Cognac Vieux XXX J. A. SCHOTERMAN Zn. Deelt U Zaterdag iets mee DEVRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART GEN. SNIJDERS BEDANKT RUZIE IN ROTTERDAMS RAAD SNEEVLIET BLIJFT GEVANGEN per flesch f 3.75 Wijnhandel l/tr.straat 17 - Gevestigd 1878 - Telefoon 145 DEPARTEMENT VAN LAND BOUW GEVRAAGD Onze Postvliegers onderweg WIE WORDEN ER MINISTER? HUMORHOEKJE EERSTE KAMER Het ontwerp aangenomen met 31 tegen 2 stemmen Aan de orde is de ontcigeningsontwer- pen voor mijn spoorwegverbindingen in Limburg. De heer Janssen (r.k.) wil er naar doen streven, de belangen der spoorwegen en der mijnen tot elkaar te brongen. Dc Minister is overtuigd dat een be vredigende oplossing zal worden verkre gen l a. v. de exploitatie. Do heer Moltmaker (s. d.) wenscht dat er geen beslissing zal worden genomen alvorens de volgende begrootingen van Waterstaat en der Staatsmijnen in de Kamer zijn behandeld. De Minister zegt dat de uitvoerende macht voor den gang van zaken verant woordelijk i3. De ontwerpen worden z. h. st. aange nomen. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot regeling van de evenredige vrachlvcrdee- ling in de binnenvaart. De heer Ter Haar betoogt, dat do in dustrie de nieuwe lasten niet kan dragen. De schipperij zal er, door het minder aantal reizen, niet mede gebaat zijn. De in te stel len bevrachtingscommissies zijn niet ge schikt om de vrachtvaart practisch te rege len. Het ontwerp houdt geen rekening met internationale verhoudingen. De heer S me enge schetst den nood in de binnenvaart. Het zal goed zijn het ont werp aan te nemen. De heer Droogleever Fortuyn zegt, dat dit ontwerp niet te verwezenlijken illu sies wekt. Het zal niet baten om te pogen de schipperij buiten den steun te houden. Dit ontwerp wekt niet te vervullen ver wachtingen. De heer De Jong betreurt de late indie ning van dit ontwerp. Dat de groote reede- rijon er legen zijn is verklaarbaar Zij heb ben niets tegen den ondergang der binnen schippers. De toestand der internationale Rijnvaart is de hoofdoorzaak van den toe stand dier schippers. De heer Rugge betoogt, dat het ontwerp kans biedt op eenigo verbetering voor de binnenschippers. De aanbouw van schepen dient te worden beperkt. Minister Verschuur acht het ontwerp geen oplossing van „het" schippcrsvraag stuk. Alleen al om de betere wijze van het verkrijgen van vracht ware het ontwerp toe te juichen. Er is geen reden aan te ne men dat de bevrachtingscommissios niet deskundig en soepel zal doen kunnen op treden. De rijnvaart blijft geheel buiten de regeling. Het ontwerp wordt aangenomen met 31 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Fock (liberaal) en Ter Haar (Chr. Hist). Aangenomen worden z.h.st. do stcunont- werpen voor boomkweekers, vlascultuur, riet- en griendcultuur, fruit en warmoe- ziersgewassen, fabrieksaardappelen en de veenkoloniën. Bij dat tot dekking van het verlies op den geforcecrden verkoop van 600.000 ba len aardappelmeel betoogt de heer O u «I c- geest (s.d.) dat de regeering te luchthar tig over de bezwaren is hecngegleden. Minister Verschuur ontkent dat eenig advies met dédain zou zijn behandeld. Het wetsontwerp wordt z.hs.t aangeno men, evenals dat betreffende steun aan de kippen- en eendenhouderij. Bij dat betreffende steun voor den rog- geverbouw bepleit de heer Ruiter (r.k.) gelijken steun voor rogge van zandgrond, evenals voor die in do veenkoloniën. Minister Verschuur verklaart, dat verder gaan tot noodlottige consequenties zou kunnen leiden voor de schatkist. Dezer dagen zal worden overgegaan tot contin- genteering van roggebloem. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. Evenzoo die in zake steun aan blocmcn- kweckers in Aalsmeer en Haarlemmer meer en tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bizondere maatregelen in het belang van den landbouw. Voorts werd z.h.st. aangenomen het wetsontwerp in zake ondorhandschcn ver koop van grond te Doesburg. De vergadering wordt gesloten. T. M. Ruys de Beerenbrouck, 's Graven hage; J. H. Schaper, Voorburg; J. Schou ten, Rotterdam; J. R. Slotemaker dc Bruine, Wassenaar; W. van der Sluis, Goor; C. Smecnk, Arnhem; J. R. Snoeck Ilenke- mans, 's Gravenhage; W. Steinmetz, Am sterdam; J. G. Suring, Maarssen; J. van den Tempel, Amsterdam; J. Terpstra, s Gravenhage; F. G. C. J. M. Teulings, 's Hertogenbosch; H. W Tilanus, 'a Gra venhage; T. J. Verschuur, 's-Gravenhage; II. Visscher, Huis ter Heide; L. L. H. de Visser, 's Gravenhage; Th. van der Wacr- den. Laren (N.II.); D. Wijnkoop, Amster dam; J. Weitkamp, Harden berg; A. W. IJzerman, 's Gravenhage; A. Zijlstra, Gro ningen. NA DE KAMERVERKIEZING. Berichten omtrent aanneming van benoeming. Bij het Centraal Stembureau zijn tot heden berichten ontvangen van de volgen de benoemde leden van de Tweede Kamer, dat zij hun benoeming aannemen: J. W. Al bar da, Scheven ingèth;- H. Ainc- link. De Bilt (U.); B. Bakker, geb. Nort, 's-Gravenhage; Ch. L. van do Bilt, Haar lem; C. \V. Th. van Boetzelaer van Dub beldam, De Bilt (U.); II. J. van Braambeek, Utrecht; J. Brautigam, Rotterdam; H. Colijn, 's-Gravenhage; Ch. G. Cramer, Bloe- mendaal: L. N. Deckers, 's-Gravenhage; C. S. van Dobben do Bruyn, Bodegraven; W. Drees, 's-Gravenhage; W. Drop, Voorburg; L. F. Duymaer van Twist, "s-Gravenhage; J. J. C. van Di/U, 's-Gravenh ge; J. Groen Az., Zuid-Scha"woudc; A. van der Heide, Voorburg; II. G M. Hermans. 's-Graven hage; A. M. Joekes, 's-Gravcnhage; G. W. Kampschöcr, Monster; C. J. van Kempen, 's-Gravenhage; H. J. Knottenbelt, 's-Gra venhage; C. J. Kuiper. Utrecht; J. ter Laan, Rotterdam; C. A. Lingbeek, Urk; A. J. Loerakker, Haarlem; H D. Louvves, Ui- rum; II. J. Lovink, Alphen a. d. Rijn; II. P. Marchant, 's-Gravenhage; J. M. J. A. Meijer, Rotterdam, II. W. E. Möller, Til burg; P. J. Oud. 's Gravenhage; M. J. M. van Poll. Helmond; K. L. H. van der Putt, Eindhoven; A. G. A. van Rappard, Ticlj C. Voor zijn benoeming ah Tweede Kamerlid Donderdagavond hadden 83 leden van de Tweede Kamer hun benoeming aange nomen. Behalve van Jhr. Beelaerts van Blokland waarvan reeds melding werd gemaakt, is lieden ook van generaal Snijders bij het Centraal Stembureau bericht ontvangen, dat hij voor zijn benoeming bedankt. De sociaaldemocraten reageeren op de nieuwste wending van den heer Van Burink Rotterdam, 4 Mei. Het is hedenavond in den Rotterdamschen raad tot een inci dent gekomen, dat er aanleiding toe ge worden is, dat de zitting op een ontijdig uur is gesloten moeten worden. De aan leiding lag slechts in een kleinigheid, de diepe oorzaak is te zoeken in het reagee ren van de sociaal democraten op dc nieuw ste ommedraai van den heer van Burink, die zich nu weer aangetrokken gevoelt tot het verbond voor Nationaal Herstel. Er kwam een voorstel in behandeling, waar voor dc heer Ratté (s.d.) sluiting der deu ren verzocht. De heer van Burink maakte daarop een grapje, doch werd deerlijk af geblaft door den heer Ratté, die hem toe voegde, dat de eerste plicht van een fascist is te leeren zwijgen, en die, toen de heer van Burink doorging met spreken hem toevoegde „Ga in de houding 6taan, fas ci6t". De heer van Burink liet zich, zooals voor allen, die hem kennen te verwachten was, niet onbetuigd, en er ontstond een groot tumult, dat nog verergerd werd, door dat 90ciaal-democralcn den heer van B bleven toeroepen: „Zwijg vazal", waar bij vQoral dc heer Brautigam opdrong en den heel- van B. voor zich uit door de raadszaal dreef. De burgemeester schorste de vergadering en deed de tribunes ont ruimen. Een oogenblik later kwam wet houder Hanemaayer de wachtende journa listen mede deelen, dat de vergadering ge sloten was. Vermoedelijk waren de verhitte gemoe deren niet zoo spoedig tot kalmte te bren gen, dat verder vergaderen mogelijk was. HET INTERNATIONAAL MUZIEKFEEST De Scheurleercollectie in de hoofdstad. Amsterdam, 4 Mei. In het Stedelijk Museum tc Amsterdam heerscht opnieuw groote bedrijvigheid. De heer Dirk J. Bal- foort, conservator van het Schcurlecrmu- scum te 's-Gravenhage, is daar thans aan het werk getogen om een deel van deze vermaarde collectie muziekinstrumenten, welke op initiatief van het gemeentebe stuur van Amsterdam, alhier tijdens de Zomerfeesten tentoongesteld zal worden, in do vijf groote benedenzalen van het mu seum tc plaatsen. Wanneer men weet, dat alleen het inpakken der verzameling een maand werk gekost heeft, kan men zich een denkbeeld vormen van den arbeid, die hier verricht moet worden, alvbrens men zoo ver is, dat de expositie tijdens de aan wezigheid der gasten van het Internatio naal Muziekfeest In de tweede week van Juni, officieel geopend kan worden. Do tentoonstelling zal 1100 muziekinstru menten, exotische zoowel als Europeqsche bevatten, voorts een groot aantal danö- maskers, Japansche prenten, schilderijen en platen, welke de verschillende speel wijzen der onderscheidene volkeren cn tij den illustreercn. DUITSCHE UITGEVERIJ IN NEDERLAND. Voor in Duitschland verboden boeken. Naar de Telegraaf verneemt, is tc Am sterdam opgericht een Duitsch uitgevers bedrijf „Terminus", dit zich ten doel stelt het werk der bolangrijkstc thans in Duitschland verboden auteurs te publicee- ren. Met ^een groot aantal dezer auteurs zijn onderhandelingen gaande, terwijl Ne- derlandsche drukkerijen belangrijken steun hebben toegezegd. Het is niot onmogelijk, dat men reeds deze maand ccnige boeken zal doen ver schijnen, die in Duitschland gedrukt en klaar om te verschijnen waren, maar onder de omstandigheden daar niet het licht zul len zien. Verzoek om invrijheids* stelling afgewezen Amsterdam, 4 Mei. Vandaag werd voor de Vierde Kamer van net kof het quest tot invrijheidstelling van den heer Seevliet behandeld. De -•aadsman, mr. dr. Benno J. Stokvis, lichtte het verzoek uitvoerig toe, daarbij o.m. aanvoerend, dat do omstandigheden volkomen zijn gewijzigd, mede in verband met bet feit, dat de verkiezingen achter den rug zijn. De situatie is ook geheel anders, omdat nu bekend is, hoe de rech ter 6taat tegen de ten laste legging. De rechter heeft Sneevliet's optreden strafbaar geoordeeld en heeft do strafwaardigheid in de strafmaat van vijf maanden met af trek van de gehcele voorarrest tot uitdruk king gebracht. Op dit oogenblik zou Snee vliet nog 77 dagen in de gevangenis door moeten brengen; Sneevliet acht zijn vcr- oordeeling onjuist, maar het is niet zijn bedoeling zich aan de opgelegde straf tc onttrekken. Hij wil thans op vrije voeten worden gpsfeld, niet voor zijn privé belang, doch om zijn plichten te vervullen als volksvertegenwoordiger, in wien 50.000 menschen bij de laatste verkiezingen ver trouwen hebben gesteld. Het is voor Snee vliet zelf in zijn kwaliteit als Kamerlid èn voor die 50.000 kiezers van het allergroot ste belang, dat hij onmiddellijk reeds bij den aanvang der Kamerzitting tegenwoor dig is. Mocht zijn straf eventueel gehand haafd blijven, dan zal hij die willen uit zitten tijdens een Kamerreces. Het onder havige verzoek beteekent dan alleen een verschuiving van den straftijd. De lieer Sneevliet voerde hiorop zelf het woord nog, waarbij hij betoogde dit verzoek te doen, gedrongen door plichts besef tegenover zijn kiezers. De procureur-generaal mr. Bauduin ad viseerde afwijzend, op verzoek tot invrij heidstelling. De Vierde Kamer van het Gerechtshof heeft reeds heden beslist inzake het ver zoek tot invrijheidstelling van den heer Sneevliet Het Gerechtshof wees het verzoek af. Nasleep van de zaak Snee vliet. De rechtbank veroordeelde vandaag een 20-jarig werkloos arbeider wegens weder ^pannighcid lot zes weken gevangenisstraf Het O.M. had twee maanden gerequireerd Op 23 Februari van dit jaar was het rondom het Paleis van Justitip tamelijk rumoerig. Een paar dagen tevoren had de Justitie den heer Sneevliet gearreAteprd en op den 23en zou de rechtbank over de ge vangenneming beslissen. Verschillende gccstverwanton waren op gekomen om voor het Palels van Justitie te dcmonstrecrcn, onder de leuze „Snee vliet moet vrij". Juist had do politie de menigte verspreid, toen een jcudigp werk looze in een dreigende houding op een rijksveldwachter afkwam, een worsteling ontstond en liet gevolg was, dat do jonge man werd gearresteerd en voor de recht bank terecht stond wegens wederspannig heid. SPECIALE AUTOWEGEN. Plannen van de N.E.V.A.S. Do N'ederlandsche vereeniging voor auto snelwegen (N.E.V.A.S.) heeft behalve den specialcn autoweg tusschen de drie steden en van Amsterdam en Den Haag langs Utrecht naar Arnhem en Nijmegen, in ha*ar plan mede opgenomen een dergelijke vei lige cn economische haan van Amsterdam en Haarlem langs Alkmaar, over den Af sluitdijk, langs Leeuwarden en Groningen naar do grens, ter verbinding met de gepro jecteerde Aulostrasse naar Bremen cn Ham burg—Berlijn. Voorts brengt Nevas mede naar voren den specialcn autoweg in vrijwel rechte lijn van het kruispunt Zoetermeer langs Gouda-Schoonhoven-Gorinchcm-IIeumcn cn Den Bosch, met het knooppunt Vught, ais practische verbinding van Rotterdam en Den Haag met het Oosten van Noord-Bra bant en Limburg. Zoodra het nieuwe kabinet gevormd ls, zal de Vereeniging zich met de regeering in verbinding stellen, in het bijzonder voor 6poedige verwezenlijking van den 6pecialcn autoweg van Amsterdam langs Aalsmeer en Leiden (Oost) naar Den Haag, voorloo- pig In aansluiting mot don nieuwen weg van de residentie naar Rotterdam, om ver der in zuidelijke richting, met gebruikma king van de moderne hefbrug te Barcn- drecht en een door Nevas ontworpen tun nel onrler het Hollandsche Diep bij Willem stad, langs Antwerpen en Brussol de kort ste en goedkoopste verbinding met Parijs te verkrijgen. Nog zij vermeld, dat mede op het pro gram staat een speciale autoweg van Am sterdam door het Gooi, langs Apeldoorn naar Twente en het Noorden van ons land. EEN MERKWAARDIG INCIDENT. Woensdagmorgen hoorden de reizigers van het eerste rijtuig van den trein, die om 8 uur 20 van Scheveningen naar Rotterdam was vertrokken, toen do trein ter hoogte van het stal ion Berkel reed, een oorver doovenden knal. Tegelijkertijd kwam ach ter in den wagen een gedeelte van den vloer omhoog. Men trok aan de noodrem en een onderzoek werd ingesteld, maar men kon niets ontdekken. Verondersteld wordt, dat een op de rails liggend voor worp omhoog is geslingerd en tegen don bodem van den wagen terecht is gekomen Voor allo zekerheid is op het verdere tra ject «-met beperkte snelheid gereden. De trein is met ongeveer 10 minuten vertra ging op het station Hofplein aangekomen. Adres der Katholiek en Chris telijk georganiseerde tuin ders en boeren De Christelijke Boeren- cn Tulndersborid in Nodorland te Goes en do Katholieke Nc- derlandsche Boeren- en Tuindersbond te Den Haag, hebben zich mot een adres tot H.M. de Koningin gewend, waarin zij de meening uitspreken, dat het oogenblik in verband met de vorming van een nieuw kabinet gunstig is om onder de oogen te zien de vraag, of de verschillende takken van staatsdienst wel dusdanig over de de partementen van algemeen bestuur zijn verdeeld, dat de verzorging der desbetref fende belangen het meest krachtig is ge waarborgd. Adressanten zijn van mecning, dat, nu de land- en 'u inbouw door een zoo hevige crisis geteisterd worden, cn de uiterste inspanning noodig is om dezen tak van vo'ksbestaan van algeheelcn onder gang te redden, de belangen van land- cn tuinbouw eischen, dat een der departemen ten zoodanig worde hervormd of inge richt, dat het zich onverdeeld kan wijden aan de belangen van den land- en tuin bouw en aanverwante takken van volksbe staan Men acht het thans noodig, dat een met do landbouweconomie en de sociale en landbouwkundige verhoudingen in den land en tuinbouw volkomen vertrouwde minister, met dc zaken van den land- en tuinbouw wordt belast, meer in het bijzon der omdat aan dezen minister bij een wet bevoegdheden zijn toegekend, die zich ook tot de regeling, en beperking van de pro ductie en van den afzet der producten uit strekken. Redenen, waarom adressanten Hare Ma jesteit eerbiedig verzoeken de hier tot uit drukking*gebrachte wenschen, levende in aoheel de land- cn tuinbouvvbevolking van Nederland, welwillend in overweging te nemen. BRANDSTICHTING. Nieuw H e 1 v o o r t, 4 Mei. In verband met don brand te Nieuw Helvoet, in den nacht van 3 Mei j.l., waarbij de boerenhof stede van J. Langendocn door brand is vernield, kan worden medegedeeld, dat L. door den Burgemeester van Nieuw Helvoet als verdacht van brandstichting in verze kering is gesteld en in het Huis van Be waring te Rotterdam zal worden ingeslo ten. DIERENMISHANDELING. Amsterdam, 4 Mei. In bewaring werd gesteld oen 38-jarigo koopman, uit Muider- berg, die op de Prins Hendrikkade bij den Zeedijk een vrachtauto had staan, waarop eenige kisten met kuikens stonden. Tevens bevonden zich op deze auto twee kalveren en een geit. Van de kuikens waren er eeni ge doodgetrapt, terwijl de kalveren cn de geit den geheclen dag hadden gestaan zon der voedsel Ijsvogel Rijslvog. 4—5 27-4 4-5 27-4 28—4 29-4 30—4 1-5 2—5 3-5 4-5 Pelikaan Amsterdam Parijs Marseille Roino Athene Mersamalruh Cairo Rutbawells Bagdad Bocshir Djask Karachi Jodpocr Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok 4-5 Koh-Lak Medan 3-5 Batavia 3-5 Bandoeng Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 11 Mei. De Ilaagsche „Avondpost" ving geruchten op, aangaande het kabinet-Colijn-in-wor- ding. L)e heer Welter zou Minister van Koloniën worden. Voorts wordt in parlementaire kringen gefluisterd, aldus het blad, dat dr. Colijn, als hij in zijn opdracht slaagt, zélf Buitenl. Zaken zal nemen, cn dat zijn geestverwant mr. J. A. de Wilde aan Financiën zal ko men. óf aan Binnenlandschc Zaken, wan neer dr. Colijn ten slotte zich toch over Finanociën zou ontfermen. Van de huidige ministers zouden de heeren Deckers 'De fensie) en Verschuur (Arbeid) in functie blijven. Tenslotte weet het blad to vertellen, dat aan mr. Van Schaik een portefeuille, (bijv. Justitie) zal worden aangeboden. Colijn onderhandelt met jhr* Tjarda. Volgens do Telegraaf voert do kabinetS' formateur, dr. II Colijn, besprekingen met jhr. mr. A. W. L. Tjarda. Van Starkenborch Stachouwer. commissaris der Koningin in de provincie Groningen, over diens even- tueele benoeming tot Minister van Buiten- landsche Zaken in het nieuwe kabinet. De heer Tjarda van Starkenborch Stachouwer is vrooger o.m werkzaam geweest aan de Nederlandsche legaties te Brussel en Was hington. KNAAPJE VERDRONKEN. Roermond, 4 Mei. Hedenmiddag ge raakte het zesjarige zoontje van den schip per J. do Mey aan do haven te Maasbracht bij het spelen te water. Toen men na e?nigcn tijd het kind vermiste, werd direct met dreggen begonnen. Een uur later is het lijkje opgehaald. BRUG TE DELFT BESCHADIGD. Het verkeer gestremd. Woensdagavond is te Delft een schip te gen de ophaalbrug over de provinciale vaart nabij dc Koepoort gevaren en \vel met zoo'n kracht, dat de scharnieren af knapten cn een van do brugdekken in het water terecht kwam. Het dekgcdcelte bleef in de kettingen van de balans han gen. Er kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het verkeer over de brug, dat daar ter plaatse zeer druk is, is gestremd. ONDER-KAPELMEESTER KON. MIL. KAPEL. 's-Gravenhage, 4 Mei. Naar wij vernemen is, te rekenen met ingang van 1 Mei j.l., benoemd tot onder-kapelmeester bij de Koninklijke Militaire Kapel, in üo vecature-Bondel, de heer A. C. van Leeu wen, muzikant bij genoemde kapel. I'fj Grappige vriend Hallo Zeg, ik d'achC dat jullie pas in Juni je boottochtje zou gaan maken (Humorist)* f

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6