AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland Verkoopmgeo Feuilleton Vrijdag 9 Juni 1933 31 e Jaargang No. 290 TWEEDE BLAD OORZAKEN VAN KANKER ZWITSER OVER HOLLAND UIT DE STAATSCOURANT „HET VUILE EI" In het Paleis van den Koning Prof. U7. M. de Vries over verschillende populaire hypothesen Jaarvergadering van het Kankerinstituut Amsterdam, S Juni. Gisteren is in de bibliotheek van liet „Antoni van Leeuwen hoek-hu is" de algeraeene vergadering ge houden van de Verceniging liet Neder landse!) Kankerin6tituut. De voorzitter prof. W. M. do Vries open de de vergadering en zette in zijn rede doel en werken der vereoniging uiteen om daar na met enkele persoonlijke opmerkingen van algemeenen aard uitvoeriger over te gaan naar het onderwerp „oorzaak van kanker hetgeen spr. met ecnige voorbeel den toelichtte. „Soms wordt ons gevraagd, of niet het een of andere onderwerp door de Vereoni ging behoort in studie genomen te worden. En dan denk ik aldus spr. in het bij zonder aan onderwerpen op kankergebied, die tot de verbeelding spreken, maar moei lijk voor onderzoek en controle vatbaar zijn. Ik wil slechts enkele voorbeelden noe men; ieder weet, dat de kanker overal voorkomt, in alle landen der wereld, de oorzaak moet wel universeel zijn; wat is meer algemeen in gebruik dan zout, en hoe verleidelijk is het in het zout een mo gelijke oorzaak van kanker te zien; alle menschen gebruiken zout; het menschelijk lichaam bevat zout; niet alle menschen krijgen kanker; een eenvoudig verband tusschen zout en kanker zou dus kunnen zijn dat het lichaam te veel zout bevat doordat het ln te grooto hoeveelheid met het voedsel wordt opgenomen, of wel dat het zoutgehalte van het lichaam tc laag is. In het eerste geval zal dus een dieet dat weinig zout bevat, in het tweede geval zullen weinig drinken en veel zweetcn nut tig zijn. Het kost weinig moeite om bij kan kerlijders #zoowel voorheelden van een hoog zoutgebruik, als van een gering zoutge bruik te vinden, des te gemakkelijker om dat niemand precies weet, hoeveel zout hij gebruikt. Beide veronderstellingen zijn dan ook wel gemaakt. Het is echter duidelijk, dat een nauwkeurig onderzoek naar de vraag, of het zoutgebruik iets te maken heeft met het ontstaan van kanker groote moeilijkheden biedt. Een ander voorbeeld: Ieder weet, en al leen diegenen, die alles in getallen en cij fers voor zich willen zien zijn nog niet geheel overtuigd van de juistheid dezer wetenschap, ieder weet, dat bij de onbe schaafde volken geen of weinig kanker voorkomt, en dat het bij de beschaafde volken veel voorkomt. Hoe verleidelijk is het, den kanker in verband tc brengen met de voedingsverhoudingen in do beschaafde maatschappij, waar het voedsel veelal ge kookt of gesteriliseerd wordt en veel voe dingsmiddelen geconserveerd worden door toevoeging van chemische sloffen; de te rugkeer tot de natuurlijke voeding zou de kanker doen verdwijnen. Een derde voorbeeld, dat meer actueel is: Ieder weet, dat Röntgenstralen niet on gevaarlijk zijn voor gezonde menschen, en op den langen duur tot het ontstaan van kanker aanleiding kunnen geven. Van ra dioactieve stoffen is in de laatste jaren iets dergelijks bekend geworden. Hoe verleide lijk is het dp radioactiviteit van den aard bodem, of ruimer genomen een straling van den aardbodem uitgaande, in verband te brengen met het ontstaan van kanker; wat men onder deze „aardbestraling" verstaat, is mij niet geheel duidelijk geworden. Wel meen ik uit de mededeelingen over kanker en aardstralen te hebben begrepen, dat aan de straling niet alleen kanker, maar ook vele andere ziekten van mensch en dier kunnen worden toegeschreven, en dat het bestaan en de sterkte dezer aardstraling met do wichelroede wordt aangetoond. Ook bier ligt.de slotsom voor dc hand: maak de aardstralen onwerkzaam en de kanker zal verdwijnen. Maar ook hier de opmerking mijnerzijds, hoe gemakkelijk en hoe lichtzinnig is het deze veronderstelling op te werpen en hoe moeilijk en langdurig het onderzoek, om het al of niet bestaan van kankerverwek kende aardstralen aan te toonen. In dit op zicht staan het zoutgebruik, de voedings middelen in de beschaafde maatschappij, en do aardstraling op één lijn. En wanneer men mij nu vraagt, of het niet op den weg ligt van het Nederlandsch Kankerinstituut, do waarde van een derge lijke hypothese te gaan onderzoeken, die op een zeker tijdstip opgang maakt, om dat zij tot de verbeelding spreekt, maar waaraan geen voldoende bewijsvoering ten grondslag ligt, dan ben ik persoonlijk van meening, dat een dergelijk onderzoek niet op den weg ligt van onze Vereoniging. ALBERT VAN DER KALLEN V In dc St. Agathakerk te Zandvöort wer den gistermorgen de uitvaartdiensten op gedragen voor de zielerust van den heer Albert van der Kallen in leven directeur- hoofdredacteur van „De Gelderlander". Onder dc aanwezigen waren o m. de hee- ren mr. J. F. A. M. Wierdels, commissaris van ,.De Gelderlander", II. Vlooswijk en van dc Broek, resp. tijdelijk hoofdredac teur en tijdelijk directeur van „De Gelder lander", S. Bruysten, directeur-hoofdredac teur der „Residentiebode", namens de Ka tholieke Ned. Dagbladpers, de heer J. W. Henny, voorzitter en mr. W. Veenhoven, secr. van de Ned. Dagbladpers, baron II. van Larasweerde, namens de Ned. R.K. Journalistenvereniging, Jac. van Term, hoofdredacteur- van de „Limburger Koe rier", de heer en mevr. mr. B. Bomans en vele anderen. Omstreeks elf uur werd het stoffelijk overschot per nuto naar Nijmegen ver voerd, waar op het R.K. Kerkhof aan den Daalschcn weg aldaar de begrafenis plaats had. DE TOESTAND IN HET TEXTIEL- BEDRIJF TE NIJVERDAL Do volle aandacht der regeering. Almelo, 7 Juni. In verband mot den zeer critieken toestand in do textielindu strie te Nijverdal, heeft bet gemeentebe stuur van Hellendoorn telegrafisch een on derhoud aangevraagd bij den nieuwen Mi nister van Binncnlandschc Zaken, het welk onmiddellijk toegestaan werd. Dit onderhoud heeft Dinsdagmiddag plaats ge had en daarbij heeft Minister De Wilde een langdurig gesprek gevoerd met het ge meentebestuur, waarbij tot uiting kwam, dat deze moeilijke kwestie de volle aan dacht der regeering heeft. DE STAAT CONTRA DE VARA. Op 12 Juni a.s. zal voor het Hnagschc ge rechtshof in hooger beroep worden behan deld de zaak van den Staat der Nederlan den contra dc Verceniging van Arbeiders Radio Amateurs. Voor den Staat zal pleiten rnr. van der Does, voor de Vara mr. Mobach. EEN BROCHURE VAN Mr. DUIJS. Ze zal toch worden uitgegeven. Naar wij vernemen zal binnenkort bij W. J. Thieme en Co. tc Zutfen toch de bro chure van rnr. Duijs verschijnen, waarom trent werd gemeld, dat zij niet zou worden uitgegeven. Vol bewondering, maar lang niet zonder kritiek In het bekende Zwitserschó dagblad de „Neue Zürchcr Zcitung" trof ons een aar dig artikel van Aemilius Mb lier over een reis naar Holland, aangeduid als het do rado der fietsers. Dat do schrijver juist deze kwalificatie kiest is niet voor 't minst te danken aan het feit dat hij zelf per rij wiel naar Holland is gépèddeld. In Hol land leek hem overigens de nacht lichter en levendiger dan dc dag in het Duitsch- land van Heine. Slechts een paar minuten bij Nijmegen over de grens, of de zicht bare welvaart deed hem al lichter ademen. De minder prett'ge kant van die „wel vaart' werd hem al spoedig openbaar: Hol land is duur, zelfs voor zijn goede Zwitscr- sche francs. In Arnhem betaalde hij alleen vpor een ontbijt 1. Maar, Holland is ook rnooi. De kanten op naar Utrecht reed de Zwitserschó toerist door de verrukkelijke bosschen, die door uitstekende wegen doorsneden zijn. Holland is het land der wielrijders. Vrij wel ieder volwassen burger bezit een fiets Wiclrijden is in Holland voor iederen stand geoorloofd, een democratische bezig heid, maar aristocratisch bedreven. De bouw der rijwielen staat toe dat men rechtop zit in tegenstelling met België en Frankrijk, ja veelszins ook in Zwitserland, waar de semi-renkarretjes domineeren en de wielrijder min of meer als iemand van den derden stand wordt beschouwd. Iu Holland is dat geheel anders. Do verliefde paren rijden hier om zoo te zeggen arm in arm, althans hand in hand. Bij kudden zag de schrijver de meisjes naar de zwem plaats fietsen, trotsche, slanke, blonde meisjes, een lust om te zien. Hij was geneigd te mecnon, dat bij zulk een reusachtig fietsverkeer de verkeersre gels stipt in acht genorocn zouden worden. Niets van aan. Men fietst hier eigenzinni ger dan elders, maar met verwonderlijk instinct rustig en zeker, naar Zwitscrsche begrippen eigenlijk overmoedig. Schrijver prijst de schoonheid van onze a lakten en weiden, en noemt Hollands landschap een groot park, waartegenover de Belgische bodem als een vervelende wei de wegvalt. Op zijn reis van vier weken, die hem ook door België én Frankrijk voer de, heeft geen streek hom zoo geboeid als het „paradijs" tusschen Utrecht en Am sterdam, waar hij had willen blijven wo nen. Natuurlijk heeft o'öir de properheid hem buitengewoon getroffen, maar in te genstelling tot de gangbare opvatting van do Hollanders zelf vindt hij ons volk niet zeer gastvrij. De Hollander is evenals zijn huis, dat slechts over een smal bruggetje te bereiken is, moeilijk toegankelijk. En dit smalle bruggetje heeft middenop eerst rog een hekje met een deur, en deze deur komt overeen met het koel afwegende ver sland van de bewoners. Dat de Hollander zeer op zijn voordeel bedacht is heeft de schrijver eveneens ervaren. Maar hij is vol bewondering voor onze énorme vita liteit. IN AANBOUW ZIJNDE VILLA AFGEBRAND. El berg, 8 Juni. Hedenmiddag ont stond hier bij het gebruiken van oen loschapparaat brand in dp in aanbouw zijnde villa, gelegen onder Het Harde bij Oldcbrock, in eigendom behoorend aan jlir. Fojti), burgemeester van Elburg. De villa, die bijna gereed was en de volgen de weck zou worden betrokken, brandde geheel af. Drie H.A. dennebosch werden mede een prooi der vlammen. Do villa was verzekerd. Het bosch niet. Benoemd tot reserve-officier van gezond heid der tweede klasse bij de landmacht de dienstplichtig vaandrig van de 1ste compagnie hospitaal-soldaten J. J. Koot' stra, arts en N. J. Elzenga, arts. Bij beschikking van den Minister van Justitie is aan rnr. G. Kirberger, raadsheer in den Iloogen Raad der Nederlanden, op zijn verzoek met ingang van 8 Juni eervol ontslag verleend als lid van de Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor de klerken, concierges en andere bedien den bij de gewone gcrechlcn, den Centralen Raad van Beroep en liet Hoog Militair Ge* rechtsrof (dc daaronder ressortccrcnde ge rechten inbegrepen). Bij K. B is te rekenen .van 26 Mei 1933 aan den heer mr. P. J. Oud, tengevolge van zijne benoeming tot Minister van Finan ciën. eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van inspecteur der registratie en domeinen; is wederom benoemd lot lid, tevens voor zitter van het college van curatoren dei- Technische Hoogeschool te Delft, Ir. .1. F de Vogel, wonende te 's-Gravenhage; Is voor het studiejaar 19331934 benoemd tot reclor-magnificus der Technische Hoo geschool te Delft, dr. J. G. Rutgers, booz- ieeraar aan die hoogeschool; is aan L. A. Wouters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool tc Alkmaar. PROCEDURE TEGEN EEN ZIEKENFONDS. Ontzegde vordering. 's-Gravenhage, 8 Juni. Zooals men zich herinnert, was mevr. van Luipen, die als vroedvrouw verbonden was aan het Ziekenfonds van de „Volharding", na een ingekomen klacht over behandeling bij een bevalling door het bestuur der Volharding wegens dringende redenen op staanden voet ontslagen. Mevr. van Luipen, die van oordeel was, dat voor dit ontslag geen re den aanwezig was, stelde daarop wegens onrechtmatige daad een vordering in tegen de Volharding, waarbij zij een schadever goeding vroeg van 50.000. Na gehouden getuigenverhooren, waarbij mr. Nathans voor mevr. van Luipen optrad en mr. Mobach voor dc Volharding, heeft de Ilnagsche kantonrechter de ingestelde vordering -evenwel ontzegd. Van dit vonnis kwam mevr. van Luipen in hooger beroep, doch dc Haagsche recht bank heeft lieden het vonnis van den kan tonrechter bevestigd. MR. T. A. VAN DIJKEN LID VAN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van hetCentraal Stem bureau heeft thans in de vacature, ont staan door het opnieuw bedanken van mi nister Colijn voor zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer, tot lid van deze Kamer be noemd verklaard den heer mr. T. A. van Dijken, referendaris bij den Raad van State te 's-Gravenhage. GEDENKSTEEN THORBECKE. 's-Gravenhage, 8 Juni. Aan den bui tengevel van perceel Koninginnegracht 36. het sterfhuis van Jan Rudolf Thorbecke, thans bewoond door mevr. dc weduwe J. Hidde Nijland, zal een gedenksteen wor den aangebracht. Dc eerevoorzitter van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond", oud-minister P. Rink, zal op Zaterdag 24 Juni a.s., des namiddags half vier, den steen aan de tegenwoordige bewoonster overdragen. Hij zal daarbij een korte her denk ingsrde uitspreken. OPNIEUW BEDANKT. Bij het Centraal Stembureau is bericht ingekomen, dat de Ministers Colijn en Oud opnieuw voor hun benoeming tot lid der Tweede Kamer hebben bedankt. Amersfoort. 13 Juni, Van Bem- melstraat 77, verkoop van een inboedel, 1 uur. Amersfoort. 16 Juni, Hotel do Zwaan, verkoop van 8 perceelen booigras in De Zure Maat, onder Baarn, 12 uur. Baarn. 13 Juni, Sophialaan 18, Ver koop van een inboedel, 10 uur. 21 cn 28 Juni, Hotel de la Promenade, verkoop bij opbod en afslag van woon- en winkelhuizen, 8 uur. 22 Juni, Hotel „Groeneveld", verkoop van perceelen voorland, weiland en uiter dijk, 10^ uur. Hoogland. 22 Juni, Koffiehuis Het Houten Veen, verkoop van de boerenhof- slede „Het BuLlenveld", 11 uur. Den Bosch, 7 Juni. In hooger beroep $tond voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch terecht de 61-jarige G. G. F. A. S. te Helmond, do uitgever van het beruchte pamflet „Het vuile ei", die bet vorige jaar in een gcruchtmakendo zaak wegens beleedi- ging van notaris D. voor de onderscheidene rechterlijke instanties zich had moeten ver antwoorden. Nu was hij door do rechtbank te Roermond tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij in November 1031 te Helmond den directeur van de Am- sterdamsche Bank te Helmond, den heer J. C. J. B., had beleedigd door aan bet raam van het pand Zuid-Koninginnewal 29 een door hem opgesteld geschrift te plaatsen, waarin de heer B. een huichelaar, bedrie ger, falsaris, aartsleugenaar, schriftverval- scher, bankzwendelaar cn een voor de samenleving gevaarlijk individu genoemd werd. De advocaat-generaal mr. Couvee eischte, daar het niet gebleken was dat de ver dachte, nadat hij in Januari 1932 door het Hof gewaarschuwd was, nog met bclcedi- gingen heeft geageerd, een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden Uitspraak op 19 Juni a.s. DE RIJKSVELDWACHT 75 JAAR (Vervolg van ons vorig blad). Jhr. mr. van den Brrndoler zeide, dat het over weinig dagen 50 jaren geleden zal zijn, dat hij voor het eerst ambtelijk met do rijksveldwacht kennis maakte. Hij schetste do hoogere eischen die sinds aan het corps gesteld worden. De heer De Fremcry Kalff, inspec teur van politie te Amsterdam en voorzit ter van den Bond van politieambtenaren tot bescherming van dieren, sprak zijn vol doening erover uit, dat zoovele leden der rijksveldwacht naast materieele belangen ook ethische zaken, zooals de bescherming van het dier, weten te behartigen. Voorts brachten nog hun gelukwenschen over dc heer De Boer namens het be stuur van de Centrale van Nederlandsch overheidspersoneel, do majoor der rijks veldwacht Kollc uit Zuidhorn (die hulde bracht aan de nagedachtenis van minister Heemskerk door wiens toedoen ook de fi- nancicelc positie van den rijksveldwachter op hooger peil is gebracht) en de majoor Piersma uit Gouda, op wiens voorstel tenslotte gezamenlijk nogmaals het Wil helmus werd gezongen. Medegedeeld werd nog dat bloemstukken waren toegezonden door den procureur-ge neraal, inspecteur van rijkspolitie, de offi cieren van justitie, den hoofdcommissaris tc 's-Gravenhage, de officieren van do po litictroepen en de afd. Den Haag van de rijkspolitieverecniging. Een gemeenschappelijke maaltijd en een concert in den Dierentuin van de 's-Gra- venhaagsche Politiomuziekverceniging „On derling Kunstgenot", besloten den feest dag. Eenvoud is het kenmerk van het ware. BOERHAVE. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door - F. MARION CRAWFORD. Naai* het Engelsch door W. H. C. B 40 Zij had toen gezegd, dat alles slechts een boozc droom was geweest en dat hij daaruit was ontwaakt. En toch was het denkbeeld van rebellie toen door zijn brein gegaan, want in' een oogenblik had het hem overmeesterd en zijn loyaliteit doen vergeten. Hij voelde een berisping te hebben ontvangen en antwoordde niet da delijk. „Daar hebt u niets tegen tc zeggen!" riep Philips hem hoonend toe. „Bestaat er dus een reden, waarom ik u niet wegens hoog verraad zou doen terecht staan?" Don Jan schrok van die woorden, maar zijn toorn was verdwenen cn hij dacht slechts aan Doloros' veiligheid in do naaste toekómsU „Uwe majesteit is veel to rechtvaardig om een onschuldig man, die u trouw heeft gediend, te beschuldigen," antwoorddo hij. Philips bleef stilstaan en keek hem lang en nieuwsgierig aan, om te trachten eenig keken van ongerustheid, zoo niet van vrees bij hem te ontdekken. Hij was gewend men schen met woorden te folteren, alvorens andere middelen toe tc passen, cn hij gc loofde zelf niet aan hetgeen hij bad gezegd. Hij had slechts een willekeurige proef ge nomen en die was mislukt. Op den bodem van zijn toorn lag slechts jaloezie en haat jegens den broeder, van wien niet andcr9 dan beminnelijkheid en bekoring uitging, eigenschappen, die hij zelf miste. „Misschien meer welwillend dan recht vaardig," zei hij op een toon, die iets vrien delijker klonk. „Ik wil toegeven dat ik geen bewijzen tegen u heb, maar de getuigenis der gebeurtenissen is niet in uw voordeel. Pas op. want er wordt op u gelet. De we reld heeft een to hoogen dunk van u en zij vindt u een te indrukwekkende persoon lijkheid om aan dc aandacht te kunnen ontsnappen. „Mijn handelingen zullen daartegen be stand zijn. Ik verzoek slechts dat uwe ma jesteit daarmede meer rekening zal houden dan met de wijze, hoe die door andere men schen worden uitgelegd." „Andere menschen doen niets dan u prij zen," zei Philips ronduit. „Hun oordeel over u is echter waardeloos! Ik meende ti dc zaak voldocndo duidelijk tc hebben ver klaard. U bent de afgod van het volk. en alsof dat niet genoeg is. bent u bovendien de lieveling van het hof en de gunsteling der vrouwen. Dat is voor één man te veel. Ik herhaal dus: pas op! Tracht meer naar mijn gunst tc dingen en maak u niet zoo druk om uw populariteit „Wat dit betreft," antwoordde Don Jan met ecnigo fierheid, „ben ik van oordeel, dat wanneer do menschen mij prijzen, dit geschiedt omdat ik mijn koning naar mijn beste krachten en met succes heb gediend. Indien uwe majesteit niet tevreden is over hetgeen ik gedaan heb, leg mij dan een zwaardere taak op. Ik zal trachten zelfs het onmogelijko to doen. „Dat zou dc dames bevallen!" gaf Philips vinnig en hatelijk ten antwoord. „U zou door briefjes overstroomd worden uw handschoenen zouden niet groot genoeg zijn ze allo to bevatten!" Don Jan gaf hier geen antwoord op, want hij achtte het verstandiger den koning op dit terrein tc laten komen dan hem naar het vorige te doen terugkceren. „Hoewel u in tijd van vrede heel wat aangename bezigheden zult hebben, acht ik het toch beter dat u spoedig trouwt, voor dat u zoo verstrikt raakt in de netten der dames uit Madrid, dat dit uw huwelijk on mogelijk zou maken." „Behalve wat het laatste betreft," zei Don Jan vrijmoedig, „ben ik geheel uwci majestcits oordeel toegedaan. Maar ik ben hier housch niet hang voor verstrikkingen.' „Neen bang bent u er niet voor. Inte gendcel; u beweegt er u met een gemak in, alsof het uw element is." „Dat zal niemand van mij kunnen zeg gen," luidde Don Jan's antwoord. „Alweer spreekt u mij tegen. Maar zegt u mij dan eens, als u geen last van derge Üjko verstrikkingen hebt, hoe komt het dan dat u eeii brief van een dame in uw hand schoen vindt?" „Ik kan u niet zeggen of 't een brief van een dame was of van een man." „Hebt u hem dan niet gelezen?" „Jawel." „En u hebt geweigerd hem mij te toonen omdat "t het geheim van een vrouw be trof." «Toen had ik hem nog niet gelezen. Hij was niet onderteekend en bleek even goed door een man te kunnen zijn geschreven." Don Jan lette op het gezicht van den ko ning, want het was lang niet onwaarschijn lijk, dacht hij, dat deze den brief had laten schrijven, of het 2clf had gedaan, en dat hij hem nu zoo gauw mogelijk weer in zijn bezit wilde hebben. Philips scheen to twij felen of hij zijn kruisverhoor al of niet zou voortzetten cn hij keek naar de deur. die naar de antichambre leidde, plotseling ver baasd, omdat Mendoza nog niet was terug gekeerd. Toen begon hij weer te spreken, maar trots zijn boosheid wilde hij zich niet bloot stellen aan een tweede weigering om den brief af tc staan. Zijn waardigheid zou daaronder te veel hebben geleden. „In deze kwestie zijn de feiten als volgt, zei hij, alsof hij in het kort samenvatte wat er in zijn geest was omgegaan. „Het is mijn wensch u tc laten tróuwen met do koningin weduwe van Schotland, zooals u weet. U doet alles' wat u kunt door mij tegen te werken en u bent besloten de dochter van een ongefortuneerd militair tc trouwen, maar ik ben even vast besloten dat gij u niet door zoo'n verbintenis tot schande zult maken." „Tot schande maken?!" riep Don Jan met luider stem uit, onmiddellijk toen de woor den den koning over de lippen waren geko men. Hij deed een pas naar voren. „Dat u die woorden tegen mij durft zeggen, bewijst dat u dapperder bent dan ik dacht!" Philips week een pas achteruit, terwijl hij doodsbleek werd en naar het geveB1- van zijn degen greep. Don Jan was onge wapend. maar zijn degen lag op de tafel binnen zijn bereik. Toen hij merkte dat de koning bang was, deed bij een pas achter uit, - „Neen," zei hij verachtelijk, „ik heb mo vergist. U bent een lafaard." Hij lachte toen hij naar Philips' hand keek, dio nog altijd het gevest van zijn wapen omvatte, gereed om het te trekken." In do aangrenzendo kamer haalde Dolo res angstig adem, want de klank der stem- mon van do beide mannen was plotseling veranderd. En toch was haar hart van vreugde opgesprongen, toen zij Don Jan's woedenden uitroep hoorde, na de bcleedi- gende woorden van den koning. Maar Don Jan had gelijk, want Philips was van na tuur een lafaard, cn hoewel hij reeds be sloten was zijn broeder in arrest te doen stellen zoodra Mendoza zou zijn terugge keerd, voelde hij dat bij hem niet verder moest prikkelen. Hij verkeerde bepaald in gevaar, want als hij zich niet wist in te houden weer een of ander schamper woord te bezigen wat hij altijd zonder rrees kon doen, omdat hij voortdurend beschermd werd door ju lijfwacht zou zijn broeder hem het volgende oogenblik naar dc keel vliegen. Hij bezat het echte instinct van den lafaard om dadelijk den man te onder- kenncn, die niet weet wat vrees is. „U hebt u op zonderlinge wij zo vergeten.* sprak hij met een schijn van waardigheid. „U springt naar voren, alsof u mei mij wil de gaan worstelen on dan bent u verbaasd dat ik mij klaar maak om roe te verdedi gen." (Wordt vervolgd;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5