AMERSFOORÏSCH DAGBLAD Bkmeiilaed Feuilleton Dinsdag 6 Juni 1933 31e Jaargang No. 287 S.D.A.P. EN ONTWAPENING HET NED. PAVILJOEN TE PARIJS Opmerkingen van de Rekenkamer TWEE VROUWEN NEERGESCHOTEN DE „SANEERING" VAN HET BAKKERSBEDRIJF In het Paleis van den Koning Opmerkenswaardig artikel van Ir. Albarda in de Sociaa listische Gids Kentering in voorbereiding? Het Defensie-vraagstuk schijnt opnieuw in behandeling te zullen komen in de S. D. A. P. De leider der partij schrijft in de pas verschenen Juni-aflevering van „De Soc. Gids": Toen wij, na den oorlog, onze beslui* ten en uitspraken voorbereidden waren de machtsverhoudingen tus- schen de klassen in vele landen ge heel andere dan de tegenwoordige, waren de brandpunten van het oorlogs gevaar en de centra van den vredes wil elders dan nu, was de politieke kaart van Europa geheel anders ge kleurd, was het vertrouwen in de ont wikkeling van den Volkenbond groo- ter dan op dit oogeablik Tot de voor opstellingen die tot basis dienden vooi onze besluiten, behoorden behalve het vertrouwen in de vooruitzichten van den Volkenbond, de aanwezigheid van een sterke en parate arbeidersbeweging in het midden van Europa en de ver dwijning van het Duitsche militarisme Wie zou durven beweren, dat wij, zon der een nieuw ernstig onderzoek, al de conclusies kunnen handhaven, waartoe wij vroeger kwamen, nu in het midden van ons werelddeel, naast de Nederlandscho grens, de macht in handen is van een ondanks onoprechte vredes-betuigingen oorlogszuchtig fas cisme, dat West-Europa bedreigt met barbaarschheid, nu de Volkenbond van zijn gezag veel heeft ingeboet, nu de arbeidersbeweging in Duitschland ge kneveld ter aarde ligt? Of het onder zoek tot bevestiging of tot wijziging van ons standpunt zal leiden, is een tweede vraag. Ook als het tot bevcsti ging voert, zal hot onderzoek slechts versterkend zijn voor een partij, die voor groote veranderingen van het ge tij de oogen niet sluiten mag, maar steeds op den bodem der realiteit moet staan. Deze woorden zijn van belang, vooral in dien men ze verbindt met deze passage uit hetzelfde artikel van ir. Albarda: Wy moeten de arbeiders leeren, dat onze beginselen beter, onze strijdwij zen doelmatiger en onzo doeleinden verhevener zijn dan die van het com munisme. Niets zou dommer zijn en meer averechtsch resultaat opleveren, dan wanneer wij het communisme gin gen bestrijden door daarmee te wed ijveren in radicalisme. Wij zouden den wedstrijd verliezen, want tegen hen die nooit onderscheid maken tusschen mogelijkheid en onmogelijkheid, rede lijkheid en onredelijkheid, werkelijk heid en waan, kan toch niemand op bieden. Wij zouden bovendien de macht versterken, die wij moeten be strijden, want wij zouden de arbei dersklasse slechts voor het extremis me rijp maken. Wij mogen den afstand tusschen 't communisme en ons niet kleiner maken dan hij is; hij is groot en er gaapt tusschen hen en ons een kloof. Dit moet iedereen kunnen zien, die oogen heeft en verstand. GEEN LOON-CONFLICT IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. Werknemers accepteeren de nieuwe voorwaarden. Ook de Ned. Sigaren- en Tabakebewcr- kersbond heeft nu evenals de katholieke en christelijke organisatie besloten de nieuwe voorwaarden te aanvaarden. Een motie in dien gee6t werd met bijna algemeene stem men alleen do afdeeling Eindhoven stem de tegen aangenomen op de Vrijdag en Zaterdag te Amsterdam gehouden vergade ring. Het zijn weer de katholieke en chris telijke organisaties, wien in deze motie zij delings gebrek aan durf wordt verweten. Daar zij den strijd opgaven, doet ook de roode organisatie het. Mochten echter de beraadslagingen op de congressen van den Roomscb-Katholieken en Christelijken bond er toe leiden, dat de nieuwe arbeidsvoorwaarden worden afge wezen en als gevolg daarvan tot strijd zal worden besloten, dan verklaart de organi satie zich opnieuw bereid tot overleg om tot dien strijd te komen. Besloten werd zich bij den huidigen toe stand neer te leggen, omdat de werkende noch de werklooze bondsleden in een avon tuur gestort mogen worden. Het hoofdbestur werd vrijgelaten om, wat betreft den duur der nieuwe overeenkomst naar omstandigheden te handelen. (De Tijd) TWEE MOTORRIJDERS ZWAAR GEWOND Heemstede, 4 Juni. Hedenavond on geveer kwart voor zeven wilde de heer E. met zijn auto vanaf den Heerenweg de Kerklaan oprijden. De bestuurder stopte even om het verkeer van de richting Ben- nebroek te laten passeeren, terwijl hij het zelfde deed voor het verkeer uit de richting Haarlem. Op dat moment kwamen uit de richting Haarlem twee motorrijders met groote snel heid aanrijden. Het eerste motorrijwiel, be stuurd door S.P.N. uit Haarlem zag de auto, vermoedelijk door de groote snelheid, waarmede hij reed, te laat en botste met kracht tegen den wagen van den heer E. aan. Ook het tweede motorrijwiel, bestuurd door A. C. uit Rotterdam op duo zat ze kere W. L., eveneens uit Rotterdam kon niet meer veilig passeeren, A C. week nog uit, doch reed tegen een langs den weg staanden boom op. Beide motorrijwielen werden zwaar beschadigd. A. C. kwam er nog het be6t af. Hij werd minder ernstig gewond en kon na voorloo- pig door dr. Tombrock verbonden te zijn, zijn reis naar Rotterdam per trein voortzet ten. S. P. N. en W. L. werden bewusteloos en zeer ernstig gekwetst opgenomen. Beiden zijn naar het St. Elizabethgastbuis te Haarlem overgebracht. De auto van den heer E. werd licht be schadigd. AUTOBOTSING BIJ HET LICHTMIS EANAAL. Zaterdag kwam een auto, bestuurd door A. P. uit Steenwyk, over de brug van de Lichtmis tusschen Rouveen en Zwolle. Te gelijkertijd naderde met groote snelheid uit de richting Zwolle een Fordauto van den heer L. D. uit Apeldoorn. Op de brug reed deze de auto uit Steenwijk aan, zoodat deze laatste door de brugleuning vloog, doch bo ven het kanaal bleef hangen. De vier inzit tenden kwamen met lichte ontvellingen vr. De auto uit Apeldoorn reed in een sloot, de inzittende werd tamelijk ernstig aan het hoofd verwond. RIJKSHAVENMEESTER VAN ROTTERDAM. Rotterdam, 3 Juni. Naar de Telegraaf verneemt, is binnenkort waarschijnlijk de benoeming te verwachten van den heer J. F. O. Jansen tot rijkshavenmeester van Rot terdam in de vacatures ontstaan door het overlijden van den vroegeren havenmeester A. D. Verschuur. De heer Jansen, die ha venmeester was te Tandjong Priok, is kort geleden uit Indiö naar Nederland gekomen. Besteding van het overschot der gelden door het comité Aan het verslag der algemeene Rekenka mer betreffende haar werkzaamheden over 1932, is het volgende ontleend: Het uitvoerend comité voor de deelne ming van Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling van 1931 ontving een bij drage van 200.000 ten laste van het Xlde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930. Deze bijdrage was bedoeld als sluitpost van het comité, waaruit, naar do Kamer meende, volgde, dat zij ook de sluitpost moest zijn van de exploratierekening en behoorde te worden teruggestort, voor zoo veel zij niet als zoodanig noodig was. De Kamer bracht dit onder de aandacht van den Minister van Koloniën, daar zij had vernomen, dat het uitvoerend comité voornemens was aan het vrij aanzienlijk overschot, dat door bijzondere omstandig heden (afbranden van het Nederlandsche paviljoen; uitkecring deswege van de assu rantiepenningen en herbouw van het pa viljoen op meer bescheiden voet) te zijner beschikking was gebleven, een andere be stemming te geven. De voorzitter van het comité, die op ver zoek van den Minister rechtsstrceks met de Kamer in briefwisseling trad, berichtte haar, dat het comité ofschoon aanvanke lijk voornemens geweest, het batig saldo te verdoelen over de schatkisten van Neder land, Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu racao, alsmede over de particuliere schen kers van bijdragen zich met haar ziens wijze kon vereenigen. Echter was de com missie, die in Nederlandsch iDdië was werkzaam geweest, weigerachtig gebleken de gelden die onder haar berusting waren gebleven, aan het Indische Comité te ken nen gegeven, dat gemeend naar eigen goed dunken over die gelden te mogen beschik ken. Het uitvoerend comité had, verdere discussie nutteloos achtend, aan het Indisch Comité te kennen gegeven, dat het zich met die opvatting niet kon verecnigen, doch dat het in de zaak berustte. Ook de Kamer berustte, daar zij niet over middelen beschikte om het Indisch Comité tot terugstorting van zijn saldo te dwingen. Zij stelde het batig saldo van do gezamen lijke rekening en verantwoording van de algemeene commissie voor de tentoonstel ling en van het uitvoerend comité vast op 65.535,72. NIS ONTDEKT ONDER DE OUDE MAASBRUG. Over eenige dagen te bereiken. Maastricht, 4 Juni. Bij de herstelwer ken aan de Oude Maasbrug heeft men voor het aanbrengen van nieuwe fundeeringen onder de pijlers waarvan voorloopig de drie eerste zijn afgedamd en drooggelegd onder den derden pijler een groote nis ont dekt. De opruiming6werken zijn nog niet ver genoeg gevorderd om de nis geheel te bereiken. Men vermoedt thans de plaats gevonden te hebben, waar de oorkonde is opgeborgen, die volgens de traditie bij het bouwen der brug, een zestal eeuwen geleden werd inge metseld. Met het geheel blootleggen zullen nog eenige dagen gemoeid zijn. (Telegraaf). UIT HET BOUWBEDRIJF. De collectieve arbeidsovereen komst opgezogd. De samenwerkende werkgeversbonden in het bouwbedrijf hebben, volgens het Volk, den vier met hen gecontracteerden werk nemersvakbonden bericht, dat zij de lande lijke collectieve arbeidsovereenkomst tegen 1 October a.s. opzeggen. „Indien ons bestuur," zoo vervolgt de brief, „hetwelk ten deze de noodige mach tigingen heeft ontvangen, zou besluiten wederom te pogen over de afsluiting van een nieuw collectief contract met u over eenstemming te bereiken, bestaat het voor nemen daartoe vóór 1 Juli a.s. de noodige voorstellen te doen." Namens de vier werknemersorganisaties, bij het contract betrokken, is den werkge vers bericht, dat ook dezen het bestaande contract niet ongewijzigd wenschen voort te zetten en dat zij vóór 1 Juli a.s. de wijzi gingsvoorstellen bij de werkgeversorgani saties zullen indienen. Rotterdam, 5 Juni. Hedenavond, om streeks 11 uur, zijn in de Koloniastraat al hier twee vrouwen neergeschoten. Het wa ren de 32-jarige C. A. en haar 26-jarige zuster, beiden uit Duitschland afkomstig. Beiden zijn in ernstigen toestand per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Omtrent de oorzaak van den aanslag ver nemen we het volgende: Het oudste slachtoffer was sinds eenigen tijd in dien6t bij mevrouw van A. aan de Kolonialaan, teneinde het huishouden to leeren. Zij was verloofd met den 33-jarigen H. v. M. afkomstig uit Barendrecht. Reeds gcruimen tijd was de verhouding tusschen de verloofden zeer gespannen, en het meisje had dan ook haar 26-jarige zuster laten overkomen om te helpen de verloving uit te maken. Een ooggetuige vertelde, dat hij heden avond de, verloofde van mej. A. heen en weer had zien loopen in de Koloniastraat, blijkbaar op iemand wachtend. Toen do twee zusters verschenen trok hij een revol ver en begon op heD te schieten. Bij de eer ste twee schoten vielen de vrouwen ter aarde, doch de man loste nog vier schoten aleer hij de vlucht nam. Hij kon bij de Pieter de Hooghbrug evenwel worden ge grepen en gearresteerd. Beide vrouwen waren door de schoten in de buik getroffen, en verkeerden in zorg- wekkenden toestand. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. MOTOR BOTST TEGEN AUTO. Berijder en dnopassagier zwaar gewond. Zaterdagmiddag had op den straatweg te Irnsum een ernstig verkeersongeluk plaats. Twee metselaars, werkzaam bij de Zuider zeewerken on afkomstig uit Maren en Mun- nekenburen keerden per motorfiets huis waarts. Toen een voor hen rijdende auto in het dorp Irnsum vaart minderde, wilden zij voorbijrijden. Hierbij kwam de motor fiets in botsing met een auto uit de tegen overgestelde richting. Do bestuurder van het motorrijwiel werd door de auto overre den en met verbrijzeld dijbeen en inwen dige kneuzingen opgenomen. Ook de duo passagier was ernstig gewond, hij had eeni ge ribben gebroken. Nadat twee doktoren de eerste hulp hadden verleend, werden de beide gewonden, die bewusteloos waren, in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Leeuwarden overgebracht. MOTORRIJDER GEVALLEN. Aan de verwondingen overleden. Vrijdagavond is de motorrijder R. Sche pers van Hypolitu6hoef, in do Leliestraat, nabij Anna Paulowna, op onverklaarbare wijze gevallen. Hij heeft daarbij een sche delbreuk bekomen en moest naar het ma rine-hospitaal te Den Helder worden over gebracht, alwaar hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. N.V. Maatschappij voor MeeU en Broodfabrieken dagvaardt de Centrale Bakkerij Corns missie in kort geding Naar hei Hbld. verneemt, heeft de N.V Maatschappij voor Meel- en Broodfabrieken te Amsterdam per 9 Juni a.s. voor den pre sident der Haagsche rechtbank in kort ge ding gedagvaard het dagelijksch bestuur der Centrale Bakkerij Commissie, gevestigd te Den Haag, de heeren Fred. Stable, J. van der Meer en J. M. J. Loose. Eischeres is door de C. B. C. (landelijke saneeringscoramissie) op de z.g. grijze lijst geplaatst ZIJ beeft het zg. saneeringscon- tract niet gefeekend cn heeft ook thans, nog steeds geen antwoord ontvangen op hare vraag aan de C. B. C., om wélke re denen zij, r.aar het oordeel der C. B. C„ de saneering tegenwerkt en deswege op de grijze lijst moest worden geplaatst Eischeres verzocht thans den president der rechtbank gedaagden to veroordeelen, om binnen twee dagen na uitspraak de plaatsing op de grijze lijst ongedaan te ma ken en dit aan de meelfabrikanten te doeD berichten, en bij gebreke daarvan aan eischeres te doen betalen 1000 voor eiken dag, dat gedaagden zich niet naar het pre» sidiale vonnis zullen gedragen. Als juridisch raadsman der M. B. F., di recteur de heor Roering Warmolts, treedt op mr. I. Bünker te Amsterdam. IN DE GEVANGENIS OVERLEDEN. De geschiedenis van de verdwenen geld zending aan het postkantoor te Heerlen, waarover wij reeds uitvoerig gemeld heb ben, heeft een treurig einde gevonden. De dader die zich het aangeteekende stuk had toegeëigend en te Antwerpen was ge arresteerd, was in do gevangenis opgeslo ten. Thans verneemt het Ilbld., dat hij dood in de cel is gevonden. Het schijnt, dat de man aan een kwaal léed, die door de emoties van de laatste da gen verergerd was. Mogelijk is een ongeluk niet uitgesloten. Het is gebleken, dat de man nog in het bezit was van 9GOO mark Het overige gold was in kleinigheden omgezet De vrouw van den man, die te Heerlen als verdacht van medeplichtigheid was op gesloten, is in vrijheid gesteld en over de grens geleid. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdagavond is een veertienjarige jon gen uit Harderwijk, die te Arnhem logeer de, met vriendjes in den Rijn bij de gasfa briek gaan baden. Plotseling schoot hij in de diepte weg, zonder dat bet mogelijk was hem te redden. Het lijk is nog niet gevon den. ARBITRAGE IN EEN LANDBOUW. CONFLICT. Dr. W. Koenraadt, voorzitter van het scheidsgerecht ingesteld tot beslechting van het loonverschil gerezen in de land bouwbedrijven uit den kring Steenbergen van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond, heeft in dit conflict do vol gende beslissing genomen. Voor opperknecht en daarmee gelijk- staanden zal het loon, dat zich geduren de do contractperiode van 1932—1933 be woog op een gemecoe hoogte van 17.12Yi per week worden verlaagd tot een gemid delde hoogte van 17.— per week. Voor de arbeiders zal het minimum loon gelijk zijn aan dat van de contractperiode 1932- 1933 met uitzondering van den tijdduur 16 Aug.13 Nov., gedurende welken tijd het Icon van 0.27 per uur zal worden ver laagd tot 0.26 per uur. Ieder mcnsch kan dwalen, doch in zijn dwaling volharden, kan alleen een gek. CICERO. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B. 37 Zij stond op en begon in de richting van haar vaders vertrekken te loopen. maar plotseling voelde zij dat het laf van haar was terug te keeren zonder ook maar het geringste deel van haar taak volbracht te hebben, zonder zelfs to weten of Dolores in veiligheid was- Er was maar één moge lijkheid haar tc vinden: de omgeving van Don Jan's vertrekken af tc zoeken. Zonder een oogenblik langer te dralen, begon zij haar weg daarheen te zoeken cn zij be sloot, indien zij, hetzij door haar vader, het zij door de prinsc* werd tegengehouden, on middellijk fH»ar gezicht te vertoonen. Dat zou tenslotte het veiligst zijn. Ongehinderd berpikte zij eindelijk Don Jan's vensters; zoowel bij de deur als elk raam luisterde zij. Bij het laatste hoorde zij stemmen, maar hoewel zij door de zware gordiinen geen woorden kon onderscheiden, hoorde zij wel dat Don Jan en Dolores bij elkaar waren. Dit was haar genoeg, en nu kon zij naar haar kamer terugkeeren, want thans wist zij dat niets haar zuster kon deren. En toch, terwijl zij daar met haar han den leunde op de lage vensterbank, cn met haar voorhoofd tegen de koude, ronde ven sterglazen. was er iets, dat haar weerhield om weg tc gaan. Het was iets onbestemds, dat haar pijn deed, toen zij die beide mooie menschen daar binnen als 't ware vóór zich zag. Don Jan's stem drong als een van verre komende muziek tot haar door. Maai Dolores kon elk woord hooren alles was voor haar, cn niet alleen dat zij den man dien zij lief had, hoorde. j:ij kon hem 'ook zien. Het blinde meisje had nooit iets ver wacht, nooit om iets gevraagd maar haar deel was zelfs minder dan niets, want noch hier op aarde, noch in het hierna maals zou Don Jan ooit een woord van liefde tot haar spreken. Zij voelde dat iets haar was ontnomen en aan haar zuster was geschonken. Zij had zich in meisjesachtige onschuld iets toegeëigend, wat niet voor haar bestemd was; het waren louter droo- men waarmee zij niemand kwaad deed. Hij had altijd hartelijk tot haar gesproken en dikwijls vriendelijk haar hand aangeraakt en menigmaal alleen, in het zonnetje zitten de, had de herinnering aan zijn stem haar als muziek in de ooren geklonken. Zulke ge dachten waren niet meer geweest dan een reflex van een reflex in de duisternis, waar in een schaduw soms zoo helder scheen als het daglicht. Wat zij vóelde, had zij nooit liefde genoemd; evenmin had zij ooit op wederliefde durven hopen. En toch was hel liefde, maar een onschuldige en hopelooze. aan welke allo voedsel werd onthouden en niets anders. Maar nu voelde zij dat ook dat haar werd ontnomen, waarvoor zij iets in de plaats kreeg, dat een brandende pijn veroorzaakte, iets heel akeligs, dat de duisternis nog don kerder maakte. Zij hoorde binnen niet meer spreken; mis schien waren zij naar een andere kamer ge gaan, maar ook aan het aangrenzende ven ster hoorde zij niets Toen hoorde zij voet stappen en zij onderkende die van haar va der. Twee mannen kwamen er uit den cor ridor en zij had geen tijd meer het schil- derhuis te bereiken. Met vooruitgestrekte handen liep zij van de ramen weg naar den buitenkant van het breede terras, waar zij, bij do balustrade gekomen, neerhurkte, niet wetende of zij in bet maanlicht of in do schaduw stond. Mendoza en de koning had den haar blijkbaar niet opgemerkt, en toen do deur zich achter hen sloot, liep zij weer naar het raam om te luisteren. Zij verwacht te niet anders dan luide en boozo woorden te hooren, want zij twijfelde er niet aan, of de koning en haar vader, die hadden ont dekt, dat Dolores hier was, waren gekomen om haar te halen. De prinses had zeker verteld dat Dolores ontsnapt was. Maar zij hoorde slechts op gewonen toon spreken en begreep dat Dolores verstopt was. Plotse ling hoorde zij tot haar schrik haar vaders voetstappen in de hal, en nu kon zij noch voorbij de deur komen, noch het terras we derom oversteken. Een oogenblik later hoor de zij dat de koning hem riep en dadelijk luisterde zij weer. Men schudde aan een deur nu werd Dolores zeker dadelijk ge vonden! Maar het lawaai hield op, alsof men de poging had opgegeven, en spoedig daarop hoorde zij weer haar vaders voet stap. Denkende, dat hij in de hal zou blij ven, totdat de koning hem riep want hoe kon zij weten wat er werkelijk gebeurde? bleef zij onbeweeglijk stil staan. Geheel onverwacht ging de deur open en hij was bij haar voordat zij het wist. Een oogenblik aarzelen kwam niet in haar op, en voor de tweede maal op dezen avond vluchtte zij. Zoo hard zij kon, liep zij naar den corridor, die nog geen tien pas verwijderd was van de plaats waar zij stond, cn toen zij daar kwam viel, zonder dat zij dit wist, het licht \an een hang lamp op haar. Toen Mendoza haar vluchtende gestalte in het halfduister zag, stormde hij haar achterna, maar in het lamplicht gekomen, hield hij stil, wankelde een paar passen en stond toen duizelig tegen den muur. Hij had Dolore's japon cn capuchon herkend en hij dacht niet anders of zij was het zelf. In diezelfde kleeding toch had hij haar in den laten namiddag gezien, toen hij haar in haar zitkamer opsloot, en zóó gekleed moest zij met de prinses zijn meegegaan. En nu zag hij haar wegloopen van Don Jan's vertrekken. Ongetwijfeld was zij in een andere kamer geweest en daaruit ont snapt, toen hij do deur trachtte open te krijgen. Hij streek met zijn hand over zijn oogen en haalde zwaar adem, terwijl hij tegen den muur leunde, want nu hij haar zag, be duide dit voor hem slechts schande voor haar zelf cn voor zijn naam. Nu was het met alles in zijn leven gedaan, waarin zijn eer dat had hij door elk zijner hande> lingen getoond het fundament was ge weest Hij was te veel verbluft om zich zelf af te vragen hoe zij cn Don Jan het hadden aangelegd elkaar te ontmoeten, of wel of er een afspraak tusschen hen had bestaan. De afschuwelijke overtuiging vatte post bij hem, dat dit niet de eerste maal was en dat al lang geleden, nog voordat Don Jan met hot leger naar Granada was gegaan, Dolores haar weg naar diezelfde deur had gevonden en dat zij, zonder dat iemand het wist, reeds menig uur met hem had door gebracht. Andera zou het onmogelijk zijn geweest dnt zij, denzelfden dag van zijn terugkeer, zonder een afspraak te hebben gemaakt, naar hem was toegegaan. Van dat oogenblik af maakte zicü do wanhoop van den ongclukkigen man mees ter. Ware de koning niet bij Don Jan ge weest, dan zou Mendoza onmiddellijk te ruggekeerd zijn om zijn vijand to dooden en daarna, zon noodig, zich zelf. Ongetwij feld was dat de kamer, waar Dolores ver borgen was geweest cn waaruit zij op de een© of andere wijze was ontsnapt Toen herinnerde hij zich zijn boodschap maar was te versuft om aaneengeschakeld to kunnen denken aan 's konings bevel moest echter dadelijk worden voldaan. Met groote moeite ging hij rechtop staan, warit hij voelde plotseling den last van zijn ja ren zwaar op hem drukken. Hij eischte bloedige satisfactie en hoe eer hij den sleutel had, des tc spoediger zou hij bij zijn vijand terug zijn. Hij liep nog onvast, als of hij geen grond onder zijn voeten voelde, maar na een kleine honderd meter hpr- kreeg hij een soort mechanische zelfbe- hec-rsching, zooals wei eens over menschen komt op oogenblikken van uiterste wan hoop, oogcnblikken waarop men zijn ge dachten niet mag permitteeren stil te staan, oogrnhlikken, waarop men niet mag denken aan hetgeen voor den boeg staat. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5