'AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland Lips Safe-Inrichting Feuilleton In het Paleis van den Koning Vrijdag 16 Juni 1933 31 e Jaargang No. 296 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT DE KONINGIN UIT HAAR DANK OEFENINGEN VAN HET ROODE KRUIS Overijssel als terrein TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 23860 NV TT MIDDENSIANDS-BANKy00! Ivp AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens DE BROCHURE-DUYS Bij K.B. is aan den reserve-tweede luite nant J. J. Klaasesz van het 19e regiment infanterie een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Bij K.B. is aan den reserve-eerstc-luite nant J. J. Vürtheim van het regiment gre nadiers vergunning verleend tot het dra gen van de zilveren medaille van het Ja- panschc Roode Kruis. Bij K.B. is benoemd tot reserve-paarden arts der eerste klasse die der tweede klasse U. A. de Wolf. Bij K.B. is een eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend aan den reserve- oficier van gezondheid der eerste klasse A J. Crucq en aan de reserve-officieren van gezondheid der tweede klasse G. van Rijn, N Samson, J. J. A. A. Vrecde. W. van dei Meulcn, Dr. G. Sicburgh, B. J. Buurman, P Westra, A. H. Schrage, M. J. H. Lini pens, A. van Gul ik, J. A. Arendscn Meyn, M. C. J. Pilaar, B. Waanders, Dr. M. W. A. Meuwissèn, J. Postma en J. C. ter Laag. Bij K.B. zijn benoemd tot reserve-officie ren van gezondheid der eerste klasse die der tweede klasse J. van den Blink, H. C. Sauer, .T. Brunt, H. E. Hazewinkel, L. Doo- ren. Dr. E. A. M. Immink, Dr. A. Bakker, G. T. M. van Hellemondt en Dr. K. L. E. Lamers. Bij beschikking van den Minister van 'Justitie is aan M. A. W. Geselschap op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van lid der Kamer van Toezicht over do notarissen en candidaat-notarissen ti Middelburg. Bij beschikking van don Minister van Justitie zijn aangewezen in de enkelvoudige Kamer voor do vereenvoudigde behandeling van strafzaken van do Arrondissements- Rechtbank te Assen: a. tot lid Mr. L. van dén Bijtel, rechter; b. tot plaatsvervangend lid Jhr. Mr. D. J. den Beer Poortugael, pre sident en Mr. H. Pelinck, vice-president. Als bewijs van waardeering voor het hij houden en inzenden van meteorologische journalen ten dienste van het Koninklijk Ncderlandsch Meteorologisch Instituut zijn bij Koninklijk Besluit de volgende onder scheidingen toegekend: de gouden medaille i'an de gezagvoerders: C. E. Plugge, van do Stoomvaart Maatschappij „Nederland", G. J. Barendse, van de Stoomvaart Maatschap pij „Holland—Amerika Lijn", C. D. van Noppen, van de Stoomvaart Maatschappij „Koninklijke Hollandsche Lloyd"; de zilve ren medaille aan dc gezagvoerders: K. J. van der Laan en P. J. Bakker, van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". W. van Hemert, van de Stoomvaart Maat schappij „Holland-Amerika Lijn". G. F. Braun, van do Stoomvaart Maatschappij „Koninklijke Hollandsche Lloyd", J. Lop en W. P. van Meerkerk, van de Stoomvaart Maatschappij „Rotterdamscho Lloyd'", W. Piket en F. J. Haastcrs van de „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij". J. Adriaanso, van do Stoomvaart Maatschap pij „Java-China-Japan Lijn", W. Stofkoper, van de „Van Nieveld, Goudriaan en Go's Stoomvaart Maatschappij", A. van Dijk en C. R. F. Boekholts, van de „Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart Maatschappij". Bij K.B. is benoemd buiten bezwaar van *s Rijks Schatkist tot „observer" bij de „In ternational Conference for the Protection of Flora and Fauna" in Afrika, welke in de derde week van October 1933 te Londen zal worden gehouden: Mr. P. G. van Tien hoven te Amsterdam. Bij K. B. is bij bevordering toegekend de aan de orde van Oranjc-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan A. D. Knoestcr, chef van het redding-personeel bij de N V. Maatschappij Zeebad Scheveningeu. Bij K. B. is toegekend de aan dè orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me daille in brons aan K. Vreugdenhil, arbei der in het tuindersbedrijf der familie JJoe- kestein te 's-Gravenhage. Bij K. B. is aan jhr. H. W. Storm van 's-Gravesande op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van Raad in het Hoog Militair Gerechtshof, als be doeld in art. 23, le lid, van de Provisio- neele Instructie voor het Hoog Militair Ge rechtshof. Bij beschikking van den minister van defensio zijn dc volgende plaatsingen ge last: met 23 Juni 1933 dc luitenant ter zee 2e klasse A. P. L. dc Gelder, aan boord H. M. Gelderland; met 26 Juni 1933: de officier van den ma rinestoomvaartdienst 2c klasse L. Stam, aan boord H. M. Johan Maurits van Nas sau; de luitenant ter zee 2e klasse P. A. Rie del, aan boord H. M. Schorpioen; met 29 Juni 1933: de luitenant ter zee le klasse A. de Booy bij dc marinekazerne le Amsterdam; met 4 Juli 1933: de luitenant ter zee 2e klasse S. Visser, aan boord H. M. Wacht schip te Willemsoord; met 15 Juli 1933: de luitenant ter zee der lo klasse G. G. Bozuwa eervol ontheven \an de betrokking van adjudant van den minister van defensie en met die betrek king belast de luitenant ter zee le klasse J. E. A. Post Uiterweer. In verband met de restauratie van het kerkkoor te Delft De heer van der Voort van Zijp te Maar tensdijk ontving van den particulier secre taris van Hare Majesteit de Koningin, ba ron van Geen, dato 25 Mei j.l. het navol gende schrijven: Nog geheel onder den indruk van het bezoek, gisteren aan dc Nieuwe Kerk te Delft gebracht, draagt Hare Majesteit de Koningin mij op, om hoogedelgestrengen, als voorzitter van het Comité voor het Na tionaal Huldeblijk, Hare Majesteit in 1923 aangeboden ter gelegenheid van Haar 25- jarig regoeringsjubileum, opnieuw de ver zekering te geven van Hare groote waar deering en erkentelijkheid voor hetgeen door Uw Comité werd verricht tot restau ratie en verfraaiing van het koor van de Nieuwe Kerk to Delft, de omgeving van de laatste rustplaats van Ilarer Majesteits voorvaderen. Beter dan bij de plechtige overdracht van het Nationaal Huldeblijk op den 21sten September 1923, had de Koningin thans ge legenheid om in rustige omgeving in oogenschouw te. nemen het eindresultaat der werkzaamheden, welke het comité zich tot taak had gesteld en Hare Majesteit stelt er prijs op, om opnieuw uiting te geven aan Hare bewondering voor hetgeen is tot stand gebracht. Hare Majesteit draagt mij op U te ver zoeken aan de leden van het comité nog maals Haar warmen dank over te brengen." Aan deze opdracht van Hare Majesteit is voldaan. Het zal ook degenen, die deel uitmaak ten van provinciale en plaatselijke coml- té's; allen, die hun bijdragen inzenden; en hun, die het werk mochten uitvoeren, on getwijfeld aangenaam zijn van de gevoe lens van Hare Majesteit kennis te mogen nemen. Voorbereidingen en diensten uit te voeren bij een overstroo: mingsramp Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is voornemens ieder jaar groo te Roode Kruis Oefeningen te houden, waarbij verschillende transport-colonnes in onderling verband gelegenheid verkrijgen de diensUn uit te voeren, welke bij een onverhoopte groote ramp van hen zouden worden gevorderd. Voor dit jaar is de keuze gevallen cp een onderdeel van het groote plan, dat op initiatief van den Commissaris der Is'onin gin in Ovcrijsel met medewerking van het Roode Kruis is ontworpen en dat betrek king heeft op een ontruiming van den rechteroever van den IJsscJ, waar ccn dijk doorbraak wordt verondersteld. Het groote plan omvat bet gedeelte van dien oever van Deventer tot Kampen, terwijl de eigen lijke oefening zal worden gehouden op het gedeelte tusschen Olst cn Wijhe. De bedoeling is om die voorbereidingen te treffen en diensten uit te voeren, welke bij een overstroomingsramp in elk geval zullen moeten worden verricht, om de in het gebied wonende bevolking en het vee in veiligheid te brengen, gewonden te ver zorgen en verder zooveel mogelijk datgene te verrichten, wat in zulke gevallen noo- dig zal zijn. Hierbij is ook inbegrepen de inrichting van eon bewakingsdienst in het achtergelaten gebied en van een waarschu wingsdienst in elke bij do streek betrokken gemeente. Do personen, die aan dezen waarschuwingsdienst zullen deelnemen, worden zooveel mogelijk tevoren daartoe aangewezen, terwijl voorts een verdeeling van de bewoners in groepen dient te ge schieden om de organisatie van de Roode Kruishulp op dc beste wijze te regelen. In het onderhavige verondersteldo geval zal de ontruiming van het terrein langs den IJssel naar het Oosten dienen te ge schieden, omdat het gebied aan de andere zijde van do rivier moeilijk bereikbaar zal zijn. De begrenzing van het gebied aan den Oostelijken oever geschiedt verder op na tuurlijke wijze door de aldaar gelegen spoorbaan en oploopcndo terreinen in Over- ijsel. Het is op deze hooger liggende ter reinen mogelijk de noodige verplegings- inrichtingen en huisvcstinggelegenhedcn voor de in nood verkeerende bevolking in te richten. De werkzaamheden van het Roo de Kruis strekken zich verder uit tot het gereedmaken van openbare kennisgevin gen, de verzorging van voedselvoorziening, de transport van kostbare goederen van de to redden bevolking, de plaatsing van hulp- verlichtingsmiddelen op de wegen, het on derbrengen van vee, versterking van plaat selijke politie en tal van andere maatrege len, welke in dergelijke gevallen genomen dienen le worden. Een dijkdoorbraak, gelijk hier wordt ver ondersteld, komt in den regel niet onver wacht; de toenemende hoogwaterstand op de rivier is een waarschuwend teeken, dat er gevaar is en dat met de mogelijkheid van doorbraak cn overstrooming rekening moet worden gehouden. In geval van een dreigende dijkdoorbraak verzendt de Com missaris der Koningin een waarschuwing- telegram aan de burgemeesters in het be treffende gebied, die dan door openbare kennisgevingen, aan te plakken in hunne gemeenten, de maatregelen aankondigen, waaraan de bevolking in dergelijke geval len verzocht zich te willen houden. Is eenmaal de periode van doorbraak en overstrooming ingetreden, dan worden do noodige uitvoeringstelegrammen gezonden om de transport-colonnes cn allen, die ver der behulpzaam moeten zijn, naar het ge bied van dc ramp tc doen snellen. Het is te voorzien dai in zulk een geval vluchten de menschen zullen moeten worden opge nomen, dat zieken cn gewonden door den Geneeskundigen Dienst en het Roode Kruis naar veiliger gebied moeten worden ge transporteerd. Het Roode Kruis heeft in het gebied van do oefening een aantal hulp posten ingericht, waar do eerste verband middelen kunnen worden verschaft en van waar dc gewonden naar de noodzickcn- inrichtingen kunnen worden vervoerd. Ook de plaatsen waar het vee in veiligheid dient te worden gebracht, worden zooveel mogelijk te voren aangegeven en ingericht. Voor een cn ander zijn auto's en andere transportmiddelen, tentenmateriaal, enz. noodig, terwijl de medewerking van mili tairen, van den Vrijwilligcn Landstorm, het korps Motor- cn Vaartuigendienst, militai re cn sportvliegers en andere personen is verkregen. De diensten van do vliegers zijn noodig om het overstroomingsterrein af te zoeken, teneinde eventueel achtergebleven, in gevaar verkeerende menschen en dieren op te sporen en de transportcolonnes er van in kennis te stellen. In overleg met een aantal bewoners in het veronderstelde overstromingsgebied zullen witte lakens op do daken van hunne woningen worden gelegd ten teeken aan de vliegers, dat in die woningen hulp moet worden verleend. Het roepen of uitsteken van de handen door de bewoners zou door de vliegers niet worden opgemerkt, terwijl witte lakens wel overal bij de hand zijn en op die wijze gen goed uit de lucht zichtbaar sein kan worden gegeven. Als transportmiddelen komen in aanmer king treinen, auto's, vaartuigen, boerenwa gens, enz. Tc Raalte wordt een tweetal noodzieken- inrichtingcn in gereedheid gebracht, n.l. 1 voor besmettelijke ziekten in het voorma lige Liefdegesticht en 1 voor niet-besmet- telijko patiënten in de Landbouwschool. De oefeningen staan onder leiding van den hoofdcommissaris van het Roode Kruis, de militaire- cn sportvliegers (deze laatste nemen op eigen verzoek aan de oefeningen deel) zijn ingedeeld bij den Com mandant van de afdeeling Overijsel van den Vrijwilligen Motordicnst, reserve-luitenant kolonel baron van Heeckeren van Keil. Aan de oefeningen nemen deel de trans port-colonnes van Deventer, Zwolle, Apel doorn, Amersfoort, Zutphcn, Meppel, Lon- neker, Hengelo, en Enschedé, in totaal 120 man plus 14 helpsters en 15 doctoren. Do oefeningen worden gehouden op 17 Juni a.s. en vangen des morgens 8 uur aan, wan neer do verschillendo transport-colonnes zich bezighouden met het inrichten van de transporten, het geven van aanwijzingen voor het opladen van do vervoermiddelen enz. Daarna wordt een pauze gehouden; om 1 uur 's middags worden de oefeningen voortgezet met medewerking van den bur gemeester van Raalte in het Gemeente huis te Raalte zal de centrale leiding haar zetel hebben en van den Kring-Commis saris in het gewest Overijsel, Baron Bcn- tinck. Een 70-tal ..patiënten" hebben zich beschikbaar gesteld om over 3 hulpposten verdeeld als slachtoffers te fungeeren. PERSOVERZICHT De N. R. Ct. schrijft: „Wij zullen ons niet aan leedvermaak overgeven over een sociaal-democratie, die indien zij in de voetsporen der brochure an mr. Duys zou treden, hetgeen wel eens op feilen tegenstand zou kunnen stooten veel van haar traditie zou moeten verloo chenen, maar daarmede aan even zoo vele kinderschoenen zou ontwassen. Want daar toe zou moed noodig zijn. Méér moed dan er vereischt werd voor de verwerping van de Marxistische waardeleer of het histo risch materialisme. Wij zullen ons ook niet verdiepen in de vraag, of juist de heer Duys het recht had als zederaeester op te treden, zoowel voor de nict-socialistiscbe partijen als voor zijn eigen partij. Wij hebben ook geen behoefte om na tc gaan, of geheel juist is, wat hij schrijft: dat, met uitzondering van de om mekeer ten aanzien van de eenzijdige ont wapening,* alles wat hij in zijn brochure heeft voorgesteld loyale houding tegen over het Koninklijk huis, stricte legaliteit der partij, uitsluiting van elke mogelijkheid van sabotage bij mobilisatie, om te zwijgen van het door hem voorgestelde onderzoek inzake den klasseslrijd als grondslag der partij, bet sensationeele karakter der arbei derspers en de uitsluiting van de commu nisten uit het parlement al jaren zijn overtuiging is geweest. Wij vestigen alleen bij herhaling de aandacht op deze twee slachtigheid in de brochure, dat aan de niet- socialistische partijen demagogie wordt ver- welen bij de bestrijding van de S.D.A.P., die hijzelf in vragen van het grootste ge wicht in gebreke stelt. In 't algemeen mag men er zijn voldoe ning over uitspreken, dat met de verschil lende hiervoren gesignaleerde pogingen tot wijziging van den koers der partij een groo- terc dienst wordt bewezen aan de werke lijke emancipatie van dc soc.-dem. arbei dersmassa dan door welke machtsvorming ook." Uit het Handelsblad: „De vraag of de heer Duys nu wel de meest aangewezen man was om als „saneer der" van zijn partij op te treden, laat ons onverschillig. Hoofdzaak is dat de positie van de S. D. A. P. worde verduidelijkt. Het partijbestuur heeft inmiddels reeds besloten om een commissie in to stellen teneinde na te gaan of, en zoo ja welke, eventueele wijzigingen wenschelijk zijn in program, resoluties en taktick der partij, waarna bet volgende (eventueel vervroegde) partijcon gres uitspraak zal kunnen doen, wanneer dit tenminste niet het bekende middel is om een lastige quacstie op de lange baan te schuiven. Wij machten met belangstelling de ko mende dingen af. Er zullen nog wel spaan ders vliegen. Een Amsterdamschc afdeeling heeft reeds verklaard, dat taktiekherziening „in geen geval gericht mag zijn op een ver zwakking van het revolutionnaire karakter der partij". Trouwens, de heer Duys vér- zekert zelf geen duimbreed van het socia-. lisrac prijs te willen geven. Maar dat laatste verwacht ook niemand. Het socialisme op zich zelf is een volkomen billijke doelstelling, al ie bet niet de onze. Het gaat er alleen maar om te weten in welke mate dc socialisten bereid zijn hun ontwikkelingsgang te voegen in dien van de natie als geheel waarvan zij deel uit maken. DR. H. W. DE GRAAT, f Haarlem, 15 Juni. In den ouderdom van 83 jaar is to Haarlem overladen dr. H. W. de Graaf, oud-conservator van de rijks universiteit te Leiden en oud-lecraar aan het gymnasium te Leiden. Begrafenis Maan dagmiddag twee uur op de algemeenc be graafplaats te Heemstede. HET KAMERLID DE VISSER VERVOLGD. Hooger beroep voor het ge- rechtshol te Arnhem. Op 29 Juni a.s. zal voor het Gerechtshof te Arnhem in hooger beroep worden be handeld de zaak tegen den communist L, de Visser te 's-Gravenhage, die voor de Tielsche rechtbank heeft terechtgestaan wegens beleediging van een buitenlandscli staathoofd en daarvan werd vrijgesproken. Zoek in het verleden al het schoone en edele en schep daaruit uw toekomst. PAUL KRUGER. Ten liefdesgeschiedenis uit het onde Madrid door F. MA.RION CRAWFORD. Naar bet Engelsch door W. H. C. B. Do prinses van Eboli stond ecnigszins op zij van de overigen; zij was juist in de bal zaal teruggekeerd cn haar oogen zochten in de menigte naar Dolores, al verwachtte zij nauwelijks haar te zien. Het zou im mers het meisje zoo goed als onmogelijk zijn om in zoo'n korten tijd zich to verklce- den, aangenomen, dat zij dit van plan was geweest. De prinses was in haar misdadig leven maar zelden ten einde raad geweest o'n ook zelden gedwarsboomd in hetgeen zij had ondernomen, sinds den gedenkwaar- digen dag, waarop haar man, kort na haar huwelijk, haar met geweld gedurende ver scheidene maanden in een klooster had op gesloten, in de ijdele hoop dat dit een gun- stigen invloed zou hebben op haar ontem bare natuur. Maar nu was zij toch zenuw achtig en niet zeker van zich zelf. Niet al leen dat Dolores haar was ontsnapt, maar Don Jan was ook al verdwenen, en de prinses twijfelde er geen oogenblik aan, of die twee waren ergens bij elkaar; misschien had den zij zelfs reeds het paleis verlaten. An tonio Perez had haar al eerder verteld, dat de koning hem had beloofd vanavond Don Jan niet te bezoeken, cn dien eencn keer was zij dwaas genoeg geweest aan 's ko ningswoord geloof te hechten. Perez ont moette haar, terwijl zij bezig was tc over leggen wat te doen. Zij deelde hem haar gedachten mede, van* tijd tot tijd vroolijk lachend, alsof zij hem een heel grappig ver haal deed, want zij wcnschte niet dat dc menschen, dio naar haar keken, zouden merken dat het ccn ernstig onderhoud gold. Ook Pcrcz lachte, maar antwoordde op gc- demptcn toon, druk gesticuleerend, om het hof op een dwaalspoor te brengen. „Dc koning hoeft mijn raad niet opge volgd," zei hij. „Nauwelijks had ik hem verlaten, of hij is naar Don Jan's vertrek ken gegaan". „Hoe weet u dat?", vroeg de prinses ecnigszins bezorgd. „Hij vond een deur van een kamer op slot cn zond Mcndoza om den sleutel te halen. Gelukkig voor den ouden man was die niet le vinden, want anders zou hij een onaangename verrassing hebben gehad." „Hoe zoo?" „Omdat zijn dochter in dc afgesloten ka mer was," zei Perez lachend. „Wanneer? Hoe lang is dat geleden?" ^„Hoogstens een half uur." '„Onmogelijk! Een half uur geleden was i k met Dolores de Mcndoza." „Dan was er een andere dame in de ka mer." Weer lachte Perez. „Beter twee dan één?\ „U vergist uzei de prinses op stren gen toon. „Don Jan heeft zich in de laatste twee jaren zelfs niet verwaardigd naar een andere vrouw te kijken." „Dat zult u wel het beste weten." ant woordde de secretaris met een ecnigszins boosaardigen glimlach. Het was aan het hof algemeen bekend, dat twee of drie jaar geleden, gedurende dc afschuwelijke kuiperij, die eindigde met den dood van Don Charles, de prinses van Eboli haar best gedaan had om Don Jan van Oostenrijk aan haar voeten te krijgen, maar daarin niet geslaagd was. omdat hij al op Dolores verliefd was. Zij was nu boos en het bloed steeg haar naar haar knappe, donkere gezicht „Don Antonio Perez," zei ze, „wees voor zichtig! Ik heb u gemaakt wat u bent; ik kan u ook breken." Perez trok een gezicht alsof hij verbaasd was cn alsof hij niets had gezegd, dat haar onaangenaam was, nog minder iets. dat haar diep zou kwetsen. Hij dacht dat zij Don Jan werkelijk lief had en dat hij, Pe rez, met haar kon spelen, alsof zijn ver stand ver boven het hare was geheven. Wat het eerste betrof, had hij gelijk, maar wat het tweede aanging, vergiste hij zich zeer „Ik begrijp u niet," zei hij. „Als ik iets gezegd heb, dat u onaangenaam aandeed, wil dan mijn onwetendheid vergeven en steeds gelooven in de onveranderlijke toe wijding van uw getrouwen slaaf." Zijn donkere oogen werden zeer expres sief, toen hij een lichte buiging maakte, gepaard gaande met een gratieus gebaar van protest. De prinses lachte zoo'n beetje, maar haar blik verraadde nog ergernis. „Waarom komt Don Jan niet?" vroeg zij ongeduldig. „Wij zouden samen hebben ge danst. Er is zeker iets gebeurd kunt u niet tc weten komen wat het is?" F.r waren nog anderen, die die vraag met erbazlng stelden, want men had verwacht dat Don Jan onmiddellijk na het souper 7-0u zijn binnengekomen. Overal hoorde men zijn naam noemen en werd zijn populari teit besproken. De verwachting van zijn komst veroorzaakte een soort spanning, die door iedereen werd gevoeld. De hoeren wer den geestiger cn de oogen der jongere da mes verhelderden zich, terwijl zij voortdu rend keken naar dc deur der particuliere vertrekken des konings. waardoor Don Jan moest binnenkomen. Zij schonken minder aandacht aan de gesprekken der hecren, want er was geen enkele onder haar, die niet hoopte dat Don Jan vóór het einde •van het feest notitie van haar zou nemen niet één, die zich niet verbeeldde een heetjo verliefd op hem te zijn. En onder de hceren was er niet één die niet zijn de gen had willen trekken om met nart en ziel voor hem ie vechten. Velen al durf den zij het niet zeggen hoopten in stilte dat Philips ecnig onheil zou overkomen en dat hij, die zijn eenigen zoon cn erfgenaam had ten gronde gericht, spoedig kinderloos zou sterven, cn dat dan Don Jan in zijn plaats koning zou worden. De prinses van Eboli wist maar al tc goed dat hun plan populair zou zijn als zij het' ooit kon den verwezelijken. Dc zwellende cn dan weer afnemende to nen der muziek hield de lust om te dansen bij iedereen gaande. In het midden der zaal bevonden zich meer dan honderd dansers, die op dc maat der_ danswijzen zich bewo gen, die plaats veranderden, eikaars han den even aanraakten, voorwaarts en ach terwaarts en zijwaarts trippelden, elkaar ontmoetten en zich weer van elkaar verw ij- derdon, terwijl de kleuren van hun klecding in het heldere kaarslicht zich tot allerlei nuances vermengden, naarmate de dansfi guren dit teweeg brachten. De juvveelen in het kapsel der dames, de diamanten ges pen en kostbare steenen aan hals en schou der en taille, alles ging met ingewikkelde bewegingen heen cn weer in banen, die zich telkens in de gekleurde zee van zijde kruis ten. Toch was dat alles heel anders dan de tegenwoordige quadrille, die eigenlijk geen dans mag hceten, die óf een onordelijk heen en weer geloop is, óf zoo stijf cn lomp, dat zij doet denken aan een klasse recruten op het exercitieveld. Toentertijd echter, was er geen beweging, die niet gratieus of mooi was, die niet een of ander gevool of stem ming weergaf, nu eens snel, dan weer lang zaam, en dan weer smachtend, hartstoch telijk of berouwvol, terwijl dans en muziek steeds één wais-n. Het was dien avond alsof door Don Jan's terugkeer een gevoel van overwinning zich van alle mannen meester had gemaakt; zelfs de minst bctcokencnde voelde zich soldaat cn triumphator, die deelde in on- sterfelijken roem. Men had hem van kind af lief gehad; men had hem zien opgroeien tot een knappen, bekwamen en moedigen jongeling, wien men des te meer liefde toe droeg, omdat hij zoo goed was. En nu hij zulk een schitterend wapenfeit achter den rug had, cn ieders stoutste verwachtingen had overtroffen, was hij van gunsteling op geklommen tot held. die een plaats innam op het altaar van hun bewondering, was hij verheven tot een jongen god van een na tie, die hem lief had. Er was dien avond geen man, die niet bezwoer dat Don Jan dapperder was dan Alexander, wijzer dan Karei de Groote, grooter dan zelfs Caesa; (Wordt vervolgif

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5