NATIONAAL-SOCIALISTEN IN LIMBURG A. H. VAN NIEUWKERK N.V. f&ksÜÉË. WETHOUDERSCRISIS IN DE HOOFDSTAD Beekensteinschelaan 10 Amersfoort Tel. 543 ACHTTSEN MODELKAMERS COMPLETE MEUIILEERING HUMORHOEKJE BRUTALITEIT EN TERRORISME DER DUITSCHERS „Nog drie jaar, dan regeert Hitier ook in Limburg" Ergerlijk misbruik van onze gastvrijheid Een medewerker van de N. R. Crt. schrijft uit Limburg aan dat blad: Het bericht, dat de Nederlandsche regee ring don heer Conrad Tyfker, gouwleider der Duitsche nationaal-socialisten in Lim burg, verzocht heeft het Nederlandse!» grondgebied te verlaten, zal zich menigeen hebben doen afvragen, wat daar toch eigen lijk in Limburg gebeurt en wat de aanlei ding is tot dezen voor ons land wel ongewo ncn stap? Wij willen daarop een uitvoerig antwoord trachten te geven, omdat, wat zich om deze kwestie in Zuid-Limburg hoeft afgespeeld van meer dan gewoon belang kan worden geacht niet alleen, maar omdat zulks het eerste, doch waarschijnlijk wel niet het laat ste optreden van rcgccringswcge zijn zal te gen een buitenlandsche actie, die zeer be denkelijke afmetingen heeft aangenomen. Laat ons eerst een beschrijving geven van liet terrein waarop zich deze actie afspeelt. Het mijndistrlct tusschen Kerkrade en Sit- tard ,met Heerlen als middelpunt, heeft al tijd veel vreemde elementen aangetrokken. Bij het Algemeen Mijnwerkersfonds, waar van iedere werkman, die in do mijnindustrie werkzaam is, lid moet zijn, waren volgens het laatst verschenen jaarverslag (1931) in geschreven: 7359 Duitschors, 1197 Polen lOSi Zuid-Slaven, 632 Oostenrijkers, 415 Bel gen, 259 Italianen, 246 Tsjechen, 194 Honga ren. 21 Russen, 16 zonder bekende nationa liteit, 17 Franschen, 13 Zwitsers, 5 Roemee- nen, 4 Amerikanen, 3 Luxemburgers, 1 En- gelschman, 1 Letlander, 1 Lithauer, 1 Deen 1 Griek en 1 Turk. Er is in de mijnstreek maar één Mahomedaan, die, wat niet van humor ontbloot is, lid is van den R. K. Mijn werkersbond. Zooals men ziet, ovcrhcerscht het Duitschc element in dit internationale gezelschap van 11.863 vreemde mijnwerkers. Nu zijn de Duitscho mijnwerkers verdeeld over dc verschillende organisaties, terwijl natuurlijk ook velen niet georganiseerd zijn, Het kan van belang zijn hier even het to taal aantal leden der verschillende organi saties op te geven, omdat men daarin een aanwijzing vinclt van de politieke overtui ging van dc bij do mijnen betrokken arbei ders: de roomsch-katholieke organisatie telt plm. 11.000, de algemcene 5000, de p rot es- tantsch-christclijke 700, do neutrale 300, sa men dus 17.000 aangesloten, wat ongeveer de hol ft is van een totaal van plm. 34.500 mijnwerkers. Trekt men van dit laatste ge tal oen 2500 jongens af, dan blijkt, dat onge veer 15.000 volwassen mijnwerkers niet ge organiseerd zijn. Mon kan in het algemeen wel zeggen, dat de mijnwerkers den onderlingen band, dien de mijnarhoid schept voldoende voelen. Wan neer dit thans anders geworden is, dan is dit hot gevolg van wat zich in de laatste maanden in Duitschland heeft afgespeeld. Dat er echter zooveel geharrewar zou ont staan. neen met#klaarbhjkelijko bedoelingen verwekt zou worden, had echter niemand kunnen bevroeden. Zooals ook niemand voorzien heeft, dat de „Gleichschaltungin Duitschland zóó spoedig en zóó volledig haar beslag zou krijgen. Geen wonder dan ook, dat de menschen in de mijnstreek, die het geheele wordings- en groeiproces van dc nazi's in Duitschland van nabij gevolgd of meegemaakt hebben, zich met onrust afvragen, of men in ons land in dezelfde fout zal vervallen, terwijl dc brutale wijze, waarop de Duitscho natio naal-socialisten in Limburg optreden, hun dit gevaar dagelijks weer voor oogen brengt. Men moet dan weten, dat de Duitsche nationaal-socialisten eerst getracht hebben, zooveel mogelijk Duitschers, in Nederland woonachtig, voor hun partij te winnen. Daartoe werd Nederland in een aantal gouwen verdeeld, waarvan Limburg er één vormde. Tot gouwleider werd benoemd dc lieer Tyfker, dio vroeger lid is geweest van den Algemccnon Mijnvverkersbond, daar vanwege zijn fascistische neigingen aan de deur gezet werd en als gouwleider zijn ten ten opsloeg in het Duitsch consulaat to Heerlen. Hot aantal Duitschers, dat zich vrijwillig aansloot bij de nationaal-socialis ten, kan men gerust aanzienlijk noemen. Dezelfde propaganda en werkkracht, die do partij in hot „grosse Deutsche Vateriand' zoo machtig gemaakt heeft, werd op Nc- derlandschcn bodem ontwikkeld en, laat er ons dit direct aan toevoegen: met evenveel „Rücksichtslosigkeit." De ccUenbouw werd met den meesten ijver beoefend; op Duit schers, dio geen lust hadden om mee te doen, werd pressie uitgeoefend; de leiders van de grootste mijnwerkers-organisaties kregen van hun leden confidcntiecle mede- deenngcn, dat zelfs boven hun gestelde personen druk op hen uitoefenden, tenein de hen tot de nationaal-socialistische orga nisatie te doen toetreden. Daarbij was de brutaliteit, waarmede men in het openbaar op Nederlandsch grondge bied optrad of zich vlak bij de Nederland sche grens in het bijzijn van Nederlanders over wat ons land te wachten stond, uit liet, ergerlijk. Men trachtte de overtuiging te wekken, dat het niet lang zou duren, of Hitler en zijn partij zouden ook over Lim burg regecren; in Herzogcnrath, waar men onlangs een afdccllng van Nederlandsche nazi's wilde oprichten, werd gezegd, dat men er in ons land alleen geen 14 jaar over zou doen: men gou het in 3 jaar tijds klaarspelen! De Duitsche nationaal-socialisten verge ten in IJmburg maar al te zeer, dat ze wel iswaar in een gastvrij land wonen, doch dat ze zich als vreemdelingen op een cor recte wijze te gedragen hobben. Zoo vraagt do Nederlandor zich in de mijnstreek af, waarom men hier die Duitsche politieke actie verdraagt, torwijl men ,aan do over zijde van de grens niet het tiende, neen het honderdste gedeelte ook maar één dag zou toestaan van wat Duitschers zich in Lim burg al maanden permitteeren. In Nederland werkzame nationaal-socia listen gaan 's avonds of 's Zondags over de grens, trekken daar het bruine pakje aan en nemen aan allo manifestaties en oefe ningen deel. Het Burgerlijk Armbestuur te Kerkrade, dat '20 leden telt en waarin men sEhen van de verschillcndo politieke rich tingen vertegenwoordigd zijn, had besloten aan bij de nationaal-socialisten aangeslo tenen geen steun meer te vericonen; de burgemeester ging daarmede niet accoord maar met algemeene stemmen werd boslo- ten het genomen besluit to handhaven. De werkeloozen werden daarom door het arm bestuur gewaarschuwd, niet meer over do grens te gaan. Ook hebben do nazi's in Kerkrade een Ncdeiiandschen werkelooze tot hun propa gandist aangesteld; deze voert openlijk actie. Mon betreurt het daar, da! geen uniform verbod voor Nederlandsche fasciston wordt afgekondigd, omdat het indruk op de bevol king maakt, dat deze uniformen goduld worden. Aan Duitschers, die het bekende uniform droegen, is door den commissaris van politic bevolen dit na te laten; ééne die zich daaraan niet stoorde, is over de grens gezet. Verder zingt men in Limburg Duitsche naziliederen of het zoo hoort Door Sittard marcheeren de studenten van een naburige Duitschc ondcnvijsinstel ling en doen precies of ze thuis zijn. Neder landsche directeuren van Duitsche muziek gezelschappen worden weggezonden; aan menschen uit Kerkrade, die jaren lid zijn van een zangverecniging in Kohlscheidt wordt aangezegd in Limburg te blijven. Zij mogen niet meer in Duitschland komen maar Nederland wordt overstroomd door Duitsche muzikanten. In de grensplaatsen zegt men: „Men trapt ons en wij groeten beleefd terug". Ernstiger dan het uiterlijke vertoon is de stille en hardnekkigo „ondergrondsche" pro paganda van de nazi's. Verschillende opzich ters van de mijnen, dio een zeer grootc macht bezitten, steken hun sympathie voor liet nationaal-socialisme nu niet onder stoe len of banken. Men is in vakvereenigings kringen in de mijnstreek er van overtuigd, dat den Duitschen arbeiders zelf gesugge reerd wordt, dat wanneer ze zich aansluiten bij de „Duitsche Kolonio" dat is do naam van de officieole Duitscho nationaal-socia listische partij in Limburg zo niet ont slagen zullen worden. Dit is natuurlijk niet te controleeren, omdat de menschen om be grijpelijke redenen nooit bereid gevonden worden een klacht in te dienen of te gotui- gon. Wij laten daarom ongesproken wat ons daarover verteld werd. Bij de directie van do Staatsmijnen is slechts één geval bekend, nl. van een mijnwerker, die zich beklaagd had, dat hij gevolgd werd. Onder de mijnwerkers wordt de mededce ling verbreid, dat in het Duitsche consulaat te Heerlen ccn lijst van de nationaal-socia listische leden der „Deutsche Kolonie" wordt bijgehouden. Wie niet daarop voorkomt, zal men te zijner tijd wel krijgen. Dus geen pasverlcngirig, moeilijkheden bij een reis naar Duitschland, enz. Niets wordt zwart op wit gegeven, maar de propaganda door vreesaanjaging is er daarom niet minder ijverig en doeltreffend om. Het zal niemand verbazen, dat ccn derge lijk optreden aanleiding moest geven to$ conflicten in den boezem der mijnwerkers organisaties. Deze zagen zicli gedwongen tot liet nemen van tegenmaatregelen; ze moes ten leden verwijderen, die veel liever geble- en waren. Toen dc Alg. Ned. Mijnwerkers- bond tot royement van, ook bij de „Deutsche Kolonie" aangesloten, leden ovorging, staken dezen over naar de Roomsch-Kath. orga nisatie, doch deze besloot geen dezer Duit schers meer in te schrijven. Tykler verdwenen. De Gauleider der N.S.D.A.P. in Limburg, Tykfor, wien het verblijf op Nederlandschon bodem was ontzegd, had aan do politie mee gedeeld, dat hij zich Zatordugmorgen, op hot politiebureau zou vorvoegen on zich tor beschikking van de politie zou stellon. Hij zou dan met het gewone transport van recmdelingen per trein naar Herzogenrath worden uitgeleid. Toon Tykfer om half acht nog niet op het politie-bureau was verschenen, heeft naar de .Limb. Koerier" meldt de recherche een huiszoeking in zijn woning verrl^t Hij was echter nergens te vinden. Of Tykfer nu op eigen gelegenheid het land heeft verlaten dan wel dat hij zich hier nog ophoudt, is onbekend. Er wordt natuurlijk een onderzoek inge steld. Naar het blad nog verneemt zijn aan Tyk fer in Aken kamers ter beschikking gesteld. Het schijnt dat vanuit Aken dc propaganda der N.S.D.A.P. in Limburg verder zal wor- n geleid. De uitgezette gouwleider behoudt naar hein is meegedeeld, den rang, dien hij hier de partij had. OP ZIJN DIRECTEUR GESCHOTEN. Drama to Groningen. Groningen, 15 Juli. Vanmorgen 10 uur, heeft de 50 jarige R. K., chef-monteur bij de stoomboot-onderneming Groningen Rotterdam, op het kantoor der Mij. ver schillcndo schoten gelost op den directeur, den heer V. H. Trap. Deze is daarbij in beide armen getroffen, terwijl twej scho ten zijn hals hebben goraakt. De dader, dio zeer opgewonden was over een kwestie be treffende een employé, heeft vervolgens op zich zelf geschoten, doch hoeft zich slechts een schampschot aan het hoofd toego bracht. Eon beambto wist te verhinderen dat hij don directeur bij het laatste schot ln het hoofd trof. De heer Trap is in het academisch ziokenhuis opgenomen; zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Do dader Is naar het academisch ziekenhuis over gebracht, om daar verbonden te worden. Hij zal daarna ln arrest worden gesteld. Hij heeft bekend op don directeur te heb ben 'geschoton DREIGENDE STOPZETTING VAN EEN ST00MTRAMDIENST Aandeelhouders der Dedems vaaische Stoomtram bijeen geroepen Zwolle, 14 Juli. De aandeelhouders der Dedemvaartsche Stoomtram-Mij. worden bijeengeroepen tot oen vergadering, te hou den op 29 Juli a s. to Zwolle. Op de agenda 3taan als punt van behandeling medede, lingen van commissarissen en directeur, betreffende ingrijpende maatregelen, ten einde te trachten stopzetting van het be drijf zoo mogelijk te voorkomen. In verband hiermede herinneren wij aan het voorstel van Godep Staten der provin cje Overijsel aan de op 20 Juli a s. bijeen komende Provinciale Staten om de mede werking van houders van aandeelen er obligation te verkrijgen, dat geen renteloos voorschot, doch een subsidie k fonds perdu wordt gegeven. Zonder deze hulp is dc kans groot dat de exploitatie moet worden gestaakt en dat dientengevolge do aandeel cn obligatiehouders vermoedelijk niets, of slechts een klein gedeelte van de aan de D. S M. verstrekte geldon terugzien, op voorwaarde o. a. dat bet Rijk. de provin ciën Dronthe en Groningen en de belang hebbende Drentscho cn Ovorijselsche ge meenten helpen deze tekorten te dragen De interprovinciale commissie, inzake do N.V. Dedemvaartsche Stoomtram Mij. even wel acht een renteloos voorschot niet nf doende om de Maatschappij te redden. Zij acht het noodig aan de N.V. Dedemvaart sche Stoomtramweg-Maatschappij uit de provincialo kas te verleenen een renteloos voorschot ter dekking van hare tekorten op de exploitatie van het goederenvervoer over 1933 en 1934, zonder rente en afschrijving op waardevermindering op bann en tram wegmatcriaal en zonder rentebetaling aan obligatiehouders. DE UITVOER VAN CONSUMPTIE. AARDAPPELEN NAAR BELGIS EN LUXEMBURG. Do minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat met ingang van 16 Juli voor don uitvoer van consumptieaardappe len naar België en Luxemburg certificaten, als bedoeld in art. 2 van het Kon. besluit tot regeling van den uitvoer naar België en Luxemburg zullen worden afgegeven. Met de afgifte van deze certificaten is be last mr. L. Niemollcr te 's-Gravcnhage. Het bedrag ter bestrijding van do kosten is vastgesteld op 5 cent per 100 K.G. VECHTPARTIJ IN EEN WOON. WAGENKAMP. Den Bosch, 15 Juli. In den afgeloopcn nacht heeft in het woonwagenkamp een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zekere A. van den Dungen heeft zijn vader mot een btjl den polsslagader doorgesneden. In zeer ernstigen toestand is de man naar het zickenhuite overgebracht, Dc dader is gear- estcerd NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE. De Nederlandsche Varkenscentralo brengt onder dc aandacht van belanghebbenden, dat dc prijzen, welke door haar worden be taald voor varkens, welke als nood- cn spoedgevallen worden geleverd, 2 cent lager zijn dan dc normaal geldende prijzen. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat hot risico voor dozo varkens tot na de geslachte keuring voor rekening van den leverancier blijft. WEGENS OPLICHTING VEROORDEELD. Uitspraak dor Rott. rechtbank. De Rotterdamschc rechtbank hoeft uit spraak gedaan in de zaak van den 53-jari- gon .1. II. S., gewezen inspecteur van de Rottcrdamsche Eeleclrisehe Tram, thans ge detineerd, die terecht heeft gestaan ter zake van twee feiten van oplichting van een be drag van 13000 ten nadeelc van den hoofdcontroleur J. P. en van een bedrag van 4000 ten nadeelo van den conductour N. R. Zooals mon zich herinneren zal, werden bij do behandeling van doze zaak de ge tuige P. en zijn vrouw op vermoeden van meineed gearresteerd en werd bovendien mevr. J. J., die als getuige k décharge was gehoord, aangehouden als verdacht van uit lokking van de door S. geploegde oplich tingen, subsidiair van heling van het door die oplichtingen verkregen geld. Het O. M. had een gevangenisstraf van jaar gceischt en de rechtbank heeft hem veroordeeld tot aén jaar gevangenisstraf. Voorts heeft de rechtbank uitspraak ge daan in de zaken van den 24-jarigen beton werker L. D., den 27-jarigen bankwerker G. C. K. en den 20-jarigen los-werkman M. C., allen gedetineerd, die torecht gestaan hadden wegens diefstal met geweldpleging (do overval in den winkel van Letink aan de Marotakstraot). De rechtbank heeft ieder van hen veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf. Do eisch luidde tegen ieder van hen 5 jaar. DE VERSCHERPTE BEPALINGEN BETREFFENDE REGISTERMARKEN- CHÊQUES. Men meldt uit Aken aan de N. R. Ct.: Do Rijksbank hooft aan banken en dou anekantoren een brief doen toekomen, waarin wordt meegedeeld, dat do uitbeta ling van reischèques van buitenlandsche bauken uit „Registcrmarkcnguithaben" in Aken alléén nog kan plaats hebben, indien do buitenlander do noodzakelijkheid der in wisseling kan aantoonen. Do bedoeling hiervan ls uitsluitend ccn einde te rnaken aan bet onrechtmatig ge bruik van deze chóqucs Hiermede is geenszins bedoeld, het toe ristenverkeer uit Nederland te belemme ren; op den reiziger rust slechts de plicht tet bewijzen, dat hij werkelijk het uit te betalen bedrag, In Aken heeft uitgegeven. Dit kan hij doen, door b.v. een verklaring van het hotel over te leggen, waaruit blijkt, dat hij In het betrokken hotel verblijft, er ecnigen tijd blijven zal en vermoedelijk een bepaald bedrag voor dit oponthoud noodig heeft. De reiziger kan het geld ook gebruiken voor het koopon van allerlei ar tikelen in detailzaken, niet echter voor aan koopen, die met een cxporthandel gelijk te stellen zijn cn een ontduiking van de dc- viezenvoorschrifton zouden betceekenen. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. En de rovolntionnaire onder- wijzers. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan de Raden van de voornaamste gemeen ten een request gozonden om een onder zoek to doen instellen of bij het Lager On derwijs in do betreffende gemeenten leer krachten werkzaam zijn, wier revolution- naire gezindheid, bijv. door het lidmaat schap van communistische partijen of be wegingen hen doet handelen in strijd met de artikelen 10 cn 42 van de Wet op het Lager Onderwijs. Indien uit het onderzoek zou blijken dat dezo leerkrachten werkzaam zijn, vraagt het Verbond bedoelde leerkrachten op grond van genoemde artikelen te schorsen of te ontslaan. Tevens dringt het Verbond er op aan bij toekomstige benoemingen geen dergelijke leerkrachten aan te stellen, Aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dit adres aangeboden on verzocht, in het belang van het Neder landsche volk, het bovenomschreven doel te willen bevorderen, door do ambtenaren ressortcerende onder zijn Departement, er op te wijzen genoerado artikelen streng te handhaven DE MOEILIJKHEDEN BIJ MGSSE TE BERLIJN. Amsterdam, 15 Juli. Dc N.V. Publici- teits-Onderneming Rudolf Mosse, Amster dam, deelt ons mede, dat de gebeurtenis sen bij de Fa Rudolf Mosse Stiftung G. m. b. H., Berlijn, de voortzetting van haar bedrijf op goenirlei wijze beïnvloeden. DRAADLOOZE VERBINDING MET BEPERKTE MIDDELEN. Geslaagde proef. Rotterdam, 16 Juli. De afd. Rotter dam van de Nederlandsche Verecniging van Internationale Radioamateurs, heeft heden proeven genomen die tot doel hadden dc mogelijkheid na te gaan van een draad- looze verbiuding met beperkte middelen vanuit zee met amateurs op liet land Daartoe is do sleepboot Witte Zee vanmor gen uit Maassluis vertrokken voor een tocht langs de Zuid-Hollandsche kust. Aan boord waren twee zenders van ge ringe capaciteit opgesteld die werkten op een golflongte van 80 meter. Onderweg is tolefonischc verbinding verkregen met amateurs te Bergen (N. H.) den Haag en Voorburg. Telegrafische verbinding mot Bussum, Ternouzcn, Varsovclt en Venlo. Met Amsterdam werd zoowel telefoni sche als telegrafische verbinding verkre gen. Het kruisvorkeer bleek goed mogelijk. De s.d. wethouders zullen aftreden Amsterdam, 15 Juli. Zooals bekend werd gedurende de" afgeloopcn week bij do bevoegde instanties der S.D.A.P. overleg gepleegd over de door de wethouders dezer partij, de heeren E. Polak, S. M. de Miran da en E. Boekman aan te nemen houding nu de gemeenteraad een voorstel tot loons verlaging voor het gemeentepersoneel van de meerderheid van het college van B. en W. heeft aangenomen. „Het Volk" meldt than6, dat het overleg tusschen de raadsfractio en de federatie der S.D.A.P. Vrijdagavond geleid neeft tot het navolgend advies aan de gedelegeerden vergadering, bedoeld in artikel 45 van het huishoudelijk reglement: „Het ernstig verschil van mecning om trent de loonpolitiek bij de op 6 dezer in den gemeenteraad behandelde voordracht tot uiting gekomen, heeft de mogelijkheid eoner vruchtdragende samenwerking tus schen de sociaal-democratische. R.-K. en vrijz.-dera. raadsfracties zoodanig ver stoord, dat voortzetting hiervan wel niet mogelijk is Bovendien beteekent de verklaring, af gelegd door wethouder Kropman ln dezelf de raadszitting, in antwoord op een vraag van den heer Bruinsma, „dat de meerder heid van het college van B. en W. de ver antwoordelijkheid niet langer wenscht te dragen, wanneer de loonvoordracht wordt verworpen, m. a. w. dat zij dan haar ont slag zal nomen", een zoodanige inbreuk op de tusschen de sociaal-democratische, R.-K. en V.-D. raadsfracties gesloten overeen komst, waarbij de verplichting werd aan gegaan, „dat deze fracties zich op een pro gram voor de eerstvolgende zittingsperiode verbinden", dat daardoor deze overeenkomst als verbroken dient te worden beschouwd. Dientengevolge zullen uitgaande van de overweging, dat, door verbreking van de overeenkomst gesloten tusschen de hierbo ven genoemde fracties, de op grondslag van het program gekozen loden van het dage- lijksch bestuur der gemeente behooren af te treden, de drie sociaal-democratische wethouders hunne mandaten ter beschik king stellen." De gedelegeerden-vergadering zal, zooala reeds eerder aangekondigd, Maandagavond a.s. worden gehouden. J. A. MULOCK HOUWER OVERLEDEN. Groningen, 15 Juli. Hedenmorgen is plotseling in den ouderdom van 76 jaar overledon de heer J. A. Mulock Houwer, civiel en bouwkundig ingenieur van ge meente werken te Groningen. De overele- deno was vroeger directeur der gemeente werken te Deventer. Hij was officier in de orde van Oranjo Nassaui. De begrafenis heoft plaats a.s. Woensdagmiddag 2 uur op de begraafplaats Essorveld. WATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. Rotterdam, 16 Juli Hedenavond om streeks 9 uur is aan do Korte Kade een personenauto, doordat do weg tengevolge van het springen van een hoofdhuis van de drinkwaterleiding ondermijnd was, in een gat van 2x3 meter gevallen, dat plot seling in het wegdek was ontstaan. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats doch men moest de hulp van een kraanwagon inroepen om de auto weer op den beganen grond te krijgen. De hoofdbuis moest afgesloten worden zoodat Nieuwerk zonder water kwam to zitten. Het autoverkeer naar Gouda is om gelegd via Bosch weg en Kralingsche weg, aangezien het mogelijk ls, dat 6S weg op nog meer plaatsen ondermijnd is. Pensiongast. Kun je me ook den weg wijzen naar het Zeezicht-Elite Hotel? Loopjongen: jewel meneer, dan sla je links af en de volgende weg rechts en aan 't eind van de straat is het. En nou ik toch zoo achter ben met de bestel lingen vandaag, zouw uwe misschien de vier pond margarine wille meeneme die ze besteld hebbe? (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6