AMERSFOORTSCH DAGBLAD VICTORIA-WATER Feuilleton Vrijdag 7 Juli 1933 32e Jaargang No. 6 TWEEDE BLAD MONUMENT VOOR VAN HEUTSZ DE TOESTAND ONZER BEDRIJVEN NEDERLANDSCHE MIJ. - Opgericht 1 887 DE BOUW VAN 'T LEIDSCHE STADHUIS STEUNREGELING VOOR DE BOUW- VAKARBEIDERS In het Paleis van den Koning Toebereidselen ie Coevorden voor de onthulling Zaterdag zal de Koninklijke Bond van Ridders der Militaire Willemeorde beneden den rang van Officier een door den beeld houwer Falise te Wageningen vervaardigd borstbeeld van wijlen generaal Van Heutsz- aan diens geboorteplaats, de gemeente Coe- yorden, aanbieden. Coevorden maakt zich op, om de ridders ie ontvangen en er heeft zich onder de aus piciën van een eerecomité een Generaal Van Heutsz-Comité gevormd, om den ridders een mooien dag te bezorgen en hen tot den vol genden dag, waarop ze er hun jaarlijk6che algemeene vergadering zullen houden, waarna een officieele huldiging van vijf ju bilarissen, die op een 40- resp. 25-jarig rid derschap terugzien, plaats heeft, te huis- yesten. Zaterdag om 11.52 uur komen de ridders le Coevorden aan, worden aan het station .welkom geheeten en marcheeren dan, voor afgegaan door het Harmonie-gezelschap Excelsior, door de stad, naar het lokaal waar ze die twee dagen hun pied-è.-terre hebben. Om één uur biedt het Generaal Van Heutsz-Comité aan den Koninklijken Bond, zijn eerevoorzitters en eereleden, enkele fa milieleden van wijlen generaal Van Heutsz, verschillende civiele en militaire autoritei ten, en voorts aan deputaties die des na middags kransen zullen leggen, een Drent- sche koffietafel aan. Om 2.15 uur hoopt Prins Hendrik ton 6tadhuize af te stappen en zich onmiddel lijk daarop naar het Kasteel te begeven (plein vóór het stadhuis waar het monu ment zal staan). In de plaats van minister Colijn, die zich aanvankelijk daartoe be reid verklaarde, doch thans verhinderd is, zal prof. mr. J. C. Kielstra de herdenkings rede uitspreken, waarna Z.K.II. het monu ment onthult, de waarnemende voorzitter van den Koninklijken Bond, ridder J. Jong man, bet aan de gemeente Coevorden aan biedt en de heer A. Gautier, burgemeester, bet namens Coevorden zal aanvaarden. Daarna zal een kranslegging geschieden. Zondag zal de Stichting den ridders tus7 6chen hun algemcone'vergadering en de of ficieele huldiging van de jubilarissen een noenmaal aanbieden. DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN HAARLEMMERWEG. Zware straf geëlscht Haarlem, 6 Juli. Voor do Haarlemsche Rechtbank heeft heden terecht gestaan een 23-jarige chauffeur uit Den Haag, die in den avond van 3 Februari j.l. op den Haar lemmerweg nabij Halfweg den tandarts dr. L. A. B. Lindeboom uit Amsterdam beeft aangereden, tengevolge waarvan deze kor ten tijd daarna aan de gevolgenn is over- den. Er had dien avond een botsing plaats ge had tusschen twee auto's. Een daarvan kwarn gedeeltelijk op de trambaan terecht, de andere bleef met vernielde wielen dwars over den weg 6taan. Dr Lindeboom die met zijn auto passeerde, stapte uit om even- tueele hulp te verleenen. Op dat oogenblik naderde verdachte met zijn auto en reed den dokter aan met het reed6 gemelde ge- .volg. Verdachte verklaarde, dat hij had moeten dimmen voor een tegemoetkomende auto en daarna plotseling moest uitwijken voor een auto die onverlicht langs den weg stond. Daarna was hij tegen den dwars over de weg staandeir wagen gebotst dien hij tevoren niet gezien had. Het O.M. waargenomen door Mr. van den Burg, eischto vijf maanden hechtenis en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger, mr. E. Belinfante uit Den Haag vroeg vrijspraak. De Rechtbank zal over 11 dagen uit spraak doen BEGRAFENIS HOOFDINSPECTEUR E. VAN BINSBERGEN. Chef der rivierpolitie te Rotterdam. Rotterdam, 5 Juli. Vanmiddag heeft onder zeer groote belangstelling de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer E. van Binsbergen, in leven hoofdinspecteur van politie en chef van de rivierpolitie. Op de algemeene bewaarplaats Crooswijk hadden zich velen verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen. Ond»r hen merkten wij o.m. op de heer F. van t Sant, hoofdcom missaris van politie te Den Haag, die vroe ger chef van de Rotterdamsche rivierpolitie is geweest. Ilij was vergezeld van den com missaris II. B. Pare en den hoofdinspec teur C. Snjthlage. Uit Utrecht was commis saris A. W. Brandt aanwezig. Uit Amster dam do hoofdinspecteur W. de Jong en -Ie inspecteur C. G. de Vries, die de afdeeling Amsterdam van den Bond van Hooger Po litiepersoneel vertegenwoordigden. Het Rot terdamsche corps was vertegenwoordigd •door den waarnemend hoofdcommissaris van politie den heer C. v. d. Poll sn de com missarissen de heeren Dijkstra, Snippe en Gulden, vele hoofdinspecteurs, inspecteurs en agenten. De oud-hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. Sirks. die thans wa terschout is en de oud-commis6aris de heer D. A. Caspers, waren eveneens tegenwoor dig Voorts waren er vele vertegenwoordi gers van handels- en schcepvaartonderne- mingen. In den stpet liep een detachement van het personeel van de rivierpolitie. Nadat de kist in de ontvangkapel was op gebaard, he:>ft de heer C. v. d. Poll namen6 het Rotterdamsche politiecorps en mede uit naam van den burgemeester, die buitens lands vertoeft, den overledene dank go- bracht voor de vele diensten, die hij aan de gemeenschap heeft bewezen. De inspecteur van de rivierpolitie, de heer J. C. Noordenburg, beeft namens het personeel van de rivierpolitie gesproken en uitdrukking gegeven aan hetgeen onder dit personeel leeft en de verzekering gegeven, dat de humane chef niet vergeten zal wor den. Onder orgelspel werd de baar door agen ten van de rivierpolitie grafwaarts gedra gen. Een familielid heeft dank gezegd -voor de bewezen eer. OUD-WETHOUDER J. LIJDSMAN. Pauselijko onderscheiding. Te Breda vierde gisteren oud-wethouder J. Lijdsman z'n tachtigsten verjaardag on der vele blijken van belangstelling. Bij deze gelegenheid schonk de Paus hem do onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". welke hem op de borst werd gespeld door Plebaan I. G. M. Schrauw?n, nadat dezen den jubilaris had toegesproken. AFGEDREVEN KANO GEVONDEN. Rotterdam, 6 Juli. Gisternamiddag hebben opvarenden Aan een motorboot in het Brouwershavensche Gat de kano opge- vischt van den 2i-jarigen W. Rademaker uit Rotterdam, die Dinsdagmiddag bij een kanotocht in het Goereische Gat, tusschen de eilanden Voorne en Goeree, naar zee afdreef en sindsdien niet werd gevonden, Xu de boot is teruggevonden zonder den jongeman, is de kans op redding vrijwel uitgesloten. (Telegraaf). Hoe stonden zij er eind Juni voor? Meer goederenomzet in de havens De X'ederlandsclic Conjunctuur, dc drie niaandelijksche publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gewijd aan con- junctuuronderzoek en beschrijving, bevat een overzicht van den economische» toe stand, dat na een kort résumé van de finan cieele gebeurtenissen in het buitenland en een overzicht van het prijsverloop in goud van enkele belangrijke grondstoffen voor nijverheid en voeding op een aantal wereld markten, den bedrijfstoestand van Neder land op.het einde van Juni in dc volgende bewoordingen 6chetst: Feiten, welke zouden kunnen wijzen op eenige verbetering in bet Nedcrlandsche be drijfslcven, zijn scliaarsch. De loop der cijfers van in- en uitvoer weerspiegelt nog 6tecds den algemccnen achteruitgang van den wereldhandel en het is begrijpelijk, dat voor het bedrijfsleven, voor zoover het met dezen wereldhandel nauw verband houdt, de moeilijkheden nog weinig of niet verminderd zijn. Ken uitzondering moet gemaakt worden voor den doorvoer, die in vergelijking met verleden jaar is toegenomen, in overeen stemming waarmee een stijging in den om zet van goederen in onze havens valt waar te nemen. Vooral de uitvoer van onbewerkte voe dingsmiddelen was gedaald, evenzoo die van fabrikaten, zoowel die, welke behooren tot dc voedingsmiddelen en dranken als de overige. Belangrijke posten, waarvan de uitvoer over de eerste 5 maanden van dit jaar in vergelijking met die van 1932 noe menswaard gestegen wa6, waren er niet. Bij den invoer valt tegenover een algemeene vermindering do toeneming op van het in dexcijfer voor het invoersaldo van grond stoffen voor de industrieën, die productie middelen leveren, dat ook hooger is dan een jaar geleden. Verder vertoont het bedrag der aanbeste dingen 'in den laatstcnTijd, ondanks dc da ling der bouwkosten, een stijging, zoowel dc aanbestedingen voor rekening van par ticulieren als voor rekening van anderen (in hoofdzaak Overheidslichamen). Ook voor fabrieksbouw is in den laatsten tijd meer aanbesteed. De werkloosheid onder dc me taalbewerkers is de laatste maanden te oordcelen naar de voorloopige cijfers vrij belangrijk afgenomen cn is thans niet groo ter meer dan een jaar geleden", in de bouw vakken geven de voorloopige cijfers zelfs een verbetering te zien ten opzichte van verleden jaar. Het zeer groote aantal woningen, met den bouw waarvan in de eerste maanden van dit jaar een aanvang is gemaakt cn dat de overeenkomstige cijfers van de laatste ja ren ook die van hoogconjunctuur overtreft, moet echter voor een deel in ver band gebracht worden met de stagnatie, welke verleden zomer tengevolge van de toen beerschendc - credietmoeilijkheden in dit bedrijf is opgetreden, zoodat moet wor den afgewacht, of in dit speciale bedrijf op de toeneming der laatste maanden (van 2223 woningen in Juli 1932 tot 6272 in Maart 1933) niet een reactie zal volgen; het in vergelij king met vorige jaren vrij normale cijfer van April schijnt in deze richting te wijzen. NATUURLIJK BRONWATER Wilt gij KWALITEIT neemt dan OBERLAHNSTEIN OPWEKKEND EN GEZOND UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in kanton Breda mr. F. M. C. Pels Rijcken, advocaat-procureur aldaar, en in kanton Goor mr. A. P. Korthals Altes, bur gemeester van Markelo. Benoemd tot recbter-plaatsvervangcr in de rechtbank to Assen jhr. mr. A. W. van Ilolthe tot Echten, advocaat-procureur, deken van de Orde van Advocaten aldaar. Benoemd tot (vierden) secretaris van Raden \an Beroep voor directe belastingen nos. 1 en 2 te Amsterdam mr. U. W. H. Stheeman, thans op arbeidsovereenkomst bij genoemd secretariaat werkzaam. Bij K.B. is aan den gepensionneerden ko lonel der infanterie van het leger in Ne- derlandsch-Indic II. Behrcns de titulaire rang van generaal-majoor verleend. Bij K.B. is aan D. van Duuren op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.II.B.S. te Gouda en is tijdelijk be noemd tot leeraar aan die school G. B. Slim te Groningen. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1934 aan J. A. Mcursingo op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S te Zwolle. Bij beschikking van den minister van on derwijs, K. en \V. is Dr. L. Knappert, hoog- leeroar aan de Rijksuniversiteit to Leiden, tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijs begeert» aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de geschiedenis van de Christelijke Kerk en Zending in Ne- derlandsch Oost- en West-lndië. Hef plan van architect Blauw te Haarlem heeft de voorkeur Zooals bekend hebben indertijd, ingevol ge besluit van den gemeenteraad te Leiden, 5 architecten een uitnoodiging ontvangen om een plan te ontwerpen voor den bouw van het nieuwe stadhuis op dc Breestraat met behoud van den ouden gevel. Tevens werd een commissie benoemd- teneinde de ingekomen plannen te bcoordeelen. De in te dienen ontwerpen moesten voldoen aan een program van cischcn. De uitgenoodigde architecten waren dc heeren C. J. Blaauw, te Haarlem; A. J. Kropholler, te Wassenaar; ir. II. F. Mer tens, te Billhoven; B. Buurman, te Leiden, en het architectenbureau van L. en ir. J. A, van der Laan, te Leiden. Naar wij vernemen heeft de commissie van bcoordeeling haar rapport reeds aan B. en W. uitgebracht. Zijn wij wel ingc licht, dan geeft de commissie in haar rap port de voorkeur aan het ontwerp van den architect Blaauw, te Haarlem, en zullen B. en W. in overeenstemming met dit rap port binnenkort aan den Raad voorstellen dit plan voor den bouw van het nieuwe stadhuis aan te wijzen. De heer Blaauw heeft, zoo vernemen wij zijn ontwerp zoodanig gemaakt, dat men de keuze heeft tusschen 2 torens, waarvan één geheel overeenstemt met den vrocgeren stadhuistoren. Het ontwerp-Blaauw wijkt eenigszins a van het program van eischen, zooals dit door de commissie van beoordeeling was vastgesteld. Met het oog hierop zijn ook de andere architecten in de gelegenheid ge steld op dezelfde wijze van het program van eischen af te wijken. s-G r a v e n h a g e, 6 Juli. Door den mi nister van Sociale Zaken werd 24 Juni 1.1. besloten de steunverleening aan verschil lende groepen van bouwvakarbeiders met ingang van 2 Juli te doen beëindigen. Dc minister deed hierbij de toezegging, dat hij bereid was de steunverleening wederom te doen voortzetten, zoodra hem zou zijn ge bleken, dat door de betrokken organisaties zou voldaan zijn aan de door de Regeering gestelde eischen inzake herziening der ta- riefloonen. Door de besturen \un verschillende or ganisaties zijn intusschcn nieuwe tarieven ingediend, waarvan sommige, naar wij ver nemen, de minister aanvankelijk aanneme lijk toeschijnen. In het vertrouwen, dat de ledenvergaderingen der betrokken organi saties voor zoover dit nog niet is geschied de bestuursvoorstellen zullen willen aan vaarden heeft de minister naar ons wordt medegedeeld dan ook besloten voor eenige aanvankelijk uitgesloten groe pen van bouwvakarbeiders de steunverlee ning wederom voort te zetten. Wij vernemen dat aan de eischen der Re- gecring noe niet werd voldaan door de steenzetters te Arasterdam en 's-Gravenhage en de beiers to Amsterdam. Voor deze groe pen heeft de minister daivook zijn schrijven van 24 Juni gehandhaafd. Tenslotte vernemen wij dat de minister aan de betrokkenen heeft medegedeeld dat hij zich voorbehoudt voortdurend te doen controleeren, in hoeverre permanent aan de gestelde eischen blijft voldaan. PROF. H. U. MEYBOOM t Groningen, 6 Juli. In den afgeloopen nacht i6 alhier overleden Prof. II. U. Mey- boom. Prof. H. U. Meyboom werd geboren te Hornhuizen, den 17 Dec. 1842, en bezocht de lagere school en het gymnasium te Gro ningen. Daarna bezocht hij de universiteit te Amsterdam en volgde de lessen van prof. Mol, Lobman, Hoekstra, Tydeman de Hoop en Scheffers. In 186G promoveerde hij tot doctor in de theologie op een proef schrift getiteld: „Geschiedenis en kritiek der Marcus-hypothesc". Na zijn promotie werd hij beroepen als predikant te Scherpenzeel en vervolgens te Veendam en Assen. Op 3 Dec. 1892 werd hij benoemd tot hoog leeraar aan de universiteit te Groningen welk ambt hij aanvaardde met een rede over „de beweeglijkheid der theologische encyclopedie". Zijn voornaamste geschriften zijn: „Mar don en de Mareionnieten1S88; „Het Christendom in de 2e eeuw". 1896 De overledene was ridder In de orde van de Nederlandsche Leeuw. In 1912 werd hij wegen6 het bereiken van de, door wet gestelde maximum leeftijd, van zijn ambt ontheven, maar door een tij delijke ongesteldheid van zijn opvolger, prof. de Sopper heeft hij nog een jaar col lege gegeven. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag 7 Juli is liet 50 jaar geleden dat mr. J. F. van der Lek de Clercq, oud-raads heer in het gerechtshof te 'sGravenhage en aldaar thans nog woonachtig, aan de Leid- sche Universiteit werd bevorderd tot doc tor in de staats- en rechtswetenschappen. •Wie wil begrijpen zal meer begrijpen, dan Mie meent te weten, dat hij begrijpt. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B 61 De groote moeilijkheid voor hem was Do lores te vinden. Staande op het balcon van de zaal was hij getuige geweest van het ge beurde, en hij onderstelde dat toen zij de zaal met Ruy Gomez verliet, zij óf naar haar vader, óf naar den koning was gegaan. Het was dus niet gemakkelijk, misschien wel onmogelijk haar te vinden. Daarom werd hij hevig in verzoeking gebracht on verwijld aan iedereen het wonderbaarlijke nieuws te vertellen dat Don Jan leefde: dat scheen hem in dezen verwarden toestand aan het hof het verstandigst toe. Maar hij moest vele heeren dienen cn zijn baantje, zoo niet zijn leven, hing af van de wijze, waarop hij dat deed. Hij begon langzamer le loopen om tijd te winnen, teneinde den toestand goed te overwegen. Of de koning zelf was van plan geweest Don Jan te dooden, óf hij had Men- doza gelast het te doen. Dat zou iedereen wel begrijpen, die, evenals hij. bekend was met het geheim van Don Carlos' dood; hij was zelf een der laatsten geweest, die met den rampzaligen koningszoon had gespro ken, voordat het vrcesehjke drama plaats had. En wat het drama van hedenavond betrof, hij kende beter dan wio ook de ge dachten van de acteurs, die .hierin mee speelden, zoodat het voor hem niet moei lijk was een conclusie te trekken. Dus als het doel van den koning was geweest om zich van Don Jan te ontdoen, dan zou die zeer ontstemd zijn te vernemen dat zijn populaire broeder tenslotte nog leefde. Het zou niet verstandig zijn dat nieuws over te brengen, en het was meer dan waarschijnlijk dat Philips Mendoza wegens de poging tot moord toch het schavot zou laten beklimmen, evenals hij veel later An tonio Perez ter dood veroordeelde wegens den moord op Escobedo, Don Jan's secre taris, hoewel hij zelf Perez had bevolen die misdaad te begaan; evenals hij reeds had toegestemd in het levend verbranden van den onschuldigen geestelijke doctor Cazella, liever dan de rechters, die hem hadden veroordeeld, te ontstemmen. De dwerg wist dat Philips tot elke misdaad, hoe monster achtig ook, in staat was, zelfs zonder van de noodzakelijkheid er van overtuigd te zijn. Het was allergevaarlijkst zich als bluf fer te bevinden tusschen den koning cn dc een of andere misdaad, die deze om poli tieke redenen noodig oordeelde, en mis schien nog gevaarlijker hem te beletten zijn duistere en geheime genoegens na te jagen. Adonis besloot dan ook ónder geen voorwaarde de persoon te zijn, die den koning thans zou inlichten. Hij moest naar iemand anders gaan. De prinses van Eboli, want die was nummer twee, die over zijn leven en dood had te beschikken, en haar vreesde hij na den koning het meest. Ook haar geheim kende hij; hij wist hoe zij de brieven had vcrvalscht, die den dood van Don Carlos, zoowel als die van konin gin Isabella tengevolge hadden gehad. Zij heerschte over hem door vreesaanjaging, en wist dat zij hem kon vertrouwen, zoo lang hij angst voor haar had. Hij wist dat zij Don Jan niet alleen had vergeven, dat hij niet voor haar bekoorlijkheden van vroeger was gezwicht, maar dat zij. nu hoopte dat hij in Philips' plaats den Spaan- schcn troon zou bestijgen, onverschillig of dit door eerlijke of oneerlijke middelen zou geschieden en dat dus 't nieuws van Don Jan's dood haar verwachtingen den bo dem hadden ingeslagen. Ilij besloot dus haar het eerst te vertellen dat hij leefde, tenzij hij Dolores alleen kon spreken, wat hem onwaarschijnlijk scheen. Voordat hij de benedenverdieping van het paleis bereikte, zette hij zijn gezicht in een plechtige, om niet te zeggen treurige plooi, omdat hij nog de eenige was, die het heugelijke nieuws kende en dus niet al tc vroolijk mocht kijken. In de groote vesti bule van de zaal zag hij tal van hovelin gen opgewonden, maar zachtjes met el kaar praten. Dolores en Ruy Gomez wa ren er echter niet bij. Toen liep hij naar een langen officier, die alleen stond en toe keek. „Kunt u me ook zeggen, mijnheer," vroeg hij, „waar Dona Dolores de Mendoza is ge bleven, sinds zij met den prins van Eboli de zaal verliet?" De officier keek naar dpn dwerg, met wien hij nog nooit had gesproken en die door de mindere hoog geplaatsten van de hofhouding in zekeren zin als een gewich tig persoon werd beschouwd. Van zijn kant was Adonis er nooit toe tc vinden geweest cm zoo maar op goed geluk af kennis te maken met do velen, die dat wel zouden wenschcn, in de hoop dat hij, als de koning eens in een goed humeur was, een goed woordje voor hem zou doen. „Ik weet het niet, heer Adonis," antwoor de de keurige luitenant heel beleefd. „Maar als u wilt zal ik er naar informeeren." „U bent wel vriendelijk cn beleefd," ant woordde de dwerg hoffelijk. „Ik heb haar een bericht over te brengen." De officier begaf zich in de richting van de koninklijke vertrekken, cn Adonis be greep dat hij eenigen tijd zou moeten wach ten alvorens de officier zou zijn terugge keerd. Daarom ging hij zoolang in den hoek, waar hij stond, in dc schaduw staan, om geen aandacht te trekken. Dat ging ge makkelijk genoeg, zoolang de menigte zich in een dichten drom bleef bewegen: maar dat duurde niet lang, want liij hoorde in dc zaal de stem van iemand, die blijkbaar een groep menschen toesprak, zoodat de vestibule steeds leeger werd, omdat ieder een wilde hooren wat er gebeurde. Hoewel zijn seharlakenroode klecding dc aandacht moest trekken, durfde hij niet weg te gaan, uit vrees dat. de officier hem niet zou te- lugvindcn. Eenigen tijd later zag hij dc prinses van Eboli aan den arm van den hertog van Medina Sidonia; zij scheen uit de zaal 1c komen cn geluisterd te hebben naar den persoon, die bij de deur nog steeds sprak. Maar knappe gezicht drukte een groote neerslachtigheid en teleurstel ling uit. Blijkbaar .had zij den dwerg ge zien. want zij liep recht op hem toe, en op een pas of zes van hem verwijderd, nam zij afscheid van den hertog, die na een diepe buiging gemaakt t<> hebben en haar vin gertoppen te hebben gekust, heen ging. r Adonis trok zijn mondhoeken nog moor naar beneden, hoog zijn hoofd nog dieper en trachtte zoo ongelukkig mogelijk te kij ken, in navolging van de prinses. Zij bleef voor hem stil staan en sprak in "korte zin nen en op gebiedenden toon. „Wat beduidt dat allemaal?" vroeg zij. „Zeg me dadelijk de waarheid; dat zal 't best voor je zijn." „Mevrouw," antwoordde Adonis met al het zelfvertrouwen, dat hij bijeen kon ra pen, „ik geloof dat u de waarheid veel be ter kent dan ik." De prinses fronste haar zwarte wenk brauwen. en haar oogen bpgonnen boos te glinsteren. Titiaan zou in haar strenge ge zicht den glimlach van de onbeschaamd mooie Venus van zijn portret, dat hij van haar schilderde, toen zij in het toppunt van 's konings gunst stond, niet hebben her kend. „Vriendje," zei ze spottend, „ik weel niets, en jij alles. Vergeleken hij hetgeen er thans aan het hof gebeurt, zou jouw verdwijning van de wereld niet de minste waarde heb ben, en daarom geef ik je de verzekering dat als je me niet vertelt wat jc weet, je mórgen hier niet meer bent en dat ik er voor zal zorgen, dat je de volgende week als heksenmeester levend wordt verbrand. Versta je me? En vertel me nu wie Don Jan van Oostenrijk heeft gedood en waarom. Vlug wat, want ik heb geen tijd." Adonis kwam plotseling tot het besef dat het beter zou zijn Don Jan niet te ge hoorzamen dan deze toornige vrouw. „Niemand heeft hem gedood," antwoord de hij kortaf. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5