Wielerfestijn in het Stadion Van Egmond algemeen kampioen VICTORIA-WATER Feuilleton Maandag 9 Juli 1933 32e Jaargang No. 8 Om de hoogste titels Opgericht 1887 NEDERLANDSCHE MIJ. AWERSFOORTSCH DAGBLAD in het Paleis van den Koning Weinig belangstelling vooi deze belangrijke wed strijden De Graef eerste bij de stayers Amsterdam, 8 Juli Onder begunsti ging van fraaie weersomstandigheden zijn hedenmiddag haif vier de voorwedstrijden aangevangen van de Nederlandsche wie lerkampioenschappen, waarvoor de belang stelling van de zijde der renners bizonder groot, doch van de zijde van het publiek, bizonde- gering was. Er waren een duizend belangstellenden op de tribunes, maar een groot percentage hiervan waren scholie ren. De resultaten van de voorwed6trijden leverden geen bizondere prestaties op. Dit maal werden de SDrintwedstrijden niet over 1000 Meter, doch over 500 Meter gehouden. In een ronde moesten de renners dus over de baan. Zooals te verwachten was viel Van Egmond bij de amateurs op, terwijl ook B. Lecne, B. van Dijk cn Van der Lin den tot de besten behoorden. In de eerste halve finale won van Eg mond gemakkelijk van den kop af van B van Dijk. Tijd laatste 200 Meter 13 6cc. In de tweede halve finale vond een inci 'dent plaats. B. Lecne hinderde Van der Linden in den laatstcn bocht; v. d Linden teekende protest aan, waarop overgereden moest worden. In de tweede rit brak Van der Linde'6 ketting, waarop besloten werd deze laatste rit Zondag om 1 uur te laten .verrijden. Onafhankelijken. De sprint onafhankelijken begon met 12 Series. Het resultaat van de 6eries i6. dat Van der Leur en Van der Horst om den derden prijs rijden. Crooiman6 en Van der Heuvel om den eersten prijs. Professionals. Tenslotte de professionals, waarbij Piet Moeskops, de veteraan, nog 6teeds de sterk ste bleef. In de eerste halve finale reed Moeskops tegen Van Nek. Bij de marathon tribune wil- i3e Van Nek er tusscben uit, doch Moeskops MOESKOP. won gemakkelijk met anderhalve lengte. Tijd 12.8 sec. In de tweede halve linale sloeg G. P. Lee- ne N Sliphorst na spannenden strijd. 1 Leene .3.2 sec 2 Sliphorst Amsterdam, 9 Juli Den geheel err morgen had het gestortregend en het zag er dus leelijk naar uit, dat de wedstrijden op het otadion zouden moeten worden af gelast. Gelukkig klaarde het tegen 12 uur op en spoedig scheen de zon. De baan was weldra droog De regen had waarschijnlijk vele toeschouwers weerhouden naar het Olympisch Stadion te komen en we moes ten tot onze teleurstelling constateeren, dat de belangstelling te gering was voor deze belangrijke wedstrijden Ongeveer 3000 toeschouwers waren aanwezig, toen Van der Linden en B. Leenc hun rit van giste ren moesten overrijden Zooals wij gisteren reeds mededeelden, ging de sprint over tón ronde van 500 M Direct-na het startschot 'uiddo dus de bel voor de laatste ronde Van der Linden won van B. Leene, zoo dat de eerste zich plaatste in de finale tegen Van Egmond. Amateurs. In den eersten rit tusschen Van Egmond en Van der Linden bleek, dat Van Egmond in een dusdanigen vorm is. dat hij door Van der Linden geen moment bedreigd werd. Van Egmond nam den kop en zonder zich merkbaar in te spannen won bij zoo als hij wilde, terwijl zijn tegenstander moeite had zijn wieltje te houden. Tijd 12.8 sec. De tweede rit eon getrouwe afspiegeling van den eerste. Op dezelfde gemakkelijke wijze wérd van der Linden geslagen. Tijd wederom 12.8 sec. Het totaal-resultaat: 1. Van Egmond 2 punten Ncdcrlandsch kampioen. 2. Van der Linden 4 punten. Onafhankelijken. Voor de finale der Onafhankelijken kwa men Crooimans cn v. d. Heuvel aan den start. Op het laatste rechte eind bleek Van der Heuvel toch meer in zijn mars te heb ben. Tijd 14.8 sec. In den tweeden rit kropen de beide ren ners over de baan. In den laatsten bocht gleden beiden plotseling naar beneden. Door 'verkeerd manoeuvreeren ontstond een valpartij, waarbij Crooimans er het ergst aan toe 6checn te zijn Mij moest worden weggedragen. Gelukkig bleken de verwon dingen niet van ern6tigen aard te zijn, doch de geneesheer ontraadde hem verder te rij den. Zoo werd van der Heuvel dus Neder- landsch kampioen. Professionals. In den eersten rit tusschen Moeskops cn Gerard Leene kon Moeskops met eenige fiksche trappen op het laatste rechte eind vrij gemakkelijk winnen met een tijd van 12.6 6ec. In den tweeden rit werd fel gestreden. Ook thans werd de strijd beslist op het laatste rechte eind, waarbij Leene door al les te geven in de laatste tien meters met miniem verschil koli winnen. Tijd laatste 200 M. 12.4 6ec., beste tijd van den middag. Een be6li6singsrit werd dus noodzake lijk. Leene liet Moeskops voorgaan en bij het ingaan van den laatsten bocht spurtte Moeskops er tu66chen uit. Lecne kwam uit stekend bij. Vermoedelijk door even niet opletten kon Leene op zij komen en op den laatsten Meter nog juist den ex-wereld kampioen kloppen. Tijd laatste 200 M. 12.8 sec. Moeskops verdween onmiddellijk in de kleedkamer. Het was een tragisch moment, de vroegero wereldkampioen thans ont troond ook van zijn Nedcrland6chen titel. Het kon wel een6 het definitieve eind be- teekenen! 1. Gerard Lecne 4 punten, 2 Moeskops 5 punten. Om de derde plaatsen Bij de amateurs moesten drie ritten plaats hebben om den derden plaattswinnaar aan te wijzen. In den derden rit werd Leenc ge hinderd door van Dijk, wijl de laatste door hoog te rijden Leene niet liet. passeeren. Van Dijk had daarmede den strijd gewon nen. B. Leene gaf don strijd op. On> de derde plaats: 1. B. van Dijk 4 pun ten; 2. B Leenc punten. Tijd laatste 200 Meter in de drie ritten resp. li sec., 1 'ii sec.. 14.2 sec. Bij de. Onafhankelijken won van der Leur den eersten rit en van der Horst den tweeden rit, waarbij de tijden resp. waren 14.0 sec. en 13.6 sec. in den beslissingsrit werd van der Iiorst cp het laatste rechte eind geslagen. Tijd 14 sec. Om de derde plaats: 1. van der Leur, 4 punten; 2. Van der Horst 5 punten Tenslotte de strijd der. professionals. Hier werd Klaas van Nek Jr. in twee rit ten geslagen door Nico Sliphorst, wiens grootste kracht in de laatste meiers ligt. Ondanks het feit, dat van Nek in den twee den rit zijn tegenstander hinderde, zag Sliphorst toch kans bij te komen on te winnen. Tijden resp. in deze ritten 14.2 sec. en 13.2 sec. Voor de pauze werd van Ocrs. de Neder landsche kampioen op den weg 1933. ge huldigd door jhr. van den Berch van Heem stede, voorzitter van de Nederlandsche Wielren Unie, waarbij hij met bloemen ge huldigd en in het nationale tricot een ecre- rondje reed. Kampioenschap van Neder land sprint. Na de pauze werd een aanvang gemaakt met de finale om het kampioenschap van Nederland sprint 1933 over 500 Meter. Deze finale werd verreden in 3 ritten, elk van twee renners. De eerste rit werd verreden tusschen van Egmond (amateur-kampioen) en van der Heuvel (kampioen onafhanke lijken). Van Egmond won zooals hij wilde. Al leen op het laatste rechte eind spande de Haarlemmer zich even in, de ander geen kans latend. Tijd laatste 200 Meter 12:6 sec. In den tweeden rit kwamen van der Heu vel (kampioen Onafhankelijken) cn Gerard Leene (profkampioen). Leene nam den kop en behield deze tot het laatste rechte eind. Door een onoplettendheid van den prof zag van der Heuvel zijn kans schoon cn tot Leenc's eigen verrassing zag deze zich op Wilt gij KWALITEIT neemt dan NATUURLIJK BRONWATER OBERLAHNSTEIN OPWEKKEND EN GEZOND J. J. van Egmond. do laatste meters geklopt. Tijd laatste 200 Meter 13.4 sec. In den derden rit tusschen van Egmond (amateur-kampioen) en Gerard Leene (prof) nam van Egmond den kop. En even als bij de vorige ritten won ook thans van Egmond zooals hij wilde Gerard Lecne moest zich met meer dan een lengte gesla gen bekennen Tijd laatste 200 Meter 12.6 sec. De totaaluilslag werd: 1 van Egmond. kampioen van Nederland sprint aller categorièn 2 punten. 2. van der Heuvel 3 punten; 3 Gerard T.eenp, 4 punten 100 K.M .stayerswedstrijd. Het slot van den middag werd gevormd door de stayerswedstrijd over 100 K M om liet kampioenschap van Nederland 1933, waarvoor acht stayers aan den start ver schenen. In deze volgorde werd gestart: Schle- baum (gangmaker Grosliinond). Lcddy (Schadebrodt). van der Volk (Buslraan), Snoek (Veurremans), van der Wulp (v d. Bosch), de Graaf (Kascrh Blekemolen (Wiersma) en Korf (Sleskcr) Direct na den aanvang gebeurde er oen ongeval Reeds in de eerste ronden reden de renners dicht bijeen, terwijl het pas seeren niet zonder gevaar geschiedde. Na 7 ronden tuimelde van der Wulp plotseling naar beneden, cn moest worden wegge dragen Intusschcn bad rlc kampioen Schle baum rustig den kop genomen met de Graaf spoedig op de tweede plaats. Korf werd rccrls dadelijk gelapt on niet lang daarna kreeg hij zijn tweed" lap De 10 K M. werden afgelegd in 9 min 0 8 sec. Na 20 K.M was de stand als volgt: Schle- baum, de Graaf. Blekemolen. Snoek. Lcd dy, Van der Valk, Korf, die niet minder dan 4 ronden achter is. Blekemolen voer de op dat moment een hevigen strijd met Snoek. Blekemolen liet tenslotte los. zoo dat hij afzakte tot de zesde plaats liet tem po was inmiddels Versneld en do 20 K.M. waren opgegaan in 17 min. 38.8 sec. Na 50 ronden deed Schlcbiium oen aan val op Blekemolen en ook de laatste werd gelapt. De Graaf wisselde van motor, daar Köser's motor niet goed functionneerdc. llij werd goed overgenomen, doch de Amster dammer draaide toch niet meer zoo regel matig als achter Kaser. Snoek zag dan ook na 60 ronden kans de Graaf te passeeren en de tweede plaats te bezetten. Kaser kwam echter spoedig weer in de baan, doch door het steeds wisselen van motor, was de Graaf leelijk achter geraakt. Blekemo len kreeg zijn tweede lap te pakken, ter wijl Korf reeds zes ronden achter lag. De andere stayers wisselden in de mid delmoot steeds van plaats. De 30 K.M. gingen op in 26 min. 12.6 sec. Groslimond kreeg pech en eenige ronden moest Schlcbaum zonder gangmaker rijden. Tenslotte kwam de gangmaker van van der Wulp in de baan. v. d. Bosch, doch toen Schlebaum daar tenslotte goed achter lag, was hij reeds tweo ronden achter geraakt. De Graaf had inlusschen van de situatie geprofiteerd en had den kop genomen. De 40 K.M. gingen op in 35 min. 6.2 sec. Korf was intusschen meer dan 8 ronden achter gekomen en gaf den strijd op. De pech was wel de sterkste factor in de eerste 50 K.M. Ook Blekemolen werd niet gespaard en ge raakte verschillende ronden achter door verwisseling van motor. De stand op de helft van den wedstrijd, dus na 100 ronden, 50 K.M. was als volgt: 1. De Graaf; 2. Snoek op 150 Meter; 3. Led- dy 300 Meter; 4. van der Valk 400 Meter; 5, Op 2 ronden Schlebaum; 6. Blekemolen met 6 ronden achterstand. De tijd was 43 min. 59.8 sec. 75 ronden voor het einde kwam de gang maker Groslimond weer in de baan, hij los te slecht af en weer kostte dit Schlebaum twee ronden. Rustig draaiden de leiders hun rondjes cn alleen Dc Graaf en Snoek lagen 65 ronden voor het einde, buitenge wone dingen voorbehouden, zoo in den strijd, dat de kamp wel tusschen deze bei den zou gaan. Vijfenvijftig ronden voor het einde kreeg Blekemolen zijn tiende lap en spoedig daarop zijn elfde. De 70 K.M. wa ren afgelegd in 1 uur 2 min. 2.2 sec. De Graaf reed regelmatig door en na 75 K.M. was alleen Snoek niet gelapt, doch lag met drie kwart ronde achterstand op do Graaf op de tweede plaats. De anderen wa ren twee tot 11 ronden achter Het werd eentonig om aan te zien. Zelfs Snoek werd 35 ronden voor het einde gelapt en het pu bliek, dat in den loop van den middag met een 5000 man was aangegroeid, begon de Iribunes reeds te verlaten De tijd van de 80 K.M. bedroeg 1 uur 10 min. 51 sec. en die van dc 90 K.M 1 uur 20 min. 5.2 sec. wel een bewijs, dat het tempo in dezen kampioenswedstrijd niet al te schitterend is geweest. Ook in den resteerenden tijd gebeurde er niets bijzonders meer, en zoo werd de jeug dige De Graaf kampioen van Nederland in den tijd van 1 uur 29 min. 20% sec Een vrij slechten tijd, doch men moet in aan merking nemen, dat er een sterken wind stond, terwijl de spanning in den geheelen wedstrijd zoek was en het tempo niet ver sneld behoefde te worden. De Graaf reed met zijn gangmaker K&scr, ditmaal dc laatste op een fiets, een eere ronde. Naar wij vernamen was he ongeval van Van der Wulp to wijten aan het feit, dat liij van zijn zadel gewipt was, voorover was geslagen en met een smak op de baan terecht kwam. Door de bescherming van dc helm liep het ongeval goed af. De gangmaker van Leddy, Schadebrodt, werd beboet met, 25 wegens het opzettelijk hinderen van een tegenstander. Het eindresultaat van den 100 K.M. sta vers wedstrijd was 1. De Graaf Ncderlandsch kampioen ach ter Kaser. Tijd 1 uur 29 min. 20% sec. 2. Snoek achter Ceurremans op 540 Me ter. 3. Leddy achter Schadebrodt op 1900 Meter. 4 Van der Valk achter Bustraan op 3200 Meter. 5. Schlebaum op 10 ronden achter Grosli mond. 6. Blekemolen op 16 ronden acher Wiersma. Korf opgegeven en Van der Wulp gevallen. Biljarten. f V W. RELDKAMPIOENSCHAP CADRE 71,2 TE OSTENDE. Os ten-de, 9 Juli. Heden werd alhier een aanvang gemaakt met de wedstrijden voor het wereldkampioenschap cadre 71,2. De resultaten van de eerste partijen wa ren als volgt: pnt. brt. li.s. moyenne Soussa (Egypte) 300 31 42 9,27 Sweering (Nederl.) 2-14 31 51 7,87 Ferraz (Portugal) 300 51 57 8.85 Focrster (Dl.) 269 50 65 5,38 VOOR SPORTNIEUWS A HET Wie baadt in zijn zelfzucht, zal verdrin ken in zijn glorie. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelscb door W. H. C. B. 66 ,.U bent wel goed ingelicht," zei Dolores kalm, ,maar uw man is zooeven naar hera toe gegaan om hem in vrijheid te stellen. Ik gaf Don Ruy Gonicz bet bevelschrift, dat de koning mij persoonlijk ter hand stelde, en de prins was wel zoo vriendelijk cr zelf mee naar den westelijken toren te gaan. Mijn vader is onvoorwaardelijk op vrije voeten gesteld." De prinses keek Dolores strak aan, ter wijl deze sprak, maar het was heel donker in de gang, en in don avondwind flikkerde de lamp zoo, dat zij bijna uitwoei. I)e eenige verklaring die de prinses aan Men- doza's invrijheidstelling kon geven, was dat de koning al wist dat Don Jan leefde en bui- ten'gevaar was. In dat geval zou Dolores 't ook wel weten.Maar dat kwam er niet zoo erg op aan, hoewel zij had gehoopt dat het nieuws voor het meisje een paar dagen zou kunnen worden geheim gehouden. Als het lichter was geweest, zou zij echter aan Dolores' droevige gezicht wel hebben gezien dat zij zich vergiste. „Dus je vader is vrij! Natuurlijk, dat was wel te verwachten, maar ik ben blij dat hel zoo gauw is gebeurd „Ik geloof niet dat het bepaald te ver wachten was," antwoordde Dolores ccnigs- zins verbaasd cn was benieuwd of er mis schien een eenvoudiger middel zou hebben bestaan om hetzelfde te verkrijgen, wat haar slechts door zulke buitengewone mid delen was gelukt. „Men zou hem tot morgenochtend in ar rest hebben kunnen laten." zei de prinses kalm, „maar de koning is natuurlijk ver langend om zoo spoedig mogelijk den on- gunsligen indruk van deze malle zaak weg le nemen." „Malle zaak?" riep Dolores gebelgd uit. „Durft u vanavond zoo iets tegen mij te zeggen „Maar lieve Dolores, moet je je nu daar over zoo driftig maken?" vroeg de prinses cp verzoenenden toon. „Ik zou dat woord natuurlijk niet gebezigd hebben, indien al les was geëindigd op de wijze, die wij al len verwachtten als Don Jan werkelijk dood was geweest „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg zij, vreeselijk opgewonden, terwijl zij snel de prinses bij een pols vastgreep. „Wat ik bedoel? Wel Plotseling hield zij op, want het was heel goed mo gelijk dat Dolores de waarheid toch niet wist. „Wat zei ik eigenlijk?" vroeg zij om tijd te winnen, „cn waarom houd je mijn pols zoo stevig vast?" „U noemde den moord van Don Jan een malle zaak, en toen zei u, als Don Jan werkelijk dqod was geweestalsof hij daar in zijn kamer, hier dicht bij, niet dood op den vloer ligt! Bent u krankzinnig gewordenl Wilt u op zoo'n hartelooze wij ze grappig tegen mij doen? Wat beduidt dat allemaal?" De prinses was heel wereldwijs cn in een oogwenk begreep zij Dolores de waarheid to moeten zeggen, die nooit zou vergeten wie haar het gelukkige nieuws had ge bracht. Bovendien zou zij het toch spoedig van anderen hooren. ..Lieve Dolores," zei ze vriendelijk, „laat mijn pols los cn geef me een arm. We be grijpen elkaar niet, anders zou je niet zoo boos op me zijn. Er is iets gebeurd, dat je blijkbaar niet weet „O, neen! Ik weet alles, alles!" zei Dolo res, haar in de rede vallend cn zich ver zettend tegen het langzame loopen, waar toe de prinses dwong. „Laat me naar hem toe gaan'' riep zij uit. „Ik wil bcm nog éénmaal zien „Maar kindlief, luister toch naar me dat ik je niet alles ineens vertel, doe ik omdat de schok je misschien te machtig zou zijn. Er bestaat eenige hoop dat hij niet dood is „Hoop? O neen, neen, neen! Ik heb hem toch dood zien liggen „Hij was flauw gevallen niet dood „Niet dood?" vroeg Dolores met gebro ken stem. „Toe vertelt u me toch gauw alles!" „Neen, Dolores. Ilij is, nadat je hem ver liet, weer bijgekomen hij leeft en de wond in onbeduidend: 't was maar een schram. Ilij is door den val bewusteloos gewnrderi. en morgen zal hij weer heele- maal in orde zijn." Dolores had dien avond leed en schan de doorstaan op een wijze, zoo dapper als misschien nog nooit een vrouw had gedaan maar de vreugde over het bericht dat Don Jan leefde, was baar toch te machtig. Zwaar leunde zij tegen de prinses aan, wild met haar armen zwaaiend, alsof zij naar adem snakte en zij stootte klanken uit, die meer op gekreun dan op vreugdekre ten geleken. De prinses was sterk en hield, 6teun zoe kend tegen den muur, haar stevig vast, om vóór alles te beletten dat het meisje op den steenen vloer zou flauw vallen. Maar Dolores verloor het bewustzijn niet en spoedig keerden haar krachten terug. „Laat me gaan! Laat me gauw gaan, andeis sterf ik!" riep ze opgewonden uit, „Ga maar. kind, ga maar!" zei de prin ses met iets teeder vrouwelijks in haar stem, zooals men slechts zelden van haar hoorde. Maar Dolores hoorde het niet meer: zij was al weg. Toen zij dc kamer binnen kwam, zag zij niets anders dun de oogen van den man, dien zij lief had, hoewel Inez nog naast hem 6tond. Wild wierp zij zich in zijn armen en tranen van geluk stroomden haar over de wangen. Zachtjes klopte zij hem op schouders en hals. betastte zijn wangen cn haar cn keek naar hem, om zich le overtuigen dat hij werkelijk weer was bijgekomen. Zij kon liet zich nog niet goed voorstellen cn kon haar oogen cn ooren nauwelijks gelooven. In baar overstelpend geluk kon zij nog niets vragen cn haar lippen konden slecht6 woorden van dank tot God prevelen. Eindelijk liet zij hem lo6 en zij veegde dc tranen ui.t haar, oogen Toen kusten zij elkaar, zooals slechts een man en een vrouw dat kunnen doen, die den dood tus schen elkaar hadden gezien en die nu wis ten dat dat vreeselijke spook voorgoed was verdwenen. De herinnering keerde heel langzaam te rug en zij doorleefde weer alles wat zij in de )aat6te uren had doorstaan. „Ik kan 't niet gelooven! 't Is onmoge lijk!" zei ze nu met een lach. „Heusch, wc leven beiden," antwoordde hij, „Ik heb een gevoel alsof ik ziek ben geweest, of heel lang heb geslapen." „En ik, alsof ik afschuwelijk heb ge droomd." Ilaar gezicht werd ernstig, toen zij dacht aan hetgeen er kort geleden wa6 gebeurd. „Je rnoct alles weten maar je weet 't zeker al!" „Inez heeft mij er iel6 van verteld," ant woordde hij, „en sommige dingen kan ik wel raden, maar alles weet ik nog niet. Je moet trachten me alles geregeld te ver tellen, maar nu moet 'ie hier niet langer blijven t' is al laat. Zoodra inijn bedien den weten, dat ik leef, zullen ze. evenals mijn officieren, hier komen. Zij zouden me den geheelen nacht hier hebben laten lig gen, uit vrees van voor de rechtbank te worden gedaagd, als men hen hier bij mijn lichaam bad aangetroffen. Nog al verstan dig van hen," zei hij lachend. „Maar jij kunt hier niet blijven." „Al zouden allen, die tot de hofhouding behooren. me hier vinden, dan zou dat er niets op aan komen antwoordde Dolores. „Zij zouden mijn goeden naam niet meer kwaad kunnen berokkenen, dan ik zelf al deed." „Ik begrijp je niet.' zei hij plotseling be zorgd. „Wat heb jc dan gezegd cn gedaan?" Inez, die bij het raam was blijven staan, kwam naar hen toe, en haar hand op Do lores arm leggende, zei ze: „Ik zal buiten de wacht houden. Als ik iets hoor, zal ik waarschuwen; dan kun je weer naar de kleine kamer hiernaast gaan." (Wordt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5