voor het dienstjaar 1933, uitgebracht door den Minister van Staat Van Cauwelaert als rapporteur van de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer, is hedenmiddag in druk verschenen. Wat betreft de Ncdcrlandsch-Bclgische betrekkingen constateerde het rapport, dat de Belgische Regeering op actieve wijze wil bijdragen tot een toenadering met Neder land, een toenadering aan welke de beido landen evenzeer behoefte hebben. De Bel gische Regcering verheugt er zich over do- zelfde geestesgesteldheid te hebben ont moet bij de Ncderlandsche Regecring. Do xvederzijdsche goede wil is echter niet vol doende om deze toenadering werkelijk doel matig te maken en op een blijvende basis te vestigen, zoo lang het lierzieningswerk van het verdrag van 1839, in 1919 begonnen niet tot een goed einde is gebracht. In strijd met het gerucht, dat in de Ne derlandsche pers de ronde heeft gedaan, worden op dit oogenblik geen onderhande lingen meer gevoerd. De Kamer weet ech ter zeer goed, dat 2J4 jaar lang officieuze onderhandelingen tusschen de beide landen plaats gehad cn tot een bevredigende op lossing hebben geleid wat betreft de meeste der hangende vraagstukken. Nochtans be sloot de Nederlandsche Regecring do be sprekingen in April 1932 te staken, omdat zij van oordeel was, dat de voor de vertcie- zingen overblijvende tijdsruimte van 12 maanden onvoldoende was om de laatste verschillen van opvatting bij te leggen en het accoord door het Nederlandsche Parle ment te doen goedkeuren. Wij hebben hier geen oordeel te vellen over de opportuniteit van het door de Regeering der Koningin getroffen besluit, maar wij zullen alleen aanstippen, dat dit initiatief op verschil lende wijze in Nederland is beoordeeld. Het verslag herinnert dan aan de verklaring van dr. Colijn hieromtrent, welke naar het oordeel van den rapporteur op duidelijke wijze den geest van rechtvaardigheid en verzoening weergeeft, warmede België op de vragen van Nederland heeft geantwoord. Inderdaad tracht België, in tegenstellino met hetgeen soms in Nederlandsche kringen wordt beweerd, een overeenkomst tot stand te brengen, wgelke voor de beide landen even voordeelig zou zijn. Wij wenschen tusschen deze landen een blijvenden cn waren vriendschapsband te smeden. Wij hebben sedert het begin de weeg schaal gelijk gehouden wat betreft de we- derzijdschc concessies. Wij hebben zorgvul dig alles vermeden wat de gevoelens van onze buren kon prikkelen, maar de conces sies moeten zooveel mogelijk met een ze ker synchronisme gepaard gaan. Eeriijk moet worden toegegeven, dat wij meenen bil onze buren op denzelfden brceden kijk en dezelfde rechtvaardigheidszin te mogen rekenen. Wij zouden onmogelijk aan al bun wenschen in de ruimste mate kunnen vol doen. indien zij slechts halve tegemoetko mendheid daartegenover gingen stellen. In dit geval zou het beter zijn, de zaken voor- loopig te laten zooals zij zijn. ledereen weet toch, dat Nederland van België ver langt, dat het van verschillende maatre gelen zou afzien, die getroffen werden om den handicap van onze havens, voortsprui tend uit onvoldoende verbinding te water met den Rijn via de Zeeuwsche binnenwa teren, te neutraliseeren. Het zijn speciaal de vrijstelling van de surtaxe d'entrepót, de kosteiooze sleepdienst, de scheepvaartpre mies en de herziening van de loodsrechten en de speciale tarieven voor Tcrneuzen. Bo vendien tracht Nederland een gemakkelijke verbinding te bekomen tusschen het Julla- nairanaal en onze nieuwe waterwegen cn het gebruik van het water der Maas op een voor dit land voordeclige wijze te regelen. Deze toegevingen zouden onbetwistbaar Rotterdam ernstige troeven voor zijn con current's met Antwerpen in de hand spe len. De verbindingen van het Julianaka- naal zou het inderdaad mogelijk maken, dat groot rivierschepen van het Belgische „Hinterland" naar Nederland varen, ter wijl de door België gevraagde compensaties slechts tot doel hebben, onzen handicap be treffende de verbinding met het Rijnland achterland, dat zoowel een achterland van Antwerpen als van Rotterdam is, te ver minderen. Het spreekt vanzelf, dat wij deze concessies slechts zouden kunnen doen ln ruil van een voor de haven van Antwerpen tveti voordeelige behandohng. Deze compensaties moeten noodzakelijk bestaan uit een verbetering van onze ver binding met den Rijn. Wij zullen hier geen discussie aangaan betreffende de diverse plannen, die achter eenvolgens in Nederland zijn voorgesteld of in omloop gebracht. Wij zullen er ons hier bij bepalen het zeer jui6to oordeel weer to geven, door minister Bcelacrts op 25 November j.l. in zijn Memorie van Ant woord aan dc Sta ten-Generaal uitgebracht. Er is geen overeenkomst mogelijk op den grondslag van de projecten van dc Natio nale Unie waarvan het al te duidelijke doel is de voordeelen weg te nemen, welke Bel gië verwachten kan van een kanaal, waar van België grootendecls de aanlegkosten zou moeten dragen cn waarvoor men bo vendien de hierboven aangehaalde en zeer belangrijke economische concessies ver langt. Hierbij steunen wij niet alleen op redenen van rechtvaardigheid, maar eveneens op de resultaten van onze ondervinding. De middelen, door ons gebruikt om het voor deel, dat Rotterdam op onze Belgische ha vens heeft, to neutraliseeren, geeft ons zeer bevredigende resultaten. Er kan geen spra ke van zijn ze te laten vallen, alvorens wij een verbinding hebben, waarbij de voor naamste nadeelen van de vroegere verbin ding verdwijnen. Wij zouden ons ook niet kunnen tevreden stellen met een kreupele oplossing, die van België groote opofferin gen zou vergen en slechts een gering voor deel zou opleveren. Een dergelijke oplos sing zouden wij bovendien aan dc beide landen niet. kunnen aanraden. Wij twijfe len er niet aan, dat onze buren de wedcr- zijdsche voordeelen van een in den geest van vertrouwen gesloten overeenkomst we ten te waardeeren en we vertrouwen dat het onlangs tusschen de beide landen ge sloten economisch accoord weldra zal wor den aangevuld met een politieke overeen komst betreffende herziening van het ver drag van 1839. In afwachting van een dergelijke over eenkornst hoopt de Kamer, dat de regee ring van de Koningin zich rekenschap zal geven van de noodzakelijkheid, zoo spoe dig mogelijk de werken uit te voeren, wcl- VAN CAUWELAERT. ke Nederland in den schoot van de Rijn vaartcommissie heeft toegezegd. Deze werkuti zijn bestemd om dc groote inconveniënten, welke de scheepvaart thans op de tusschcnwateren ondervindt, weg te nemen. De Nederlandsche afgevaar digde bij de Rijnvaartcommissio heeft in derdaad op 14 October 1929 de noodzake lijkheid van deze werken erkend en heeft verklaard, dat Nederland onverwijld daar mede een begin zou maken en aan den uitvoer er van een som van 200 millioen francs zou besteden. Jammer genoeg werd tot dusver slechts een zeer klein gedeelte van het door den Nederlandschen afgevaar digden ontwikkelde program verwezenlijkt Wij moeten eveneens de aandacht vestigen op het. herhaald aandringen van Gentsche zijde wat betreft do verbetering van het kanaal van Terneuzen en het bouwen van een nieuwe sluis overeenkomstig het ac coord van 28 Juni 1895. Hoewel Zeeland even veel belang heeft bij het uitvoeren van deze werken, kon het vraagstuk tot heden nog niet tot een bevredigende oplossing worden gebracht. De Belgische regeering heeft nochtans tot twee keer toe stappen gedaan bij dc regeering in Den Ilaag. In dien deze stappen tot geen resultaat heb ben geleid, dan is het orndat de gevraagde compensatie buiten het kader viel van de betrokken gewestelijke belangen. De Ne derlandsche regeering maakte inderdaad haar toestemming afhankelijk van den bouw te Ternaaien van een derde sluis voor dc schepen van groote afmetingen, die aldus zouden kunnen varen tusschen Ncderlandsche havens en het „Hinterland" van de Maas. Het spreekt van zelf, dat een dergelijk voorstel voor België volstrekt on aannemelijk is cn dat een sluis te Ter- naaien een van de compensaties moet blij ven, die voor het hereiken van een betere verbinding tusschen Antwerpen cn den Rijn in reserve wordt gehouden. PETITIONNEMENT VAN DEN NEDERLANDSCHEN KAPPERSBOND. Overvloed van werkkrachten. De Nederlandsche Kappersbond heeft een petilionnement tot onze regeering gericht met het verzoek de grenzen te sluiten voor buitenlandsche werkkrachten in het kap persbedrijf cn tot wettelijke afbakenin van het kappersbedrijf, zoodat de onge schoolde en minderwaardige arbeidskrach ten niet meer in aanmerking komen voor het kappersbedrijf. De oproep, die gericht is tot de Neder landsche kappers, georganiseerd of niet, en waarin verzocht wordt adhaesie te betui gen aan het secretariaat, bevat in het kort het volgende: De tarieven van de kappers dalen met den dag, wegens de steeds scherper wor dende concurrentie. De talloozen, die door de crisis geteisterd zijn, zijn genoodzaakt gebruik te maken van de laagste tarieven, zoodat de inkomsten in het kappersbedrijf schrikbarend snel achteruit gaan. Daarbij komt, dat men eenige jaren ge leden verkondigde „leert nu kappen, het is het vak der toekomst", zoodat er tal van werkkrachten zijn, die niet geplaatst kun nen worden. Als derde ernstige punt moet de toevloed \\%n buitenlandsche (vooral Duitsche) ar beidskrachten genoemd worden, die in grensplaatsen cn ook reeds in groote ste den de Nederlandsche kappers verdringen. liet is derhalve geen wonder, dat de kap persbond zich tot do regeering heeft ge wend met het verzoek zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen. Huurster van Ufajilms eischt schadevergoeding Amsterdam, 24 April. De president van de rechtbank mr. P. Coninck Westen berg behandelde heden het kort geding dat de N. V. „Necrlandia" als huurster van het Rembrandttheater heeft aanhangig ge maakt tegen de recren Alfred Prins en Joseph A s s c h e r, die eenige circulaires, voor het Rembrandt theater hebben doen verspreiden, waarin het publiek wordt op wekt geen Ufa-films te gaan zien. .Neerlandia" acht zich door deze uitgifte, die zij als een onrechtmatige daad be schouwt, benadeeld cn eischt stopzetting van deze actie en schadevergoeding. Voor deze cischeresse lichtto mr. Ph. J. Jürgcns do vordering toe. Het geldt hier twee vlug schriften; het eerste, verspreid op 15 April luidde: „Ga niet naar Ufa-films. Geef Uw geld niet aan HugenbergHitier, de moorde naar van duizenden onschuldige menschcn. Ufa-film worden o.a. gedraaid in Rembrandt theater, Amsterdam". Het tweede pamflet, omstreeks 18 April verspreid, heeft den volgenden inhoud: „Duizenden onschuldige menschen worden den hongerdood in Duitschland prijsgegeven Daarom, gaat geen Ufa-films zien, die een propaganda vormen van een regiem, dat door dc hecle wereld wordt verafschuwd Protesteert, door weg te blijven van alle Uf a-producten". Eischercsse beweert nu, dat de inhoud van deze pamfletten in strijd is met de waarheid Zij heeft van de verspreiding daarvan, juist op de spits-uren, voor een bioscoopbedrijf, 's avonds tusschen 7 en 10 uur, nadeel on dervonden. Zij vraagt derhalve van den pre sident het verbod om deze actie voort te zet ten, met vcroordeeling van gedaagde tot be taling van 100.— voor elke overtreding van dit verbod. De advocaat van dc hecren Prins en Asscher, mr. J. C. Vrij betoogde, dat van een onrechtmatige daad geen sprake is. Gedaag den zijn zelf mett de verspprciding van het eerste pamflet opgehouden. PI. bestrijdt, dat hij deze actie dc grenzen van het geoorloofde zouden zijn o\erschredcn. Het is, aldus pl., verklaarbaar, dat thans, nu in Duitschland duizenden orde-lievende burgers eenvoudig worden ontrecht, in ze kere kringen van het Nederlandsche publiek een streven is ontstaan om zelf de bioscoop voorstellingen van de Ufa te mijden en ar» deren op te weken, dit voorbeeld te volgen. Hierover kan een bioscoop-exploitant zich in rechte evenmin beklagen, als hij een actio wegens onrechtmatige daad kan instellen tegen een filmrecensent die een film „af maakt", hoewel een slechte recensie onge twijfeld slechte gevolgon kan hebben voor de beurs van den bioscoop-exploitant. Gedaagden ontkennen, dat het pamflet is uitgegeven onmidellijk voor den ingang van het Rembrandt-theater. Niemand werd feite lijk verhinderd, het theater te bezoeken; van geweld of bedreiging is geen sprake geweest. Er is slechts propaganda voor een bepaal de opvatting gemaakt en er is critiek ge oefend op toelaatbare wijze. De inhoud van t tweede biljet is geenszins misleidend. Het is een publiek geheim, dat minister Hugen berg, die als lid van de Rijksregeering mede verantwoordelijk is voor de wettelijke maat regelen tegen de Joden in Duitschland, de Ufa financieel beheerscht. Mocht de rechter meenen, dat de zinsnede „die een propagan da vormen van een regiem, dat door de heele beschaafde wereld verafschuwd wordt", in het tweede pamflet, de verspreiding van dit geschrift, tot een onrechtmatige daad stem pelt, dan zijn gedaagden bereid, die woor den er uit weg te laten. De juistheid van de algemeene stekking van die woorden hand havende, kunnen gedaagden toegeven, dat niet alle Ufafilms een propaganda vormen voor liet tegenwoordige Duitsche regiem. Pl. concludeert dus tot niet ontvankelijk verklaring van de actie betreffende het eer ste vlugschrift, omdat gedaagden dit zelf al heben ingetrokken en tot afwijzing van de vordering daarvan niet onrechtig is. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Donderdag 27 April te half elf. Nieuwe proeven van den heer A. Veraart 10 JAAR GARANTIE meerdere malen aan de kust van Zuid-Hol land in de omgeving van Oostvoorne, Was senaar, Katwijk en Noordvvijk heeft gehou den, zal hervatten. De heer Veraart vestigt de aandacht op het feit, dat, terwijl aan alle andere hoofd stations behalve Akkrum (Friesland) het aantal onweersbuien van Juli tot December 1932 boven normaal of gelijk aan normaal was, aan het Meteorologisch Station voor Zuid-Holland slechts acht onweersbuien zijn geregistreerd tegen achttien normaal. (In 1932 zelfs een cn twintig in het 2e halfjaar.) Voor de andere hoofdstations waren deze cijfers voor hetzelfde tijdvak: Helder 17 (tegen 12 normaal). Groningen 14 (tegen 12 normaal). Hoorn 14 (tegen 13 normaal). Wijster (Drente) 15 (tegen 12 normaal), De Bilt 17 (tegen 11 normaal). Winterswijk 13 (tegen 13 normaal). Vlissingen 14 (tegen 12 normaal). Oudenbosch 18 (tegen 15 normaal). Gcmert 16 (tegen 13 normaal). Maastricht 17 (tegen 17 normaal). Het ligt in de bedoeling dit jaar ook in de Noordelijke, Zuidelijke en Oostelijke pro vincies proefnemingen voor onweer cn ha- gclbestrijding te houden en wel van d«? vliegvelden Eelde, Enschede, Eindhoven cn Vlissingen af, teneinde ook de landbouw in die streken zooveel mogelijk te vrijwaren voor een der hevigste natuurrampen. Zooals bekend, bestaat de werkwijze voor onweers cn hagelbestrijding van don heer Voraart hierin, dat hij door het uitwerpen van papier op de wolken in het begin van den namiddag, deze tot condensatie brengt, voordat ze zijn opgestegen tot zeer groote hoogte (4000 meter tot 10.000 meter), waar in verband met de groote koude (tot 55° Celsius) overvloedige hagelvorming plaats vindt. GEEN VERDACHTE, DOCH GETUIGE. 's-Gravenhagfl, 24 April. Naar aan leiding van het bericht van de brand in oen perceel aan de Nieuwe Parklaan 181, alhier op Woensdagavond j.l., in welk be richt melding is gemaakt van liet feit, dat eenige personen door de politie aangehou den zouden zijn voor nader onderzoek van die brand, deelt men ons mede, dat daar bij ten onrechte de naam is genoemd van den 38-jarigcn muziekhandelaar W. J. G. van D., woonachtig te Rotterdam. Ge noemde heer is wel verzocht naar het politiebureau te komen, teneinde in deze zaak als getuige gehoord te worden. Van aanhouding is echter geen sprake geweest. DE MACHTIGINGSWET VOOR DEN LANDBOUW. Dc Ncderlandsche Industrie- en Ilandcls- raad voor Land- cn Tuinbouw heeft heden een adres gezonden aan dc Eerste Kamer der Staten-Generaal inzake de ingediende Machtigingswet voor den Landbouw. Ofschoon de Tweede Kamer dit wetsont werp aanmerkelijk besnoeid heeft, ziet de Raad in dc vcrleening van deze machtiging niet alleen een bedreiging voor de vrijheid en de rechtszekerheid van het Nederland sche bedrijfsleven, doch vooral een ernstige inbreuk op ons constitutioneel parlemen tair stelsel. De Raad vreest bovendien, dat eenmaal dc weg hiertoe gebaand ook andere r.an de thans in het wetsontwerp genoemde pro ducten gaandeweg hieronder zullen wor den gebracht. De Raad verzoekt daarom aan de Eerste Kamer het wetsontwerp niet aan te nemen. DE POSTVLUCHTEN NAAR 1NDIË. Amsterdam, 25 April. Donderdag 27 April a.s. vertrekt het K.L.M.-vliegtuig de „Rijstvogcl" van Amsterdam naar Batavia. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk morgen- Woensdagavond te Amsterdam zijn. De bemanning van dit vliegtuig be staat uit de lieeren I. W. Smirnoff gezag voerder, A. Viruly tweede bestuurder, M. Wcstrate werktuigkundige cn M. L. Koop man radiotelegrafist. BRAND IN EEN FABRIEK. Tilburg, 25 April. Vanmiddag is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Gebr. van Beurden, wollen dekens cn stoffenfa- brieken aan de Kuiperstraat te Tilburg. De brand is ontstaan in hot oude achtergedeel te van den linkervleugel en liet zich aan vankelijk zeer ernstig aanzien. De brand weer tastte het vuur met veel materiaal aan en wist den brand tot staan te brengen bij do scheidingsmuur, waar het nieuwe gedeelte van de fabriek begint. Het oude gedeelte, waarin zich een apprctuurinrich' ting, een stalenkamcr en een droogkamcr bevonden, brandde geheel uit. Het nieuwe gedeelte bleef behouden. Dc schade is zeer aanzienlijk, maar kan nog" niet worden vastgesteld. KORT-AANGEBONDEN FIETSRIJDERS. Na een botsing een man mat messteken gewond. Zondagavond kwam, naar liet Ilbld. meldt, de 20-jarige zoon van den veehouder Verhoef te Bovenkerk, toen hij omstreeks negen uur zijn meisje per rijwiel naar huis vergezelde, twee mannen tegen, die links van den weg reden, tengevolge waarvan een aanrijding geschiedde. Het geval liep goed af cn nadat Verhoef zich hiervan over tuigd bad, wilde het verloofde paar zijn weg vervolgen. Nauwelijks zat Verhoef weder op zijn fiets, of hem werden plotse ling messteken toegebracht in hals en rug Hevig bloedend werden hij de dichtst bij zijnde woning binnengebracht en na ver bonden te zijn naar zijn woning vervoerd De daders, die onbekend zijn, zijn direct na hun misdrijf gevlucht. De toestand van den getroffene is redelijk wel. Nader wordt ons gemeld, dat dc dader, een arbeider uit Wilnis, te Mijdrecht is ge arresteerd. Bij aankoop van een karpet vanaf 200x300 geven wij Tapis Befge, Bouclé, Haarvelours, Axminster, en Wilton karpetten TWEE HUIZEN TE REUSEL AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak ontstond gister nacht omstreeks half vier brand in de wo ning van v. d. Pa6 te Reusel. In allerijl vluchtten do bewoners in nachtgewaad dc 6traat op en even daarna stond het geheele huis in lichter laaie. De brandweer kwam niet opdagen, zoodat ook het aangrenzend pand van J. van Liempt weldra een prooi der vlammen werd. Beide hulzen zijn tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. EEN VERLIES VAN 145.000. Zevenbergsch chock, 25 April. Maandag heeft een spoedeischendc alge meene vergadering van aandeelhouders plaats gehad van de coöperatieve zuivelfa briek. Als hoofdpunt werd behandeld de op de balans voorkomende verliespost van ruim 145.000. Besloten werd dat de aan deelhouders het verlies moeten betalen. Voorts werd besloten een hypotheekcrediet van 100.000 bij de Nederlandsche bank aan te gaan en het bestuur uit te breiden met de heeren A. Wijne, uit Lage-Zwahiwe, en; A. Sweere, van Zevenbergschehoek. Dienstbode„Zeker heel wat van je klanten op reis met Paschen, melkboer Melkboer„Nee, niet veel; een liter of vijf maar." (Happy Mag.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6