AMERSFOORTSCH DAGBLAD ACTIE TEGEN GROOT-WINKELBEDRIJF NIEUW PARIJS Feuilleton Donderdag G Juli 1933 32e Jaargang No. 5 GEEN INMENGING VAN DEN STAAT TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT Ook voor betere Tafel-, Thee- Ontbijtserviezen LANGESTRAAT 35 In het Paleis van den Koning imiddenstandscongres Het verstrekken van steun in natura 1 Bijbetrekkingen van overheids personeel Vlissingen, 5 Juli. Te half tien her opende de bondsvoorzitter de algcmcene vergadering in „Britannia". Aan de orde was het onderwerp: „Hit uitoefenen van bijbetrekkingen door over heidspersoneel", aanbangig gemaakt door de Vereeniging van Handel, Ambacht en Nijverheid te Epe. De lieer Jonkers (Tiel) meende, dal met de woorden „bezoldigde bijbetrekking" de moeilijkheid niet geheel wordt onder vangen; er zijn ambtenaren, die inkomsten hebben uit verzekeringen b.v., en dat zou er niet onder vallen. De heer S p ij k m a n (Coivordcn) sloot zich bij den vorigen spreker aan, ep wees op het feit, dal soms ambtenaren bij de posterijen en telegrafie, die van allerlei za ken op de hoogte komen, bijbetrekkingen .vervullen. De heer L. de Groot (bondssecretarls) wees op de consequenties: ook de midden stand zal dan van de particuliere diensten van dergelijke ambtenaren g^en gebruik meer moeten maken. De overheid moet een ter zeer zuinig zijn met het geven van toe stemming, dat ambtenaren bijbetrekkingen vervullen; als dit den geheelen mensch vraagt, is het ook zeer ten nadeel 2 van den overheidsdienst zelf. De heer Herwijnen (Dordrecht) zeide, dat het bezwaar niet alleen gaat tegen het vervullen van bijbetrekkingen, maar ook te gen het uitoefenen van eenig bedrijf door ambtenaren. De heer L. de Groot (bondssecretaris) bevestigde, dat natuurlijk ook het uitoere- nen van 'een bedrijf bedoeld wordt. Mevr. K o e d ij k (Den Haag) wees erop, dat de Min. van Defensie een absoluut te genstanderis van het handeldrijven door militairen of door hun echtgenoote. Zij ried het bondsbestuur aan, zich in voorkomende gevallen tot dien Minister te wenden. Het voorstel Epe werd hierna zonder stemming aangenomen. Het voorstel van de Dordrechtsche Wln- keliers-Vereeniging inzake het voeren van actie tegen groot-winkelbedrijf en ver bruikscoöperatie" werd verdedigd door den heer I. van Hinden (Dordrecht). Deze deelde mede, dat het te Dordrecht na eenl- ge actie is gelukt, aan het Crisiscomité op gaaf te mogen doen van een 40-tal winke liers,; die ook prijsopgraaf zouden mogen doen. Gebleken is, dat tal van kleine win keiiers lager3 prijzen konden noteeren dan het grootwinkelbedrijf. Te Dordrecht heb ben de organisaties in samenwerking met het Bondsbureau een folder laten ontwer pen, waarin voor het publiek wordt uiteen gezet, dat de Middenstandsbedrijven even goed, zoo niet beter kunnen leveren aan het grootwinkelbedrijf. Dit moet ook op grootere schaal gebeuren, over geheel Ne derland. Men moet echter niet aan den Staat verzoeken om regelend op te treden, zooals in Duitschland. Spr. wilde er vooral tegen waarschuwen, in die richting te gaan! Bij een onderzoek is spr. gebleken, dat een filiaal-bedrijf aan de gemeentekas vrij wel geen belasting afdraagt. Ook voor het onderscheid tusschen groot- en klcinwinkelbedrijf bij de lichttarieven ziet spr. geen reden. De groote reclame voor hit -groote waren huis werkt fascineerend, het groote gebouw werkt imponeerend op de massa. "Wij moe ten echter het publiek erop wijzen, dat de geweldig groote kosten van het grootwin kelbedrijf tenslotte door de koopers moeten worden betaald, dat de sorteering dikwijls veel kleiner is dan in de Middenstandsbe drijven en dat het in hit belang van de consumenten zelf is om den Middenstand het bestaan mogelijk te maken. De heer L. Vos (Den Haag) zeide, dat het voorstel aanvankelijk een negatieve strekking had, welke indruk door de na dere toelichting eenigszins is weggenomen. Spr. waarschuwde tegen een streven bij sommige groepen, om bij den middenstand In 't gevlei te komen door beknotting van de expansie-mogelijkheden van zijn concur renten in uitzicht tc stellen. Wij moeten er op wijzen, dat de bedoeling slechts is, ons te maken tot een speelbal van .de poli tiek. Wij moeten de overheid niet gaan uitnoodigen, zich nog verder met het eco nomisch leven te gaan bemoeien, want wij hebben niet in de hand waar men zal ein digen. Vandaag is het grootwinkelbedrijf aan de beurt, morgen zal men ingrijpen in onze eigen vrijheid. Wij kunnen onze ideeen uitdragen in de buurtbladen in de groote steden en in de kleine bladen in de dorpen. Verder wees spr. op de mogelijkheid, om naast coöperatieven inkoop in te voeren coöperatieve verkoopsmethoden, met be houd van zelfstandigheid van den winke lier. De heer A. Th. W a a 1 b e r g (V. A. W., Amsterdam) verzocht om ook over deze omvangrijke materie het oordeel van de leden van den Bond in te winnen. Voorts vroeg spreker, hoe het Bondsbestuur denkt over de inkoopcorabinaties, die wij in even sterke mate moeten verfoeien als de ver bruikscoöperalies. De heer C. J. de V r i e z e (Winschoten) hoopt, dat op het program van actie nog eens zal komen te staan het voeren van strijd voor een zwaardere belastingheffing van concerns en naamlooze vennootschap pen, en dat pas winst mag worden uitge keerd als de gcheele belasting uit de winst is betaald. De heer Van Bimmel (Bondspenning meester) zeide, dat het Bondsbestuur ac coord gaat met het voorstel van de Dor drechtsche Winkeliersvereniging, maar gaf in overweging, de wijze van uitvoe ring aan het Bondsbestuur over te laten Het voorstel werd daarop zonder stem ming aangenomen. Het voorstel der Utrechtsche Handelsver- eeniging inzake het wetsontwerp-Omzette lasting werd, op voorstel van den Voorzit ter, aangehouden, daar juist dezen morgen een audiëntie bij den Minister van Finan cién zou plaats hebben, waarbij de heer Korff het Bondsbestuur zou vertegenwoor digen. Verstrekking van steun In na tura. Bij het voorstel van den Nederlandschen Grossiersbond inzake het stelling-nemen tegen de voorstellen, vervat in het rapport der Commissie van Advies inzake verstrek king van steun in natura, critiseerde de heer R. A. ten Bokkel Huinink, dat de Commissie-Lambooy een deel van de las ten van de werkloozensteun ten bate van overheid en werkloozen wil afwentelen op een bepaald deel der bevolking, in hoofd zaak op den handeldrijvenden Middenstand Het door deze Commissie aanbevolen bon nenstelsel beteekent eigenlijk alleen een tweede omzetbelasting voor den Midden Stand. Spr. heeft vernomen, dat ook het Ver bond van Ned. Werkgevers het voorstel der Commissie-Lambooy heeft bestreden. Spr. stelde voor, de gemotiveerde bezwaren ter kennis der Regeering te brengen en uitvoe ring van het noodlottig advies te voor komen. De Voorzitter deelde mede. dat de drie Middenstandsbonden zich ter zake reeds tot de Regeering hebben gewend. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten, de vaststelling van een program van actie uit te stellen tot een volgende vergadering, aangezien het Bondsbestuur het gewenscht acht, een nader pracadvies uit te brengen. De heer S. v. Adelsbergen (Amster dam) bracht het Bondsbestuur hulde en dank voor de opstelling van het program Spr. wijdde een enkel woord aan een zeer actueel punt: de personcelscoöperatie. liet moet aan het overheidspersoneel absoluut verboden zijn, in diensttijd handel te drij ven. De heer R. J. Koopmeiners (Rotter dam) verhaalde, dat in Rotterdam een or ganisatie van overheids-personeel twee eigen winkels exploiteert. Bij onze actie daartegen bleek, dat wij door een midden stander verraden waren, immers deze ex ploiteerde deze winkels in naam van liet overheidspersoneel De heer de Groot (Bondssecretaris) deelde nog mede, dat gebleken was, dat in die „O verhei dswinkels" de prijzen belang rijk hooger waren dan die bij middenstan ders. Vervolgens werd het Bondsbestuur mach tiging verleend, met cTé middenstandsver- ecnigingen in Ned.-Indië een speciale con tributie-regeling te treffen. De behandeling van de Rapporten der Reorganisatiecommissie werd uitgesteld tot een dit jaar te houden buitengewone alge meene vergadering. Benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- Orde J. J. Voortman, penningmeester van de Vereeniging Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest, wonende te Rotterdam. Op verzoek eervol ontslagen met dank Mr. P. M. J. E. Bloemarts als lid tevens voorzitter van regentcncollege over gevau- genisscn te Breda. Op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-lultenant-kolo- nel Jhr. H. J Repelaer van Driel van de 11Ie artilleriebrigade, de reserve-kapitein voor speciale diensten J. S. YVurfbain van het Vrijwillig Landstormkorps, motordienst, de reserve-kapitein A. Vis van het 20e re giment infanterie en de reserve-eerste-luite- nant F. J. Los van het 7e regiment infan- terij. Bij K.B, is aan Ir. E. P. Wellensteln op zijn verzoek met ingang van 30 Juli 1933 eervol ont6lag verleend als voorzitter van de Algernecne Rekenkamer van Neder- Undsch-Indië, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de ontvanger der registratie en domeinen L. II. Berdenis van BcrleKom verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Emmen naar het kantoor van het zegil te Amsterdam en de ontvan ger der registratie en domeinen I Smit van het kantoor Alphen aan den Rijn naar het kantoor Zutphcn. Bij beschikking van den Directeur-Gene raal der P. T. en T. is met ingang van 1 September 1933 aangewezen als directeur van het P. T.T.-kantoor te Aalsmeer de referendaris 2e klasse der P.T.T. A. J. van de Velde, thans directeur van het P.T.T.- kantoor te Geldermalsen. DE GEMEENTE VELSEN IN MOEILIJKHEDEN. Hulp van de regeering af gewezen. Ondanks bezuinl gingen houden B. en W. nog een tekort van 466.000. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aan den minister een bijdrage verzocht in de kosten van gemeentehui6houding in ver band met den slechten financieelen toe stand der gemeente. De begrooting is daar voor aan den minister toegestuurd en deze heeft haar nu teruggezonden met het aan geven van een groote reeks bezuinigingen. B. en W. deelen nu aan den Raad mede, dat zij verschillende bezuinigingen, door den minister aangegeven, niet mogelijk achten. In overleg met Ged. Staten wordt nu eerst de uitspraak van den raad ge vraagd. B. en W. 6tellen voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 20 pet. te verhoogen, de gemeente in de derde klas se te plaatsen en verder de tarieven van gas en water te verhoogen. Tevens worden nog andere bezuinigingen voorgesteld. Bij aanneming van alle voorstellen van B. en W. zal het tekort op de begrooting 1933 nog 466.000 bedragen. B. en W. stellen voor voor dit bedrag een bijdrage te vragen van het rijk. (H.bld). KEURINGSDIENSTEN VOOR WAREN. Respijt met de aansluiting bij de rljkssalarisregeling. Gelijk bekend, is aan de Colleges, waar onder de gemeentelijke- en provinciale keu ringsdiensten ressortearen, bericht, dat zij met ingang van 1 Augustus a.s. zich ten aanzien van de salarieering van personeel bij de Rijksregeling moeten aansluiten en de bezetting van het pereoneel overeenkom stig gegeven voorschriften moeten inkrim pen. Daar deze termijn thans blijkt te kort te zijn genomen, heeft de Minister van So ciale Zaken bericht, dat hij aan dezen da tum niet zal vasthouden. Bovendien heeft de Minister medegedeeld, dat hij omtrent het standpunt, dat hij in deze geheele ma terie inneemt, nader zal berichten. SCHOLENBOUW PRACTISCH STOPGEZET. Door verdubbeling van leerlln- gen-minimum. Het practisebe 'gevolg van het ontwerp- Marchant tot beperking van de L.O.-uitga- ven, dat dezer dagen is ingediend, kan geen ander zijn zoo meldt de Haagsclie correspondent van de Telegraaf dan dat de scholenbouw tot 1 Januari 1935 na genoeg gehe»l wordt stopgezet. Voor de 6tiohtin'g van een bijzondere school zal immers een dubbel zoo groot aantal leerlingen (80 in een kleine gemeen te) noodig zijn als tot nu toe; de vergun ning voor den bouw van een openbare school zal niet verleend worden tenzij zoo'n school evenveel leerlingen zal tellen als voor '3en bijzondere school vereischt wordt of tenzij een aanzienlijke bevolkingsaanwas zal plaats hebben. Het zal niet zoo licht voorkomen, dat on der de gegeven omstandigheden m een klei ne 'gemeente een school zal kunnen worden gesticht, die al dadelijk met 80 leerlingen begint. Geheel uitgesloten is zulk6 natuur lijk niet: hit is echter duidelijk, dat zulks zich echter zal beperken tot enkele geval len, zoodat de conclusie, dat tot 1935 feite lijk geen of nagenoeg geen nieuwe scholen zullen worden gebouwd, niet te gewaagd ls. EN NU DE REEDERS! De stand van zaken te IJmuiden. Al mag het aanvaarden van het voorstel van den Rijksbemiddclaar door de werkne mers, verecnigd in de Federatie, practisch wel worden opgevat als het einde der sta king in het visscherijbedrijf te IJmuiden, formeel is de zaak echter hiermede nog niet afgeloopen. Ook de reeders toch moe ten over dit voorstel nog beslissen. Het valt echter wel te verwachten, dat hun ant woord gunstig zal luiden, zoodat dan in derdaad de strijd in 't visscherijbedrijf tot het verleden zal behooren. Mr. A. E. VAN ELDIK THIEME. f Te Oostburg is in den ouderdom van 54 jaar overleden mr. A. E. van Eldik Thime, in leven kantonrechter in de kantons Oost burg, Terneuzen en Hulst. TEGEN DE NIET-ERKENNING VAN GOUDCLAUSULES. De belangen der houders van fondsen. Amsterdam. 5 Juli. Op initiatief van de Zwit6ei*6Che Bankiersvereeniging heeft op 30 Juni te Bazel een bijeenkomst plaats ge\ouden van vertegenwoordigers van de Association Beige pour la Défense des dé- tenteure de fonds publique6; Association Nationale des porteuis fran cais de valeure mobilières; Vereeniging voor den Effectenhandel (Commissie voor de goud-clausule6); Association Suisse des Banquicrs. Besloten werd tot gezamenlijke vorming van het „Comité International contre la repudiation de la clause-or" (Internationaal Comité tegen de niet-erkenning van goud clausules). Dit comité zal alle maatregelen nemen die noodig zijn om op iedere mogelijke wij ze de belangen te behartigen van houders van fondsen welke, tengevolge van de niet- erkenning der goud-clausule door vele de biteuren, zijn geschaad. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Tegen misleidende opschriften. Het hoofdbestuur van de Vereeniging Nederlandsch fabrikaat heeft een commis sie van advies ter zake van het vraagstuk van misleidende opschriften ingesteld. De bedoeling is. dat deze commissie, gevormd uit daarvoor in aanmerking komende per sonen uit nijverheid cn handel, het bestuur zal raden en voorlichting geven in aan sluiting op hetgeen het bestuur reeds op dit gebied beeft verricht. Het zal zeer op prijs worden gesteld, indien ieder die voorlich ting kan geven op het gebied van mislei- ding van de benaming „Nederlandsch fabric kaat". of daarmee overeenkomende handel wijzen, zulks ter kennis willen brengen deze het secretariaat van deze commissie gevestigd op het bureau van de vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuis weg 115, Den Haag. LIJK OPGEHAALD. Den Bosch, 5 Juli. Hedenmorgen ont dekte dr. van Setere. terwijl hij aan het vis6chen wa6 in het ürongelenskanaal on der Drunen, dat er een lijk van een man in het water lag. Toen het lichaam was op gehaald bleek het te zijn van een ongeveer 50-jarigen man, wiens identiteit niet kon worden vastgesteld. Het lijk moet ongeveer 12 dagen te water hebben gelegen. Van een geval van vermissing is niets bekend TWEE WIELRIJDSTERS AANGEREDEN. Een doode, eon gewonde. Apeldoorn, 5 Juli. Hedenmiddag om balf één had te Apeldoorn op den hoek van de Loolaan en de Kerklaan een ernstige aanrijding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door den heer J. Bemmert uit Zeddam, en een rijwiel, bestuurd door mej. Zeeman, waarbij mej. Gerritsen op den ba gagedrager zat. De meisjes, beiden woon achtig te Apeldoorn, waren op weg van kantoor naar huis. Zij werden in zorg wek - kenden toestand naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar mejuffrouw Ger ritsen na eenige oogenblikkcn i6 overleden. De gemeentepolitie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Die wel op een zaak wil achten, die en rnoet vooral niet jachten. CATS. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar bet Engelsch door W. H. C. B 63 „Goddank dat Dolores in veiligheid is," zei hij met zwakke stem. „Kun je me hel pen om naar een stoel te gaan? Ik schijn leelijk terecht te zijn gekomen. Hoe lang zou ik hier wel gelegen hebben? Ik herin ner me Hij hield even op en streek met een hand over zijn oogen. „Ik herinner me dat de koning hier was dat er een twist tusschen ons ont stond o!" Na dien uitroep hield hij plotseling op; zijn herinnering keerde terug en hij be greep dat het in het belang van zijn broe der was het geheim te bewaren. Hij legde een hand als steun op den schouder van het meisje en, geholpen door zijn andere hand. knielde hij op één knie. ,.Tk ben erg duizelig. Wil je me naar een stoel brengen, Inez?" Sne] stond zij op, nam hem bij êen haijd en sloeg haar arm om hem heen, zoodat hij, zwaar op haar leunend en moeilijk ademhalend, geheel overeind kon komen. Door de inspanning deed de wond hem pijn. „Ik ben blijkbaar gewond ook," zei hij kalm, toen hij bloed op zijn klecding zag. „Het zal wel niet veel te beteekenen heb ben." Maar toch veegde hij met de kanten lub van zijn mouw langs zijn lippen, om te zien of er bloed uit de long in zijn mond was ge komen. wat zou duiden op een doodelijken wond. Maar er was niets te bespeuren. ,,'t Is maar een schram," zei hij onver schillig. „Help me naar een stoel te komen, wil je?" „Waar staat er een? Ik ken de kamer niet." „Men vergeet zoo dikwijls dat je blind bent," zei bij met een glimlach, en zwaar op haar leunend, bracht hij haar naar den stoel, waarin hij Dolores' brief een uur ge leden zat te lezen, toen de koning binnen kwam. Met een zucht van verlichting ging hij zitten, strekte zijn beenen een voor een uit, en leur.de met gesloten oogen achterover. „Waar is Dolores? Waarom is ze heenge gaan?" \rpeg hij na eenigen tijd. „De nar bracht haar naar 't terras, waar ik hen beiden vond. Zij wilde naar u terug, maar hij belette het haar. Zij dacht dat u dood was." „Dat was heel verstandig van hem." Hij sprak met nog zwakke stem en de kamer tolde om hem heen. „En toen?" „Toen heb ik haar verteld wat er tijdens het foest was gebeurd: ik had, staande op de galerij, alles gehoord. En toen is Dolo res alleen weggegaan* Ik hgb niet begre pen wat zij ging doen, maar ze zei dat ze zou trachten vader te redden?" Je vader?" Don Jan keek verbaasd naar haar. maar het was net alsof iemand hem weer op zijn hoofd sloeg, en hij sloot op nieuw zijn oogen. „Wat is er dan toch gebeurd?" vroeg hij zwak. „Tracht 't me duidelijk te maken. Ik begrijp er niets van." „Mijn vader dacht dat hij u had gedood," antwoordde Inez, op haar beurt verbaasd. „Hij kwam in de groote zaal. waar de ko ning was, en deelde daar met luide stem mede, dat hij u had gedood en dat u onge wapend was." ...Te vader? En die was niet eens in de kamer toen ik toen ik viel. Heeft de ko ning toen niets gezegd? Vertel 't me gauw!" „Er ontstond een groot rumoer, cn toen ben ik weggeloopen om Dolores te vinden. Wat er daarna is gebeurd, weet ik niet." Don Jan draaide zich in zijn stoel pijn lijk om en om, en bracht een hand naar zijn achterhoofd. Maar hij zei nog niets, want de zaak begon hem duidelijk te wor den en hij wilde zelfs aan Inez het geheim niet. verraden. „Ik begreep wel dat vader het niet kon hebben gedaan. Hij was op dat moment zeker krankzinnig anders kan ik *t me niet verklaren. Maar ik heb ook gedacht dat uw hoogheid dood was." „Lieve Inez." sprak Don Jan heel vrien delijk. „je hebt me in het leven teruggeroe pen. Je vader was niet in de kamer. Iemand anders heeft me gewond. Zou je denken dat je Dolores kunt vinden, of iemand kunt zenden om haar cn iedereen te vertellen dat ik leef? Zeg maar dat ik leelijk ben gévallen, waardoor ik bewusteloos werd niet over de schram spreken die heeft niets te beteekenen. Als je Adonis zou kun nen vinden, dan zou die kunnen gaan." Hij kreunde, want door het spreken voel de hij weer erge pijn. Inez stak haar hand naar hem uit. „Hebt u veel pijn?" „Ja, mijn hoofd maar ik zal niet meer in zwijm vallen. Daar, bij mijn bed ik geloof aan dezen kant staat iets. dat ik kan drinken. Ik kan het onmogelijk zelf gaan halen; ik ben te duizelig" „Daar komt iemand!" riep Inez uit, in- plaats van hem te antwoorden. „Ik hoor iemand op het terras. Luister maar' 't Is Adonis, ik ken zijn stap. Hier is hij." Onmiddellijk daarop stond de dwerg in de deuringang, aan den grond genageld van verbazing. „Hemelscjie genade!" riep hij u:t. „Dus uw hoogheid leeft!" „Ja," zei Inez op verheugden toon. „De prins is alleen maar bewusteloos geworden door den val. Ga het gauw aan mijn zuster vertellen aan iedereen laat iedereen hier komen!" „Neen!" bracht Don Jan hiertegen in. „Tracht alleen Dona Dolores hier te bren gen, en vertel 't aan niemand anders. Alle anderen kunnen wachten." „Maar uw hoogheid heeft een geneesheer noodig," protesteerde de dwerg, nog niet heelemaal bekomen van zijn verbazing. „Uw hoogheid is gewond en moet dus onmiddel lijk worden adergelaten. Ik zal dokter Gal dos roepen „Ik heb je immer9 gezegd dat *t niets te beduiden heeft," onderbrak hem Don Jan. „Doe zooals ik gezegd heb en haal Dona Dolores. Maar geef me eerst dien beker met drinken aan. die daar vooraan op het kleine tafeltje 6taat, Over een kwartier ben ik weer heelemaal in orde. Ik ben wel meer zoo leelijk op mijn hoofd terecht gekomen, onder andere toen mijn paard bij het ne men van een hindernis neerstortte. De dwerg haalde den beker en Don Jan dronk gretig, want hij versmachtte van dorst. „Ga nu, en kom gauw terug," zei bij ge biedend. „Ik ga dadelijk maar of ik gauw terug zal zijn, weet ik niet, want ik geloof dat Dona Dolores op het onogenblik bij den ko ning is, of bij haar vadter, tenzij zij alle drie bij elkaar zijn. Aangezien het uw hoogheid heeft behaagd niet dood te blijven, zou bet eenvoudiger zijn ge veest heelemaal niet te zijn doodgegaan, want d* ontijdige dood van uw hoogheid heeft' heel wat beroering ver oorzaakt. die door de ontijdige opstanding van uw hoogheid nog niet zoo gauw tot kalmte zal zijn gebracht." „Hoe gauwer je Dona Dolores hier brengt, des te gauwer zal de zaak weer in orde zijn. Ga dus dadelijk en doe je best." Hoofdschuddend ging hij heen en zijn lange armen raakten onder het loopen bijna den vloer aan. „Dus de bazuin van den Dag des Oordeels is toch niet slechts een van die priesterver- halen!" mompelde hij. „Straks ontmoet itf op het terras nog Don Carlos cn in den gang ongetwijfeld den keizer!" (Wordt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5