P. Groenhuizen-Schatorj'é NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT! HOMOEOPATHiSCHE MIDDELEN LUNCHROOM VONK Crème Gebak LUNCHROOM VONK MAISON DE Ie ORDRE K. DIKKESCHEY DE DWANG VAN DE DICTATUUR LETTERKUNDIGE KRONIEK VARIA CYCLOSTYLE PAPIER INKT EN STENCILS Fa. H. ELZENAAR Dr. MADAUS Co. DRUPPELS f 0.60 POEDERS f 0.50 H. M. WATELER-v. DIJK VANAF HEDEN IJS BEVROREN NEGERS Emmerties Ps en Bekers ijs KOOLZUURIJS Neemt U eens onze bekende In vier smaken Nougatine Mokka Marasquin Sinaasappel 75 cent per stuk VRUCHTENGEBAK 75 cent Concertgebouw „DE VALK" VACANT DROGISTERIJ „DE GAPER" Dameskapper PERMANENT BRIEVEN UIT BERLIJN Vloedgolf van eigen lof en geest* driftfabricatie die reeds reactie wekt (Van onzen correspondent). .Wie dit nieuwe Jaar nog niet in Duitsch land was, on thans een uitstapje naar Ber lijn maakt, zal wat land en stad betreft nieuwe en verrassende ervaringen opdoen, Vooral als hij er daaronboven nog iu slaagt met verschillende kringen der bevolking vertrouwelijko gesprekken te voeren. Wij hebben op deze plaats herhaaldelijk betoogd en door den inhoud onzer brieven bewezen, dat wij ht allerminst als onzen plicht beschouwen, twee buurvolkeren te gen elkaar op te hitsen. Integendeel, dat wij in dezen tijd van gevaarlijke spannin gen, nu Duitschiand op weg is do svm pathieön van een groot deel dor wereld t<? verspelen (voor zoover het die althans be zeten heeft), met opzet, omdat we in zulk een ontwikkeling voor geen enkele partij eenig blijvend heil zien en ook principieel xvillon protesteeren teegen de bekende slechte gewoonte, régimé's en regeeringen met volkeren te verwisselen, naarstiglyk zooken naar feiten, verschijnselen en uit latingen, die het nieuwe Duitschiand, het Duitschiand van Hitier, voor de buitenwo- reld zoo mogelijk in gunstiger licht kunnen vertoonen. Intusschen moeten wij bekennen, dat hot Duitscho volk, goedschiks en kwaadschiks een regeering volgend, die tot een werke lijke dictatuur geworden is, het ons bij dit stroven met den dag minder gemakkelijk maakt! Ter verdediging van hot volk als geheel moeten wij er echter al dadelijk op wij zen, dat do zeker 50% (wie weet in werke lijkheid onder den indruk der ontwikkeling al weer veel meer?), die met de huidige toestanden meer of minder ontevreden dan wel daarover eerlijk verbitterd is, niet meer aan het woord komt Een oppositie kent het Duitsche „Derde Rijk" niet. De pers mag niet meer schrijven, wat zij wil. Het krioelt in alle kringen van verklikkers, die zelfs de in particuliere gesprekken ge maakte critische opmerkingen aan de overheid doorgeven, waarbij dan In geval len van onvoorzichtig geuite vermoedens over moorden, mishandelingen enz. reeds gevangenisstraffen tot jaar toe zijn op gelegd. Maar zelfs al lukt het don reiziger niet, ontevreden volksgroopon aan het praten to krijgen, dan moet toch zijn gezond verstand hem zeggen, dat zeker twintig tot 30 mil- lioen Duitschers, al dadelijk alle 600.000 joden, voorts zij, die lange jaren met so ciaal-democratie, communisme, democra tie, nationaal-liberalismo, en zelfs met het conservatismo gesympathiseerd hebben in groote meerderheid nog heden het toeval zouden zegenen, dat liever heden dan morgen aan do Hitler-dictatuur en aan het Derde Rijk een einde maakte. Dat weet de regeering natuurlijk even good, en uit die wetenschap moet haar handelen verklaard worden Zij ziet in, dat deze 65 milliocn zielen, van welke 40 mil lioon kiesgerechtigd zijn, voor zoover zo niet uit oevertuiging willen meedoen, voor- loopig door den ijzeren vuist eenvoudig ge dwongen moeten worden. En in die periodo van dwang begint dan het lokken, in de eerste plaats van boer en arbeider. Den boer lokt men, door hem te verzekeren, dat hij het verreweg belangrijkste element in de samenleving is, en door hem de mo gelijkheid te goven zijn producten duurder af te zetten, geen buitenlandsche com ïr- rentip meer tegen zich te zien, en door hen mot honderden millioenon, of door uitstel zijner schuldenlasten wat lucht te geven. Don arbeider lokt men door spelen", waar op dan het „brood" zal moeten volgen; men ontneemt hem zijn roodc leiders, vertelt hem bijna dagelijks, welke milllocnen, door zijn spaarduiten bijeengebracht, hem door do bedriegers, die zijn partijen en zijn vak organisaties geleid hebben, ontstolen zijn; en waar hij niet goedschiks komt, bezet men zijn organisatie-bureaux, legt beslag op zijn bondskapitalen, zet zijn aanvoerders in de govangenis en geeft hem nieuwe lei ders. die alleen aan do regeering verant woording schuldig zijn. Zoo handelt men in het algemeen tegen over alle vereenigingen, alle instituties van den staatsburger, tegenover de orga nen van de openbare meening, do beroeps organisaties, het tooneel, do muziekwereld, de film, de literatuur, het onderwijs in al zijn geledingen, de wetenschap, den han del, do scheepvaart, do industrie, kortom, het volledigo maatschappelijke leven. Wie geen joodsch bloed - do vier grootouders medegerekend in zijn aderen heeft, wie nimmor socialistisch of communistisch be stuurslid of zelfs aanvoerder geweest is, wie zich nooit in dicn6t van roode weten schap of tendenzkunst gesteld hoeft, wie de democratie en het liberalisme tijdig afge zworen heeft, en vooral, wio sinds jaar en dag nationaal-socialist is en als zoodanig ingeschreven, liefst met een nummer bene den de 100.000, bezit groote kansen om in het Derde Rijk zijn brood to verdienen. Wie niet zoo „gelukkig" is, za! zelfs in dezo heerlijke lentedagen niet tot gllmluchen be reid zijn, omdat het leven in zijn vaderland hem, voor zoover hij niet tot don boeren stand of do arbeidersklasse behoort, die als misleid en dus ln kern onschuldig be schouwd wordt, geen toekomst van betee- kenis meer biedt. Zoolang, wel te begrijpen, bet Duitsche volk als-geheel bereid blijft, den koers van heden mee te maken. Do Vreemde wandelaar door Berlijn zal op het eerste gezicht niet al to veel nieuws opmerken. Onbloedige revoluties plegen niet het beeld van verwoeste straten, uitgo- brande huizon en vernielde gedenkteeke- nen te bieden. Dc nationaal-socialistischo revolutie van 1933 is, in totaal gezien, on bloedig. Wat wel in hoofdzaak te danken is aan het feit, dat zij geen werkelijke, ac ticve tegenstanders heeft Dc bruine solda ten van Hitler hebben de gcvaarlijko pe riodo achter zich. Nu hun hoogste chef dic tator is, kruipen do tegenstanders weg, omdat ze weten, dat do bruine uniform thans staat, leger en politie als rugdekking beeft. Daarom is het ook niet te verwon deren, dat deze bruine troepen typisch zijn voor het uiterlijk beeld van hot hedendaag- sche Duitschiand, gelijk do zwarthemden dat gebleven zijn sinds Mussolini in Italié het heft in handen heeft. Dc gemiddelde Dultschor is altijd dol op uniformen geweest. Nu kan hij in dit op zicht zijn lusten bot vieren. Hoeveel S.S. en S.A.-troepen onder Hitler's bevelen staan, is ons niet precies bekend. Maar het is waarschijnlijk een veelvoud van leger en politie tezamen, zoodat het niet te verwon deren is, dat de vreemdeling den indruk krijgt, dat deze politieke soldaten, die ove rigens vaak hetzij als hulppolitio dan wel om bijzondere redenon gewapend zijn, het eigoniijke Duitscho leger vormen. Politie en in do eerste plaats de Rijksweer, is in groote kazernes geconcentreerd, vaak juist buiten do grootcre steden. In Berlijn ziet men sinds 14 jaar nauwelijks officieren en soldaten. Maar sedert Februari 1933 we melt het van Hitlcrsoldaten, in alle varia ties. En een liefhebber van uniformen en onderscheidingsteekenen kan hier nu zijn hart ophalen. Men kan niet zeggen, dat dezo partij soldaten provoceerend optreden Ze voelen zich niet, toonen dat althans niet, als pro pagandisten voor een nieuw on streng-or- deliovcnd Duitschiand, gelijk men dat nog heden bij do zwarthemden in Italié consta- teeren kan. Ze schijnen niet opgeleid te zijn als helpers bij vragen van verkeer, hoffelijkheid, zorg voor vreemde gasten, enz. ofschoon ze uit eigen initiatief zich vaak natuurlijk wel in deze richting moei te geven. Maar ze voelen zich zeker niet minder dan de zwarthemden daarginds. Zc zijn tegenover het jonge vrouwvolk echte „lions'en men mompelt, 'dat zo jegens on gewenschle medeburgers, vooral jegen; nict-Ariêrs en waschhechte communisten in hun „kazernes" ook vaak erg ongemoede lijk kunnen worden. In het algemeen cch ter zijn zo rustig en beleefd op den open baren weg, en slechts de zeer jongo ele menten doen, vooral als ze aan hot stuur van oen auto zitten, een bcetjo sportlef- flink, dandy-achtig en daardoor ook wel eens storend aan. Maar dat zal wel overal het geval zijn, waar men onder zulke ab normale omstandigheden strijdlustige en radicale jeugd in opvallende uniformen steekt Kenmerkend voor het hedendaagschc Duitschiand zijn ook do talrijke openbare feesten, die naar het schijnt door een korte adempauzo onderbroken worden wat ook de hoogste tijd was! en waarbij inder daad een vlagvertoon, een massa-belang stelling, een dicipline en oen organisatie vertoond worden, die in de geheele wereld nauwelijks haar weerga zal vinden. Men bemerkt duidelijk, dat Duitschiand een eigen „Ministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda" ingevoerd heeft! Het groote gevaar van zoo iets is natuur- iijk, dat men aan het doel Voorbij schiet. Wij hebben heel sterk den indruk, dat dit teveel zich in het Derde Rijk reeds 'merk baar begint te maken. De radiozenders bij voorbeeld dat kan men ook in Neder land constateeren als men Duitsche zen ders inschakelt zijn zoo vol met propa ganda, begeleid door volksliederen van aak onbeduidend karakter en eeuwige militaire muziek, dat een deel der bevol king zijn radiotoestel reeds uitgeschakeld laat, omdat deze overdaad niet meer ver werkt kan worden. Men bedenke ook, hoe deze vloedgolf van eigenhof en geestdriftfibricatie werken moet zich Duitschers-tweede-klasso zijn gaan voelen, op die tienduizenden mannen en vrouwen van betcckcnis, die hun werk kring verloren hebben.... Zulke dingon hoort men pas, als mon hier langer vertoeft en met menschen gesproken heeft. Dan merkt men ook, dat lang niet alles goivi is, wat in het nieuwe Duitsch iand blinkt. Maar men doet ook de erva ring op, dat deze vaak afstootende onbloe dige revolutie een geweldig volksgebeuren is, en dat men met zijn critiek eerlijk, maar ook voorzichtig moet zijn. wil men een groot buurvolk niet onrecht aandoen. ROLAND. De Vuistslag, Roman door Constant van Wesscm. (Amsterdam, P. N. van Kam pen en Zoon). De kleine roman, getiteld „de Vuistslag", von Constant van Wessem, levert een merk aardig voorbeeld waaraan het verschil in psychologie en in dramatische constructie, dat er tusschon do oude en do nieuwe ver haalkunst bestaat, kan worden duidolijk gemaakt In deze nieuwe verhaalkunst Is alle ka rakterologie afwezig. De menschen, die erin rondwandelen vormen geen bepaalde psy chologische typen, het zijn niet meer dan erschijnselen, waaruit de tijdgeest spreekt. Het cenige verschil tusschen hen, is wat verschil in uiterlijke lcvensomstandighc den, maar zélfs deze zijn merkwaardig ge lijkvormig. Men zou, wanneer men een ro man als dien van Constant van Wessem leest, tot de slotsom komen, dat er, evenals in do bouwkunst, een rationallsntio is in do roman-psychologio. Geen „pcrsoonlijkhe den" meer, maar complexen tijdleven, die oen menschelijk uiterlijk aannemen, zijn do figuren, die ons liier worden geteokend, Van een eigenlijke dramatische ontwik keling kan in deze kunst geen sprake zijn dramatische ontwikkeling eischt karakter conflicten, en karakterconflicten eischcn karakters. En zoo neemt zulk eene als „roman" zich aankondigendo prozabeschrij ving do gestalte aan van eene reeks van filmen, een reeks van kleine, door hun titulatuur pikant gemaakte hoofdstukken die door hun afwisseling dc indeeling ge- ven, waartoe geen in de personen zelf lig' gende dramatische mogelijkheid aanleiding biedt. Het karakter van oen dramatisch verhaal ligt hierin, dat de innerlijke spanning, die er in menschen en hun verhoudingen be staat, leidt tot een uiterlijk sterk sprekende gebeurtenis. Do menschen brengen, tenge volge van hun binnenleven, verandering in het uiterlijk aspect der dingen. Nemen wij maar het nllor-eenvoudigsto geval: Jan is verliefd op Maria, Maria verkiest Piot bo ven Jan. Jan slaat Plet dood Tcngevolgo van de innerlijke gemoedsbewegingen tus schen Jan en Maria, tusschen Piet en Ma ria on tusschen Piet en Jan, is er een menscb minder op de wereld gekomen. lielijken wij, daartegenover, het geval van v. Wessem. John is verliefd op Leopoldine, maar John is te futloos om zich tijdens het huwelijk, dat Leopoldine met hom uit be rekening sluit, als een man te gedragen, Hij weet haar, ofschoon hij haar wettige echtgenoot is niet te veroveren, noch door zijn persoonlijkheid, noch door zijn bruto kracht. Leopoldine blijft onbevredigd, Leo poldine gaat zich dientengevolge wat amu seeren met Jacques. Maar Jacques durft evenmin echt, als John. De minnaar is een even vage schim als de echtgenoot. Zij weten hot ullebei wel, dat ze te weinig moed hebben om door te zetten, maar ze probeeren allebei zich tot moed op te werken. John geeft aan Jacques eon vuistslag in het gelaat, wanneer hij hem aantreft in zijn huis. Innerlijk bedoel de hij eigenlijk een vuistslag te geven aan Leopoldine, om zich daardoor eindelijk haar meester te toonen. En nog eigenlijkcr was die vuistslag misschien bedoeld als een vuistslag aan zichzelf. Jacques, de minnaar, is te laf om terug te slaan. Hij is even laf tegenover John, als John tegenover Leopoldine. Toch is hij niet zóó kritisch, om in zijn nederlaag to be rusten. Hij moet zich een „man" toonen zoo redeneort hij, die geen man is, hij moet het evenwicht herstellen. Ilij rust niet, voor hij den slag teruggegeven heeft, al kan Leo poldine hom allengs hcelemaal niet meer schelen. En nu slaat hij... ook een ver keerde. Op een gemaskerd bal, waar hij met een meisje vertoeft em zich oonigszins be drinkt slaat h»Jreö'n foovallfgen kantoor klerk, dien hij op zijn weg ontmoet in hot gezicht. Maar door dien vuistslag voelt hij het evenwicht nog niet hersteld. Dan komt John bom, na zijn scheiding van Leopol dine bezoeken. Do beide mannen beseffen, dat zij beiden voor den gek gehoudon zijn door één zelfde vrouw, dus dat er eigenlijk voor geen van beiden aanleiding tot een vuistslag was. Toch moét, met hardnekkig heid, het evenwicht worden hersteld. En met een onverstoorbaar gelaat, ontvangt John den cvenwicht-herstellenden vuistslag van Jacques. Waarna ze elkaar do hand goven, en samen een glas cognac drinken. Waar ligt do tegenstelling tot het eenvou dige geval van Jan, Maria en Piet, waar over ik hierboven sprak? Dc tegenstelling ligt hier: dat Jan en Piet veranderen door hun conflict over Maria, maar dat John en Jacques precies dezelfden blijven. AI die vuistslagen zijn slagen in de lucht. En daarom is dit verhaal van van Wessem niet dramatisch, maar slechts in schijn dra matisch. Er is bewegelijkheid in, maar geen beweging. Constant van Wesscm heeft zijn verhaal zoo opgezet met oen bedoeling. Hij i m i- teert, met oen argeloos gezicht, de vecht- verhouding tusschen twee concurreerendo minnaars en laat dan zien, waar dat op uitloopt, wannocr de beide minnaars geen op joodschc gezinnon, die oan wanhoop te,^,volletlla:e menschen maar slechts in vel en prooi zijn, op al die andere groepen, die f3^ ^^versch.jnsel n z.jr i~ i.i«„ r Het loopt uit op een schaterlach. Juist: van Hot loopt uit op een Wessem is in dit verhaal humorist. Hij be antwoordt nauwkeurig aan de karakteris tiek, die André Maurois ons van de week over den humor heeft gegeven. Hij aan vaardt een bepaalde situatie, hij copieert met een dom gezicht de dingon die. anders geconstateerd, werkelijkheid konden zijn. En, ten slotte, hij schildert een onmogelijk geval met een groote precisie. In do hard nekkigheid, waarmee de beido holden van dit verhaal elkaar vuistslagen willen toe dienen, beantwoordt deze humor aan het kritcrium, dat Bergson omtrent den humor heeft gegeven: in die hardnekkigheid ge voelen wij het automatisme, het levenlooze, dat verschijnt, wanneer wij het levende verwachten (Jan Klaassen, die uit het doos je springt) on dat ons lachen doet Het humoristisch effect, dat in het auto matische van dc behandeling uitkomt, zet zich door in alle onderdeelen van dit werk. Al de hoofdpersonon zijn bankiers. John is bankier, Jacques is bankier, de b«ude vrien den van Jack, Bertie en Alfred, zijn ook bankiers. En omtrent de „zaken" van al dio bankiers vernemen wij weinig anders, dan dat ze dalende koersen noteeren, in dezen tijd van malaise. Deze humor is galgenhumor. Do moraal van bet hoofdmotief is: dat een moderne luxe-vrouw zelfs geen vuistslag waard Is. Maar niet alleen Leopoldine en haar min naars zijn ledig. Alles is ledig wat de schrijver ten tooneele voert. Door de be schrijving van het zielloos luxe-leven en hot zielloos kantoorleven der hoofdperso nen is het motief geweven van een sociale revolutie. Dc auteur laat de bereden politic op een geweldige manier op paarden ren non, hij laat oploopon zien en hij laat met gummi-knuppels slaan, maar het geeft al lemaal niets. Nadat do stad een paar da gen ongewoon stil is geweest door de al gomeene staking on ongewoon rumoerig door de politie-charges, gaan de arbeiders weer rustig met hun kruikjes on hun bo torhammetjes naar hun werk. Omdat dozc houding zoo schitterend-consequent is door gevoerd, is dit kleine boek van van Wes scm een document geworden van ongeraee ne satirieke waarde. Ik eindig deze notitios, met den lezer twee citaten te geven, waaruit hij de mees terlijke typeerkunst van den auteur proe ven kan. Het eerste citaat geeft een be schrijving van een ingepakte zuigeling op de schoot van een jongo Moeder. „Woedend belasterde hij in gedachten bet jonge meisje, dat tegenover hem zat in de coupé, een heel jong meisje, dat met beide handen oen bundeltje gebreide wol om klemd hield, waar om heen haar handen breed spanden met hot week-teederc van een kind, ontwaakt tot moederdler. Hot meisje had het bundeltje omhoog tegen haar gezicht gehouden en drukte er zoo nu cn dan het gezicht in met het snuffelend instinct van een beest, dat zijn jong likt. Twee voetjes, waarvan de sokjes wat waren afgezakt, hingen neer in haar schoot". Het tweede citaat handelt over dc sigaret: „Jacqucs haalt werktuigelijk een sigaret uit zijn etui. Ilij ziet zich dio sigaret nemen Het valt hem op cn hoonend constateert hij: dc sigaret in do hand is de attitude van do 20ste eeuw. Do sigaret dient voor alles, met de sigaret probeeren wij onszelf een houding te geven, met dc sigaret ver bergen wij onze onzekerheid, onze dom heid, onze onnoozolhoid. Als wij verdrietig zijn, als wij blij zijn, als wij erg veel willen zeggen, als wij erg veel willon verzwijgen bij alles nemen wij een sigaret. Wij klem men ons, letterlijk, aan onze sigaret vast als aan ons laatste houvast, om onze hou- dinglooshcid te verbergen. Wij kunnen ge woon niet meer anders. Hoe hulpeloos zou den wij er uitzien als wij onze gezegende sigaret niet meer hadden... Zoo komt Jacques er toe uit protest te gen zichzelf zijn sigaret onaangestoken weg te gooien op het terras". i, BARNUMS EERSTE ATTRACTIE. Hoe de „Humbugkoning" begon. Op een avond van het jaar 1819 trad de schoolmeester het logement van een dorpje in Connecticut binnen cn zei: „Ik zoek Phi- neas. Slaapt hij al? Maak hem dan wak ker en zeg hem, dat ik op hem wacht. Ik heb om tien dollars gewed, dat hij in mln- ler dan vijf minuten van een grooten sta pel houtblokken, welke men vanmiddag bij mij thuisgebracht hoeft, precies de maat cn gewicht zal uitrekenen." De knaap verschijnt, wrijft zich de oogen uit en verklaart: „Ik ga mot u mee, maar als u wint, krijg ik er vijf dollars van. Afge sproken? Vooruit dan maar!" Phineae Taylor Barnum was destijds ne gen jaar oud. Al was hij dan ook niet de baste leerling op school met getallen kon hij zoo vlug omspringen, dat niemand hem volgen kon. Op bovenbeloelden avond kon hij zijn eerste vijfdollarbiljet als winst boeken, want de schoolmeester won zijn weddenschap. Men moet zich voorstellen, hoe Amerika «r destijds uitzag. Onontgonnen land, jong volk. In weinige weken schoten om pas ontdekte petroleumbronnen 6teden al6 uit don grond op, do eerste spoorwegen liepen dwars door het kolossale continent. Do tijd van de pioniers was begonnen. Onder hem nam Phineas Taylor Barnum een plaats in, eenig in zijn soort. Dezo man, die slechts weinig schoolkennis had opgedaan, maar koen en vol zelfvertrouwen was, kon mil lioonen winsten binnenhalen omdat hij de kunst verstond, de sensatie industrieel uit te huiten. Op zijn 25ste jaar slentert Barnum door de straten van Philadelphia. Het is een zware tijd voor hem; hij lijdt honger, maar hli hoeft, zichzelf gezworen tot eiken prijs zijn eigen meester te blijven. Op de markt staat een armzalige kqrmistent, dio zich met veel grootspraak het „Museum van het zwarte eeuwfeest" noemt. Hij treedt er nieuwsgierig binnen; een vieze leelijke oude negerin zit gehurkt op een 6ofa en de spul- lebaas verklaart: „Deze vrouw hier is zoo oud, dat zii de zoogmoeder van generaal Washington zou geweest kunnen zijn." Dat was d e groote inspiratie voor Bar num. In geestdrift roept hij uit* „Zij zal Wasbinetons zoogmoeder zijn! Ik koop haar van u. 500 dollars!" De koop wordt gesloten en Barnum bezit zijn eerste groote attractie. Overal, in alle vier windstreken, ziet men zijn handig opgestelde aanplak biljetten. Een geheel nieuwo soort reclame, verlichte transparanten verkondigen de bezienswaardigheid: „Tante Joyce, de zoog ster van generaal Washington, 161 jaar oud." Biografische artikelen in de dagbla den beschrijven haar eerwaardige, natio nale persoonlijkheid. Barnum zet alle re gisters der propaganda open. Hij bezit ook humor: „Een vrouw van 161 jaar, die den moed heeft voor haar leeftijd uit te ko men 1" Hij wordt stichtelijk: „161 jaar! Welk con les voor de groote gec9tcn! Kun nen zij nu nog den langen leeftijd der pa triarchen huichelen?" Zelfs wetenschap pelijke bladen leencn zich ertoe do echt heid dezer overlevende dor 18de oouw tp bevestigen. Men schreef toen 1835: dc vrouw had dus bij Washingtous geboorte 60 (zegge zestig) jaar oud moeten zijn, toen zij als minneraocder bij de familie in dienst trad. Een jaar daarna stierf tante Joyce; zij had Barnum 11,000 dollar Ingebracht, het aanvangskapitaal waarmee hij zijn vordore „attracties" populair kon maken on don grondslag voor zijn vermogen leg gen. Langestraat 84 Toletoon 528 fleschjes a 10 gr. DROGISTERIJ Apoth. Ass. Hendr. v. Viandonstr. 30. Tel. 1313 Teletooo 281 Groote en kleine zalen disponibel voor (eesten, partijen enz. Slagroom Aardbeien Gebakjes Aardbeien Glacée. Groote sorteering vruchten vla's Gebakjes. Vanaf heden wederom Vanille- en Mocca IJs verkrijgbaar in Choc, bekertjes, Vi en Vz Pints, ook per liter, Coupes cn bombes. Frambozen, aardbeien en andere natuur* vruchten ijsscorten (GEEN ESSENCE) op Bestelling. Vraagt GROENHUIZEN'S verfrisschings* dranken v verkrijgbaar voor bereiding van Sorbets, Limonade en Vruchten Bowls). 4 smaken (natuurlijko vrucht). Iets aparts Napolitaindrank (v. Gebruik GEREED). Aanbevelend, Utrechtschoweg 53, Amersfoort. JULIANAPLEIN 4. TELEFOON 635 NAAST APOTHEEK HAAN In voorraad: Deveo-Occulta Spatader- en Steun- kousen zonder gummi en Lasticflor elastieken kousen met gummi. Pracht kousen, welke aan alle verwachtingen voldoen pez paar 18.75 H. v Viandenstraat 20 Tel. 1681 Vertrouwd en vakkundig adres voor Uw

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 14