Cognac Vieux XXX J. A. SCHOTERMAN Zn. HITLER'S WOORD ONDER DE LOUPE REGEERINGSVERKLARING VAN GOERING MACHTIG PROTEST TEGEN VERSAILLES per flesch f 3.75 Utr.straat 17 Wynhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG REVOLUTIE OP CUBA EEN KANNIBAALSCH FEEST Profaneering van het Onze Vader HINDENBURG ANTWOORDT ROOSEVELT „De toon herinnerde levendig aan de vrome redevoeringen van den keizer" Romo, 18 Mei. (V.D.) l)c Lavore Fascista noemt Hitler's rede in den rijksdag buiten gewoon duidelijk. Ten aanzien van de ont wapening heeft Duitschland een these van rechtvaardigheid on billijkheid opg^st-ll. die ook door Mussolini wordt aanvaarJ en door de Br-tsche re^eering wordt gesteund Duitschland aanvaardt bovendien met vreugde het plan van Mussolini tot nauwe re samenwerking tusschen de vier groot West-Europcesche mogendheden en ten slotte is het bereid mede te werken aan do in de boodschap van Roosevelt genoemde grondbeginselen. Het is te hopen, dat na deze redevoering alle onjuiste beweringen, die tot nog too in een bepaald land jpgeld hebben gedaan, weerlegd worden of gehee vord wijnen. De Messagero stelt in een hoofdartikel de boodschap van Roosevelt en de rede van Hitier als twee belangrijke bijdragen voor het herstel der wereld naast elkaar. Men kan niet zeggen, dat Duitschland do snbo teur der ontwapeningsconferentie is. Duitschland heeft daadwerkelijk ontua pend en hoeft daarom het recht te oischen dat de zwaar bewapende Maten loyaal zijn voorbeeld volgen. De rijkskanselier heeft in zijn rede met heftigheid en warmte uiting gegeven aan den vredeswil van Duitsch land. De Echo de Paris schrijft o.a., dat, wan neer Hitier zich bij de boodschap van Roo sevelt heeft aangesloten, vastgesteld dient to worden, dat Roosevelt tegen erkenning van gelijkheid van bewapening is. In de vijfjarige overgangsperiode zal men Duitsch *and de gelijkgerechtigdheid op dit gebied -»iet kunnen toestaan, om dan de mogelijk beid te onderzoeken hoever men met een rpjalitatieve en quantitative ontwapening van het Fransche leger kan gaan, zonder den vrede in gevaar te brengen. Het Journal ziet in de rede van den rijkskanselier een machtig protest tegen het verdrag van Versailles Men moet er aan denken, schrijft het blad, dat dit ver drag ook door do Amerikanen verworpen wordt. De Petit Parisien constateert, dat Hitier de oorlogzuchtige uitlatingen van zijn mi nister Von Papen niet heeft herhaald. Hij heeft echter met klem den eisch van gelijk gerechtigdheid gehandhaafd. Zijn heek rede was gericht op de herziening van het verdrag van Versailles. Het Petit Journal schrijft, dat men van Fransche zijde vol vreugde zal zijn, wan neer de handelingen van Duitschland over eenstemmen met de verklaringen van den rijkskanselier. Waarom sluit Hitier zich niet aan bij do Fransche opvatting inzake arbitrage, veiligheid en ontwapening, wan hij. zooals hij beweert, van ganscher narte den vredo wenscht? Hitler hoeft een uitstekend standpunt gekozen en het zou niemand verbazen, wanneer men zich in de Vereenigde Staten ten volle bevredigd verklaarde. De Ere Nouvelle schrijft, dat de rijkskan selier nogmaals uiting heeft gegeven aan Duitschlands wil om zich te onttrekken aan do verplichtingen der verdragen en alle op zich gpnomen verplichtingen af te wijzen De toon van Hitler'9 rede herinnerde leven dig aan do vrome redevoeringen van den keizer. Volgens de socialistische Populaire heeft de l ranschc regeering den plicht Hitler in zijn oigen val te vangen. Of hij eerlijk is of niet, doet er op het oogenblik niets toe. Frankrijk wenscht den vrede door alg.- ïee- ne ontwapening en de veiligheid door we derzljdsche controle en internationale sa menwerking. Deze beginselen moeten te Genève in een daad worden omgezet en Jan zal men zien, of 't nieuwe Duitschland daar zijn handteekening onder zet of niot. De conservatieve Daily Telegraph schrijft, dat men geen krachtiger bewijzen voor den vredeswil van den rijkskanselier had kun nen verwachten. Een enkele rede zal het wantrouwen tegenover Duitschland echter niet kunnen wegnemen. Ongetwijfeld is echter thans de toestand minder gespannen. De Morning Post is van moening, dat het eenheidsfront tusschen Engeland en Ame rika eon gunstigen invloed heeft uitge oefend. Volgens* de Daily Mail was Hitler's rede zelfs verzoenend. De gereserveerdheid der andere mogendheden zal echter door mon delingo verklaringen alleen niet overwon nen worden en de woorden zullen gevolgd moeten worden door een verstandige en voorzichtige politiek. De Daily Express gelooft, dat Hitler's rede bij het buitcnlandsche publiek meer gerustheid heeft gewekt dan al zijn vroe gcre verklaringen. Het blad vreest echter dat Frankrijk thans op de bekende manier zal antwoorden met onthullingen over Duit- sche bewapening. Voor de eerste maal laat ook do linkschc pers zich in eenigszins gunstigen zin over Ilitlcr uit. De libcralo News Chronicle schrijft, dat de geest van Hitler's rede niet de geringste aanleiding tot critiek geeft. Do meeste Engelsche liberalen zijn het met Hitler's critiok op het verdrag van Ver sailles eens. De socialistische Daily Herald schrijft, dat Hitler's verklaring een geschikte basis biedt voor de voortzetting der onderhande lingen te Genève. Wie in het geheim had gehoopt, dat de rijkskanselier anderen dc mogelijkheid zou geven de verantwoorde lljkheid voor het mislukken der conferentie op Duitschland af te wentelen, zal teleur gesteld zijn. Men kan de Duitsche eischen niet over het hoofd zien. Zij zijn noch over spannen, noch overdreven, noch onverstan dig. Wanneer Hitler in de komende dagen en weken bewijst, dat zijn woorden waar heid bevatten, dan heeft hij meer voor den vrede gedaan dan hij misschien zelf zal willen toegeven. „Na is de beart aan anderen om plochtig gedane beloften in te lossen." De Lokal Anzeiger schrijft o.a., dat nog nooit een regeering een verdergaande be reidheid tot het brengon van elk offer voor den vrede heeft uitgesproken Doch nooit ook werd zoo onvoorwaardelijk buiten eiken twijfel verheven, dat Duitschland wil weten waarvoor het offert. Duitschland heeft zoo veel moeten presteeren, dat thans do beurt aan anderen is om eindelijk te beginnen met het inlossen der plochtig gedane be loften. De Deutsche Zeitung schrijft, dat de rijks kanselier niet slechts voor het Duitsche volk. doch voor de wereld heeft gesproken. Voor de voortzetting der ontwapeningscon ferentie is het van belang, dat Duitschland zijn handteekening weigert onder elk vor der dictaat. De Kreuzzeitung schrijft, dat. wie thans de door den leiding van het vercenigde Duitsche volk aangeboden hand voor den vrede afslaat, zich schuldig maakt aan alle rampen, die dan Europa zullen treffen. De Deutsche Allgemeino Zeitung schrijft, dat de geheelo rijksdag zich voor den vrodu heeft uitgesproken. Het moet echter een vrede van recht en erkenning der Duitsche levensbelangen zijn. Uit de rede van den rijkskanselier is duidelijk geblekon, dat dc verantwoordelijkheid voor het voortduren van den tegenwoordigen toestand niet op Duitschland rust. Ook do T&glische Rundschau constateert, dat do verantwoordelijkheid voor den we reldvrede thans buiten do Duitsche grenzen ligt. Do Berliner Börsenzcitung merkt op, dat de rede van den kanselier de basis heeft gelegd, waarop, wanneer de tegenstanders te Genève zulks willen, do ontwapenings debatten op verstandige wijzo in do rich ting van het doel kunnen worden geleid. De rijksregeering heeft ei*voor gezorgd, dat de schuldkwestie, ingeval de waarlijk niet te ver gaande Duitsche eischen wurdon af gewezen, ondubbelzinnig en duidelijk be antwoord is. De Berliner Börscnkurier schrijft: De w reld heeft een uitlating voor den vrede kun nen hooren, zooal9 niet zuiverder, eerlijker en met minder egoïstisch voorbehoud afge legd had kunnen worden. Van nu af zullen alle wilde beweringen over de geheime be dodingen van het rijk slechts oen belache lijken indruk maken." De Vossi.scho Zeitung stelt va9t, dat dc rede een even groote mate van tegemoet komendheid als van vastberadenheid toon de. Wanneer de wereld met spanning op deze rede heeft gewacht dan wacht Duitsch 'and thans met spanning op het antwoon van de wereld. Harmonie, eventueel onder dwang met ijzeren vuist! De socialisten tegen de volmachtenwet Berlijn, 18 Mei (H.N.). De zitting van den Prui6tschen landdag werd vandaag ge opend door den voorzitter Kerrl, die den leider Adolf Hitler den groet van het nieu we Pruisen bracht en hora trouwe gehoor zaamheid beloofde. De nieuwe minister president zal op den steun van het par loment kunnen rekenen. Om kwart over drie kwamen de ministers de zaal binnen. Minister-president Goering, die met luid applaus ontvangen werd, ontwikkelde het regeoringsprogramma. Ik aanvaard mijn ambt, aldus zelde hij. in de eerste plaats als de trouwste paladijn an mijn leider Adolf Hitler. Daarop wees hij er op, dat hij de verantwoordelijkheid voor de maatregelen van de Pruisische re geering in ieder opzicht aanvaardt, ter wijl hij tevens beloofde, dat de Pruisische politiek zich naar die van het rijk zal rich ten. Hot eerste tijdperk van do nationaal socialistische omwenteling, waarin her haaldelijk scherp aangepakt moest worden, Vervolgens lichtte hij de nieuwe begroo ting toe, die dank zij de uiterste spaar zaamheid in evenwicht is. Daarna bracht hij dank aan de S.A., de S.S. en den Stahl helm en wees op den geweldigen indruk dien Hitlers vredesrede in den rijksdag heeft gemaakt Hij besloot zijn rode met de woorden „Eer en vrijheid zijn thans weer de fundamenten van Pruisen Pruisen is het fundament van Duitsch land". De rede werd herhaaldelijk door geest driftig applaus van do meerderheid onder broken. Bij het eindo van den rede werd oen driewerf Sieg Heil op Goering uitge bracht Daarna nam de sociaal-dcmocratischo af gevaardigde Szillat het woord, die in een geformuleerde vorkiaring de volmachten wet afkeurde en zich o.a. beklaagde, dat er geen sprake is van gelijke rechten voor de verschillende partijen Dit gaf den leider van de nntlonaal-so- cialistische fractie Kubc aanleiding tot een zeer scherp antwoord. Hij stelde de vraag, met welk recht do eoclaal-demo craten het wagen van gelijke rechten te spreken. Hij herinnerde aan de onderdruk king van de nationaal-socialistcn onder de vroegere rcgcoringcn. die onder Marxisti sche leiding stonden en verklaardo ten slotte dat dc meerderheid onder zijn lei ding niet van zins is dergelijke provocaties als vandaag in de rede van den sociaal democratischen spreker vernomen, nog eens te hooren. De taak der sociaal-democratie is thans zich te schamen en te zwijgen. De Duitsch-nationaJe afgevaardigde von Wintersfcld gaf in een kort geformuleerde verklaring te kennen, dat do Duitech-na is thans in hoof.lraak afgesloten. Thans «"onalcn de volmachtenwet goedkeuren. De staat het tweede tijdsvak voor do deur, dat an den opbouw. Goering legde daarbij bij zonder den nadruk op enkele beginselen, die gevolgd moeten worden: Uiterste spaar zaamheid, integriteit en plichtsbesef in bet bestuur, bevordering van het hooger on derwijs, waaraan slechts leeraren uit het Duitsche volk mogen deelnemen, verster king van den band van het volk bij de verschillende scholen en ook bij do kunöt, Vervolgens gaf de minister-president een overzicht van do taak der verschillende ministeries. liet departement van binnen- landscbe zaken zal zorgen voor een onom koopbaar berocpsambtenarendorn, waar voor hij zelf do zorg op zich neemt. Ver der voor een goed georganiseerde politie om alle pogingen, die togen den nieuwen staat gericht mochten zijn, af te weren. In dit verband protesteerde Goering tegen do stelling, dio te Genève is gehoord, als zou de do Schupo met een legerorganisatie ge lijk gesteld moeten worden Voorts gaf Goering de verzekering dat het behooron tot een andere partij, mits deze niet vijandig tegenover den staat staat, geen grond zal zijn om uitgesloten te worden van het bekleeden van een ambt, wat in het bijzonder voor de ambtenaren, die tot het centrum behooren, zal gelden Bij zijn beschouwingen over dc economi sche en landbouwvraagstukken dankte de minister-president den minister van jus titie voor de erfgocdwet, terwijl hij tevens waarschuwde tegen het ingrijpen van on verantwoordelijke instanties, hoe good be doeld dit overigens moge zijn. Zonder genade zal opgetreden worden tegen dc corruptie. Dc ondergeschikto com missarissen moeten zich onthouden van onbohoorlijk optreden, waarbij Goering op merkte, dat do leider verantwoordelijk is en niet de meerderheid van de bedrijfscel len. In do bedrijven Is hot noodzakelijk, dat de tegenstelling tuseschen de verschil lende belangengroepen met de govolgon daarvan, die voor het economische leven schadelijk zijn, verdwijnon. Zoo noodig zal de rogeerlng met ijzeren vuist dwingen tot harmonie, welke voor het welzijn van het geheelo volk noodig is. BIJ de bospreking van de verlichting van de bolasting voor de huisbezitters en voor den landbouw verklaardo Goering harts tochtelijk, dat de regeering al haar aan dacht aan het afgosneden Oost-Pruisen zal wijden. Duitsch-natlonalcn vorwachten van een sa mengaan der nationale leiders en hun vol gelingen do spoedigste wederversterking van den Pruisischon staat, zooals die eens door de Hohenzollern geschapen is. Zonder verder debat werd daarop de wet aange nomen. Slechts de sociaal-democraten stem den tegen, alle overige partijen stemden voor, zoodat de noodige meerderheid van twee derde ruimschoots verkregen was. Do zitting werd daarop door den voorzitter gesloten. De nationaal-sociali6tcn verlieten de zaal onder het zingen van het Horst Wessellicd. 1200 opstandelingen aan de Zuidkust geland Reeds meer dan 100 dooden Nc w-Y o i k, 18 Mol. (V.D.) Volgons be richten uit Havanna, ia op Cuba oen nicu wc revolutie uitgebroken. 1200 opstandrlin gen zijn, komende van Trinidad, geheel on vei wacht geland aan do Zuidkust in dc provincie Santa Clara. Do opstandelingen werden gesteund door de bevolking der ste den Snnctus Spiritus, Moron en Elacuepa gas. Het is tot bloedige botsingen gekomen met regecringstroepcn. Dc verliezen aan beide zijden worden geschat op 100 dooden. President Machado heeft versterkingon gezond» n naar de Zuidelijke provincies. Dit is do ergste opstand, welke sinds het begin der regeeringsperiode van Machado heeft plaats gehad. DUITSCH BURGEMEESTER GEARRESTEERD. Dusseldorf, 17 Mei (H.N.) De vroe gere burgemeester van Dusseldorf, tegen wien wegens vervalsching en vernietiging van documenten een bevel tot aanhouding was uitgevaardigd, is te München gearres teerd en zal naar Dusseldorf worden ge transporteerd. Duitsche boeken op den brandstapel In De Vrijheid komen wij een artikel tegen, getiteld: „De donkerste tijdperken uit het verleden herleefd!" Het is gewijd aan het ten vure doemen van boeken, die door het tegenwoordige régimo in Duitsch land als minderwaardige goestcsvoortbrcng selen worden beschouwd. Het liberale weekblad merkt naar aanleiding daarvan op: In Nederland, waar reeds eeuwen gele den zoo menig boek gedrukt werd, dat el ders verboden was, waar een geestelijke moord evenzeer verafschuwd wordt als een lichamelijke moord, begrijpt men een voudig niet de mentaliteit, dio op dien al lerongelukkigsten Woensdagavond to Ber lijn en in verschillende andere Duitsche universiteitssteden tot uiting kwam. Het rampzalige studentje Gutjahr, dat zich verbeeldde een ridderlijke rol te vervullen, toen hij met luider stemme aehtcrecnvol gons de werken van de beste journaltsten, letterkundigen, economen, politici enz. ten vuro doemde, zal later slechts bekend blij ven als een dom verachtelijk creatuur. Wat hij thans een eer acht, zal later dc groot ste schande voor Duitschland zijn. Schreit het niet ten hemel, dat men zelfs het werk van wijlen Bertha von Suttner, die reeds in 1905 den vredes-Nobelprijs heeft gekrogen in vlammen hooft doen opgaan? Zij was wellicht geen bewonderenswaardige schrijf ster, maar zij was een nobele vrouw, die de wogen wees, waarlangs toekomstige ge nerntics zich moeten bewegen. Do stak kerds, die haar werk verbrand hebben, ken nen slechts dc wegen naar het barbaarsche verleden. Niet aan hen, doch aan do von Suttnors on de Coudenhove Kalergi's is de toekomst. Dit kannibaalscho feest trof volstrekt niet alleen marxisten en joden (al zou het ook dan onvergeeflijk geweest zijn). Deze gees telijke moord is een onwaardige voortzet ting van de reeks moordaanslagen op per sonen, die sinds Jaar en dag Duitschland in opspraak brongen." De V r Ij b e i d besluit: „Wij hadden Duitschland zoo gaarne gansch anders gezien. Wij zullen ons ge lukkig prijzen, als over enkele jaren de naam van den pyromaan Gutjahr (hoeveel pathologische naturen hebben de jongste weken hun slechte driften en instincten onder het mom van nationalisme uitge leefd) in gansch Duitschland slechts snel met minachting en schaamte over een ver vlogen tijd van onbegrijpelijke volkspsy- choso genoemd wordt Zal net echter zoo ver komen? Voorhands is het holaas nog mogelijk, dat in Duitschland zelfs het Onze Vader op dc volgende wijze geprofanceerd wordt. „Adolf Hitler, die onze groote leider zijl, Uw naam doet de vijanden sidderen, Uw derde rijk komc, Uw wil alleen zij wet op aarde, Laat ons dagelijks uw stem hooren, En beveel ons door uw leiders, Dio wij gehoorzamen willen. Met onze eigen lovens als inzet, Dat belooven wij plechtig. Heil Hitier." Aldus luidt de ode, die de Hitier-meisjes- groep pleegt te zingen en die uit de Tag- licho Rundschau in het orgaan der Christe lijke Democratische Unie, den Strijder, is overgenomen. Op even ziekelijke wijze als men in Rusland Lenin verheerlijkte, veraf goodt thans een groot deel der Duitschers Adolf Hitler. Dit volk met tal van goede eigenschappen, maar zonder de goddelijke sprank van den humor en zonder zelfcri- tiek, heeft zich door de terreur der jong- to maanden juist beroofd van hetgeen het broodnoodig had: zelfkritiek en humor, dio do betrekkelijkheid dor dingen beseft. DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. Groote meerderheid voor de regceringspartijen. Kaapstad, 18 Mei. (V.D.) De Zuid- Afrikaansche regeering Hertzog-Srauts heeft bij de verkiezingen voor het parle ment, welke Woensdag bebbon plaats ge had, een geweldige overwinning behaald Van de tot nu toe gekozen afgevaardig den, behooren tot de S.A.P. (Zuid Afrikaan- che partij van Smuts) 55 en tot do nationa listen (Hertzog) 4S. De Labourpartij heeft drie zetels verworven. 36 zetels moeten nog verdeeld worden. Er is zeer druk ge temd, in het bizonder omdat voor de eer ste mjuH ook vrouwen stemrecht hadden. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Fransche Omelet. Bereiding: 3 eieren, 3 lepels bouillon (melk of water) 20 gram boter, wat zout, peper cn nootmuskaat Vermeng de eieren met wat zout, peper en noot en klop zo daarna goed los. Voeg er vervolgens het vocht bij. Smelt dc boter in de koekepan, giet de eiermassa er in. Licht met een pannekovkmes het gestolde ei wat op, zoodat het vloeibare er onder kan loopen. (I)ezo handeling herhalen tot dat allo ei gestold is, echter niet te hard') Laat dc omelet voor de helft uit de pan glijden cn klap dc andero helft er over heen. Zorg er voor dat de omelet niet te bruin wordt en dien haar zoo warm moge lijk op. Voor de mlddagtafeL Pikante kalfslapjes. Aardappelen. Gestoofde bieten. Griesmeel met bessensap. Bereiding: 1 K.G. dun gesneden kleine kalfslapjes, 50 gr. rookspek wat cayenne peper. 00 gr. boter, 4 d.L. bouillon, een uitje, wat zout. Wentel de gezouton kalfslapjes luchtig door bloem. Bak ze aan beide zijden licht bruin in dc boter. Snijd het spek in dob belsteentjes en smelt ze uit. Verwijder dc kaantjes. Fruit de gesnipperde ui even in het spekvet, waaraan wat peper en do boter waarin de lapjes gebakken zijn. zijn toegevoegd. Giet vervolgens de bouillon bij het mengsel. Leg de kalfslapjes hierin en stoof ze in een gesloten pan op een zacht vuur. tot ze goed gaar zijn Keer ze zoo nu cn dan orn. Men kan dc jus met een weinig bloem en wat room afmaken. IS VOOR VISCH, T ALLER FI JNSTE WAT ÉR IS/ Berlijn 18 Mol (V.D.) Ais antwoord op de boodschap van den president der Ver cenigde Staten, Roosevelt, heeft Rijksprcsi- dent von Hindenburg, het volgend telogram aan Roosevelt gezonden* „Met oprechten dank bevestig ik de ODt- vangst van Uw boodschap, welke mij tele grafisch werd toegezonden. Deze manifes tatie, waarin U dc wereld den weg wijst voor de opheffing van do internationalo crisis, heeft in gclicci Duitschland sterken weerklank gevonden. De verklaringen, wol- ke de Duitsche Rijkskanselier gisteren met toestemming van den geheelen Duitschon Rijksdag heeft afgelegd, bcwijzon, dat Duitschland bereid is onbaatzuchtig medo te werken aan dc overwinning van de po litieke en economische moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd. Roosevdt's boodschap door twaalf regeeringen beant woord. Washington, 18 Mei. (V.D.) Do bood schap van president Roosevelt is tot nu toe door twaalf regeeringen toestemmend be antwoord. 17 Mei opgegeven door v. d. Graaf cn Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Verlenging ge vraagd door N.V. Scheepswerf v.h. J. Dre- wes cn Co. te Groningen. Bewindvoerder: mr. C. H. Weyl, Groningen, Broerstraat 6. Verhoor: Vrijdag 26 Mei 1933 v.m. 10.30 uur in het paleis van justitie, Groningen. Uitgesproken faillissementen door arr. rechtbank Den Haag, 15 Mei: W. M. Reuringa, kapper en sigarenwin kelier, te Leid6chcndain, Sluiskant 15. R.c. mr. LI. W. L. Klomp, cur. mr. II. G. van Ysendijk, Rijswijk. J. J. Gort, architect, Den Haag, Welesen- bruchstraat 111. R.c. mr. J. H. van Laer, cur. mr. W. Marinkello, Den Haag. W. J. M. Driessen, Den Haag, Juliana van Stolberglaan 49. R.c. mr. G. Scholten, cur. mr. J. W. C. L. Ray makers, Den Haag. C. P. Luyt, handelaar in autoraobielban- den, Den Haag, Amsterdam6che Veerkade 30a. R.c, mr. G. H. B van den Boom, cur. mr. R. do Bruyn, Den Haag. J. G. 't Hoen, zich noemende J. G. Thoen, bloerabollenkwceker, te 'e-Gravenhage, Laan van Mecrdervoort 415. R.c. mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh, cur. mr. H, van Nouhuy6, te Den Haag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6