VICTOR IA - WATER Vervuiling der Geldersche Vallei RE STRIJD TEGEN DE BOSCHBRANDEN Onze Postvliegers onderweg Nieuwe Uitgavee NEDERLANDSCHE MIJ. - Opgericht 1887 De thans door de Provincie te nemen maatregelen. Invloed van het afvalwater op flora en fauna. De conventie van 1714. Vreemd water'. In dc laatste zitting van de Provinciale Staten heeft een onderwerp van discussie uitgemaakt het voorstel van Gedeputeerde Stoten tot het nemen van maatregelen in- zaki do vervuiling van de Geldersche Val lei. Deze zaak is een van de problemen, die al jaren lang de bewoners van deze streek bezig houden, en waarvoor nu waar schijnlijk een oplossing is gevond»n, die, naar het zich laat aanzien, in de toekomst ook wel zol voldoen. Het toeval wilde, dat wij dezer dagen in gesprek kwamen met iemand, die in de Vallei zeer 'goed bekend is, en op de hoogte is van alle vraagstuk ke, die zich voor deze landstreek voor doen. Hij wees ons erop, dat do vervui ling van de waterlossingen, en speciaal van de Luntersche Beek, eigenlijk een ware ramp voor deze landen is geworden, omdat liet landschapsschoon er ontzaglijk onder heeft galeden. En niet alleen de flora van de Vallei is hand over hand achteruit ge gaan, speciaal die langs het water, afge storven door den invloed van de chemi caliën in het afvalwater, maar ook de vischstand heeft er zeer onder geleden. En zelfs de wieren en algen kunnen er niat tegen, en sterven een langzamen dood. Dat is het verschijnsel, dat zich de laatste ja ren heeft voorgedaan. Want vroeger, toen alleen de fabrieken van Veenendaal haar afvalwater loosden in de watergangen van de Vallei, had dat hoegenaamd 'geen in vloed op flora en fauna. Maar sindsdien is dc'Enka te Ede ook begonnen met te loozen, en daarmede is de misère begon nen. Het schijnt namelijk, dat de combi natie van het afvalwater uit Ede en dat uit Veenendaal van een dusdanige chemi sche samenstelling wordt, dat het doode- lijk is voor plant en dier dat er mee in aanraking komt, en ziedaar nu het groote probleem van de Vallei in haar vollen omvang, waarbij dan nog komt, dat het water een vieze, gijze kleur heeft gekre gen, zuoals men het dikwijls ziet, als men spoort van de Klomp naar Ede. Het spreekt vanzelf, dat belanghebben den de handen ineen hebben geslagen, en pogingen hebben gedaan, om aan de toe nemende vervuiling paal en perk to stel len. Een comité van actie werd opgericht, dot'.tot de conclusie kwam, dat het eenigè middel was het inlaten van versch Rijn water door de Grebbesluis in de Bisschop Davidsgrift. Dit kan weliswaar alleen ge schieden bij een bepaalden stand van het Rijnwater. bij laag water kan het niet maar dc keeren, dat men het kon doen, bleek, dat het versche water al een be: langrijke verbetering van den toestand op leverde. Dia proeven zijn voor Gedeputeer-, de Staten aanleiding geweest om hun voordracht in te dienen, die beoogt, dit 6ysteem van waterverversching voort te zetten op wat uitgebreider schaal, dan dit het Comité van Actie mogelijk was, en het is te verwachten, dot dit behoorlijk» resul taten zal opleveren aldus onze zegsman. Nu hebben wij dit voorjaar mee gehad de omstandigheid, dat het Rijnwater nogal hoog is geweest, zoodat er geregeld water door dc Grebbesluis kon worden gelaten, waardoor de vervuiling ni»t in die mete is opgetreden als andere jaren. Want U be grijpt natuurlijk wel, dat het bij laag wa ter, dat meestal gepaard 'gaat met groote droogte, het ergste is; dan kan geen water worden ingelaten, en dan stinkt het in de Vallei het ergst. Wij informeerden vervolgens ook nog naar dat merkwaardige stuk, dat in de vergadering van de Staten door den he»r W. II. dc Beaufort was 'geciteerd. Dat bleek te zijn een oude conventie van het jaar 1714, die later weer bekrachtigd is in het jaar 1727, gesloten tusschen Utrecht en Gelderland. Artikïl 19 van die conventie bepaalt, dat er door den Slaperdijk geen vreemd water mag worden gevoerd dan daar tegenwoordig (het tijdstip van het sluiten der conventie) doorloopt. Op grond van die conventie was indertijd actie mo gelijk gdweest; op grond daarvan had in dertijd, toen de vervuiling een aanvang nam, de Provincie Utrecht kunnen zeggen: er komt vreemd water in de Vallei, wij slui ten de sluis bij de Roode Haan. Want zeer waarschijnlijk komt het water van de Enka v ia de '»xhonereerendc landen door de Roode Hean in de watergangen der Vallei, en is dus zuiver als vreemd water te be schouwen. Maar aan den anderen kant wees onze zegsman ons erop, dat het hier een zeer moeilijke kwesti» betreft, die maar niet zoo in eenmaal is opgelost. In den omtrek van de Twickelsche bosschcn heeft men hetzelfde verschijnsel ook gehad; daar werd het water verontreinigd door de af valstoffen van de Twentsche fabrieken, wat inderdaad ook bewezan kon worden. En in verband daarmede betalen die fabrieken jaarlijks een vrij groot bedrag aan de benadeelden. In de Geldersche Vallei gaat dat echter minder 'gemakkelijk, omdat het vraagstuk hier veel ingewikkelder is, en waarschijnlijk zal dat weer opnieuw blij ken, als Gedepiueerdc Staten moeite gaan doen, om de kosten van hun maatregelen le verhalen op de belanghebbende gemeen ten. Wat is toch het geval. Zoodra Gedep. Sta ten om een bijdröge zullen aankloppen, zullen zij naar alle waarschijnlijkheid te hooren krijgen, dat de 6chuld in de eerste Plaats bij Ede ligt Want toen indertijd alleen de Veenendaalsche fabrieken nog maar hun water loosden in de Vallei, was van vervuiling geen sprake. Pas toen Enka-water erbij gekomen is, is de misère begonnen. Nu dient aanston9 er- kond, dat de Enka veel heeft gedaan om de verontreiniging zooveel mogelijk te be- Porken, maar het blijft in ieder geval ont aard water, dat wij binnen krijgen. Nu is er nog een andere uitleg mogelijk van het begrip „vreemd water"; de op vatting schijnt namelijk te bestaan, dat daarmede alleen bedoeld is Rijnwater, voor het geval de Grebbedijk zou doorbreken. Het wil mij evenwel voorkomen, zoo deelde onze zegsman ons mede, dat deze opvat ting onjuist is, teraear, als men eens een studie maakt van de talloos vele rappor ten, die in den loop der jaren, eeuwen zou men haast mogen zeggen, over deze mate rie zijn verschenen, o.m. ook van den Pro vincialen Waterstaat, die zich telkens op nieuw met de zaak he»ft bezig gehouden. Er is nog een punt in deze zaak, dat eens onderzocht dient te worden, en wel de vraag, of ook het zoogenaamde bovendijk- graafsche water in de vallei uitkomt. Want als dat het geval is, is dat ook te beschou wen als vreemd water, en valt het dus ook onder de conventie, maar dat zou do zaak er niet penvoudiger op maken. Hoe het zij, deza problemen bestaan nu al rneer clan twee eeuwen, en ondanks het vele papier, dat zij al hebben gekost, en de vele inkt, die er al aan is opgedroogd, bestaan zij nog in denzclfden omvang. En wat Gedeputeerden nu voorstellen, is wel aen verbetering, maar het blijft een lap middel, omdat wij geheel en al afhankelijk zijn van den stand van het Rijnwater; want alleen al6 het betrekkelijk hoog wa ter is, kan er water door de Grebbesluis worden binnengelaten. Maar 't is te hopen, dat er eindelijk eens cm behoorlijke op lossing voor al deze vraagstukken zal wor den gevonden. De Geldersche Vallei is dat dubbel en dwars waard. Een uitzichttoren op het landgoed van den heer lnsinger Soest, 15 Juli. Op het landgoed van den hear lnsinger, gelegen aan den weg Bilt- hovenSoesldijk, hebben wij Zaterdag den uitzichttoren bezichtigd, welke aldaar tot het vroegtijdig constateeren van bosch- en heidebranden door de Kon. goedgekeurde Utrecbtscbe Boschbrandweervereeniging is neergezet. De hooge Oosthelft van onz» provincie. !s door deze vereeniging in een drietal strooken verdeeld, nj. een strook ten N. van de spoorlijn Amersfoort—H;i- versum, waarvan de heer lnsinger strook commandant is, een strook ten Zuiden van dij lijn, waarvan de heer W. II. de* Beaufort strookcommandant is, en nog een derde strook, waarvan ir. A. Tenge strookcommandant is. Deze strooken zijn weer onderverdeeld in vakken en groepen met vak- en groepscommandanten. Alle eigendommen van grondbezitters zijn in deze drie strook »n opgenomen en als con tributie wordt van die eigenaren 10 cent per H.A. gevraagd. Grootgrondbezitters in 't bezit van meer dan 500 H.A. betalen 5 cent per H.A. Vrijwel alle grondbezit ters in dit deel van de provincie Utrecht hebben dit streven tot beveiliging van bun landgoederen gesteund, maar van dc ver schillende gemeenten, waarvan 1 cent per inwoner en 10 cent per H.A. voor eigen boschbezit wordt gevraagd, zijn tot nu'toe weinig toezeggingen binnengekomen. Vele ■gemeenten blijken zich op het standpunt te stellen, dat zij e:rst eens werk van deze nieuwe vereeniging willen zien. De bedoe ling nu is dit Oostelijk deel van onze pro vincie vanaf drie uitkijktorens te doen bewaken, n.l. vanaf de Pyramide, den uit zichttoren op het landgoed Pijnenburg, wel ken we Zaterdagmiddag bezichtigden, en nog e?n derden toren, welke men bij Ame- rongen wil doen bouwen, maar waarvoor het geld nog ontbreekt. Op deze torens ko men richtingaanwijzers, om bij eventueo len brand direct de plaats te kunnen mel den, wéér de brand is uitgebroken. De toran op het landgoed Pijnenburg 6taat op den z.g. Vinken hof. Het punt waarop den toren staat, ligt 19 M. boven A P, terwijl de toren zélf 21 M. hoog is. Men overziet dus de omgeving vanaf een hoogte van 40 M. boven A P. Door telefonische aan sluiting, zal directe melding van brand mogelijk worden gemaakt. Bovendien, is het benedengedeelte van den toren inge richt tot gereedschappen-depot. Hoewel bij het uitbreken van een boschbrand gerekend wordt op de hulp van de brandweervcr- eenigingen, zoo is het de bjdoeling, dat hulp in de eerste plaats wordt verleend door personeel van hot landgoed waarop de brand is ontstaan, èn door personeel van de omliggende buitenplaatsen. Verder ligt het, naar we vernemen, nog in de bedoe ling, deze beveiliging bij die van de Ve- luwe te doen aansluiten. Vanaf den tor»n, die geheel van ijzerconstructie is en rust op een 2 M. diepe betonnen fundeering, he»ft men een prachtig uitzicht over het Utrechtschc- bosch- cn heidelandschap. Alle omliggende plaatsen zijn duidelijk waar te nemen. De Pyramide van Austerlitz is goed zichtbaar en bij helder weer zijn zelfs met 't bloote oog de schepen op do Zuiderzee waar te nemen. Op deze toren nu wil men ter beoordeeling van den strookcomman dant, op brandgevaarlijke dag»n een per manente wacht instellen. Terwijl men thans /eel meer naar bui ten gaat Jan vroeger en de meeste land eigenaren hun landgoederen vrijwel onbe perkt voor bezoek hebben opengjsteld, wil het ons voorkomen, dat dit werk van de Utr. Boschbrandweervereeniging, die ver nieling van natuurschoon tracht tegen te Kwartel Ijsvogel Oehoe 13—7 6-7 Amsterdam 13-7 6-7 Boedapest Belgrado 14—7 Athene 7-7 Mersainatruh Cairo 15-7 8-7 Rutba wells Bagdad 16-7 9-7 Boeshir Diask Karachi 16-7 10-7 J od poer 15-7 11—7 Allahabad Calcutta 14-7 12—7 Akyab Rangoon 14—7 Bangkok 13-7 Alor Slar 13—7 Singapore 12-7 14—7 Mctian Batavia 12-7 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 20 Juli. gaan en deze althans tot een zoo klein mo gelijken omvang wil trachten te beperk»n, warme vvaardeering behoort te vinden. Het is daarom te hopen, dat vele gemeentebe sturen weldra het groote nut van dit in stituut zullen inzien en tot steunverleening zullen overgaan Het voorlnopig bestuur is als volgt sa- m»n gesteld: E. Th. Ever wijn Lange, burge meester van Maarn, voorzitter; en de hoe ren. W. H. de Beaufort, v. d. Boom, jhr. P Bosch van Dralcenstcijn; jhr. v. d. Bosch, Eilipse, W van Hazelen, E. H. D. lnsinger, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, J. de Lan ge, A. W. Leeflang (secretaris), ir. Over- dijking en P. van Zadelhof. Wat de auto den spoorwegen bracht De hoofdredacteur van het Weekblad „Bedrijfsauto", de heer J. H. Tijpon, opent in „Wat de auto den spoorwegen bracht", een geheel nieuw gezichtspunt in het vraagstuk, dat door het wetsontwerp voor invoering van een vergunningsstelsel voor vrachtauto's ontstaan is en meent hijrop aan de hand van vergelijkende cijfers van voor en na 1931 en door logische redenee ring te moeten beantwoorden met: Trans port vermeerdering. Doorvoering van deze wet zou volgens den schrijver nog grooter bres schieten in de schal kist cn voortzetting van wegen- cn bruggenbouw twijfelachtig maken, terwijl vele kleine dorpen weer lfi hun oude iso lement zouden terugvallen;!.met het gevolg, het transport voor de spoorwegen, door ge ringer bewegelijk quantum, zal afnemen. Voorts wordt naar Duitsehland verwezen, waar na de vermidering der beperkingen, de afzet in 1933 verdubbeld zou zijn. Wilt gij KWALITEIT neemt dan OBERLAHNSTEIN OPWEKKEND EN GEZOND wrn.rnmrini.T- NATUURLIJK BRONWATER AMERSFOORT'S MANNENKOOR. Programma voor het concert op 25 dezer. liet programma voor het concert op Woensdag 26 dezer, dat gegeven zal worden door het A.M.K. in de muziektent Plant soen, is als volgt: Solisf de heer Alex Galis, baryton, lid van Amcrsfoorfs Mannenkoor. 1. Neerland's Martnenzang, De Vliegh. Ontwaak, schoonc Zee, Isr. J. Olman. Smidslicdjj Wynand J. Balke. 2. Soli: Zonnelied C. van Rennes. Van den Zanger Ernil Ilullebroek. Mijn land C. van Rennes. 3. Goeden Nacht Fred. Roeskc. RUSTPOOS. 4. Twee deelen uit „Columbus", Zollnjr. a. Es schweigt in tiefcm Traum ver loren. b. Fanenschwur (met barytonsolo), pianobegeleiding Willem Ripken. 5. Soli: Gebed van Valentyn uit „Faust" Gounod. Lied g. d. Avondster uit „Tannhau- sjrWagner. C. Zegepraal Ludw. F. Brandts Buys. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor het in de industrie- cn huishoud school alhier afgenomen examen ter ver krijging van de akte N VII, zijn geslaagd de dames G. A v. Reyn, J. M. Westerman, M. C. A. Verberne. J. M. v. Hclvert, W. II. A. M. Evers, J. Plantenberg. Afgewezen geen. Geslaagd voor akte N VIII de dames N. A. E. Hansscn, A. C. Weeda, M. C. de Wil de, M. A. H. Huyts cn A. M. S. H. v. d. Broek. Afgewezen één. NAT. SOCIALISTISCHE BEWEGING. Blijkens een advertentie in dit nummer zal op Dinsdagavond a.s. in 't Boompje al hier een vergadering worden gehouden van de jongeren der Nat. Socialistische Bewe ging, waarin als spreker zal optreden de heer Borst Pauwela. BURGERLIJKE STAND. 15 JulL Geboren: Gerrit Willem, z. van Abraham Antoni Leuverman en Aleida Jacoba Ger ritsen; Wouter Hendrikus, "z. van Jan van Logtestijn en Gerritjc Herder; Maria Hen- dria, d. van Hendrik Bruinekool en Maria Vreekamp; Ilendrika Grada, d. van Heiidri- kus Voskuilen én Gerritje van de Coterlet. ERNSTIGE AANRIJDING. Wielrijder gewond. Zaterdag wilde een auto, rijdende op de Arnhemscbe straat, do Bjekcnsteinsche- laan inzwenken, vlak voor een wielrijder, dien de bestuurder juist gepasseerd had. Ondanks dat de wielrijder nog zooveel te genwoordigheid van geeöt had om m»e te draaien, kon deze niet voorkomen, dat hij gegrepen en volgens ooggetuigen circa 8 meter meegesleurd werd. Het slachtoffer werd met jrnstige kneuzingen en schaaf wonden opgenomen, terwijl het rijwiel ge heel vernield onder de auto vandaan kwam. Het blcelc, dat' de drank hier weer fle schuldige was, zoodat het proccs-var- baal, dat tegen den bestuurder werd op gemaakt, nog wel eens groote gevolgen kan hebben. UIT HET POLITIERAPPORT. Vuurwapenen. Tjgen iemand werd Zaterdag, wegens het afleveren van vuurwapenen, proces verbaal opgemaakt. Hij had dus voor den verkoop geen handig oogenblik uitgemikt. Zij rijden weer. Er zijn er weer één of twee (want het is best mogelijk, dat het dezelfd» is), die op een andermans rijwiel rondpeddelen, ter wijl de eigenlijke bezitters kunnen toekij ken of de politie er in slaagt da fietsen terug te vinden. Te laat. Een motorrijder en een autobesturder, die uit tegengestelde richtingen den hoek ZuidsingelKamperbinnenpoort omreden, b»merkten eikaar te laat met het gevolg, dat een aanrijding plaats had. Beide voer tuigen werden beschadigd. De motorrijder kreeg eenigo vlceschwonden aan het ge laat Tegen den boom. Door onbekende oorzaak tornde gisteren een auto op den Hoogjweg, nabij het Pomp station, tegen een hoorn. Do auto werd flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in Pesie's bad bjdroeg hedenmorgen 06 graden. Diploma's. Het diploma werd behaald door Gerard Goethart. en Willy Kreugel. D a g e I ij k 8 City Theater, Weslsingel 7. Vertooning van „Onder Valsche Vlag." Rembrandt Theater, Langcstraat. Vcrtoo ning van „De Draak van Quale Manor" en „De brutale Treinroof.' Museum Flóhite, Westsingel. (Uitgezon dord des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Theos Vereeniging. Regentesselaan lederen dag van G8 uur Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhulzen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbibliotheck, Arnhemscheweg 50 Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 16 tot en met 18 Juli, Cinema Amicitia. Vertooning van „Die schóne, blaue Donau." 1722 Juli Internationale School voor Wijsbegeerte. Leergang A. Leider Prof Di ll. J Jordan. Onderwerp Natuur en Geest 18 Juli. „Het Boompje."' Algemccne Jonge ren Vergadering de „Nationaal-Socialisti- sche Beweging." 8.30 n.m. 19 Juli. Muziektent Plantsoen-Zuid, con ccit der Arbeiders Muzickverceniging ..Vol harding" uit Barneveld. 8 uur n.m. 20 Juli, Amicitia. Jaarvergadering en Vak- wedstrijden van de Nedcrlandsche Vereen i ging van Bakkerszonen. Geopend van 2—10 uur. 2227 Juli. Internationale School voor Wijsbegeerte. Leergang B. Genootschap voor Critische Philosophie. Onderwerp: Zin en Onzin. 23 Juli. Openluchttheater Birkhovon. Zo merfeest S.D.A.P 26 Juli. Muziektent Plantsoen. Concert Amersfoort's Mannenkoor. 8 uur n.m. 2730 Juli. Internationale School voor Wijsbegeerte. Leergang C 1. LeiderDr. J Pressor Onderwerp: Europa in de Maal stroom. 29 cn 30 Juli. Speeltuinveroeniging Soos- terkwartier Zomerfeest. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOB DE KOFFIETAFEL. Gebakken kaas-sandwiches met sla. Maak een aantal dun gesneden schijfjes brood zonder korst. Besmeer ze met een zachte pikante kaas. Vorm er sandwiches van door telkens twee stukjes op elkaar te leggen en bak de broodjes vlug in boter. De kaas wordt daardoor vloeibaar. Ser veer de broodjes op een warmen schotel en geef er sla bij. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Gehakt. Princesseboontjej Aardappelen. Rijstrand met gestoofde kersen. OMREKENINGSKOERSEN. Off Nol Niet Off. 15 Juli 17 Jul' 12 uu' Londen 8.27 826% Berlijn59.12% 59.12% Parijs9.70% 970% Brussel34 57% 34.60 Zurich 4797% 4795 Kopenhagen 37— 36 95 Oslo 41.70 41 60 Stockholm 42 70 42 70 New-York 1.73% 1.73 Milaan 13.20 13.20 Praag 7.38 7.38 Medegedeeld door de RotterdL Bankvereen. „DE WANDELAAR". Zooevcn verscheen bij den uitgever A G. Sclioonderbeek te Laren de Juli-aflevering van „De Wandelaar maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Bij een serie rechtstreeks vergroot opge nomen plantenfoto's houdt A. Joman een causerietje over akelei, witte doovenetel on paardebloem. W. Cremer—dc Vries schetst de rustieke bekoring van Drentsch land schap, dat door de cultuur nog niet heele- maal geannexeerd is en met A. Bayer Clum- per zwerven wij door het Westelijk gedeelte van den Balkan. In zijn astronomische rubriek wijdt dr. A. C. de Koek o.a. uit over de kleur en 's spectrum der sterren, op een excursie laat A. J. de Boer ons blauwe druifjes, kievits bloemen en andere botanische schoonheden bewonderen, terwijl dr. B. D. E. Kraft ons verder van huis voert: naar het interes sante Waldeck cn "t vermaarde Edormeer. Mel P. L. Rusticus tenslotte genieten wij van do bloemen, die de pracht uitmaken van een mot liefde verzorgden tuin in Juli. In de uitvoerige rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) wordt o.a. geschreven over een paar Friesche na tuurmonumenten, die voor 't nageslacht be waard zijn. Filmliga. Het achtste nummer opent met een aan trekkelijke bijdrage van Fritz Rosenfold over dc drie standaard-type, waaraan do vrouw op de film gebonden schijnt. Len heel enkele actrice is hot gelukt do gren zen van deze schablone weg te spelen. Asia Nielsen, de eerste tragische mcnsch in de geschiedenis van de film, heeft den „Erdgeist" in de vrouw, de donkere dae monic van dc onbeperkte hartstocht, maar ook dc vertwijfeling van het onophoudelijk ouder worden en het „winnende verliezen" in haar beweende zwijgen le films meester lijk uitgebeeld. Nog in niets is zij. daarbij overtroffen, behalve in populariteit, die zij eigenlijk nooit gekend heeft. Lilian Gi3b, dc teerste en gevoeligste vrouw in de film, toonde waarlijk karak ters, die tegen de vulgariteit van het we- reldsche niet waren opgewassen. En Greta Garbp heeft in een verbitterden en zeker nog niet beëindigden strijd met Ion „Kitsch" van Hollywood, getracht oprui ming te houden onder de geclicheerde idea len en althans meer menschcn van vleesch cn bloed, goed en slecht, te creëeron; indien zij daarin niet geslaagd is, men wij te zuiks eerder aan haar zwakke en conventioneelo regisseur, dan aan haar talent, dat ondanks alles zich staande houdt." Mark Segal geeft rekenschap van dc pre mières in Londen. L. J. Jordaan schrijft over „Der Rebell" van Kurt Bernhardt on Luis Trcnker. Met al haar onmiskenbare kwaliteiten, zegt hij, geeft dc film per saldo slechts een aanschouwde, geen doorleefde revolutie. Overigens is in dit nummer bizondere aandacht gewijd aan het werk van onze jonge fotografen, met name Margreet Molt, E. J. A. Creyghton, Hans Wolf, Hans Slui- zer, d'Oliveira, Jan Kamman cn Rinko Hamstra. Artsilk. Het JullnOmmfer van Artsilk, het maand blad voor dê-vrouw, die eens wat voor zich zelf wil ipaken,. bevat o.a. twee modellen voor een sportief zomermulsjc, twee aar dige ontwerpen voor een zoraersjaal en et telijke andere practische gebruiksvoorwer pen, die met het handweeftoestel of met de haak- of breipen te vervaardigen zijn. Ons Tijdschrift No. 4 van „Ons Tijdschrift", het maand blad voor clectricitcitshuishoudkunde, eco nomie en elcctrotechniek, uitgegeven door do N.V's P.L.EM. en P.U.E.M. bevat we derom een recks van met kennis van zaken geschreven artikelen, waarin onder meer dere ..Moderne Stoomtechniek" van dr. ir. F. W. van Berckel cn „Electrische Stralen de Verwarming" van ir. J. W. Bartelds, op« genomen zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3