AMERSFOÖRTSCH DAGBLAD TENTEN Zaterdag 8 Juli 1933 32e Jaargang No. 7 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT NEDERLAND IN DEN VREEMDE TENTOONSTELLINGS REGLEMENTEN ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 IN STRIJD MET DE WET VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK EEN FANTASTISCH PLAN In liet Paleis van tien Koning Wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend aan kapitein-lui tenant ter zee J. A. V. Svvenker. Bevorderd tto kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse L. F. Klaasscn, Benoemd lot elcctrotechnisch ambtenaar der telegrafie en telefonie J. D. G. Monteri berg, W. van der Burg, J. Thijssen, J. H. Meelis, J Jaarsma, II. ITesselingcn, K. Smit, C. van der Veen, N. J. Visser en II. K. W. Haarman, thans adspirant-elcctrotechnisch ambtenaar. Bij K B. is benoemd: le. le rekenen van 1 Januari'1933 lot boofdinigenieur bij'den Oclrooiraad do lieer A. Portisch; 2e. met ingang van 1 Juli 1933 tot plaatsvervangend lid van den Octropiroad de lieer Ir J M -op den Orth Bij K.B. is met ingang van 7 Juni 1933 benoemd tot bacterioloog aan dc Rijkssc- ruminnchting te Rotterdam C. J. de Gier le Arnhem. Bij K.B. zijn bij de Algemecne Rekenka mer bevorderd: tot hoofdcommies Mr. Ch. T M. Hens, thans commies en tot commies D. S. A. Kooistra, thans adjunct-commies. Het jaarverslag Den Haag, 7 Juli. Verschenen is het jaarverslag van de Verceniging „Nederland m don Vreemde" over 1932. De ongunst der lijden hebben aldus wordt in het verslag gezegd de Vereniging niet geheel onaan getast gelaten, maar dit bepaalt zich in hoofdzaak tot eenige vermindering der in komsten door daling van het ledental, wel ke daling inmiddels weer tot staan is ge komen. Hoewel het voor de hand zou lig gen, dat het werk van organisaties als de vereeniging „Nederland in den Vreemde" dio bedoelen in den vreemde „goodwill" en "waardeiring te kweeken in dezen tijd wel in liet bizonder zou lijden onder een ge brek aan belangstelling cn onder „malaise", is zulks toch niet het goval. Tal van b uiten) an dsche journalisten rie pen ook dit jaar weer dc medewerking der Verecnigirig in om bepaalde inlichtingen. Uit de buitcnlandscho onderwijswereld be reikten haar honderden aanvragen om ge gevens voor het onderwijs. Het onderwijs- ■werk ontwikkelde zich zeer bevredigend. In 1932 werden hoofdzakelijk Frankrijk en Engeland bewerkt. Duidelijk is in Frank rijk het resultaat merkbaar van de actis van eenige jaren geleden. Het propagandamateriaal der verceniging behoefde in het verslagjaar herziening en uitbreiding. Ook in 1932 werden weer vele •v oord ra cli ten over ons land en Xed.-Indië gehouden; in de buitënlandsche pers ver schenen wederom vele artikelen, waaraan de vereeniging in een of anderen vorm baar medewerking verleende. PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIË NAAR NEDERLAND? Waarschijnlijk van 12 tot 14 dezer. 's-G r a v e n h ag e, 7 Juli, Naar wij ver nemen is er ernstig sprake van dat prins Nicolaas van Roemcniö van 12 tot li Juli a.s. ons land zal bezoeken. Intussclien schijnt een definitieve beslissing nog niet genomen te zijn. liet moet in bet voorne men van den prins liggen om te 's-Gravcn- hage verblijf te houden en o.m. Schiphol to bezoeken. (Telegraaf). Een mededeeling van de Ned. Vereen, voor Tentoon stellingsbelangen NOODLOTTIGE AANRIJDING. Apeldoorn, 7 Juli. Tengevolge van de ernstige aanrijding, die Woensdagmiddag j.l. te Apeldoorn op de Loolaan plaats vond, tusschcn een auto en een rijwiel, waarbij dc 25-jarige D. Gerritsen op de bagagedra ger, welke laatste spoedig na het ongeval is overleden, is hedennacht in het ziekenhuis ook liet andere meisje, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, overleden. Verschillende malen is gebleken, dat bij de voorwaarden, die door tcntoonstelüngs- besturen worden vastgesteld, niet steeds voldoende rekening wordt gehouden mei de belangen van de deelnemers. In de eerste plaats heeft het geval zich voorgedaan, dat in voorbereiding zijnde tentoonstellingen niet tot uitvoering kun nen komen o.a. omdat te weinig belangstel ling cn medewerking biervoor beslaat en aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat niet of niet voldoende fondsen beschikbaar zijn om de reeds door de tentoonsiellings- leiding gemaakte kosten te betalen, ont slaan daardoor wel moeilijkheden, omdat degenen, die reeds opdrachten van net ten- toonstellingsbestuur hadden uitgevoerd en ook wel deelnemers, die reeds geheel of edeeltelijk plaatshuur hadden betaald, hun rekeningen niet betaald krijgen, resp. geen terugbetaling van de reeds gestorte plaats- huur krijgen. Ook is bet voorgekomen, dat bij tentoon stellingen, die wel tot uitvoering kwamen, maar die in elk geval uit geldelijk oogpunt geen succes waren, niet voldaan kon wor den door het bestuur van zulk een tentoon stelling aan de door hen aangegane ver plichtingen. Een ander punt, waar ook wel moeilijk heden medj worden ondervonden is, dat voor zoo te noemen bijkomstige zaken, zoo als b.v. aanleg van door deelnemers noodig geachte bijzondei e electrische leidingen aansluiting voor gas of water of andere bijkomstige zaken bedragen in rekening werden gebracht, die deelnemers noodge dwongen betaalden, maar welke bedragen niet in billijke verhouding stonden tot het geen daarvoor werd geleverd. In .verband, met dergelijke opgedane erva ringen is het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Tcntoonstellingsbelangen van meèning, dat liet gewenscht is een al gemeen reglement voor deelneming aan ten toonstellingen op te stellen, welk reglement dan als standaard-reglement voor tentoon stellingen dienst kan doen. Het bestuur is. op liet oogenblik doende ccn dergelijk Standaardreglement t3 ont werpen. Teneinde te bevorderen, dat dit stan daard-reglement zoo volledig mogelijk zij, zal liet op prijs worden gesteld, indien zij die meonen daarbij van voorlichting te kunnen dienen, in verband met door hen opgedane ervaringen, hiervan kennis willen geven aan liet Bestuur van de Nederland- schc Verecniging voor Tontoonstelliiïgsbc- langen, Badhuisweg 145, Den Ilaag. SMOKKELARIJ VAN MARGARINE. Marechaussee cn commiezen uit Siebinge- wald hebben op den rijksweg nabij Bergen in Limburg een vrachtauto aangehouden, waarop een groote partij Duilsclie marga rine was geladen. Toen de bestuurder ge sommeerd werd te sloppen, reed lnj door, waarop de commiezen een auto requireer- den en de smokkelaars achtervolgden. Zij slaagden er in den auto te achterhalen en aan te houden. De smokkelaar wist echter tc ontkomen. De auto en de margarine zijn in beslag genomen. De Burgemeester is over politie zaken geen verantwoording schuldig aan den Raad Bij K. B. is wegens strijd met de wet vernietigd liet besluit van den Raad der gemeente Amsterdam van 29 Maart 1933 tot inwilliging van liet verzoek van liet raads lid A. F. Bruinsma om aan den burgemees ter een viertal vragen te mogen stellen in zake de vertooning van builenlandsclie films, met name de film „Morgcnrot", welke aanleiding gaf tot protesten en openbare betoogingen. De Kroon overweegt hierbij, dat de toe gestane vragen betrekking hebben on het beleid van den burgemeester ttfr zake van de handhaving der openbare orde en van de politie. Voorts wordt overwogen, dal noch volgens de letter noch volgens den geest der gemeentewet aan den burgemees ter verantwoordelijkheid jegens den ge meenteraad is opgedragen nopens het door hem gevoerde of te voeren beleid ter zake van dc handhaving der openbare orde en van de politie in de gemeente, zoodat togen den zin van den burgemeester, die nadruk kelijk aan den raad heeft verklaard tegen de beantwoording van dc vragen overwe gend bezwaar te hebben, dc gemeenteraad geen besluit tot het toestaan van het stel len van deze vragen vermocht te nemen. SALARISVERLAGING VAN GEMEENTE ARTSEN. Adres van de Maatschappij voor Geneeskunst aan den Minister van Sociale Zaken. Het Hoofdbestuur van de Nederlandschc Maatschappij tot bevordering der genees kunst heeft in een adres, verzonden aan den Minister van Sociale Zaken, gewaarschuwd tegen verlaging van do salarisssen van gp- nieente-geneesiieercn, zonder rekening te houden met het feit, dat op vele dier plaat sen het aantal armlastigen geweldig is toe genomen, soms wel vertienvoudigd is. Ver laging van het salaris op gelijke wijze en dezelfde mate als van dc andere ge meenteambtenaren is dus allerminst gemo tiveerd, tenzij men naast de verlaging voor de toeneming van den omvang van het aan tal armlastige patiënten een behoorlijke verhooging toekent. ZULLEN DE DRIE AMSTERDAMSCHE SOC.-DEM. WETHOUDERS AFTREDEN? Amsterdam. Naar wij vernemen zal naar aanleiding van het aannemen door den gemeenteraad van het voorstel van B. en W. inzake de loonkorting de S. D. A. P. fractie volgende weok vergaderen, tenein de in deze aangelegenheid haar houding definitief vast te stellen. In raadskringen wordt met stelligheid vernomen, dat de drie soc.-d;m. wethouders uit het College van B. cn W. zullen treden. Na de openingsrede van Jhr. Mr. II. O. Feith, waarvan wij reeds verslag gaven, werden in de te Groningen gehouden jaar vergadering van bovengenoemde bond, het jaarverslag cn de rekening en verantwoor ding van den algemeenen secretaris, den heer J. Polak, te 's-Gravenhagc, goedge keurd. De ontvangsten hebben bedragen 15.197.37, dc uitgaven 15.219.G8, nadcelig saldo dus 22.31. In de plaats van den lieer Th. P. Lauten- bach te Groningen (niet herkiesbaar) wer.d tot bestuurslid gekozen de heer H. M. J. Sark, secretaris van dc afdeeling Assen; in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer dr. A. A. Smits werd gekozen de heer W. Gol, voorzitter van dc afdeeling Hilversum. Do heer H. B. Berghuis te Utrecht hield een voordracht over de bevordering van het oprichten van Volkbondsinstcllingen van blij venden aard: Volksbondskoffiehuizen, -tuinen en -voorstellingen des winters. Na ccn korte bespreking werd het II.B. gemachtigd tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het nabootsen met behulp van licht materiaal in klein formaat van Volksbondsinslellingcn (bv. een der Volks huizen te Zutfen, Deventer, Vlaardingcn, etc., van een der koffiehuizen te Amster dam of een der wacht- en schaftlokalen to Rotterdam, welke voorwerpen zullen die nen ter opluistering van tentoonstellingen Voor de inzendingen worden drie prijzen beschikbaar gesteld van f 50, f 40 cn f 30. Op voorstel van de afdeeling Assen werd het H.B. na eenige discussie in overweging gegeven de mogelijkheid te onderzoeken van coöperatief inkoopen van allerlei ver- bruiksarlikelen, ten behoeve van instellin gen van den Volksbond in de verschillende afdeclingen. Dr S. van Mesdag te Groningen hield vervolgens ccn voordracht over het alco holvraagstuk en de bestrijding daarvan. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten cn uitgaven van f 13.648. Aan het slot der vergadering heeft mr. M. C. Nijland te Rotterdam namens een daarvoor gevormde commissie, den eere voorzitter, mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerkc toegesproken cn hem een stof felijk blijk van erkentelijkheid overhan digd. AUTO TE 'WATER. Amsterdam, 7 Juli. Toen hedenavond een kantoorbediende zijn auto uit een gara ge op de Korte Prinsengracht wilde halen, moest hij een andere auto, die er voor stond, naar buiten rijden. Hij plaatste dezen wagen bij den walkant, zonder blijkbaar de remmen goed te hebben vastgezet, want toen hij naar de garage terugkeerde om zijn eigen wagon te halen, is eerstgenoem de auto in beweging geraakt en in het wa ter terecht gekomen. De wagen is later op den avond op het droge gebracht. Een 200 M. breede auto=pier te Scheveningen 's-Gravenhage, 7 Juli. Onze stadge* noot, de heer E, Breetvelt, werktuigkundige, heeft een plan ontworpen voor een auto- pier, welke aen lengte zé\ hebben van 400 M. bij een breedte van 200 M., toeloopende tot een breedte van 140 M. Omtrent dit plan deelt de ontwerper ons het volgende mede. Dc speciale auto-baan, het hoofddoel van dezj auto-pier, zal een lengte van 1000 M. hebben cn een breedte van 13 M. Hierdoor wordt ruimschoots gelegenheid geboden om met 5 wagens naast elkaar te rijden, zonder het minste gevaar voor aanrijdingen of op stoppingen, mede door het één-richting ver keer. De auto-baan zal uitsluitend ten dienste zijn van autorijders. Ook zal zij zich zeer goed leenen voor hit houden van bloemen corso's. Aan den buitenkant van deze auto baan heeft de lieer Breetvelt zich parkeer plaatsen gedacht, plaats biedende voor oni geveer 400 wagcn6. Boven deze parkeer ruimte zal dan een z.g. promenade-dek aan gebracht worden, besterad voor voetgan gers. In h>t ontwerp is voorts voorzien de op richting van 2 gebouwen. Een daarvan zou kunnen dienen voor auto-shows, tentoon stellingen en eveneens voor sport- en ijs paleis. Het tweede gebouw is gedacht als café, cabaret en dancing. Ook heeft de ontwerper het plan een aan tal tennisbanen en een zwembassin te ma ken. Dit laatste, dat een paar 100 M. in zee ligt, zal eenig zijn in de wereld. Wat betreft de uitvoiring heeft de heer Breetvelt gedacht aan een eenvoudige con structie van gewapend beton, waarvan de kosten en het onderhoud aanmerkelijk min der zijn dan van ijzerconstructie. Naar de heer Breetvelt ons tenslotte nog mededeelde, is hij reeds met verschillende personeel, welks zich financieel bij zijn plan willen interesseeren, in relatie getreden. DE SMOKKELHANDEL. Verbluffende cijfers. Men meldt ons uil Aken: In welken grooten omvang de smokkel handel aan de Westgrens naar Nederland en België bloeit, blijkt wel uit de thans uitgegeven statistiek van dc douane te Aken over de resultaten van de smokkel- bestrijding gedurende de eerste helft van dit jaar. Uit deze statistiek blijkt, dat in beslag genomen werdui o.a. 2.185.000 siga retten, ongeveer 16000 Sigaren, ongeveer 18000 pakjes sigarettenpapier en 4600 K.G. tabak. Wat levensmiddelen betreft werden in beslag genomen 52.600 I\ G. koffie, 525 K.G. cacao, 8000 K.G. meel, 6300 K.G. brood en 32.750 K.G. suiker. Gedurendo den laatsten tijd werden ook meer eieren gesmokkeld. Dit blijkt uit het in beslag nemen van 27.500 stuks. Tenslot te vielen in handen der douane 248 fietsen, 8 motorfietsen, 27 vrachtauto's, 34 perso nenauto's en 9 paarden. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Venlo, 7 Juli. Hedenmiddag waren en kele arbeiders in de Electrische Centrale alhier bezig met het ophijschen van een balk. Plotseling deed een der arbeiders een misstap, waardoor de balk naar beneden viel en terecht kwam op den 50-jarigen ar beider A. ITeger. Hij kreeg den balk op het hoofd en werd, daar men aanvankelijk dacht dat het niet zoo erg was, met een hersenschudding naar zijn woning ver voerd. Hij is aldaar echter eenige uren later overleden. Mijne wijsheid bestaat in de erkenning, dat ik niets. weet. SOCRATES. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B 65 Dc prinses was van natuur heftig, speci aal jegens haar ondergeschikten en als ze zich boos maakte, was er van waardig heid gauw niets meer te bespeuren. Zij groep den dwerg bij een arm cn schudde hem door elkaar. „Geen grappen!" riep ze uit. IIij pleegde geen zelfmoord wie doodde hem dus?" „Niemand,' herhaalde Adonis zonder eenige vrees, want hij begreep hoe blij ze zou zijn, als ze de waarheid vernaYn. „Zijn hoogheid is heelemaal niet dood „Klein hondsvot!" De prinses schudde hem weer woedend door elkaar en dreigde hem met haar andere hand te slaan. Maar hij lachfe er om. „Heusch, mevrouw, de prins leeft en is weer bijgekomen; hij zit in zijn stoel. Ik bob zooeven met hem gesproken. Wilt u misschien met me-meegaan naar zijn ka- mor! Als hij daar niet goed en wel is, ver brand me dan morgen als ketter." De prinses stond zoo verbaasd, dat zij hem los liet, want -zij merkte dat hij in vollen ernst sprak. „Hij liep bij de vechterij een schram op, maar de val was zijn dood waaruit hij spoedig herrees cn ik vertrouw dat het oogenblik van zijn hemelvaart van u zal afhangen." Hij lachte om zijn godslasterlijke grap, cn de prinses ook, een beetje uitbundig, want zij kon haar blijdschap moeilijk in houden. „En wie wondde hem?" vroeg zij onver wacht. „Je weet alles, dus dat ook wel." „Mevrouw," zei de dwerg, haar vast in de oogen ziende, „wij beiden kennen den naam van hem, die Don Jan wondde, heel goed; tot mijn spijt kan ik me thans dien naam niet meer herinneren. Ik weet zeker dat zijn hoogheid dien ook niet meer weet." Het gezicht van de prinses veranderde niet van uitdrukking, maar zij bleef hem eenige seconden even vast in de oogen zien, cn toen knikte zij langzaam, ten be wijze dat zij hem had begrepen. „Het spijt we dat ik ruw tegen je ben ge weest, Adonis," zei de peinzend. „Ik kon je aanvankelijk moeilijk gelooven, en als de prins dood was geweest, zooals we allen dachten, dan zou je grap schandelijk zijn geweest. Hier," zei ze, een diamanten broche los makend, „neem dit aan, Adonis je kunt die te gelde maken." De finan- cieele moeilijkheden van de prinses waren van algemeene bekendheid. Bijna nooit be schikte zij over haar geld. „Ik zal het juweel als rnijn kostbaarste bezittingen bewaren," antwoordde de dwerg dadelijk. „Neen! Verkoop 't. De-koning ik be doel iemand anders zou 't kunnen zien, als je 't bewaarde." „Dan zal ik 't morgen verkoopen," ant woordde de nar, ongemerkt, glimlachend, want hij begreep wat zij bedoelde. „Nog iets," vervolgde zij, „Don Jan zond jc niet hierheen om 't nieuws aan iedereen to vertellen. Zijn bedoeling was dat ik 't zou weten vóór iemand anders. Praat er dus met niemand anders over cn ga nu heen." Een oogenblik aarzelde hij nog, want hij zou graag aan Don Jan's wensch hebben gevolg gegeven. Ilij wist echter dat hem vergiffenis zou worden geschonken, indien hij, om zijn eigen leven to redden, het niet deed. De prinses wilde een onmiddellijk antwoord, en het kostte baar niet veel moeite de waarheid tc raden. „Zijn hoogheid zond je hierheen om Do- na Dolores to vinden. Is 't niet?" „Ja," antwoordde Adonis. „Maar dat is niet gemakkelijk." ,,'t Is onmogelijk. Dacht je soms haar te vinden door hier in dezen hoek te blijven wachten? Adonis, 't is veiliger voor je mij te gehoorzamen dan hem, want dan behar tig jo tevens zijn belang. Dat weet je. Luis ter dus. Dona Dolores moet tot morgen in den waan worden gelaten dat hij dood is onder geen voorwendsel mag zij ont dekken dat hij leeft." Op dit oogenblik kwam de officier, die was gaan informeeren, terug, doch ziende dat de dwerg met zoo'n hoog personnage in gesprek was, bleef hij op eenigen af stand wachten. „Mijnheer." zei de dwerg, „als u hebt ontdekt, waar Dona Dolores do Mendoza op 't oogenblik is, wilt u 't dan aan de prinses van Eboli zeggen, want zij zou 't lïeel graag weten." De officier boog en kwam toen naderbij. „Dona Dolores do Mendoza is in zijne majesleits werkkamer," zei hij. HOOFDSTUK X. Nadat Buy Gomez eenigen tijd met Dolo res was doorgeloopen verliet hij haar om zijn weg to vervolgen naar het westelijk einde van het Alcazar, dat ver verwijderd was van de vertrekken des konings. Dolo res kwam voorbij de nis en het schilderij, waar Don Jan na het souper den brief van de prinses van Eboli had gelezen. Zij bleef hier even wachten, want zij voelde plotse ling dat haar krachten waren uitgeput en dat die haar geheel zouden hegeven, als zij niet een oogenblik uitrustte. Leunende tegen het fijn gebeeldhouwde hek, dat de nis, als een altaar afsloot, keek zij naar het schilderij, een der kleinere meester werken van Raphael, voorstellende de Hei lige Familie. Na eenigen tijd liep zij door om naar haar zuster op het terras terug te keeren, en om nogmaals naast het dierbare hool'd van den man, dien zij lief had, neer te knielen en een laatste gebed uit te spreken, voordat zijn gezicht voor eeuwig zou be dekt worden. Die wensch schonk haar nieuwe kracht om den langen weg door de eenzame gangen te vervolgen. Sinds zij haar vader de vrijheid had doen herkrij gen, had zij het recht naar haar eigen leed terug te keeren, maar onderweg, terwijl zij vlug en met lichten tred doorliep, begreep zij zelf niet hoe zij de kracht had gehad alles te doorstaan, wat deze avond haar had gebracht. Maar de jeugd beschikt over een groote veerkracht, grooler dan zij zelf weet. Toen Dolores den laatsten doorgang be reikte, die uitliep op liet terras, hoorde zij haastige voetstappen achter zich, cn een in een mantel gehulde vrouw liad haar spoedig ingehaald. Het was de prinses van Eboli, die, na den dwerg te hebben ver laten, zich naar Don Jan's vertrekken spoedde, om zich te overtuigen dat de dwerg haar niet had bedrogen, of wel zich op de een of andere wijze had vergist, Dolores had haar mantel met kap in de troonzaal verloren. Trots het halfduister herkende de prinses haar en hield haar staande. „Ik heb overal naar je gezocht," zei ze. „Waarom ben je toch van me weggeloo- pen?" „Het was mijn blinde zuster, met wie u liep," antwoordde Dolores, die dadelijk haar stem herkende, en uit hetgeen haar vader had medegedeeld, begrepen had wat er was gebeurd. „Waar gaat u lieen?" vroeg ze zonder de prinses tijd te geven een vraag to stellen. „Ik zocht naar je, om je te vragen van avond bij mij te blijven." „Ik wensch bij mijn vader te blijven, die ik onder geen voorwaarde alleen wil lalen. Ik dank u wel voor uw vriendelijkheid." „Maar jo vader werd kort geleden naar de gevangenis gebracht in den westelij ken toren. Hoe zou jo dus bij hem kunnen blijven?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5