AMERSFOORTSCH DAGBLAD' Feuilleton Dinsdag 16 Mei 1933 31e Jaargang No. 271 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT ONGEREGELDHEDEN TE ENSCHEDE AUTO TE WATER GEREDEN REORGANISATIE VAN ONS BELANG INT. ARBEIDSCONFERENTIE Ir. A. A. MUSSERT TE GOCH DeN.S.B. geen nazi-beweging In het Paleis van den Koning .1 Verleend do bronzen eere-mcdaille der Oranje-Nassau-ordc aan A. B. P. do Leeuw, koster der R.K. kerk te Bijsbergen; eervol ontslagen uit den militairen dienst roet ingang van 1 Juli 1933 de ecrste-luite- nant B. J. Momma, van bet 5e regiment veld artillerie; met ingang van 1 Juni 1933 op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de kapitein C. W. Slolk, van het wapen der infanterie, op nonactiviteit en is hij benoemd tot reserve-kapitein bij het 20e regiment infanterie; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, Ie bij het wapen der infanterie, tot reserve-cerste-luitenant bij hun tegen wcordig regiment, te rekenen van 30 Mei 1921, de reserve tweede-luitenant G. J. Wehry, van het 5e regiment infanterie; te rekenen van 17 December 1930, de re- serve-tweede-luitcnant L. Tielcnius Kruijt hoff, van het 8e regiment infanterie; te rekenen van 1 Januari 1932, de reser ve-tweede luitenant J. W. van Burink, van het 6o regiraont infanterie; te rekenen van 16 April 1932, de reserve- tweede-luitenants S. B. Termohlen, van het 10e regiment infanterie en W. J. van Wil- ligenburg, van het 4e regiment infanterie; te rekenen vaji 25 Juni 1932, de reserve tweede-luitenant C. C. de Rijk, van het 7e regiment infanterie; te rekenen van 1 Januari 1933, de reser- ve-tweede-luitenants G. J. W. Koolemans Beijnen, van het regiment grenadiers, R. E. Bos, van het 2e regiment infanterie, en P. van der Veer, van het 17e regiment infan terie; lie bij het wapen der artillerie, tot re serve-kapitein bij zijn tegenwoordig regi ment: te rekenen van 30 November 1931 do re- scrve-ccrstc-luUenant G. C. J. Tielenuis Kruijthoff van het 7e regiment veld-af.al- lerie. Met ingang van 16 Mei 1933 op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-kapitein J. Gramsma, van het lc regiment infanterie. FUSIE VAN KATHOLIEKE DISSIDENTEN. Zaterdag j.l. kwamen te Den Haag bij een, vertegenwoordigers van de besturen ■\an de R.K. Volkspartij en van den Kath. Dem. bond. Aanwezig waren de dagelijksche besturen van beide partijen met uitzondering van den penningmeester van eerstgenoemde partij, dio verhinderd was. Door alle aan wezigen word principieele overeenstemming bereikt. Men was eenparig overtuigd van de wenschelijkhcid van een fusie van bei de partijen, en men was het ook eens over de voorwaarden voor een verecniging. Con crete voorstellen, dienaangaande zullen thans aan de besturen der beide partijen worden voorgelegd, waarna de partijcon gressen de definitieve beslissing moeten ne men. BOYCOT VAN DUITSCHE ARTIKELEN. De Algemecne Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. heeft naar het Volk meldt be sloten een boycot van Duitsche artikelen af te kondigen. Onder alle verbruikers zal een intensieve propaganda worden gevoerd. HET SCHOUWTOONEEL FAILLIET VERKLAARD. A ra s t e r d a m, 15 Mei. De rechtbank verklaarde heden de N.V. het Schouwtooneel in staat van faillissement Het faillissement was aangevraagd door Jan Musch, Ko Ar- noldi en Jacq. de Haas. DE HEER ALIMIN PRAWIRADJIRDJA. BEDANKT VOOR HET KAMERLID. MAATSCHAP. Do „Tribune" bevat het volgende be richt: „Partijgenoot Alimin Prawiradjirdja beeft aan de partijleiding van de C.P.H. meegedeeld, dat hij in verband met de nieuwe belangrijke opdracht, welke hij van zijn partij de C.P.I. heeft ontvangen, voor- loopig niet in staat zal zijn, het Kamerlid maatschap lc vervullen. Hij wenscht te be danken als lid ten behoeve van den derden Inlandschen candidaal op de lijst der C.P.H., den heer Roestam Effcndi. De heer Roestam Effendi, die hier te lan de aanwezig is, zal ais vertegenwoordiger van de Inlandschc arbeiders in de Tweede Kamer zitting nemen." In verband met een nationaal-- socialistische vergadering Enschede, 15 Mei. Hedenavond heb ben te Enschede in de binnenstad ongere geldheden plaats gehad, in verband met een vergadering van de Nationaal-Socialis- tische Beweging in de Groote Sociëteit. Door middel van strooibiljetten had'men de „arbeiders" opgewekt om naar de bin nenstand te trekken, taneinde tegen de „fascistische terreur" te protesteeren. De politie zag zich genoodzaakt verschei dene charges uit te voeren en de mare chaussee te paard uit Glanerbrug te requi- reeren. Er werden schoten in de lucht ge lost. Eenige personen liepen niet ernstige verwondingen op De straten in de omge ving van het Sociëteitsgebouw werden af gezet. Nader kan nog gemeld worden, dat de verspreide biljetten afkomstig waren van de O.S.P. De menigte heeft met steenen naar de politie geworpen, waarbij één per soon op heeterdaad betrapt werd en in ar rest gesteld werd. Bij de woningen van le den van de N.S.B. schoolde het publiek herhaalde malen samen, terwijl zelfs rui ten ingeworpen werden, zoodat de politie handelend op moest treden. Bij de charges zijn een aantal personen gewond en zij moesten zich derhalve onder geneeskundi ge behandeling stellen. In totaal werden drie personen gearres teerd. COURANTENBEZORGER DOOR POLITIE «EVOLGD. Onderzoek naar de politieke gezindheid van bepaalde personen. Op vragen van den heer Hermans betref fende het volgen van een bezorger van bet Volksdagblad voor Gelderland.te Ede door politic-agenten, die dc adressen van de abonné's noteerden, heeft minister Deckers geantwoord, dat bedoelde handelingen niet zijn geschied op last van de regcering. Met voorkennis van den minister van defensie is een onderzoek ingesteld naar de politieke gezindheid van bepaalde personen, van wie betwijfeld wordt, of zij ondor alle om standigheden achter de wettige regcering zullen staan. De wijzewaarop dit onderzoek plaats vond, is overgelaten aan de daarbij betrokken autoriteiten. Hoewel de wijze, waarop de gcwcnschte inlichtingen zijn verkregen, wellicht min der gelukkig kan worden genoemd, vindt de ondergeteckende daarin geen aanlei ding zich daaromtrent met de betreffende autoriteiten nader in verbinding tc stellen, aangezien hij op grond van ontvangen ambtsberichten mag verwachten, dat de betrokken autoriteiten hot toegepaste mid del niet meer .zullen bezigen. Chauffeur over de opengaande brugklep in de Koningshaven te Rotterdam beland Rotterdam, 15 Mei. Hedenavond om streeks half cif is te Rotterdam een ern stig auto-ongeluk gebeurd. 'Een auto kwam uit de richting van der Takstraat de brug ever dc Koningshaven oprijden op een oogenblik dat deze voor dc scheepvaart ge opend werd. Deze brug is niet voorzien van afsdluithekken, doch draagt vier grjote lantarens, die in lichtletters het woord „Stop" vermelden. De bestuurder heeft vermoedelijk dit waarschuwingssein niet gezien en heeft evenmin acht geslagen cp de waarschuwingskreten van omstanders, die het ongeluk zagen aankomen, doch reed over de geopend wordende brugklep in dc Koningshaven. De auto is dadelijk gezonken. De politieboot is thans ter plaatse aan het dreggen naar het voertuig. Voor dit werk is het noodig dat de brug voor het landverkeer gesloten blijft, zoodat do verbinding van den linker- en rechter Maasoever gestoord is. Het is niet bekend hoeveel personen in de auto zaten. Burgenhoofdbestuurs-- leden treden af Tengevolge van het tot stand komen der regeling, betreffende de militaire belangen en vcreenigingen, hebben verschillende mi litaire verecnigingcn haar statuten en haar organisatie moeten herzien. Onder deze militaire vcreenigingen neemt dc landelijke verecniging van onderofficie ren „Ons Belang" de belangrijkste plaats in, zoowel voor wat botreft het ledental (het grootste deel der onderofficieren der Kon. Landmacht is lid dezer vereen.), als om de vele instellingen» die deze verecniging be zit. Door den maatregel van den mi nister van defensie moeeten van deze ver- eeniging o a. dc burger-hoofdbestuursleden aftreden, waaronder de president der ver ecniging, het oud-Kamerlid W. Wijk, die gedurende 35 jaren dc leiding had in „Ons Belang". Wij vernemen, dat dezer dogen bedoelde burger-hoofdbestuursleden hun functie hebben ter beschikking gesteld. Het hoofdbestuur van „Ons Belang" heeft hierop de navolgende heeren benoemd in de hierna te vermelden functies: D. F. Brandwijk, president; J. Piederiet, vice- voorzüter; M. van Olst, secretaris-penning meester. De heer Brandwijk, wonende te Zeist, is sergeant-majoor-instructcur bij de lucht doel-artillerie te Utrecht en maakt reeds gedurende 15 jaren deel uit van het hoofd bestuur. De heer van Olst te Haarlem is adj.-onderofficier-administrateur van een militair magazijn to Haarlem, terwijl de heer Piederiet te Nijmegen in garnizoen is als adjudant-instructeur bij dc infanterie. Ten slotte vernamen wij nog. dat de ver ecniging „Ons Belang" op 10 en 11 Juni a.s. te Utrecht in algemecne vergadering bij een zal komen tot constitutioncerlng van den nieuw geschapen toestand in de ver- eeniging tengevolge van de ministerieele maatregelen inzake militaire bonden. GISTING IN DE S.D.A.P. Een niet gepubliceerde bro chure van Duys. Het Kamerlid mr. J. Duys heeft naar dc Telegraaf meldt een brochure geschre ven, waarin hij de tegenwoordige tactiek der sociaal-democratische partij fel laakt In het bijzonder komt hij op tegen de on waarachtige publicistiek van het dagblad „Het Volk", die bij vele bezadigde elemen ten der S.D.A.P. scherpe afkeuring vindt. Hoewel deze brochure reeds tijdens de ver kiezingen is gereed gekomen, heeft de heer Duys op bet laatste oogenblik besloten haar niet uit te geven, daar het partijbestuur hem de toezegging beeft gedaan, dat met zijn grieven rekening zal worden gehou den. Door deze toezegging vervallen ook de geruchten, dat mr. Duys van plan zou zijn om uit dc sociaal-democratische partij te treden. Samenstelling der Neder landsche delegatie Bij K.B zijn tot leden in de afvaardiging van Nederland naar de 17e Internationale Arbeidsconfercntic, welke op 8 Juni a.s. te Genève is bijeengeroepen, benoemd: a. tot afgevaardigde der Ncderlandscho Regcering tevens voorzitter der afvaardi ging, Professor Mr. P. J. M. Aalberse lid van dc Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid; tot afgevaardigde der Nederlandsche re- georing, Mr. A. M. Joekes, lid van dc Twee de Kamer dar Staten-Generaal. b tot afgevaardigde vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers Mr. P. M. J H. Cort van der Linden, secretaris der af- decling „Nederland" der Internationale Or ganisatie van Industrieelc Werkgevers, al gemeen secretaris van het Verbond van Ne derlandsche. werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau: c. tot afgevaardigde vertegenwoordigen de de Nederlandsche arbeiders E. Kupers. voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvcreenigingen. lid van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal; d. tot technische raadslieden van de Re- geeringsafgevaardigden: le. D. .T. Burger, Inspecteur van den Ar beid; 2e. Dr. E. Moresco, oud vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië; 3e. Mejuffrouw Mr. G. J. Stemberg, refe rendaris bij het Departement van Economi sche Zaken en Arbeid, tevens secretaris der afvaardiging; 4c. Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, e. tot technische raadslieden van den af gevaardigde voor de werkgevers: le. Mr. E. IJ. Bisschop Bocle. secretaris van de directie van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolen mijnen genaamd Oranje Nassaumijnen te Heerlen; 2e. G. P. Evclein, chef van de Sociaal Eco nomische afdeeling van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven; f. tot technische raadslieden van den af gevaardigde voor de arbeiders: le. II. Amelink, secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverbond en penning meester van het Internationaal Christelijk Vakverbond, lid van de Tweede Kamer «Ier Staten-Generaal; 2e. H. B. Berghuys, algemeen secretaris van de Nederlandsche Vakcentrale; 3e. P. J. S. Scrrarens, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond en secretaris van het Internationaal Christelijk Vakver bond, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Men schrijft ons: De bewering, indertijd gelanceerd door prof. Gcrretson, dat dc nationaal-socialisti- sche beweging (Mussert) de bedoeling zou hebben ons land op den duur in te lijven bij Duitschland, is doo^het verloop van een Zaterdagavond te Goch gehouden ver gadering wel afdoende gelogenstraft, in dien men althans, na hetgeen hierover reeds werd gepubliceerd, nog bewijzen noo dig acht. Genoemde vergadering word ge houden op verzoek van in Duitschland werkzame Nederlanders die als buitenlan der geen lid kunnen worden van de Duit sche nationaal-socialistische abeiderspartij, maar door toetreding tot de nationaal-socia listische beweging, versterking van hun po sitie verwachten. Na lang aarzelen besloot ir. Mussert aan dit verlangen, om in Duitschland de begin selen der N.S.B voor landgenooten uiteen te zetten, te voldoen, nadat hij tevoren de toestemming der Duitsche autoriteiten had verkregen. Van een feestelijk inhalen door S.S. en S.A. zooals door sommige bladen is gemeld, is geen sprake geweest. Men kwam eenvoudig om acht uur in besloten kring in do Stadttorsaal bijeen, die tot de laatste plaats was bezet en zooals verwacht kon worden met dc Nederlandsche en nationaal- socialistiscbe kleuron was versierd. Een enkel woord van den voorzitter, den heer v. d. Vorle. leidde ir. Mussert in, die daarna uitvoerig de Nederlandsche toe standen op politiek en economisch terrein schetste, om vervolgens do beginselen der N.S.B. te behandelen. Het was op dat mo ment dat de voorzitter aan de vergadering meedeelde, een briefje te hebben ontvangen van do S.S. waarin werd geordonneerd een lid van do nationaal-socialistische partij (do Nederlandsche Hakenkrcutzers) het woord te geven. Deze heeft daarop nadat S. S. en S.A. mannen op het podium waren ge klommen een zoo minderwaardige hits en leugenrede gehouden dat we er slechts weinig van zullen zeggen. Zoo beweerde hij, dat de N.S.B. geen „echte" nationaal-socia listische beweging was. omdat joden lid konden zijn dat zij verraad pleegde aan de nationaal socialistische beginselen, dat er geen portret van Hitler te vinden zou zijn in het Amsterdarasche Kringhuis der N.S.B. (hetgeen hij de aanwezigen tot een enthousiast „heil Hitler" aanleiding gaf) en tenslotte dat het hakenkruis op de uni form der N.S.B. ontbreekt. En eindelijk, na dat spr. zich op de meest perfide wijze over de joden had uitgelaten, dat de N.S.B. voor 50 uit Joden bestond...! Deze schimpredc liet niet na de aanwezi gen tc intimidceren, evenals den voorzitter die zich haastte te verklaren dat hij niet had geweten wat de N.S.B. eigenlijk was, maar dat do Hollanders in Duitschland slechts één wensch kenden: zich te organi- seeren conform dc beginselen van Hitier! Ofschoon het de bedoeling was geweest, dat nog twee sprekers namens de N.S.B. het woord zouden voeren, is dit niet geschied omdat ir. Mussert dit niet wenschte toe tc staan, nu de leiding der vergadering feite lijk overgegaan was in handen van den lei der der S.S. troepen waardoor naar zijn meening het Nederlandsch karakter aan de bijeenkomst was ontnomen. Het bovenstaande leert ieder, die de N.S. B. van Italiaanschen of Duitscben snit heeft geacht, dat zij integendeel een bewe ging i9 met een eigen, nationaal karakter die vooral op onderscheidene punten van de Duitsche verschilt, terwijl er bovendien uit blijkt, dat zelfs dc toestemming van de Duitsche autoriteiten niet voldoende is om het de S.S. en S.A. naar den zin te maken wanneer de heeren bemerken dat het Hit- Ier-program in het gedrang komt. De S.A. mannen trokken tenslotte nog de chassis van een Hollandsch fotograaf open zoodat al diens opnamen bedorven worden. Keer-uw. gelaat niet anders naar het ver leden, dan om te leeren hoe gij dc toekomst ontmoeten moot. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. ..aar het Engelsch door W. H. C. B 21 De blceke lippen sloten niet op elkaar, de jnderlip stak uit, naar voren ge drukt als gevolg van de merkwaardige on- dèrkaak, die nog heden ten dage de af stammelingen van het Huis van Oostenrijk kenmerkt Een dunne baard, zoo licht van kleur alsof hij verschoten was, accentueer de de kin meer dan dat hij haar verborg; het noch dun gezaaide, noch dichte, noch lange, noch korte hoofdhaar, dat met een echeiding.eri uiterst zorgvuldig gekamd om de groote maar fijn gevormde ooren werd gedragen, was van dezelfde onbestemde kleur. Hij had zware wenkbrauwen en een boog voorhoofd, het heele gezicht was te groot, zelfs voor zoo'n lange man, en had iets-griezeligs in zijn trekken. Als hij naar niets keek. droeg hij zijn hoofd een beetje voorover gebogen, maar als hij om zich been keek, bewoog hij het langzaam en zeker, alsof het door een machine in bewe ging werd gébracht, het af en toe stilhou dende, terwijl hij dan 6trak naar iets keek, om, zoodra aan zijn nieuwsgierigheid vol daan was onverschillig of hij sprak of zweeg bewegingloos in de oorspronke lijke houding terug te keeren. Zijn heel lange, magere lichaam met de smalle borst was gekleed in roomklcurivc zijde met zij ver bewerkt. Als eenig versipi- sel droeg hij den keten met het ordetecken van het Gulden Vlies. Zijn gang was ongra tieus en langzaam, alsof zijn dunne beenen zijn lichaamsgewicht met moeite droegen; soms struikelde hij onder het loopen. Zijn linkerhand rustte op het gevest van zijn rapier en zelfs onder de witte hondschoe nen zag men duidelijk hoe kolossaal lang zijn vingers waren. Men zou nooit hebben gedacht d3t zulk een lichaam veerkrachtig en sterk kon zijn, en toch had hij soms, toen hij jongen was, zulk een kracht, ener gie en vlugheid aan den dag gelegd, dat hij, wat dit betreft, de gelijke was van normaal gebouwde mannen. In den regel kwam zijn toorn slechts langzaam op. was bedacht zaam en gevaarlijk en al zijn plannen waren ruim en verrijkend. Uiterst bedaard en zonder ook maar één blik te werpen op de aanwezigen, schreed hij naar den troon, en ging daarop zitten, waarbij zijn beide handen rustten op dc vergulde armleuningen van den ruimen zetel; dc koningin nam naast hem plaats. Maar voordat hij goed en wel gezeten was, wèerklonk een onderdrukt geluid van vreugde in de vestibule, hoofden bewogen zich, de oogen der dames klaarden op, men ging op de steenen staan om beter te kun nen zien en hier en daar verhief een stem zich bescheiden bpven het gegons. Toen werd ,'s konings wassenbeeldengezicht iets donkerder, maar de uitdrukking er van ver anderde niet en dc stille oogen bewogen zich evenmin. Hij draaide het hoofd niet om om te kijken, want hij begreep dat zijn broeder de troonzaal was binnengekomen en dat ieders aandacht op dezen was ge vestigd. Don Juan was geheel in verblindend wit ge kleed wit fluweel, wit satijn, witte kant en witte schoenen. Hij droeg noch deg.-n, noch cenig versiersel en zelden zal een vrouw in haar droom een onberispelijker verschijning van jeugdige en mannelijke gratie hebben gezien. Zijn plaats was aan 's konings rechter zijde. Hij ging langs de estrade, waarop dc troon stond cn liep een lichten en toch vastberaden tred en met een bijna jongens- achtigen glimlach van genoegen als gevolg van de klanken, die hij hier cn daar opvine. Toen hij dc treden van den troon opge gaan was, knielde, hij op één knie voor zijn broeder, die een ongeschoeide hanci ter kussing uitstak toen dit was geschied, knielde hij voor de koningin, die hetzelfde deed. Toen liep hij, met een diepe buiging voor den koning achteruit en nam plaats op een der zetels, die één trede lager voor hem cn de koninklijke prinsen waren be stemd. Hij zat daar echter alleen, want Philips was ook in zijn vierde huwelijk kinderloos gebleven en eerst veel later werd een zoon geboren, die hem zou opvolgen. Koninklijke prinsessen waren er niet in Madrid, zoodat Don Juan de eenige was, die den koning in den bloede verwant was, en daar hij als zoo danig erkend was, had hij recht op deze plaats, zelfs al zou hij niet de Mooren in het Zuiden verslagen of Granada niet her wonnen hebben. Na hem kwamen de hooge ministers van staat, dan een statige stoet van ambassa deurs in schitterende klcedij, binnengeleid door Don Antonio Perez, den nieuwen gun stcling van den koning, een intelligenten, maar slechten man, op wien Philips gedu rende tien jaren bijna geheel moest vertrou wen, een man, dien hij op de pijnbank we gens zijn misdaden deed folteren, tot hij bijna dood was, die tenslotte wist te ont snappen, den koning overleefde en te Parijs bijna tachtig jaar oud, een natuurlijke crood Bticrf. Tegelijk met dezen kwamen ook de hofdames, dc oppertoezichthoudster van d? garderobe der koningin en de eerejonk vrouwen Onder de hofdames bevond zich Dona Ana dc la Cerda, prinses van Eboli en Melito cn hertogin van Pastrana, de vrouw van den ouden minister Don Ruy de Gornez. Men zei, dat zij haar man en Antbonio Perez cn zelfs den koning regeerde, tersvijl zij alle drie bedroog. Zij was toen niet ouder dan 30 jaar, maar zag er cn profiel jonger uit En face leek zij ouder als gevolg van haar bijna mannelijke en toch kleine, maar voor een vrouw te vierkant hoofd en gezicht als van een jong athleet, met hooge jukbeende ren, diep liggende zwarte oogen en aar. elkaar sluitende wenkbrauwen. Zij had een wreeden, rooden mond met prachtige, klei ne landen. Ook had zij een onberispelijk mooi figuur en een gracieuse manier van loopen, zoodat men haar bijna mooi kon noemen, tenminste wanneer zij niet in een stemming was om kwetsende dingen te zeggen. Nog velen kwamen in een langen stoet totdat tenslotte, op een zekeren afstand van de anderen, de nar een neerslachtige stem ming voorwendende, binnenkwam. Hij bleef een poos op «strade stilstaan, rondkij kende als om tc zien of er ook voor hem een plaats was gereserveerd, en daarna be droefd zijn hoofd schuddend, hurkte bij neer, een hoopje scharlakenrood fluweel, waarboven een mannengczicht uitkwam, vlak bij Don Juan's voeten, zich een beetje naar hem toe wendend, zoodat hij goed op diens oogen kon letten. Maar Don Juan wilde niet naar hem kijken en was ver baasd dat hij juist hier zich opstelde, kort geleden toch had hij hem met een flink standje weggezonden wegens het brengen van een brief van een vrouw. Dc plechtigheid, indien zij zoo genoomd mocht worden, begon zoodra iedereen zijn plaats had ingenomen. Op een tceken van den koning stond Don Antonio Perez op en las een document voor, dat hij bij zich had. Het was een soort troonrede en zette, in korte termen en weloverwogen zinnen, het resultaat uiteen van den langen veldtocht tegen de Mooren, waarin groote lof werd toegezwaaid aan het leger in het algemeen cn hier en daar eenige woorden van geluk- wensch aan het adres van Don Juan zelf voorkwamen. De aanwezigen luisterden aandachtig en telkens wanneer de naam van den jongen veldheer werd genoemd, boorde men een onderdrukt enthousiast gefluister in de zaal, dat deed denken aan het zomcrsche ruischen van bladeren in een bosch, waar een zacht briesje doorheen waait Maar als 's konings naam werd ge noemd, heerschte er steeds een doode'ijke stilte. Don Juan zat onbeweeglijk, een beetje naar beneden kijkende, terwijl nu en dan een blos hem naar de wangen steeg. Het voorgelezen document vermeldde ner gens een belooning of hoogere onderschei ding, die hem ten deel zou vallen. (Wordi vervQl^^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5