DË ËEMLANDEü RIJKSDAGBRAND DOOR NAZI'S GESTICHT? L. J. LUYGX ZOON Woensdag 19 Juli 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32e Jaargang No. 16 SENSATIONEELE PUBLICATIE HENDERSON OVER ZIJN BERLIJNSCHE REIS 9 uur 39 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE POST BIJ IRKOETSK GEZIEN AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P" 3 maanden vooi Amersfoort 2.10. per maand 1 0.75. per werk (met gratis verzekering tegen ongelukken! f 0.171/». Binnenland franco per post per 3 maanden (3.-. Afzonder!i]ke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 51J PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met lobegrip van een bewijsniumncf eikeregel meer f0.25. Llefdadlghelds-advertentién vroor d« helft van den prijs. Kleine Advertentiên „KEITJES" by vooruitbetaling 1—5 regel* 50 cent elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 'Afkomstig van wijlen Dr. Ober5 fohren, een der vroegere leicfers der Duitsch nationalen Plannen voor een staatsgreep De thans te Praag verschijnende Welt- biihne, een Duitsch blad van uiterst links, publiceert een merkwaardig document over den brand in den Rijksdag. Het is een \ol- ledig verhaal van den lellen strijd, dia er over die quaestie tusschen nationaal-eocia- listen en Duitsch-nationalcn zou hebben plaats gehad. Oberfohren, die indertijd voor zitter was van de Duitsch-nationalc Rijks dagclub, zou hot stuk hebben opgesteld. Hij heeft zich, zooals men zich zal herinne ren, op 7 Mei van het leven beroofd: een heftige strijd met Hugenberg over de par tijleiding was aan dit tragische einde voor afgegaan. Volgens het verhaal van de Weit- hühne nu zou Oberfohren het thans gepu bliceerde document voor zijn dood. naar het buitenland hebben gezonden. Waarom hot daar eerst thans gepubliceerd wordt, deelt hot blad blijkbaar niet mee. Althans in het uitvoerige résumé van den Praag- schen correspondent van het Vaderland is daarover niets te vinden. Of het stuk echt is? Wij weten het niet. Zeker is alleen, dat het vrij groote sensatie zal verwekken. Vrij zeker is het ook dat de echtheid in Duitschland ontkend zal worden. Wat dan ook weer niet meer be- teekent dan de Praagsche beweringen dat het stuk wel echt is. Misschien zullen er nog wel eens documenten voor den dag ko men, die werkelijk overtuigende kracht hebben. Het is te hopen, want deze quaestie van den brand is een zeer sombere geschie denis. Intusschen is het voor de pers, evcn- I als in iedere periode van feilen strijd men denke aan den oorlogstijd! onmoge lijk om alleen maar berichten te geven, j waarvan de juistheid objectief vast staat. Er woedt weer een „papieren oorlog". Wij moeten volstaan met publicatie van enkele dier papieren bommen. Ziehier dan wat de Praagsche correspon- I dent over het 6tuk in de Weltbühne be richt: Het verhaal van Oberfohren. Oberfohren herinnert er aan, hoe op 24 Februari ?cn inval werd gedaan in het Êinds weken reeds leegstaande Karl Lieb- knecht-huis een inval, welke tevoren a' was „ingeleid' door de benoeming van een nieuwen politiepresident. admiraal Von Levetzow, wiens voorganger, Melcher, niet in staat was geweest, in het Liebknecht- j Huis iets bijzonders te ontdekken. Onder den niiuvven president nu werd, gelijk nog denzelfden dag officieel bekend is 'gemaakt, e°n groote hoeveelheid „hoogverraderlijk materiaal" gevonden dat echter in wer kelijkheid in het gebouw, waarvan de j>oli- De brandende koepel van het Rijksdag gebouw. tie een nauwkeurigen plattegrond bezat, was binnengesmokkeld. Op 26 Februari verscheen een officieus bericht van het Conti-Bureau over het re sultaat van de ondernomen actij, een be richt waarvan de rooverromantiek elk on bevooroordeeld lezer moest treffen, en dat wemelde van geheime gangen, valdeuren e.d., uitdrukkingen, die erop berekend wa ren, de fantasie te prikkelen, en dio bij voorbeeld de kelders van een köntoorge- bouw als „onderaardsche gewelven" en „ca tacomben" omschreven. Dr. Oberfohren noemt de bewering, dat de communisten juist in dit algemeen al6 zoodanig bekende centrale gebouw centenaars papieren met de gedctailleerdste instructies voor de aan staande revolutie zouden hebben bewaard, belachelijk. Denzelfden dag bracht admiraal Von Le vetzow, de nieuwe politie-president, bij Góring rapport uit. Doch in de regeerings- coalitie lokte de huiszoeking heftige woor denwisselingen uit. Von Papen, Hugenberg en Scldte deden Góring de bitterste verwij ten, dat hij van zulke streken gebruik maakte. Men wees hem erop, dat de zooge naamd gevonden documenten zoo onhandig waren samengeflanst, dat men er in h3t openbaar niet meer voor den dag kon ko men. Duitsch nationalen en Stalen Helm verklaarden, dat geen mensch zou tgclooven, dat de communisten „ausgerechnet" in het Liebknechthuis hun illegaal kwartier had den opgeslagen. Men had het beter in een andere wijk kunnen ontdekken... Hoe het ook zij, nu de zaak eenmaal bekend was, bleef den Duitsch-nationalen niets anders over, dan in de verscherpte maatregelen tegen de communisten toe te stemmen. Ten aanzien van de deelneming der communis ten aan de verkiezingen hielden zij echter voet bij stuk: de Duitsch-nationalen vrees den, dat, wanneer de communisten van deelneming zouden worden uitgesloten, de hitleriancn de absolute meerderheid in den Rijksdag zouden krijgenGoebbcls en Góring waren over de taaiheid der Duitsch- nationalcn woedend. Zij wilden tot eiken prijs een verbod van de communistische partij doorzetten. Om het „gevonden mate riaal" geloofwaardiger te maken, waren hier en daar door getrouwen rejds een paar branden gesticht: zoo werd op 25 Februari gewag gemaakt van een brandstichting in het Slot. Het werd den nazi's echter weldra duidelijk, dat het door hen gewenschte ver bod niet te verwezenlijken was. De voorge nomen branden moesten daarom op een plaats worden geensccneerd, die meer in het oog viel. Maandag 27 Februari, bij het begin van de laatste verkiezingsweek, was de geheele propagandastaf der hitleriancn merkwaar dig genoeg niet den boer op. Hillcr, Goeb- bels, Góring allen waren in Berlijn. Bij hen was de correspondent van de Daily Express, Sefton Delmar. Zoo wachtten de hecrcn in intiemen kring op hun brand. On- dertu6schcn trokken de vertrouwelingen der nationaal-socialisten onder leiding van den S A.-aanvoerder van Silezié, den afge vaardigd e Heine, door de gangen, waarin de verwarmingsbuizen lagen van het paleis van den president van den Rijksdag, Gó ring. den Rijksdag binnen. Toen de uitkijk post had gemeld, dat de communistische afgevaardigden Torgler en Koenen het ge bouw verlaten hadden, begaf men zich aan het werk, dat, daar het aantal handen vol doende was en elkeen precies wist, waar hij moest beginnen, binnen enkeie minuten was volbracht. Daarna ging men haastig in het paleis terug: de S.A.-uniformcn werden weer aangetrokken, en men kon kalm naar huis gaan. Alleen van der Lubbe, voorzich tigheidshalve toegerust met paspoort, cir culaire betreffend communisti6ch-sociali6- tisch eenheidsfront en lidmaatschapskaart eener communistische organisatie, bleef in het gebouw achter. Oberfohren gaat dan den inhoud van de officieele berichten na, die de Pruisische persdienst over het gebeurde uitgaf In deze berichten komt men nog terug op het ma teriaal van het Liebknecht-huis, door de ontdekking waarvan „den plannen tot stel selmatige verwezenlijking der bolsjewisti sche revolutie de bodem werd ingeslagen". Op den dag na den brand, 28 Februari, had den in geheel Duitschland de gewelddadig heden moeten beginnen. Dr. Oberfohren stelt nu de vraag, waarom men, wanneer dit zoo is, niet onmiddellijk na de ontdek king der rcvolutionnaire plannen 24 Fe bruari tegenmaatregelen heeft genomen, en daarmee gewacht heeft tot na don brand in den Rijksdag (27 Febr.). Noch Goring, noch Von Levetzow verroerde een vinger, ofschoon er 25 Februari een brandstichting in het paleis was geconstateerd, en de poli tie-president op 26 Februari omtrent de ge vonden communistische plannen rapport had uitgebracht. Noch regecringsgebouwen, noch musea, die volgens het officieele be richt van 28 Februari gevaar liepen om in brand gestoken te worden, werden bewaakt. Welk weldenkend mensch, aldus Ober fohren, kan aan het sprookje van van der Lubbo gelooven? Zonder dat men iet6 van hem weet, komt hij 19 Febr. in Berlijn aan. Nog geen tien dagen later is hij doorge drongen tot het opperste comité van actie tot voorbereiding der revolutie... Torgler zou in den Rijksdag gezien zijn met een aantal andere personen, waarvan er cenigen fakkels droegen; deze had men alleen niet kunnen pakken, omdat net hun gelukt wa6, door de gangen met de verwar mingsbuizen te ontsnappen. Oberfohren vraagt waarom men dan Torgler en die per sonen met fakkels zoo maar in den Rijks dag heeft laten rondraarchecrcn, cn hoe men, nog vóór de brand geheel was gc- bluscht, kon weten, dat de brandstichters door de onderaardsche gangen waren ont komen? Strijd tu&scben Nazi's en Duitsch-Natiooalen. In de zitting van het kabinet op den be ruchten Dinsdag moesten de Duitsch-na tionalen alweer maatregelen tegen commu nisten cn socialisten goedkeuren. Men nam echter bij het vcroordeelen van de brand stichting geen blad voor den mond. zij zju het aanzien van het nationale front in het buitenland afbreuk doen. Men verbood ook Góring opnieuw uitdrukkelijk van de val- sche documenten iets te publicccren dat zou de regeering maar meer compromittee- rén. Bijzonder onaangenaam was het de re geering dat Torgler zich uit eigen beweging ter beschikking van de politie had gesteld; men had liever gezien, dat hij gevlucht wa6. Góring kreeg last, tegen te spreken, dat hij zich vrijwillig had aangemeld. Doch alweer uit dezelfde overwegingen als vroeger, wilden de Duitsch-nationalcn in een partijverbod voor de communisten niet toestemmen. De verbittering hierover uitte zich bij de nazi's in een plan tot een staatsgreep, die in den nacbt van 5 op 6 Maart zou worden uitgevoerd. Het regee- ringsdistrict zou worden bezet: van Hin denburg zou men eischen, dat hij het kabi net reconstrueerde de Duitsch-nationalcn eruit of als president bedankte, in welk laatste geval Hitier zijn plaats zou inne men, om dan onmiddellijk Góring tot kan selier te benoemen. De positie der Duitsch- nationalen begon hachelijk te worden, voor al ook nu bij de verkiezingen in Lippc-Det- mold gebleken was, dat hun kiezers naar Hitier overliepen. Er moesten tegenmaat regelen genomen worden. Men kwam, aldus Oberfohren, tot het vol gende plan: er wordt een officieel bericht uitgegeven over het resultaat van het on derzoek inzake de brandstichting. Dit be richt wordt zóó geredigeerd, dat men er in geval von nood steeds op zal kunnen wijzen om te documcntecrcn, dat men reeds toen de ware daders op het spoor was. Een der gelijke mcdcdeeling zou men dan kunnen gebruiken, om op de nazi-ministers een druk uit te oefenen wanneer dezen in den nacht van 5 op 6 Maart werkelijk de regec- ringswijk wilden bezetten. Verder werkte men een proclamatie aan het Duitsche volk uit, waarin Hindenburg het plan van den staatsgreep onthulde, Góring Goebbcls en Hitler van brandstichting beschuldigde en de nationale massa opriep tot redding van het nationale front. Hindenburg zelf, zou den nacht van 5 op 6 Maart buiten Berlijn doorbrengen, onder bescherming van de Reich6wehr, en de Rcichswehr zou op haar beurt gereed 6taan om uit te rukken... BRAND IN DE HAVEN VAN FRANKFURT. Frankfurt/Main, 18 Juli (V.D.) He denmiddag i6 in de haven alhier een groote brand uitgebroken. Een met dakvilt en teer gevulde loods raakte in brand, waarna de vlammen naar twej andere loodsen over sloeg. Ofschoon de brandweer het vuur met 12 stralen aanvatte, brandden de drie lood sen volkomen a-* Op de onderteekening van het Pad van Vier moet eigenlijk onmid dellijk een onderhoud tus schen Daladier en Hitier volgen Berlijn, 18 Juli. (V.D.) De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft heden de buitcnlandsche pers ontvangen en de volgende verklaringen afgelegd Naar zijn mecning' is zijn bezoek aan Ber lijn van buitengewoon veel nut geweest. Hij heeft met von Neurath driemaal en met Nadolny en den rijksminister van rijksweer Blomberg tweemaal een langdurig onder houd over de ontwapeningskwesties gehad. Zonder de nog bestaande moeilijkheden te willen verkleinen waë bij van meening, dat de mceningsverschillcn op verschillende punten waren verminderd. Hij had hoop, dat de conferentie toch nog een aantal goe de resultaten zou hebben. Men moet steeds één ding in het oog houden, wanneer men een resultaat wil bereiken: een vriend schappelijke verhouding tusschen Duitsch land en Frankrijk. Die verstandhouding is de 6leutel voor den toestand in Europa. Het Pact van Vier, verklaarde Henderson, verder, is zeer toe te juichen, maar op de onderteekening moet eigenlijk onmiddellijk een hartelijk onderhoud tusschen Daladier en Hitier volgen. Slechts langs dezen weg zou de nog bestaande twijfel en het wan trouwen uit den weg kunnen worden ge ruimd. Zoolang dat niet gebeurd is, kan het pact van Vier niet tot zijn volle waarde komen. Henderson zeide, dat hij Woensdag naar Praag vertrekt, waar hij een uitvoerig on derhoud met minister Benesj zal hebben, die immer6 gedurende langen tijd rappor teur voor ontwapeningskwesties in den Vol kenbond is. Van Praag zal hij naar Mün clien komen, waar hij Hitler zal onttnoeten Daarna vertrekt hij naar Parijs en vandaar naar Londen. Wellicht zal hij later nog andere hoofdsteden bezoeken. Tenslotte dankte Henderson voor do in Berlijn ondervonden vriendelijkheden. Naar aanleiding vau het feit, dat Hender son wees op de wcnschelijkheid van een on derhoud tusschen Hitler en Daladier wordt van bevoegde zijde le Berlijn verklaard, dat Duitschland icdcren stap tot het bereiken van resultaten en van een bruikbare con ventie met instemming begroet. Het zou voorbarig zijn, thans reeds een tijdstip voor een samenkomst vast te stellen. Henderson heeft te Berlijn den wcnsch te kennen ge geven, den rijkskanselier te ontmoeten. Dat was toen niet mogelijk geweest. Daarom zal thans de ontmoeting te München plaats vinden. I'- - F r d t t f ARTHUR HENDERSON. Berlijn, 18 Juli. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: De president van de Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, is in gezelschap van den directeur van de ontwapeningsafdccling van het Volkenbondssecretariaat Aghnides gisteren hier aangekomen cn heeft gisteren cn heden uitvoerige besprekingen gehad met de Rijksministers van buitcnlandsche zaken en rijksweer, den leider der Duitsche delegatie op de ontwapeningsconferentie en den vertegenwoordiger van den rijksminis ter van luchtvaart over de ter Ontwape ningsconferentie behandelde kwesties. Daar bij is vooral gesproken over de in den laat sten tijd in het bureau der conferentie behandelde problemen; het Duitsche stand punt werd Henderson medegedeeld. De besprekingen zijn gevoerd in vriendschap- pelijkcn geest en met het streven, een 6ucces der conferentie voor te bereiden. Henderson vertrekt vandaag uit Berlijn. Berlijn, 18 Juli. (V.D.) Heden zijn te Berlijn de onderhandelingen tusschen de Rijksregeering en den voorzitter der Ont wapeningsconferentie, Henderson, voortge zet. Aangezien de besprekingen vandaag zullen eindigen, zal vermoedelijk nog heden een communiqué met de resultaten worden uitgegeven. Henderson vertrekt morgen uit Berlijr BUITENLAND. De Rijksdagbrand door Nazi's gesticht? (Eerst j Blad, pag. 1). Groote brand in Marokko. (Eer6te Blad, pag. 2). BINNENLAND. Minister Marchant over het wijzigings ontwerp L.O.-wet. (Tweede Blad, pag. 2.) Tc Katwijk is een zwemster verdronken. (Tweede Blad, pag. 2). Op het Braasemermeer zijn 2 zeilkano'fl omgeslagen. Een persoon verdronken. (Tweede Blad, pag. 2). Merkwaardige inhoud der Nieuwe Rijn vaart-actie. (Tweede Blad, pag. 1.) UIT DEN OMTREK. Opening van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthovcn. (Eerste Blad, pag. 2). STADSNIEWS. Vergadering van jongeren uit de Nat.-» Soc. Beweging. (Eerste Blad, pag. 3). De tentoonstelling der Floralia-vereeni- ging- (Eerste Blad, pag. 3). Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Hoogste barometerstand: 767.5 te Wecncn. Laagste barometerstand: 751.6 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt of betrok ken, mogelijk eenige regen, iets warmer. Vrijwel het geheele vasteland van W.- Europa heeft onder invloed van een vlak gebied van hoogen druk met aan den Noordkant het Kanaalgcbied en de Oost zee, matige W. winden en zware bewol king, doch over de Z. helft in Frankrijk, Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk hccrscht windstilte met. stralende zon. Do langzame voortschrijdende drukdaling in het W. brengt voor onze streken voor mor gen weer een kans op eenigen regen. Aan de zware regens der laatste dagen is voor- loopig een eind gekomen. In N.-Scandinavie waren nog enkele sta tions met 6 7 ra.m. Alleen aan de lersche kust viel al weer iets meer. Blacksod had 10 m.m. RIJDT VEILIG! Gebruikt geen alcohol wanneer ge daarna nog moet rijden! LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Wegens overgroot succes wordt de Reorganisatie Uitverkoop voorioopig nog met frisschen moed voortgezet. Moskou, 18 Juli (V.D.) Volgens een radiobericht van het Russische 6tation te Irkoetsk is de Amerikaansche vlieger Post Dinsdagmiddag te 12.20 Amsterd. tijd bij Irkoetsk gezien. Volgens tot dusverre ontvangen mededeo- lingen vervolgt Post zijn tocht in do rich ting van Tsjita. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE MOEILIJKHEDEN. Weenen, 17 Juli. (II.N.) De Oostenrijk- schc regeering heeft het visum geweigerd aan ongeveer 200 leden van gymnastickver- eenigingen, die naar Stuttgart willen gaan om daar het groote gymnastickfeest bij te wonen. Slechts een delegatie van acht per sonen heeft verlof gekregen naar Stuttgart te gaan. VON PAPEN JOCKEY. B e r 1 ij n, 17 Juli. (V. D.) Volgens een be richt in de Berlijnsche bladen is vice-kan- selier von Papen voornemens om op 6 Aug. op de renbaan Karlshoret bij de nationale volk6rennen zelf een paard te rijden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1