DE WITTE TENTEN Zaterdag 3 Juni 1933 31e Jaargang No. 286 TWEEDE BLAD MINISTER COLIJN AAN HET WOORD AUTO RIJDT IN OP SCHOOL KINDEREN ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 Lijstenmakerij en Kunsthandel KLEEDINGMAGAZIJN KIND EBKLE E DING UIT DE STAATSCOURANT OMZETBELASTING HET OVERLIJDEN VAN GEZANT Dr. VILLIERS DEPARTEMENT SOCIALE ZAKEN TEGEN EEN ARBEIDERSWEER 3|j Doorzitten Stukloopen In het Paleis van den Koning TWEEDE KAMER De heer De Geer noemt een kabinet met leden uit zoovele partijen een zeld zaam schouwspel en waarschuwt tegen het opzetten van een hoogere beginselpolitiek. Spreker waarschuwt de partijen niet te trachten uit deze constellatie politieke winst te behalen. In deze samenstelling hadden, evenals de vrijz.-dem., de soc.-dcm. aan de vorming van het kabinet kunnen medewer ken. Doch de laatsten zien blijkbaar den nood der tijden niet in. Spreker wcnecht den formateur geluk, dat hij zoovele be kwame mannen om zich heen heeft weten te halen. Het zou de chr.-bist. fractie aange naam zijn dit kabinet medewerking te vcr- leenen. De heer Schouten keurt het af dat de R.-K. bij voorbaat de samenwerking met de liberalen afwezen. De fundamenteele be ginselen van liberalen en vrijzinnig-demo craten toch zijn voor de recbtscbo fracties vrijwel gelijk. De A.-K. fractie blijft van gevoelen, dat een partijgroepeering anders dan op chris- telijken grondslag op den duur niet te hand haven is. Nu een parlementair kabinet niet mogelijk bleek, treden do anti-revolution- nairen dit kabinet met welwillendheid tege moet De heer Arts (r.k. volkspartij) betreurt, dat niet aan een katholiek opdracht werd gegeven tot partij-formatie. Van den aard der bezuinigingen zal af hangen of het kabinet in 6pr. een tegenstan der zal hebben te zien. De heer Ker6t en (staatk. geref.) betoogt dat de regeering wel moet handelen, in de eerste plaats ter beperking der publieke uitgaven. Minister Co lijn dankt degenen, die uit kabinet met welwillendheid begroetten. Spr betoogt, dat de regeering zich in haar verklaring bepalen moest tot het aangeven van enkele richtlijnen. Spr. noemt den financieelen toestand' van Nederland en Indiö hoogst ernstig. Het budget moet sluitend zijn. Do resultaten van de Londensche conferentie moeten wor den afgewacht, alvorens richtlijnen kunnen worden uitgestippeld in zake de te volgen politiek. De mogelijkheid van uitvoering van groó- te werken wordt onderzocht, inbegrepen voortzetting der Zuiderzeewerken. Spr. wijst er op, dat verschillende vraag stukken door dit kabinet ter hand moeten wofden genomen. Het overweegt b.v. onder meer een uniforraverbod. Het kabinet dient zich aan als crisis-kabi net met een bepaalde taak als zoodanig. Het is homogeen in de hoofdlijnen. De vergadering wordt te 4.30 uur ver daagd tot 13 Juni a.6. MINISTERS DIE ONTSLAG NEMEN ALS KAMERLID. Hannc opvolgors. De ministers Oud en Marchant die thans ontslag hebben genomen als lid van de Tweede Kamer, waren recpecticvelijk ge kozen op stellen gelijkluidende lijsten No. 2 en 3. Beiden hebben op deze lijston de zelfde opvolger, n.l. de heer J. Schilthuis. Ware nu mededeeling van de ontslagna me door de heeren Oud en Marchant op denzelfdcn dag ter kennis van den voor zitter van het Centraal stembureau geko men, dan liad in de zitting van dit stem bureau moeten worden geloot op welke lijst de heer Schilthuis benoemd zou wor den verklaard. Aangezien deze mededeelingen den voorzitter niet op denzelfden dag hebben bereikt, en die betreffende mr. Oud het eerste is ingekomen, is een zitting over bodig geworden en zal de heer Schilthuis door den voorzitter tot lid der Tweede Kamer benoemd worden verklaard in de vacature-Oud, terwijl in do vacature-Mar- cbant benoemd wordt de heer D. Kool man Opvolger van beide nieuwe Kamer leden is de heer J. Adriaansc. Soortgelijk geval doot zich voor bij de opvolging van de ministers Colijn en de Wilde. Ook hier behoeft g«rcn loting plaats te hebben, aangezien het ontslag van mi nister Colijn een dag eerder is ingekomen dan het bedanken van mr. de Wilde. Op volger van beide ministers is A. A. L. L. Rutgers, gouverneur van Suriname, dio thans zal worden benoemd verklaard in de vacature-Colijn. Voor mr. de Wilde is opvolger in de Kamer mr T. A. van Dij ken, referendaris bij den Raad van State. De verkiezingsuitslag gaf als opvolger van den heer Rutgers den heer P. J. Schwarz, als opvolger van den heer Dij ken mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. Een zwaar en vier licht gewonden Bergen (N.H.), 2 Juni. Vanmiddag om kwart over vier heeft te Bergen-Binnen een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat tijdstip zwenkte in volle vaart een z.g. zandauto, geladen met gras cn bestuurd door den sleeper P. B. Jr., uit Ber gen-Binnen, uit de Oldenburglaan naar dc Dokter van Pcltlaan. Doordat de bestuur der de smalle bocht te groot nam, schoot de wagen over den berm. Hier speelde een aantal schoolkinderen, die juist uit de Christelijke school waren gekomen. Vier der kinderen werden door den auto geraakt De wagen kwam echter nog niet tot stilstand en vloog dwars over den weg naar den rechterkant, waar hij terecht kwam in een voortuintje van een der huizen. In dit tuin tjo was een driejarig meisje aan het spe len. Ook dit kind werd door den auto ge troffen. Van de aangereden schoolkindoren was het zevenjarige dochtertje van de familie Verburg. wonende aan de Lindelaan er het ergst aan toe. Het kind had een zware sche- delvorwonding, ernstige kneuzingen en ont vellingen en is in levensgevaarlijken toe stand naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd. Do drie andere kinderen, allen meisjes, bekwamen slechts lichte schaafwonden. Het waren de dochtertjes van de families Van Everdingen, Dr. Mak en Jansen. Het driejarige kindje, van de familie Michels, werd bloedend aan het hoofd gewond en is do ouderlijke woning binnengedragen. De andere kinderen konden na, door de dokto ren J. A. Blok cn II. W. J. M. Poot te zijn verbonden, naar huis gaan. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan te snel rijden. De bestuurder verklaar de het stuur to ver naar links te hebben omgegooid, waardoor het „over de as" kwam te zitten, met het gevolg, dat de wie len niet konden worden omgehaald. Nadat de schoolkinderen waren omvergereden, kwam de auto in een kuil terecht. Door den schok sloeg het stuur toen naar de andere zijde om. De auto, een oud-model Ford, is door de politie in beslag genomen. DE ACCOUNTANT HEIJNE. Teskent hooger beroep aan. De accountant R. Ileijne, die gisteren door de Haagsche rechtbank wegen6 belee- diging van den minister van justitie is ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aan- geteekend Arnh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten mant pit door mooie profielen voor elke omlijsting. BILLIJKE PRIJZEN. amebsfoort-UTRECHT-zeist - Toegekend do gouden eerc-medaille aan P. Ruster, ouderig bij dc Christelijk Evan gelische gomeento Rilland-Bath en de zilveren medaille aan II. E. van Dis, onder wijzer aan do Zondagsschool te Numans- dorp. Bij K.B. zijn aangewezen als gedelegeer den der Nederlandsche regeering in den Raad van Beheer van het Internationaal Tentoonstcllingsbureau te Parijs de heerer F. H. Fentener van Vlissingen, Voorzitter van den Raad van Beheer van de Koninklij ke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht en Mr. W. II. L. Graaf van Bylandt. gezant schapssecretaris le klasse te Parijs; bij K.B. is toegekend de bronzen eere medaille der Oranje Nassau-orde aan Mej G. van Ham, werkvrouw aan do Land bouwhoogeschool te Wageningen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft den heer - U. Kooistra te Leeuwarden bnoemd tot lid van de Com missie voor den uitvoer naar Frankrijk van zuivel- en melkproducten en tot lid van de Commissie voor dien uitvoer naar^Belgic cn Luxemburg. DAT DOET EEN RAADSLID NIET. Een tooneeltje uit den raad van Den Bosch. De heer Kuijpers, die vóór zich op tafel een karaf water en een aantal glazen heeft staan, vult een glas en brengt het op een presenteerblaadje naar een collega. Do voorzitter, die bet zag: Dat is het werk voor den bode. De heer Kuijpers: Ik ben er niet te lui voor. Do voorzitter: Zooiets doen raadsleden niet. De lieer Kuijpers: 't Staat niet in bet reglement van orde. De voorzitter: Och, Arie, neemt het wa ter weg. De bode wil het glas, dat de heer Kuij pers voor zich heeft ingeschonken, weg nemen. De voorzitter: Laat dat maar staan. De heer Kuijpers: U zou wel willen, Jat er vergif in zat De bode neemt de karaf cn de ledige glazen mee. Gaat af. Het ontwerp:weeldeverterings-- belasting wordt er in op? genomen Ingediend is een Nota van Wijzigingen inzake het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. De Memorie van Toelichting hierop luidt als volgt: Nadat het reeds geruimen tijd geleden bij de Slalen-Generaal ingediend ontwerp van wet tot heffing van een weeldeverterings- belasting voor openbare behandeling in de Tweede Kamer was gereedgekomen, is een ontwerp van wet tot heffing van een om zetbelasting ingediend. Dit heeft de vraag doen rijzen, of het met het oog op den samenhang tusschen de twee voorgestelde heffing geen aanbeveling verdient de twee ontwerpen samen te smelten tot één ont werp, een vraag, die bevestigend wordt be antwoord. Vooropgesteld, dat de verhouding van de wecldeverteringsbelasting tegenover de omzetbelasting die is van een bijzondere heffing tegenover een algemcene, moet naar do meening van den minister de bij zondere heffing worden gemaakt tot een onderdeel van de algemeeno. Naar het voorkomt zullen daarbij de beide heffingen ten aanzien van aan weeldeverteringsbe- lasting onderworpen goederen op de beste wijze tot haar recht komen, indien één van de belaste omzetten der goederen aan een verhoogde omzetbelasting wordt onderwor pen, als aequivalent van de wceldeverte- ringsbolasting, terwijl op do overige belaste omzetten alleen de enkelvoudige heffiug van omzetbelasting wordt toegepast. Op het voetspoor van het tegenwoordig ont werp tot heffing van een weeldeverierings- belasting komt voor de heffing van de ver hoogde omzetbelasting de aflevering door den fabrikant in aanmerking; voor inge voerde goederen moet uiteraard het ver hoogde bijzonder invoerrecht bij den in voer worden geheven. Het boven ontwikkelde denkbeeld ligt ten grondslag aan de bepalingen, welke* als een afzonderlijk hoofdstuk bij deze Nota van Wijzigingen in het wetsontwerp tct heffing van een omzetbelasting wor den opgenomen. 's-G r a v e n b a g e, 2 Juni. H.M. do Ko ningin heeft heden door Iïaren Ordannance- officier, 1ste luitenant Jhr. Verheyen een krans doen brengen aan het sterfhuis van den overleden Zuid-Afrikaanschen gezant. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft hedenochtend ora 11V» uur een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij mevrouw de Villiers. Onder den stroom van telegrammen van deelneming, welke van alle zijden bij de Z.-Afrikaansche delegatie zijn ontvangen, was ook een telegram van Z.K.H. den Prins cn een van Graaf Clarendon, gouverneur generaal van Zuid-Afrika. H.M. dc Koningin zal zich morgen zoo wel bij den rouwdienst in do Koosterkerk, als bij do teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer de Villiers doen vertegenwoordigen door Haar Groot-offi cier Jhr van Such telen van de Haere aan wien is toegevoegd Harer M.'s adjudant luitenant-kolonel Jhr. de Jonge van Elle meet. R.V.S. LEENING AAN DE PROVINCIE OVERIJSSEL. Verzekeringssocieteit Do N.V. Rotterdam sche (de R.V.S.) heeft dezer dagen met de provincie Overijssel een leeningoverecn- komst gesloten als 500.000 tegen een ren to van 4 AFDEELINQ WIJNHANDEL TELCFOON 22 Constantino Port f 1.85 Vlno Seco Sherry f 1.85 1931e Zeltinger Hlmmelrelch 1.— per aaker van <5 1L 43. 's-Gravenhage, 2 Juni. .Naar de Te legraaf verneemt is het Kon. besluit tot instelling van het nieuwe departement van sociale zaken te verwachten tegen Maan dag 12 Juni. Het ligt in de bedoeling van de regeering om geen nieuwe ambtenaren aan te stel len, zoodat de bezetting van dit departe ment gevormd zal worden door do ambte naren van de onderscheidene afdeelingen, die naar het nieuwe ministerie zullen wor den overgeplaatst. Amsterdam, 2 Juni. Heden heeft een vergadering plaats gehad van het N. V.V. mot de hoofdbesturen der aangesloten organisaties en de federaties van Bestuur- dersbonden, waar o.m. uitvoerige bespre kingen zijn gehouden inzake het oprichten van een arbeidersvvecr. Het voorstel van het Verbondsbestuur van het N.V V. om zich uit te spreken te gen oprichting van een arbeidersweer. werd aangenomen met de stemmen van 27 hoofd besturen vóór en twee tegen. Tegen particuliere gewa pende corpsen. Amsterdam, 2 Juni. De hoofdbe sturen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties hebben met algemeende stem men de volgende motie aangenomen: „De hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties, op 2 Juni 1933 in vergadering bijeen, gehoord de inleiding van den Verbonassecretaris De la Bella, dringen er bij de repeering en den Staten- Generaal met klem op aan, binnen den kortst mogelijken tijd maatregelen te tref fen tegen de vorming en instandhouding van particuliere gewapende corpsen en gaat over tot de orde van den dag. TEGEN HET FASCISME. Uitgesteld communistencongres. Amsterdam, 2 Juni. Naar wij verne men wordt het communistisch congres te gen het fascisme, dat gedurende de Pink sterdagen in do hoofdstad zou worden ge houden, uitgestejd tot 24 Juni a.s. mot het oog op het internationale communisten congres tegen het fascisme, dat met Pink steren te Parijs plaats vindt In plaats van het internationaal congres worden thans op de Pinksterdagen zooge naamde cultuurdagen gehouden, welko oveneens tegen het fascisme zouden zijn gericht Rijden zonder alcohol beteekent beperking Van verkeersongevallen. Een liefdesgeschiedenis nit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het En^elsch door W. H. C. B. 36 Een oogenblik later hoorde Dolores Don Juan de andere deuren in zijn kurner weer openen cn 6luiten en vernam toen stem men. Zij hoorde haar vaders naam op den pnmiskenbaren ruwen en toch gedemp- ten toon des konings noemen. Zij hoorde elk woord even duidelijk, alsof zij in de zelfde kamer was. „Generaal Mendoza," zei Philips, „ik heb particuliere zaken met zijn hoogheid te bespreken. Wacht dus vóór den ingang, op het terras en zorg er voor dat hier nie mand binnen komt, aangezien wij niet wenscben te worden gestoord." Haar vader antwoordde niet, maar zij wist dat bij na een eenigszins stijve bui ging zich achterwaarts bewoog naar de deur. Dolores hart klopte wat sneller en zij werd bleeker, terwijl zij haar uiterste best deed om niet het geringste leven te maken; zelfs het ruischen van haar zijden japon zou voldoende geweest zijn haar te verraden, en als dan de koning haar va- zier gelastte haar mee naar huis te nemen, zou alles voorbij zijn, want Don Juan zou zeker geen geweld gebruiken om haar te beschermen. „Dat is uw slaapkamer," zei Philips, die blijkbaar de kamer onderzocht, zooals Don Juan wel had gedacht. „Er is niemand ach ter het gordijn?" vervolgde hij. Het was zeker dat hij dat nu zelf ging onderzoe ken, want hij achtte zich er volstrekt niet boven verheven zulke veiligheidsmaatrege len to treffen. „En die deur? Wat is daarachter?" Dolores' hart stond bijna stil, toen zij haar adem inhield en zijn lompe voetstap pen hoerde naderen. „Die is gesloten antwoordde Don Juan met onverstoorbare kalmte. „Ik weet niet waar dc sleutel is hier is hij niet" Trots haar angst moest Dolores glim lachen, toen zij hem dit, volkomen naar waarheid, hoorde zeggen. Maar het vol gende oogenblik beefde zij, want de koning trachtte dc deur met kracht te openen. „Zij is zeker op 6lot", zei hij op ontevre den toon. „Maar ik houd niet van gesloten deuren, tenzij ik weet wat er aan de an dere zijde is." Hij stak de kamer weer over cn riep Mendoza, die dadelijk antwoordde. „Mendoza, kom eens bij mc. Daar is een deur, waarvan zijn hoogheid de sleutel niet beeft. Kunt u die open krijgen?" „Ik zal het probeeren uwe majesteit," antwoordde de generaal. Een oogenblik later schudde de deur he vig heen en weei onder het gewicht van den ouden man, want ai was hij mager, zoo was hij toch sterker en taaier dan men zou denken. Toen het schudden op zijn he vigst was, liep Dolores vlug een paar pas sen in de richting van het venster, maar plotseling werd het stil „Ik kan haar niet open krijgen, uwe ma jesteit," zei Mendoza op misnoegden toon. „Ga dan den sleutel halen," antwoordde de koning bijna boos. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. Inez hield zich een kwartier in de galerij boven de troonzaal verborgen, voordat zij het waagde de deur heel zachtjes tc ope nen. om te hooren of zij eenig geluid ver nam. Zoolang zij verkoos hier te blijven, was zij veilig, want Dona Ana had gedacht dat zij al een heel eind was weggevlucht en haar waardigheid gedoogde niet dat zij iemand zou achterna hollen. Eenigcn tijd na het tijdstip dat zij de galerij betrad, had Mendoza den koning begeleid naar de ver trekken van Don Juan en was kort daarop weggezonden om den sleutel van de geslo ten deur te gaan zoeken. Het blinde meisje was hiervan natuurlijk onkundig en wist niet beter of hij was in of bij de troonzaal Instinctmatig voelde zij, dat, daar Doiores niet met de hertogin Alvarez naar het hof feest was gegaan, wat zij wél van plan was, zij zeker een laatste poging had gewaagd om Don Juan alleen te ontmoeten. In haar volkomen onschuld vond zij die gedacht#» zoo gewoon, dat zij er zelfs bij onderstelde, dat die ontmoeting zou plaats hebben op het eenzame terras, waar het paartje vroe ger al zooveel uren had doorgebracht Daar om begaf zij zich daarheen en toen zij er was, riep zij zachtjes, maar kreeg geen antwoord. Toen wilde zij naar de hertogin Alvarez, maar bedacht dat deze wel bij d«» koningin zou zijn; ook van het plan om te trachten in dc vertrekken der hertogin iets omtrent Dolores te weten te komen, zag zij af, want zij droeg haar zusters kleeren en dat zou tot heel wat vragen aanleiding Kunnen geven, waarop het geven van ant woorden wel eens moeilijk zou kunnen zijn. En weer meende zij dat Dolores ergens dicht bij Don Juan zou zijn, zich verstop pend. totdat alles in het paleis tot rust zou zijn gekomen. Hoogstwaarschijnlijk zou hij haar gedurende den nacht heimelijk bui ten het palcis brengen cn haar naar zijn pleegmoeder te Villagarcia zenden. Zij had de woorden van de prinses absoluut niet geloofd, maar had ze niet vergeten en e** de ware bedoeling uit gedestilleerd. Zij en Dolores hadden reeds ongeveer een maand voordat Don Juan zou terugkeeren, geweten, welke appartementen voor dezen waren gereserveerd, en herhaalde malen waren zij, als er niemand op het terras was, er geweest. Dolores had haar de deur en de zes vensters, drie aan weerszijden, laten aanraken, zoodat het haar nu weinig moeite zou kosten er te komen, aangeno men dat niemand haar dit zou beletten. Zij ging een eindweegs in de goede rich ting, maar twijfelde toen, want zij begreep, dat, al vond zij tenslotte haar zuster bij Don Juan, Dolores daar veiliger zou zijn dan waar ook, en dat zij dus eigenlijk geen hulp kon bieden. Een gevoel van groote een zaamheid maakte zich van haar meester, en op haar schreden terugkecrend. liep zij naar het stille terras en ging op de oude, steenen bank zitten, waar zij luisterde naar het geluid van den kerkuil en het geflad der der vleermuizen, die, aangetrokken door het licht der volle maan, maar er da delijk voor schrikkend, schijnbaar doelloos in en uit vlogen. - T Inez had nooit te voren 's avonds in het paleis rond gedoold, en hoewel duisternis en licht voor haar geen verschil maakten, was er toch iets in de lucht, dat haar be angstigde en baar deed gevoelen hoe hulpe< loos zij toch was, trots haar bijna boven- menschelijk ontwikkelden gehoor- en tast zin. Overdag was het heel wat anders; dan kon zij op do bovenste verdieping gaan, waarheen zij verkoos het was er prettig en alles was haar zoo bekend. Nu en dan kwam er iemand voorbij en zei iets vrien delijks tot haar, wat iedereen deed, die haar kende; en dan was er bij de ramen de warmte van het zonlicht; het windje in de corridors bracht haar koelte, de verschil lende geluiden leidden haar, en de stem men der menschen gaf haar het gevoel dat zij toch ook tot hen behoorde. Maar nu was het alsof zij zich in een leege kerk bevond, vol met grafzerken en even stil als de doo- den. die er onder lagen. Zij voelde zich vree- selijk eenzaam en koud en rampzalig; zij had alles willen geven om in bed in haar eigen kamer te zijn. En toch kon ze er niet heen, want Eudaldo zou van haar terug* keeren niets begrijpen, nadat hem was ge zegd dat zij bij de prinses van Eboli zou blijven. Gaf zij hem den een of anderen uit leg. dan zou haar stem haar verraden. En toch zou het misschien het beste zijn naar huis te gaan en hem wat haar kleeding be trof. het een en ander wijs maken, met ver zoek zifn mond er voor to houden. Heel raoeiliik zou het niet zijn en dan was zij een paar minuten later veilig en wel ln bed. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5