Cognac Vieux XXX HET WERKLOOZENVR AAGSTIJK BRILLEN DE BRUGGEN BU NUMEGEN EN ARNHEM G. VAN DUIN A. H. VAN NXEUWKEEK N.V. Burgerdienstplicht bepleit per flesch f 3.75 J.A.SCHOTERMAN Utr.straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 IN 1936 ZIJN BEIDEN GEREED filectrische installaties en Reparaties WIJ HEBBEN KEUZE UIT RUIM 250 KARPETTEN PROFITEERT VAN ONZE A.B.C. RECLAME Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.3aan 10 COMPLETE MEUBILEERING 1S M ODELK AMERS HUMORHOEKJE Uitwisseling van diensten door ruil van goederen en dienstenmet een noodgeld te betalen Pc Raad van Bestuur van de Nationale Unie is van oordeel, dat het werkeloos hcldsvraagstuk in de huidige omstandighe den één dier vraagstukken is, die de aller grootste aandacht eischt. De Raai is van meening, dat de werke loosheid een ernstig gevaar vormt zoons el voor hot maatschappelijk welzijn der ge meenschap als zoodanig als voor de staat kundige orde, en niet het minst voor de door de werkeloosheid getroffenen zelf een bedreiging met geestelijken en zcdelijken achteruitgang, zoodat het één der aller eerste taken van on3 allen is om naar krachten te trachten zjo spoedig mogelijk dit euvel te bestrijden. Do Raad gaat daarbij uit van de gedach te, dat de werkeloosheid in den omvang, zooals wij deze thans tegenover ons heb ben, niet oen tijdelijk verschijnsel is, doch uiting van diop liggende oorzaken, zoodat dc werkeloosheid ook niet bestreden mag worden met middelen, die voor tijdelijke storingen vroeger afdoende bleken, doch oen geheel eigen behandeling eischt. De Raad is van oordeel, dat de steun, die thans aan de werkeloozen gegeven wordt, voor de overheidskla9sen binnen zeer kor ten tijd een volstrekt ondragelijke last zal vormen en voor de betrokkenen zelf bij lango na niet voldoende om een behoor lijk menschwaardig bestaan te verzekeren. Dit klemt te meer nu een hoe langer hoe grooter aantal gezinnen niet eens meer de ondersteuning op grond van de reglemen ten der werkloozonkassen ontvangt, doch in de hoe langer hoe minder wordende on dersteuning valt van de verschillende in stellingen en diensten voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. De leniging van den nood door het Na tionaal Crisis Comité en de plaatselijke cri slscomité's (hoe verdienstelijk ook op zich zelf en met hoeveel toewijding dit werk ook geschiedt), is onvoldoende om ecnigcr- mate wezenlijk bij te dragen tol herstel van dc langzaam, doch zeker voortschrijdende inzinking van de hier bedoelde groep Ernstiger nog dan de achteruitging in stoffelijke wolvaart i3 de achteruitgang van geestelijken en zedelijken aard, die het ge volg is van de langdurige werkloosheid, zoowel voor de werkloozen zelf als voor hun gezinnen. De snelle ontwikkeling der wereldgebeur tenissen van de laatste maanden heeft de Raad van Bestuur van de Nationale Unie genoopt het standpunt, dat hij ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk in Novem ber ingenomen heeft, nog nader to herzien, overwegende dat do gang van zakon in Duitschland en laatstelijk ook in Amerika het uitermate waarschijnlijk maken, dat wij veel eerder dan cenige maanden gele den te voorzien was, zullen staan voor een toestand van welhaast volledige sluiting onzer grenzen, zoodat uitvoer van het mee- rendeel onzer voortbrengselen niet meer mogelijk zal zijn. De Raad meent, dat dit laatsto vraagstuk tbans ernstig en zonder valsche hoop op een spoedige wijziging door middel van on derhandelingen en verdragen onder oogen gezien moet worden en dat men rekening moet houden met den toestand, dat een be hoorlijk herstel van handelsbetrekkingen alleen dan mogelijk zal zijn, wanneer de landen ieder voor zich erin geslaagd zijn om het teveel aan vermogen, waarover zij thans beschikken, in eigen kring bruik baar te maken, zoodat zij aan het bi iten- land alleen dat aanbieden, waar dit buiten land klaarblijkelijk behoefte aan heeft. Dc Raad ziet in de werkloosheid, zoonis wij deze thans voor ons hebben, een ver nietiging en verspilling van raenschehjk vermogen, dat dusdanige afmetingen aan genomen heeft, dat hiertegen ten spoedig ste moet worden opgetreden. Het door den Raad uitgewerkte plan komt in het kort op het volgendo neer: Dc Raad meent dat het noodig is, dat de werkloozen zich vrijwillig bereid verkla ren om voorloopig zonder belooning en in een volgend tijdvak tegen belooning van diensten, door andere werkloozen middel lijk of onmiddellijk te bewijzen, diensten voor de gemeenschap te verrichten. Deze diensten moeten uitgewisseld worden, min of meer op de wijze, zooals dit thans in Amerika reeds geschiedt door de ruil van goederen en diensten en volgens de godach- tc, die trouwens ook ten grondslag ligt aan de hier en daar opgekomen plannen tot het verleencn van steun in natura. De Raad» meent, dat het daartoe noodig Is op te richten 'tot welke oprichting in middels overgegaan is) een stichting ge naamd de Nationale Unie ter bestrijding dor werkloosheid. Deze stichting stelt zich ton doel: a. voor werkloozen de gelegenheid tc ope nen zich te verbinden voor vrijwillige bur gerdienstplicht. b. voor werkloozon de gelegenheid te opc- non of te vergemakkelijken zich in hun vak verder te bekwamen of ccn ander vak te leeren; c. hot werkloosheidsvraagstuk nader te onderzoeken. De hier bedeelde vrijwillige burgerdienst- plicht berust op de volgende beginselen a. ieder i9 gohouden naar krachten zoo veel diensten aan de gemeenschap te be wijzen, als hij van de gemeenschap vraagt; b. het i9 van geon belang of eerst dienst verricht en daarna gevraagd wordt of om gekeerd. Bij het toestaan van do beschikking over diensten beoordeelt de leiding dus niet boe veel diensten de aanvrager reeds bewezen heeft, docb uitsluitend of het maatschap pelijk verantwoord is, dat do aanvrager over diensten beschikt. Teneinde én voor dc leiding èn voor do betrokkenen de booordceling mogelijk te maken of er ongovoor evenwicht bestaat tusschen gevraagdo cn bewezon diensten, wordt iedere dienst uitgedrukt in gelds waarde. Voor bewezen diensten wordt bet bewijs onmiddellijk ter hand gesteld. Met zulke bewijzen worden gevraagde diensten zoo mogelijk van te voren betaald. Beschikt de aanvrager niet over een tegoed, dan wordt hij in rekening belast. De leiding kan de dienstplichtigen ook diensten iaien verrichten voor buitenstaan ders. Deze diensten worden betaald aan het bureau en mogen niet lager berekend wor den dan liet gemiddeld geldende loon tc-r plaatse. Dc dienstplichtigen ontvangen echter ock dan geen geld, doch hun bewijs van ver richten dienst. Teneinde de uitwerking van dit plan mo gelijk te maken, vraagt de stichting Natio nale Unie ter Bestrijding van de werkloos heid: A. Een overzicht van le. ingeschreven werkloozen verdeeld naar groepen. 2e geheel of gedeeltelijk stilliggende be drijven. 3e. grondstoffen voor levensonderhoud en de benoodigdheden van huishoudelijk be drijf, gesplitst naar ingevoerdo en in Ne derland gevonden en gewonnen grondstof fen. B. Een berekening van het loon, dat voor verschillende diensten in verschillende plaatsen moet worden betaald. C. Het ontwerpen van opleidingsplannen voor verschillende groepen vaklieden. D. Ingenieurs-vrijwilligers bereid om als „officieren" van het burgerleger op te tre den: le. voor wcrkrcgeling. 2c. voor toezicht en keuring. 3o. voor opleiding. ie. voor secretariaats-wcrkzaamhedon cn vei tegenwoordigerswerkzaaraheden. 15. Een overzicht van alle plannen tot nog toe ontworpen voor werkloosheidsbe strijding (.o.m. bruggenbouw, tegen tolhef fing enz.). F. Plannen om de tot nu toe voor uit voer werkendo bedrijven (zoowel land- cn tninbouw als nijverheid) zoo tc hervormen dat zij voortaan voor het binnenland kun- nc.n werken. G. Uitwerking van do mogelijkheid van Plon-Wirtschaft. H. Overzicht van de voortbrengselen en diensten, die Nederland bij over do gehcclo wereld doorgevoerd streven naar Autarkie zal blijven noodig hebben en zal kunnen leveren. Aan de hand van deze gegevens, tot wel ker verwerking zich alreeds de Newi (Or ganisatie van Nederland3che Werkelooze Ingenieurs) bereid heeft verklaard, ver trouwt de Raad een aanvang te kunnen maken met de invoering van den vr^jwil ligen burgerdienstplicht. De Raad zal, als over voldoende gegevens beschikt wordt, met de betrokken over heidsinstellingen overleg plegen, teneinde te verkrijgen, dat de door de werkloozen verrichte diensten betaald kunnen worden met een noodgeld, dat het recht geeft op diensten door andere werkloozen le ver richten of goederen, welke afgestaan wor den in ruil voor door de werkloozen zelf of door andere werkloozen verrichte dien sion. Zoodra met dezen proef de bruikbaarheid van het stelsel gebleken is, zal de Raad er by de overheid op aandringen in te voeren don verplichten burgerdienstpllcht, waarbij de werkloozen niet meer ontvangen een steun, doch ingedeeld worden bij de bur- gcrdienstplichtigcn, hun diensten ter be schikking van do overheid moeten stellen cn daartegenover ook een volledig behoor lijk gezinsinkomen ontvangen, dat in geen enkel opzicht minder mag zijn dan het ge middelde inkomen, dat soortgelijke werk krachten op dat oogenblik in het vrij be drijf verdienen. De veler wege geuite vrees, dat dit moet leiden tot benadeeling van do vrije maat schappij, acht de Raad van Bestuur der Nationale Unie ongegrond. De grootste boogbrug in Europa komt over de Waal bij Nijmegen Kosten tesamen 9 millioen 'sGravcnhagc, 15 Mei. Dezer dagen heeft ten bureele van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, belast met den bruggenbouw, een persconferentie plaatsge vonden, waarin mededeelingen zijn gedaan over den bouw van de bruggen voor ge woon verkeer te Nijmegen en Arnhem. Ten aanzien van do brug over de Waal te Nijmegen maakte men ons erop opmerk zaam, dat zij komt te liggen ongeveer dui zend meter bovenstrooms (beoosten) de spoorbrug, ongeveer tegenover de Belvédère. De rivier maakt daar tor plaatse een scher pe bocht, zoodat de scheepvaart, na de brug te zijn gepasseerd, vrijwel eon haakschen hoek moet maken. Deze omstandigheid stelt hooge elschen aan de overspanning in verband met het doorzicht. De middenspanning, bestemd voor de scheepvaart, is wijd 244.10 M. De hoogte van den onderkant der rijvloercon- structie (dus van de boveD begrenzing van het voor de scheepvaart vrije profiel) be draagt 24 M. N.A.P., dit is 11 M. boven den boogsten waterstand, die hier is voor gekomen. Naast de m.ddenoverspanning is eenerzijds een overspanning van 95 M. en anderzijds een van 72 M. De aandacht verdient, dat een boog van de afmetingen der middenoverspanning (244.10 M.) de grootste boog tn Europa zal zijn Tot dusver is de grootste boogbrug in Europa die, welke in 193')"31 over den Dnieper in Rusland is gemaakt en die 244 M. is. In Amerika echter is er één boogbrug, grooter dan die, welke thans over de Waal wordt gemaakt, zoo ook in Australië. De breedte van het rijdek wordt 12 M. Op dc middenoverspanning is het rijdek tus schen de hoofdliggcrs gelegen. De wijdte tusschen dezo hoofdliggers is 13 M. Bulten de hoofdliggcrs is aan weerszijden een pad uitgekraagd, breed 4 M. en bestemd als rijwiel- en voetpad. De totale voor het ver keer nuttige brugbreedte bedraagt dus 21 M. De overbrugging wordt gevormd door vier boogbruggen. De bogen van de middelste brug zijn als vakwerk geconstrueerd, die van de zijbruggen als bogen met volle wan den. De middelste boog heeft een hoogte van „de geboorte" tot den top van 45 M. Boven den rijvloer is do hoogte in het mid den van do overspanning tot den bovenkant der brug 32.25 M. De bogen aan de zijover spanningen liggen onder den rijvloer. Do vorm der pijlers past zich aan bij de druklijnen der bogen De pijiers zijn van beton, dat aan do buitennzijde wordt be kleed met groenachtig grijs Beuchaer-gra- niet. De landhoofden zijn van onbekleed beton. Door elk landh^ofd is een opening, waardoor een weg wordt gevoerd. Op onze vraag, of men genoopt is. ook tot buitenlandschc werkkrachten zijn toe vlucht te nemen, luidde het antwoord, dat voor een gedeelte van den onderbouw een bijzondere soort palen wordt gemaakt door de Amsterdamscbe aannemingsmaatschap pij, die een licontie heoft voor een Duitsch octrooi. Daar hier nog geen geschoolde ar beiders zijn, die ermee kunnen omgaan, gebruikt men voor dit werk acht Duitsche arbeiders. Naast hen hoeft men Holland- scho werkkrachten geplaatst, die aldus spoe dig met dit speciale werk bekend worden. Groot is dit aantal buitenlandschc arbei ders niet, vergeleken bij het totale aantal werklieden, dat in den bouw van de brug bezigheid vindt cn dat tusschen honderd cn tweehonderd bedraagt. Dit aantal betreft dan de arbeiders, die direct, ter plaatse van den bouw, werkgelegenheid vinden. Rekent men de arbeiders mede, die in direct door den bouw bezigheid vinden, in de constructiewerkplaatsen enz., dan is het aantal natuurlijk veel grooter. Overigens moet in aanmerking worden genomen, dat wij nog niet zoo ver zijn, dat alle gewalst ijzer, voor ons land bestemd, in ons land gemaakt wordt, en voorts, dat natuursteen niet uit ons land kan worden betrokken De totale bouwkosten bedragen ongeveer vijf millioen gulden. Het Rijk neemt de eigenlijke brug voor zijn rekening en de gemeente Nijmegen en de provincie Gel derland dragen bij in dc kosten van het werk. In 1931 is men met het eerste werk voor de brug begonnen. In 1934 zal men met dc montage aanvangen, welke in 1935 zal wor den voltooid. Dc brug zal in 1936 gereed zijn. De brug te Arnhem. Thans volgt één cn ander inzake dc brug over den Nederrijn te Arnhem. Hierbij behoeft geen enkele buitenlandei to worden te werk gesteld. De schecpvaarteischen voor deze brug zijn anders dan voor die te Nijmegen. Voorts is het uitzicht, waarmede men tt Arnhem moet rekening houden, niet zoo romantisch als dat te Nijmegen. Met betrekking tot dc brug to Arnhem is er eerder kans dan te Nijmegen, dat iets imposants de omgeving dooddrukt. Wanneer men te Arnhem do brug bijzon der indrukwekkend zou maken, zou men alleen de brug zien en zou men- vergeten, dat er een stad achter ligt. De as van de Arnhemsche brug zal loo- pen in het verlengde van de Lauwersgracht, midden door het huizenpand, dat wordt omsloten door Marktstraat, Ooststraat, Rijn kade en Kadeslraat De overbrugging bestaat uit twee gedeel ten. Een ijzeren overbrugging over de rivier en het zuidelijke winterbed vormt het eeno gedeelte en daaraan sluit aan de noordzijde aan een viaduct van gewapend beton op de plaats van genoemd huizenblok en over de Marktstraat. Voor de viaduct worden niet meer huizen afgebroken, dan noodzakelijk is, omdat af braak van meer perceelen veel kosten met zich zou brengen cn men dc tijdsomstandig heden in aanmerking moet nemen. Vcrbete ren deze omstandigheden, zoodat zij de ge meente Arnhem en do provincie Gelderland in 6taat stellen, meer ruimte te scheppen, dan kan men met de afbraak voortgaan en zal het uitzicht van de viaduct, dat den eersten tijd, naar te vreezen is, weinig fraai zal zijn, worden verbeterd. De indeeling van do Arnhemsche brug is als volgt: Boven het normale zomerbed bedraagt de overspanning 120 M. Hieraan sluiten aan weerszijden aan overspanningen van 50 M. De noordelijke overspanning gaat tevens over do Rijnkado heen. Deze drio overspan ningen vormen in dc bovcnbouwconstructk één geheel, dus een balkbrug van 220 M. lengte. Over het zuidelijke winterbed liggen zes overspanningen van 42 M„ welko voor den bovenbouw één geheel vormen, dus een balkbrug van 252 M. lengte. De viaduct in gewapend beton op den noordelijken oever heeft ccn lengte van 122 40 M. Ter plaatse van den rijweg in de Marktstraat wordt de opening 12 M., met aan weerszijden een opening van 3 M. voor voetgangers. De breedte van het rijdek wordt 12 M. Op de ijzeren brug is de rijweg tusschen de hoofdliggers gelegen; de wijdte tusschen de hoofdliggers bedraagt 13 M. Buiten de hoofdliggers is aan weerszijden een pad uit gekraagd, breed 4 M. en bestemd als rijwiel en voetpad. Do totale voor het verkeer nut tige brugbreedte is dus 21 M. De ijzeren overbrugging wordt gevormd door balkbruggen met volle wanden. Bij dc opening boven het zomerbed wordt de balk- ligger versterkt mot een lichten boog Bij de Rijnkade bieden trappen dc ge legenheid voor voetgangers om de brug tc bereiken. Ook bij den noordelijken pijler op den zuidoever wordt een toegang door trappen gemaakt. Het rijdek boven de hoofdovorspanning over het zomerbed ligt horizontaal. Naar weerszijden hiervan helt verder het dek af onder een helling van ongeveer 1 40. De totale lengte van de brug, met inbe grip van de viaduct, bedraagt 600 M. Hot gezamenlijke gewicht der ijzercon structie is ongeveer 40 X) ton. Het werk wordt geleverd door verschillende fabrie ken, onder leiding van de Pletterij te Delft. De totale bouwkosten bedragen ongeveer vior millioen gulden. De gemeente Arnhem betaalt een vrij groot deel mee. Ook de pro vincie Gelderland draagt bij. De brug, met het maken waarvan men in 1932 is begonnen, zal in 1935 gereed zijn. ook de allernieuwste modellen. Prima pasvorm. Concurreercndo prijzen. Uitsluitend le kwaliteit. JUWELIER - OPTICIEN - TEL. 898 Levering van Fondsbrilien DE RADIO-CENSUUR. De Schoolmeester op den index! Het Handelsblad meldt: De brave Gorrit van dc Lindo Jzn. beier bekend als „Dc Schoolmeester", zal zeker nooit hebben gedroomd, dat een van zijn „Gedichten" ooit op den index zou worden geplaatst. Van radio was in zijn tijd in Ge verste verte nog geen sprake, laat staan van do Algemeen Programma Commissie. Deze laatste heeft nu nml. gisteravond de uitzending (in het door de Vara verzorgd algemeen programma), verboden van de voordracht van Jan Lcmairc van bet poëem „De boterham cn de goudzoeker", dat begint met de bekende regels: Te Wormcrvcer Woonde eens een lieer, En te Overschie Een juffrouw die.... Het zendtijdbeslnit. Zondagavond j.l. heeft de Radio Contróie Commissie een rede van den voorzitter van de Vara ter herdenking van de afkondiging \an het Zendtijd-besluit, verboden. COMMISSIE VOOR DUITSCHE UITGEWEKENEN Amsterdam, 16 Mei. In overleg met het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen heeft zich een Economische Com missie geconstitueerd, dlo zich ter beschik king 6telt voor het verleencn van commer cieel en juridisch advies, in industrieele en handels zaken, aan Duitscho Joden hier te lande. Voorzitter dezer commissie is de heer Ed. Gerzon, secretaris do heer M. B. Nij- kerk. Uit do Commissio heeft zich ccn bureau gevormd, dat zitting houdt iedcren Maan dag cn Donderdag van 2.30 uur lot 3.30 uur ton kantore van den heer Gerzon, Sin gel 327—347. De Commissie verzoekt dringend alle za ken, voor zoover mogelijk, schriftelijk uit een te zetten cn de correspondentie te rich ten tot den secretaris, den heer M. B. Nij- kerk, Jan Luykenslraat 72. DE NAAR NEDERLAND GEVLUCHTE DUITSCHE JODEN. Radiotoespraak van dr. B. A. Kahn. Amsterdam, 16 Mei. Wij vernemen, dat Vrijdagavond om zeven uur, dus voor het ingaan van den Sabbath, dr. B. A. Kahn voor den V.A.R.A.-microfoon, de naar Nederland gevluchte Duitsche Joden zal toespreken in een radiorede in de Duitsche taal, getiteld: „Durch ausscren Knecht- schaft zu innerer Freihcit". „Pietje zegt asdat ie muslkant wil worden en pejano *il l.ere spele Nee, laat em liever viool leeren, da's makkelijk voor em as t le op straat speule mot as 't le geen succes heeft." (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6